سلامت حیوانات

درمان دل درد گربه ها با شناسایی علائم آن و نکات تغذیه ای

گربه‌ها هم مانند انسان‌ها به بیماری‌هایی مانند دل درد و مشکلات گوارشی دچار می‌شوند. اما این حیوان در زمان بیماری تمایل زیادی به پنهان شدن و گوشه‌گیری دارد. به همین دلیل باید با زبان گربه و رفتار او آشنا باشید تا بتوانید به خوبی از او مراقبت کنید. اگر حیوانِ شما کمی بدرفتاری می‌کند، تمایلی به برقراری ارتباط با شما نداشته و مخفی می‌شود، احتمالا از درد معده رنج می‌برد. مشکلات گوارشی در گربه‌ها که معمولا ناشی از خوردن غذای نامناسبی بوده، می‌تواند با علائمی مانند اسهال و استفراغ همراه باشد. برای آشنایی بیشتر با علائم، چگونگی درمان دل درد گربه و رژیم غذایی مناسب برای حفظ سلامتی او با این مطلب از لنداسپا همراه شوید.

علائم دل درد در گربه‌ها چیست؟

علائم دل درد در گربه‌ها

متخصصان حوزه درمان حیوانات معتقدند نشانه‌های دل درد و مشکلات گوارشی در گربه‌ها با توجه به علت بروز بیماری می‌تواند گاهی متفاوت باشد، با این حال رایج‌ترین علائم دل درد گربه عبارتند از:

  • اسهال و استفراغ
  • بی‌اشتهایی
  • افزایش ترشح بزاق
  • بی‌حالی و خستگی
  • پنهان شدن از دید دیگران

آشنایی با زبان بدن سگ | چگونه می‌توان با سگ‌ها ارتباط برقرار کرد؟

دلایل ابتلای گربه‌ها به دل درد

دلایل ابتلای گربه‌ها به دل درد

دل درد گربه می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود؛ از ساده‌ترین مسئله‌ای مانند خوردن یک غذای جدید گرفته تا خوردن یک گیاه سمی! موارد زیر را می‌توان به عنوان شایع‌ترین دلایل ایجاد مشکلات گوارشی در گربه‌ها نام برد:

۱.خوردن غذای نامناسب

بعضی از گربه‌ها معده حساسی داشته و هرگونه تغییری در برنامه غذایی آن‌ها و خوردن غذای جدیدی می‌تواند منجر به عدم سازگاری با سیستم گوارشی حیوان شود. خوردن غذاهای مانده و فاسد هم یکی دیگر از دلایل دل درد گربه است.

۲. بلعیدن اشیا

گربه‌ها حیوانات کنجکاوی هستند و گاهی کنجکاوی بیش از اندازه آن‌ها باعث می‌شود اجسامی را ببلعند که باعث آسیب به معده و گاهی خفگی می‌شود. خوردن گیاهان سمی هم می‌تواند عاملی مهم و تهدیدکننده جان گربه باشد.

۳. استرس

همچون انسان‌ها، در گربه هم استرس یکی از مهم‌ترین علت‌های ابتلا به دل درد و مشکلات گوارشی است. استرس بیش از اندازه در گربه می‌تواند باعث بروز اسهال و استفراغ شود. پرخاشگری، گوشه‌گیری و بدرفتاری از دیگر نشانه‌های دل درد ناشی از استرس در گربه‌ها است.

آموزش شستن گربه خانگی از صفر تا صد و مهم ترین نکات آن

۴. انگل روده

به گفته‌ی دامپزشکان انگل روده‌‌ای می‌تواند هم در بچه گربه و هم در گربه‌های بزرگسال دیده شود. اما معمولا در بچه گربه‌هایی که کرم‌زدایی نشده‌اند، رایج‌تر هستند. بنابراین اگر از یک بچه گربه نگه‌داری می‌کنید، با دیدن هر نشانه‌ای از انگل روده که معمولا با اسهال همراه است، باید در اولین فرصت به دامپزشک مراجعه کنید.

۵. حساسیت غذایی

گربه‌ها ممکن است به برخی مواد غذایی به ویژه پروتئین‌های خاصی حساسیت داشته‌باشند. گوشت گاو، ماهی، مرغ و لبنیات از جمله مواد غذایی بوده که باید در انتخاب آن‌ها دقت داشته‌باشید و برندی معتبر را خریداری کنید. خارش و لیس زدن مداوم بدن معمولا از نشانه‌های حساسیت به غذا در گربه‌ها است.

۶. بیماری

بیماری التهابی روده (IBD)، گاستروانتریت، پرکاری تیروئید، بیماری کلیوی و بیماری‌های کبدی از جمله بیماری‌هایی هستند که می‌توانند در گربه‌ها باعث ایجاد دل درد و مشکلات معده هم شوند. استفراغ، کاهش وزن و بی‌حالی علائمی بوده که در نتیجه ابتلای گربه به چنین بیماری‌هایی ایجاد می‌شود.

چگونگی درمان دل درد گربه

چگونگی درمان دل درد گربه

مهم‌ترین مرحله برای درمان دل درد گربه شناسایی علت بروز این بیماری است. بنابراین در شرایطی که گربه در طول یک روز چندین بار استفراغ کرده یا در ۴۸ ساعت گذشته هیچ غذایی نخورده، باید در اولین فرصت برای درمان به دامپزشک مراجعه کنید. داروهای ضدتهوع که به صورت خوراکی یا تزریقی بوده و داروهای درمان اسهال و بی‌اشتهایی از جمله داروهایی بوده که برای درمان دل درد گربه تجویز می‌شود.

دامپزشک به گربه‌ای که کرم‌زدایی نشده، داروهایی برای دفع انگل روده توصیه می‌کند. اما در شرایط حاد، زمانی که گربه با داروهای ضدتهوع و ضدانگل درمان نشده، آزمایشاتی مانند سونوگرافی و عکس‌برداری با اشعه ایکس باید انجام شود. چنین آزمایشاتی برای بررسی احتمال وجود بیماری‌های تیروئید و کبد انجام می‌شود. با انجام سونوگرافی، دامپزشک می‌تواند مواردی مانند وجود یک جسم خارجی، ضخامت معده و روده را برای بررسی وجود التهاب روده و معده هم بررسی کند.

رژیم غذایی مناسب برای درمان دل درد گربه

برای درمان دل درد گربه باید او را با غذاهای ملایم و سبک تغذیه کنید. سیستم گوارش گربه در چنین شرایطی بسیار آسیب‌پذیر و حساس بوده و نمی‌تواند غذاهای خشک و سنگین را هضم کند. غذاهایی مانند برنج پخته با مرغ آب‌پز و افزودن یک قاشق پوره کدو تنبل یک غذای مقوی و سالم برای گربه بیمار است. کدوتنبل به دلیل داشتن فیبر فراوان نقش موثری در درمان اسهال گربه ها، تقویت روده و معده آن‌ها دارد.

روش‌های پیش‌گیری از دل درد گربه

پیش‌گیری از دل درد گربه

درمان دل درد گربه گاهی سخت و آزاردهنده بوده و استرس زیادی به حیوان و صاحب او وارد می‌کند. به همین دلیل پیش‌گیری از ابتلا به مراتب ساده‌تر از انجام مراحل درمانی است. اگرچه ابتلا به بیماری‌هایی مانند مشکلات سیستم گوارشی اجتناب‌ناپذیر بوده اما می‌توانید با اقداماتی که در ادامه گفته شده تا اندازه‌ای از گربه خود محافظت کنید:

  • عدم تغییر رژیم غذایی: تغییر در رژیم غذایی و مصرف غذاهای جدید و متنوع می‌تواند باعث ابتلا به مشکلات گوارشی در گربه شود. بنابراین تا زمانی که گربه شما از برنامه غذایی خود لذت می‌برد، آن را تغییر ندهید.
  • ارزیابی سلامتی به صورت منظم: انگل روده یکی از مشکلات رایج در گربه‌ها است. بنابراین هر شش ماه تا یک سال باید آزمایش‌هایی برای بررسی وضعیت سلامت روده و معده انجام شود.
  • دوری از گیاهان سمی: اگر در خانه خود از گل و گیاه نگه‌داری می‌کنید، باید مراقب رابطه گربه خود با آن‌ها باشید. گیاهانی را انتخاب کنید که در صورت تماس حیوان با آن‌ها آسیبی به همراه نداشته‌باشد.
  • عدم دسترسی به انواع روبان و نخ: گربه‌ها از بازی با ابزاری مانند انواع طناب و نخ لذت می‌برند. اما احتمال بلعیدن آن‌ها توسط گربه وجود دارد. اتفاقی که باعث آسیب به معده خواهدشد. توصیه می‌شود چنین ابزاری را از دسترس گربه‌ها دور نگه ‌داشته یا در زمان بازی حیوان مراقب آن‌ها باشید.

بهترین غذاهای گربه برای سالم ماندن معده

بهترین غذاهای گربه برای سالم ماندن معده

از تغییر رژیم غذایی گربه بپرهیزید. یکی از عوامل مهم در ایجاد دل درد گربه، خوردن غذاهای جدید است. اگر تصمیم به تغییر برنامه غذایی حیوان دارید، باید با دامپزشک مشورت کنید. سپس غذای جدید را به به تدریج و به مقدار کم وارد برنامه غذایی گربه کنید تا سیستم گوارش حیوان با مواد غذایی جدید سازگار شود. غذاهای باقی‌مانده از وعده‌ها و روزهای قبل و همچنین غذاهای انسانی باعث ناراحتی معده برخی گربه‌ها خواهدشد. گربه‌ها جزو حیوانات گوشت‌خوار بوده و به همین دلیل پروتئین مهم‌ترین بخش غذای آن‌ها است. اما ممکن است برخی از پروتئین‌ها باعث ایجاد حساسیت در این حیوان شود. بنابراین به کیفیت مواد توجه داشته‌باشید. توصیه می‌شود از دادن غذاهای خام به گربه بپرهیزید. مرغ و بوقلمون پخته، بدون چربی و بدون هیچ چاشنی و ادویه‌ای به دلیل داشتن ویتامین B6، امگا-۶، فسفر و سلنیوم یک غذای عالی برای گربه‌ها هستند.

گوشت گاو بدون چربی و ماهی پخته شده هم به دلیل داشتن ویتامین‌ها و موادمعدنی مفید می‌توانند انتخاب بعدی برای غذای گربه باشند. برای پخت این پروتئین‌ها هم نباید از هیچ چاشنی استفاده شود. معمولا ادویه باعث تحریک معده حیوان می‌شود. اگر گربه شما به خوردن سبزیجات علاقه دارد، پوره کدوتنبل، پوره کلم بروکلی، لوبیا سبز و پوره هویج منابعی سرشار از ویتامین‌ها و موادمعدنی برای آن‌ها هستند.

تاثیر پروبیوتیک برای گربه‌ها

یکی از بهترین روش‌ها برای درمان دل درد گربه خوردن غذاهای حاوی پروبیوتیک است. برای پیش‌گیری از بروز هرگونه ناراحتی معده در گربه‌ها به ویژه گربه‌هایی در سنین بالا هم افزودن پروبیوتیک به برنامه غذایی آن‌ها می‌تواند باعث ارتقای سلامت سیستم گوارشی گربه‌ها شود. این ماده همچنین می‌تواند باعث حفظ تعادل باکتری‌های روده و معده گربه، هضم و جذب بهتر غذا در شرایط استرس‌زا شود.

جمع‌بندی

مشکلات گوارشی و دل درد یکی از بیماری‌های رایج در میان گربه‌ها است. استرس، تغییر رژیم غذایی، بلعیدن جسم خارجی و حساسیت غذایی از جمله عوامل ابتلا به معده درد در آن‌ها بوده که نشانه‌هایی مانند اسهال و استفراغ، گوشه‌گیری و بی‌حالی را به همراه دارد. برای درمان دل درد گربه در قدم اول باید به دامپزشک مراجعه کرد تا با شناسایی علت بیماری مراحل درمانی انجام شود. مصرف داروهای ضدتهوع و اسهال، تغییر رژیم غذایی و انجام سونوگرافی روش‌های درمانی بوده که با توجه به علت بیماری توصیه می‌شود.

3.5/5 - (2 امتیاز)

علی بارانی

دوستدار حیوانات و به خصوص گربه ها!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا