تاریخ امروز :مرداد 25, 1401
مهم‌ترین عوارض خودارضایی که باید بدانید

مهم‌ترین عوارض خودارضایی که باید بدانید

خودارضایی چیست؟ عوارض خودارضایی چیست؟ چند درصد از مردم دنیا خودارضایی می‌کنند؟ یکی از مسائل مهمی که پس از رسیدن به دوران بلوغ در دختر و پسر پیش می‌آید، بلوغ جنسی است. در این شرایط، دختر و پسر باید به دنبال یک شریک زندگی برای خود باشند. اما شاید شرایط، طوری رقم نخورد که بلافاصله پس از بلوغ، امکان ازدواج برای جوانان فراهم باشد. البته باید توجه کنید که این موضوع، یک مشکل جهانی است و مختص کشور خاصی نیست. یکی از بزرگترین سوالات بشریت که پاسخ‌های ضد و نقیضی به آن داده شده است این می‌باشد که جوانان، در دوران سن بلوغ تا ازدواج، چطور با تنش جنسی خود کنار بیایند؟

آسان‌ترین راهی که برای این مشکل وجود دارد، خودارضایی است. اما آیا خودارضایی مشکل را به خوبی حل می‌کند؟ با شناخت عوارض خودارضایی، آیا باز هم این کار توصیه می‌شود؟

مسئله اینجاست که بسیاری از کتب شرعی و مراجع دینی، خودارضایی را گناه کبیره شمرده‌اند. در طول سال‌های اخیر هم عوارض زیادی از قبیل ریزش مو، ضعیف شدن چشم و … را به خودارضایی نسبت داده‌اند. اما عوارض خودارضايي از نظر علمی چیست؟ اگر به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید، شاید خودارضایی را به عنوان یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از سرطان پروستات، به شما معرفی کند. حال باید کدام را سرلوحه کار خود قرار دهیم؟

در این مقاله، قصد داریم به شکل تخصصی توضیح دهیم که خودارضایی چیست و در چه صورت می‌تواند از نظر علمی، مشکلات جسمی و یا روحی را به وجود بیاورد. فعلا فرض خود را بر این بگذارید که خودارضایی، امری کاملا طبیعی است که توسط تمامی مردم جهان با هر رنگ و نژادی انجام می‌شود؛ تا در ادامه به شکل کلی به این موضوع بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

خودارضایی چیست

خودارضایی چیست؟ در واقع همانطور که از نام این کلمه مشخص است، به ارضای جنسی که توسط خود فرد صورت بگیرد، خودارضایی گفته می‌شود. خودارضایی یک فعالیت طبیعی و رایج است که به واسطه‌ی تماس دست یا هر چیز دیگر به نواحی جنسی بدن صورت می‌گیرد که در نهایت، تحریک و لذت جنسی را برای فرد به همراه دارد. طبق آخرین مطالعاتی که بر روی افراد مسن در این زمینه صورت گرفته است، تخمین زده شده که بین 27 تا 40 درصد از زنان و 41 تا 65 درصد از مردان در یک ماه گذشته خودارضایی کرده‌اند.

خودارضایی چیست

خودارضایی، یک راه طبیعی و ایمن برای کشف بدن و احساس لذت و رهایی از تنش‌های جنسی می‌باشد. بسیاری از عارضه‌هایی که به این کار نسبت داده‌اند، هیچ سندیت علمی ندارد و تنها تراوشات برخی ذهن‌ها است. این عمل، گاها می‌تواند جلوی مشکلاتی را هم بگیرد. برای مثال، در مردان، در صورتی که به شکل منظم تخلیه جنسی صورت نگیرد، ممکن است احتمال ابتلا به سرطان پروستات افزایش پیدا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پروستات مقاله «پروستات چیست» را مطالعه کنید.

البته باید توجه داشته باشید که تمام این موارد، برای افرادی است که فاقد شریک جنسی هستند و در صورتی که یک فرد، دارای شریک است، خودارضایی کار پوچی به حساب می‌آید. اما چه زمانی عوارض خودارضایی گریبان گیر شخص انجام دهنده این کار می‌شود؟ در واقع خودارضایی بیش از حد یا اجباری که گاها از سر حرص یا جنون انجام می‌شود، مضر تلقی می‌شود و عوارض روحی و جسمی را به همراه خواهد داشت.

اعتیاد در هر چیزی می‌تواند مضر باشد. اعتیاد در خودارضایی نیز از بدترین اعتیاد‌هاست که اگر به شکل غیر منطقی انجام شود، قطعا عوارض سنگینی را به همراه خواهد داشت. به این دلیل که این کار، به لذت جنسی و جسمانی پایان می‌یابد، پتانسیل خیلی بالایی در معتاد شدن فرد انجام دهنده را دارد. در ادامه قصد داریم مشکلاتی که در اثر اعتیاد به خودارضایی ممکن است گریبان شخص انجام دهنده را بگیرد، مورد بررسی قرار دهیم. همراه ما باشید.

دلایل خود ارضایی چیست

خود ارضایی در سنین مختلف، ممکن است به دلایل گوناگونی صورت بگیرد. از کودکان نا بالغ گرفته تا افرادی که دارای شریک جنسی هستند ممکن است به این عارضه دچار شده و از عوارض خودارضایی در امان نباشند. در ادامه به بررسی ریز تر این موضوع می‌پردازیم.

 • علت خودارضایی در کودکان نا بالغ

خودارضایی در کودکانی که بالغ نشده‌اند هم دیده شده است. حال چه خودشان این حرکت را کشف کرده‌اند یا از جای دیگری دیده‌اند، باعث شد تا یک لذت را از کاری که انجام می‌دهند درک کنند و به همین دلیل، ممکن است بدون اینکه از آسیب‌های آن مطلع باشند، این کار را بیشتر از روی کنجکاوی و هیجان انجام دهند. چرا که حس شهوتی در کودک نا بالغ وجود ندارد. در صورت بروز این مشکل، احتمال این که آن کودک در سن‌های بالاتر به این کار اعتیاد پیدا کند، خیلی زیاد است. به همین دلیل، توصیه می‌شود در صورت مشاهده این مورد، حتما کودک را به پزشک مربوطه نشان دهید.

 • علت خودارضایی در نوجوانان

شایع ترین سن برای انجام خودارضایی، در زمان نوجوانی و پس از بلوغ است. در این سن، تغییرات جسمی و جنسی نوجوانان به سمتی پیش می‌رود که حساسیت آن‌ها به هرگونه موارد محرک جنسی بیشتر شده و آن‌ها را ترغیب به انجام خودارضایی می‌کند. محرک‌های جنسی اطراف، مثل جنس مخالف و یا مواردی که در بستر‌های پورنو منتشر می‌شود، به انجام این عمل شدت می‌بخشد.

علت خودارضایی در نوجوانان

اما یکی از دلایل مهمی که در نوجوانی شایع می‌باشد و از پارامتر‌های مهم ترغیب کننده به خودارضایی می‌باشد، وجود استرس و فشار بر روی زندگی شخص است. در این سن، فشار وارده بر روی شخص زیاد است و این شخص، به دنبال راهی برای خلاص شدن از این شرایط است و از روی اشتباه، خودارضایی را برای این کار ترجیح می‌دهد. غافل از این که در این لحظه، عوارض خودارضایی به سراغ شخص می‌آید و نتیجه‌ای کاملا برعکس از خودش برجای گذاشته و باعث وارد شدن فشار و استرس بیشتر می‌شود. معمولا اگر علت خودارضایی این باشد، شخص بعد از ارضای جنسی، حس گناه و پشیمانی می‌کند.

 • علت خودارضایی در بزرگسالان چیست

در صورتی که شخصی در سن بزرگسالی دچار اعتیاد به خودارضایی باشد مشکل از کجاست؟ عدم داشتن شریک جنسی، از مهمترین عوامل خودارضایی در بزرگسالی است. در این شرایط، در صورتی که به شکل کنترل شده و اصولی برای تخلیه جنسی در این شرایط اقدام شود، می‌توان این عمل را سالم قلمداد کرد که کمک بزرگی به تعادل جنسی فرد می‌کند.

اما گاها یک فرد، با داشتن شریک جنسی، باز هم خودارضایی می‌کند. در این شرایط، شاید شریک جنسی شخص، نمی‌تواند به درستی و به شکل کامل فرد را به ارضای جنسی برساند، که بهتر است این زوج، به پزشک مشاور زناشویی مراجعه کنند.

اما بدترین شکل خودارضایی در بزرگسالی، ناشی از اعتیاد شخص به این کار است. در این شرایط، باید گفت عوارض خودارضايي از نظر علمی برای این شخص وجود دارد. البته این اعتیاد، بیشتر به واسطه‌ی اعتیاد به فیلم‌ها و عکس‌های صنعت پورنوگرافی به وجود می‌آید که برای ترک عمل خودارضایی، باید در ابتدا تماشای اینگونه موارد را از سر خود بیاندازید.

خودارضایی باعث کاهش میل جنسی می‌شود که در مقاله «سرد مزاجی زنان» دراین‌باره شرح داده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید. 

عوارض خودارضایی چیست؟

عوارض خودارضایی شامل ریزش مو، ضعیفی چشم، وزوز کردن گوش و … می‌شود؟ تا کنون دلیل علمی برای چنین عوارضی برای خودارضایی بیان نشده است. اما با توجه به تحقیقات و بررسی مواردی که به این عمل اعتیاد داشتند، عوارض خودارضایی در این قسمت آورده شده است. همانطور که گفتیم، برخی از افراد ممکن است به خودارضایی یا چیزی که برخی آن را «اعتیاد جنسی» می‌نامند، اعتیاد پیدا کنند. با این حال، این اصطلاح در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی به رسمیت شناخته نشده است و توسط برخی پزشکان و محققین این زمینه به عنوان یک اعتیاد واقعی تلقی نمی‌شود. اما عوارض ثابت شده‌ی خودارضایی به چه شکل است؟

عوارض خودارضایی چیست؟

 • خودارضایی باعث می‌شود شما زمان زیادی را از دست بدهید. چرا که قبل و بعد و در حین انجام این عمل، قطعا تمرکز انجام کار دیگر را نخواهید داشت.
 • خودارضایی بیش از حد باعث از دست دادن کارهای روزمره یا فعالیت های روزانه، از دست دادن کار یا برنامه‌های مدرسه با دوستان یا خانواده، غیبت از رویدادهای مهم اجتماعی، با آسیب‌هایی که بر روی احساسات و روابط فرد می‌گذارد، مختل کردن کار و تحصیل و … می‌شود.
 • از دیگر عوارض خودارضایی این است که ممکن است به روابط عاشقانه و دوستی شما آسیب برساند. زیرا به اندازه گذشته زمان زیادی را با عزیزان خود نمی‌گذرانید یا به نیازهای آن‌ها توجه نمی‌کنید.
 • در کل، اعتیاد به خودارضایی، بیشتر از این که جسم شما را تحت تاثیر قرار دهد، روحیه‌ی شما را خدشه دار می‌کند و باعث می‌شود تبدیل به شخصی بی حس شوید که و اتفاقات دور و بر برای شما هیجانی نداشته باشد.
خودارضایی باعث از دست رفتن تمرکز می‌شود و می‌توانید در مقاله « تقویت حافظه» روش‌های افزایش تمرکز را مطالعه نمایید.

روش درمان خود ارضایی چیست؟

روش درمان خود ارضایی چیست؟

 • اگر نگران هستید که ممکن است بیش از حد خودارضایی کنید، پیش از این که عوارض خودارضایی به سراغتان بیاید، بهترین روش این است که با یک پزشک یا مشاور در مورد راه‌های کاهش انجام این کار مشورت کنید.
 • اگر دوست دارید کمتر خودارضایی کنید، گفتگو درمانی را در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید با انجام یک کار دیگر به جای خودارضایی، جایگزینی را برای این کار در نظر بگیرید. برای مثال دفعه بعد که میل به خودارضایی دارید، می توانید مواردی مثل دویدن، نوشتن، گذراندن وقت با دوستان برای پیاده روی و … را امتحان کنید.
 • بهترین راه برای عدم گیر افتادن در دام اعتیاد خودارضایی، این است که برای این کار، یک نظم خاص را در نظر بگیرید و هیچ وقت خارج از چهارچوب عمل نکنید. در صورتی که خارج از برنامه، تحریک به خودارضایی شدید، خودتان به یک شکل سرگرم کنید و بیشتر در محیط شلوغ قرار بگیرید تا فکر این کار از سرتان بپرد. در این شرایط، هیچگاه عوارض خودارضایی به سراغتان نمی‌آید.
 • اراده داشتن در ترک یک عادت، مهمترین بخش این عمل به حساب می‌آید. شما باید اراده‌ای قوی در ترک اعتیاد داشتن به خودارضایی داشته باشید و همچنین از تمامی مواردی که می‌دانید برای شما محرک جنسی به حساب می‌آید، دوری کنید. به خصوص مواردی مثل پورنو که حتی مشاهده‌ی خالی آن، تاثیرات بسیار منفی بر روی مغز می‌گذارد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سلامتی به صفحه «سلامت» مجله لند اسپا مراجعه کنید. 

سخن پایانی

عوارض خودارضایی در این مقاله را مورد بررسی قرار گرفت. در ابتدا بیان شد خودارضایی، یک عمل طبیعی و روتین می‌باشد که برخی افراد، برای خارج شدن از تنش‌های جنسی، آن را انجام می‌دهند. بعد از این که درک کردیم خودارضایی چیست و عوارض خود ارضايي از نظر علمي در پسران را مورد بررسی قرار دادیم، گفتیم که اگر اعتیادی در این عمل نباشد و باعث نشود که فرد، از روی حرص و طمع این کار را انجام ندهد، عوارضی گریبانگیرش نخواهد شد.

این عمل ممکن است در سن‌های خیلی پایین، قبل از رسیدن به بلوغ جنسی شروع بشود که در این شرایط، بهتر است کودک را تحت نظر پزشک مشاور قرار داد. دوران نوجوانی، بیشترین موارد مشاهده شده خودارضایی می‌باشد که بیشتر اثرات فشار روحی و هیجانات هورمونی باعث این عمل می‌شود. در دوران بزرگسالی هم این عمل به دلایل مختلفی دیده می‌شود که هر کدام را مورد بررسی قرار دادیم.

برای درمان این عادت، گفتیم که در اول باید اراده‌ی این کار را در خود ایجاد کنیم. سپس با قرار دادن یک نظم برای این کار، هیچ وقت خارج از چهارچوب برای این کار اقدام نکرده و در صورتی که حس کردید بیش از اندازه تمایل به خودارضایی دارید، یک جایگذین مناسب برای آن پیدا کنید و به یک شکلی، سر خود را گرم آن کار کنید تا دچار عوارض خودارضایی نشوید. قرار گرفتن در محیط شلوغ، از بهترین روش‌ها برای انجام ندادن این کار است. همچنین در طول مدتی که قصد دارید این عادت را از سر خود بیاندازید، هرگز سمت موارد محرک جنسی، مثل پورنو نروید و در ابتدا سعی کنید خودتان را از این سبک محرک‌ها دور نگه دارید.

اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.