سلامتسلامت جنسی

مهم‌ترین عوارض خودارضایی که باید بدانید

خودارضایی چیست؟ عوارض خودارضایی چیست؟ چند درصد از مردم دنیا خودارضایی می‌کنند؟ یکی از مسائل مهمی که پس از رسیدن به دوران بلوغ در دختر و پسر پیش می‌آید، بلوغ جنسی است. در این شرایط، دختر و پسر باید به دنبال یک شریک زندگی برای خود باشند. اما شاید شرایط، طوری رقم نخورد که بلافاصله پس از بلوغ، امکان ازدواج برای جوانان فراهم باشد. البته باید توجه کنید که این موضوع، یک مشکل جهانی است و مختص کشور خاصی نیست. یکی از بزرگترین سوالات بشریت که پاسخ‌های ضد و نقیضی به آن داده شده است این می‌باشد که جوانان، در دوران سن بلوغ تا ازدواج، چطور با تنش جنسی خود کنار بیایند؟

بسیاری معتقد اند که آسان‌ترین راه حل این مشکل، خودارضایی است. اما آیا خودارضایی مشکل را به خوبی حل می‌کند؟ با وجود عوارض خودارضایی آیا باز هم این کار توصیه می‌شود؟

مسئله اینجاست که بسیاری از کتب شرعی و مراجع دینی، خودارضایی را گناه کبیره شمرده‌اند. در طول سال‌های اخیر هم عوارض زیادی از قبیل ریزش مو، ضعیف شدن چشم و … را به خودارضایی نسبت داده‌اند. اما عوارض خودارضايي از نظر علمی چیست؟ اگر به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید، شاید خودارضایی را به عنوان یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از سرطان پروستات، به شما معرفی کند. حال باید کدام را سرلوحه کار خود قرار دهیم؟

در این مقاله، قصد داریم به شکل تخصصی توضیح دهیم که خودارضایی چیست و در چه صورت می‌تواند از نظر علمی، مشکلات جسمی و یا روحی را به وجود بیاورد.

خودارضایی چیست؟

به ارضای جنسی که توسط خود فرد صورت بگیرد، خودارضایی گفته می‌شود. خودارضایی یک نوع فعالیت جنسی است که به واسطه‌ی تماس دست یا هر چیز دیگر به نواحی جنسی بدن صورت می‌گیرد که در نهایت، تحریک و لذت جنسی را برای فرد به همراه دارد. طبق آخرین مطالعات، 25 درصد از مردان بین 18 تا 59 سال، یک بار در هفته یا به عبارتی چندین بار در ماه، اقدام به خودارضایی می کنند. حدود 20 درصد از مردان 2 تا 3 بار در هفته، و کمتر از 20 درصد مردان، بیش از 4 بار در هفته خودارضایی می کنند.

خودارضایی چیست؟

خودارضایی اصولا برای افرادی است که فاقد شریک جنسی هستند و در صورتی که یک فرد، دارای شریک است، خودارضایی کار کاملا پوچ و بی دلیلی به حساب می‌آید. اما چه زمانی عوارض خودارضایی گریبان گیر شخص انجام دهنده این کار می‌شود؟ در واقع خودارضایی بیش از حد که گاها از سر حرص یا جنون انجام می‌شود، می تواند عوارض پر تعدادی را برای فرد به همراه داشته باشد.

اعتیاد در هر چیزی می‌تواند مضر باشد. اعتیاد در خودارضایی نیز از بدترین اعتیاد‌هاست که قطعا عوارض سنگینی را به همراه خواهد داشت. به این دلیل که این کار، به لذت جنسی و جسمانی پایان می‌یابد، پتانسیل خیلی بالایی در معتاد شدن فرد انجام دهنده را دارد. در ادامه قصد داریم مشکلاتی که در اثر اعتیاد به خودارضایی ممکن است گریبان شخص انجام دهنده را بگیرد، مورد بررسی قرار دهیم. همراه ما باشید.

اگر به دنبال ترک خودارضایی هستید مقاله فواید ترک خود ارضايي را مطالعه کنید.

دلایل خودارضایی چیست؟

دلایل خودارضایی به تفکیک سن افراد، متفاوت است. در ادامه به بررسی دلایل خودارضایی در سنین مختلف پرداخته ایم.

دلایل خود ارضایی چیست؟

1. علت خودارضایی در کودکان نابالغ

خودارضایی در کودکانی که بالغ نشده‌اند هم دیده می شود. چه خودشان این حرکت را کشف کرده یا از جای دیگری دیده‌ باشند، باعث می شود تا یک لذت جدید و ناشناخته را تجربه کنند و به همین دلیل، ممکن است بدون اینکه از آسیب‌های آن مطلع باشند، این کار را بیشتر از روی کنجکاوی و هیجان انجام دهند. چرا که حس شهوت در کودک نابالغ وجود ندارد. در صورت بروز این مشکل، احتمال این که آن کودک در سن های بالاتر به این کار اعتیاد پیدا کند، خیلی زیاد است. به همین دلیل، توصیه می‌شود در صورت مشاهده این مورد، حتما کودک را به پزشک مربوطه نشان دهید.

2. علت خودارضایی در نوجوانان

شایع ترین سن برای انجام خودارضایی، در زمان نوجوانی و پس از بلوغ است. در این سن، تغییرات جسمی و جنسی نوجوانان به سمتی پیش می‌رود که حساسیت آن‌ها به هرگونه موارد محرک جنسی بیشتر شده و آن‌ها را ترغیب به انجام خودارضایی می‌کند. محرک‌های جنسی اطراف، مثل جنس مخالف و یا مواردی که در بستر‌های پورنو منتشر می‌شود، به انجام این عمل شدت می‌بخشد.

علت خودارضایی در نوجوانان

اما یکی از دلایل مهمی که در نوجوانی شایع می‌باشد و از پارامتر‌های مهم ترغیب کننده به خودارضایی می‌باشد، وجود استرس و فشار بر روی زندگی شخص است. در این سن، فشار وارده بر روی شخص زیاد است و این شخص، به دنبال راهی برای خلاص شدن از این شرایط است و از روی اشتباه، خودارضایی را برای این کار ترجیح می‌دهد. غافل از این که در این لحظه، عوارض خودارضایی در نوجوانان به سراغ شخص می‌آید و نتیجه‌ای کاملا برعکس از خودش برجای گذاشته و باعث وارد شدن فشار و استرس بیشتر می‌شود. معمولا اگر علت خودارضایی این باشد، شخص بعد از ارضای جنسی، حس گناه و پشیمانی می‌کند. جالب است بدانید که عوارض خودارضایی برای دختر و پسر در این سنین مشابه است.

در این مقاله درباره مهم ترین عوارض خودارضايي براي دختر صحبت کرده ایم

3. علت خودارضایی در بزرگسالان چیست؟

در صورتی که شخصی در سن بزرگسالی دچار اعتیاد به خودارضایی باشد مشکل از کجاست؟ عدم داشتن شریک جنسی، از مهمترین عوامل خودارضایی در بزرگسالی است. در این شرایط، در صورتی که به شکل کنترل شده و اصولی برای تخلیه جنسی در این شرایط اقدام شود، می‌توان این عمل را سالم قلمداد کرد که کمک بزرگی به تعادل جنسی فرد می‌کند.

علت خودارضایی در بزرگسالان چیست؟

اما گاها یک فرد، با داشتن شریک جنسی، باز هم خودارضایی می‌کند. در این شرایط، شاید شریک جنسی شخص، نمی‌تواند به درستی و به شکل کامل فرد را به ارضای جنسی برساند، که بهتر است این زوج، به پزشک مشاور زناشویی مراجعه کنند.

اما بدترین شکل خودارضایی در بزرگسالی، ناشی از اعتیاد شخص به این کار است. در این شرایط، باید گفت عوارض خودارضايي از نظر علمی برای این شخص وجود دارد. البته این اعتیاد، بیشتر به واسطه‌ی اعتیاد به فیلم‌ها و عکس‌های صنعت پورنوگرافی به وجود می‌آید که برای ترک عمل خودارضایی، باید در ابتدا تماشای اینگونه موارد را از سر خود بیاندازید.

خودارضایی باعث کاهش میل جنسی می‌شود که در مقاله «سرد مزاجی زنان» دراین‌باره شرح داده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید. 

عوارض خودارضايي در زنان و مردان چیست؟

عوارض خودارضایی چیست؟

مهم ترین عوارض خودارضایی عبارت اند از:

 • از دست دادن زمان
 • مختل کردن وضعیت زندگی
 • آسیب های عاطفی
 • مشکلات روحی
 • کجی آلت تناسلی
 • بی اختیاری ادرار
 • زخم شدن دور ناحیه تناسلی
 • دردهای استخوانی
 • ضعف و خستگی
 • احساس گناه
 • استرس فراوان
 • زودانزالی

در ادامه هر یک از این موارد به صورت جداگانه برایتان توضیح خواهیم داد.

از دست دادن زمان

خودارضایی باعث می‌شود شما زمان زیادی را از دست بدهید. چرا که قبل و بعد و در حین انجام این عمل، قطعا تمرکز انجام کار دیگر را نخواهید داشت.

مختل کردن وضعیت زندگی

خودارضایی بیش از حد باعث از دست دادن کارهای روزمره یا فعالیت های روزانه، از دست دادن کار یا برنامه‌های مدرسه با دوستان یا خانواده، غیبت از رویدادهای مهم اجتماعی، با آسیب‌هایی که بر روی احساسات و روابط فرد می‌گذارد، مختل کردن کار و تحصیل و سایر جنبه های زندگی می‌شود.

آسیب های عاطفی

خودارضایی ممکن است به روابط عاشقانه و دوستی شما آسیب برساند. زیرا به اندازه گذشته زمان زیادی را با عزیزان خود نمی‌گذرانید یا به نیازهای آن‌ها توجه نمی‌کنید.

مشکلات روحی

اعتیاد به خودارضایی، بیشتر از این که جسم شما را تحت تاثیر قرار دهد، روحیه‌ی شما را خدشه دار می‌کند و باعث می‌شود تبدیل به شخصی بی حس شوید که و اتفاقات دور و بر برای شما هیجانی نداشته باشد.

کجی آلت تناسلی

کجی آلت تناسلی یا پیرونی (Peyronie) در اثر به وجود آمدن بافت اسکار فیبری در روی آلت تناسلی ایجاد می شود که خودارضایی از مهم ترین دلایل آن می باشد. این اتفاق منجر به انحنای آلت تناسلی و درد در آن ناحیه می گردد.

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار در اثر از بین رفتن کنترل اسفنکتر ادراری ایجاد می شود. این اتفاق در افراد چاق به علت تغییر اندازه پروستات، بیشتر رخ می دهد و خودارضایی یکی از دلایل آن است.

زخم شدن دور ناحیه تناسلی

در اثر خودارضایی بیش از حد اتفاق می افتد. تماس پوست دست با آلت تناسلی موجب ایجاد اصطکاک شده و می تواند به زخم شدن آن منجر شود.

دردهای استخوانی

انزال در مردان موجب خروج مقداری کلسیم از بدن می شود. کم شدن کلسیم بدن در صورت برقراری رابطه جنسی مشکل ساز نیست؛ اما خودارضایی های پیاپی در طول روز، فرصت جبران کلسیم از دست رفته را از بدن می گیرد. کم شدن کلسیم می تواند موجب درد های استخوانی و پوکی استخوان گردد.

ضعف و خستگی

انزال انرژی زیادی می گیرد و بدن در این فرایند کالری زیادی می سوزاند. انجام دادن این عمل به دفعات در طول روز، انرژی شما را به حداقل رسانده و موجب ضعف و خستگی مفرط می گردد.

احساس گناه

احساس گناه پس از خودارضایی بسیار رایج است. این عمل حس خوشایندی را به شما نمی دهد و پس از دریافت لذت اولیه، از منظر ذهنی شما را اذیت می کند. فردی که اقدام به خودارضایی می کند حس گناه و تحقیرشدگی را در خود احساس کرده و در درون به هم می ریزد. این احساس گناه همیشگی ذهن شما را بسیار خسته کرده و سایر جنبه های زندگی تان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

استرس فراوان

یک مسئله رایج، خودارضایی برای رهایی از استرس ها و اضطراب روزانه است. بسیاری از افراد در هنگام افزایش فشار ذهنی و برای تخلیه استرس و تنش موجود در ذهن، اقدام به خودارضایی می کنند. ایراد این مسئله این است که پس از ترک خودارضایی، از آنجایی که ذهن به این کار عادت کرده، دور ماندن از این کار بسیار سخت خواهد شد. بنابراین اگر استرس و اضطراب عامل خودارضایی شماست، پیشنهاد می کنیم حتما به پزشک روانشناس مراجعه کنید.

زودانزالی

نظرات در این رابطه متفاوت است؛ اما بسیاری از افرادی که به خودارضایی اعتیاد داشته اند، در بزرگسالی به زودانزالی مبتلا می شوند. از آنجایی که در خودارضایی، تمرکز شخص بر روی ارضای جسمی خودش می باشد، این مسئله کیفیت رابطه جنسی او را در آینده تحت تاثیر قرار می دهد؛ زیرا شما برای موفقیت در رابطه جنسی، باید بتوانید رضایت شریک جنسی خود را نیز در نظر بگیرید. ذهنی که روی لذت خود شخص متمرکز شده، به سختی می تواند عملکرد مثبتی در رابطه جنسی از منظر طولانی کردن این فرایند و به لذت رساندن شریک خود داشته باشد. زیرا بخشی از دلایل زودانزالی بیش از آن که جسمی باشد، ذهنی است.

مطالعه بلاگ ناباروی مردان را توصیه میکنیم.

عوارض خود ارضايي از نظر علمي در زنان

معایب و ضررهای خودارضایی در زنان به دلیل آن که در زندگی مشترک اغلب نقش مادر بودن بر عهده دارند بسیار زیاد است. مانند:

 • عدم ارضا شدن در رابطه جنسی
 • کاهش میل جنسی
 • عدم تمرکز و تعادل جسمی و ذهنی
 • آسیب های عاطفی
 • احساس درد در نواحی کمر و زیر شکم
 • امکان آسیب رساندن به جنین در دوران بارداری

عوارض خودارضایی در نوجوانان

خودارضایی در نوجوانان عوارض بی شماری دارد که در دو دسته عوارض روحی و جسمی تقسیم بندی می شوند. در ادامه موارد هر دو نوع را برایتان شرح می دهیم.

عوارض روحی خودارضایی در نوجوانان

 • کمبود اعتماد به نفس
 • احساس گناه دائمی
 • ضعف شخصیتی
 • تنبل شدن
 • کمرو شدن
 • تندخویی
 • خودخواهی
 • بدبینی
 • عبوسی
 • اضطراب و دلهره شدید
 • تضعیف اعصاب
 • عصبانیت بیش از حد

عوارض جسمی خودارضایی در نوجوانان

عوارض جسمی بی شماری برای خودارضایی در سنین پایین برشمرده اند؛ از جمله:

 • از دست دادن تدریجی زیبایی
 • ضعف حافظه
 • عدم تناسب اندام
 • لاغری
 • درد در کشاله ران
 • زود انزالی
 • مشکلات تنفسی
 • ضعف جسمی
 • کمردرد شدید
 • ضعف بینایی
 • ضعف سیستم ایمنی بدن و مریضی های پی در پی
 • ریزش مو

اما آیا این عوارض همیشه اتفاق می افتند؟ لازم به ذکر است که موارد بالا در صورت اعتیاد شدید به خودارضایی مشاهده می شوند و بسیاری از این موارد در صورت کم بودن تعداد دفعات خودارضایی، هرگز رخ نمی دهند. اما کدام باورها درباره عوارض خودارضایی اشتباه می باشند؟

باورهای غلط درباره خودارضایی

موارد زیر در رابطه با عوارض خودارضایی هرگز به اثبات نرسیده اند:

 • نابینایی یا مشکلات بینایی
 • ناباروری
 • اختلال نعوظ
 • کم شدن میزان تولید اسپرم

دانستن این موارد، به ترک خودارضایی کمک شایانی می کند. زیرا اگر شخص احساس کند که کار از کار گذشته و عوارض خودارضایی تا ابد او را تحت تاثیر قرار خواهد داد، دیگر نمی تواند اقدام به ترک آن نماید.

عوارض خود ارضايي بر چهره چیست؟

حال به بررسی اینکه عوارض خودارضايي بر چهره چگونه است و ممکن است چه تأثیرات منفی و آسیب‌پذیری برای پوست و زیبایی شما داشته باشد می‌پردازیم.

عوارض خود ارضايي بر چهره چیست؟

اعتیاد به خودارضایی ریشه هایی در بیمارهای اعصاب و روان دارد برای همین بهتر است برای پیدا کردن یک مشاور مناسب به صفحه روانشناس خوب تهران مراجعه کنید.

֎ بروز جوش و آکنه

یکی از تأثیرات و عوارض خود ارضايي بر چهره افرادی که به این عمل اعتیاد پیدا کردند، افزایش جوش و آکنه پوستی به ویژه در قسمت پیشانی و اطراف چانه است. به دلیل تغییرات در بدن و ترشح هورمون های اصلی، بروز جوش و آکنه اجتناب ناپذیر بوده و در صورت ادامه طولانی‌مدت و اعتیاد به خودارضایی وضعیت پوست صورت شما وخیم خواهد شد.

֎ افزایش چین و چروک

پیری و خشکی صورت یکی دیگر از عوارض خود ارضايي بر چهره است. طبق تحقیقات بر روی اعتیاد به خودارضایی، محققین متوجه شدند که در هر بار ارگاسم پس از خودارضایی، بدن مقادیر زیادی آب را از دست می‌دهد. اگر عمل خودارضایی طولانی‌مدت بوده و به اعتیاد بیانجامد، رفته‌رفته آب بدن آنقدر کم خواهد شد که جبران این میزان ممکن است چندین ماه طول بکشد. اگرچه که اعتیاد به خودارضایی موجب می‌شود این مقادیر هرگز جبران نشوند. کاهش آب بدن موجب خشکی پوست و پس از مدتی موجب افزایش چین و چروک در کنار لب، پیشانی و گوشه و زیر چشم شده و کم‌کم پیری پوست را به همراه خواهد داشت. همچنین کاهش رطوبت بدن باعث می‌شود جای جوش و زخم‌های روی صورت به‌سرعت خوب نشده و ظاهر بدی داشته باشند.

֎ رنگ‌پریدگی چهره از عوارض خودارضايي

اعتیاد به خودارضایی باعث می‌شود تا بدن طی مدت سه تا چهار ماه تقریباً 45 درصد انرژی خود را از دست بدهد. این کاهش انرژی موجب فرسودگی ماهیچه های بدن و اختلال در روند فعالیت اندام‌های داخلی، گوارش و گردش خون می‌گردد و در نهایت منجر می‌شود که اکسیژن کافی به بافت پوست نرسد. رنگ‌پریدگی چهره که از عوارض خودارضایی بر چهره به شمار می‌رود، حاصل تضعیف قوای بدن و اختلال در عملکرد اندام‌های آن است. اگر به بافت صورت شما اکسیژن کافی نرسد و گردش خون مناسبی در این ناحیه وجود نداشته باشد، تولید کلاژن به حداقل میزان خود رسیده و همچنین مواد مغذی لازم برای زیبایی چهره را دریافت نخواهید کرد. بهتر است بدانید، بازگشت شادابی پوست یکی از فواید ترک خود ارضايي بر چهره است که پس از دوره‌ای کوتاه‌مدت بعد از ترک، متوجه آن خواهید شد.

رنگ‌پریدگی چهره از عوارض خودارضايي

֎ افزایش تیرگی یا قرمزی زیر چشم

در ناحیه زیر چشم مویرگ‌های فراوانی وجود دارند. گفته می‌شود که تیرگی زیر چشم به دلیل افزایش جریان خون در مویرگ‌های این ناحیه است چرا که با افزایش خون، حجم مویرگ‌ها نیز افزایش یافته و گهگاه موجب التهاب و کبودی مویرگ‌ها می‌شود که تیرگی زیر چشم را به همراه دارد. همچنین اگر توجه کرده باشید تحریک مویرگ‌ها با مالش چشم و خاراندن آن موجب قرمزی شدید ناحیه اطراف چشم می‌شود؛ اما اگر این تحریکات و التهابات افزایش یابد رنگ این ناحیه از قرمزی به سمت کبودی و تیرگی می‌رود. در حین خودارضایی گردش خود به‌شدت به سمت صورت و سر افزایش می‌یابد و همچنین فشردن چشم در لحظات ارگاسم موجب پارگی و التهاب این مویرگ‌ها خواهد شد. اعتیاد به خودارضایی در طولانی‌مدت پوست اطراف چشم را ملتهب، قرمز و یا تیره خواهد کرد.

֎ کدر شدن پوست صورت

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، اعتیاد به خودارضایی موجب کاهش آب و رطوبت بدن می‌شود. همه ما می‌دانیم که یکی از مؤثرترین عوامل در زیبایی چهره، میزان رطوبت پوست صورت است. هرچه رطوبت پوست کمتر باشد چهره درخشش و نشاط خود را از دست داده و رفته‌رفته تیره و خسته به نظر می‌رسد.

خودارضایی باعث از دست رفتن تمرکز می‌شود و می‌توانید در مقاله « تقویت حافظه» روش‌های افزایش تمرکز را مطالعه نمایید.

علائم اعتیاد به خودارضایی چیست؟

علائم اعتیاد به خودارضایی چیست؟

مهم ترین علائم اعتیاد به خودارضایی بیش از حد عبارتند از :

 • فرد بعد از انجام خودارضایی دچار عذاب وجدان می‌شود
 • درصورت عدم نیاز جنسی، چندین مرتبه آن را در طول روز تکرار می‌کند
 • زمان هایی که احساس غم و اضطراب داشته باشد این عمل را انجام می‌دهد
 • زمان و انرژی زیادی برای خودارضایی اختصاص می‌دهد
 • در مکان های عمومی به دلیل آن که نمی‌تواند این کار را انجام دهد احساس بی‌قراری می کند.

روش درمان خودارضایی چیست؟

روش درمان خود ارضایی چیست؟
 • بهتر است پیش از این که عوارض خودارضایی به سراغتان بیاید، با یک پزشک یا مشاور در مورد راه‌های کاهش انجام این کار مشورت کنید.
 • اگر دوست دارید کمتر خودارضایی کنید، گفتگو درمانی را در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید با انجام یک کار دیگر به جای خودارضایی، جایگزینی را برای این کار در نظر بگیرید. برای مثال دفعه بعد که میل به خودارضایی دارید، می توانید مواردی مثل دویدن، نوشتن، گذراندن وقت با دوستان برای پیاده روی و … را امتحان کنید.
 • بهترین راه برای عدم گیر افتادن در دام اعتیاد خودارضایی، خودتان به یک شکل سرگرم کنید و بیشتر در محیط شلوغ قرار بگیرید تا فکر این کار از سرتان بپرد.
 • اراده داشتن در ترک یک عادت، مهمترین بخش این عمل به حساب می‌آید. شما باید اراده‌ای قوی در ترک اعتیاد داشتن به خودارضایی داشته باشید و همچنین از تمامی مواردی که می‌دانید برای شما محرک جنسی به حساب می‌آید، دوری کنید. به خصوص مواردی مثل پورنو که حتی مشاهده‌ی خالی آن، تاثیرات بسیار منفی بر روی مغز می‌گذارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سلامتی به صفحه «سلامت» مجله لند اسپا مراجعه کنید. 

سخن پایانی

عوارض خودارضایی در این مقاله را مورد بررسی قرار گرفت. در ابتدا بیان شد خودارضایی، یک عمل طبیعی و روتین می‌باشد که برخی افراد، برای خارج شدن از تنش‌های جنسی، آن را انجام می‌دهند. بعد از این که درک کردیم خودارضایی چیست و عوارض خود ارضايي از نظر علمي در پسران را مورد بررسی قرار دادیم، گفتیم که اگر اعتیادی در این عمل نباشد و باعث نشود که فرد، از روی حرص و طمع این کار را انجام ندهد، عوارضی گریبانگیرش نخواهد شد.

این عمل ممکن است در سن‌های خیلی پایین، قبل از رسیدن به بلوغ جنسی شروع بشود که در این شرایط، بهتر است کودک را تحت نظر پزشک مشاور قرار داد. دوران نوجوانی، بیشترین موارد مشاهده شده خودارضایی می‌باشد که بیشتر اثرات فشار روحی و هیجانات هورمونی باعث این عمل می‌شود. در دوران بزرگسالی هم این عمل به دلایل مختلفی دیده می‌شود که هر کدام را مورد بررسی قرار دادیم.

برای درمان این عادت، گفتیم که در اول باید اراده‌ی این کار را در خود ایجاد کنیم. سپس با قرار دادن یک نظم برای این کار، هیچ وقت خارج از چهارچوب برای این کار اقدام نکرده و در صورتی که حس کردید بیش از اندازه تمایل به خودارضایی دارید، یک جایگذین مناسب برای آن پیدا کنید و به یک شکلی، سر خود را گرم آن کار کنید تا دچار عوارض خودارضایی نشوید. قرار گرفتن در محیط شلوغ، از بهترین روش‌ها برای انجام ندادن این کار است. همچنین در طول مدتی که قصد دارید این عادت را از سر خود بیاندازید، هرگز سمت موارد محرک جنسی، مثل پورنو نروید و در ابتدا سعی کنید خودتان را از این سبک محرک‌ها دور نگه دارید.

4/5 - (126 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

‫75 دیدگاه ها

 1. سلام،من مهدی هستم.همگی خسته نباشید‌.من گفتم یه مطلب کوتاهی به مقاله اضافه کنم:من خودم ۱۴سالم وتا حالا خیلی خودارضایی کردم والبته الان خیلی خیلی شرمندم،چرا:چون گناه است ودوستان می خواسم اینوبگم که دین اسلام باعث میشه نابود نشیم وهمه چیزش درسته ودلیل علمی داره خداوند خیلی ازکارهارودردین اسلام واسه این گفته گناهه چون با این کارا به خودمون ودیگران ضرر می رسونیم،درسته نکردنه این کارا کمی یا بعضیاش خیلی سخته اما خدا مانو آفریده ما اراده داد وهمین اراده رو اگه درست ازش استفاده کنیم مقاممون از بقیه ی مخلوقات بالاتر می ره چون اراده می کنیم ولذت خودارضایی و به ضرراتی که داره ترجیح نمی دیم ویه سری ماده ی خوب ومفید برا بدن روالی ازدست نمی دیم،البته من همش اینا رو به خودم می گم ولی بعد سست ارادگی کرده وگناه می کنم خدا به هممون کمک کنه که از ارادمون استفاده وگناه نکنیم که برا خودمون ضرر داره،التماس دعا

  1. من هم قبلا دقیقا مثل شما بودم اما بعد از اینکه فهمیدم حتی نماز هم اشتباه میشه و باید غسل کردم برای همیشه این کا رو کنار گذاشتم پس مطمئن باش میتونی

  2. دوست عزیز فکر کنم شما کملا آگه نیستین در این مورد به نظر من شما در یوتیوب اینو سرچ کنین به جواب میرسین (نظر دکتر ذاکر نایک در مورد خود ارضایی) خود ارضایی گناه نیست بلکه مکروح است برای گناه بودن باید حتما یه جایی از قران به ان اشاره شده باشد یا پیامبر گرامی گفته باشد و نگفته شده است شما به من بگویید کجای قران گفته شده است خود ارضایی نکنید درست است خود ارضای عملی نجیب نیست ولی گناهی هم ثبت نمیشود برای آن بلکه عامل های ان گناه است مانند پورن و … .خود ارضایی خالی گناه نیست . این را گفتم که در مورد انجام این عمل عذاب وجدان نگیرید ونه ضرری به کسی میرساند نه خود شما فقط وقتتان گرفته میشود . فکر کنم همینقدر کافی باشد 🙂

   1. تو قرآن گفته که هر راهی به غیر از ازدواج برای ارضا خود به کار بگیرید آن حرام است لذا مفهومش این میشه خودارضایی هم که راهی غیر از ازدواج برای ارضا شدنه هم حرام است

    1. سلام دوست عزیز، بله حرف شما صحیح است. به این نکته در قرآن،سوره احزاب آیه 50 اشاره شده است.

    2. داش اگه یکم سواد قرآنی داشتی اینجوری نمی‌گفتی تو قرآن اومده که برای تخلیه شهوت فقط یک راه هست اونم ازدواج یا کنیز این چیزا که الان نیست
     سوره مومنون آیه 6 برو ببین خودت میفهمی
     الکی به بچه مردم آدرس غلط نده

     1. سلام میشه تمام عوارض های خود ارضایی رو بگید و اینکه نابینایی شاملش میشه یا خیر .ممنون میشم

   2. سلام برادر عزیز لطفا بقیه رو گمراه نکن خودارضایی اثرات منفی داره هر کی داره انجام میده این عمل رو نصیحتش کنم ادامه نده پشیمون میشی یه روزی اولش هیچی نمیفهمی بعد عوارضش میاد سراغت پشیمون میشی

    1. چه ربطی داره… الان همه چی باید تو قرآن باشه؟! کجای قران نوشته نماز صبح. دو رکعته؟! تو احادیثه نه قرآن. پ همه چی نباید تو قران باشه. دینم گفته گناه کبیره اس عزیز

   3. سلام من الان نزدیک 30سالمه حتی اگه سنم بالاتربره تاازدواج نکنم خود ارضایی دارم علتشم فیلم های پورن کانال ها هست حقیقتش دچارعوارض شدم گزگز دست پاهاحتی قستی ازبدنم خواب میره به شدت ادم استرسی هستم وقتی خودارضایی میکنم اولش حس ارمش دارم بعدش بدنم تحلیل میره خوب نمی تونم بخوابم دوستان میخواستم اینو بگم ادم متهل دیدم قرص خواب تهیه کرده بعد رابطه بخوره اب بدن درهرصورتی خارج بشه بدن تحلیل میره وخود ارضایی درگیر همه میشه فقط باید کنترلش کرد هفته ای یه بار شب جمعه که متهل هادرست کردن واسه اینه هفته ای یع دفعه اگه هرروز انجام بدی دقیقن همین علایم که دوست عزیز ماتایپ کردن واسم پیش امده امیدوارم بتونیم جلوی شهوت زیادی گرفت

   4. خداوند در سوره مبارکه مؤمنون ابتدا راه صحیح ارضای غریزه جنسی یعنی ازدواج را مطرح نموده، سپس می‌فرماید: «فَمَنِ ابْتَغى وَراءَ ذلِكَ فَأُولئِكَ هُمُ العادُونَ»؛[۱]
    هر کس غیر این طریق را (جهت ارضای غریزه جنسی) به کار گیرد، تجاوز‌گر است؛ یعنی ارضای غریزه جنسی از راه غیر مشروع، نوعی تجاوز از حکم خداوند می‌باشد.[۲]
    در روایات نیز به صراحت حکم به حرمت استمنا شده که به چند نمونه اشاره می‌شود.

   5. طبق سخن پیامبر ،اسلام با ضرر دیدن و ضرر رساندن مخالف است.خودارضایی ضرر داره پس حرامه….چیزی رو نمی دونی خواهشا نگو

   6. چقدر نادان هستی تمام ائمه گفتن که گناه کبیره است این کار حرام و حرام هستش بعد تو شیطان پرست نمی‌دونم چرا نمی‌فهمی این کار کلا برای تمام بدن مظر هست اصلا ربطی به پورن نداره اگر برای تخلیه شهوت هرچیزی غیر از همسر باشه حرامه و داخل قرآن اومده والسلام

   7. کجای قرآن گفته پورن گناهه؟

    ائمه گفتن به حرف مرجع تقلید گوش کنید، اونم گفته حرومه

    اینکه پورن حرومه هم همون مرجع تقلید گفته

   8. تو قرآن کجاش نوشته نماز صبح
    دو رکعته ؟

    تو قرآن فقط نوشته نماز بخوانید

    مگه همه چی باید تو قرآن باشه
    اگر بود می شد صد هزار صفحه

    پس روایات اهلبیت چی میشه

    این کار گناه کبیره هست طبق روایات

  3. سلام دوست عزیز، بله دقیقا حق با شماست. تمامی دستورات دینی علمی و دارای فایده علمی هستند. مثل سوره توبه آِیه123، سوره محمد آیه 4 و احزاب 50.

   1. عذرخواهم اما این ایاتی که گذاشتید ربطی به کامنتا و تاپیک نداره دوست عزیز الان و اینجا بحث سلامته اما
    خوبه بدونید کل اسلام بر اساس انسانیته و قائده کلی تحت عنوان لا ضرر داره
    اینم که علم نرسیده که مثلا خود ارضایی ضرر داره یا نداره دلیل نمیشه که دستور دین نقض بشه
    مثل الکل که تا همین چند وقت پیش فکر میکردند مفیده اما بالاخره فهمیدند که ضرر هاش بیشتره و به دستور دین رسیدند
    یا مثلا تراشیدن ریش و اسیب هاش و علت حرمتش ووو(ازین قبیل زیاده که علم بعد مدت ها به دستورات دین رسیده)
    اما راجع به ایه دفاع در برابر کفار هم خوبه راجع بهش بدونید قبل و بعدش و دلیلشو متوجه بشید
    ببینی کفار (که اجازه دفاع در برابرش و کشتنش رو دادن) کیه و چجور کافری
    ایا کسی که نمازشو نمیخونه یا مثلا تو دلش خدا رو قبول نداره رو مد نظر داره یا نه؟!
    اونی که رحم و بخشش نداره، خونه رو سر یتیم خراب میکنه، دور از جون به ناموست تعرض میکنه و ادم میکشه و…
    همون اسلام بهت امر کرده مواظب رفتارت باشی تا نازک تر از گل به کسی نگی (یعنی نهایت اعتدال و میانه روی)
    همچیش حساب شده و رو برنامست
    نه که یک روش زندگی از روی احساسات و علایق شخصی
    با درود…

  4. درود برشما
   به نظر من نماز خوندن برای ترک این کار خیلی فکر خوبی هست ،
   چرا ؟ کسی که نماز میخونه باید بدنش همیشه پاک و غسل داشته باشه و اون شخصی که به این کار عادت داره زوتر میتونه ترک کنه

  5. منم داداش الآن ۱۵ سالمه و اعتیاد پیدا کردم بعضی ها میگن اگه زیاد از حد اینکارو انجام بدم دیگه نمیتونم ماده بارداری بسازم نمیدونم چیکار کنم اصلا خیلی حال بدی است

   1. اول دارم میخندم به طرز فکرت و نحوه حرف زدنت😂😂😂😂😂😂😂
    دوم دارم شدید میخندم بخاطر
    کلمه«ماده بارداری»😂😂😂😂😂
    خوب که نگفتی «پاد ماده بارداری»😂😂😂😂😂😂😂
    واقعا چرا جوونامون دارن شستشو مغزی میشن😂😂😂

  6. دوست عزیز شما متاسفانه نمیتونی ببینی اینو که به خاطر همین باور های سطحی هست که ناتوانی در کنترل کردن این موضوع؟

  1. این همه مطالب بی اساس نوشتین
   اول اینکه هنوز مضرات جسمی خودارضایی از نظر علمی ثابت نشده
   چرا ؟ چون که خودارضای چه تفاوتی با رابطه جنسی داره ؟ مگه در هردو اسپرم تخلیه نمیشه ؟
   اگه اینجوری بود که الان همه ی مردان و زنان متاهل دیوانه و کور و کچل بودن
   فقط از نظر روانی تفاوت داره با رابطه جنسی

 2. قطعا خودارضایی ی ضررهایی داره ولی همه چی به ژنتیک بدن ربط داره اگه ژنتیکی خوب باشی که خوبی وگر نه که داغونی و به خودارضایی خیلی ربطی نداره فقط ژن خوب تاثیر داره

 3. سلام دوست عزیزی که این مقاله رو نوشتی ولی من یک انتقاد دارم اونم فواید خود ارضایی که گفتین این عمل کثیف هیچ فوایدی نداره و من که بهش عادت داشتم اعتیاد پیدا کرده بودم واقعا بهم ضرر زد اما خدارو شکر بعد پنج سال اعتیاد تونستم ترکش بدم فقط خواستم بگم هیچ فوایدی نداره.
  باتشکر.

  1. سلام.من بر اثر خودارضایی چشمم ضعیف شده آیا راهی هست که دوباره درست بشه من خیلی رو چشمام حساس بودم والان خیلی افسرده شدم ممنون میشم راهکاری بدین تا از این وضع در بیام

 4. من20سالمه و 10سال هست که پورن اعتیاد پیدا کردم که دست به همچنین کاری زشت میزنم لطفا کمکم کنید از شر این اعتیاد زشت پرهیز کنم

  1. سلام برادر عزیز
   اولین و مهمترین چیز اراده است.
   در گام بعدی هم پورن رو به طور کلی بزار کنار.هر محرکی که تحریک میشی باهاش رو بزار کنار بعدش هم نماز خیلی فاکتور مهمیه اگر اهل نماز هستی که خوشا به سعادتت همینطوری ادامه بده.یه راهکار دیگه ذکر گفتنه هر وقت داشتی تحریک میشدی بگو استغفرو الله وضو بگیر و یه نکته دیگه تلاش کن بیشتر در جمع و شلوغی باشی،و یا یک کاری رو جایگزینش کن مثل ورزش کردن یا هر کاری به غیر از خودارضایی و پورن که بهش علاقه داری رو انجام بده هر وقت فکر خودارضایی اومد تو سرت
   تمام چیز هایی رو که میدونستم بهت گفتم برادر عزیزم برات ارزوی موفقیت دارم با اراده برو جلو انشاالله موفق بشی

  2. درود بر شما
   شما اول باید روش زندگی خودتون رو عوض کنید.
   اگر واقعا خسته شدی و قصدت ترک کردن هست باید این کارها رو بکنی به عنوان مثال:
   1_اگر فیلم و عکس هایی تو گوشی یا کامپیوتر و یا چیزهایی که با عث تحریکت میشه حتی فیلتر شکن و اینستاگرام رو حذف کن (خودم پنج ساله اینستا رو حذف کردم)
   1_ اون مکانی که باعث میشه شما تنها بمونیدو به فکر خود ارضایی بروید رو عوض کنید یابه بهانه ای یه نفر دیگه رو بیارین پیشتون که تنها نباشید و وسوسه نشید( حتی اتاق خواب)
   2_ به باشگاه بدنسازی یا هرو رشته مورد علاقه خودتون بروید، برنامه باشگاهی بگیرید ، با انگیزه کار کنید و دوستای جدید بگیرید و وقت خودت رو پر کن

 5. خود ارضایی اگر موجب اعتیاد نشه مفیده؟
  باشه قبول
  ولی میشه بگید چند درصد نوجوون ها بعد از انجامش معتادش نمیشن؟
  چرا باید فواید چیزی که احتمالش اینقدر پایینه رو اینجوری لیست کنید؟!!

 6. سلام
  خود ارضایی باعث آفتادگی نوک بینی میشه!
  بعد بعد از ترک کردن اون درست میشه یا نه؟

 7. سلام خسته نباشین من در حال ترک هستم فقط نمی‌دونم چرا بیضه هام درد میکنم قبلاً یه بار دیگه هم میخاستم ترک کنم که باز بیضه هام شروع به درد گرفتن کرد ولی بعد از خود ارضایی دیگه درد نگرفت
  الان تنها مشکلم تو ترک فقط بیضه درد است اگه نه اصلا خوشم نمیاد از این کار نمی‌دونم چکار کنم اگه بیضه درد نمی‌شدم خیلی وقت پیش ترک میکردم

  1. درود برشما
   وقتی فیلم یا عکس سکسی نگاه میکنید یا به هر نحوی تحریک میشین اگه بعدش ارضاء نشید بیضه ها شروع به درد گرفتن میکند و راه حلش اینه که یا باید ارضاء بشین و یا اگه دوست ندارید ارضا بشید به مدت چند دقیقه روی بیضه هاتون آب سرد بریزید و از کار های تحریک کننده بپرهیزید

 8. واقعا نمیدونم شما با چه عقل و فکری نوشتی فواید خودارضایی من خودم از حدود 14 سالگی خود ارضایی میکردم و الان خداروشکر یه مدت طولانیه که ترک کردم و در طول 1سال به غیر از ضرر خدا شاهده هیچی ندیدم ریزش مو،کم شدن حافظه،ضعیف شدن چشم و کلی عوارض روحی داره بجای این چیزا راهکار بده جوون و نوجوون بتونن ترک کنن راهت شن از این سرافکندگی و احساس گناه

 9. یکی از بدترین رفتار های جنسی خود ارضایی هست
  1 باعث ریزش مو
  2باعث گودی زیر چشم
  3باعث گودی کمر
  4 زود انزالی
  5 کاهش اعتماد به نفس
  6 ساختن انسانی مریض که فقط به فکر امیال جنسی هست
  7 سیراب نشدن از شهوت
  8 ایجاد بیماری هایی مثل پارگی بیضه و واریکوسل و….

  1. سلام کاملا عوارض درسته من خودم هفت ساله هر روز خود ارضایی می کردم و الان موهام میریزه گوشه گیر شدم و تو دانشگاه هم نمراتم خرابه الانم داخل ترکم خواستم بگم عوارضی که گفتین کاملا درسته به خصوص روحی روانی که بد ترینه خدایا همه کسانی که گرفتار این گناه حرام هستند را اراده ای قوی عطا فرما. یکی از بد ترین عوارضش اینه که ماه رمضان نمیزاره روزه بگیری و همش عذاب وجدان میگیری خدا یا کمک کن

 10. من ۲ ماهه ترک کردم ۱ ماه اول عذاب میکشید ولی بعد از اون به روال زندگی قبلیتون برمیگردین واقعا الان که خودارضایی نمیکنم حس طراوت و شادابی بهم دست میده و حتی قیافه ام هم خیلی تغییر کرده ولی اولش که ترک کردم هی میخواستم که این کار رو انجام بدم اما نمیزاشتم غریزه ام کنترل ام کنه به هرچی اعتقاد داشته باشی انجام میشه حتی ترک خود ارضایی

 11. سلام
  لطفا مقاله را اصلاح کنید و تشویق کنید که این عمل را انجام ندهند.خیلی از عوارض اش را ننوشتید که تا مدت ها گریبان گیر فرد هست…
  روزه گرفتن بهترین راه برای کاهش هست.در شرایط غیر روزه هم پرخوری نکنید.
  این کار اصلا طبیعی نیست و اثرات بدی بر روح می گذاره.

  هرچه سریعتر توبه کنید و اثرات مثبت ترک کردن و اون خوشحالی از ته دل رو بچشید

 12. سلام اگر شما خود ارضایی نکنید
  سرطان پروستات میگیرید
  بلخره باید خودارضایی کنید ولی نه به صورتی که اعتیاد پیدا کنید و…
  ترک خودارضایی یعنی کلا خودارضایی نکنی
  خیلی ضرر داره
  اینم برای کسایی هست که تنها هستن
  و اینکه هرچیزی بیش از حدش خوب نیست

  1. داداش خود ارضایی اشتباه خود بدن اگه این کار رو نکنی زمان خودش منی رو خارج میکنه.

 13. سلام علیکم
  بنظر میرسه هرکسی در تخصص خودش صحبت کنه بهتر باشه
  اینکه یک دکتر بخواد در مسائل دینی ورود کنه و اظهار نظر کنه مثل این میمونه که یک نانوا بخواد نظر پزشکی بده
  در قرآن و روایات به وفور اشاره شده که این عمل حرام شرعیه
  اگر کمی سواد دینی داشته باشید متوجه میشید که وقتی دین چیزی رو حرام می‌کنه قطعا یه سری مفاسد در پی داره که برای سیر الی الله قطعا مانعه و وقتی چیزی رو واجب کرده یه سری مصالح درش هست که برای انسان ضروریه
  پس قطعا اون فعلی که حرامه نمی‌تونه حال انسان رو خوب کنه و برای انسان مفید باشه
  این مواردی که بعنوان فواید اون گفته شده دقیقاً مخالف صحبت هاییه که عموم متخصصین دارن
  اتفاقا خود خودراضایی ایجاد استرس، اضطراب، افسردگی میاره در حالیکه داخل اون به عنوان یک عامل استرس زا معرفی شد…

  بیشتر مطالعه کنید

  بعد نظر بدهید.

 14. اولین گام نماز بخون توبه کن روزه بگیر حموم با آب سرد کن تخم مرغ نخور بدبخت می میری چای بابونه بخور دو روزی یه بار ورزش کن سریال ببین گناه نمی کنی بقیشم نترس نمیمیری جهنم نمیری فقط کارایی که گفتم بکن خدا خودش حواست داره امیدت از دست نده

 15. سلام من ۱۶ سالمه خود ارضایی را تقریبا ۱ سال انجام میدادم صورتم سیاه و باعث چروک های زیادی شد آیا خود ارضایی رو ترک کنم و انجام ندادم صورتم پس به حالت قبل بر میگرده چین و چروک ها از بین میره؟؟؟؟
  چکار کنم چین و چروک ها از بین بره؟

 16. خودارضایی باعث تحلیل رفتن بدن ‌‌مغز میشه خودم اینو تو خودم دیدم من دوران دبستان اصلا کتابو باز نمیکردم 20میگرفتم الان 16سالمه اولن که موهای ادم راحت میریزه چشات کور‌میشه من چشام رو همین خشک شد یادم هست اولا خود ارضایی میکردم اشک از چشام میومد اینا چیزیه که از تجربیات خودم میگم بوی بدن هم خیلی بد میکنه ینی عرقت بو زهر مار میده خلاصه کمر درد و زانو درد و اینا رو‌خودم نمیگم‌یکی از دوستان خیلی اعتیاد داشت میگفت دو قدم راه میرم پام درد میاد بعضی اوقات خودمم ایجوری میشم اخلاقت بد میشه و خلاصه اینا تجربیات بنده هست قیافتم بهم میریزه خلاصه نزنید

  1. اینا دقیقا چیزیه که من تجربه دارم و از دوران دبستان انجام میدادم و هیچ کسی نبود بهم بگه اصن دارم چیکار میکنم … خانواده و اطرافیان فقط اونقدر بد اذیتم میکردن که متاسفانه خیلی بده…
   بد درد ضعیفی چشم و کمر درد و بی انگیزه شدن واقعا برای انجام این کاره؟

 17. منو ببینید و آینه ی عبرتتون قرار بدید
  سلام پسرم 21 سالمه از 7 سالگی مبتلا شدم و تا 15سالگی نمیدونستم چیه تو بازه زمانی 16 تا 18سالگی تصمیم گرفتم ترک کنم نه بخاطر عوارضش چون هنوز عوارضش سراغم نیومده بود فقط بخاطر اینکه گناه بود و منم یه پسر مذهبی بودم همه چی خوب بود و تا دوماهه ترک هم تونستم برم صورتم جذاب و خوشگل شده بود طوریکه بقیه تعریف میکردن اما بدبختی از وقتی شروع شد که ترک اینکارو به بهانه های مختلف عقب مینداختم و بجایی رسید که دیگه مسیر توبه و ترکو کنار گذاشتم و از 18 سالگی به بعد یعنی 18و 19 و 20 سالگی که با ایام کرونا و قرنطینه و خونه نشینی هم همراه شده بود خودارضایی افراطیو شروع کردم روزایی بود که 5 یا 6 بار انجامش میدادم از عرش به فرش سقوط کردم زیر چشمام کبود و گود شد موهام خشکو و بی کیفیت شد طوری که مجبور شدم چندین بار از ته کچل کنم درمیومدم ریزش مو هاش عذاب آور بود چشمام ضعیف شد و تاری دید گرفتم دماغم بد شکلو بد فرم شد پوسته صورتمم شل شد و رنگشم که سفید بود تیره و تاریک شد دیدین میگن رنگ به رخسار نداره دقیقا همین برام اتفاق افتاد خلاصه چهره زیبا و جذابم زشت شد طوری که از دیدن خودم تو آینه فراری بودم تا اینجا عوارض ظاهریمو براتون گفتم بزار بقیشم بگم : حافظم به معنای واقعی کلمه نابود شد و فراموشی گرفتم طوریکه هیچی یادم نمی موند زودرنجی شدید و احساس تنهایی شدید داشتم تنها و گوشه گیر و منزوی شدم چند باریم کمر درد سراغم اومد وقتایی که میزدم بعدش کلی خسته و کسل و بی حوصله میشدم طوریکه حال انجام دادن هیچ کاریو نداشتم فقط دلم میخواس بخوابم و زمان بگذره بخاطر این مرض سگی اعصابو روانم نابود شد و افسردگی گرفتم طوریکه شبا خوابم نمیبرد تا مرز خودکشی رفتم بخاطر اقدام به خودکشی چن روز تو تیمارستان بستری شدم الانم بیشتر از یه ساله شبانه روز 5 تا قرص میخورم و تا نخورم خوابم نمیبره از درسو تحصیل افتادم سه سال طول کشید امتحانات دوازدهم رو پاس کنم و دیپلمم رو بگیرم همشم به خاطر جق بود چون نه تمرکز برام میذاشت نه حافظه کلا عقلو هوشو یادگیریو به شدت کم میکنه طوریکه از درسو یادگیری می افتین هیچ دوستو رفیقی ندارم تنهای تنهام سه ساله خونه نشینم تو چشمای هیچ کس نمی تونم نگا کنم سرم همش پایینه و از اینکه کسی منو ببینه فراریم عزت نفسو اعتماد به نفس ندارم خ.ا باعث شده بیضه هام کوچیک شن باعث شده تناسب اندام و هیکلم بهم بخوره و بخاطر خونه نشینی و بی تحرکی به غلظت خون دچار شم تو اوج جوونی پیرم کرد بس که غمو غصه خوردم و گریه کردم با اینکه سنی نداشتم همش آرزوی مرگ میکردم و ذهنم پر شده بود از افکار خودکشی و… فعلا همینا به ذهنم اومد بازم هست خیلیم هس اما فعلا یادم نیس… داداشا و آبجیای گل خودارضایی نکنید بخدا مرضی از این بدتر برای یه جوون وجود نداره همه چیتو ازت میگیره حتی به نظره من از سرطانم بدتره اوناییم که فاز علمو روشنفکری بر میدارن و میگن اینا همش شره نه تنها ضرر نداره بلکه فایدم داره ما که میزنیم وعشقو حالمونو میکنیم و به هیچ کدوم از اینایی که گفتی دچار نشدیم در جواب باید بهشون بگم اولا هیچ علمی بالاتر ازتجربه نیس دوما شما یا هنوز اول راهی (سنت کمه یا کم و دیر به دیر میزنی) یا هنوز معتادش نشدی تا از کنترلت خارج بشه چون وقتی معتادش بشی دیگه هیچی برات مهم نیس فقط دنبال اینی بزنی و حالشو ببری و مثه مواد دوزشو بیشتر میکنی تا بیشتر حال کنی و در نتیجه بیشتر به فنا میری. نمیدونم پسری یا دختر ، چن سالته یا اهل کجایی هیچ کدوم اینا مهم نیست مهم اینه اگه آدمیزادی نووجونی و جوون و سلامتیت و آیندت برات مهمه منو آینه عبرتت قرا بده و بذارش کنار هنوزم دیر نشده ترکش کن بهت قول میدم خوب خوب میشی اگه میخوای ترک کنی اینو بدون تا زمانی که از اینکار به اندازه کافی درد و رنج نکشیده باشی نمیتونی ترکش کنی باید از این عمل متنفر بشی من که بعد 5 سال لغزش تصمیم قلبی و کاملا جدی گرفتم و میخوام برای همیشه این بیماری و اعتیاد مخربو ترک کنم ، نوجونیمو ازم گرفت اما نمیذارم جوونیمو ازم بگیره… امیدوارم شماهم بتونین ترک کنین فقط کافیه که بخواین همین ببخشید طولانی شد… به امید رهایی و پاکی همه ی جوونا از این بیماری و اعتیاد مخرب … یا علی

  1. اره راست داره میگه قیافه گودی کمر لرزش دست و پا اسیب اعصاب کلا بولی کل نابود میشی کاش داداش زودتر باهات اشنا میشدم شاید میتونستم نجاتت بدم

  2. دمت گرم. دقیقا خصوصیات من را داری . منم به خاطر وضعیت ظاهری و‌کمبود اعتماد به نفس در سن ۳۵ سالگی شغلی ندارم و همیشه توی خونه هستم و‌ همیشه هم با پدر و‌مادرم در حال دعوا هستم. امروزم تصمیم داشتم خودکشی کنم ولی با گریه و التماس مادرم منصرف شدم. خیلی زود هم عصبانی میشم.‌ شب ها هم خوابم نمیره و‌ زانوهام هم انحراف پیدا کردن و ضعیف شدن.‌ کسانی که تازه توی این منجلاب افتادید و یا سنتون کم هست. همین الان خودارضایی را ترک کنید که زندگیتون تباه نشه. پایان انجام این کار فقط خودکشی یا ازکار افتادگی هست. متاسفانه اطلاعات خانواده ام و اطرافیانم از این موضوع کم هست که نمیدونن مشکلم چی هست که کمکم کنن.

 18. یه کمکی میخوام کنم بچه ها هر کار و عملی که میخوایم انجام بدیم اول به ذهن ما میاد بعد انجام میدیم اول باید بتونیم ذهن رو کنترل کنیم هر موقعه این موضوع اومد به سراغتون میتونین به یه چیز دیگه فکر کنین من خودم الان 14 روزه تو ترکم در طول این 14 روز لغزش هایی داشتم تا مرزش رفتم که دوباره اون کار رو انجام بدم ولی ذهن خودمو تونستم کنترل کنم میدونم سخته ولی شدنیه اگه ذهن رو کنترل کنین حتی اگه توخونه تنها، بیکار باشین ولی سراغ اون کار نمیرین میگن سختیش تا 21 روز هستش ترکش حتی از مواد مخدر هم سختره میدونی چرا؟ چون انجامش خیلی راحته، در دسترسه، وسوست میکنه انجام بدین این وسوسه از طرف ذهن میاد چون میخواد اون لذتی که قبلا داشته رو دوباره تجربه کنه اگه این کار ناپسند رو بزارین کنار اعتماد به نفست میره بالا حتی بیشتر از زمانی که قبل از اینکه به این کار گرفتار بشی. هر موقع این کار به ذهنتون میاد اسم خدا رو بیارین خیلی بهتون کمک میکنه. کنترل ذهن یادتون نره در پناه حق

 19. برای درمان خود ارضایی
  قرص سیپروهپتادین هست ۱۰۰درصد چون فکر رو عوض میکنه
  خوردن رزماری

 20. من نه میتونم رو درسم تمرکز کنم نه دیگه کشش انجام ندارم
  من 18سالمه و از بچگی خود ارضایی رو انجام میدادم ، و خانواده ام هر موقع متوجه می‌شدند منو به شدت اذیت می‌کردن ، من از 5/6سالگی انجام میدم و الان هم انجام میدم ، طوری شده که نه میتونم با کسی حرف بزنم نه دوستی دارم و تمام عوارض جانبی رو دارم و حتی نمیتونم جلوی خودم رو بگیرم… از هر کسی می‌پرسیدم اصلا من دارم چیکار میکنم هیچ کسی نبود بهم جواب بده …من بعد خود ارضایی در طی این چند سال بدن درد و دل درد و ضعیفی چشمام خیلی خودشو نشون میده من بعد از خوندن این مطالب متوجه شدم… من نمی‌دونم چجوری میتونم جلوشو بگیرم گاهی مثل یک اضطراب بدنم گر می‌گیره و منو مجبور به انجامش می‌کنه و گاهی مثل یه چیز دلهره آور میاد سراغم ، نمیتونم با هیچ کسی راجع بهش صحبت کنم یا مشاوره برم …نمی‌دونم چیکار میتونم کنم .

 21. سلام من بعد از ترک کردن چین و چروک صورتم درست میشه؟
  آیا خودارضایی با خم شدگی بینی در ارتباطه؟ بعد از ترک درست میشه؟

 22. من توی زمان امتحاناتم جواب سوالات رو اشتباهی مینوشتم . یعنی حواس پرتی داشتم . بعد از ترک خودارضایی حواسم میاد سر جاش؟

 23. سلام
  من ۱۷ سالمه و از ۱۶ سالگی میزنم
  یکی میگه جق خوبه یکی میگه بده یکی میگه کمش مفیده و ارامش بخشه یکی میگه حتی کمش هم خیلی مضره
  اخرش نفهمیدم چی درسته
  بعضیام میگن وقتی بهش اعتیاد پیدا نکنی مفیده
  ولی هیشکی نمیگه چن وقت یبار جق بزنیم اعتیاد محسوب میشه و چقد باید فاصله بینش باشه
  ممنون میشم یکی یه جواب بده ک چقد فاصله زمانی خوبه

  1. نترس بابا. نه تنها مضر نیست بل که خیلی هم مفیده. من خودم 5 ساله می زنم هیچیم نشده.
   از جمله فوایدش، به بود خواب، کاهش‌ استرس و افسردگی و تخلیه جنسیه. حتی خیلی از پزشکا تو کشورای درست درمون، برا بیمارایی که مشکل افسردگی دارن‌؛ خودارضایی تجویز می کنن. اونایی هم که می گن ما به خاطر خودارضایی افسردگی گرفتیم؛ یا زیادی می زنن یا بعدش به خاطر جبر فرهنگی احساس گناه می کنن. کاری ندارم نظر مذهب درباره ی خودارضایی چیه ولی اگه بخوای از نظر علمی به مسئله نگا کنی؛ خودارضایی همون طور که گفتم هیچ ضرری نداره. حرف منو قبول نداری برو تو ویکی‌پدیا در این باره تحقیق کن.

 24. سلام اگر ممکن است عکس و مطالبی که در سایت می گذارید از لحاظ انسانی و اسلامی رعایت شده باشد مثلاً حجاب و عفاف

 25. سلام من در اثر خودارضایی از اجتماع دور شدم و ترس از برخورد با دیگران رو دارم چون موهام ریخته و بیماری روحی و افت اعصاب پیدا کردم در ضمن پسوریازیس هم گرفتم به نظر من حداقل باید ۲۰ سال استمنا نکنم تا بدنم جا بیاد و …

 26. بچه ها بروید سراغ مشاور مذهبی

  این سایت به تنها چیزی که اشاره نکرد
  اما شما اشاره کردید دینه

  شما با صداقت حرف زدید اما مدیر این سایت
  شارلاتانه

  در روایات متعدد گفته گناه کبیره هست

  راهکار هم داره برادران عزیز
  خیلی هم راحته

  ۱_برنامه ورزش در باشگاه
  که مجبور باشی بری

  ۲_ترک مکان های خلوت
  فرار از تنهایی و مکان خلوت
  روایت میگه از مکان خلوت دور شو

  ۳_خواندن روایات حیا و عفت

  ۴_خواندن مقاله هایی در مورد تقویت اراده

  ۵_ارتباط دائم با مشاور مذهبی و در میان
  گذاشتن با پدر و مادر تا به ما کمک کنند
  البته اگر پدر و مادر ، منطقی باشند

  ۶_توسل و توکل به خدا و مخصوصا امام رضا

  ۷_ترک مکان هایی که در آن گناه صورت
  می گیره /بدحجابی/بی حیایی/روابط ناسالم
  اهلبیت میگن از محیط گناه دوری کن

  ۸_رفتن به هیات های هفتگی مذهبی
  و پرکردن اوقات فراغت و چرخیدن با
  دوستان مومن

  روایت میگه با هر کی بگردی شبیه همون
  میشی امام علی ع

 27. با سلام به همه ، من سره خودارضایی فلج شدم بیمار شدم ضربه ی خیلی خیلی خیلی بدی به جسم و روح و روانم خورد بخدا تا مرزه مرگ و نابودشدن رفتم پدرم در اومد تا ترک کنم سره این کار زشت چشمام بشدت ضعیف شد جلو چشم تا شیش ماه مگس شکلی میدیدم گوشام وز وز گرفت حافظم بشدت ضعیف شد و سره همین قضیه کارمو از دست دادم هیچی تو ذهنم نمیموند فوق العاده ضربه ی بزرگی به مغزم خورد همش عصبی و پرخاشگر بودم مدام کسل و بی حال بودم آینده رو تاریک و فوق العاده بد میدیدم دنیام جهنم شده بود افسردگی گرفتم توان جسمانیم شدیداً کاهش پیدا کرد توانایی هیچ کاری رو نداشتم شبها حس جنون و دیوانگی میکردم و روزا بشدت خوابم میمومد خیلی خسته و کوفته بودم مدام خوابم میومد کم رو و خجالتی شده بودم بخدا مرده و زندمو سره این کار کثافت دیدم پس بخدا قسمتون میدم سره اینطور کارا نرید من شیش هفت ماه کشید تا ترک کنم خیلی اذیت شدم این پیاممو به همه نشون بدید تا درس عبرتی بشه که سراغ این کارا نرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا