سلامتسلامت جنسی

مهم‌ترین عوارض خودارضایی و فواید آن که باید بدانید

خودارضایی چیست؟ عوارض خودارضایی چیست؟ چند درصد از مردم دنیا خودارضایی می‌کنند؟ یکی از مسائل مهمی که پس از رسیدن به دوران بلوغ در دختر و پسر پیش می‌آید، بلوغ جنسی است. در این شرایط، دختر و پسر باید به دنبال یک شریک زندگی برای خود باشند. اما شاید شرایط، طوری رقم نخورد که بلافاصله پس از بلوغ، امکان ازدواج برای جوانان فراهم باشد. البته باید توجه کنید که این موضوع، یک مشکل جهانی است و مختص کشور خاصی نیست. یکی از بزرگترین سوالات بشریت که پاسخ‌های ضد و نقیضی به آن داده شده است این می‌باشد که جوانان، در دوران سن بلوغ تا ازدواج، چطور با تنش جنسی خود کنار بیایند؟

آسان‌ترین راهی که برای این مشکل وجود دارد، خودارضایی است. اما آیا خودارضایی مشکل را به خوبی حل می‌کند؟ با شناخت عوارض خودارضایی آیا باز هم این کار توصیه می‌شود؟

مسئله اینجاست که بسیاری از کتب شرعی و مراجع دینی، خودارضایی را گناه کبیره شمرده‌اند. در طول سال‌های اخیر هم عوارض زیادی از قبیل ریزش مو، ضعیف شدن چشم و … را به خودارضایی نسبت داده‌اند. اما عوارض خودارضايي از نظر علمی چیست؟ اگر به پزشک اورولوژیست مراجعه کنید، شاید خودارضایی را به عنوان یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از سرطان پروستات، به شما معرفی کند. حال باید کدام را سرلوحه کار خود قرار دهیم؟

در این مقاله، قصد داریم به شکل تخصصی توضیح دهیم که خودارضایی چیست و در چه صورت می‌تواند از نظر علمی، مشکلات جسمی و یا روحی را به وجود بیاورد. فعلا فرض خود را بر این بگذارید که خودارضایی، امری کاملا طبیعی است که توسط تمامی مردم جهان با هر رنگ و نژادی انجام می‌شود؛ تا در ادامه به شکل کلی به این موضوع بپردازیم.

فواید خودارضایی و تأثیرات مثبتی که این عمل بر روی جسم و روان شما می‌گذارد همانند عوارض آن، مواردی بحث‌برانگیز هستند که هنوز هم بسیاری از محققین به دنبال راستی ‌آزمایی افسانه‌هایی هستند که در رابطه با عوارض و مزایا خودارضایی به باور عموم رسیده است. علم امروزی خودارضایی و ارگاسم پس از آن را یک رفتار جنسی کاملاً طبیعی و عادی قلمداد کرده است و برخی افراد باور دارند که این رفتار اگر به اعتیاد به خودارضایی منجر نشود، فواید بسیاری بر فرد، رابطه جنسی او با شریک زندگی خود و بهبود مشکلات جسمی و روانی او دارد. در این مقاله، سعی داریم عوارض خودارضایی و فواید خودارضایی را بررسی کنیم و ببینیم که خود ارضایی چه فوایدی دارد و آیا تأثیرات مثبت آن توجیهی بر تکرار این عمل خواهد بود یا خیر.

خودارضایی چیست

خودارضایی چیست. در واقع همانطور که از نام این کلمه مشخص است، به ارضای جنسی که توسط خود فرد صورت بگیرد، خودارضایی گفته می‌شود. خودارضایی یک فعالیت طبیعی و رایج است که به واسطه‌ی تماس دست یا هر چیز دیگر به نواحی جنسی بدن صورت می‌گیرد که در نهایت، تحریک و لذت جنسی را برای فرد به همراه دارد. طبق آخرین مطالعاتی که بر روی افراد مسن در این زمینه صورت گرفته است، تخمین زده شده که بین 27 تا 40 درصد از زنان و 41 تا 65 درصد از مردان در یک ماه گذشته خودارضایی کرده‌اند.

خودارضایی چیست

خودارضایی، یک راه طبیعی و ایمن برای کشف بدن و احساس لذت و رهایی از تنش‌های جنسی می‌باشد. بسیاری از عارضه‌هایی که به این کار نسبت داده‌اند، هیچ سندیت علمی ندارد و تنها تراوشات برخی ذهن‌ها است. این عمل، گاها می‌تواند جلوی مشکلاتی را هم بگیرد. برای مثال، در مردان، در صورتی که به شکل منظم تخلیه جنسی صورت نگیرد، ممکن است احتمال ابتلا به سرطان پروستات افزایش پیدا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پروستات مقاله «پروستات چیست» را مطالعه کنید.

البته باید توجه داشته باشید که تمام این موارد، برای افرادی است که فاقد شریک جنسی هستند و در صورتی که یک فرد، دارای شریک است، خودارضایی کار پوچی به حساب می‌آید. اما چه زمانی عوارض خودارضایی گریبان گیر شخص انجام دهنده این کار می‌شود؟ در واقع خودارضایی بیش از حد یا اجباری که گاها از سر حرص یا جنون انجام می‌شود، مضر تلقی می‌شود و عوارض روحی و جسمی را به همراه خواهد داشت.

اعتیاد در هر چیزی می‌تواند مضر باشد. اعتیاد در خودارضایی نیز از بدترین اعتیاد‌هاست که اگر به شکل غیر منطقی انجام شود، قطعا عوارض سنگینی را به همراه خواهد داشت. به این دلیل که این کار، به لذت جنسی و جسمانی پایان می‌یابد، پتانسیل خیلی بالایی در معتاد شدن فرد انجام دهنده را دارد. در ادامه قصد داریم مشکلاتی که در اثر اعتیاد به خودارضایی ممکن است گریبان شخص انجام دهنده را بگیرد، مورد بررسی قرار دهیم. همراه ما باشید.

دلایل خود ارضایی چیست

خود ارضایی در سنین مختلف، ممکن است به دلایل گوناگونی صورت بگیرد. از کودکان نا بالغ گرفته تا افرادی که دارای شریک جنسی هستند ممکن است به این عارضه دچار شده و از عوارض خودارضایی در امان نباشند. در ادامه به بررسی ریز تر این موضوع می‌پردازیم. ترک خودارضایی عوارض زیادی دارد که در مقاله «فواید ترک خود ارضايي» می توانید با آن آشنا شوید.

1. علت خودارضایی در کودکان نابالغ

خودارضایی در کودکانی که بالغ نشده‌اند هم دیده شده است. حال چه خودشان این حرکت را کشف کرده‌اند یا از جای دیگری دیده‌اند، باعث شد تا یک لذت را از کاری که انجام می‌دهند درک کنند و به همین دلیل، ممکن است بدون اینکه از آسیب‌های آن مطلع باشند، این کار را بیشتر از روی کنجکاوی و هیجان انجام دهند. چرا که حس شهوتی در کودک نا بالغ وجود ندارد. در صورت بروز این مشکل، احتمال این که آن کودک در سن‌های بالاتر به این کار اعتیاد پیدا کند، خیلی زیاد است. به همین دلیل، توصیه می‌شود در صورت مشاهده این مورد، حتما کودک را به پزشک مربوطه نشان دهید.

2. علت خودارضایی در نوجوانان

شایع ترین سن برای انجام خودارضایی، در زمان نوجوانی و پس از بلوغ است. در این سن، تغییرات جسمی و جنسی نوجوانان به سمتی پیش می‌رود که حساسیت آن‌ها به هرگونه موارد محرک جنسی بیشتر شده و آن‌ها را ترغیب به انجام خودارضایی می‌کند. محرک‌های جنسی اطراف، مثل جنس مخالف و یا مواردی که در بستر‌های پورنو منتشر می‌شود، به انجام این عمل شدت می‌بخشد.

علت خودارضایی در نوجوانان

اما یکی از دلایل مهمی که در نوجوانی شایع می‌باشد و از پارامتر‌های مهم ترغیب کننده به خودارضایی می‌باشد، وجود استرس و فشار بر روی زندگی شخص است. در این سن، فشار وارده بر روی شخص زیاد است و این شخص، به دنبال راهی برای خلاص شدن از این شرایط است و از روی اشتباه، خودارضایی را برای این کار ترجیح می‌دهد. غافل از این که در این لحظه، عوارض خودارضایی به سراغ شخص می‌آید و نتیجه‌ای کاملا برعکس از خودش برجای گذاشته و باعث وارد شدن فشار و استرس بیشتر می‌شود. معمولا اگر علت خودارضایی این باشد، شخص بعد از ارضای جنسی، حس گناه و پشیمانی می‌کند.

3. علت خودارضایی در بزرگسالان چیست

در صورتی که شخصی در سن بزرگسالی دچار اعتیاد به خودارضایی باشد مشکل از کجاست؟ عدم داشتن شریک جنسی، از مهمترین عوامل خودارضایی در بزرگسالی است. در این شرایط، در صورتی که به شکل کنترل شده و اصولی برای تخلیه جنسی در این شرایط اقدام شود، می‌توان این عمل را سالم قلمداد کرد که کمک بزرگی به تعادل جنسی فرد می‌کند.

اما گاها یک فرد، با داشتن شریک جنسی، باز هم خودارضایی می‌کند. در این شرایط، شاید شریک جنسی شخص، نمی‌تواند به درستی و به شکل کامل فرد را به ارضای جنسی برساند، که بهتر است این زوج، به پزشک مشاور زناشویی مراجعه کنند.

اما بدترین شکل خودارضایی در بزرگسالی، ناشی از اعتیاد شخص به این کار است. در این شرایط، باید گفت عوارض خودارضايي از نظر علمی برای این شخص وجود دارد. البته این اعتیاد، بیشتر به واسطه‌ی اعتیاد به فیلم‌ها و عکس‌های صنعت پورنوگرافی به وجود می‌آید که برای ترک عمل خودارضایی، باید در ابتدا تماشای اینگونه موارد را از سر خود بیاندازید.

خودارضایی باعث کاهش میل جنسی می‌شود که در مقاله «سرد مزاجی زنان» دراین‌باره شرح داده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید. 

8 مورد از فواید خودارضایی

همان‌طور که توضیح دادیم برای بررسی فواید خودارضایی تحقیقات و نظرسنجی‌های متعددی انجام شده است که برخی از آنها از نظر متخصصان قابل استناد نیستند. از مزایا خودارضایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. استرس را از بین می‌برد

بر اساس مطالعه‌ای که در مجله پزشکی جنسی بر روی فواید خودارضایی منتشر شده، نشان داده شده است که ارگاسم – به‌تنهایی یا با شریک جنسی – باعث ترشح اکسی‌توسین و کاهش سطح کورتیزول در بدن می‌شود. اکسی‌توسین یک ماده شیمیایی عصبی است که گاهی به آن هورمون عشق می‌گویند، درحالی‌که کورتیزول هورمون اصلی استرس بدن است. وقتی سطح اکسی‌توسین بالا می‌رود و سطح کورتیزول پایین می‌آید، استرس از بین می‌رود.

خودارضایی استرس را از بین می‌برد

اما راه‌های جایگزین برای کاهش استرس بسیار بی‌شمار هستند و حتماً لازم نیست خودارضایی در کار باشد تا استرس خود را کم کنید. حمام گرم، موسیقی آرام‌بخش، یوگا، رسیدگی به گلدان‌های خانه و.. همگی می‌توانند به کاهش استرس شما کمک کنند. برای یادگیری روش‌های کم کردن استرس مقاله کاهش استرس را مطالعه نمایید.

2. باعث می‌شود شما اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید

در واقع، یک نظرسنجی برای فواید خودارضایی در سال 2014 منتشر شده در مجله Psychology of Women Quarterly  نشان داد که تقریباً 820 خانمی که در نظرسنجی شرکت کردند گزارش دادند که خودارضایی به آنها کمک می‌کند از نظر جنسی قدرت داشته باشند و باعث شد محقق اصلی خاطرنشان کند: نتایج از نظریه فمینیستی حمایت می‌کند که وقتی زنان می‌توانند بر لذت جنسی یا یادگیری خود تمرکز کنند، بدون نگرانی از بارداری یا جلب رضایت شریک زندگی، ممکن است از نظر جنسی احساس قدرت کنند. یکی از فواید خود ارضایی در مردان و زنان، افزایش اعتمادبه‌نفس است. اما باید توجه داشته باشید که به دلیل ضعف برقراری رابطه جنسی صحیح در زندگی زناشویی و افراط در تماشای فیلم‌های اغراق کننده روابط جنسی، سطح توقع افراد از یک رابطه بسیار افزایش می‌یابد و باعث می‌شود در هنگام برقراری ارتباط با شریک زندگی خود انتظارات آنها برآورده نشده و در نتیجه اعتماد به نفسشان کاهش یابد. افزایش حس قدرت و اعتمادبه‌نفس پس از خودارضایی صرفاً به دلیل روابط نادرست قبلی است. استناد بر نظرسنجی‌های متفرقه برای انجام خودارضایی، توجیه مناسبی نیست و بهتر است تلاش کنید تا روابط جنسی با شریک خود را بهبود بخشید.

3. بهتر خوابیدن از مزایا خودارضایی

طبق نظر کارشناسان و مطالعاتی که بر روی فواید خودارضایی انجام شده است، لذت از خود می‌تواند کیفیت خواب شما را بهبود بخشد. یک مطالعه در سال 2018 که در Frontiers in Public Health منتشر شد، به پاسخ‌های نظرسنجی آنلاین از 775 نفر که عمدتاً در دهه 20 یا 30 سالگی عمر خود بوده و دگرجنس‌گرا بودند، پرداخت. محققان دریافتند که 53 درصد از داوطلبان گفتند که پس از ارگاسم ناشی از خودارضایی بهتر می‌خوابند.

بهتر خوابیدن از مزایا خودارضایی

نظرسنجی دیگری که توسط برند اسباب‌بازی‌های جنسی زنانه Femme Funn انجام شد، نشان داد که 95 درصد از افراد شرکت‌کننده در این نظرسنجی گفتند که پس از ارگاسم، خواب شبانه باکیفیت‌تری را تجربه می‌کنند. (توجه داشته باشید که اطلاعات کافی برای گفتن اینکه آیا ارگاسم برای بهره‌مندی از مزایای خواب مثبت خودارضایی ضروری است یا خیر وجود ندارد.). همچنین باید بدانید که در حین خودارضایی و پس از ارگاسم به دلیل انرژی زیادی که از افراد گرفته می‌شود و همچنین تغییر سطح شدید هورمون اندورفین، طبیعی است که احساس خستگی شدیدی داشته و راحت‌تر بخوابید.

4. می‌تواند عملکرد ایمنی بدن شما را بهبود بخشد

این موضوع هنوز یک موضوع بحث‌برانگیز در میان متخصصان است، اما برخی از مطالعات بر روی مزایای خودارضایی – توسط محققان دانشگاه ویلکس در پنسیلوانیا – نشان داده‌اند که ارگاسم می‌تواند با افزایش سطح ایمونوگلوبولین، سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند (ایمونوگلوبولین به معنای آنتی‌بادی است). اگرچه هنوز به‌صورت علمی و موثق این نظریه به اثبات نرسیده است و متخصصین تنها بر روی نتایج مثبت برخی آزمایش‌ها بسنده کرده‌اند. با وجود چنین مزایا خودارضایی باز هم این عمل روشی صحیح و منطقی برای افزایش سیستم ایمنی بدن نیست.

برای شناخت عوارض خودارضایی مقاله عوارض خودارضایی را مطالعه کنید.

5. عضلات کف لگن شما را تقویت می‌کند

کف لگن شما از ماهیچه‌هایی تشکیل شده است که از مجاری ادراری و تناسلی حمایت می‌کنند و مثانه و روده شما را کنترل می‌کنند. در زنان، کف لگن، مثانه و رحم شما را در جای خود نگه می‌دارد. بارداری – همراه با پیری طبیعی و برخی جراحی‌ها – می‌تواند باعث اختلال در عملکرد کف لگن شود که می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند تکرر ادرار، یبوست، رابطه جنسی دردناک و موارد دیگر شود.

عضلات کف لگن شما را تقویت می‌کند

راه‌های زیادی برای تقویت کف لگن وجود دارد، مانند تمرینات کگل و سایر تمرینات ورزشی مربوط به لگن زنان. به گفته برخی از متخصصان، یکی از فواید استمنا و اثرات مثبت خود ارضایی تقویت ماهیچه‌های کف لگن است. انقباضاتی که با ارگاسم اتفاق می‌افتد، عضلات کف لگن شما را تقویت می‌کند و به مشکلات ادراری مانند بی‌اختیاری و عملکرد نعوظ کمک می‌کند.

6. به شما کمک می‌کند آنچه را که از یک رابطه جنسی می‌خواهید، بیاموزید

یکی از فواید خودارضایی کمک به بهبود روابط جنسی با شریک زندگی شما است. خودارضایی راهی است برای آشنایی بهتر با دستگاه تناسلی خود و فهمیدن این که چه چیز می‌تواند شما را به ارگاسم برساند. احتمالاً در بررسی چیزهایی که ممکن است نخواهید برای اولین‌بار با شریک زندگی خود امتحان کنید، هنگامی که تنها هستید، احساس راحتی بیشتری می‌کنید. اگر متوجه شدید که آنچه را که امتحان می‌کنید دوست دارید، می‌توانید آن را به رابطه جنسی با شریک خود منتقل کنید و تجربه لذت‌بخش‌تری را برای شما به ارمغان بیاورید.

7. سلامت روحی و روانی شما را بهبود می‌بخشد

خودارضایی باعث ترشح اندورفین می‌شود که بر سلامت روانی تأثیر می‌گذارد. خودارضایی و اغلب در نتیجه ارگاسم، ترشح اندورفین را افزایش می‌دهد – هورمون‌هایی که باعث ایجاد احساس لذت و رضایت می‌شوند. اندورفین‌ها واکنش ما به استرس را کنترل می‌کنند و در نهایت خلق‌وخوی ما را بهبود می‌بخشند و ما را آرام می‌کنند. ترشح اندورفین یکی از فواید خودارضایی است که اغلب افراد به دلیل ترشح این هورمون به خودارضایی اعتیاد پیدا می‌کنند. با انجام خودارضایی سطح ترشح اندورفین به‌شدت بالا است و پس از ارگاسم به پایین‌ترین سطح خود می‌رسد که ممکن است احساس گناه و خستگی بیش از حد و در صورت اعتیاد به خودارضایی، افسردگی شدید به دنبال داشته باشد. جالب است بدانید که انجام فعالیت‌های ورزشی هیجان‌انگیز، بازی با کودکان و قدم‌زدن در طبیعت نیز موجب ترشح اندورفین می‌شود. درحالی‌که در این موارد سطح ترشح کاملاً متعادل بوده و به‌سرعت کاهش پیدا نمی‌کند.

اگر به دنبال ترک خودارضایی هستید مقاله فواید ترک خود ارضايي را مطالعه کنید.

8. به کاهش درد قاعدگی و زایمان بهتر کمک می‌کند

یکی دیگر از فواید خودارضایی این است که در طول ارگاسم در زنان، افراد ترنس و دارای تنوع جنسیتی، رحم منقبض  و آرام می‌شود درحالی‌که اندورفین و هورمون عشق یا همان اکسی‌توسین آزاد می‌شود. هر دوی این هورمون‌ها بدن را آرام می‌کنند و می‌توانند احساس شادی و کاهش استرس را به دنبال داشته باشند که می‌تواند تأثیر مثبتی در دوران قاعدگی بر روی درد و علائم PMS بگذارد.

به کاهش درد قاعدگی و زایمان بهتر کمک می‌کند

اکسی‌توسین می‌تواند به‌عنوان یک مسکن طبیعی عمل کند که به نظر برخی به کاهش دردهای قاعدگی کمک می‌کند. برخی از متخصصان خودارضایی را در حین زایمان توصیه می‌کنند – اگرچه ممکن است آخرین کاری باشد که در آن زمان دوست دارید انجام دهید! ترشح اکسی‌توسین می‌تواند باعث پیشرفت سریع انقباضات و راحت‌تر شدن زایمان شود. برای یادگیری روش‌های کم کردن درد قاعدگی مقاله کاهش درد پریود را مطالعه کنید.

عوارض خودارضايي چیست؟

عوارض خودارضایی شامل ریزش مو، ضعیفی چشم، وزوز کردن گوش و … می‌شود؟ تا کنون دلیل علمی برای چنین عوارضی برای خودارضایی بیان نشده است. اما با توجه به تحقیقات و بررسی مواردی که به این عمل اعتیاد داشتند، عوارض خودارضایی در این قسمت آورده شده است. همانطور که گفتیم، برخی از افراد ممکن است به خودارضایی یا چیزی که برخی آن را «اعتیاد جنسی» می‌نامند، اعتیاد پیدا کنند. با این حال، این اصطلاح در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی به رسمیت شناخته نشده است و توسط برخی پزشکان و محققین این زمینه به عنوان یک اعتیاد واقعی تلقی نمی‌شود. اما عوارض ثابت شده‌ی خودارضایی به چه شکل است؟

عوارض خودارضایی چیست؟
 • خودارضایی باعث می‌شود شما زمان زیادی را از دست بدهید. چرا که قبل و بعد و در حین انجام این عمل، قطعا تمرکز انجام کار دیگر را نخواهید داشت.
 • خودارضایی بیش از حد باعث از دست دادن کارهای روزمره یا فعالیت های روزانه، از دست دادن کار یا برنامه‌های مدرسه با دوستان یا خانواده، غیبت از رویدادهای مهم اجتماعی، با آسیب‌هایی که بر روی احساسات و روابط فرد می‌گذارد، مختل کردن کار و تحصیل و … می‌شود.
 • از دیگر عوارض خودارضایی این است که ممکن است به روابط عاشقانه و دوستی شما آسیب برساند. زیرا به اندازه گذشته زمان زیادی را با عزیزان خود نمی‌گذرانید یا به نیازهای آن‌ها توجه نمی‌کنید.
 • در کل، اعتیاد به خودارضایی، بیشتر از این که جسم شما را تحت تاثیر قرار دهد، روحیه‌ی شما را خدشه دار می‌کند و باعث می‌شود تبدیل به شخصی بی حس شوید که و اتفاقات دور و بر برای شما هیجانی نداشته باشد.

عوارض خود ارضايي بر چهره چیست؟

بعد از آنکه در رابطه با عوارض ترک خود ارضايي بر چهره صحبت کردیم، حال به بررسی اینکه عوارض خود ارضايي بر چهره چگونه است و ممکن است چه تأثیرات منفی و آسیب‌پذیری برای پوست و زیبایی شما داشته باشد می‌پردازیم.

عوارض خود ارضايي بر چهره چیست؟

֎ بروز جوش و آکنه

یکی از تأثیرات و عوارض خود ارضايي بر چهره افرادی که به این عمل اعتیاد پیدا کردند، افزایش جوش و آکنه پوستی به ویژه در قسمت پیشانی و اطراف چانه است. بسیاری از پزشکان و متخصصان پوست باور دارند که بروز جوش و آکنه با خود ارضایی ارتباط مستقیم ندارد اما برخی دیگر بر این باورند که ممکن است نتوان گفت که جوش و آکنه به طور مستقیم ناشی از اعتیاد به خود ارضایی است. اما به دلیل تغییرات در بدن و ترشح هورمون‌های اصلی ممکن است ایجاد شود، بروز جوش و آکنه اجتناب ناپذیر بوده و در صورت ادامه طولانی‌مدت و اعتیاد به خود ارضایی وضعیت پوست صورت شما وخیم خواهد شد.

֎ افزایش چین و چروک

پیری و خشکی صورت یکی دیگر از عوارض خود ارضايي بر چهره است. طبق تحقیقات بر روی اعتیاد به خود ارضایی، محققین متوجه شدند که در هر بار ارگاسم پس از خودارضایی، بدن مقادیر زیادی آب را از دست می‌دهد. اگر عمل خودارضایی طولانی‌مدت بوده و به اعتیاد بیانجامد، رفته‌رفته آب بدن آنقدر کم خواهد شد که جبران این میزان ممکن است چندین ماه طول بکشد. اگرچه که اعتیاد به خودارضایی موجب می‌شود این مقادیر هرگز جبران نشوند. کاهش آب بدن موجب خشکی پوست و پس از مدتی موجب افزایش چین و چروک در کنار لب، پیشانی و گوشه و زیر چشم شده و کم‌کم پیری پوست را به همراه خواهد داشت. همچنین کاهش رطوبت بدن باعث می‌شود جای جوش و زخم‌های روی صورت به‌سرعت خوب نشده و ظاهر بدی داشته باشند.

֎ رنگ‌پریدگی چهره از عوارض خودارضايي

اعتیاد به خودارضایی باعث می‌شود تا بدن طی مدت سه تا چهار ماه تقریباً 45 درصد انرژی خود را از دست بدهد. این کاهش انرژی موجب فرسودگی ماهیچه‌های بدن و اختلال در روند فعالیت اندام‌های داخلی، گوارش و گردش خون می‌گردد و در نهایت منجر می‌شود که اکسیژن کافی به بافت پوست نرسد. رنگ‌پریدگی چهره که از عوارض خود ارضایی بر چهره به شمار می‌رود، حاصل تضعیف قوای بدن و اختلال در عملکرد اندام‌های آن است. اگر به بافت صورت شما اکسیژن کافی نرسد و گردش خون مناسبی در این ناحیه وجود نداشته باشد، تولید کلاژن به حداقل میزان خود رسیده و همچنین مواد مغذی لازم برای زیبایی چهره را دریافت نخواهید کرد. بهتر است بدانید، بازگشت شادابی پوست یکی از فواید ترک خود ارضايي بر چهره است که پس از دوره‌ای کوتاه‌مدت بعد از ترک، متوجه آن خواهید شد.

֎ افزایش تیرگی یا قرمزی زیر چشم

در ناحیه زیر چشم مویرگ‌های فراوانی وجود دارند. گفته می‌شود که تیرگی زیر چشم به دلیل افزایش جریان خون در مویرگ‌های این ناحیه است چرا که با افزایش خون، حجم مویرگ‌ها نیز افزایش یافته و گهگاه موجب التهاب و کبودی مویرگ‌ها می‌شود که تیرگی زیر چشم را به همراه دارد. همچنین اگر توجه کرده باشید تحریک مویرگ‌ها با مالش چشم و خاراندن آن موجب قرمزی شدید ناحیه اطراف چشم می‌شود؛ اما اگر این تحریکات و التهابات افزایش یابد رنگ این ناحیه از قرمزی به سمت کبودی و تیرگی می‌رود. در حین خودارضایی گردش خود به‌شدت به سمت صورت و سر افزایش می‌یابد و همچنین فشردن چشم در لحظات ارگاسم موجب پارگی و التهاب این مویرگ‌ها خواهد شد. اعتیاد به خودارضایی در طولانی‌مدت پوست اطراف چشم را ملتهب، قرمز و یا تیره خواهد کرد.

֎ کدر شدن پوست صورت

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، اعتیاد به خود ارضایی موجب کاهش آب و رطوبت بدن می‌شود. همه ما می‌دانیم که یکی از مؤثرترین عوامل در زیبایی چهره، میزان رطوبت پوست صورت است. هرچه رطوبت پوست کمتر باشد چهره درخشش و نشاط خود را از دست داده و رفته‌رفته تیره و خسته به نظر می‌رسد.

خودارضایی باعث از دست رفتن تمرکز می‌شود و می‌توانید در مقاله « تقویت حافظه» روش‌های افزایش تمرکز را مطالعه نمایید.

روش درمان خود ارضایی چیست؟

روش درمان خود ارضایی چیست؟
 • اگر نگران هستید که ممکن است بیش از حد خودارضایی کنید، پیش از این که عوارض خودارضایی به سراغتان بیاید، بهترین روش این است که با یک پزشک یا مشاور در مورد راه‌های کاهش انجام این کار مشورت کنید.
 • اگر دوست دارید کمتر خودارضایی کنید، گفتگو درمانی را در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید با انجام یک کار دیگر به جای خودارضایی، جایگزینی را برای این کار در نظر بگیرید. برای مثال دفعه بعد که میل به خودارضایی دارید، می توانید مواردی مثل دویدن، نوشتن، گذراندن وقت با دوستان برای پیاده روی و … را امتحان کنید.
 • بهترین راه برای عدم گیر افتادن در دام اعتیاد خودارضایی، این است که برای این کار، یک نظم خاص را در نظر بگیرید و هیچ وقت خارج از چهارچوب عمل نکنید. در صورتی که خارج از برنامه، تحریک به خودارضایی شدید، خودتان به یک شکل سرگرم کنید و بیشتر در محیط شلوغ قرار بگیرید تا فکر این کار از سرتان بپرد. در این شرایط، هیچگاه عوارض خودارضایی به سراغتان نمی‌آید.
 • اراده داشتن در ترک یک عادت، مهمترین بخش این عمل به حساب می‌آید. شما باید اراده‌ای قوی در ترک اعتیاد داشتن به خودارضایی داشته باشید و همچنین از تمامی مواردی که می‌دانید برای شما محرک جنسی به حساب می‌آید، دوری کنید. به خصوص مواردی مثل پورنو که حتی مشاهده‌ی خالی آن، تاثیرات بسیار منفی بر روی مغز می‌گذارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سلامتی به صفحه «سلامت» مجله لند اسپا مراجعه کنید. 

سخن پایانی

عوارض خودارضایی در این مقاله را مورد بررسی قرار گرفت. در ابتدا بیان شد خودارضایی، یک عمل طبیعی و روتین می‌باشد که برخی افراد، برای خارج شدن از تنش‌های جنسی، آن را انجام می‌دهند. بعد از این که درک کردیم خودارضایی چیست و عوارض خود ارضايي از نظر علمي در پسران را مورد بررسی قرار دادیم، گفتیم که اگر اعتیادی در این عمل نباشد و باعث نشود که فرد، از روی حرص و طمع این کار را انجام ندهد، عوارضی گریبانگیرش نخواهد شد.

این عمل ممکن است در سن‌های خیلی پایین، قبل از رسیدن به بلوغ جنسی شروع بشود که در این شرایط، بهتر است کودک را تحت نظر پزشک مشاور قرار داد. دوران نوجوانی، بیشترین موارد مشاهده شده خودارضایی می‌باشد که بیشتر اثرات فشار روحی و هیجانات هورمونی باعث این عمل می‌شود. در دوران بزرگسالی هم این عمل به دلایل مختلفی دیده می‌شود که هر کدام را مورد بررسی قرار دادیم.

برای درمان این عادت، گفتیم که در اول باید اراده‌ی این کار را در خود ایجاد کنیم. سپس با قرار دادن یک نظم برای این کار، هیچ وقت خارج از چهارچوب برای این کار اقدام نکرده و در صورتی که حس کردید بیش از اندازه تمایل به خودارضایی دارید، یک جایگذین مناسب برای آن پیدا کنید و به یک شکلی، سر خود را گرم آن کار کنید تا دچار عوارض خودارضایی نشوید. قرار گرفتن در محیط شلوغ، از بهترین روش‌ها برای انجام ندادن این کار است. همچنین در طول مدتی که قصد دارید این عادت را از سر خود بیاندازید، هرگز سمت موارد محرک جنسی، مثل پورنو نروید و در ابتدا سعی کنید خودتان را از این سبک محرک‌ها دور نگه دارید.

هم چنین در بخش دیگری توضیح دادیم که خود ارضایی چه فوایدی دارد و فواید خودارضایی را به طور کامل به شما عزیزان معرفی کردیم. اثرات مثبت خود ارضایی تنها مختص این عمل نیست و می‌توانید با انجام فعالیت‌های دیگر که در مقاله به آنها نیز اشاره کردیم، از این فواید بهره ببرید. اعتیاد به خود ارضایی تأثیرات جسمانی و روانی منفی بسیار دارد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که به این عمل اعتیاد پیدا کرده‌اید، با درمانگر رابطه جنسی مشورت کنید. خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

test22

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

‫۳۷ دیدگاه ها

 1. سلام،من مهدی هستم.همگی خسته نباشید‌.من گفتم یه مطلب کوتاهی به مقاله اضافه کنم:من خودم ۱۴سالم وتا حالا خیلی خودارضایی کردم والبته الان خیلی خیلی شرمندم،چرا:چون گناه است ودوستان می خواسم اینوبگم که دین اسلام باعث میشه نابود نشیم وهمه چیزش درسته ودلیل علمی داره خداوند خیلی ازکارهارودردین اسلام واسه این گفته گناهه چون با این کارا به خودمون ودیگران ضرر می رسونیم،درسته نکردنه این کارا کمی یا بعضیاش خیلی سخته اما خدا مانو آفریده ما اراده داد وهمین اراده رو اگه درست ازش استفاده کنیم مقاممون از بقیه ی مخلوقات بالاتر می ره چون اراده می کنیم ولذت خودارضایی و به ضرراتی که داره ترجیح نمی دیم ویه سری ماده ی خوب ومفید برا بدن روالی ازدست نمی دیم،البته من همش اینا رو به خودم می گم ولی بعد سست ارادگی کرده وگناه می کنم خدا به هممون کمک کنه که از ارادمون استفاده وگناه نکنیم که برا خودمون ضرر داره،التماس دعا

  1. من هم قبلا دقیقا مثل شما بودم اما بعد از اینکه فهمیدم حتی نماز هم اشتباه میشه و باید غسل کردم برای همیشه این کا رو کنار گذاشتم پس مطمئن باش میتونی

  2. دوست عزیز فکر کنم شما کملا آگه نیستین در این مورد به نظر من شما در یوتیوب اینو سرچ کنین به جواب میرسین (نظر دکتر ذاکر نایک در مورد خود ارضایی) خود ارضایی گناه نیست بلکه مکروح است برای گناه بودن باید حتما یه جایی از قران به ان اشاره شده باشد یا پیامبر گرامی گفته باشد و نگفته شده است شما به من بگویید کجای قران گفته شده است خود ارضایی نکنید درست است خود ارضای عملی نجیب نیست ولی گناهی هم ثبت نمیشود برای آن بلکه عامل های ان گناه است مانند پورن و … .خود ارضایی خالی گناه نیست . این را گفتم که در مورد انجام این عمل عذاب وجدان نگیرید ونه ضرری به کسی میرساند نه خود شما فقط وقتتان گرفته میشود . فکر کنم همینقدر کافی باشد 🙂

   1. تو قرآن گفته که هر راهی به غیر از ازدواج برای ارضا خود به کار بگیرید آن حرام است لذا مفهومش این میشه خودارضایی هم که راهی غیر از ازدواج برای ارضا شدنه هم حرام است

    1. داش اگه یکم سواد قرآنی داشتی اینجوری نمی‌گفتی تو قرآن اومده که برای تخلیه شهوت فقط یک راه هست اونم ازدواج یا کنیز این چیزا که الان نیست
     سوره مومنون آیه 6 برو ببین خودت میفهمی
     الکی به بچه مردم آدرس غلط نده

     1. سلام میشه تمام عوارض های خود ارضایی رو بگید و اینکه نابینایی شاملش میشه یا خیر .ممنون میشم

   2. سلام برادر عزیز لطفا بقیه رو گمراه نکن خودارضایی اثرات منفی داره هر کی داره انجام میده این عمل رو نصیحتش کنم ادامه نده پشیمون میشی یه روزی اولش هیچی نمیفهمی بعد عوارضش میاد سراغت پشیمون میشی

   3. سلام من الان نزدیک 30سالمه حتی اگه سنم بالاتربره تاازدواج نکنم خود ارضایی دارم علتشم فیلم های پورن کانال ها هست حقیقتش دچارعوارض شدم گزگز دست پاهاحتی قستی ازبدنم خواب میره به شدت ادم استرسی هستم وقتی خودارضایی میکنم اولش حس ارمش دارم بعدش بدنم تحلیل میره خوب نمی تونم بخوابم دوستان میخواستم اینو بگم ادم متهل دیدم قرص خواب تهیه کرده بعد رابطه بخوره اب بدن درهرصورتی خارج بشه بدن تحلیل میره وخود ارضایی درگیر همه میشه فقط باید کنترلش کرد هفته ای یه بار شب جمعه که متهل هادرست کردن واسه اینه هفته ای یع دفعه اگه هرروز انجام بدی دقیقن همین علایم که دوست عزیز ماتایپ کردن واسم پیش امده امیدوارم بتونیم جلوی شهوت زیادی گرفت

   4. خداوند در سوره مبارکه مؤمنون ابتدا راه صحیح ارضای غریزه جنسی یعنی ازدواج را مطرح نموده، سپس می‌فرماید: «فَمَنِ ابْتَغى وَراءَ ذلِكَ فَأُولئِكَ هُمُ العادُونَ»؛[۱]
    هر کس غیر این طریق را (جهت ارضای غریزه جنسی) به کار گیرد، تجاوز‌گر است؛ یعنی ارضای غریزه جنسی از راه غیر مشروع، نوعی تجاوز از حکم خداوند می‌باشد.[۲]
    در روایات نیز به صراحت حکم به حرمت استمنا شده که به چند نمونه اشاره می‌شود.

   5. طبق سخن پیامبر ،اسلام با ضرر دیدن و ضرر رساندن مخالف است.خودارضایی ضرر داره پس حرامه….چیزی رو نمی دونی خواهشا نگو

  3. سلام دوست عزیز، بله دقیقا حق با شماست. تمامی دستورات دینی علمی و دارای فایده علمی هستند. مثل سوره توبه آِیه123، سوره محمد آیه 4 و احزاب 50.

  4. درود برشما
   به نظر من نماز خوندن برای ترک این کار خیلی فکر خوبی هست ،
   چرا ؟ کسی که نماز میخونه باید بدنش همیشه پاک و غسل داشته باشه و اون شخصی که به این کار عادت داره زوتر میتونه ترک کنه

 2. قطعا خودارضایی ی ضررهایی داره ولی همه چی به ژنتیک بدن ربط داره اگه ژنتیکی خوب باشی که خوبی وگر نه که داغونی و به خودارضایی خیلی ربطی نداره فقط ژن خوب تاثیر داره

 3. سلام دوست عزیزی که این مقاله رو نوشتی ولی من یک انتقاد دارم اونم فواید خود ارضایی که گفتین این عمل کثیف هیچ فوایدی نداره و من که بهش عادت داشتم اعتیاد پیدا کرده بودم واقعا بهم ضرر زد اما خدارو شکر بعد پنج سال اعتیاد تونستم ترکش بدم فقط خواستم بگم هیچ فوایدی نداره.
  باتشکر.

  1. سلام.من بر اثر خودارضایی چشمم ضعیف شده آیا راهی هست که دوباره درست بشه من خیلی رو چشمام حساس بودم والان خیلی افسرده شدم ممنون میشم راهکاری بدین تا از این وضع در بیام

 4. من20سالمه و 10سال هست که پورن اعتیاد پیدا کردم که دست به همچنین کاری زشت میزنم لطفا کمکم کنید از شر این اعتیاد زشت پرهیز کنم

  1. سلام برادر عزیز
   اولین و مهمترین چیز اراده است.
   در گام بعدی هم پورن رو به طور کلی بزار کنار.هر محرکی که تحریک میشی باهاش رو بزار کنار بعدش هم نماز خیلی فاکتور مهمیه اگر اهل نماز هستی که خوشا به سعادتت همینطوری ادامه بده.یه راهکار دیگه ذکر گفتنه هر وقت داشتی تحریک میشدی بگو استغفرو الله وضو بگیر و یه نکته دیگه تلاش کن بیشتر در جمع و شلوغی باشی،و یا یک کاری رو جایگزینش کن مثل ورزش کردن یا هر کاری به غیر از خودارضایی و پورن که بهش علاقه داری رو انجام بده هر وقت فکر خودارضایی اومد تو سرت
   تمام چیز هایی رو که میدونستم بهت گفتم برادر عزیزم برات ارزوی موفقیت دارم با اراده برو جلو انشاالله موفق بشی

  2. درود بر شما
   شما اول باید روش زندگی خودتون رو عوض کنید.
   اگر واقعا خسته شدی و قصدت ترک کردن هست باید این کارها رو بکنی به عنوان مثال:
   1_اگر فیلم و عکس هایی تو گوشی یا کامپیوتر و یا چیزهایی که با عث تحریکت میشه حتی فیلتر شکن و اینستاگرام رو حذف کن (خودم پنج ساله اینستا رو حذف کردم)
   1_ اون مکانی که باعث میشه شما تنها بمونیدو به فکر خود ارضایی بروید رو عوض کنید یابه بهانه ای یه نفر دیگه رو بیارین پیشتون که تنها نباشید و وسوسه نشید( حتی اتاق خواب)
   2_ به باشگاه بدنسازی یا هرو رشته مورد علاقه خودتون بروید، برنامه باشگاهی بگیرید ، با انگیزه کار کنید و دوستای جدید بگیرید و وقت خودت رو پر کن

 5. خود ارضایی اگر موجب اعتیاد نشه مفیده؟
  باشه قبول
  ولی میشه بگید چند درصد نوجوون ها بعد از انجامش معتادش نمیشن؟
  چرا باید فواید چیزی که احتمالش اینقدر پایینه رو اینجوری لیست کنید؟!!

 6. سلام خسته نباشین من در حال ترک هستم فقط نمی‌دونم چرا بیضه هام درد میکنم قبلاً یه بار دیگه هم میخاستم ترک کنم که باز بیضه هام شروع به درد گرفتن کرد ولی بعد از خود ارضایی دیگه درد نگرفت
  الان تنها مشکلم تو ترک فقط بیضه درد است اگه نه اصلا خوشم نمیاد از این کار نمی‌دونم چکار کنم اگه بیضه درد نمی‌شدم خیلی وقت پیش ترک میکردم

  1. درود برشما
   وقتی فیلم یا عکس سکسی نگاه میکنید یا به هر نحوی تحریک میشین اگه بعدش ارضاء نشید بیضه ها شروع به درد گرفتن میکند و راه حلش اینه که یا باید ارضاء بشین و یا اگه دوست ندارید ارضا بشید به مدت چند دقیقه روی بیضه هاتون آب سرد بریزید و از کار های تحریک کننده بپرهیزید

 7. واقعا نمیدونم شما با چه عقل و فکری نوشتی فواید خودارضایی من خودم از حدود 14 سالگی خود ارضایی میکردم و الان خداروشکر یه مدت طولانیه که ترک کردم و در طول 1سال به غیر از ضرر خدا شاهده هیچی ندیدم ریزش مو،کم شدن حافظه،ضعیف شدن چشم و کلی عوارض روحی داره بجای این چیزا راهکار بده جوون و نوجوون بتونن ترک کنن راهت شن از این سرافکندگی و احساس گناه

 8. یکی از بدترین رفتار های جنسی خود ارضایی هست
  1 باعث ریزش مو
  2باعث گودی زیر چشم
  3باعث گودی کمر
  4 زود انزالی
  5 کاهش اعتماد به نفس
  6 ساختن انسانی مریض که فقط به فکر امیال جنسی هست
  7 سیراب نشدن از شهوت
  8 ایجاد بیماری هایی مثل پارگی بیضه و واریکوسل و….

 9. من ۲ ماهه ترک کردم ۱ ماه اول عذاب میکشید ولی بعد از اون به روال زندگی قبلیتون برمیگردین واقعا الان که خودارضایی نمیکنم حس طراوت و شادابی بهم دست میده و حتی قیافه ام هم خیلی تغییر کرده ولی اولش که ترک کردم هی میخواستم که این کار رو انجام بدم اما نمیزاشتم غریزه ام کنترل ام کنه به هرچی اعتقاد داشته باشی انجام میشه حتی ترک خود ارضایی

 10. سلام اگر شما خود ارضایی نکنید
  سرطان پروستات میگیرید
  بلخره باید خودارضایی کنید ولی نه به صورتی که اعتیاد پیدا کنید و…
  ترک خودارضایی یعنی کلا خودارضایی نکنی
  خیلی ضرر داره
  اینم برای کسایی هست که تنها هستن
  و اینکه هرچیزی بیش از حدش خوب نیست

 11. اولین گام نماز بخون توبه کن روزه بگیر حموم با آب سرد کن تخم مرغ نخور بدبخت می میری چای بابونه بخور دو روزی یه بار ورزش کن سریال ببین گناه نمی کنی بقیشم نترس نمیمیری جهنم نمیری فقط کارایی که گفتم بکن خدا خودش حواست داره امیدت از دست نده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا