سلامتسلامت جنسی

فواید ترک خود ارضايي از نظر علمی و پزشکی چیست؟

فواید ترک خود ارضايي از نظر علمی ، روانشناسی، فیزیولوژی و مذهبی بسیار بی‌شمار است. پرهیز از خود ارضایی اخیراً به یک روند رایج تبدیل شده است و بسیاری از افراد ادعا می‌کنند که شاهد فواید ترک خود ارضايي پس از حتی یک هفته پرهیز، بوده‌اند. با این حال، برخی از پزشکان این ادعاها را رد می‌کنند و بر این باورند که در عوض، خود ارضایی فواید سلامتی واقعی دارد که در دوران پرهیز از آن‌ها غافل خواهید شد.

به نظر می‌رسد خود ارضایی فعالیتی واقعاً خوب است، می‌تواند خلق و خوی ما را بهبود بخشد و ترشح هورمون‌های آرامش بخش را در مغز ما تقویت کند، با این حال، برای برخی از افراد، انزال روزانه به یک مشکل بزرگ تبدیل شده است. افراد زیادی هستند که برای ترک خود ارضایی تلاش می‌کنند، چرا که به اعتیاد مادام‌العمر برای آنها تبدیل شده است.

در این مقاله، ما قصد داریم فواید ترک خود ارضايي از نظر علمی را بررسی کنیم تا شما نیز بتوانید پس از خواندن این مقاله تصمیم بگیرید که آیا ترک خود ارضایی واقعاً مفید است یا مضر. همراه ما باشید.

فواید ترک خود ارضايي از نظر علمی

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم فواید ترک خود ارضايي بی‌شمار است. اما برخی از این فواید از نظر علمی اثبات نشده‌اند و صرفاً تجربه برخی از افراد پس از پرهیز بوده است.

به‌طورکلی فواید ترک خود ارضایی را در چهار دسته ذهنی، جسمی، معنوی و جنسی تقسیم‌بندی کرده‌ایم و سعی داشتیم تا مواردی که توسط پزشکان بررسی و اثبات شده‌اند را در اختیار شما قرار دهیم:

1. فواید ترک خود ارضايي برای سلامت ذهن

افرادی که ترک خود ارضایی را به مدت یک هفته یا 15 روز تجربه کرده‌اند، تعداد بی‌شماری از پیامدهای مثبت ذهنی و عاطفی را برای این عمل ذکر می‌کنند. آنها می‌گویند متوجه شده‌اند که استرس یا اضطراب در زندگی روزمره بسیار کاهش می‌یابد و با افزایش انگیزه در زندگی، تکمیل پروژه‌های کاری و دنبال‌کردن اهدافتان بسیار ساده‌تر خواهد شد. شاید واضح‌ترین حس، نوعی احساس تجدیدپذیری از خودکنترلی باشد که از پرهیز به دست خواهید آورد.

فواید ترک خود ارضايي برای سلامت ذهن

همه این مزایا را در افزایش سطح تستوسترون که از پیامدهای اصلی ترک خود ارضایی است، می‌توان جستجو کرد. به این فکر کنید که در نوجوانی و دوران بلوغ چه احساسی برای میل به خود ارضایی در روز داشتید زمانی که بدن شما تستوسترون را با حداکثر ظرفیت خود ترشح می‌کرد. ممکن است بتوانید با اجتناب از خود ارضایی منظم، مقداری از همان قدرت را بازیابی کنید.

 اعتماد به نفس بیشتر از فواید ترک خود ارضایی

اعتماد به نفس چیزی است که امروزه هر جوانی به آن نیاز دارد، با این حال، فیلم‌های بزرگسالان و خود ارضایی نسل هزاره را از درون ضعیف‌تر می‌کند. خود ارضایی انگیزه شما را برای کار سخت کاهش می‌دهد و همچنین بر عزت‌نفس شما تأثیر مستقیم می‌گذارد. افرادی که هر روز خود ارضایی می‌کنند، احساس وحشتناکی کرده و خود را به‌خاطر این عمل سرزنش می‌کنند که روی زندگی روزمره، شغل و اهداف آنها تأثیر می‌گذارد.

برای شناخت عوارض خودارضایی مقاله «عوارض خودارضایی» را مطالعه کنید.

2. فواید ترک خود ارضايي از لحاظ معنوی

بسیاری از مردانی که ترک خود ارضایی را تمرین کرده‌اند، شادی و رضایت کلی بیشتری را در زندگی خود گزارش کرده‌اند. برخی دیگر ظاهراً روابط عمیق تر و معنادارتری را با شریک زندگی خود تجربه کرده‌اند. آنها ادعا می‌کنند که دور کردن تمرکز از فعالیت‌های جنسی به آنها این امکان را می‌دهد که در عوض روی جنبه‌های دیگر زندگی عشقی خود تمرکز کنند، مانند ارتباط در مورد رابطه جنسی و نحوه عشق‌ ورزیدن به شریک زندگی خود.

 فواید ترک خود ارضايي از لحاظ معنوی

 زمان بیشتری در اختیار خواهید داشت

خود ارضایی نه‌تنها انرژی شما را می‌مکد بلکه زمان باارزش زیادی را نیز مصرف می‌کند. به‌جای خود ارضایی شبانه‌روزی، می‌توانید از آن زمان برای کارهای بهتر استفاده کنید. همچنین، امروزه هیچ‌کس بدون فیلم‌های بزرگسالان خود ارضایی نمی‌کند. پیداکردن فیلمی که می‌تواند شما را به ارگاسم برساند، زمان زیادی می‌برد.

برای اینکه سمت این‌گونه فیلم‌ها نروید سعی کنید فعالیت فیزیکی شدید داشته باشید یا خود را به انجام کاری لذت‌بخش سرگرم کنید. مهم‌تر از همه باید بدانید که زمان حساس شما چه وقت از روز است. یعنی در چه ساعتی از روز بیشتر میل به خود ارضایی دارید در این صورت می‌توانید با ورزش و یا انجام کاری که حواستان را پرت کند، این ساعت‌های حساس را بدون انجام این عمل سپری کنید.

اجتماعی‌تر خواهید شد

بر طبق مطالعاتی که در سال‌های اخیر بر روی افراد معتاد به خود ارضایی صورت ‌گرفته است، مشخص شده است که این افراد پس از مدتی دیگر علاقه‌ای به معاشرت با دوستان و آشنایان خود نداشته و از خانه بیرون نمی‌روند. در حقیقت خود ارضایی برای این افراد منجر به گوشه‌گیری و فاصله‌گرفتن از اجتماع شده است. یکی از فواید ترک خود ارضايي از نظر علمی بازگشت به اجتماع و معاشرت با دوستان است.

براساس تجربه افرادی که تصمیم بر ترک خود ارضایی گرفته اند، در دوران ترک این افراد علاقه شدیدی به حضور در اجتماع و گروه‌های دوستانه خود داشته‌اند چرا که این اتفاق منجر می‌گردد میزان ترشح اندورفین در بدن شما افزایش یافته و دیگر علاقه‌ای به در خانه ماندن و خود ارضایی نداشته باشید و زمان باارزش خود را در کنار دوستان، همکاران و آشنایان خود سپری کنید.

یکی از فواید ترک خود ارضایی کاهش استرس است که در مقاله «کاهش استرس» بیشتر توضیح داده‌ایم.

3. فواید ترک خود ارضايي برای سلامت جسم

در حالی که هنوز نیاز شدیدی به تحقیقات بیشتر در این زمینه وجود دارد، اکثر مطالعات منتشر شده حول فواید فیزیکی عدم انزال می‌چرخد. جای تعجب نیست که بسیاری از این اثرات دوباره با سطوح بالاتر تستوسترون مرتبط هستند. چیزهایی مانند افزایش خلق و خو و انرژی همراه با کاهش چربی بدن همان نتایجی هستند که می‌توان از ترشح تستوسترون بیشتر انتظار داشت.

 فواید ترک خود ارضايي برای سلامت جسم

شاید هیجان‌انگیزترین خبر برای شما این باشد که فواید ترک خود ارضايي از نظر پزشکی ممکن است سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنید آشکار شود. یک بررسی سیستماتیک از تحقیقات فعلی انجام شده در سال 2018 نشان داد که ترک خود ارضایی در کمتر از 48 ساعت با بهبود حرکت اسپرم مرتبط است.

هر چه فرد زمان ترک طولانی تری داشته باشد، نتایج مثبت‌تر است. مزایای عدم انزال به مدت یک هفته در سال 2003 بررسی شد. مشخص شد که در بین 28 شرکت‌کننده داوطلب، سطح ترشح تستوسترون در روز هفتم به حداکثر رسید. مطالعه‌ای که در این سال انجام شد منجر به افزایش سطح تستوسترون در افرادی شد که به مدت سه هفته متوالی انزال نداشتند. همه اینها نشان می‌دهد که فواید فیزیولوژیکی از جمله موهای ضخیم‌تر، افزایش رشد عضلات، سطوح انرژی بیشتر و بهبود کیفیت اسپرم بسیار سریع ظاهر می‌شوند.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، همین فواید فیزیکی می‌تواند به حالات ذهنی و عاطفی ما نیز کمک کند. این یک چرخه هیجان‌انگیز از مثبت‌اندیشی است که به طور بالقوه می‌تواند پس از یک روز پرهیز شروع شود.

فواید ترک خود ارضايي بر مو با افزایش ضخامت و رشد مو

این مورد از رایج‌ترین فواید ترک خودارضایی از نظر پزشکی است. خود ارضایی منظم می‌تواند موهای شما را نازک کند و در برخی موارد ممکن است شاهد ریزش مو باشید. برخی افراد ادعا می‌کنند که خود ارضایی باعث سفید شدن موهایشان می‌شود. اگر موهای خود را دوست دارید، باید یک چالش 7 روزه ترک خود ارضایی را انجام دهید، مطمئن باشید که موهای شما صاف و ضخیم می‌شود.

افزایش سطح انرژی بدن از فواید ترک خودارضایی

خود ارضایی انرژی شما را می‌مکد، شما را در حالتی قرار می‌دهد که انگار در حال انجام فعالیتی سنگین مانند بالارفتن از کوه هستید. آیا تابه‌حال بعد از خود ارضایی انرژی شدیدی را احساس کرده‌اید؟ هیچ‌کس بعد از انزال احساس انرژی نمی‌کند. اگر ورزشکار هستید، نباید چند ساعت قبل از بازی این عمل را انجام دهید، در غیر این صورت ممکن است بر عملکرد شما تأثیر بگذارد.

برای آشنایی با مزایای خودارضایی به مقاله فواید خودارضایی مراجعه نمایید.

افزایش قدرت و حجم صدا

صدای بم و مردانه می‌تواند هر فردی را تحت‌تأثیر قرار دهد، داشتن صدای بم و جذاب احساس خوبی دارد و مردم بادقت بیشتری به صحبت‌های شما گوش می‌دهند. قطع خود ارضایی به مدت 7 روز سنگینی صدای شما را افزایش می‌دهد. صدای شما را بم‌تر و رساتر می‌کند.

افزایش قدرت عضلانی و رشد ماهیچه

طبق یک گزارش، عدم انزال به مدت 7 روز می‌تواند منجر به افزایش 145.7 درصدی تستوسترون شود. تستوسترون به‌عنوان “هورمون مرد” نیز شناخته می‌شود، زمانی که تستوسترون اضافی در بدن خود دارید احساس شگفت‌انگیزی می‌کنید؛ ماهیچه‌های شما سریع‌تر رشد کرده و پوست شما احساس جوانی می‌کند.

بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن

بر اساس گزارشی که از نتایج تحقیقات بر روی 35 مورد ترک خود ارضایی در طی 6 ماه صورت گرفته است، می‌توان گفت که افرادی که به اعتیاد خود ارضایی دچار بوده اند قبل از ترک، بیشتر مریض می‌شدند و تقریباً حس و حال و انرژی کمتری برای انجام کارهای روزمره خود داشته‌اند اما پس از طی دوره ۶ماهه به طرز چشمگیری انرژی فزاینده‌ای را در خود حس کرده‌اند و کم‌تر دچار بیماری شده‌اند.

4. فواید ترک خود ارضایی در بهبود روابط جنسی

بسیاری از مردانی که برای مدت قابل‌توجهی از انزال خودداری کرده‌اند، گزارش داده‌اند که انجام این کار در واقع زندگی جنسی آنها را بهبود بخشیده است. این افراد ارگاسم طولانی تر و شدیدتری را تجربه کرده‌اند.

فواید ترک خود ارضایی در بهبود روابط جنسی

همچنین شواهد گواه بر این است که به دلیل افزایش انرژی، انگیزش بهتر برای زندگی و نشاط بیشتر، روابط عاطفی در کنار روابط جنسی با شریک زندگی این افراد بهبود یافته و موجب تقویت روابط، عشق‌ورزی بهتر و افزایش محبت بین افراد شده است.

یکی از عوارض خود ارضایی سرد مزاجی است که می‌توانید در مقاله «سرد مزاجی زنان» اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

فواید ترک خود ارضايي بر چهره

حال که کاملاً با فواید ترک خود ارضايي از نظر علمی و معنوی آشنا شدید، وقت آن است که از فواید ترک خود ارضايي بر چهره برایتان بگوییم تا بدانید که هرگز دیر نیست و اگر کم‌کم خودارضایی مستمر را کنار بگذارید می‌توانید سلامت و زیبایی چهره خود را باز گردانید. ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما بر اساس تحقیقات انجام شده، پس از یک ماه ترک خود ارضایی شدید، افراد موردمطالعه شاهد کاهش گودی زیر چشم، کاهش آکنه و بثورات پوستی و همچنین شفاف‌تر شدن پوست بوده اند. از فواید ترک خود ارضایی بر چهره و پوست صورت می‌توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

1. افزایش درخشش و شادابی پوست

از اصلی ترین فواید ترک خود ارضايي بر چهره این است که با کاهش تعداد دفعات خود ارضایی و ترک آن در بلند مدت، می‌توانید شاهد افزایش رطوبت، شادابی و درخشش پوست خود شوید. پس از ترک خود ارضایی یکی از اصلی ترین دلایل کاهش آب و رطوبت بدن نیز رفع خواهد شد. در این مدت می‌توانید با نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول روز در کنار نوشیدن اسموتی های طبیعی و خانگی و حتی خوردن چای سبز، رطوبت از دست رفته پوست را باز گردانید.

 افزایش درخشش و شادابی پوست

2. کاهش چین و چرک سطحی

یکی از فواید ترک خود ارضايي بر چهره کاهش سرعت روند پیری پوست خواهد بود. با بازگشت آب از دست رفته بدن از طریق روش‌هایی که اشاره کردیم، پوست شما میزان رطوبت لازم را دریافت خواهد کرد. در نتیجه رفته‌رفته از خشکی پوست کم شده و جای زخم و جوش سریع‌تر بهبود خواهد یافت. همچنین می‌توانید با استفاده از تغذیه مناسب و ماسک‌های صورت خانگی، میزان چروک‌های سطحی پوست را به طرز چشمگیری کاهش دهید.

3. کاهش جوش‌های هورمونی از فواید ترک خود ارضایی

افزایش تعداد دفعات خودارضایی تنظیم ترشح هورمون‌های اصلی بدن را دچار اختلال می‌کند. تعادل هورمونی و کاهش جوش یکی از فواید ترک خود ارضايي بر چهره است که به‌سرعت خود را نشان می‌دهد. اگر مدت کوتاهی است که به خود ارضایی اعتیاد دارید، با ترک آن روند کاهش جوش در نواحی پیشانی و چانه بسیار سریع‌تر خواهد بود. البته ممکن است این روند برای برخی افراد با مشکل روبه‌رو شده و طولانی‌تر باشد. در این صورت بهتر است برای تنظیم سطح هورمون و کاهش جوش ناشی از اختلال هورمونی، با پزشکی متخصص مشورت کنید.

کاهش جوش‌های هورمونی از فواید ترک خود ارضایی

از دیگر فواید ترک خود ارضايي بر چهره می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • بهبود گردش خون در بافت پوست و افزایش اکسیژن‌رسانی
 • کاهش رنگ‌پریدگی و زردی پوست ناشی از اعتیاد به خود ارضایی
 • کاهش خستگی و بی‌حالی چهره ناشی از تضعیف قوت بدن
 • کاهش جوش‌های زیرپوستی و دردناک
 • کاهش التهابات پوستی و قرمزی پوست
 • کاهش گودی زیر چشم

اگر به دنبال دکتر پوست خوب هستید مقاله بهترین دکتر پوست تهران را مطالعه کنید.

سخن پایانی

فواید ترک خود ارضايي از نظر علمی برای افرادی که تصمیم به ترک می‌گیرند بسیار است؛ چه از نظر ذهنی، روحی و جسمی و چه از نظر روابط عاطفی و جنسی. در حالی که تحقیقات بیشتری برای تعیین مدت دقیق دوره زمانی این مزایا ضروری است، نکته نهایی برای افرادی که از خود ارضایی خودداری می‌کنند این است که آنها هیچ آسیبی به خود و دیگران نمی‌رسانند و این انتخاب کاملاً به تصمیم خودشان وابسته است.

اگر به دنبال راهی برای به‌دست‌آوردن کنترل مجدد بر زندگی خود بوده‌اید و احتمالاً این فواید ترک خود ارضايي را برای خود تجربه کرده‌اید، تصمیم به ترک خود ارضایی می‌تواند گزینه‌ای عالی برای تجربه زندگی بهتر برای شما باشد.

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

‫۱۶ دیدگاه ها

 1. بنظرم هرچیزی به اندازه باشه ضرری نداره و نیاز به ترکش نیست. فواید ترک خودارضایی رو میگید ولی خب فواید خودارضایی رو هم باید درنظر بگیرید.هرچیزی در حد تعادلش مشکلی نداره.پس اول ببینید چقد درگیرش شدید

  1. سلطان بیخیال
   نمیخوای ترک نکن ولی هم قاعده نساز
   به قول بعضی ها هر کاری رو نخواد انجام بده بهونه‌اش رو، و هر کاری رو بخواد انجام بده، راهش رو پیدا میکنه

 2. فواید ترک خود ارضایی alimoli جان هرجور هم حساب کنی بیشتره حالا شما قصد نداری ترک کنی بحثش جداست 😂😂 شما راحت باش

   1. به نظر من هم ترک خودارضایی واقعا خوب هست . خیلی به بدن و روحیه آدم کمک می کند. دوستانی که درگیرش هستند حتما ترک کنند. حتی شده پیش روان پزشک یا مشاور هم اگه احساس نیاز داشتید کسی بهتون کمک کنه برید.

     1. عرضم ب حضورتون…از دهه هفتاد تا الان دارم امروز فردا میکنم واس ترک..ولی نشد..الان سه روزه پاکم و با دیدنه این مقاله واقعا انگیزم بیشتر شد…ممنونم….در واقع من باید ترک کردن رو ترک کنم…ممنون

 3. آبا ترک خودارضایی باعث سرطان پروستات میشه؟ یه جا خوندم گفته بود

  اگه خودارضایی رو ترک کنیم ب بیضه ها فشار نمیاد یا باعث آسیب نمیشه؟

 4. سلام💚😍
  CR7 هستم
  من تقریبا15سال خودارضایی کردم😭
  رسماً جسم و ذهن ام رو به فنا دادم😫
  بارها ترک کردم و شکست خوردم چون از تجربه دیگران استفاده نمی کردم😠
  الان تقریبا 40روزه پاکم 💪
  برای ترک خودارضایی فقط چند تا کار ساده رو انجام بدید📝
  1.به نام خدا شروع کنید که صدرصد جواب میگیرید👆👑
  2.به هیچ عنوان سمت سایت پورن نرید یا چشم چرانی در فضای مجازی و کوچه و خیابان نکنید،،ممنوع🤐🤐
  3.ذهنتون رو کنترل کنید، اصلا و ابدا در ذهنتون رابطه جنسی و عاشقانه نداشته باشید و فکر سکسی و جنسی ممنوع 🤐🤐
  4.ورزش،ورزش،ورزش💪💪💪
  5.نماز ،نماز،نماز 💎💎
  خواهش میکنم ، نگید این حرف ها مسخرس ،لطفا فقط یک ماه اینکارا رو از روی اجبار انجام بدید تا عادت کنید، اونوقت تا آخر عمر دعام میکنید
  یا علی💚💚💚

 5. من 17سالمه و 4ماه(120)روز خود ارضایی نکرده بودم
  راستشو بخواین اگه بخوام از تجربم براتون بگم
  اگه قصد دارین این عادت رو ترک کنید، اول باید دیدن پورن رو کنار بزارین پیشنهادم اینه که یه مدت بدون دیدن پورن خودارضایی کنید و به مرور زمان سعی کنید خود ارضایی رو ترک کنید.
  مورد بعدی اینه که خودتونو مشغول یه کاری بکنید ورزش،کار،درس،فیلم،بیرون رفتن از خونه و…
  سعی کنید مدت زیادی رو بیکار نباشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا