سلامت حیوانات

آموزش شستن گربه خانگی از صفر تا صد و مهم ترین نکات آن

یکی از کارهای پردردسر در نگهداری از گربه ها، شستن گربه خانگی است. خود گربه ها، حمام کردن را دوست ندارند؛ زیرا موی بدن آنها به گونه ای است که آب زیادی به خود جذب می کند و خیلی دیر خشک می شود. از طرفی نمی توان گربه های خانگی را حمام نداد؛ زیرا ممکن است نه تنها برای خود، بلکه برای تمامی افراد خانه بیماری های مختلفی ایجاد کند. البته برخی از افراد معتقد هستند که حمام کردن گربه ها، ضروری نیست و فقط لازم است بدن آنها را برس کشید تا تمیز و مرتب باشند؛ زیرا خود آنها با لیس زدن بدنشان، خود را تمیز می کنند.

فرآیند لیس زدن، از 2 تا 4 هفتگی گربه آغاز می شود و هر چقدر که گربه بزرگ تر می شود، مدت زمان بیشتری در طول روز، خود را لیس می زند؛ یعنی یک گربه بالغ، حدود نیمی از روز خود را با لیس بدنش می گذراند. بزاق دهان گربه ها، دارای ترکیباتی است که تأثیر مثبتی بر سلامت پوست و موی آنها می گذارد. اما در برخی موارد، حمام کردن گربه لازم است. اگر شما هم می خواهید روش شستن گربه خانگی را بدانید، تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید.

آموزش حمام کردن گربه

در ابتدا حتما ناخن های گربه را کوتاه کنید تا نتواند بدنتان را با چنگ انداختن های مکرر، زخمی کند. برای انجام این کار بهتر است که از دستکش پلاستیکی استفاده نمایید.

آموزش حمام کردن گربه

خرید وسیله های مخصوص گربه

برای گربه، باید شامپوی مخصوص خرید؛ یعنی به هیچ عنوان نباید برای گربه از شامپوهای مخصوص انسان ها استفاده کنید. با توجه با سایز گربه خود، برای او تشت بخرید یا می توانید در سینک هم این کار را انجام دهید.

بهترین روش شستن سگ و 20 نکته مهمی که باید بدانید!

دمای آب و شستن گربه

دمای آب باید معتدل باشد؛ یعنی نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد. سعی کنید آب را تا وقتی که به آن نیاز ندارید، باز نگذارید؛ زیرا صدای آب، باعث بروز استرس در گربه می شود. بعد از انجام این کار، تمامی بدن گربه به جز سر را خیس کنید؛ سپس شامپو بزنید و بشویید. در مرحله بعدی، آب را خیلی آرام روی سر گربه بریزید و مراقب باشید که در بینی و گوش گربه نرود. بعد با گوش پاک کن های مخصوص گربه ها، گوش های گربه خود را خیلی آرام تمیز کنید. به جای گوش پاک کن، از دستمال های تمیز کننده گوش حیوانات خانگی نیز می توانید استفاده کنید.

خشک کردن گربه

پس از این که کارهای ذکر شده را به خوبی انجام دادید، گربه را میان حوله ای قرار داده و آن را به خوبی دور گربه بپیچانید؛ سعی کنید تا آن جایی که می توانید، آب موهای گربه را با حوله بگیرید. تا اینجا، شستن گربه خانگی تمام شده است؛ اما باید کارهای دیگر نیز انجام دهید که در ادامه آنها را بیان می کنیم.

نکات مهم درباره شستن بچه گربه

نکات مهم درباره شستن بچه گربه
 • شستن بچه گربه ها نسبت به گربه های بالغ راحت تر است؛ اما با این وجود، باید نکاتی را در حین شستن آنها رعایت کرد:
 • اگر کثیفی گربه خیلی زیاد نیست، به جای ریخت آب روی سر و بدن آن، از حوله خیس برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
 • با آرامش باید بچه گربه را بشویید؛ اگر در حمام دادن بچه گربه عجله کنید، ممکن است بترسد و اتفاق های بدی برایش رخ دهد.
 • بعد از این که با شامپوی مخصوص گربه را شستید، به جای استفاده از دوش یا لوله برای آب ریختن، از فنجان استفاده کنید؛ زیرا گربه های فشار آب مستقیم را دوست ندارند و موجب به وجود آمدن استرس و اضطراب در آنها می شود.
 • اگر بعد از حمام دادن بچه گربه، موی آن را خشک نکنید، احتمال این که سرما بخورد، زیاد است.
 • سرماخوردگی در بچه گربه، از دسته بیماری های خطرناک به شمار می رود و ممکن است به مرگ بچه گربه منجر شود.

آموزش سشوار کشیدن گربه

بعد از این که شستن گربه خانگی تمام شد، باید آن را با سشوار خشک کنید:

 • صدای سشوار، از دیگر مواردی است که موجب می شود گربه بترسد؛ بنابراین، سشوار را روی دور و حرارت ملایم تنظیم کنید.
 • بهتر است که سشوار کشیدن گربه را با کمک کسی انجام دهید تا اذیت نشوید.
 • اگر گربه موهای بلندی دارد، باید از سشوار استفاده کنید و اگر موهای گربه کوتاه هستند، استفاده از سشوار الزامی نیست.
 • بهتر است که برای گربه های مو کوتاه هم از سشوار استفاده شود؛ زیرا خیس ماندن موها موجب می شود که گربه به بیماری های قارچی مبتلا شود.
آموزش سشوار کشیدن گربه
 • برای این که ترس گربه بریزد، می توان سشوار خاموش را روی بدن گربه بگیرید تا کم کم به آن عادت کند.
 • ممکن است که گربه نگذارد که شما بدنش را سشوار بکشید؛ در این صورت قبل از این که گربه را بشویید، دمای اتاقی که می خواهید گربه را در آن خشک کنید را بالا ببرید.
 • به هیچ عنوان نباید بعد از حمام کردن، گربه در معرض جریان هوا قرار بگیرد. می توانید از هیتر برقی یا فنی با باد گرم استفاده کنید.

گربه هر چند وقت یک بار به حمام نیاز دارد؟

به صورت کلی می توان گفت که هر وقت احساس کردید که گربه کثیف است، آن را حمام کنید! مدت زمان حمام دادن گربه، به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلا گربه ای که تحرک زیادی دارد یا گربه ای که علاقه خاصی به بازی کردن میان گل و لای داشته باشد، بیبشتر از یک گربه کم تحرک به حمام نیاز دارد.

گربه هایی که زیاد بازی نمی کنند و کثیف نمی شوند، بهتر است که در سال، دو بار شسته شوند. البته با توجه به نژاد گربه، این مدت زمان فرق می کند. مثلا گربه های پرشین، به خاطر این که موهای بلندی دارند، باید بیشتر از سایر نژاد ها شسته شوند؛ زیرا ممکن است موجودات زیر مانند شپش و کک و مک در بین موهایشان نفوذ کند و بیماری های جدی را به وجود آورند. برای این نوع گربه ها، 4 الی 6 بار حمام در یک سال کافی است.

گربه هر چند وقت یک بار به حمام نیاز دارد؟

همچنین گربه هایی که اضافه وزن دارند، باید بیشتر از بقیه گره ها شسته شوند؛ زیرا برخی از نقاط بدن آنها، از زبانشان دور است و نمی توانند آن قسمت ها را با لیس زدن خود، تمیز کنند. به همین دلیل این گربه ها باید به صورت منظم حمام داده شوند. گربه هایی که عفونت های پوستی دارند، باید مرتب حمام کنند و از وسیله ها مخصوصا شامپوهای مخصوص برای حمام کردن آنها استفاده کرد.

بهترین زمان برای شستن گربه

شما نباید هر زمانی را صرف شستن گربه تان کنید. مثلا شستن گربه زمانی که کاملا سرحال است، کار اشتباهی بوده و باعث می شود که اذیت شوید و نتوانید به خوبی گربه را حمام کنید. زمان های بعد از غذا خوردن و بازی کردن، می توانند گزینه های خوبی به شمار روند؛ زیرا در این زمان ها، گربه شما خوش اخلاق است. همچنین وقتی که گربه یک بازی نسبتا طولانی را انجام می دهد، می توایند گربه را حمام دهید؛ زیرا در این موقع، گربه خسته است و نمی تواند جنب و جوش زیادی برای مقاومت در برابر حمام کردن داشته باشد.

مضرات حمام کردن بچه گربه

اگر گربه ها را زیاد حمام کنید، به بیماری های پوستی مبتلا می شوند؛ زیرا با حمام کردن زیاد، چربی های طبیعی پوست از بین می روند.

از دیگر عوارض حمام دادن زیاد گربه ها، می توان به ریزش موی شدید آنها اشاره کرد.

مضرات حمام کردن بچه گربه

گربه ها به صورت طبیعی، ریزش موی شدیدی دارند؛ اگر فرآیند حمام دادن زیاد اجرا شود، این ریزش مو افزایش می یابد و کم کم به یک مشکل جدی تبدیل می شود.

اگر گربه ها را زیاد حمام دهید، به مرور به حساسیت های پوستی مانند قرمز شدن و زخم شدن پوست دچار می شوند. البته این حساسیت های پوستی زمانی رخ می دهد که حمام کردن زیاد باشد و از محصولات بی کیفیت و نامناسبی برای آنها استفاده شود.

سخن نهایی

با خواندن این مقاله از لنداسپا، فهمیدید که شستن گربه خانگی اصلا کار راحتی نیست و در انجام آن، باید دقت و وسواس بسیار زیادی به خرج دهید. به صورت کلی، گربه ها حیوانات تمیزی هستند و با شانه کشیدن موهای بدن آنها، مرتب تر می شوند. اما چون گربه خانگی با انسان زندگی می کند و به صورت مستقیم با انسان در ارتباط است، بهتر است که سالیانه چند بار آن را حمام داد تا از نظر بهداشت، خیالتان راحت باشد. اگر شما هم تجربه مناسبی از روش شستن گربه خانگی دارید، می توانید تجربه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

1/5 - (1 امتیاز)

علی بارانی

دوستدار حیوانات و به خصوص گربه ها!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا