سلامت حیوانات

درمان دل درد سگ با 9 روش خانگی و آشنایی با داروهای مضر

مشکلات گوارشی و دل‌درد در سگ‌ یک مشکل آزاردهنده برای حیوان و حتی صاحب او است و درمان دل درد سگ گاهی می تواند به یک دغدغه مهم برای صاحبان سگ تبدیل شود. با توجه به گفته‌ی بسیاری از دامپزشکان و متخصصان این حوزه، دلایل متفاوتی می‌تواند باعث بروز ناراحتی معده در سگ شود که در این میان چهار علت مهم و رایج برای بروز این بیماری وجود دارد:

 • بلعیدن وسیله‌ای یا یک ماده خوراکی غیرمجاز
 • عدم تعادل باکتری‌های موجود در دستگاه گوارش سگ
 • پرخوری
 • وجود حساسیت‌های غذایی

اگر حیوان خانگی مانند سگ دارید، این نکته را به یاد داشته باشید، ناراحتی های گوارشی در برخی مواقع به سرعت می‌توانند سلامت حیوان را به خطر انداخته و در برخی موارد باعث مرگ او شوند. از این رو توجه به نشانه‌ها و انجام به موقع درمان برای حفظ سلامت سگ ضروری است. اما شناسایی این نشانه‌ها همیشه ساده نیست و همین موضوع باعث تاخیر در درمان و تشدید بیماری می‌شود. برای شناخت کامل نشانه‌های بیماری و بهترین روش‌های درمان دل درد سگ تا انتهای مطلب پیش رو با ما همراه باشید.

نشانه‌های بروز ناراحتی‌های گوارشی در سگ

نشانه‌های بروز ناراحتی‌های گوارشی در سگ
 • کاهش اشتها و یا بی‌میلی کامل به هر نوع غذایی
 • خستگی
 • نشانه‌هایی از ناراحتی یا افسردگی
 • بی‌قراری و کشش مداوم بدن
 • ترشح بیش از اندازه بزاق برای مبارزه با رفلاکس معده
 • اسهال و استفراغ
 • خوردن علف برای کاهش درد معده (گاهی اوقات)

شناسایی به موقع نشانه‌های بیماری برای درمان دل درد سگ نقش مهمی در فرآیند درمان دارد. مرحله‌ای که معمولا چالش‌های بسیاری هم برای صاحبان این حیوان به همراه خواهدداشت.

بهترین غذا برای بچه گربه در سنین مختلف و مهم ترین نکات آن

درمان دل درد سگ با داروهای بدون نسخه

درمان دل درد سگ با داروهای بدون نسخه

باید این نکته را در نظر بگیرید که برخی از این داروها برای سگ مضر هستند. همانند انسان‌ها، برای حیوانات خانگی هم مصرف برخی داروها در زمان بیماری، ایمن و برخی داروها خطرناک و مضر خواهد بود. اما کدام داروها برای سگ ایمن هستند و کدام ها مضر اند؟

داروهای ایمن

مهم ترین داروهای رایج برای دل درد سگ که از ایمنی لازم برخوردارند عبارت اند از:

 • فاموتیدین (Pepcid)
 • لوپرامید (Imodium)
 • مکمل های پروبیوتیک
 • پروبیوتیک های خوراکی بدون زایلیتول

پیش از هر چیز فراموش نکنید برای استفاده از هر دارویی جهت درمان سگ باید با دامپزشک مشورت کنید. اگر حیوان شما از مشکل یبوست رنج ببرد، دامپزشک معمولا داروی فاموتیدین (Pepcid) را برای درمان تجویز می‌کند. البته این دارو برای سگ‌هایی تجویز شده که مشکلات کلیوی ندارند. لوپرامید (Imodium) هم دارویی برای درمان اسهال سگ بوده که توسط دامپزشک توصیه می‌شود. مصرف مکمل‌های پروبیوتیک هم می‌تواند نقش موثری در تعادل باکتری‌های روده و بهبود عملکرد گوارش ایفا کند که در صورت تایید دامپزشک می‌توان آن‌ها را هم برای درمان دل درد سگ استفاده کرد. این نکته را درباره انواع پروبیوتیک‌های خوراکی به یاد داشته‌باشید: باید برندی را انتخاب کنید که فاقد زایلیتول در مواد سازنده این مکمل باشد؛ زیرا زایلیتول ماده‌‌ای سمی برای سگ‌ها است.

درمان دل درد گربه ها با شناسایی علائم آن و نکات تغذیه ای

داروهای ممنوعه

داروهای مضر برای دل درد سگ ها شامل موارد زیر هستند:

 • پپتوبیسمول
 • داروهای حاوی اسید سالسیلیک
 • مکمل تامز (Tums)
 • داروهای حاوی زایلیتول

گاهی برای درمان دل درد سگ نیاز به مصرف داروهای آنتی‌اسید خواهد بود. در چنین شرایطی از داروهایی مانند پپتوبیسمول و یا سایر داروهای حاوی اسید سالسیلیک نباید استفاده شود. زیرا این ترکیب باعث افزایش التهاب شکم سگ‌ها می‌شود. مکمل تامز (Tums) هم از دیگر داروهای ممنوعه برای سگ‌ها است. زیرا برخی از آن‌ها حاوی زایلیتول بوده و برخی دیگر منجر به افزایش میزان کلسیم خون و در نتیجه آسیب به کلیه‌ها می‌شود.

بهترین روش های درمان دل درد سگ در خانه

بهترین روش های درمان دل درد سگ در خانه

آشنایی با زبان بدن سگ | چگونه می‌توان با سگ‌ها ارتباط برقرار کرد؟

در کنار درمان‌های دارویی می‌توان از برخی ترکیبات گیاهی و مواد غذایی برای درمان دل درد سگ در خانه استفاده کرد. معمولا این روش برای درمان‌های اولیه انتخاب خوبی است. 9 روش خانگی برای درمان دل درد سگ عبارت اند از:

 1. عدم مصرف مواد غذایی
 2. مصرف تکه های یخ
 3. زنجبیل
 4. پوره کدو حلوایی
 5. برنج
 6. عسل
 7. دارچین
 8. نارون لغزنده
 9. کلم

در ادامه هر یک از این وارد را برایتان توضیح خواهیم داد.

1.   عدم مصرف مواد غذایی

برای سگ مبتلا به حالت تهوع و استفراغ، توصیه می‌شود در صورت امکان به مدت ۱۲ تا ۲۴ ساعت غذایی نخورد. چرا که فشار کمتری به معده و سیستم گوارشی وارد می ‌شود. البته برای انجام این کار باید با دامپزشک مشورت کنید. زیرا بعضی سگ‌ها به ویژه سگ‌های کوچک و آن‌هایی که دچار بیماری‌ های دیگری هستند، نباید برای طولانی مدت بدون غذا بمانند. پس از گذشت این مدت هم با مشورت دامپزشک می‌توانید مصرف غذاهای کم‌ حجم را آغاز کنید.

مقاله پیشنهادی: بیماری سگ

2.   مصرف تکه‌ های یخ

نوشیدن آب و هیدراته نگه داشتن بدن سگ تاثیر قابل توجهی بر درمان مشکلات گوارشی دارد. اما حیوان معمولا در چنین شرایطی تمایلی به نوشیدن آب نخواهدداشت. از این رو مصرف تکه‌های یخ به ویژه به دلیل داشتن حال ترد و چیپسی می‌تواند جایگزین مناسبی برای آب باشد.

3.   زنجبیل

یک روش ساده برای درمان دل درد سگ در خانه مصرف زنجبیل است. این گیاه را می‌توان به دو شیوه استفاده کرد. در روش اول، زنجبیل تازه را پوست گرفته و در آب بجوشانید. سپس اجازه دهید این نوشیدنی سرد شده و بعد از خنک شدن آن را به سگ بدهید. در روش دیگر می‌توانید شیرینی‌های زنجبیلی بدون شکر و بدون زایلیتول را برای درمان ناراحتی ‌های معده‌ی سگ استفاده کنید. معمولا یک تا دو عدد شیرینی برای سگی با اندازه متوسط کافی است.

4.   پوره کدو حلوایی

پوره کدو حلوایی به دلیل داشتن فیبر می‌تواند روش مناسبی برای درمان اسهال سگ باشد. شاخص گلایسمی کدو حلوایی پایین است، از این رو مراحل هضم و جذب آن به کندی انجام شده و فشاری به معده سگ وارد نمی‌شود. برای سگ‌هایی با جثه کوچک (تقریبا ۳ کیلوگرمی) نصف قاشق چای‌خوری و برای سگ‌های بزرگ‌تر یک قاشق غذاخوری پوره کدو حلوایی کافی است.

بهترین روش شستن سگ و 20 نکته مهمی که باید بدانید!

5.   برنج

برنج به عنوان یک وعده غذایی سبک انتخاب خوبی برای درمان دل درد سگ در خانه است. همچنین می ‌توانید یک قاشق پوره کدو حلوایی هم به برنج افزوده تا هم طعم بهتری پیدا کند و هم تاثیر بیشتری بر بهبود ناراحتی ‌های معده داشته ‌باشد.

6.   عسل

عسل حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان و فلانوئید بوده و به دلیل داشتن PH بسیار کم عملکرد موثری در کاهش مشکلات گوارشی سگ دارد. این ماده غذایی می‌تواند با برقراری تعادل باکتریایی از رشد باکتری ‌های مضر در معده و روده جلوگیری کند.

7.   دارچین

دارچین به ویژه در ترکیب با عسل روش موثری برای درمان دل درد سگ ، تهوع و اسهال است.

8.   نارون لغزنده

نارون لغزنده نوعی گیاه بوده که در ترکیب با شیر بز یا ماست می‌تواند باعث کاهش ناراحتی‌ های گوارشی و معده شود. با این حال پیش از مصرف این گیاه باید با دامپزشک مشورت کنید.

9.   کلم

کلم به دلیل داشتن خواص ضدالتهابی نقش موثری در بهبود درد شکم و معده دارد. اما نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید.

چگونگی مصرف غذای سگ پس از درمان بیماری

چگونگی مصرف غذای سگ پس از درمان بیماری

مهم ترین نکات در مصرف غذای سگ پس از بهبود یافتن از دل درد شامل موارد زیر است:

 • سگ مبتلا به ناراحتی‌های گوارشی، معمولا پس از گذشت ۱۲ تا ۲۴ ساعت از آخرین اسهال و استفراغ می‌تواند مصرف غذای جامد را شروع کند.
 • در ابتدا مصرف غذاهای سبک و زودهضم توصیه می‌شود.
 • مقداری برنج ساده به همراه سینه مرغ خرد شده بدون ادویه یک وعده غذایی مغذی و سبک است.
 • آب استخوان هم می‌تواند انتخاب خوبی برای شروع روتین غذایی همیشگی سگ باشد.

مشکلات گوارشی سگ و حساسیت‌های غذایی

متخصصین حوزه درمان حیوانات معتقدند اگر سگ گاهی‌اوقات به ناراحتی‌های گوارشی مبتلا می‌شود، امری طبیعی است. اما زمانی که این اتفاق بارها و بارها تکرار شد، احتمالا مشکلی جدی در دستگاه گوارش حیوان وجود دارد. یکی از مهم‌ترین علت‌ها، حساسیت غذایی است. حساسیت‌های غذایی در سگ هم عمدتا به نوع پروتئین مصرفی حیوان ارتباط دارد. بنابراین باید یک منبع پروتئینی جدیدی را به رژیم غذایی او اضافه و قبلی را حذف کنید. گوشت گاو، بره و گوشت گاومیش از جمله منابع پروتئینی مناسب برای سگ‌ها است.

روش‌ های پیش‌گیری از ابتلا به دل درد در سگ‌ها

روش‌ های پیش‌گیری از ابتلا به دل درد در سگ‌ها

با انجام روش‌های زیر می‌توانید تا اندازه‌ای از سگ خود محافظت کنید:

 • اجازه ندهید سگ از محیط‌هایی مانند دریاچه‌ها و آب‌های آلوده آب بنوشد.
 • ظرف آب و ظرف غذای او را به صورت روزانه بشویید.
 • اگر برنامه غذایی سگ را تغییر می‌دهید، غذاهای جدید را به آرامی به رژیم غذایی او اضافه کنید تا بدن حیوان با سبک غذایی جدید سازگار شود.
 • سگ نباید غذاهای قدیمی و باقی‌مانده از وعده‌های قبلی را مصرف کند.
 • مصرف پروبیوتیک‌های خوراکی می‌تواند به تعادل باکتری‌های مفید و کاهش رشد باکتری‌های مضر روده سگ کمک کند.
 • حجم وعده‌های غذایی سگ را کنترل کنید. پرخوری یکی از دلایل مهم ابتلا به دل‌درد است. همچنین مصرف مایعات بیش از اندازه و سریع غذاخوردن هم می‌تواند باعث نفخ و ورم معده در سگ شود.
 • به صورت منظم با دامپزشک حیوان خود در ارتباط باشید و هر گونه تغییری در برنامه غذایی و یا مصرف دارو را با مشورت او انجام دهید.

سگ از جمله حیوانات کنجکاو و پرجنب‌وجوشی بوده که مدام در معرض بلعیدن چیزهای گوناگون است. از این رو ابتلا به دل درد و انواع ناراحتی‌های گوارشی در این حیوان بسیار شایع است. بنابراین نیاز به مراقبت فراوانی دارد.

سخن پایانی

حیواناتی مانند سگ و گربه به دلیل طبیعت کنجکاو و پرجنب‌وجوشی که دارند، همواره در معرض ناراحتی‌های گوارشی هستند. درد شکم و معده در سگ گاهی ناشی از بلعیدن وسیله‌ای خطرناک و گاهی به دلیل حساسیت‌های غذایی و پرخوری است. مشکلات گوارشی را در سگ‌ها جدی بگیرید. بی‌توجهی به این بیماری خطرات بسیاری برای حیوان به همراه دارد. برای درمان دل درد سگ در قدم اول باید به دامپزشک مراجعه شود. اما درمان‌های خانگی مانند نوشیدنی زنجبیلی، عسل، مخلوط برنج و کدو حلوایی می‌تواند تا اندازه‌ای باعث بهبود بیماری او شود.

5/5 - (1 امتیاز)

علی بارانی

دوستدار حیوانات و به خصوص گربه ها!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا