ماساژ درمانی

آموزش ماساژ سیاتیک در خانه برای رهایی از درد سیاتیک

سیاتیک یک اصطلاح پزشکی است که به دردی که در امتداد عصب سیاتیک ایجاد می‌شود، اشاره دارد. سیاتیک یکی از یکی بلندترین رگ‌های عصبی در بدن است که از بخش‌های انتهایی ستون فقرات و در ناحیه کمری آغاز شده و از هر کدام از پاهای فرد می‌گذرد. زمانی که این عصب دچار درد و فشار شود، به راحتی می‌تواند فعالیت‌های روزانه را با اختلال مواجه کند. درد سیاتیک معمولا شدید و رنج‌آور است و باید به دنبال راهی برای بهبود این مشکل بود. ماساژ درمانی یکی از روش‌های اثربخش برای کاهش درد سیاتیک است که می‌توانید در خانه یا در مراکز ماساژ انجام دهید. ماساژ سیاتیک در خانه یکی از آسان‌ترین روش‌ها بوده که برای انجام آن به ابزار خاصی هم نیاز نیست. برای آموزش ماساژ رگ سیاتیک در خانه و درمان‌های خانگی برای بهبود این درد با لنداسپا همراه شوید.

آیا درمان سیاتیک با ماساژ ممکن است؟

آیا درمان سیاتیک با ماساژ ممکن است؟

ماساژ درمانی را می‌توان به عنوان یکی از بهترین درمان‌ها برای بهبود درد سیاتیک معرفی کرد. ماساژ، درد سیاتیک را به صورت کامل درمان نمی‌کند اما تاثیرات چشم‌گیری بر کاهش درد دارد. با توجه به نتایج یکی از مطالعات انجام‌شده در سال ۲۰۱۴ در میان انواع تکنیک‌های ماساژ، ماساژ بافت عمیق (Deep Tissue) یکی از بهترین روش‌ها برای کاهش درد سیاتیک است که اثربخشی به اندازه داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی دارد.

یکی از دلایل مهم ایجاد درد سیاتیک، فشار و انقباض بافت و عضلات اطراف این عصب است. انواع روش‌های ماساژ درمانی به خوبی می‌توانند از طریق آزادسازی عضلات و کاهش فشار، افزایش جریان گردش خون، کاهش تنش و استرس و همچنین ترشح هورمون شادی‌بخش باعث آرام‌سازی جسم، رگ سیاتیک و روان فرد بیمار شود.

آموزش ماساژ سیاتیک برای کمر

آموزش ماساژ سیاتیک برای کمر

تکنیک‌های ماساژ درمانی متنوع هستند و بسیاری از آن‌ها به خوبی می‌توانند باعث کاهش درد سیاتیک شوند. ماساژ بافت عمیق، ماساژ سوئدی، ماساژ رهاسازی مایوفاشیال، ماساژ سنگ داغ، ماساژ نقاط ماشه‌ای و ماساژ سیاتیک در خانه از جمله تکنیک‌های موثر برای بهبود این بیماری است. بهترین روش ماساژ را باید با مشورت پزشک و متخصصین ماساژ درمان‌گر انتخاب کرد. ماساژدرمان‌گر با تکیه بر تخصص و تجربه خود به خوبی می‌تواند با شناسایی نقاط درد سیاتیک، با انجام حرکات خاصی بافت‌های منقبض اطراف نواحی درد را آزاد ساخته و باعث کاهش التهاب تسکین درد شود.

ماساژ سیاتیک در خانه هم به راحتی انجام می‌شود. برای این کار تنها به یک تا دو توپ تنیس نیاز دارید و برای آشنایی با روش استفاده از آن آموزش ماساژ رگ سیاتیک را بر طبق مراحل زیر دنبال کنید:

  • بر روی زمین به پشت دراز بکشید و پاهای خود را از قسمت زانو خم کنید، به طوریکه کف پا بر روی زمین قرار گیرد؛
  • دو عدد توپ تنیس را به یک‌دیگر با استفاده از چسب متصل کنید و آن را در زیر بخش پایینی کمر خود، بالای باسن قرار دهید و بر روی آن دراز بکشید؛
  • در حالیکه پاهایتان از ناحیه زانو خم و کف پا بر روی زمین است، خودتان را به شکلی حرکت دهید که توپ تنیس در نواحی کمر، باسن و پشت بدنتان حرکت کند تا بتوانید نقاط درد را شناسایی کنید؛
  • زمانی که نواحی درد را پیدا کردید، آن قسمت را به آرامی فشار دهید تا گرفتگی‌ها کاهش پیدا کند و درد سیاتیک کمتر شود؛
  • این تمرین را به صورت روزانه انجام دهید تا به مرور زمان شاهد کاهش درد سیاتیک کمر باشید.

۵ روش درمان درد سیاتیک

روش درمان درد سیاتیک

اگر مدت زمان کوتاهی است که به درد سیاتیک مبتلا شده‌اید، پیروی از روش‌های درمانی که در ادامه معرفی می‌کنیم در کنار ماساژ سیاتیک در خانه و با تایید پزشک می‌توانند روش موثری برای کاهش درد باشند. اما اگر درد شدیدی در ناحیه کمر، پا یا لگن احساس می‌کنید، نیاز به پیروی از درمان‌های تخصصی است که پزشک با توجه به شرایط فردی شما تجویز می‌کند:

۱.انجام تمرینات ورزشی

بسیاری از افراد با بروز دردهای مفصلی یا عضلانی، سریعا فعالیت‌های ورزشی را قطع می‌کنند. درصورتیکه تحقیقات نشان می‌دهد انجام تمرینات منظم، ملایم و متعادل ورزشی، با رعایت نکات احتیاطی به خوبی می‌تواند با تقویت عضلات باعث کاهش درد شود. در مقابل، استراحت مطلق منجر به ضعف عضلات و تشدید درد سیاتیک می‌شود. ورزش در آب یا پیاده‌روی یکی از روش‌های توصیه شده است. البته پیش از انجام هرگونه فعالیت بدنی با پزشک خود مشورت کنید.

۲. انجام حرکات کششی

حرکات کششی

انجام حرکات کششی ملایم به صورت روزانه می‌تواند باعث افزایش انعطاف‌پذیری ستون فقرات و بهبود دامنه حرکتی مفاصل شود که بر کاهش دردهای عضلانی و مفصلی هم موثر است.. حرکاتی که در ادامه آورده شده از جمله تکنیک‌های اثربخش برای کاهش درد سیاتیک است:

  • کشش کبوتر خوابیده: به پشت بر روی زمین دراز بکشید. یکی از پاهای خود را از قسمت زانو خم کنید. مچ پای دیگر را بر روی زانوی خم‌شده قرار دهید. با دو دست خود زانوی خم‌شده را به طرف قفسه سینه بکشید. ۵ ثانیه نگه دارید و به حالت اولیه بازگردید. این حرکت را ۳ تا ۵ دفعه تکرار کنید.
  • کشش گربه-گاو: کف دست‌ها را در امتداد شانه‌های خود بر روی زمین قرار دهید. زانوها و ساق پا را هم بر روی زمین بگذارید. در این وضعیت ستون فقرات موازی با سطح زمین است. حال کمر خود را به طرف بالا قوس دهید و شکم را به داخل بکشید. مانند زمانی که یک گربه را نگه می‌دارید. ۵ ثانیه نگه دارید. سپس نفس خود را بیرون داده و کمر خود را به طرف پایین قوس دهید و ۵ ثانیه نگه دارید. سپس به حالت اولیه بازگردید. حرکت را ۱۰ تا ۱۵ دفعه تکرار کنید.

۳. استفاده از کمپرس سرد و گرم

کمپرس سرد و گرم

استفاده از کمپرس سرد و گرم به خوبی می‌تواند درد عصب سیاتیک را کاهش دهد. کمپرس یخ باعث کاهش التهاب و کمپرس گرم باعث افزایش جریان گردش خون می‌شود. در این روش، هر یک ساعت برای مدت ۱۵ دقیقه کمپرس یخ را بر روی محل درد گذاشته و سپس هر دو تا سه ساعت یک‌بار کمپرس گرما را برای ۱۵ دقیقه استفاده کنید. به یاد داشته باشید، در زمان استفاده از پک‌های گرما و سرما از وسیله‌ای مانند حوله برای جلوگیری از تماس مستقیم با بدن استفاده کنید.

۴. اصلاح وضعیت ایستادن و نشستن

اگر مبتلا به درد سیاتیک هستید، هرگز برای بیش از ۲۰ دقیقه در یک وضعیت نمانید. اگر بر روی صندلی نشسته‌اید یا در جایی ایستاده‌اید، باید بعد از مدتی وضعیت خود را تغییر دهید. چراکه ماندن در یک وضعیت باعث تشدید درد سیاتیک می‌شود. علاوه‌بر این، در زمان ایستادن یا نشستن به وضعیت قامت و پاسچر خود توجه کنید. خم‌شدن بی‌اندازه کمر، پشت یا گردن باعث ایجاد درد می‌شود.

۵. درمان‌های دارویی

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی هم یکی از روش‌های موثر برای کاهش درد سیاتیک است. داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن در صورت نداشتن بیماری دیگری و در صورت تایید پزشک داروهای موثری برای کاهش التهاب و درد هستند.

سخن پایانی

ماساژ درمانی یکی از روش‌های موثر برای درمان بسیاری از دردهای عضلانی و عصبی از جمله درد سیاتیک است. اگر تمایل به انجام ماساژ در مراکز درمانی ندارید، می‌توانید با استفاده از یک توپ تنیس ماساژ سیاتیک در خانه را انجام دهید. انجام منظم این تکنیک در کنار انجام حرکات کششی، فعالیت‌های آرام ورزشی، استفاده از کمپرس سرد و گرم و همچنین مصرف دارو می‌تواند باعث کاهش درد سیاتیک شود. اما پیش از انجام هر روشی باید با پزشک خود برای انتخاب درمان موثر و بدون آسیب برای سیاتیک مشورت کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا