سلامت حیوانات

10 نوع از بیماری سگ ها با روش پیشگیری و درمان آن ها

در دنیای امروزی، معمولا افراد زیادی یک سگ را به عنوان حیوان خانگی انتخاب کرده و در محل زندگی خود، از آن نگهداری می کنند. بیماری سگ می تواند علاوه بر سگ، خودتان را نیز درگیر کند. به همین دلیل اگر یک سگ در خانه دارید یا می خواهید در آینده یک سگ بگیرید، باید از انواع بیماری سگ آگاهی داشته و علائم آنها را بشناسید. همچنین نگهداری از یک حیوان، تنها تأمین غذا و خوراکی آن نیست و باید به سلامت این حیوانات نیز توجه کرد.

از آنجایی که نگهداری سگ ها در خانه، موجب خارج شدن زندگی از یکنواختی و بهتر شدن روحیه انسان ها می شود، نگه داشتن این حیوان در خانه طرفداران زیادی دارد. همین طور کسانی که به مشکلاتی مانند افسردگی دچار هستند، می توانند با آوردن یک حیوان خانگی نزد خود، به بهبود بیماری خود کمک کنند. اما نگهداری از حیوانات مخصوصا سگ، باید با آگاهی فراوانی همراه باشد که تا نه حیوان آسیبی ببیند و نه خودتان اذیت شوید.

معرفی 10 نوع بیماری رایج در سگ با علائم و راه های پیشگیری درمان

بدن سگ ها هم مانند بدن انسان، نظم خاصی دارد و اگر اختلالی در این نظم ایجاد شود، بیماری های مختلفی به وجود می آیند. از طرفی حیوانات قدرت تعقل ندارند و نمی توانند خوب را از بد تشخیص دهند؛ بنابراین، ممکن است که که هر چیزی که روی زمین می بینند را بخورند و از این طریق، میکروب و باکتری هایی وارد بدنشان شود. در بروز مشکلات این چنینی، حتما باید به متخصص حیوانات، یعنی دامپزشک مراجعه کنید؛ زیرا برخی از مریضی ها جزء بیماری کشنده سگ به شمار می آیند و ممکن است یک عمر پشیمانی را به جا آورد.

معرفی 10 نوع بیماری رایج در سگ

1. دیابت

شاید تعجب کنید، اما دیابت یکی از رایج ترین نوع بیماری سگ است که مانند انسان، با بالا رفتن سن، احتمال مبتلا شدن به آن نیز افزایش می یابد. این بیماری را می توان با رژیم غذایی و ورزش درمان و یا حداقل کنترل کرد. در مواردی با توجه به تشخیص دامپزشک، باید به صورت مداوم به سگ انسولین تزریق شود. ژنتیک، هیجان های بیش از حد، چاقی، التهاب لوزالمعده و استرس، برخی از مهمترین عوامل ایجاد دیابت در سگ ها هستند. احتمال مبتلا شدن سگ های بیشتر از 6 تا 9 سال به دیابت خیلی بیشتر است.

علائم و روش های پیشگیری از دیابت

علائم بیماری دیابت در سگ ها، آب مروارید یا کوری، افزایش مصرف آب، افزایش ادرار، افزایش یا کاهش اشتها، استفراغ، بی حالی و عفونت ادراری هستند. برای پیشگیری از این بیماری در سگ، باید از چاقی و اضافه وزن آن جلوگیری کرده و رژیم غذایی مناسب را در کنار ورزش روزانه داشته باشد.

نحوه آشنایی با زبان بدن سگ چگونه است

2. سرطان

یکی دیگر از بیماری هایی که ممکن است سگ ها به آن مبتلا شوند، سرطان است. این بیماری معمولا در سگ هایی دیده می شود که سن بالایی دارند و سلول های سرطان، به صورت غیر قابل کنترل، در بدنشان رشد می کنند. سلول های سرطان به مرور زمان موجب از بین برفتن بافت های بدن حیوان شده و به تمامی نقاط بدن آسیب می رسانند. این سرطان ها انواع مختلفی دارند که معمولا تحت تأثیر عوامل محیطی و وراثتی در بیماری سگ نقش دارند

سرطان در سگ ها

علائم و روش های پیشگیری از سرطان

کاهش و از دست دادن اشتها، بوی بد دهان، غده، تورم، زخم هایی که مدت زمان زیادی طول می کشد تا بهبود یابند یا اصلا خوب نمی شوند، مشکل در تنفس، ادرار یا مدفوع و ترشحات غیر طبیعی از قسمت های مختلف بدن، مهمترین علائم به وجود آمدن سرطان در سگ ها هستند. عقیم کردن سگ ماده بعد از گذراندن اولین دوره فحلی، احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد. همین طور عقیم کردن سگ های نر می تواند از سرطان بیضه جلوگیری کند. برای درمان سرطان، باید از شیمی درمانی، جراحی و پرتو درمانی استفاده شود.

بهترین روش شستن سگ و 20 نکته مهمی که باید بدانید!

3. هاری

هاری، نوعی ویروس است که مغز و استخوان تمامی پستاندارن، مخصوصا انسان ها، گربه ها و سگ ها را تهدید می کند. با توجه به آزمایشات انجام شده، ویروس هاری، یکی از پر خطرترین ویروس هایی شناخته شده است که تا به امروز کشف شده اند. باید تمام تلاش خود را بکنید که سگتان به هاری مبتلا نشود؛ زیرا اگر گرفتار هاری شد، دیگر راه درمانی وجود نخواهد داشت. باید در مکان هایی که حیوانات واکسینه نشده وجود دارند، احتیاط کنید؛ زیرا ممکن است در این مکان ها، ویروس هاری وجود داشته باشد.

علائم و روش های پیشگیری از هاری

از علائم بیماری هاری، می توان به مواردی مانند خوردن اشیاء غیر عادی، فلج شدن پاهای عقب، حمله کردن به هر چیز و هر کسی، پنهان شدن در مکان های تاریک، کف کردن دهان، تغییر در رفتار، لیس زدن یا گاز گرفتن جای گاز، ضعف، تشنج، از دست دادن اشتها و مرگ ناگهانی اشاره کرد. با واکسن زدن به موقع و منظم و عدم ارتباط با حیوانات وحسی، خطر مبتلا شدن به هاری کم می شود.

برای درمان دل درد سگ چه باید کرد

4. کرم قلب

بیماری کشنده سگ

کرم قلب، از دیگر بیماری کشنده سگ است که اگر در زمان درست درمان نشود، می تواند موجب مرگ سگ شود. بیماری کرم قلب، از طریق پشه ها گسترش می یابد و همین پشه ها این بیماری را در سگ ها ایجاد می کنند. برای این که این بیماری در سگ ها زیاد شود، تنها به یک کرم ماده و یک کرم نر نیاز دارند. حداکثر رشد این انگل در بدن، 30 سانتی متر است که با مراجعه به دامپزشک و انجام آزمایشان مختلف و مصرف دارو، درمان می شود.

علائم و روش های پیشگیری از کرم قلب

وقتی که دیدید سگتان در تنفس کردن مشکل دارد، مدام استفراغ می کند، لاغر شده است و بیش از حد خسته می شود، بدانید که احتمال مبتلا شدن آن به بیماری کرم قلب وجود دارد. کرم قلب با تجویز داروهای ماهیانه توسط دامپزشک، درمان می شود.

5. پارو ویروس

 پارو ویروس، یک بیماری مسری است که در سگ ها زیاد دیده می شود. احتمال این که سگ هایی که واکسینه نشده اند، به پارو ویروس مبتلا شوند خیلی زیاد است. این بیماری به دو شکل بر حیوان تأثیر می گذارد؛ شکل اول، عفونت روده است که علائم کاملا مشخصی دارد. پارو ویروس با داروهایی که توسط دامپزشک تجویز می شوند، بهبود می یابد. در شکل دوم، گرفتگی عضلات قلبی است؛ در این شکل، پارو ویروس بر قلب سگ تأثیر می گذارد که در نهایت موجب مرگ آن می شود.

نکات مربوط به نگهداری سگ چیست

پارو ویروس در سگ ها

علائم و روش های پیشگیری از پارو ویروس

بی حالی، اسهال خونی، استفراغ شدید و از دست دادن اشتها، از علائم پارو ویروس به شمار می روند. تنها روش برای پیشگیری از پارو ویروس، تزریق واکسن است که باید طبق یک برنامه مشخص، به صورت منظم انجام شود. لازم است بدانید که ممکن است سگ حتی بعد از واکسن زدن هم به پارو ویروس دچار شود؛ اما در این صورت احتمال مرگ، کمتر و بهبود، آسان تر است.

6. بیماری تنفسی کنل کاف

از خطرناک‌ترین بیماری سگ، می توان به بیماری تنفسی کنل کاف اشاره کرد. این مریضی، یک نوع بیماری عفونی است که سگ در آن، با مشکلاتی مانند التهاب تارهای صوتی و سرفه شدید مواجه می شود. اگر سگتان به این بیماری گرفتار شد، باید مراقبت را بیشتر از قبل کنید؛ زیرا کنل کاف به راحتی از طریق سرفه سگ شیوع می یابد.

علائم و روش های پیشگیری از کنل کاف

برخی از رایج ترین علائم کنل کاف، ترشحات بینی، عق زدن، تب، خلط کفی و سرفه خشک و پی در پی سگ هستند. کنل کاف به راحتی از طریق چیزهای کوچکی مانند ظرف غذا یا آب مشترک انتقال می یابد که در سگ های واکسینه نشده، احتمال ابتلا بیشتر است.

مراحل انجام ماساژ سگ چگونه است

بیماری هاری سگ

7. دیسپلازی

وقتی که کشکک مفصل لگن سگ دچار در رفتگی شود، به اصطلاح به دیسپلازی مبتلا شده است. دیسپلازی، از دسته بیماری های استخوانی به شمار می رود که معمولا بیشتر سگ های کوچک به آن گرفتار می شوند. این بیماری معمولا از 4 ماهگی در سگ ها دیده می شود.

علائم و روش های پیشگیری از دیسپلازی

احساس ضعف در پاها، پهن و قوی تر شدن دست ها، کاهش فعالیت، مقاومت در برابر تحرک، دشواری در راه رفتن و درد در لگن، از نشانه های استلا به بیماری دیسپلازی هستند. برای پیشگیری از این بیماری، می توانید از رژیم غذایی صحیح، افزایش فعالیت روزمره و ثابت نگه داشتن وزن مناسب برای سگ استفاده کنید. دیسپلازی در سگ تنها با جراحی بهبود می یابد که در آن، مفصل حیوان با فلز و پلاستیک عوض می شود.

8. کک وکنه

کک و کنه ها همان طور که برای انسان آزاردهنده هستند، حیوانات را نیز اذیت می کنند. این موجودات ریز، از بیرون به بدن سگ ها راه می یابند و این اتفاق بیشتر در فصل تابستان به علت گرمی هوا رخ می دهد. کک و مک ها مدت زمان زیادی در خارج از بدن موجودات زند می مانند که همین امر موجب می شود نتوان به راحتی آنها را از بین برد. این موجودات ریز، به پوست و بدن سگ و انسان ها می چسبند و روی پوست تأثیراتی می گذارند و با چشم قابل مشاهده هستند.

علائم و روش های پیشگیری از کک و کنه

رایج ترین علامتی که می توان از آن به وجود کک و کنه پی برد، خارش های شدید و التهاب پوستی هستند. زمانی که این کک و مک ها به بدن سگ ها می چسبند، شروع به مکیدن خون آنها کرده و در نتیجه، موجب خارش های شدید در بدن آنها می شود. برای پیشگیری از ورود کک و مک ها به بدن، باید بهداشت به خوبی رعایت شود.

انواع بیماری سگ

9. دیستمپر

دیستمپر نوعی بیماری واگیردار است که اعضای مختلف بدن مانند سیستم عصبی مرکزی، بافت های چشم، دستگار گوارش و دستگاه تنفس را تهدید می کند. این بیماری از آن دسته بیماری ها خطرناک و کشنده به شمار می آید که با پیشرفت علم، راه هایی برای پیشگیری از آن به وجود آمده است.

علائم و روش های یشگیری از دیستمپر

لرزش عضلات، فلج شدن برخی از اندام های بدن، فلجی کامل، کج شدن سر، چرخیدن به دور خود، ترشحات آبکی از بینی و چشم ها، ورم چشم ها و تلو تلو خوردن، از مهمترین علائم بیماری دیستمپر به شمار می روند. با رعایت بهداشت، واکسن زدن منظم و عدم ارتباط با حیوانات آلوده، می توانید سگ خود را از بیماری دیستمپر دور نگه دارید.

10. عفونت گوش

عفونت گوش در سگ ها

یکی دیگر از بیماری های خطرناک برای سگ ها، عفونت گوش است. معمولا سگ هایی که گوش هایشان بزرگ تر و پهن تر از سایر سگ ها هستند، بیشتر از بقیه در معرض این بیماری قرار می گیرند. عفونت گوش سگ به راحتی با دارو درمان می شود.

علائم و روش های پیشگیری از عفونت گوش

از علائمی که نشان می دهند که سگ به عفونت گوش دچار شده، می توان به چرخاندن بیش از حد سر، بردن پنجه های خود به سمت گوش به منظور خاراندن، تورم بخش بیرونی گوش، قرمزی گوش، ترشحات خونی و قهوه ای رنگ و استشمام بوی خاصی از گوش اشاره کرد. برای پیشگیری از این عفونت، باید مطمئن شوید که آیا سگتان به چیزی آلرژی دارد یا نه؛ زیرا معمولا عفونت گوش، بر اثر آلرژی ایجاد می شود و یا درمان آلرژی، می توان از ابتلا به این نوع عفونت هم جلوگیری کرد.

حرف آخر

در این مقاله از لنداسپا، انواع بیماری سگ ها را شناخته اید. در صورت بروز هر یک از علائم ذکر شده، هر چه سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید؛ چرا که ارتباط مستقیم سگ با صاحبانشان، موجب شده که احتمال مبتلا شدن صاحبان سگ ها به این بیمای ها نیز وجود داشته باشد. همین طور بین تمامی حیوانات مخصوصا سگ ها با صاحبانشان، وابستگی و عشق خاصی وجود دارد که اگر هر یک از این بیماری های سگ موجب مرگ او شود، صاحب آن افسرده و غمگین خواهد شد و احساس عذاب وجدان خواهد کرد.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

علی بارانی

دوستدار حیوانات و به خصوص گربه ها!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا