ماساژ درمانیماساژ صورت

آموزش ماساژ دور چشم و فواید مهم آن برای سلامت چشم

چشم انسان یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین اعضای بدن محسوب می‌شود که به مراقبت ویژه‌ای نیاز دارد. حلقه‌های تیره دور چشم، افتادگی پلک، پف زیر چشم و چین‌وچروک‌های اطراف چشم از جمله رایج‌ترین مشکلاتی هستند که به واسطه کمبود خواب، نگاه طولانی‌مدت به صفحه کامپیوتر و ابزار الکترونیکی و همچنین کار زیاد ایجاد می‌شود. در کنار استفاده از انواع محصولات زیبایی و ماسک‌های مراقبتی، ماساژ دور چشم هم یکی از روش‌های اثربخش برای بهبود زیبایی و درمان مشکلات پوست نواحی اطراف چشم است. برای آشنایی با چگونگی انجام این ماساژ و نکات مهم برای پیش‌گیری از هرگونه آسیبی تا انتهای مطلب پیش رو با ما همراه باشید.

فواید ماساژ دور چشم

فواید ماساژ دور چشم

چشم انسان به واسطه عوامل متعددی مانند افزایش سن، سبک زندگی ناسالم، بی‌خوابی، آلودگی محیط و فعالیت زیاد همواره در معرض آسیب‌های فراوانی است. تغییر رژیم غذایی، داشتن خواب کافی و استفاده از محصولات مراقبتی از جمله روش‌های موثر برای حفظ سلامت چشم است؛ در کنار این تکنیک‌ها، ماساژ دور چشم هم یکی از روش‌های اثربخش برای مراقبت از این عضو مهم است. از جمله مهم‌ترین فواید ماساژ دور چشم برای افراد عبارتند از:

 • رفع تیرگی و سیاهی حلقه دور چشم؛
 • افزایش جریان گردش خون و درخشندگی چشم‌ها؛
 • کاهش فشارهای وارده بر چشم؛
 • پیش‌گیری و درمان خشکی چشم؛
 • کاهش تنش و خستگی چشم‌ها.

آموزش ۳ روش ماساژ دور چشم با روغن

ماساژ دور چشم با روغن

برای اثربخشی بهتر ماساژ دور چشم برای رفع سیاهی و بهبود سلامت چشم‌ها می‌توانید با استفاده از روغن‌های گیاهی چشم‌های خود را به روش‌های زیر ماساژ دهید:

ماساژ دور چشم با روغن نارگیل

 • ابتدا چند قطره روغن نارگیل را بر روی نوک انگشتان خود بریزید؛
 • انگشتان خود را بر روی یک‌دیگر مالش دهید تا روغن کمی گرم شود؛
 • با نوک انگشتان نواحی اطراف چشمان خود را به آرامی در جهت عقربه‌های ساعت به صورت دورانی ماساژ دهید؛
 • ماساژ را برای ۵ تا ۱۰ دقیقه ادامه دهید و سپس چشم خود را بشویید؛
 • این ماساژ را می‌توانید دو تا سه بار در هفته انجام دهید.

ماساژ دور چشم با روغن رزماری

 • ماساژ چشم با روغن رزماری می‌تواند باعث کاهش چین‌وچروک نواحی اطراف چشم شود؛
 • برای این ماساژ ابتدا مقداری روغن رزماری را بر روی یک یا دو انگشت خود بریزید؛
 • سپس با نوک انگشتان خود نواحی اطراف چشم‌ها را به صورت دایره‌ای به آرامی ماساژ دهید؛
 • پس از ۵ تا ۱۰ دقیقه چشمان خود را بشویید.

ماساژ دور چشم با روغن بادام برای رفع تیرگی‌ها

 • روغن بادام به واسطه داشتن خواص ضدالتهابی خود درمان موثری برای کاهش تیرگی‌های دور چشم است؛
 • در این روش نواحی اطراف چشم، شقیقه‌ها و پشت پلک‌ها را به آرامی و به صورت چرخشی ماساژ دهید؛
 • حرکت را به صورت رفت‌وبرگشتی و برای ۸ تا ۱۰ تکرار انجام دهید؛
 • در نهایت چشمان خود را به آرامی بشویید.

بهترین روغن برای ماساژ دور چشم

در انتخاب بهترین روغن برای ماساژ دور چشم باید میزان جذب روغن بر روی پوست، عدم وجود حساسیت و همچنین بافت و غلظت روغن را در نظر بگیرید. روغن‌هایی مانند نارگیل و رزماری با بافت سبک و زودجذب خود و همچنین داشتن ویتامین E و خاصیت آب‌رسانی یکی از بهترین روغن‌ها برای ماساژ اطراف چشم هستند که به کاهش تیرگی، پف زیر چشم و چین‌وچروک پوست کمک می‌کند.

آموزش ۵ مرحله ماساژ دور چشم

آموزش ۵ مرحله ماساژ دور چشم

برای کاهش تنش و خستگی چشم‌ها، افزایش گردش خون و سلامت چشم‌ها مراحل زیر را برای ماساژ چشم‌ انجام دهید:

 1. ماساژ استخوان اطراف چشم: چشمان خود را ببندید و با انگشت میانی استخوان اطراف چشم، بخش بالایی و پایینی تا نزدیکی پل بینی را ماساژ دهید. این حرکت را ۸ تا ۱۰ دفعه تکرار کنید. این تکنیک باعث افزایش گردش خون، اکسیژن‌رسانی بهتر و انتقال مواد مغذی به اطراف چشم می‌شود؛
 2. فشار نقاط خاص اطراف چشم: ناحیه زیر ابرو در بخش داخلی چشم، زیر ابرو در بخش خارجی چشم و همچنین شقیقه‌ها نقاط فشار محسوب می‌شوند. این نواحی را برای ۳ ثانیه فشار دهید. این ماساژ باعث تحریک چشم‌ها به منظور پلک‌زدن و تقویت عضلات چشم می‌شود؛
 3. کاهش فشار و تنش میان چشم‌ها: با استفاده از دو انگشت شست بخش داخلی چشم‌ها، نزدیک به بینی را به آرامی فشار دهید و رها کنید. این حرکت را برای ۵ دفعه تکرار کنید. این حرکت فشار وارده بر چشم‌ها را کاهش می‌دهد؛
 4. ماساژ شقیقه‌ها: با استفاده از دو انگشت میانی خود، بخش داخلی شقیقه‌ها در کنار چشم‌ها را با حرکت به طرف بالا و پایین ماساژ دهید. این ماساژ را برای ۱ دقیقه ادامه دهید. ماساژ شقیقه‌ها به خوبی می‌تواند تنش در نواحی سر و چشم‌ها را کاهش دهد؛
 5. ماساژ پشت سر: با استفاده از نوک انگشتان خود ناحیه پشت سر، بر روی جمجمه که دقیقا در پشت چشم‌ها واقع شده است را برای ۱ دقیقه و به آرامی ماساژ دهید. در این حرکت فشار را کنترل کنید؛ زیرا این نقاط از سر بسیار حساس هستند.

آموزش ماساژ برای از بین بردن پف بالای چشم

معمولا استفاده از کمپرس یخ روش مناسبی برای کاهش پف اطراف چشم است. علاوه‌بر این روش، انجام ماساژ برای از بین بردن پف بالای چشم هم روش دیگری است که اگر به صورت منظم اجرا شود، تاثیر خوبی برای کاهش ورم و پف چشم دارد. در این روش با استفاده از نوک انگشت میانی یا حلقه، اطراف چشم‌ها، از استخوان چشم تا زیر چشم را به صورت دایره‌ای و حرکات ضربه‌ای اما آرام ماساژ دهید. این روش با بهبود جریان گردش خون باعث کاهش پف بالای چشم می‌شود.

بایدها و نبایدها در ماساژ دور چشم

بایدها و نبایدها در ماساژ دور چشم

چشم از جمله حساس‌ترین عضو بدن است. برای انجام ماساژ نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • از وارد کردن فشار بی‌اندازه به ویژه در بخش زیر چشم و بالای چشم نزدیک به مژه‌ها خودداری کنید؛
 • برای استفاده از روغن‌های گیاهی از عدم حساسیت پوست خود به روغن موردنظر اطمینان حاصل کنید؛
 • روغن‌هایی با بافت سنگین ممکن است باعث ایجاد میلیا در برخی افراد شوند؛
 • استفاده از کمپرس یخ، چای سبز یا سیاه کیسه‌ای به صورت خنک می‌تواند در رفع پف و تیرگی چشم‌ها موثر باشد؛
 • ماساژورهای دور چشم، سنگ‌‌های مخصوص ماساژ، غلطک‌های مخصوص ماساژ و جیدرولر می‌تواند روش مناسبی برای ماساژ دور چشم باشد؛
 • امروزه روش‌های غیرتهاجمی و پزشکی هم برای درمان مشکلات اطراف چشم مانند تیرگی و پف معرفی شده‌اند که در صورت صلاحدید پزشک ممکن است به صورت موقت تاثیری بر درمان این مشکلات داشته باشند.

سخن پایانی

در کنار استفاده از محصولات مراقبتی و زیبایی، پیروی از رژیم غذایی سالم و بهبود کیفیت خواب، ماساژ دور چشم هم یکی از روش‌های موثر برای ارتقای سلامت و بهبود زیبایی چشم است. ماساژ چشم اگر به روش درستی انجام شود می‌تواند باعث کاهش چین‌وچروک چشم، کاهش تیرگی‌ها، پف و تورم اطراف چشم شود. برای اثربخشی بهتر می‌توانید از روغن‌های گیاهی برای ماساژ پوست اطراف چشم استفاده کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا