سلامتسلامت روان

نشانه های سرد شدن مرد از زن و دلایل بی‌توجهی مرد به زن

هر رابطه عاطفی با فراز و نشیب‌های بسیاری همراه است. گاهی همه چیز در یک رابطه خوب پیش می‌رود، اما ناگهان زن احساس می‌کند شریک عاطفی او رفتاری متفاوت با گذشته دارد. بی‌توجهی، رفتاری سرد و بی‌احساس، دوری و عدم تمایل به گفت‌و‌گو از نشانه های سرد شدن مرد از زن است که نگرانی‌های بسیاری را برای زنان به همراه دارد. اما چه چیزی می‌تواند یک رابطه سالم و عاشقانه را به این نقطه برساند؟ چه چیزی باعث سرد شدن مردان میشود ؟ برای پاسخ به تمامی این پرسش‌ها و شناخت نیازهای مردان در رابطه و چگونگی مواجهه با آن‌ها تا انتهای مطلب پیش رو با ما همراه باشید.

علت سرد شدن ناگهانی مرد از زن

علت سرد شدن ناگهانی مرد از زن

علت سرد شدن مرد از زن در تمامی مردان و تمامی روابط یکسان نیست. دلایل مختلفی می‌تواند باعث بروز تغییر رفتار در مردان شود. گاهی اوقات در همان اوایل رابطه شاهد تغییر احساسات مردان هستیم و گاهی با گذشت زمان احساسات مرد به سردی متمایل شده، علاقه و محبت همیشگی را به شریک عاطفی خود ندارد. اما نکته مهم این است که اگرچه خانم‌ها بر این باورند که تغییر رفتار ناگهانی بوده، اما واقعیت چیز دیگری است. این تغییر احساسات به صورت تدریجی و به آرامی اتفاق افتاده و زمانی که به صورت کامل نمایان می‌شود و مرد کاملا تغییر کرده‌است، گمان می‌کنید این تغییرات ناگهانی است.

عوامل سردی در مردان

عوامل سردی در مردان

دلایل متعدد و متفاوتی می‌تواند باعث فروکش کردن احساسات مردان و سردی آن‌ها نسبت به شریک عاطفی و زندگی خود شود. برخی از مهم‌ترین دلایلی که برای این موضوع گفته شده، عبارتند از:

۱.استرس و فشار روحی

استرس یکی از عوامل آسیب‌زا برای هر فردی است و مردان هم از این موضوع در امان نیستند. زمانی که متوجه احساسات ناخوشایند همسر خود شده‌اید، با او درباره دغدغه‌های ذهنی و کاری او صحبت کنید. تلاش کنید با هم‌صحبتی با او، فراهم کردن محیطی امن و آرام در خانه و یا هر کار کوچک دیگری، کمی از فشارهای جسمی و روحی او را کم کنید. مردی با روان آرام آمادگی بیشتری برای برقراری رابطه با همسر خود دارد.

۲. بی‌توجهی به زحمات و تلاش‌های او در زندگی

همانطور که زنان علاقه دارند که زحماتشان در زندگی دیده شود و مورد قدردانی از سوی همسر خود قرار گیرند، مردان هم نیاز به دیده‌شدن و قدردانی دارند. از همسرتان برای کارهایی که در زندگی مشترک خود، برای رفع نیازهای خانه و خانواده انجام می‌دهد، تشکر کنید. به او نشان دهید که قدردان تلاش‌های او برای حفظ رابطه هستید.

۳. احساس عدم رضایت و بی‌کفایتی

گاهی علاقه بی‌اندازه مرد به همسر خود باعث می‌شود، خود را لایق او و زندگی با او نداند. احساس بی‌کفایتی، ناامنی و عدم رضایت در زندگی دارد. فراموش نکنید که مردان هم نیاز به تاییدشدن دارند. با او صحبت کنید و توانمندی‌ها و ویژگی‌های مثبت او را که می‌پسندید را به او یادآور شوید.

۴. عدم ابراز احساسات از سوی زن

مردان هم همانند زنان نیازهای احساسی دارند. نیاز به محبت و دوست داشته‌شدن از سوی همسر خود و ابراز عشق و علاقه. به همسرتان بگویید که دوستش دارید. عشقتان را علاوه بر اعمال و رفتار، با کلام هم به او نشان دهید. در چنین مواقعی مرد و زن باید صادقانه درباره احساسات خود و آن‌چه در ذهن و قلب آن‌ها می‌گذرد صحبت کنند تا بتوانند از چالش‌ها به خوبی عبور کنند.

۵. بی‌توجهی به مسائل و نیازهای جنسی

گاهی‌اوقات، نیازها و خواسته‌های جنسی مردان در رابطه برآورده نشده و همین موضوع می‌تواند به یک مشکل بزرگ در زندگی تبدیل شود. عدم رضایت از رابطه جنسی هم می‌تواند علت سرد شدن مرد از زن باشد. در چنین شرایطی باید مرد و زن صادقانه درباره این مسئله با یک‌دیگر صحبت کنند.

علائم سرد شدن مردان

علائم سرد شدن مردان

بی‌تمایلی مرد به زن و زندگی خود، احساسات ناخوشایند و دوری از همسر که به دلایل مختلفی در روابط عاطفی ایجاد می‌شود، نشانه‌هایی به همراه دارد که زن با توجه به آن‌ها می‌تواند از تغییر رفتار همسر خود مطلع شود. برخی از نشانه های سرد شدن مرد از زن به شرح زیر هستند:

  • کم‌شدن گفتمان میان زن و شوهر و عدم تمایل به گفت‌وگو و برقراری ارتباط؛
  • عدم تمایل به ابراز احساسات، عشق، محبت و رفتارهای عاشقانه؛
  • خودداری از صحبت درباره مشکلات و حل آن‌ها؛
  • عدم رضایت در رابطه و ناراحتی مداوم؛
  • تفاوت بی‌اندازه در نیازها و خواسته‌های عاطفی؛
  • نبود حمایت عاطفی؛
  • تمایل به تنهایی و انزوا برای طولانی‌مدت؛
  • استرس فراوان.

روش های پیشگیری از سرد شدن مردان

روش های پیشگیری از سرد شدن مردان

هیچ رابطه‌ای کامل نیست و با فرازونشیب‌های فراوانی همراه است. برای پایداری یک رابطه نیاز به تلاش هر دو طرف رابطه است. اگر به عنوان یک زن، نشانه‌های سردی رفتار را در همسر خود ببینید، احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که چگونه با مردی که سرد شده رفتار کنیم ؟ در چنین شرایطی باید رابطه خود را بازنگری کنید. نیازی به سرزنش خودتان نیست. اما رفتارهای خود را بررسی کنید. سعی کنید با همسرتان وارد گفت‌وگو شوید. اقدامات زیر می‌تواند برای مواجهه با چنین مشکلی راه‌گشا باشد:

گفت‌وگو کنید

با لحنی آرام، بدون انتقاد و سرزنش، صادقانه و بدون تلاش برای یافتن مقصر، با همسر خود گفت‌وگو کنید. صحبت‌های او را به خوبی گوش کنید و سعی نکنید که فقط شما بگویید. اگر نظری مخالف با نظر خودتان را شنیدید، آرام باشید و به جای پرخاش، به دنبال راه‌حلی مفید باشید.

به روابط جنسی خود توجه کنید

رابطه جنسی نقش مهمی در پایداری یک رابطه دارد. با همسر خود درباره این مسئله صحبت کنید. اگر نیاز یا خواسته‌ای دارید بشنوید. سعی کنید از فانتزی‌های عاطفی و جنسی خود برای ایجاد تغییر در رابطه جنسی و تجربه جدید صحبت کنید.

برای یک‌دیگر وقت بگذارید

اجازه ندهید دغدغه‌های روزمره و زندگی شلوغ کاری، مانع از گذراندن اوقات دونفره شود. باید برای احیا و پایداری روابط عاطفی خود وقت بگذارید. زمانی را به قرارهای عاشقانه اختصاص دهید. سرگرمی‌های جدید و تجربه‌های متفاوت دونفره داشته باشید. چنین تغییراتی به خوبی می‌تواند روح تازه‌ای به زندگی عاطفی هدیه دهد.

برای آزادی و فضای شخصی یک‌دیگر ارزش قائل شوید

گاهی اوقات مردان همانند زنان نیاز دارند تنها باشند. وابستگی بی‌اندازه، باعث ایجاد حس محدودیت و خفگی می‌شود. مرد و زن در زندگی مشترک نیاز دارند زمانی را به تنهایی و جدا از یک‌دیگر بگذرانند. برای مثال مدت کوتاهی را با دوستان خود و بدون حضور یک‌دیگر سپری کنند یا با توجه به نیاز خود ممکن است تمایل به سفری تنهایی داشته باشند.

به مشاور خانواده مراجعه کنید

در صورتیکه مشکلات بین زوجین برای مدتی طولانی ادامه‌دار شود، باید به مشاور خانواده و متخصصین این حوزه مراجعه کنید. در این شرایط به جای صحبت از مشکلات خود با افراد فامیل و دوستان، تنها باید با متخصصان این امر صحبت کنید تا بتوانید با همراهی آن‌ها از چالش‌های رابطه عبور کنید.

سخن پایانی

در یک رابطه عاطفی همانطور که زن نیازها و خواسته‌هایی داشته و باید به آن‌ها توجه شود، مرد هم نیازهایی دارد که بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند باعث سرد شدن او در رابطه شود. نشانه های سرد شدن مرد از زن در رابطه موارد مختلفی را شامل می‌شود. زمانی که به زحمات و تلاش‌های او در زندگی توجه نمی‌شود، مشکلاتی در روابط جنسی، استرس‌های کاری و دغدغه‌های ذهنی او اوج گیرد، احساسات مرد دست‌خوش تغییراتی می‌شود. یکی از مهم‌ترین اقدامات در چنین شرایطی گفت‌وگو و مطرح کردن نیازها و خواسته‌های زوجین بوده که باید به دور از هرگونه انتقاد، سرزنش و تندی انجام شود تا بتوانند به یک راه‌حل مطلوبی دست یابند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا