سلامت

پریود چیست؟ همه چیز در رابطه با قاعدگی یا عادت ماهانه

پریود چیست ؟ عادت ماهانه به چه چیزی نسبت داده می‌شود؟ دلیل پریود شدن چیست ؟ پریود زنانه چیست ؟ زمانی که یک دختر به سن بلوغ می‌رسد، به دلیل ترشح هورمون‌ها، تغییراتی در ساختان خارجی و داخلی بدن او رخ می‌دهد. از رشد سینه او گرفته تا رشد مو زائد در نواحی مختلف بدن. اما یکی دیگر از نشانه‌های بالغ شدن دختر، این است که در یک سنی، شاهد خونریزی از واژن خود می‌شود که این، اولین پریود، یا قاعدگی او خواهد بود. دلیل اصلی پریود شدن، به این نسبت داده می‌شود که رحم، برای حمل جنین، یک لایه محافظتی ایجاد می‌کند تا در صورت شکل گرفتن لقاح، از جنین محافظت کند. این اتفاق به صورت ماهانه اتفاق می‌افتد. اما زمانی که لقاح شکل نگیرد، این لایه مقاومت خود را از دست داده و از طریق واژن، از بدن خارج می‌شود.

دوران پریود، ممکن است با اختلالات جسمی و روحی و روانی همراه باشد. به همین دلیل، با شناخت این اختلالات، می‌توان تا حد زیادی این دوران را تحت کنترل خود در آورد. در این مقاله همراه ما باشید تا پس از این که متوجه شدید پریود شدن چیست ، با علائم و دلایل آن به شکل کلی آشنا شوید.

عادت ماهانه یا پریود چیست ؟

جواب سوال پریود چیست به زبان ساده باید بگوییم پریود یا عادت ماهانه ، در زبان انگلیسی، تحت عنوان دوره ترجمه می‌شود. که تقریبا، معنای درستی هم دارد. در واقع پریود، دوره‌ای است که تمام خانم‌ها از دوران بلوغ، تا دوران یائسگی با این چرخه دست و پنجه نرم می‌کنند. شاید اولین جوابی که پس از عادت ماهیانه چیست به ذهنتان می‌رسد، موضوع خونریزی در این دوران است. شاید بارزترین علامت دوران قاعدگی نیز همین موضوع باشد. اما نکته‌ای که باید بدانید این است که علت این خونریزی چیست، آیا خطرناک است یا خیر؟ اختلال در هورمون در این دوران را چگونه می‌توان کنترل کرد و … .

عادت ماهانه

یکی از روش‌های رسیدن به عادت ماهانه و جلوگیری از عقب افتادن آن نوشیدن دمنوش می‌باشد که در مقاله‌ی ”  بهترین دمنوش برای پریود شدن ” به معرفی این دمنوش‌ها پرداخته‌ایم.

پریود شدن، پریود نشدن، تاخیر در پریود و … همگی از مواردی هستند که به واسطه آن‌ها، می‌توان نتایج قاطعی را در مورد وضعیت یک دختر یا خانم دریافت کرد. همچنین با رنگ خونی در این دوران از واژن خارج می‌شود، می‌توان تا حد زیادی از بیماری‌ها و مشکلاتی که مربوط به این سیستم می‌شود، با خبر شد.

بنابراین، نه می‌توان گفت پریود شدن خوب است، نه بد. در واقع عملی طبیعی است که هر خانمی آن را در زندگی خود خواهد داشت.

علائم پریود چیست ؟

پریود شدن، دارای علائمی است که البته، شاید برای همه یکسان نباشد و یا شاید علائم آن در بین خانم‌ها با هم متفاوت باشد. اما در کل، نشانه‌های قاعدگی چیست ؟

علائم پریود چیست
 • خونریزی

اولین موردی که در مورد پریود شدن مشهود است، خونریزی از قسمت واژن می‌باشد. این خونریزی، به دلیل ریزش پوششی است که به منظور بارداری، در رحم ساخته می‌شود. میزان خونریزی، با توجه به ژنتیک و طبیعت فرد، می‌تواند زیاد یا کم باشد. همچنین مدت زمان خونریزی نیز به برای هر کس متفاوت است.

مواد غذایی بسیاری هستند که سبب جلو افتادن پریود شما میشوند. برای اطلاع بیشتر حتما مقاله برای پریود شدن چی بخوریم را مورد مطالعه قرار دهید.

 • علائم جسمی

از مشکلات بزرگی که به پریود شدن نسبت داده می‌شود، احساس درد در برخی از نقاط بدن است. عمومی ترین این دردها، احساس درد در نواحی زیر شکم و کمر می‌باشد. گاها این درد به قدری است که بسیاری از خانم‌ها ترجیح می‌دهد قرص مسکن مصرف کنند. از طرف دیگر، پریود شدن ممکن است با درد در نواحی سینه، گرفتگی عضلات، اسهال و استفراغ و … نیز همراه باشد. برای کاهش این عارضه مطالعه‌ی مقاله ” کاهش درد پریود ” را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 • تغییر خلق

علائم روحی پریود چیست ؟ ترشح برخی هورمون‌ها در دوران قاعدگی، باعث می‌شود تا برخی از اخلاق‌ها مانند خشم، افسردگی، غم و … شامل حال خانم بشود. توصیه‌ای که به آقایان در این دوران می‌شود، ایجاد همدلی و آرامش دادن و دور کردن استرس از خانم است.

 • اختلال در خواب

پریود شدن بر روی خواب نیز تاثیر می‌گذارد. زمانی که یک دختر پریود می‌شود، دمای بدنش کمی بالاتر از دمای طبیعی بدن قرار می‌گیرد و این مسئله، باعث می‌شود تا فرد به راحتی به خواب عمیق وارد نشود.

برای راحت بودن پریود، می‌توان این دوران را با قرص مسکن، کیسه آب گرم و یک شریک خوب که کنار شما باشد، با آرامش به پایان رساند.

اگر با مشکلات پی ام اس دست و پنجه نرم می کنید مقاله پی ام اس چیست را مطالعه کنید.

علت پریود چیست ؟

سوالی که شاید جواب آن را ندانید، این است که چه عاملی باعث رخ دادن پدیده پریود می‌شود؟ در واقع، بدن خانم‌ها، هر ماه تخمک آزاد می‌کند و برای بارداری و انجام لقاح آماده می‌شود. به همین دلیل، درون رحم، به شکل خودکار، یک لایه محافظتی به وجود می‌آید که در صورت انجام لقاح، بتواند از جنین محافظت کند. زمانی که اسپرم به تخمک رسیده و عمل رویان، یا تشکیل نطفه صورت می‌گیرد، این نطفه به سمت دیواره رحم رفته تا در لانه‌ای که توسط رحم ساخته شده است قرار بگیرد. زمانی هم که لقاح انجام می‌شود، پس از آن، تخمک گذاری انجام نمی‌شود. پس طبیعی است که لانه‌ تشکیل نشده و پریود شدن، اتفاق نمی‌افتد.

اما اگر برعکس این موضوع پیش بیاید و لقاح تشکیل نشود، لایه محافظی که پس از تخمک گذاری شروع به رشد کرده است، مقاومت خود را از دست داده و شروع به ریزش می‌کند از قسمت واژن، از بدن خارج می‌شود. این اتفاق، معمولا هر ماه برای یک خانم اتفاق می‌افتد. حال ممکن است برای هر شخصی متفاوت باشد اما در کل، هر خانمی که طبیعت سالم و معمولی داشته باشد، به شکل ماهانه، با هدف بارداری تخمک آزاد می‌کند.

مقاله سیکل قاعدگی چیست را مطالعه کنید تا با سیکل قاعدگی و علائم آن آشنا شوید.

فواید پریود شدن چیست ؟

پریود شدن، در کنار مشکلاتی که به وجود می‌آورد، فوایدی را هم به همراه خواهد داشت. اول این که اختلال در پریود، می‌تواند مشکلاتی که برای این چرخه وجود دارد را تشدید کند. به همین دلیل، به جز در شرایط اضطراری، توصیه به استفاده از دارو‌هایی که پریود را عقب یا جلو می‌اندازند، توصیه نمی‌شود.

فواید پریود چیست

اما فواید پریود چیست ؟ از فوایدی که پریود شدن دارد، در اولین قدم این است که نشان می‌دهد بدن یک زن، در چرخه طبیعی خود قرار داشته و هیچ عامل یا بیماری در بدن زن وجود نداشته و خانم سالم می‌باشد. همچنین در دوران قاعدگی، پاکسازی رحم صورت می‌گیرد. به این معنی که سلول‌های مرده که درون بدن وجود دارد، از طریق خون از بدن خارج می‌شود.

یکی از فوایدی که به همراه پریود شدن می‌باشد، متعادل شدن کارکرد غده تیروئید است. با اعتدال کارکرد تیروئید، وزن بدن کنترل می‌شود و از چاقی جلوگیری خواهد شد. همچنین ایجاد تعادل در ترشح هورمون‌هایی نظیر استروژن و پروژترون، می‌تواند در استحکام استخوان‌های نقش مفیدی داشته باشد.

در مقاله‌ی ” ماساژ برای پریود شدن ” روشی خانگی برای سرعت بخشیدن در روند دوران قاعدگی پرداخته‌ایم.

زمان شروع اولین پریود و مدت زمان آن

زمان بلوغ شدن دختران، با توجه به ژنتیک، محل زندگی و شرایط آب و هوایی و موارد دیگر، می‌تواند در اولین پریود او موثر باشد. اما به شکل کلی، زمان بلوغ برای دختران، از بین 8 تا 15 سالگی می‌باشد که نشان دهنده در آمدن دختر از ظاهر بچگانه و وارد شدن به دنیای بزرگسالان می‌باشد. این بلوغ می‌تواند با بزرگ شدن سینه و رشد مو زائد در نقاط مختلف بدن و پریود شدن همراه باشد.

پیش از پریود شدن، ممکن است شاهد لکه‌هایی در این نواحی باشد. همچنین دوره عادت ماهانه ، معمولا از 28 تا 35 روز یک بار اتفاق می‌افتد که ممکن است برای هر شخص، مختلف باشد. همچنین دوران قاعدگی در بین دختران مختلف، از 2 تا 7 روز به طول می‌انجامد که این مورد هم می‌تواند با توجه به ژنتیک فرد، متفاوت باشد.

اگر به دنبال پریود شدن هستید حتما مقاله برای پریود شدن چی بخوریم را مطالعه نمایید.

محصولات دوران قاعدگی چیست ؟

محصولات زیادی برای دوران قاعدگی وجود دارد که بهداشت فردی شخص را رعایت کرده و می‌تواند از ریخته شدن خون بر روی لباس جلوگیری کند. اولین محصول که در بین تمامی افراد رایج است، نوار بهداشتی سلولزی می‌باشد که با قرار گرفتن بر روی لباس، از افتادن رد خون بر روی لباس جلوگیری می‌کند. نوارها یا پدهای بهداشتی در سایزهای مختلف وجود داشته و که دختران و زن‌ها، می‌توانند از آن استفاده کنند.

محصولات دوران قاعدگی چیست

مورد دیگری که در این دوران مورد استفاده قرار می‌گیرد، تامپون می‌باشد. با قرار دادن تامپون در قسمت خارجی واژن، می‌توان از پس دادن خون به لباس جلوگیری کرد. چرا که این تامپون، تا یک میزان، قابلیت جذب خون را دارد. به همین دلیل، می‌توان تا چند ساعت از خونریزی به سمت بیرون، جلوگیری کرد.

کاپ قاعدگی، یکی دیگر از موارد بسیار مفید در این دوران به حساب می‌آید. طرز کار کاپ قاعدگی به این شکل است که باید آن را درون واژن و در قسمت دهانه رحم قرار داد و پس از پر شدن آن، آن را از واژن خارج کرده و خون جمع شده را به بیرون ریخت. باید دقت داشته باشید که این وسیله، برای دختران مناسب نیست و تنها برای زن‌ها کاربرد دارد.

ما در مقاله‌ی ” کاپ قاعدگی چیست ” بصورت کامل به این ابزار کاربردی در دوران عادت ماهیانه پرداخته‌ایم.

علل پریودهای نامنظم

پریود نامنظم به چه معناست؟ موارد مختلفی را می‌توان به پریود نا منظم نسبت داد. زمانی که دوره عادت ماهانه ، نسبت به ماه قبل، به مدت یک هفته دیرتر یا زودتر اتفاق بیفتد و یا زمانی که میزان خونریزی، به نسبت به ماه پیش، تفاوت زیادی داشته باشد و یا دوره پریود شما متفاوت باشد، یعنی در یک دوره سه روز و در یک دوره 5 روز خون از دست بدهید، نشان دهنده این است که شخص، پریود نامنظم دارد.

عواملی که باعث پریود نامنظم می‌شود، عواملی مثل داشتن دستگاه داخل رحمی، انجام ورزش‌های سنگین، مصرف داروهای ضد بارداری، بارداری یا شیردهی، سندروم تخمدان پلی کیستیک و … می‌باشد. همچنین مواردی مثل استرس و یا کم کاری یا پرکاری غده تیروئید نیز می‌تواند دلیل به وجود آمدن پریود نا منظم باشد.

اگر راهی سفرید و به دنبال راهی برای جلوگیری از قاعدگی هستید به مقاله جلوگیری از پریود شدن در سفر مراجعه کنید.

سخن پایانی

با مطالعه این مقاله، به شکل کامل متوجه خواهید شد که پریود چیست و چه دلیل باعث به وجود آمدن عادت ماهانه می‌شود. گفته شد که استارت پریود شدن در دختران که با خونریزی کامل همراه است، در سنین 8 تا 15 سالگی و با وارد شدن او به سن بلوغ، رقم می‌خورد. همچنین مدت زمان این چرخه منظم، از بین 28 تا 35 روز اتفاق افتاده و معمولا دوره خونریزی، 2 تا 7 روز می‌باشد. که با توجه به برخی شرایط، در افراد متفاوت است.

همچنین دلایلی که باعث به وجود آمدن پریود نا منظم بود در این مقاله مورد بررسی گرفته و پس از آن، به وسایلی که برای این دوران مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله نوار بهداشتی، کاپ قاعدگی و .. اشاره شد.

همه خانم ها باید موقع قاعدگی، توجه خیلی زیادی به رنگ خون پریودی خود کنند

گفتیم که پریود شدن به دلیل عدم تشکیل نطفه صورت می‌گیرد و فوایدی مثل اعتدال در کارکرد تیروئید و ترشح هورمون‌هایی مثل استروژن و پروژسترون می‌باشد. که باعث اعتدال در وزن به پریود شدن نسبت داده می‌شود.

امیدواریم توانسته باشیم با این مقاله به شکل جامع توضیح داده باشیم که پریود چیست و دلیل و نشانه‌های آن، چه مواردی می‌باشد. در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما بدون پاسخ باقی مانده بود، در قسمت نظرها آن را برای ما به ثبت برسانید.

4.6/5 - (609 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

‫48 دیدگاه ها

  1. ممنون از اظهار نظرتون. این یک مقاله پزشکیه و یک موضوع طبیعی برای خانم ها به حساب میاد

   1. سلام من یک زن هستم و یک مادر، و مقاله شما یکی از سوالات من رو پاسخ داد، خواستم بگم که مسائل زنان فقط مربوط به همین چهارچوب مقاله نمیشه و ما خانما هم گاهی دچار بیماریهای زنانه میشیم و لازمه در همه جوانب راجع به بدن خودمون کسب اطلاع کنیم، عزیزانی که بدون درک این موضوع نظر منفی دادن باید بدونن که حتی پیغمبر خدا هم در مورد احکام شرعی این دوره به زنان توضیحاتی داده پس لطف کنید در امر تعصبات از خدا و پیغمبرش جلو نزنین

    1. سلام من یه دختر دوازده ساله هستم و دیروز پریود شدم خیلی برام سخته مادرم این نکات رو به من نگفته بود و الان با خوندن مقاله ی شما کامل آگاه شدم

    1. که چی الان فازت چیه؟ اتفاقا چون پسری باید بدونی دخترا اگه برا اولین بارشون پریود شن توجه میکنن بهشون و نگرانن. حتی وقتی برای بار هزارم باشه.

  2. الان چیش مسخره بود؟ خجالت رو تو باید بکشی نه نویسنده! انقدر احمقین که بعد گذشت این همه سال نفهمیدید چیزای مهمی مثل عادت ماهانه رو نباید تابوع دونست و اطلاعاتش رو در دسترس عموم گذاشت تا دخترایی که هنوز پریود نشدن بتونن ازش استفاده کنن! تو حتی لیاقت تاسف هم نداری. امیدوارم تا۲۰ ساله شدن دهه هشتادیا ۸۹ نسل شماها منقرض بشه.

  3. چرا فرهنگ سازی نشه؟چرا من ندونم و هوای دوست دخترمو اینجوری بیشتر نداشته باشم الان که این متنو خوندم اطلاعاتم کامل شد و تو پریودیش درکش میکنم تو خجالت بکش امیدوارم نسلتون منقرض بشه

    1. سلام وقت بخیر، من فکر میکنم چندتا اشتباه توی مطلب بود یکی سن رسیدن به بلوغ که از ۹سالگی شروع میشه نه ۸ یا اینکه مدت زمان خونریزی باید بین ۳تا ۱۰روز باشه کمتر یابیشتر بودنش دیگه پریودی نیست و مشکل داره باید چک شه،و انقدر هم نگین زن و دختر صرفا بنویسین خانم اوکیه، برای کاپ هم خانومایی ک ازدواج نکردن اگر به پرده بکارت اعتقاد دارن بهتره استفاده نکنن ولی در غیر این صورت من با وجود اینکه ازدواج نکردم به راحتی و بدون هیچ مشکلی از کاپ استفاده کردم، باتشکر

  4. احساس میکنم شما از عمد این کامنتو گذاشتید و مثلا اظهار کردید که مطلب خجالت آوریه و ادای این افراد رو در آوردید که اینجور گمان میکنن.
   من یک آقا هستم و فکر نمی‌کنم چیزی که کاملا مربوط به چرخه طبیعی بدن باشه اونم هر ماه به مدت یک هفته، خجالت آور باشه مگر اینکه خیلی کم فهم باشم. ممنون از این سایت برای اشتراک این مطلب⚘️

  5. ربطی نداره چون تو ایران عادی سازی نشده ادمایی مثل شما میاد این چرت و پرتارو میگن خیلی هم درسته که این مطلبو گذاشتن

  6. حاجی باکیا شدیم ۸۵ملیون
   شما تشریف ببر جای حاج اقاتون عزیزم به صورت عملی اینارو بهت توضیح میده وقتی ارزش استفاده از این فضا رونداری ارزشی استفاده نکن
   با تشکر از سایت

  7. اخه توکه بدت میاد سرچ نکن آفرین به کسی که این متن را نوشته تا ما آقایون اطلاعات مان بلا تر رود که بیشتر خانوم هارا درک کنیم

  1. ممنون از اظهار نظرتون.
   این مقاله جهت افزایش آگهی و اطلاع رسانی همه افراده و یک مقاله پزشکیه

  2. برو به جهنم خوب کاری کرده نوشته نویسنده برای آگاهی عموم لازمه همه بدونن بتوچه تازه به دوران رسیده

  3. همونقدر که خانوما نیاز به این اطلاعات دارن آقایون هم نیاز دارن تا توی این دوره مراقب همسر یا دوست دخترشون یا خواهرشون باشن و بهشون سخت نگیرن،
   امیدوارم یه روزی بشه که این موضوع فرهنگسازی بشه تو ایران و همه مثل یه موضوع عجیب غریب بهش نگاه نکنن،
   من حتی میرم پد میخرم اجازه نمیدم فروشنده اونو بذاره تو نایلون مشکی،یعنی همه باید اینکارو بکنن تا عادی بشه
   حتی خیلی دلم میخواد یه روزی اونقدر پول داشته باشم تا توی سرویس بهداشتی های مکان های عمومی مثل رستورانها،پارکها،مدرسه،دانشگاه،کافی شاپ،یه جعبه مثل جعبه ی کمک های اولیه درست کنم و توش پد بهداشتی و دستمال کاغذی بذارم واسه مواقع ضروری،
   این یه موضوع مهمه و بهتره که همه درموردش بدونن،زن و مرد و دختر و پسر هم نداره
   و همچنین شما

 1. بسیار عالی و مفید بود اما کامل نبود
  پریود چیزی هست که درسته مربوطه به زن اما گاهی وقتا مردا هم بدونن راحت تر زن را درک می کنند

  1. ممنون از اظهار نظرتون. خوشحالیم که مفید بوده.
   حتما در آپدیت های بعدی تکمیل میشه

 2. ممنون خیلی عالی بود فقط میخواستم بدونم وقتی برای مسافرت میریم جایی اون موقعه وقت پریودم هست چ دارویی بخورم ک پریدنشم

  1. آفرین بالاخره یه روزی جامعه باید به این سمت بره اطلاعات پزشکی و طبیعت را سانسور نکنیم.
   مفید و مختصر بود.

 3. سلام خسته نباشید
  من بار دومم هست که پریود میشم و خونریزیم خیلی خیلی شدیدتر از بار قبل هست. و هچنین درد خیلی خیلی زیادی هم دارم.
  این عادیه؟
  تو رو خدا جواب بدین

  1. سلام و وقت بخیر
   لطفا برای اینکه خیالتون راحت باشه به پزشک مراجعه کنید تا شرایط رو بررسی کنند

  2. اره عزیزم طبیعیه ولی سعی کن اب‌جوش نبات زیاد بخوری درکل گرمی جات خیلی میتونه کمکت کنه دور شکمت رو هم با یک چیز ببتد گرم باشه

 4. سلام .. عالیهه این مجله و مطلب کمک می‌کند که یک بچه در مورد عادت ماهانه و.. مطالبی رو بدونه .. به نظرم بچه ها باید این مطالب رو بدونند تا بعدا دچار مشکل نشوند .. با سپاس از شما

 5. خیلی ممنون🌹🌹
  و اصلا این لازم بود که این مطلب رو بزارن توی اینترنت چون خیلی به خانم ها یا دختر ها یا کسی دیگه ای کمک میکنه

 6. این اطلاعات رو نه فقط دختران و زنان بلکه پسرها و مردان هم باید بدانند.اطلاعات پزشکی و علمی را نباید به اسم خجالت معنا کرد.

 7. سلام وقت بخیر دوستان من الان سه هفته هست که پرود هستم و خیلی بدن درد دارم چکار کنم ۳۰سالمه راهنمایی کنید ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا