آموزش ماساژماساژ درمانی

ماساژ شکم با روغن سیاه دانه و خواص آن برای سلامت بدن

روغن سیاه دانه، ماده‌ای مفید با خواص درمانی است که سابقه استفاده از آن به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد. روغنی مفید برای تقویت رشد مو، بهبود زیبایی و سلامت پوست، تقویت عملکرد گوارش و کاهش لک‌های پوستی که جایگزین مناسبی برای بسیاری از محصولات مراقبتی شیمیایی است. مصرف موضعی روغن سیاه دانه در طب سنتی برخی کشورها مانند هند رایج است و هندیان بر این باورند که ماساژ شکم با سیاه دانه می‌تواند تاثیراتی مشابه مصرف این روغن به صورت خوراکی را داشته باشد و باعث ارتقای سلامت فرد شود. برای آشنایی با بهترین روش‌های ماساژ شکم با روغن سیاه دانه و خواص آن برای بدن با مطلب پیش رو همراه شوید.

بهترین روش‌های استفاده موضعی از روغن سیاه دانه

استفاده موضعی از روغن سیاه دانه

روغن سیاه دانه سرشار از آنتی‌اکسیدان و خواص ضدالتهابی است که مصرف آن در هر دو روش موضعی و خوراکی تاثیرات بسیاری بر ارتقای سلامت فرد دارد. تحقیقات انجام‌شده بر روی روغن سیاه دانه نشان می‌دهد، این روغن دارای خواص ضدمیکروبی است و می‌تواند با باکتری‌های مضر و عفونت‌های پوستی مبارزه کند. همچنین به علت داشتن خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی از این روغن می‌توان به عنوان درمان مکمل برای بیماری پسوریازیس و مشکلات پوستی استفاده کرد. برای بهره‌مندی از خواص این روغن برای سلامت پوست، مو و ناخن می‌توانید از آن به عنوان روغن ماساژ استفاده کنید.

افزودن روغن سیاه دانه به ماسک مو و استفاده از آن پیش از حمام می‌تواند باعث تقویت رشد مو شود. جلوگیری از سفیدی زودرس موها، کنرتل ریزش مو و درمان شوره سر از دیگر خواص روغن سیاه دانه برای بهبود سلامت موها است. از روغن سیاه دانه می‌توان برای انجام ماساژ درمانی به عنوان روغن ماساژ استفاده کرد. ماساژ با این روغن باعث تسکین درد مفاصل و گرفتگی عضلات، نرمی و لطافت پوست و همچنین کاهش آکنه و جوش می‌شود. اگر فعالیت‌های مداوم ورزشی انجام می‌دهید، ماساژ درمانی با استفاده از روغن سیاه دانه یکی از روش های موثر برای ریکاوری بهتر، کاهش گرفتگی عضلات و ماهیچه‌ها است.

آموزش ماساژ شکم با روغن سیاه دانه

آموزش ماساژ شکم با روغن سیاه دانه

برای انجام ماساژ شکم با روغن سیاه دانه ابتدا مقداری از این روغن را بر روی دست‌های خود بریزید. برای اثربخشی بهتر ماساژ، دست‌ها را به یک‌دیگر مالش دهید تا روغن کمی گرم شود. سپس با نوک انگشتان دست خود، روغن سیاه دانه را به صورت دورانی، بالا و پایین و به آرامی بر روی نواحی مرکزی و اطراف شکم ماساژ دهید. این حرکت را برای ۳ تا ۵ دقیقه ادامه دهید.

زمانی که روغن به خوبی جذب پوست شد، یک دستمال کاغذی را بر روی شکم بگذارید و ماساژ را مانند قبل با دستمال ادامه دهید تا علاوه بر جذب روغن اضافی و باقی‌مانده، روغن به خوبی جذب پوست شود. می‌توانید این ماساژ را به صورت روزانه انجام دهید.

به یاد داشته باشید، روغن سیاه دانه هم مانند سایر روغن‌های گیاهی ممکن است باعث ایجاد حساسیت و واکنش‌های آلرژیک در بعضی افراد شود. از این رو، پیش از انجام ماساژ مقداری از روغن را بر روی پوست نازک بخش داخلی ساعد دست یا بر روی بازو امتحان کنید، پس از گذشت ۲۴ ساعت، در صورت نداشتن هیچ‌گونه علائم حساسیت می‌توانید ماساژ شکم با روغن سیاه دانه را انجام دهید.

مصارف موضعی روغن سیاه دانه

مصارف موضعی روغن سیاه دانه

قدمت استفاده از روغن سیاه دانه به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. گذشتگان و به خصوص در طب سنتی هندی، استفاده از این روغن به صورت موضعی را روشی موثر برای جذب بیشتر خواص و مواد مغذی موجود در سیاه دانه توسط بدن معرفی کرده‌اند. از سوی دیگر، در برخی افراد مصرف خوراکی این روغغن باعث بروز حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده یا یبوست می‌شود. برای چنین افرادی، مصرف موضعی روغن سیاه دانه در صورت نداشتن حساسیت، روش بهتری برای بهره‌مندی از خواص آن به شمار می‌رود.

یکی از روش‌های مرسوم برای استفاده از روغن سیاه دانه به صورت موضعی، ماساژ شکم، چکاندن چند قطره روغن در ناف و ماساژ آن در نواحی اطراف رحم است که در ادامه به تفکیک خواص هر کدام از این سه مورد را بررسی می‌کنیم:

خواص مالیدن روغن سیاه دانه برای شکم

در میان بسیاری از خواص مالیدن روغن سیاه دانه به شکم ، لاغری و کاهش وزن یکی از معروف‌ترین خواصی است که درباره این روش مطرح می‌شود. در طب سنتی، مصرف سیاه دانه به صورت خوراکی هم برای کاهش وزن توصیه شده‌است. ماساژ این روغن به صورت موضعی هم با اثرگذاری بر بهبود عملکرد گوارش، کاهش نفخ و رفع یبوست می‌تواند بر کاهش وزن و لاغری اثرگذار باشد. بررسی‌های انجام‌شده درباره تاثیرات ماساژ روغن سیاه دانه برای شکم نشان می‌دهد این روغن می‌تواند باعث کاهش سایز کمر و دور شکم، کاهش توده بدنی (BMI) و افزایش سوخت‌وساز بدن شود. با این حال، برای اثربخشی بهتر این ماساژ به منظور لاغری، باید رعایت رژیم غذایی و انجام فعالیت‌های بدنی را اولویت قرار دهید.

یکی دیگر از خواص ماساژ شکم با روغن سیاه دانه، کاهش دردهای نواحی شکم، بهبود دردهای قاعدگی، هضم بهتر مواد غذایی، بهبود کیفیت خواب و تسکین درد مفصل‌ها است.

خواص مالیدن روغن سیاه دانه در ناف

خواص مالیدن روغن سیاه دانه در ناف

ناف انسان از طریق تعداد زیادی رگ، به نقاط مختلفی از بدن متصل است. به همین علت، گفته می‌شود خواص روغن سیاه دانه در ناف شامل قسمت‌های مختلفی از بدن از موی سر تا ریه‌ها و سلامت کلی بدن می‌شود. در برخی منابع آمده، ریختن چند قطره روغن سیاه دانه در ناف، می‌تواند باعث تقویت رشد موی سر شود.

یکی از تاثیرات مهم ماساژ ناف با روغن سیاه دانه، کاهش دردهای قاعدگی است. زنانی که دردهای قاعدگی شدیدی را در دوران پریودی تجربه می‌کنند، برای کاهش درد می‌توانند به صورت روزانه ماساژ روغن سیاه دانه در نواحی ناف و شکم را انجام دهند.

ناف از طریق رگ‌هایی که از آن منشعب می‌‌شود، به ریه‌ها متصل است. به همین علت، چکاندن چند قطره روغن سیاه دانه درون ناف می‌تواند باعث ترشح مخاط و کاهش التهابات در سیستم تنفسی به خصوص در افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی شود. این تکنیک می‌تواند باعث بهبود درمان سرفه و تنگی نفس شود.

یکی از روش‌های بهره‌مندی از خواص روغن سیاه دانه برای ارتقای سلامت پوست، چکاندن چند قطره از این روغن در ناف است. این روش میزان جذب مواد مغذی روغن سیاه دانه به درون بدن را افزایش می‌دهد. ناف از طریق تعدادی رگ به سیستم عصبی بدن هم متصل است؛ به همین علت ریختن چند قطره روغن سیاه دانه درون ناف می‌تواند با بهبود عملکرد سیستم عصبی باعث کاهش استرس، تقویت ذهن و آرامش فرد شود. در همین راستا، اگر از مشکلات بی‌خوابی در شب رنج می‌برید، انجام ماساژ ناف با روغن سیاه دانه روشی موثر برای افزایش کیفیت خواب و سریع‌تر به خواب رفتن است. ماساژ این روغن در نواحی اطراف ناف و شکم با ترشح هورمون‌های آرامش‌بخش باعث آرام‌سازی ذهن و خوابی عمیق می‌شود.

خواص روغن سیاه دانه برای رحم

برخی تحقیقات حاکی از این است ماساژ روغن سیاه دانه بر روی شکم و نواحی اطراف ناف می‌تواند قدرت باروری را افزایش دهد. علت این امر، اتصال ناف به اندام‌های تناسلی است. زمانی که چند قطره روغن سیاه دانه را درون ناف ریخته و ماساژ دهید، باعث افزایش جریان گردش خون در اندام تناسلی شده که می تواند احتمال باروری را بهبود بخشد. در طب سنتی روغن سیاه دانه را عاملی تاثیرگذار بر گرم شدن رحم می‌دانند. به همین علت افراد مبتلا به دردهای قاعدگی، نازایی و کیست تا حدودی می‌توانند با استفاده از ماساژ این روغن بر روی شکم و زیرشکم از خواص روغن سیاه دانه برای رحم بهره‌مند شوند.

با وجود خواص روغن سیاه دانه برای رحم، مصرف آن در دوران بارداری باید با مشورت پزشک انجام شود. زیرا مصرف خودسرانه این روغن برای زنان باردار ممکن است باعث سقط جنین و بروز مشکلاتی در دوران حاملگی شود.

سخن پایانی

روغن سیاه دانه سرشار از مواد مغذی است. خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی موجود در این روغن می‌تواند از افراد در مقابل ابتلا به چندین نوع سرطان محافظت کند. روغنی مفید که باعث حفظ سلامت قلب، کاهش وزن و کنترل قند خون می‌شود. برای بهره‌مندی از خواص روغن سیاه دانه، استفاده از آن به صورت موضعی هم توصیه می‌شود. ماساژ شکم با روغن سیاه دانه یکی از روش‌های رایج استفاده از این ماده مفید است که باعث لاغری، بهبود کیفیت خواب، کاهش دردهای قاعدگی و کاهش دردهای شکمی می‌شود. بعضی افراد به روغن سیاه دانه حساسیت دارند؛ از این رو، پیش از استفاده موضعی از این روغن، آن را بر روی پوست بازو امتحان کرده و در صورت عدم بروز حساسیت آن را برای ماساژ استفاده کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا