انرژی درمانیطب سنتی

چاکرای قلب چیست؟ چاکرای چهارم چه ویژگی‌هایی دارد؟

چاکرای قلب یا HEART فقط یک نماد باستانی نیست، بلکه نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارد. در دنیای مدرن ما، این چاکرا چهارم به عنوان قصد شفقت – “عشقی که بدون قید و شرط با جهان به اشتراک می‌گذارید” آشکار می‌شود. چاکرای چهارم چاکرای میانی در سیستم هفت است و در مرکز قفسه سینه قرار دارد. انرژی ادغام و دگرگونی را حمل می‌کند – چاکراهای بالا و پایین را یکپارچه می‌کند و بدن و روح را یکپارچه می‌کند.

چهارمین بررسی اجمالی چاکرای ما در این مقاله، هر آنچه را که باید در مورد کلمات سنتی، نمادها، صداها و بازنمایی‌های چاکرا چهارم در طبیعت بدانید را پوشش می‌دهد.

چاکرای قلب چیست؟

سیستم چاکرا بین 1500 تا 500 قبل از میلاد در هند سرچشمه گرفت. اولین بار در متن باستانی به نام وداها که هفت چاکرای اصلی را معرفی می‌کند، ذکر شده است.

چاکرای چهارم چیست

مقاله پیشنهادی:برای باز شدن رگ های قلب چه بخوریم ؟

در زبان سانسکریت، چاکرای قلب (چاکرا چهارم) را چاکرای آناهاتا می‌نامند که به معنی ضربه نخورده، صدمه نخورده یا ضربان ناپذیر است. چاکرا چهارم بعد از چاکرای ریشه، چاکرای خاجی و چاکرای شبکه خورشیدی قرار می‌گیرد و چاکرای گلو، چاکرای چشم سوم و چاکرای تاج قرار می‌گیرد. در مجموع، این سیستم انرژی چاکرای بدن را ایجاد می‌کند.

چاکرا به عنوان یک چرخ در حال چرخش انرژی تعریف می‌شود که از ستون فقرات تا بالای سر می‌گذرد. مفاهیم هفت چاکرا در دهه 1880 از سنت‌های یوگای تانتریک وارد دنیای غرب شد و به دلیل مزایای گسترده به طور فزاینده‌ای مورد مطالعه و تمرین قرار می‌گیرد. برای آشنایی با مفهوم چاکراها مقاله «چاکرا» را مطالعه کنید.

خصوصیات چاکرای چهارم

هر کدام از هفت چاکرای اصلی بدن خصوصیات و ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. از خصوصیات چاکرای چهارم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خصوصیات چاکرای چهارم
 • نام سانسکریت:  ANAHATA
 • نام انگلیسی: HEART
 • نیت مدرن ŌM: رحم و شفقت – دلسوزی
 • در سطح فیزیکی – قفسه سینه، شانه‌ها، ریه‌ها، قلب – حاکم است. از نظر عاطفی، به شفا، پذیرش خود، روابط و عشق مربوط می‌شود.
 • مکان: مرکز قفسه سینه، در سطح قلب
 • رنگ: سبز، سبز رنگ رشد و زندگی است، رنگ چمن و درخت. چاکرای قلب به ما کمک می‌کند تا با طبیعت ارتباط برقرار کنیم.
 • عنصر: هوا
 • صدا:  YAM
 • با خواندن “یااام” زمانی که احساس می‌کنید دل شکسته، افسرده یا تنها هستید، ارتعاشی ایجاد می‌کنید که با این چاکرا طنین‌انداز می‌شود و آن را در تعادل و همسویی با کل بدن قرار می‌دهد.
 • سنگ‌های قیمتی: آمازونیت، عقیق خزه، زمرد، رز کوارتز
 • کریستال‌ها فرکانس های ثابتی دارند و برای پشتیبانی از یک یا چند چاکرا مرتعش می شوند. آنها ابزارهای قدیمی برای تنظیم قصد هستند.
 • حیوان: آنتلوپ
 • چاکراها اغلب با حیواناتی مرتبط هستند که ویژگی‌های چاکراهای خاصی به آنها نسبت داده می‌شود. چاکرای چهارم به طور نمادین با آنتلوپ ملایم نشان داده می‌شود، زیرا با جهش زیبا از موانع، لطافت و آسیب پذیری را القا می‌کند.
 • رایحه: رز، برگاموت، یاس

برای فعال کردن چاکرای اول به مقاله «چاکرای ریشه» مراجعه کنید.

جایگاه و فعالیت چاکرای قلب

چاکرا چهارم (آناهاتا) در مرکز قفسه سینه ما قرار دارد و به عنوان پلی بین مراکز انرژی بالا و پایین عمل می‌کند. این قلمرو فیزیکی را با معنوی مرتبط می‌کند، روابط ما را اداره می‌کند و دارای انرژی شفابخش و آرامش بخش است.

جایگاه و فعالیت چاکرای چهارم

وضعیت چاکرا چهارم ما تعیین کننده میزان همدلی، عشق و درک ما نسبت به خود و دیگران است. در نتیجه، وضعیت روابط ما چیزهای زیادی را در مورد وضعیت این مرکز انرژی آشکار می‌کند. چاکرا چهارم باز به ما این امکان را می‌دهد که “سبک دل”، بدون قضاوت، احساس آرامش داشته باشیم و به طور کلی با قلبی “آرام” و “خوش آمدگو” زندگی کنیم، زیرا هنگامی که چاکرای چهارم متعادل باشد، عشق، شادی، گرمای عاطفی و سخاوت را احساس خواهید کرد.

چاکرا چهارم همچنین به ما کمک می‌کند تا احساس کنیم با طبیعت مرتبط هستیم – بسیاری از افراد دارای چاکرای قلب سالم دوست دارند وقت خود را در فضای باز بگذرانند و حیوانات را دوست دارند.

در مقاله «چاکرای دوم» به معرفی این چاکرا و روش‌های پاک سازی آن می‌پردازیم.

چاکرای چهارم ناقص ما را نیازمند می‌کند، ما را نیازمند توجه و حتی عشق می‌کند، در حالی که قادر به پذیرش یا دادن عشق و بخشش دیگران نیستیم. روابط ما زمانی آسیب می‌بیند که «بیش از حد دوست داشته باشیم» یا «بیش از حد ببخشیم»، یا تبدیل به “وابستگی” و “مالکیت” شویم.

هنگامی که چاکرای قلب مسدود می‌شود، با احساس تنهایی شدید و فقدان رضایت عاطفی، بی احساس بودن و “دل سرد” ظاهر می‌شود. ناامیدی، نفرت، محکومیت، «بی‌دلی» و حسادت همگی بیان‌های منفی یک چاکرای ناکارآمد قلب هستند.

نحوه متعادل کردن چاکرای چهارم

تجسم بهترین ابزار برای نفوذ به چاکرای قلب است. هنگامی که با یک مودرا یا حرکت دست همراه شود مؤثرتر می‌شود.

نحوه متعادل کردن چاکرای چهارم

انگشت اشاره خود را در انتهای انگشت شست قرار دهید. سپس روی همان دست، نوک انگشت میانی و حلقه خود را در نوک انگشت شست قرار دهید. همین حرکت را با دست دیگر خود انجام دهید. در حالی که به صورت چهارزانو نشسته‌اید، هر دو دست را در کنار خود قرار دهید. چشمان خود را ببندید و هر چیزی را که قلب شما را بزرگ می‌کند تجسم کنید: یک عزیز، یک مکان خاص، یا یک انرژی گرم و مغناطیسی که از درون شما نشات می‌گیرد.

بهترین دکتر فوق تخصص قلب شیراز کیست؟ معرفی 10 نفر برتر 1402

برخی از مفیدترین فعالیت‌ها برای سالم نگه داشتن چاکرا چهارم ، گذراندن وقت در فضای باز و بازدید از مکان‌های “مقدس برای شما” است. “اعمال محبت‌آمیز تصادفی” را انجام دهید و قبل از خواب قدردانی کنید. خوردن غذاهای سبز مانند سبزیجات برگدار، سیب سبز و آووکادو، نوشیدن چای سبز مفید است.

هنگامی که روی چاکرای چهارم کار می‌کنید، برای درک بهتر وضعیت شما، سؤالاتی از خود بپرسید:

 • هر چند وقت یک بار در طبیعت وقت می گذرانم؟
 • چقدر راحت می‌توانم ببخشم؟
 • آیا برای خودم و دیگران شفقت دارم؟
 • آیا من تنها هستم؟

برای بهبود و متعادل کردن چاکراها، استفاده از جملات تأکیدی یا مانترا کمک می‌کند. ممکن است بخواهید از آنها در طول مدیتیشن استفاده کنید یا فقط در طول روز تکرار کنید.

با درک بدن انرژی خود، که چاکراها بخش عمده‌ای از آن هستند، می‌توانید چیزهای زیادی در مورد خود بیابید و با موفقیت در زندگی خود با درک دیگران نیز حرکت کنید.

اطلاعات لازم درباره چاکرای سوم یا ناف را می‌توانید در مقاله «چاکرای سوم» مطالعه کنید.

راه های فعال کردن چاکرای قلب

چندین تمرین از باز کردن و متعادل کردن چاکرای قلب حمایت می‌کند. در اینجا چند تمرین وجود دارد که باعث تعادل و بهبود چاکرای چهارم می‌شود:

راه های فعال کردن چاکرای چهارم

◄ کریستال‌ها : کریستال‌ها می‌توانند انرژی دوست داشتنی را برای عبور آزاد از طریق سیستم چاکرا پشتیبانی کنند. آنها را می‌توان با قرار دادن کریستال روی چاکرا در حین مدیتیشن، توزیع آنها در خانه، پوشیدن آنها به عنوان جواهرات یا حمل آنها استفاده کرد. علاوه بر اکثر کریستال‌های صورتی، برخی از کریستال‌هایی که ممکن است برای چاکرا چهارم مفید باشند عبارت‌اند از:

راه های فعال کردن کریستال
 • جید: تعادل
 • رودوکروزیت: تروما و ترس
 • رز کوارتز: عشق به خود و آرامش
 • مالاکیت: محافظت و عشق
 • آمازونیت: هارمونی

بخوانید: روش های فعال سازی انرژی چی و تقویت آن

تکرار جملات تأکیدی : تکرار جملات تأکیدی عاشقانه با صدای بلند، ذهنی یا نوشتاری می‌تواند انرژی منفی چاکرای قلب را پاک کند و از الگوهای فکری مثبت حمایت کند. چند نمونه از جملات تأکیدی مثبت که از سلامت چاکرای خاجی حمایت می‌کنند عبارت‌اند از:

 • اینجا بودن برای من امن است.
 • من اینجا در بدنم هستم و همه چیز خوب است.
 • زمین از من حمایت می‌کند و نیازهایم را برآورده می‌کند.
 • بدن من یک منبع گران‌بها و هوش ارزشمند است.
 • من با خوشحالی عشق می‌بخشم و می‌گیرم.
 • من برای خودم و دیگران احساس دلسوزی می‌کنم.
 • من از عشقی که در زندگی‌ام وجود دارد سپاسگزارم.
 • قلب من پر از عشق بی قید و شرط به همه موجودات است.
 • من مهربانی و عشق را بر قضاوت و نفرت انتخاب می‌کنم.
 • من لایق دریافت عشق هستم.
 • بی قید و شرط خودم را دوست دارم و می‌پذیرم.
 • من باکمال‌میل عشق دیگران را می‌پذیرم و می‌پذیرم.
 • رها می‌کنم و همه کینه‌ها را رها می‌کنم.
 • من خودم و دیگران را می‌بخشم.
 • من بدنم را دوست دارم و به خرد آن اعتماد دارم.
 • من در میدانی از فراوانی غوطه ور هستم.
 • من اینجا هستم، مهم هستم، من واقعی هستم.

آسانا یوگا: برخی از حرکات یوگا به باز کردن چاکرای آناهاتا کمک می‌کند. در اینجا سه ​​حالت عالی وجود دارد که به هم‌راستایی سالم از طریق چاکرای چهارم کمک می‌کند. هم چنین اگر به یوگا علاقه دارید حتما مقاله «یوگا چیست» را مطالعه نمایید.

حالت و ژست شتر (Ustrasana): در حالت زانو زدن با زانوهای خود به اندازه عرض لگن و بالای پاهایتان صاف روی تشک شروع کنید. دستان خود را در قسمت پایین کمر قرار دهید. خط چشم خود را به سمت بالا تغییر دهید و به آرامی به عقب خم شوید و به سمت پاشنه‌های خود برسید. قبل از خروج از ژست چندین نفس بکشید.

 ژست شتر

حالت و ژست ابوالهول (Salamba Bhujangasana): روی شکم خود دراز بکشید و آرنج خود را زیر شانه‌های خود قرار دهید. تیغه‌های شانه خود را به سمت پایین فشار دهید و قفسه سینه خود را بالا بیاورید و وزن را روی ساعد خود بیاورید. قبل از خروج از حالت، چندین نفس به داخل شکم خود بکشید.

حالت و ژست ابوالهول

حالت و ژست پل (Setu Bandha Sarvangasana): شروع به دراز کشیدن به پشت با زانوهای خم شده و پاهایتان صاف روی تشک کنید. در حالی که بازوهای خود را در کنار خود قرار داده‌اید و دست‌های خود را به زمین فشار داده‌اید، نفس بکشید، به پاهای خود فشار دهید و باسن خود را به سمت آسمان بلند کنید. برای سه تا پنج ثانیه نفس نگه دارید. نفس خود را بیرون دهید و بدن خود را پایین بیاورید.

حالت و ژست پل

◄ اگر هیچ یک از این روش‌ها برای رنگ چاکرای قلب شما کارساز نبود، راه‌های دیگر برای مبارزه با انرژی مسدود شده عبارت‌اند از نوشتن در یک مجله سپاسگزاری، خوردن غذاهای سبز و تمرین مراقبت از خود. با درمان چاکرای قلب افراد می‌توانند احساس قدرت کنند و سلامت جسمانی را تجربه کنند.

در مقاله «چاکرای پنجم» روش‌های فعالسازی و پاک سازی این چاکرا را معرفی می‌کنیم که می‌توانید مطالعه کنید.

راه های پاکسازی چاکرای قلب چیست؟

اگر فکر می‌کنید چاکرا چهارم شما مسدود شده یا بیش از حد فعال است، خوشحال خواهید شد که بدانید چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای آزاد کردن انرژی گیر کرده و تقویت چاکرای چهارم تلاش کنید. متأسفانه، هیچ مدرک علمی برای اثبات کارایی هر یک از پیشنهادات زیر وجود ندارد، اما اگر ذهنی باز دارید، انجام آنها ضرری ندارد.

راه های پاکسازی چاکرای چهارم

تجسم شفابخش

یک راه رایج برای کار بر روی چاکرای چهارم از طریق تجسم است که افراد معمولاً به عنوان یک تمرین مراقبه انجام می‌دهند. با این حال، هنگامی که تجسم خاص را شناختید، می‌توانید آن را در هر زمان و برای هر زمان انجام دهید.

این تجسم شفابخش چاکرا چهارم دو تجسم را ترکیب می‌کند. ابتدا شما را راهنمایی می‌کند تا خود را به عنوان هوا، عنصر چاکرای قلب تجسم کنید و سپس یک کره انرژی سبز را در مرکز قفسه سینه خود تصور کنید.

غذاهای خاص

از آنجایی که یوگا ریشه در تمرین جامع هندی آیورودا دارد، یوگیها غذاهای خاصی می‌خورند تا به تعادل چاکراها کمک کنند. به عنوان مثال، سبزیجات سبز برگ مانند کلم پیچ، کلم بروکسل و اسفناج ممکن است برای چاکرا چهارم مفید باشند زیرا ارتعاش رنگ و انرژی خاکی مشابه چاکرای سوم دارند. علاوه بر این، می‌توانید میوه‌های سبز را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، یک سوپ سبز مقوی یا اسموتی درست کنید یا چای سبز بنوشید.

غذاهای خاص

با این حال، هنگام مصرف مواد غذایی برای یک چاکرای خاص، یک لحظه قبل از خوردن آن به قصد خود فکر کنید. سپس به تمرکز روی این موضوع ادامه دهید و به آرامی غذا را بجوید و قورت دهید.

اگر می‌خواهید با خصوصیات و روش‌های پاک سازی چاکرای ششم آشنا شوید به مقاله «چاکرای ششم» مراجعه کنید.

مودرا چاکرا قلب

مودرا یک حرکت نمادین دست است که در یوگا و سایر اعمال معنوی باستانی استفاده می‌شود. هر چاکرا دارای یک یا چند مودرا است و اعتقاد بر این است که نگه داشتن این حرکات دست در حین مدیتیشن باعث فعال شدن بیشتر آن مرکز انرژی می‌شود.

چند مودرا وجود دارد که می‌توانید برای باز شدن چاکرا چهارم تمرین کنید. یکی از آن‌ها Hridaya Mudra  نامیده می‌شود و گفته می‌شود که تمرین آن به شما کمک می‌کند تا احساسات خود را رها کنید و تعادل خود را حفظ کنید و هر درد قلبی را کاهش دهید. اگر زمان چالش برانگیزی را پشت سر می‌گذارید و احساس می‌کنید که قلبتان به عنوان یک مکانیسم محافظتی بسته می‌شود، برای قوی نگه داشتن چاکرا چهارم ، هریدایا مودرا را تمرین کنید.

برای تمرین Hridaya Mudra، انگشت اشاره خود را در ریشه شست خود فرو کنید، نوک انگشت شست خود را با نوک انگشت حلقه و میانی وصل کنید و انگشت صورتی خود را به سمت بیرون بگیرید.

Hridaya Mudra

مودرا دیگری که می‌توانید امتحان کنید Padma Mudra (لوتوس مودرا) است که عشق بی قید و شرط را به همه موجودات ترویج می‌کند. حرکت دست روح‌پرور می‌تواند قلب شما را باز کند و هر انرژی عاطفی منفی را در آنجا پاک کند. همچنین زمانی که احساس تنهایی و انزوا می‌کنید می‌تواند به شما آرامش دهد.

Padma Mudra

برای تمرین پادما مودرا مخصوص چاکرای قلب کف دست‌هایتان را به هم نزدیک کنید و پایه مچ‌ها، سمت انگشت صورتی و سمت شست را به هم وصل کنید. سپس انگشتان اشاره، وسط و حلقه خود را مانند یک گل نیلوفر آبی باز کنید و باز کنید. وقتی روی انرژی آنجا تمرکز می‌کنید، می‌توانید این مودرا را نزدیک مرکز قلب خود نگه دارید.

چاکرای تاج یا هفتم را در مقاله «چاکرای هفتم» بشناسید.

فعالسازی چاکرای قلب با سابلیمینال

تاثیر سابلیمینال در بازکردن چاکرای قلب چیست. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که به طور کلی سابلیمینال پیام‌های نیمه خودآگاه یا ناهوشیار به هرگونه محرک حسی گفته می شود که بدون آنکه از وجود آن آگاه باشید و خودآگاهانه آن را درک کنید بر روی احساسات، عواطف و ذهن شما تاثیر می‌گذارد. یکی از جدیدترین روش‌هایی که در باز کردن و فعالسازی چاکرای قلب و دیگر چاکراها استفاده می‌شود، گوش دادن به مجموعه‌ای از پیام‌های سابلیمینال است.

اگر بخواهیم به طور معمول این گونه پیام ها را تعریف کنیم تا متوجه شوید که تاثیر این پیام برای باز کردن چاکرای قلب چیست ، باید بگوییم که سابلیمینال پیام مورد استفاده برای فعالسازی چاکراها، به مجموعه‌ای از محرکات تصویری و شنوایی گفته می شود که همانند هیپنوتیزم بدون آنکه فرد از آن آگاه باشد، بر روی ذهن او تاثیر می‌گذارد. دلیل استفاده از این نوع محرکات این است که بیشتر افراد به دلیل باورهای غلط خود یا مقاومت در برابر پذیرش آرامش و مدیتیشن برای فعالسازی چاکراها احساس ناتوانی می‌کنند و تنها در این صورت است که می‌توان کم‌کم ناخودآگاه این افراد را برای دریافت انرژی مثبت و تعادل سازی چاکرای قلب و دیگر چاکراهای اصلی بدن آماده کرد.

توجه داشته باشید که بسیاری از افراد سواستفاده‌گر مجموعه‌هایی با قیمت گزاف به عنوان سابلیمینال بازکردن چاکرا به فروش می‌رسانند. اگر این مجموعه ها توسط افراد ماهر و خبره در فعالسازی چاکرا تهیه نشده باشد می‌تواند تاثیر مخربی بر ناخودآگاه شما برجای بگذارد. در نتیجه پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده از این مجموعه‌ها بررسی‌های لازم را انجام دهید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم تمامی مطالب مفید به چاکرای قلب را برای شما عزیزان جمع آوری کنیم. توضیح دادیم که چاکرای چهارم چیست و چگونه می‌توان به فعال‌سازی، تعادل و پاکسازی چاکرای چهارم پرداخت. توصیه می‌کنیم اگر تجربه‌ای در زمینه انجام حرکات یوگا، مدیتیشن و فعالیت چاکراها ندارید، ابتدا تحت نظارت یک متخصص و فردی ماهر تمرین کرده و پس از کسب مهارت کامل و تأیید ایشان به تنهایی شروع به مراقبه کنید.

4.6/5 - (27 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫5 دیدگاه ها

 1. رسا و دلپذیر بود،ممنونم
  لطفا در صورت امکان تصاویر مربوط به حالات انگشتان در حین مراقبه را نیز الصاق بفرمایید.
  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا