انرژی درمانیطب سنتی

هرآنچه که باید درباره چاکرای سوم بدانید

چاکرای سوم، یکی از هفت چاکرای اصلی می‌باشد. چاکراهای اصلی، همانند هفت چرخ انرژی در سراسر بدن می‌باشند که از قسمت تاج سر بدن شروع می‌شوند و تا پایان ستون فقرات امتداد می‌یابد. اگر تمامی این چاکراهای اصلی فعال بوده و به درستی تعادل سازی شوند، انرژی را در بدن می‌چرخانند و سلامتی کلی جسمی و روحی شما را تأمین می‌کنند. امروز در این مقاله ما به چاکرای سوم می‌پردازیم و پس از معرفی ویژگی‌های آن، روش فعال سازی چاکرای سوم را به شما عزیزان توضیح می‌دهیم.

چاکرای سوم چیست؟

چاکرای سوم به نام مانیپورا در ناحیه ناف قرار دارد. “مانیپورا” به معنای “جواهر درخشان شهر” است و با عنصر طبیعی آتش مرتبط است و مستقیماً با احساس شما در ارتباط است. رنگ مربوط به آن زرد است، از این رو پیوندهای آن با آتش و به طور گسترده‌تر، خورشید است.

چاکرای سوم چیست

استفانی اسنایدر، معلم یوگا متخصص فعالیت چاکراها در سانفرانسیسکو، می‌گوید این چاکرا را به عنوان منبع انرژی بدن خود در نظر بگیرید. این مرکز انرژی با عزت نفس، احساس هدف، هویت شخصی، اراده فردی، هضم و متابولیسم شما مرتبط است. هنگامی که آگاهی آزادانه در این مرکز حرکت می‌کند، شما با انرژی دگرگون کننده چاکرای سوم قدرت می‌گیرید. برای اینکه با کلیت چاکرا و انواع آن آشنا شوید می‌توانید مقاله «چاکرا» را مطالعه نمایید.

خصوصیات چاکرای سوم یا چاکرای خورشیدی چیست؟

در زبان سانسکریت، چاکرای شبکه خورشیدی چاکرای مانیپورا نامیده می‌شود که به معنای شهر جواهرات یا گوهر درخشان است. چاکرای خورشیدی بعد از چاکرای ریشه و چاکرای خاجی قرار می‌گیرد و چاکرای قلب، چاکرای گلو، چاکرای چشم سوم و چاکرای تاج قرار دارد. در مجموع، این سیستم انرژی چاکرای بدن را ایجاد می‌کند. توجه داشته باشید چاکرای سوم را با چاکرای چشم سوم (چاکرا ششم) اشتباه نگیرید. به طور مثال رنگ چاکرای چشم سوم بنفش می‌باشد اما چاکرا سوم خورشیدی رنگ زرد دارد.

خصوصیات چاکرای سوم

چاکرا به عنوان یک چرخ در حال چرخش انرژی تعریف می‌شود که از ستون فقرات تا بالای سر می‌گذرد. مفاهیم هفت چاکرا در دهه 1880 از سنت‌های یوگای تانتریک وارد دنیای غرب شد و به دلیل مزایای گسترده به طور فزاینده‌ای مورد مطالعه و تمرین قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های خاصه چاکرا سوم به مراتب زیر می‌باشد:

 • مکان: از ناف تا قفسه سینه. با همه فعالیت‌هایی که مربوط به متابولیک، گوارش و معده هستند مرتبط است
 • رنگ چاکرای سوم : زرد
 • عنصر مرتبط با چاکرا سوم: آتش
 • سنگ‌ها کریستال‌های مرتبط با چاکرا سوم: سیترین، پیریت، کهربا
 • ژست‌های یوگا که چاکرا را فعال می‌کند: ژست قایق، چرخش، جنگجو III
 • بیجا مانترا (هجای دانه): Raam
 • هدف: بنیاد بدن
 • غدد درون ریز: آدرنال
 • مسائل اصلی: قدرت، اراده، خویشتن داری، سرزندگی، هدف، جهت
 • فعالیت بیش از حد: مسلط، سرزنش، پرخاشگر، پراکنده، دائماً فعال
 • کمبود انرژی: اراده ضعیف، عزت نفس ضعیف، منفعل، تنبل، ترسناک
 • عنصر سایه: شرم
 • فعالیت چاکرا: شفقت به خود؛ ابراز وجود

چاکرای ریشه که همان چاکرای اول است را در مقاله «چاکرای ریشه» به طور کامل توضیح داده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

جایگاه و فعالیت چاکرای سوم کجاست

چاکرا سوم در محدوده تقریبی دو انگشت بالای ناف قرار دارد. چاکرای شبکه خورشیدی بر اعتماد به نفس حاکم است که به عزت نفس، هدف و قدرت ذاتی مربوط می‌شود. انرژی کندالینی در پایه ستون فقرات نهفته است تا زمانی که از طریق تمرینات سلامتی از جمله مدیتیشن چاکرا، آسانا، پرانایاما و دعا بیدار شود. هنگامی که انرژی از طریق چاکرای خورشید جریان می‌یابد، افراد ممکن است بیان ماهرانه خود و افزایش اعتماد به نفس را تجربه کنند. فعال سازی چاکرا سوم به افراد کمک می‌کند تا انگیزه داشته باشند و درک عمیق‌تری از هدف خود در زندگی داشته باشند.

جایگاه و فعالیت چاکرای سوم

انرژی مسدود و بلاک شده چاکرا سوم می‌تواند بر سلامت جسمانی و وضعیت روحی افراد تأثیر منفی بگذارد. برخی از علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

◄ علائم جسمی و فیزیکی مسدودیت چاکرا:

 • مشکلات لوزالمعده و کیسه صفرا
 • مشکلات گوارشی
 • خستگی مفرط
 • اختلال در عملکرد دستگاه گوارش
 • اختلال فشارخون
 • استرس
 • عدم کنترل احساسات
 • دیابت

◄ علائم روحی و روانی مسدودیت چاکرا:

 • پرخاشگری
 • عزت نفس پایین
 • احساس ناامنی کنید
 • احساس برتری و تسلط بر افراد
 • ترس از طرد شدن
 • الگوهای فکری منفی

افرادی که هر کدام  از این علائم را تجربه می‌کنند می‌توانند با انجام برخی از تمرینات که در این مقاله به آن‌ها اشاره کرده‌ایم برای درمان و تعادل سازی چاکرای سوم یا شبکه خورشیدی بهره ببرند تا انرژی سفید و سالم بتواند آزادانه در بدن ایشان جریان داشته باشد.

برای آشنایی با چاکرای خاجی یا دوم به مقاله «چاکرای دوم» مراجعه کنید.

نحوه متعادل کردن چاکرا سوم چیست

تعادل چاکرا فرایند بازیابی جریان هماهنگ و متعادل پرانا یا انرژی در سراسر بدن است. چاکراهای شما در نوسان دائمی هستند. تمرین تعادل و همسویی چاکراها یک فعالیت منظم و گاهی روزانه برای کاوش است. اما چگونه چاکرای شبکه خورشیدی خود را متعادل می‌کنید؟

متعادل کردن چاکرا سوم

راه‌های مختلفی برای بازگرداندن تعادل به چاکراها وجود دارد. چیزی که برای شما مفید است ممکن است برای دیگری جواب ندهد. مطمئن شوید که راهی را پیدا کرده‌اید که برای شما مناسب باشد. به بدن خود گوش دهید و راهی را پیدا کنید که شما را راحت می‌کند.

راه‌های متعادل کردن چاکرای شبکه خورشیدی موارد زیر را شامل می‌شود:

 • سعی کنید چیزهای جدید را در زندگی تجربه کنید: ورزش جدید، غذایی جدید، ساز جدید، سفری تازه و یا حتی پوششی جدید را امتحان کنید.
 • سعی کنید تا جایی که امکان دارد زمانی را در زیر نور آفتاب بگذرانید.
 • از تمارین و حرکات یوگا برای چاکرای شبکه خورشیدی استفاده کنید.
 • سعی کنید مراقبه و مدیتیشن را برای چاکرای شبکه خورشیدی در برنامه روزانه خود بگنجانید.
 • می‌توانید رایحه درمانی مخصوص چاکرای شبکه خورشیدی، با استفاده از سوزاندن روغن و عود، بهره ببرید.
 • از کریستال‌های شبکه خورشیدی یا چاکرا سوم برای ماساژ شکم خود استفاده کنید.

روش‌های پاک‌سازی چاکرای چهارم که به چاکرای قلب معروف است را در مقاله «چاکرای چهارم» معرفی کرده‌ایم.

راه‌های فعال کردن چاکرای سوم چیست

شفای چاکرای شبکه خورشیدی یک هدیه عالی برای خودتان است و باعث می‌شود احساس ثبات، شادی، درخشندگی و قدرت بیشتری داشته باشید. برخی از مردم از قدرتمند بودن می‌ترسند، بنابراین اگر ایده قدرت شخصی برای شما ناراحت کننده است، مانند خورشید قدرتمند فکر کنید – درخشان، تابنده و زندگی را به هر چیزی که لمس می‌کنید، ببخشید. خورشید و چاکرای شبکه خورشیدی به ما می‌آموزند که وقتی می‌درخشیم همه سود می‌برند.

راه‌های فعال کردن چاکرای سوم

در اینجا چند روش عالی برای چاکرای سوم شما وجود دارد که می‌توانید آنها را امتحان کنید و جریان، خلاقیت، الهام گرفتن و لذت خود را در این فرایند افزایش دهید.

یوگا کنید!

بیایید وارد یوگا شویم! حرکات یوگا برای چاکرا خورشیدی جهت اصلاح وضعیت بدن، باز کردن بدن، و حرکت انرژی کندالینی به سمت بالا و بهبود چاکرا سوم شبکه خورشیدی عالی هستند. یک تمرین مفید یوگا، از جمله آسانا، تکنیک‌های تنفس پرانایاما و مدیتیشن، به حرکت انرژی به سمت بالا کمک می‌کند. برخی از ژست‌های عالی عبارت‌اند از ژست کمان (Dhanurasana)، چرخش نیمه ستون فقرات (Ardha Matsyendrasana)، ژست قایق (Navasana)، و کار با uddiyana bandha برای به راه انداختن انرژی آتش درونی شما!

اگر به دنبال یک تمرین جامع هستید، “سری سری” یوگا (Sri Sri Yoga) را بررسی کنید. سری سری یوگا با الهام از Gurudev، و طراحی شده برای به اشتراک گذاشتن آموزه‌های باستانی به گونه‌ای که با زندگی مدرن سازگار است، نه تنها آساناهای شناخته شده بلکه تکنیک‌های تنفس (پرانایاما) و مدیتیشن را نیز به شما آموزش می‌دهد. اگر به دنبال آشنایی بیشتر با یوگا هستید مقاله «یوگا چیست» را مطالعه نمایید.

خود را گرم کنید!

مقداری گرما ایجاد کنید. عرق کنید یا با استفاده از حرکات یوگا یا با بالا بردن ضربان قلب خود به روش‌های دیگر، خواه کلاس بوکس، دویدن یا پیلاتس و یا هر روش دیگری بدن خود را گرم نگه دارید. همانند خورشید!

حواستان به رژیم غذایی‌تان باشد!

غذای پرانایی بخورید که هضم، متابولیسم، جذب و دفع را آسان می‌کند. غذاهای تازه پخته شده، غذاهای گیاهی، کربوهیدرات‌های پیچیده مانند جو، برنج و غلات جوانه نیز برای ایجاد انرژی عالی هستند.

مدیتیشن را فراموش نکنید!

مراقبه یک راه حل اساسی برای عدم تعادل انرژی‌های بدن ما می‌باشد. هنگامی که تمرین مناسب خود را پیدا می‌کنید، مدیتیشن به طور طبیعی آرام بخش و ترمیم کننده است و ثبات را در هسته بدن شما ایجاد می‌کند. مدیتیشن SKY Breath و Sahaj Samadhi  را امتحان کنید یا یک مدیتیشن اختصاصی چاکرای ناف پیدا کنید و توسط آن به مراقبه بپردازید.

زمانی که هر هفت چاکرا متعادل باشند، هارمونی در بدن شما فراگیر می‌شود و همراه با آن، قدرتمندی از زیستن را احساس خواهید کرد.

اگر به دنبال تمرینی هستید که به شما در سفر کمک کند و چاکرای سوم خود را زنده کنید، مراقبه تنفس آسمانی  SKY Breath Meditation را دوست خواهید داشت. این یک تمرین حمایتی و پایدار است که نه تنها انرژی شما را به سمت بالا حرکت می‌دهد (همه آن فواید شگفت‌انگیز را به شما می‌دهد)، بلکه می‌تواند به کاهش اضطراب و افسردگی، بهبود خواب و افزایش تمرکز کمک کند.

برای یادگیری نحوه فعال‌سازی چاکرای پنجم یا گلو مقاله «چاکرای پنجم» را مطالعه کنید.

راه‌های پاکسازی چاکرای سوم چیست

خوشبختانه، کارهای ساده‌ای وجود دارد که می‌توانید به صورت روزانه برای بهبود چاکرای شبکه خورشیدی خود انجام دهید. اگر مسدود باشد، این فعالیت‌ها می‌توانند آن را باز کنند. اگر در حال حاضر باز است، آنها می‌توانند به حفظ تعادل آن کمک کنند. یکی از مؤثرترین روش‌ها برای محافظت از چاکرا سوم، دریافت مقدار زیادی نور خورشید است. این چاکرا مستقیماً با نیروی خورشید و همچنین عنصر آتش گره خورده است. در نتیجه، گذراندن وقت در بیرون از منزل در یک روز آفتابی می‌تواند کمک زیادی به باز ماندن و متعادل ماندن این چاکرا کند.

راه‌های پاک سازی چاکرا سوم
 • علاوه بر گذراندن وقت در زیر نور خورشید، می‌توانید از حمام آب گرم نیز بهره مند شوید.
 • رایحه درمانی برای این چاکرای خاص نیز به خوبی کار می‌کند. برای اینکه واقعاً آن را در چرخ  انرژی قرار دهید، فقط از دو یا سه قطره روغن عصاره مرکبات استفاده کنید. قطره‌ها را در کف دست چپ خود بریزید و کف دست خود را به هم بمالید. پس از انجام این کار، دستان خود را باز کنید و دعا کنید.
 • جملات تأکیدی مثبت نیز در اینجا به خوبی کار می‌کنند، همان‌طور که تجسم می‌کنید این چاکرای خاص باز می‌شود با تکرار جملات مثبت می‌توانید احساس قدرت کنید.
 • همچنین می‌توانید با گذراندن مدتی در باشگاه قدرت چاکرا سوم خود را افزایش دهید. هر چیزی که ماهیچه‌های مرکزی شما را تقویت کند، کار را انجام می‌دهد، بنابراین مهم است که فعالیت‌های خود را مطابق با چیزی که از آن لذت می‌برید تنظیم کنید، به شرطی که این فعالیت‌ها هدف شما را محقق سازد. می‌توانید فعالیت‌های سنتی مانند دراز و نشست و سایر ورزش‌های شکمی را امتحان کنید. شما همچنین می‌توانید با انجام پارو زدن ایستاده یا چیزی مشابه، ماهیچه‌های اصلی خود را تقویت کنید.
 • در نهایت، می‌توانید از سنگ‌های شفابخش استفاده کنید که می‌توانند به تعادل این چاکرای خاص کمک کنند. در این مورد خاص، کهربا و سیترین بهترین عملکرد را دارند. به یاد داشته باشید، زرد رنگ مرتبط با چاکرای سوم شما است. بنابراین، منطقی است که سنگ‌هایی مانند کهربا و سیترین اولین چیزهایی باشند که به سراغ آنها می‌روید. محاصره کردن خود با این سنگ‌ها می‌تواند کار را انجام دهد. همچنین ممکن است تصمیم بگیرید چند تکه جواهرات ساخته شده از آنها را بپوشید. اگر واقعاً می‌خواهید مطمئن شوید که هر کاری را که می‌توانید انجام می‌دهید، ادامه دهید و مدیتیشن روزانه را همراه با چند حرکت یوگا که برای تقویت عضلات مرکزی طراحی شده‌اند، به کار ببرید.

مقاله «چاکرای هفتم» به طور کامل به معرفی چاکرای تاج یا هفتم می‌پردازد که می‌توانید مطالعه کنید.

معرفی سنگ‌های چاکرای سوم

تا به اینجا مقاله دریافتید که چاکرای سوم کجاست. اما باید بدانید که یکی از بهترین روش‌ها برای بازکردن چاکرای سوم و تعادل انرژی آن استفاده از سنگ چاکرای سوم است.

سنگ‌های قیمتی و کریستال‌ها قطعات خیره‌کننده سیاره ما هستند. آنها در آتش‌های شدید داخل سیاره ما شکل می‌گیرند. این انرژی‌های پویا و داغ سال‌ها در داخل جریان انرژی درونی زمین قرار گرفته‌اند وقتی خنک می‌شوند و به سمت بالا فشار می‌آورند، به‌آرامی به یک‌تکه سنگ جامد تبدیل می‌شوند.

برخی از سنگ‌های قیمتی و کریستال‌ها کیفیت قدرتمند آتش را همراه باانرژی زمین خنک‌کننده زمین را در خود دارند. چنین کریستال‌ها و سنگ‌های قیمتی یک تعادل طبیعی را که حاوی هر دوی این انرژی‌های قطبی است، تجسم می‌بخشد.

معرفی سنگ‌های چاکرای سوم

بخوانید: روش های فعال سازی انرژی چی و تقویت آن

ما انسان‌ها نیز در همین زمین زندگی می‌کنیم. اساساً در حال گذراندن فرایند مشابهی با این سنگ‌های قیمتی هستیم، هرچند در سطحی ظریف‌تر. انرژی‌های سنگ‌های قیمتی و کریستال‌ها می‌توانند به ما کمک کنند تا آتش درون خود را هدایت و متعادل کنیم. آنها می‌توانند جریان انرژی ما را حمایت و بیدار کنند. با اطلاع از اینکه چاکرای سوم کجاست می‌توانید از طریق حمل یا پوشیدن سنگ یا کریستال مناسب، تمایلات طبیعی بدن خود را پذیرای یافتن تعادل بین چاکراها و انرژی‌های پویای زمین کنید.

انرژی چاکرای شبکه خورشیدی توسط سنگ‌های قیمتی مانند سیترین، کارنلین، توپاز، مالاکیت، کهربا و یاقوت کبود زرد پشتیبانی می‌شود. این سنگ‌های قیمتی و کریستال‌ها به حمایت، مهار و تعادل انرژی آتش در چاکرای سوم ما کمک می‌کنند. به عبارت دیگر، سنگ‌های قیمتی نام برده، لیوان آب از جنس کریستال و سایر جواهرات و سنگ‌های حامل انرژی چاکرای سوم می‌توانند حالت طبیعی انبساط چاکرا را تقویت کنند و همچنین به اطمینان از اینکه در همان زمان به ریشه‌های خود متصل می‌شویم کمک می‌کنند.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل چاکرای سوم را به شما عزیزان معرفی کردیم و روش‌های تعادل سازی، پاک‌سازی و فعال سازی چاکرای سوم را در اختیار شما قرار دادیم. توصیه می‌کنیم جهت انجام حرکات یوگا و مراقبه‌های مخصوص چاکرا سوم از مربی متخصص راهنمایی بگیرید چرا که فعالسازی بیش از حد چاکراهای اصلی بدن همان مقدار مشکل ساز است که عدم فعالسازی آنها می‌تواند دردسر ایجاد کند.

3.9/5 - (9 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫8 دیدگاه ها

 1. سلام
  با تشکر از مقاله خوبتون
  سوال اینکه اگر بخوایم چاکرای سوم رو باز کنیم باید حتما چاکرای اول و دوم رو هم باز کنیم یا ترتیب مهم نیست؟

  1. سلام و وقت بخیر
   بله. ترتیب باز کردن چاکرا مهمه و باید از چاکرای اول شروع کنید

 2. بسیار عالی بود .نکات جالبی در مورد بیماریهای مربوط به چاکرای سوم وجود داشت که متوجه
  اونا شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا