انرژی درمانیطب سنتی

چاکرای ریشه چیست و چگونه پاکسازی می شود؟

چاکرای ریشه (چاکرای اول) تنها یک نماد باستانی نیست، بلکه نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارد. در دنیای مدرن ما، این چاکرا به عنوان هدف برای سرزندگی – “انرژی که از زندگی در تعادل سرچشمه می‌گیرد” ظاهر می‌شود. برای آشنایی بیشتر با چاکرای ریشه یا چاکرای اول در این مقاله همراه ما باشید.

چاکرای ریشه چیست

بررسی اجمالی چاکرای ریشه (چاکرای اول) ما هر آنچه را که باید در مورد کلمات سنتی، نمادها، صداها و بازنمایی‌های آن در طبیعت بدانید را پوشش می‌دهد. هم چنین در صورتی که تمایل دارید با چاکراها بیشتر آشنا شوید به مقاله «چاکرا» را مراجعه نمایید.

 • نام سانسکریت:  MULADHARA
 • نام انگلیسی:  ROOT
 • در سطح فیزیکی – استخوان‌ها، ستون فقرات، خون حاکم است. از نظر عاطفی، به نیازهای اساسی ما برای حفظ خود، غرایز بقا، ساختار، شجاعت و توانایی تأمین نیازهای خود مربوط می‌شود.
 • چاکرای ریشه کجاست : ابتدای ستون فقرات

چاکرای ریشه کجاست

 • رنگ: قرمز

قرمز طولانی‌ترین طول موج در طیف مرئی نور و کمترین میزان ارتعاش است.

 • عنصر: زمین

فرافکنی به سمت پایین، به سمت زمین، مربوط به احساس ما از زمین است – اتصال به زمین و به طور کلی صفحه فیزیکی.

 • صدا یا مانترا:  LAM
 • تفکر: ” من در امانم” ” من سالم هستم” ” من احساس امنیت می‌کنم “
 • با خواندن LAM زمانی که احساس ترس، ناامنی و بی اساس می‌کنید، ارتعاشی ایجاد می‌کنید که با این چاکرا طنین‌انداز می‌شود و آن را در تعادل و همسویی با کل بدن قرار می‌دهد.
 • سنگ‌های قیمتی: عقیق قرمز، تورمالین سیاه، هماتیت

سنگ‌های چاکرای ریشه (چاکرای اول)  فرکانس‌های ثابتی دارند و برای پشتیبانی از یک یا چند چاکرا مرتعش می‌شوند. آنها ابزارهای قدیمی برای تنظیم قصد هستند.

 • حیوان: فیل

چاکراها اغلب با حیواناتی مرتبط هستند که ویژگی‌های چاکرا به آنها نسبت داده می‌شود. فیل به دلیل قدرت، شرافت، ثبات و سرسختی معروف است. در فرهنگ هندو به شکل گانشا که خدای بخت و اقبال است یافت می‌شود.

 • رایحه: خاکی و تند وتیور، نعناع هندی، چوب صندل
اگر به مقالات مربوط به چاکراها علاقه دارید به شما پیشنهاد میکنم مقاله ” چاکرای دوم ” را هم بخوانید.

خصوصیات چاکرای ریشه

چاکرای اول به بدن فیزیکی مربوط می‌شود و با نیازهای اساسی ما برای بقا و حفظ خود سروکار دارد. علائم باز شدن چاکرای ریشه برای سرزندگی و بسیاری از ویژگی‌هایی که به اجداد ما کمک کرد تا زنده بمانند: شجاعت، انعطاف پذیری، استقامت.

خصوصیات چاکرای ریشه

چاکرای ریشه یا چاکرای اول که مخزنی از انرژی بالقوه عظیم است، پایه‌ای برای سلامت فیزیکی و توسعه همه چاکراهای دیگر است. همه ما قبل از اینکه بتوانیم به مراکز انرژی بالاتر توجه کنیم، باید سالم و ایمن باشیم.

چاکرای ریشه نامتعادل

فعالیت کم یا بیش از حد چاکرای اول به معنای مشکلات مربوط به خانواده و دوستان قدیمی است، ما اغلب عصبانی هستیم، احساس خطر می‌کنیم یا قربانی می‌شویم. گیر افتادن و فرسودگی اغلب نشان دهنده چاکرای ریشه کم فعال است.

هنگامی که چاکرای اول از تعادل خارج می‌شود، ما دائماً تحت استرس هستیم، با جریان به ظاهر بی پایان مشکلات مالی. به نظر می‌رسد “پاهایمان از زیر ما بیرون زده شده‌اند” یا “در حال از دست دادن کنترل خود” هستیم؛ بنابراین به توجه و شناخت چالش‌های چاکرای ریشه کمک می‌کند – بازگرداندن آن به تعادل را بسیار آسان‌تر می‌کند.

چاکرای احساسات شما  ” چاکرای سوم ” است که میتوانید با این چاکرا در مقاله دیگر ما آشنا شوید.

بیماری‌های وابسته به چاکرای ریشه

عدم تعادل در انرژی نیروی حیاتی چاکرای ریشه یا چاکرای اول می‌تواند ما را به شدت احساس ناامنی، بی قراری و بدون انرژی کند. این عدم تعادل می‌تواند به صورت اضطراب، افسردگی، خشم، عزت نفس پایین، رنجش و حتی افکار خودکشی ظاهر شود.

راه‌های ایجاد تعادل و توازن چاکرای ریشه

برخی از مفیدترین فعالیت‌ها برای سالم نگه داشتن چاکرا ریشه ، پیاده‌روی با پای برهنه است، یا اگر در شهر هستید، فقط پیاده‌روی کنید. باغبانی، رقص و تمرینات قدرتی و استقامتی نیز بسیار مفید هستند. سعی کنید بیشتر اوقات قرمز بپوشید، اطراف خود را با رنگ قرمز احاطه کنید و حتماً غذاهای قرمز رنگ مانند توت فرنگی و گیلاس بخورید.

غذاهای مربوط به چاکرای ریشه

غذاهای مربوط به چاکرای ریشه

برای متعادل کردن چاکرای اول خود، به رنگ قرمز فکر کنید. سیب قرمز، چغندر، گوجه فرنگی، انار، توت فرنگی و تمشک. همچنین سبزیجات ریشه دار را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. سبزیجات ریشه‌ای در زیر زمین رشد می‌کنند و مقدار زیادی ویتامین و مواد مغذی را از خاک جذب می‌کنند و سرشار از فولات، ویتامین C، آنتی‌اکسیدان‌ها و بتاکاروتن هستند. سالم‌ترین سبزیجات ریشه‌ای برای چاکرا ریشه عبارت‌اند از: سیب زمینی شیرین، هویج، شلغم، چغندر، سیر، ازگیل، پیاز، روتاباگا، زنجبیل و زردچوبه. همچنین غذاهای غنی از پروتئین مانند تخم مرغ، لوبیا، آجیل و گوشت بدون چربی، علاوه بر ادویه‌هایی مانند پاپریکا، کاین و ترب کوهی را نیز بگنجانید. در مقاله «بتاکاروتن» به توضیح این ماده پرداخته‌ایم.

پاکسازی چاکرای ریشه

در اینجا برخی از بهترین شیوه‌های درمانی و پاکسازی چاکرای ریشه وجود دارد:

پاکسازی چاکرای ریشه

 1. به موسیقی طبیعت گوش دهید

ما صدای رعد، آواز گلوی مغولی یا دیدگریدو (یک ساز بومی استرالیایی) را توصیه می‌کنم.

 1. شعار “LAM” را به خودتان بگویید.

این صدا با ارتعاش چاکرای ریشه مطابقت دارد. سعی کنید حروف را در صداهایی مانند “lllllllaaaaaaammmmm” بکشید. همچنین ممکن است دوست داشته باشید به ضربات دو گوش (شکلی از موسیقی درمانی شفابخش) گوش دهید که به فعال شدن و پاکسازی همه چاکراها از طریق امواج صوتی متناوب کمک می‌کند. این آهنگ‌های شفابخش چاکرا را امتحان کنید.

 1. به طور مرتب به گردش در طبیعت بروید.

آگاهانه به اتصال پاهای خود به زمین توجه کنید.

 1. یوگای هدفمند انجام دهید

بدن خود را با استفاده از حرکات ساده یوگای ژست کودک، خم شدن به جلو، ژست کوهستانی، اسکات و جنگجو بکشید.

 1. غذاهای آسیاب شده بخورید

به سیب زمینی شیرین، چغندر، تربچه و سایر سبزیجات ریشه‌ای فکر کنید.

 1.  کنترل ذهن 30 ثانیه ای را تمرین کنید

عادت کنید هر روز گاهی فعالیت دست بکشید و برای سه شمارش بادقت دم و بازدم انجام دهید. این تمرین ساده به شما کمک می‌کند.

 1. کریستال‌ها (سنگ چاکرای ریشه) را حمل کنید و مدیتیشن کنید

از کریستال‌های چاکرای اول مانند جاسپر، هماتیت، کوارتز دودی و کارنلین استفاده کنید.

 1. چاکرای ریشه را با رایحه های آروماتراپی پاک کنید

از روغن‌هایی مانند چوب صندل، نعناع هندی، وتیور، میخک، فلفل سیاه و زنجبیل استفاده کنید.

 1. “ارتباط با زمین” را تمرین کنید

ارتینگ earthing، تمرین راه رفتن روی چمن یا زمین به منظور شارژ مجدد میدان انرژی انسان است.

 1. یک جواهر توتم یا زمینی به همراه داشته باشید

جسمی همراه داشته باشید که با احیای چاکرای اول مرتبط است .

 1.  آرام بنشینید و تجسم کنید

یک توپ قرمز نور را در حال تپش در ناحیه چاکرای ریشه (ناحیه کشاله ران) تجسم کنید. تمام انرژی تیره را در حال حل شدن در هنگام برخورد با توپ نور قرمز تجسم کنید.

 1. هر روز زمانی را برای نشستن بیرون از خانه و ارتباط با طبیعت اختصاص دهید

به سادگی آنچه را که در جریان است مشاهده کنید. پرندگان، ابرها، باد، نور، و ارتباط خود را با آن حس کنید.

 1. از جملات تاکیدی یا مانترا استفاده کنید

از مانتراها یا جملات تأکیدی برای برنامه ریزی مجدد الگوهای تفکر ناخودآگاه خود استفاده کنید. مثال‌های تأییدی/مانترا عبارت‌اند از: «من ثابت قدم هستم»، «من متمرکز و کامل هستم، «من به خرد زندگی اعتماد دارم»، «من هر آنچه را که نیاز دارم، دارم»، «من امن و مطمئن هستم»، «تسلیم می‌شوم». من قوی، با ثبات و در صلح هستم.»

 1. یک چای گیاهی بنوشید

یک چای دیتاکس بنوشید که حاوی گیاهان پاک کننده چاکرای ریشه مانند آشواگاندا و میخک است (من این چای را توصیه می‌کنم).

 1. دوش آرام بخش بگیرید

آب یک راه قدرتمند برای پاکسازی انرژی راکد و مسدود شده است. روش دیگر، یک حمام تصفیه کننده با استفاده از نمک‌های معدنی مانند سنگ نمک صورتی هیمالیا باشد.

 1. علت ترس‌های خود را کشف کنید

ترس‌ها از باورهای درونی، کینه‌ها و دردهای حل نشده شما سرچشمه می‌گیرند. زمانی را برای تأمل در مورد ریشه ترس‌های خود در یک مجله یا با یک دوست، شریک یا درمانگر مورد اعتماد اختصاص دهید.

 1. کاتارسیس را تمرین کنید

هر روز کاتارسیس را تمرین کنید تا به طور فعال انرژی مسدود شده چاکرای ریشه را حل کنید. ممکن است دوست داشته باشید مدیتیشن پویا را امتحان کنید، پس به سادگی بپرید، لگد بزنید، مشت بکوبید، فریاد بزنید یا تنش خود را به رقص بکشید.

چاکرایی که میزان همدلی ما را نسبت به خودمان و دیگران را مشخص میکند ” چاکرای چهارم ” است .

موسیقی چاکرای ریشه

همانگونه که گفته شد یکی از راه های پاکسازی چاکرای ریشه گوش دادن به موسیقی است که میتواند فقط از طریق ذهنتان و بدون هیچگونه تلاش فیزیکی به مراحل پاکسازی شما کمک کند. در زیر آهنگ مدیتیشن چاکرا ریشه را گوش دهید تا به ساده ترین شکل به پاکسازی خود کمک کنید.

تمرین برای باز کردن چاکرای اول مسدود شده

اگر می خواهید بدانید چگونه چاکرای ریشه را فعال کنیم مراحل زیر را انجام دهید:

تمرین برای باز کردن چاکرای اول مسدود شده

 1. با اسانس مولادهارا بخور بدهید.

رایحه درمانی دارای خواص درمانی قدرتمندی است که احساس ایمنی و امنیت را بیدار می‌کند. برای باز کردن چاکرای ریشه سعی کنید روغن‌های ضروری خاکی، شمع‌ها یا بخورهایی مانند چوب صندل، سرو، چوب سرو، گل سرخ، پاتچولی، میخک، فلفل سیاه و زنجبیل را بسوزانید.

 1.  جملات تاکیدی مثبت در مورد ایمنی را تکرار کنید.

تکرار جملات تاکیدی به تعیین اهداف برای شکستن الگوهای قدیمی و ایجاد الگوهای جدید کمک می‌کند. برای باز کردن چاکرای ریشه جملات تاکیدی مربوط به خانه و ایمنی را تکرار کنید. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • من همیشه در امانم
 • من بدنم را دوست دارم.
 • خانه من امن و امن است.
 • من از نظر مالی در امنیت هستم.
 • کائنات همیشه برای من فراهم خواهد کرد.

با تکرار این جملات، ما شروع به ایجاد الگوهای فکری، رفتارها و اقدامات جدیدی می‌کنیم که با احساس امنیت و ثبات همسو باشد. برای شناخت خصوصیات چاکرای هفتم به مقاله «چاکرای هفتم» مراجعه کنید.

 1.  حالت هایی را تمرین کنید که چاکرای ریشه را تثبیت می‌کند

یوگا به ارتباط روحی و جسمی بدن از طریق وضعیت‌هایی که آسانا نامیده می‌شوند کمک می‌کند. اتصال به نفس در حالی که آساناها را نگه می‌دارید به آزاد شدن تنش و باز کردن چاکرای ریشه کمک می‌کند. این ژست‌ها عبارت‌اند از کوه، اسکات، جنگجو، الهه و ژست کودک.

 1.  دوباره با زمین ارتباط برقرار کنید

اگر مانند بسیاری دیگر، مدیتیشن در حالت نشسته برای شما مشکل است، می توانید مدیتیشن پیاده روی را امتحان کنید. پیاده روی آگاهانه  برای عمیق تر کردن ارتباط با بدن و زمین توصیه می‌شود. نفس می کشیم، گامی آگاهانه برمی داریم و به خانه واقعی خود(طبیعت) بازمی گردیم. می توانید پیاده روی آگاهانه روی چمن، ماسه یا خاک را در حالی که پابرهنه هستید تمرین کنید تا انرژی خود را با زمین شارژ کنید. این همچنین می‌تواند به معنای گذراندن زمان بیشتر در طبیعت، برقراری ارتباط مجدد با زمین باشد.

 1. درمان ناامنی گذشته.

اینکه آیا اکنون احساس امنیت می‌کنید، معمولاً کمتر به منابع فعلی شما مربوط می‌شود و بیشتر به میزان احساس امنیت شما در دوران کودکی مربوط می‌شود. به مراحل رشد روان‌شناسی فکر کنید. مرحله اول (اعتماد در مقابل بی اعتمادی) ارتباط نزدیکی با رشد چاکرای ریشه دارد. متعادل کردن چاکرای ریشه ممکن است به معنای بهبودی آهسته از رویدادهایی باشد که در گذشته مرتبط با خانه، خانواده، ایمنی و امنیت اتفاق افتاده است. برای آشنایی با چاکرای ششم مقاله «چاکرای ششم» را مطالعه نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم شما را با چاکرای ریشه یا چاکرای اول آشنا کنیم و روش‌هایی جهت بهبود سلامت ذهنی و جسمی شما با پاکسازی و باز کردن چاکرای ریشه  قراردادیم. امیدواریم توانسته باشیم تمامی سؤالات شما در این زمینه را پاسخ دهیم. خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

4.1/5 - (239 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫29 دیدگاه ها

  1. درود وقت بخیر اموزشهاتون کامل و جامع بود .فقط یک سوال برام پیش امده …اگر من بخواهم پاکسازی چاکراه ها را انجام بدم انجام مراحل چگونه است …مثلا طی یک روز ۷ چاکراه را پاکسازی کنم یا طی ۷ روز روزانه یک چاکراه را میتوانم فعال کنم؟

  1. سلام و وقت بخیر
   میتونید مقالات دیگه ای که در این مطلب قرار داده شده رو مطالعه کنید. 7 چاکرا رو توضیح دادیم جداگونه

   1. چاکرا فقط مراکز انرژی وجود ما ها هستن و اسمشون چاکراست نه اجنه نه هیچ چیز دیگه
    بیشتر تحقیق کنید

 1. سلام وقتتون بخیر من تقریبا کلاس ششم
  هستم یعنی حدود ۱۳ سال سن دارم من به ماوراء اعتقاد زیادی دارم و همچنین به زمین و طبیعت آرامش خیلی خوبی دارم به نظر شما خوبه که من در این سن تمامی چاکرا ها را به (ترتیب) باز کنم؟

 2. سلام ببخشید از کجا باید بدونیم که چاکرای اول ما فعال شده و این تمرین ها رو تا کی باید انجام بدیم؟

  1. وقتی حس و حال خوبی داری و به اهدافت فکر میکنی و برنامه ریزی میکنی که به اونا برسی و میرسی ..
   فقط بحث یک چاکرا نیست ..
   از چاکرای اول باید پاکسازی انجام بشه تا چاکرای هفتم ..
   اونوقت که در زندگی به تعادل میرسیم ..
   حس و حال و دنیای جدیدی رو تجربه میکنیم ..
   جمله ای را اخیرا خواندم در مورد پاکسازی نکردن چاکراها که نوشته بودند وقتی چاکراهامون پاکسازی نشده اند انگار که از تولدمون تا الان روحمون حمام نرفته باشه :)))

 3. سلام. از چند سالگی شروع به باز کردن چاکرا ها خوبه؟ و از کجا بفهمیم چاکرا هامون باز شده؟

 4. سلام، چرا حس میکنم پاکسازی همه چاکراها تقریبا شبیه به هم هستن، مثلا راه رفتن با پای پیاده، ارتباط با طبیعت، یوگا، مدیتیشن، دم و بازدم، جملات مثبت تاکیدی، اینا تو همش یکسانه
  خب ینی اینارو انجام بدیم انگار داریم پاکسازی همشو انجام میدیم،
  دیگ به ترتیب پاکسازی کردنو متوجه نمیشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا