تناسب اندامسلامت

فواید یوگا چیست و انواع آن کدام است؟

یوگا یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها یا بهتر بگیم سبک زندگی است. به نظر می‌رسد این روزها همه در حال انجام یوگا هستند. بسیاری از ما پس از اینکه شخصاً مزایای یوگا را احساس کردیم، تصمیم گرفتیم که یوگا را به بخش مرکزی تمرینات ورزشی خود تبدیل کنیم. در این مقاله، ما برخی از حقایق جالبی را که در مورد یوگا آموخته‌ایم و فواید یوگا را به اشتراک می‌گذاریم. ما همچنین توضیح خواهیم داد که چهار فایده علمی یوگا چیست (البته مزایای یوگا بی‌شمار هستند). با این وبلاگ همراه باشید تا بیشتر بدانید که دلیل علاقه ما به یوگا چیست و چرا آن را به شما نیز توصیه می‌کنیم.

یوگا چیست

یوگا، همان‌طور که امروزه معمولاً مورد توجه و تمرین قرار می‌گیرد، به مجموعه‌ای از وضعیت‌ها اطلاق می‌شود که تمرین کننده به ترتیب خاصی انجام می‌دهد. ژست‌ها برای تحریک بدن فیزیکی و عاطفی در نظر گرفته شده است. برخی از اهداف و فواید یوگا آماده کردن خود برای مدیتیشن نشسته، افزایش سرزندگی کلی و ایجاد حس ارتباط بین یوگی‌ها (افرادی که با یوگا پیوند دارند) و دنیایشان است.

یوگا بر اساس زبان سانسکریت پایه‌گذاری شد. بسیاری از کلمات سانسکریت را خواهید شنید که در کلاس یوگا استفاده می‌شوند. استفاده از نام‌های سانسکریت راهی برای احترام به ریشه‌های باستانی یوگا است. همچنین راهی برای ایجاد یک جامعه در سراسر زبان‌ها و مرزها است. زبان یوگا منحصربه‌فرد است و زمانی که آن را بدانید می‌توانید در هر کجای دنیا یوگا تمرین کنید.

ژست‌ها و وضعیت‌هایی که در کلاس یوگا انجام می‌دهیم در مجموع آسانا نامیده می‌شوند. آسانا یوگا به آنچه در یک کلاس یوگای معمولی اتفاق می‌افتد و به حرکات فیزیکی یوگا اشاره دارد گفته می شود.

معنی کلمه یوگا چیست؟

معنی کلمه یوگا چیست؟

از نظر ریشه‌شناسی، کلمه یوگا از اصطلاح “یوغ کردن” گرفته شده است. این «یوغ زدن» به طرق مختلفی تعبیر می‌شود. برخی از تمرین کنندگان آن را به عنوان اتصال بدن و ذهن می‌دانند. دیگران، به عنوان ارتباط نفس با حرکت ، به عنوان ارتباط فرد با همه چیز (جهان صغیر با جهان کلان) آن را تعریف می‌کنند. مهم نیست که یوگی آن را چگونه تفسیر می‌کند، یوگا به معنای احساس پیوند و یگانگی است و فواید یوگا برای روح و جسم شما بی شمار است.

یوگا برای درمان سیاتیک بسیار مفید است و در مقاله «درمان سیاتیک» به معرفی روش هایی برای درمان آن می پردازیم.

تاریخچه و مبدأ یوگا چیست

اگر می‌خواهید بدانید که ریشه ورزش یوگا چیست باید بگوییم که در طول سال‌ها، یوگا از آسیا به سایر نقاط جهان گسترش یافته است. این تمرین که در اصل یک تمرین بودایی بود، در نهایت توسط هندوئیسم انتخاب شد (از این رو بسیاری از ژست‌های یوگا به نام خدایان هندو نام‌گذاری شده‌اند)، به بودیسم بازگردانده شد، و سپس در میان بسیاری از ادیان و جوامع دیگر توزیع شد.

انواع یوگا چیست

امروزه، چند سبک بسیار محبوب و شناخته شده از یوگا، به علاوه شاخه‌های بسیاری وجود دارد. بهترین سبک یوگا همانی است که شما را بیشتر خوشحال می‌کند. در این بخش بررسی کرده‌ایم که سبک و روش هرکدام از حرکات یوگا چیست :

انواع یوگا چیست

1. هاتا یوگا

قدیمی‌ترین شکل یوگا. به طور سنتی، زمان مساوی روی زمین و ایستادن سپری می‌شود. پوزها برای هر 5 تا 10 نفس نگه داشته می‌شوند. ژست‌های هاتا به طور کلی حالت‌های یوگا آسان در نظر گرفته می‌شوند. از فواید یوگا هاتا می‌توان به ترویج سکون اشاره کرد.

2. یوگا قدرت

نسخه مدرن‌تر هاتا. در یوگای قدرتی، ژست‌های شدید حداقل برای 10 نفس نگه داشته می‌شوند.

3. وینیاسا یوگا

برداشتی مدرن از ایده “نفس با حرکت”. پوزها به شیوه‌ای روان به هم مرتبط هستند: یک نفس، یک حرکت. کلاس‌ها می‌توانند شدید باشند که با هدف بهبود گردش خون همراه هستند.

4. آشتانگا یوگا

یک سبک چالش برانگیز از یوگا، آشتانگا همه چیز در مورد توسعه قدرت است. شش سطح از سری آشتانگا وجود دارد که هرکدام با شدت فزاینده‌ای همراه هستند. یکی از فواید یوگا آشتانگا این است که بیشتر کلاس‌های آشتانگا مربی ندارند. در عوض، دانش‌آموزان ژست‌ها را حفظ می‌کنند و به یکدیگر کمک می‌کنند.

5. یین یوگا

یکی دیگر از سبک‌های مدرن‌تر، یین یوگا شامل برگزاری ژست‌های یوگا آرام تا 10 دقیقه است. لوازم زیادی برای حمایت از بدن و ایجاد راحتی استفاده خواهد شد. اتاق اغلب بسیار خنک نگه داشته می‌شود. یین به عنوان کم شدت‌ترین سبک یوگا در نظر گرفته می‌شود که هدف آن کاهش درد است.

6. بیکرام یوگا

بعضی‌ها آن را تفسیری تحت‌اللفظی از یوگا می‌دانند که در گرم‌ترین مناطق هند انجام می‌شود. اتاق تا حدود 105 درجه فارنهایت با رطوبت 40 درصد گرم می‌شود. دقیقاً همان حرکات یوگا به ترتیب در هر جلسه تکمیل می‌شود.

یوگا فواید زیادی دارد که یکی از آن‌ها چاقی صورت است که در مقاله «چاق شدن صورت در یک هفته» آن را توضیح می‌دهیم.

فواید یوگا چیست

در حالی که تجزیه و تحلیل علمی هنوز در تلاش است تا مشخص کند که دقیقاً چه اتفاقی از نظر روانی در طول تمرین یوگا می‌افتد و فواید ورزش یوگا چیست ، جوامع در سراسر جهان مهر تأییدی بر یوگا گذاشته‌اند. از فواید یوگا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فواید یوگا چیست

  1. سلامت روان

می‌دانیم که ورزش تأثیر مثبتی بر سلامت روان دارد. یوگا مزایای منحصربه‌فرد خود را دارد. اولین مورد از فواید یوگا از توجه به تمرین ناشی می‌شود. ذهن آگاهی به تمرکز لحظه‌ای و کامل بر روی یک فعالیت واحد اشاره دارد. چنین تفکری در واقع برای مغز بسیار پاک کننده است. یوگی‌ها گزارش می‌دهند که بعد از کلاس احساس می‌کنند بیشتر مستقر و هوشیارتر می‌شوند.

یک مطالعه نشان می‌دهد که این ذهن آگاهی نتیجه تنفس، مدیتیشن و وضعیت فنی یوگا بوده است. این ترکیب از فعالیت‌ها باعث افزایش فعالیت امواج مغزی می‌شود. چنین فعالیت امواج مغزی باعث افزایش ماده خاکستری و فعال شدن آمیگدال و قشر پیشانی مغز می‌شود. کارآزمایی بالینی ثابت کرد که چنین فعال سازی لوب فرونتال پس از یک جلسه یوگا وجود دارد.

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که یوگا به استرس درک شده کمک می‌کند. از فواید یوگا ثابت شده است که یوگا باعث کاهش احساس اضطراب و افسردگی در افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی می‌شود. به اندازه کافی جالب توجه است که سبک یوگا با شدت بالاتر تأثیر مثبت بیشتری بر افسردگی دارد.

نکته: یوگا به عنوان یکی از راه های مدیریت استرس، برای درمان پرخوری عصبی بسیار مفید است.

  1. کمردرد مزمن

یکی از مهم‌ترین فواید یوگا کمک به کمردرد مزمن است. به پزشکان و پزشکان توصیه می‌شود قبل از درمان‌های تهاجمی‌تر کمردرد مزمن، یوگا را به بیماران خود توصیه کنند.

  1. خواب راحت

نشان داده شده است که حتی یوگایی که در طول روز انجام می‌شود خواب را بهبود می‌بخشد. یک مطالعه نشان داد که تنها پس از چهار هفته یوگا، پرستاران تحت استرس مزمن توانستند بهتر بخوابند. مطالعه دیگری نشان داد که خواب بعد از شش هفته یوگا با شدت بالاتر بهبود یافته است. هنگامی که به طور منظم یوگا انجام می‌دهند، خواب سیر کننده‌تری را تجربه می‌کنند. بسیاری از افراد از یین یوگا به عنوان راهی برای آماده کردن بدن از نظر فیزیکی برای استراحت استفاده می‌کنند. یا برای کمک به بیدار شدن، برنامه‌های وینیاسا را ​​در صبح انجام می‌دهند. ایجاد یک تمرین یوگا که منعکس کننده برنامه خواب شما باشد، راهی عالی برای تنظیم ریتم شبانه روزی شماست!

یوگا یکی از روش های درمان بی خوابی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بی خوابی به مقاله «درمان بی خوابی» مراجعه کنید.
  1. تحرک بهتر

از فواید یوگا افزایش توانایی بدن در تحرک و انعطاف پذیری می‌توان نام برد. تحرک، توانایی بدن برای حرکت با سهولت و استفاده از چندین قسمت بدن در یک زمان است. این اساساً انعطاف پذیری و حرکت ترکیبی است. افراد متحرک اغلب کمتر مستعد آسیب هستند زیرا می‌توانند عضلات یا خانواده‌های عضلانی خاصی را فعال کنند در حالی که به دیگران اجازه می‌دهند استراحت کنند (یا به سادگی از راه دور بمانند). تمرینات یوگا با کمک به ما احساس حرکت قسمت‌های مختلف بدن نسبت به یکدیگر (که آگاهی جنبشی نیز نامیده می‌شود) تحرک را القا می‌کند. و ما را برای یافتن عمق، قدرت و سیالیت بیشتر در حرکت به چالش می‌کشد. حتی حرکات ساده یوگای روی صندلی می‌تواند به تحرک کلی مفاصل کلیدی مانند باسن و مچ پا کمک زیادی کند.

مضرات ورزش یوگا چیست

همه چیزهایی که می‌درخشد طلا نیست و همه افراد حتی اگر همسن باشند، استقامت یا ساختار یکسانی ندارند. با این اوصاف، بهتر است قبل از اجرای حرکات یوگا بدون کمک از مربی بدانید که عوارض ورزش یوگا چیست و در صورت اجرای نادرست ممکن است چه آسیبی به بدن شما وارد کند.

مضرات ورزش یوگا چیست

  • اگرچه فواید یوگا بسیار زیاد است است و  به طور کلی یک ورزش بی‌خطر محسوب می‌شود، اما همیشه در هنگام شرکت در هر فعالیت بدنی خطر آسیب وجود دارد. بنابراین، ضروری است که به بدن خود گوش دهید و بیش از حد به خود فشار نیاورید. اگر تازه وارد یوگا هستید، با یک کلاس مبتدی یا جلسه خصوصی شروع کنید تا فرم و تکنیک مناسب را یاد بگیرید.
  • اگر تحرک محدودی دارید، ممکن است برخی از حرکات یوگا را دشوار یا غیرممکن بدانید. با این حال، تغییرات زیادی را می‌توان برای تطبیق سطوح مختلف توانایی انجام داد. اگر در مورد توانایی خود در انجام یوگا نگرانی دارید، قبل از شروع هر کلاس یا روتین با پزشک خود یا یک مربی معتبر یوگا صحبت کنید. تا بدانید که روش صحیح اجرای حرکات یوگا چیست .
  • یوگا به تعهد زمانی نیاز دارد، زیرا برای مشاهده نتایج باید به طور منظم در کلاس‌ها شرکت کنید یا در خانه تمرین کنید. اگر زمان کوتاهی دارید، بهتر است ورزش دیگری را در نظر بگیرید که می‌تواند در فواصل کوتاه‌تر انجام شود.
  • بسته به محل زندگی شما، کلاس‌های یوگا می‌تواند بسیار پرهزینه باشد. با این حال، اگر هزینه نگران‌کننده است، گزینه‌های زیادی برای تمرین یوگا در خانه وجود دارد، مانند ویدئو‌های آنلاین یا سی‌دی‌های آموزشی.
  • برای نتیجه دیدن از ورزش و فواید یوگا ، نیاز به صبر و تمرین مداوم دارید. ممکن است مدتی طول بکشد تا بتوانید فواید فیزیکی و ذهنی یوگا را ببینید. با این حال، اگر به آن پایبند باشید، احتمالاً متوجه خواهید شد که پاداش‌ها ارزش تلاش را دارند.
یکی دیگر از فواید یوگا افزایش سایز سینه است که در مقاله «بزرگ شدن سينه» به توضیح آن می‌پردازیم.

زمان مناسب انجام یوگا

اعتقاد بر این است که زود بیدار شدن به بدن و ذهن شما انرژی می‌دهد و همچنین به شما فرصت لذت بردن از آرامش و سکوت را می‌دهد. همچنین این بهترین زمان برای انجام یوگا صبحگاهی و تمرین مدیتیشن است.

زمان مناسب انجام یوگا

با این حال، زندگی مدرن پر هیجان است و همیشه نمی‌توان از توصیه‌های متون کلاسیک پیروی کرد. بهترین راه حل در اینجا این است که یوگا صبحگاهی را زمانی انجام دهید که بتواند به راحتی داخل برنامه روزانه شما قرار بگیرد به طور مثال قبل از صبحانه یا حداقل نیم ساعت بعد از غذا خوردن.

برای آشنایی با ساعت مناسب برای ورزش مقاله «بهترین زمان ورزش» را مطالعه کنید.

کلام آخر

در این مقاله سعی داشتیم به شما کمک کنید تا بدانید که اصالت و ریشه یوگا چیست و چگونه می‌توان از فواید یوگا بهره برد. اگر شما به دنبال راهی برای فعال ماندن و بهبود سلامت کلی خود هستید، یوگا یک گزینه عالی است. یوگا فواید زیادی دارد، از بهبود انعطاف پذیری و تعادل گرفته تا افزایش قدرت عضلانی و عملکرد شناختی. پس دیگر بهانه شما برای انجام ندادن یوگا چیست؟ یوگا را امتحان کنید و خواهید دید که نتایج اجرای آن چقدر در بهبود کیفیت زندگی شما تأثیر خواهد گذاشت.

4.8/5 - (24 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا