انرژی درمانیطب سنتی

چاکرای هفتم یا چاکرای تاج را چگونه فعال کنیم؟

چاکرا هفتم از عوامل مهم و تاثیرگذار در زندگی یک فرد می‌باشد که با کنترل آن، می‌توان انرژی بدن خود را در سطح بالایی نگه داشته و از جریان زندگی لذت ببریم. اما چاکرای هفتم چیست ؟ یا اگر بخواهیم کمی به عقب برگردیم، اصلا چاکرا چیست؟ در واقع چاکرا، مراکز انرژی هستند که اطلاعات و انرژی لازمه در راستای زندگی را از طریق اعصاب و ترشح هورمون‌ها و احساسات انسان، تامین می‌کنند. باید دقت داشته باشید که این مراکز انرژی، همانند جسم شما که نیاز به پاکیزگی دارند، نیاز به پاکسازی، فعالسازی و … دارند. به این معنی که اگر شما به پاکیزگی قسمت بیرونی زندگی خود اهمیت می‌دهید، لازم است تا درون جسم خود را نیز پاکسازی کنید.

در کل، بدن انسان هفت چاکرای اصلی دارد که هر کدام با غده مربوطه به خود کنترل می‌شود. سه چاکرای بالایی اول و دوم و سوم، غریضه‌های مربوط به بقا و جسم را کنترل می‌کنند و سه چاکرای پایین پنجم و ششم و هفتم، غرایض احساسات، آگاهی و خلق و خوی فرد را عهده دار هستند و چاکرای چهارم، وظیفه ارتباط بین این چاکراها را بر عهده دارد. در اینجا ما قصد داریم راجع به چاکرای هفتم صحبت کنیم و بگوییم چاکرای هفتم چیست ، چه وظیفه‌ای دارد، چگونه باید آن را فعال کرد، چگونه پاکسازی کرد و … پس با ما همراه باشید.

چاکرای هفتم چیست؟

چاکرا هفتم اگر مهم ترین چاکرا نباشد، قطعا یکی از مهم ترین‌هاست. شاید سوال پیش بیاید که چاکرای هفتم کجاست ؟ این چاکرا، در مرکز سر وجود دارد! بنابراین، در ارتباط کامل با مغز و سیستم عصبی انسان است. به همین دلیل، چاکرای تاج ارتباط مسقیم با ذهن و تفکرات انسان دارد و می‌تواند تاثیر زیادی در روند زندگی داشته باشد. با کنترل این چاکرا، می‌توانید بر امور خودآگاه و ناخودآگاه ذهن خود ارتباط بگیرید و بسیاری از وقایع تلخ و شیرین زندگی خود را مدیریت کنید. پاکسازی این چاکرا، می‌تواند آرامش ذهن، قدرت فهم، درک بالا و شهود را برای شما به همراه داشته باشد. و برعکس، بسته بودن این چاکرا، بسیاری از مشکلات فکری و روحی، که درب ورود به مشکلات جسمی و عملکردی است را به وجود می‌آورد.

چاکرای هفتم چیست

همانطور که قبل تر هم گفتیم، این چاکرا در مرکز سر قرار دارد. بنابراین هر تغییری در این چاکرا، می‌تواند تغییرات کوچک و بزرگی را بر روی ذهن و فکر و انرژی لحظه‌ای ایجاد بکند. بنابراین، باید همیشه در پاکسازی و مدیتیشن چاکرای هفتم کوشا باشید. برای شناخت بیشتر مفهوم چاکرا به مقاله «چاکرا» مراجعه کنید.

خصوصیات چاکرای هفتم چیست؟

هر کدام از چاکراها، ویژگی و خصوصیات خاص خودشان را دارند. یک رنگ خاص، نماد خاص، غده مربوطه، هورمون خاص و … چاکرای هفتم نیز دارای این ویژگی‌های خاص خود می‌باشد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم و بیان می‌کنیم که شناخت این ویژگی‌ها، چگونه به درک ما از توانایی این چاکرا و قابلیتی که این چاکرا دارد، کمک می‌کند.

خصوصیات چاکرای هفتم چیست؟

رنگ چاکرای هفتم طلایی، سفید و بیشتر از همه، بنفش می‌باشد. سمبل این چاکرا، لوتوس هزار برگ نیلوفری است. تاثیرگذارترین موسیقی بر روی این چاکرا، موسیقی با سکوت زیاد، و تاثیرگذارترین نت موسیقی، نت سی می‌باشد. غده مخصوص چاکرای هفتم، هیپوفیز می‌باشد که به عنوان غده اصلی هم شناخته می‌شود. چرا که ترشح این غده، سرتونین است که هورمون‌های سایر غدد را کنترل می‌کند. با استنباط به همین موضوع، می‌توان دریافت که این چاکرا، چاکرای مهمی به حساب می‌آید.

قسمت بالایی سر، مخچه، جمجمه، وسط سر و چشم راست، از اندام وابسته به این چاکرا می‌باشد که می‌توان از این موارد، به عنوان ورودی‌های انرژی برای پاکسازی و فعالسازی چاکرای هفتم نام برد.

در مقاله «چاکرای چشم سوم» شما را با خصوصیات و روش‌های پاکسازی و فعالسازی چاکرای ششم آشنا می‌کنیم.

جایگاه و فعالیت چاکرای تاج کجاست؟

همانطور که قبلا هم گفتیم، چاکرای هفتم، در مرکز سر قرار می‌گیرد، به همین دلیل به آن چاکرای تاج هم گفته می‌شود. همین مورد، باعث می‌شود این چاکرا، تمرکز بالایی در تنظیم سیستم عصبی و مغز داشته باشد و کمک کند تا فرد، کنترل بیشتری روی ذهن خود داشته باشد. کنترل ذهن نیز می‌تواند تاثیرات زیادی روی نحوه عملکرد در شرایط مختلف، برخورد با وقایع و ارتباط با سایر افراد، داشته باشد.

جایگاه و فعالیت چاکرای هفتم کجاست؟

فعالیت چاکرای هفتم نقطه شروع تجلی اکثر چاکراهاست. به دلیل جایگاه این چاکرا که جایگاهی مشابه با چاکرای اول دارد، با این چاکرا در ارتباط است و کنترل زیادی بر قسمت‌های جسمی و فیزیکی مرتبط با این چاکرا دارد. برای آشنایی با چاکرای اول مقاله «چاکرای ریشه» را مطالعه کنید.

رنگ جاذب انرژی این چاکرا، بنفش می‌باشد و با این جذب، می‌تواند انرژی لازم جهت درک تفکرات معنوی را به شما القا کند. این تفکرات معنوی، می‌توانند اهمیت اهداف شما را پر رنگ‌تر نشان بدهند و باعث شود تا انگیزه شما برای کارها، بیشتر و بیشتر شود.

در واقع، این که در مسیر یک هدف، گاها بی انگیزه می‌شوید و به دنبال یک راه فرار از این حس و حال هستید را باید با فعالیت چاکرا هفتم جبران کنید. همچنین، عکس این قضیه نیز وجود دارد. یعنی مسدود شدن چاکرای هفتم، بی انگیزگی و پوچی را به همراه خواهد داشت و همچنین، مشکلات مغز و اعصاب و میگرن در بخش جسمی و فیزیکی بدن، به دنبال این اختلال است.

نحوه متعادل کردن چاکرا هفتم چگونه است؟

بهترین عملکرد این چاکرا، زمانی است که فعالیت آن، متعادل باشد. کم کاری چاکرا هفتم باعث انزوا و گوشه گیری فرد خواهد شد. همچنین پرکاری آن نیز اتفاق خوبی نیست و می‌تواند عامل افسردگی و نا امیدی باشد. اختلال در چاکرای هفتم، مشکلات جسمی و فیزیکی را نیز به همراه خواهد داشت. مختل شدن این چاکرا، می‌تواند ناراحتی‌های روانی، بی خوابی، مشکلات پوستی، سردردهای میگرنی، اختلال در سیستم عصبی و … را به همراه داشته باشد.

مقاله «چاکرای دوم» به معرفی چاکرای دوم و نحوه فعالسازی آن می‌پردازد که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید.

به همین دلیل، واجب است تا چاکرا هفتم را متعادل نگه دارید. چاکرای متعادل، راه‌های دسترسی به ضمیر ناخوداگاه شما را فراهم می‌سازد. به شما در درک چیزی که هستید کمک می‌کند و این شرایط را مهیا می‌سازد که از بیشترین پتانسیل خود، استفاده کنید.

اما چه راه‌هایی برای متعادل کردن چاکرای هفتم وجود دارد؟ کاری که باید انجام دهید این است که اجازه دهید انرژی بنفش و سفید به ذهنتان وارد شود. به سکوت گوش فرا دهید چرا که سکوت، ورودی انرژی سفید به درون شما خواهد بود.

به درون خودتان متصل شوید. گاها با تفکر، مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی و … . کافی است درون خود را در ذهن خود جست و جو کنید، آن وقت موسیقی می‌تواند در بند بند ذهنیت شما بنشیند و شما را از جسم خود خارج کند. تفکرات شما نیز، می‌تواند ذهن شما را در هر جای این جهان ببرد و به شما اجازه‌ی سفر در زمان را بدهد.

برای آشنایی و شناخت چاکرا سوم پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله «چاکرای سوم» را از دست ندهید.

وظایف چاکرای تاج چیست؟

با متعادل سازی و توازن چاکرا‌ها، می‌توانید خودتان را از شر بیماری‌های ذهنی خلاص کنید. شاید برای این کار، نیاز به تمرین و تداوم در عمل داشته باشید. با این فعالیت‌ها، می‌توانید نحوه وظایفی که چاکرا هفتم دارد را تقویت کنید تا بیشترین دریافت انرژی و بالاترین راندمان را از آن انتظار داشته باشید. چاکرای هفتم، وظیفه‌ی تمرکز، خرد، آگاهی، رهایی از حد و حدود فردی و اتصال با جهان هستی، شکستن تابو‌های ذهنی، از بین بردن پرده بین مغز و جهان و … را بر عهده دارد.

وظایف چاکرای هفتم چیست؟

چاکرای هفتم می‌تواند ارتباط شما با جهان بیرون را به شکل عجیبی تغییر دهد تا شما، بتوانید با کائنات دور و بر خود ارتباط خاصی بگیرید و به میزان بیشتری از آن‌ها بهره‌مند شوید.

شناخت نحوه فعالسازی چاکرای تاج

مهمترین روش‌های فعالسازی چاکرای هفتم، به شرح زیر است:

شناخت نحوه فعالسازی چاکرا هفتم
 • تنفس خودآگاه، عبادت، آواز خواندن، مدیتیشن آرام و ساکت

این راه‌ها، ساده ترین راه‌های فعالسازی چاکرای هفتم می‌باشد که می‌توانید از آن‌ها بهره‌مند شوید.

بخوانید: روش های فعال سازی انرژی چی و تقویت آن

 • سپردن خود به طبیعت

از جمله راه هایی که می‌توان به فعالسازی چاکرای هفتم شما کمک کند، این است که از طبیعت اطراف خود لذت ببرید. بهترین مکان برای فعال کردن چاکرا هفتم ، کوه است. زمانی که روی کوه هستید، از زمین و تفکرات و اتفاقات شخصی دور شده و بیشتر به آسمان بی کران نزدیک می‌شوید. بنابراین، حتما سعی کنید کوه نوردی و مدیتیشن در سکوت کوه را در برنامه خود داشته باشید.

 • موسیقی درمانی

با نوای موسیقی می‌توانید به فعالسازی چاکرا هفتم کمک کنید. سعی کنید از موسیقی‌های بی کلام در این زمینه استفاده کنید. همچنین دقت داشته باشید که سکوت، بهترین موسیقی برای فعالسازی چاکرای هفتم می‌باشد. در سکوت، به راحتی می‌توانید ندای درونی خود را بشنوید و با آن ارتباط بگیرید. به همین دلیل، سعی کنید حتما مدت زمانی از روز را به سکوت مطلق اختصاص دهید.

 • رنگ چاکرای هفتم

همانطور که گفتیم، رنگ اصلی چاکرای هفتم، رنگ بنفش می‌باشد. سعی کنید در محلی قرار بگیرید که بیشترین رنگ بنفش، در اطراف شما وجود داشته باشد.

 • رایحه چاکرای تاج

استشمام رایحه، از مهمترین روش‌های فعالسازی انواع چاکرا‌ها می‌باشد. از رایحه‌های فعال سازی چاکرا هفتم، می‌توان به نیلوفر، لاله، اسطوخودوس و کندر اشاره داشت.

 • سنگ چاکرای تاج

با استفاده از سنگ نیز می‌توانید به فعالسازی چاکرا هفتم دست پیدا کنید. سنگ کریستال و کوارتز بنفش، در این زمینه خوب عمل می‌کنند که با استفاده از آن‌ها، می‌توانید ناهماهنگی را از ذهن خود پاک کنید.

مقاله «چاکرای چهارم» شما را با نحوه پاکسازی و فعالسازی این چاکرا آشنا می‌کند که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید.

نحوه پاکسازی چاکرا هفتم چگونه است؟

تشویش و اضطراب می‌تواند چاکرا هفتم شما را مخدوش کند. شاید لازم باشد برای از بین بردن افکار منفی، بی انگیزگی و بی هدفی، این چاکرا را پاکسازی کنید. راهی که برای پاکسازی چاکرای هفتم پیشنهاد می‌شود، مشتقی از عملکرد‌های فعالسازی این چاکرا می‌باشد. برای این کار باید تمرکز بالایی داشته باشید و انرژی مثبت اطراف خود را دریافت کنید.

نحوه پاکسازی چاکرای هفتم چگونه است؟

برای شروع این کار، یک موسیقی آرام پلی کنید و به شکل لوتوس در یک مکان ثابت قرار بگیرید، چشمان خود را ببندید و پنج نفس عمیق بکشید تا تمرکزتان روی اطراف بالا برود؛ در مرحله بعد، باید بتوانید تجسم قوی خود را به راه بیندازید و برای شروع، یک گل بفنش پر زرق و برق را در ذهن خود تصویرسازی کنید. با تمام حواس خود، گرمای نور را دریافت کنید و جریان نور را از مرکز سر خود، به سمت چاکراهای دیگر، و تمام قسمت‌های بدن خود سوق دهید؛ حال نور بنفش در حال چرخش، که نماد چاکرا هفتم است را در ذهن خود شکل بدهید. حال این نور را در تمامی قسمت‌های بدن خود انتقال دهید و سپس با کنترل این نور، آن را از نوک پا‌های خود خارج کنید. تا تیرگی‌ها و آلودگی‌هایی که در روح شما وجود داشت، از بدن شما خارج شود. در مرحله آخر، چشمتان را باز کنید و صورت خود را با کف دست، لمس کنید. انجام این مراقبه به مدت 40 روز، تاثیرات شگفت انگیزی بر روی شما خواهد داشت که قطعا تاثیرات آن را به چشم خواهید دید.

مقاله «چاکرای پنجم» را مطالعه کنید تا با جایگاه چاکرای پنجم و خصوصیات آن آشنا شوید.

علائم باز شدن چاکرای هفتم چیست؟

باز شدن چاکرای تاج شما یک اتفاق مهم است که باید مراقب آن باشید. بااین‌حال، دانستن اینکه آیا در شرف وقوع است یا خیر، ممکن است دشوار باشد؛ زیرا همه علائم متفاوتی را تجربه خواهند کرد. برای دانستن علائم و نشانه‌های اصلی باز شدن چاکرای تاج خود ادامه مطلب را بخوانید.

علائم باز شدن چاکرای هفتم

1. احساس سوزش و گزگز در ناحیه سر

اگر متوجه شدید که در سر خود نوعی احساس سوزن‌سوزن شدن دارید، احتمالاً چاکرای تاج شما در حال باز شدن است. این یکی از علائم اصلی آن است. این به این دلیل است که تمام زباله‌های عاطفی و روانی که سر شما را مسدود کرده‌اند، خارج می‌شوند.

2. افزایش تمایل به انزوا و گوشه‌گیری

باز شدن چاکرای تاج شما ممکن است شامل برخی تغییرات ذهنی و روانی باشد. ممکن است متوجه شوید که خلق‌وخو یا رفتارتان در حال تغییر است به‌طوری‌که ترجیح می‌دهید بیشتر اوقات تنها باشید.

چاکرای شما باعث می‌شود که بیشتر و بیشتر به سمت درون حرکت کنید؛ زیرا تنهایی به تسهیل فرایندهای روانی و معنوی لازم برای بیداری چاکرای تاج کمک می‌کند.

3. دردهای بدن و سر

یکی از علائم باز شدن چاکرای هفتم، علاوه بر سوزن‌سوزن شدن سر، سردردهای خفیف تا شدید است. همان‌طور که چاکرای تاج شما بیدار می‌شود، ذهن شما دچار آشفتگی و هرج‌ومرج زیادی می‌شود. افکار، احساسات و خاطرات منفی همه‌جا در حال چرخش هستند، زیرا ذهن دائماً برای از بین بردن آن‌ها می‌جنگد.

4. تغییر در سیکل خواب

یکی از تغییرات ذهنی و جسمی اصلی دیگری که از علائم باز شدن چاکرای هفتم به شمار می‌رود، تغییر چشمگیر در الگوی خواب شما خواهد بود. همان‌طور که ذهن شما با مجموعه‌ای از افکار، درگیری‌ها و تغییرات موردنیاز برای بیدار کردن چاکرای تاج سروکار دارد، هر فرایند دیگری که به ذهن و مغز شما مرتبط است نیز تحت‌تأثیر قرار خواهد گرفت.

برای مثال، ممکن است:

 • خیلی کمتر بخوابید؛
 • یا برعکس، بیشتر از حد معمول بخوابید.
 • به‌سختی به خواب بروید
 • احساس خواب‌آلودگی حتی بعد از 7-8 ساعت خواب داشته باشید
 • قبل از اینکه بخوابید افکار مختلف به ذهنتان هجوم بیاورند.
 • ممکن است سردردهای مزمن خواب شما را مختل کنند.

5. سایر تغییرات فیزیکی

جدا از درد، سوزن‌سوزن شدن سر و مشکلات خواب، بدن شما ممکن است طیف وسیعی از اختلالات و علائم باز شدن چاکرای هفتم که البته بسیار نادر و کم‌اهمیت هستند را نیز تجربه کند. مانند:

 • میگرن
 • احساس تهوع
 • احساس خواب‌آلودگی
 • داشتن مه مغزی
 • احساس خستگی
 • احساس واردشدن شوک الکتریکی به بدنتان

سخن پایانی

چاکرای هفتم از مهم ترین چاکراها می‌باشد که قدرت تمرکز، ارتباط با کائنات، فکر آزاد و خلاق و انگیزه بالا را در شما به وجود خواهد آورد. با انجام مدیتیشن چاکرای هفتم ، می‌توانید در فعالسازی و پاکسازی آن کوشا باشید و از این قابلیت ذهن، به بهترین شکل ممکن استفاده کنید. علائم باز شدن چاکرای هفتم ، یک ذهن باز می‌باشد که می‌تواند تمامی اتفاقات خوب را متصور شود و تمام مشکلات را مدیریت کند تا کمترین تاثیر را بر روی ذهن بگذارد. با انجام تمریناتی که در این جا ذکر شد، می‌توانید تاثیر شگفت انگیزی را بر روی ذهن خود تجربه کنید تا معنی دقیق معنویات را به خوبی درک کنید و به واسطه‌ی آن، جسم فیزیکی خود را از از هرگونه بیماری خودساخته، آزاد کنید.

4.2/5 - (29 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫7 دیدگاه ها

 1. ممنونم از نطالب فوق العاده تون راجع به چاکراها
  بسیار لذت بردم …
  ناماسته الوها …

 2. سلام خسته نباشید .ببخشید میخاستم بپرسم که سردرد ها و بی خوابی و پیچیدگی هایی که در بدن رخ میده برای موقعی هست که چاکرا باز میشه یا همیشه سر درد و بی خوابی میگیریم و داعمی هست. ممنون

  1. تا زمانی که تمام انرژی منفی و … از بدن و مخصوصا از ذهن و سر شما خالی بشه سوزن سوزن زدن و درد و احساسات ناخوشایند و خواب‌آلودگی زیاد و … به وجود میادش و دائمی نیستش

 3. سلام
  من فرق سرم اغلب اوقات درد میکنه به خصوص شب ها و به خصوص تر موقعی که چاکرا هام تمیز هستند و احساس سبکی دارم
  مدت زیادیه شاید 3-4 سالی باشه دلیلش کسی می دونه چیه و چه کاری باید کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا