انرژی درمانیطب سنتی

چاکرای ششم کجاست؟ روش فعالسازی چاکرای چشم سوم چیست؟

چاکرای چشم سوم مرکز انرژی در بدن ما است که مسئول واقعیت، ادراک، تجلی، فکر و شهود است. بر اساس فلسفه یوگا، چشم سوم به دوگانگی متصل است که نوعی ادراک مخالف واقعیت است و صرفاً توسط ذهن ایجاد می‌شود. هنگامی که چاکرای ششم با بقیه چاکراها هماهنگ شد، گفته می‌شود که دری به سوی روشنگری معنوی باز می‌شود. وقتی چاکرای چشم سوم ما پاک و متعادل باشد، زندگی را با وضوح می‌بینیم و دارای شهود قوی، بینش، خودآگاهی و تعادل عاطفی هستیم. از سوی دیگر، زمانی که چاکرای ششم ما مسدود یا نامتعادل است، ما تمایل داریم با مشکلاتی مانند بسته‌بینی، بدبینی، اضطراب، افسردگی، پارانویا و سایر بیماری‌های روانی و اختلالات خلقی دست و پنجه نرم کنیم.

اگر فکر می‌کنید ممکن است چاکرای چشم سوم مسدود شده باشد، به دوران کودکی خود فکر کنید. آیا در خانواده‌ای بسته بزرگ شده‌اید؟ آیا آزاد اندیشی در دوران کودکی شما تشویق می‌شد، یا مشروط به “اطاعت بدون پرسش” بودید؟ آیا محیط اولیه زندگی شما از نظر عاطفی پایدار بود؟ آیا شما والدین یا مراقبین برای بینش و دیدگاه‌های خود ارزش قائل هستید؟ اگر نه، احتمالاً به دلیل شرایط کودکی خود با مشکلات چاکرای ششم دست و پنجه نرم می‌کنید. در این مقاله می‌خواهیم تمامی این موارد را که مسدود بودن و فعال سازی چاکرای ششم یا چاکرای چشم سوم ارتباط دارند بررسی کنیم. همراه ما باشید.

چاکرای ششم چیست؟

چاکرای چشم سوم یا آجنا مرکز انرژی در بدن ما است که مسئول شهود، تخیل، فکر و خودآگاهی است. چاکرای ششم کجاست ؟ چاکرای ششم که در وسط پیشانی درست بالای چشم‌ها قرار دارد، با رنگ نیلی و غده صنوبری در مغز مرتبط است. این چاکرا به تنظیم انرژی مرتبط با بینش و خرد کمک می‌کند. برای اطلاع و شناخت بیشتر چاکراها به مقاله «چاکرا» مراجعه کنید.

چاکرای ششم چیست

خصوصیات چاکرای چشم سوم

از خصوصیات چاکرا ششم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عنصر: نور
 • رنگ چاکرای چشم سوم : نیلی
 • ارتباط فیزیکی: چشم‌هایی که در بین ابروهای ما قرار دارند
 • اثر: این به عمل دیدن به صورت فیزیکی و شهودی مرتبط است.
 • در تعادل: ما موقعیت‌های بیرونی و درونی را به وضوح می‌بینیم و درک می‌کنیم

جایگاه و فعالیت چاکرای چشم سوم

چاکرای چشم سوم ششمین چاکرای بدن انرژی است که از 7 چاکرای اولیه تشکیل شده است. چشم سوم مرکز انرژی است که به عنوان چشم درونی نیز شناخته می‌شود و به دید و درک انرژی فراتر از آن چیزی که ما به‌صورت فیزیکی آشکار می‌بینیم و تجربه می‌کنیم، اجازه می‌دهد.

جایگاه و فعالیت چاکرای چشم سوم

این چاکرا به ما این امکان را می‌دهد که هم قلمروهای نادیده و هم معمولاً دیده شده را از منظری بالاتر درک کنیم. هنگامی که چاکرای ششم فعال است، این به ما امکان می‌دهد تا از توانایی‌های فراحسی و شناخت شهودی خود بهره ببریم. این چاکرا دروازه‌ای بسیار قدرتمند به قلمرو روح است و به ما امکان می‌دهد به دیدگاه کیهانی وجود خود دسترسی پیدا کنیم.

اولین چاکرا، چاکرا ریشه است که در مقاله «چاکرای ریشه» به شرح آن پرداخته ایم و می‌توانید مطالعه کنید.

نشانه‌های چاکرای چشم سوم نامتعادل

بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا نیاز به درمان چاکرای چشم سوم فعال دارید یا خیر این است که به افکار، احساسات، اعمال و احساسات فیزیکی درون بدن خود توجه کنید.

نشانه‌های چاکرای چشم سوم نامتعادل

در اینجا چند نشانه وجود دارد که باید مراقب آنها بود:

 • شما به ندرت احساس خلاقیت می‌کنید یا از چیزی الهام می‌گیرید
 • شما گوش دادن به شهود خود را نادیده می‌گیرید
 • شما بیش از حد منطقی یا بیش از حد احساساتی هستید
 • شما جذب جزئیات می‌شوید اما برای دیدن “تصویر بزرگ‌تر” تلاش می‌کنید
 • شما اغلب در افکار خود گم می‌شوید
 • شما معمولاً برای اجتناب از واقعیت به رؤیاپردازی فرار می‌کنید
 • شما به طور خودپرستانه به «قدرت‌های» خاص (توانایی دیدن رؤیاها، شفاف‌سازی و غیره) وابسته هستید.
 • شما از نظر عاطفی واکنش نشان می‌دهید و به راحتی ناراحت می‌شوید
 • شما به چیزهای بیرونی معتاد هستید که فکر می‌کنید شما را خوشحال می‌کند (روابط، غذا، رابطه جنسی، پول، موقعیت، خرید و غیره)
 • شما برای دیدن واضح واقعیت مبارزه می‌کنید (تحریفات ذهنی را ببینید)
 • به نظر نمی‌رسد که نمی‌توانید به خود یا روح عمیق‌تر خود متصل شوید
 • تعاملات شما با افراد دیگر بسیار پیش پا افتاده یا سطحی است
 • شما به راحتی به مردم بی اعتماد می‌شوید یا از آنها متنفر هستید
 • شما نظرات سفت و سختی در مورد جهان دارید که مایل به تغییر آن نیستید
 • شما غالباً لجباز هستید
 • برای شما سخت است که ذهن باز داشته باشید
 • ممکن است شما را مغرور و متکبر تصور کنند
 • ممکن است شما را رؤیاپرداز و بی اساس تصور کنند
 • از سردردهای مکرر یا میگرن رنج می‌برید
 • شما یک نفس متراکم و سنگین دارید
 • شما به شدت به نتایج وابسته هستید
 • شما فاقد تمرکز و قاطعیت هستید
 • شما از مشکلات بینایی و مشکلات سینوسی رنج می‌برید
 • شما از توهمات/بیماری روانی رنج می‌برید

اگر تمایل دارید با خصوصیات چاکرای دوم آشنا شوید به مقاله «چاکرای دوم» مراجعه کنید.

نحوه متعادل کردن چاکرای ششم

اگر متوجه شدید که تعدادی از علائم ذکر شده در بالا را تجربه می‌کنید، می‌دانید که تجربه چاکرای چشم سوم بیش فعال می‌تواند بسیار شدید و طاقت‌فرسا باشد. خبر خوب این است که در واقع یک تمرین به راحتی در دسترس و قدرتمند وجود دارد که می‌توانید بلافاصله آن را در سبک زندگی خود بگنجانید که این چاکرا را در تعادل نگه می‌دارد.

نحوه متعادل کردن چاکرای چشم سوم

ساده‌ترین راه برای ثابت کردن انرژی خود این است که با پوست برهنه خود با زمین تماس برقرار کنید. گذراندن وقت برای قدم زدن در طبیعت با پای برهنه، باغبانی و قرار دادن دستان خود در خاک، و ارتباط با درختان تنها برخی از راه‌هایی است که می‌توانید زمین گیر کنید. برای بیشترین تأثیر، مهم است که عمداً در بدن خود در هنگام اتصال به زمین حضور داشته باشید. اتصال به زمین به پاک‌سازی ذهن، آرام کردن احساسات، تقویت غریزه‌تان و تجدید انرژی زمین با انرژی کاملاً متعادل زمین کمک می‌کند.

این اثرات اتصال به زمین‌، این عمل را به یک تمرین عالی برای التیام انرژی چاکرای ششم بیش فعال و حفظ تعادل در سیستم انرژی شما تبدیل می‌کند. اگر دسترسی فوری به یک فضای طبیعی برای تمرین زمینی ندارید، می‌توانید با استفاده از تجسم در طول مدیتیشن چاکرای ششم ، این تکنیک را نیز تمرین کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چاکرای سوم به مقاله «چاکرای سوم» مراجعه کنید.

شما می‌توانید انرژی طلایی زمین کاملاً متعادل را تجسم کنید که از زمین از طریق چاکرای ریشه شما تا چشم سوم شما جریان دارد و تمام این مراکز انرژی را هنگام حرکت در شما متعادل می‌کند. تکنیک‌هایی مخصوص برای مدیتیشن چاکرای ششم وجود دارد که می‌توانید در مورد آنها بیشتر تحقیق کنید.

روش توازن چاکرای چشم سوم

ایجاد توازن در چاکرای چشم سوم بیش از حد فعال به تمرکز عمدی و هدایت انرژی اضافی شما بستگی دارد. تمرین‌های مختلفی در یوگا وجود دارد که به پرورش ذهن آگاهی و تمرکز عمیق کمک می‌کند.

روش توازن چاکرای چشم سوم

یک تمرین واقعاً قدرتمند یوگا برای متعادل کردن انرژی چشم سوم،  trāṭaka  نامیده می‌شود. این شامل نگاه کردن به یک نقطه با یک نگاه ثابت و تمرکز کامل است. این کار معمولاً با خیره شدن به شعله شمع یا ماه انجام می‌شود و می‌تواند به شما کمک کند تا انرژی روانی چاکرای چشم سوم خود را به درستی هدایت کنید.

پوزها یا آساناها در یوگا که به تعادل چاکرای ششم کمک می‌کنند:

 • بالاسانا (ژست کودک)
 • پراساریتا پودوتاناسانا (چروک پاهای پهن به جلو)
 • تمرین تکنیک تنفس یوگا معروف به پرانایاما (تنفس جایگزین از سوراخ بینی) یک راه عالی برای ایجاد تعادل عمدی کل میدان انرژی است.

اگر تمایل به فعالسازی چاکرای قلب یا چهارم خود دارید مقاله «چاکرای چهارم» مطالعه کنید.

نحوه فعالسازی چاکرای ششم

یکی از مشکلات بزرگ مرتبط با مسدود شدن چاکرای ششم ، سفت بودن و بسته بودن آن است. برای غلبه بر این مشکل، سعی کنید کتاب بخوانید، برنامه‌های جدید تماشا کنید یا فعالیت‌های خارج از منطقه راحتی خود را تجربه کنید. حتی اگر در ابتدا کمی عجیب به نظر می‌رسد، سعی کنید در مورد دیدگاه‌ها و روش‌های دیگر زندگی کنجکاو باشید.

نحوه فعالسازی چاکرای ششم

غده صنوبری شما یک توده ریز نخودی شکل در مغز است که با انسداد چاکرای چشم سوم مرتبط است. در حالی که غده صنوبری مسئول تنظیم چرخه خواب و هورمون‌های تولید مثل است، ریشه‌های عرفانی‌تری نیز دارد. بسیاری از فرهنگ‌های باستانی مانند تبتی‌ها، مصری‌ها و چینی‌های باستان معتقد بودند که غده صنوبری مسئول آگاهی معنوی است. برای کلسیم زدایی غده صنوبری، سعی کنید از محصولات و منابع آبی حاوی فلوراید خودداری کنید.

بخوانید: روش های فعال سازی انرژی چی و تقویت آن

چشم سوم ما زمانی بهترین عملکرد را دارد که در واقعیت باشد. وگرنه خیلی راحت در خیال و توهم گم می‌شویم. سعی کنید با هر چیزی که در زندگی روزمره شما پیش می‌آید حضور داشته باشید. تمرکز بر نفس کمک زیادی به شما می‌کند.

از آنجایی که عنصر چاکرای چشم سوم نور است، اگر کمی بیشتر به بیرون بروید، ممکن است بتوانید ذهن خود را شفاف‌تر کنید. اگر در آب و هوای تاریک یا سرد زندگی می‌کنید، ممکن است بخواهید نور درمانی را امتحان کنید، اگر دریافت نور طبیعی خورشید گزینه چندانی نیست. در سطح فیزیکی، نور غده صنوبری را بیدار می‌کند که عملکرد چشم سوم را بهبود می‌بخشد.

از گیاهی که چشم سوم را باز میکند مانند ماگ، بادیان، زعفران، ریحان، یاس، اسطوخودوس، گل ساعتی، رزماری و نیلوفر آبی استفاده کنید. می‌توانید این گیاهان را پخش کنید، آنها را به عنوان بخور بسوزانید، آنها را به صورت موضعی (به شکل رقیق) بمالید یا مصرف کنید. یکی از بهترین راه‌های مصرف گیاهان، نوشیدن آن‌ها به صورت چای است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره خصوصیات، نحوه پاکسازی و فعالسازی چاکرای پنجم به مقاله «چاکرای پنجم»  مراجعه کنید.

نحوه پاکسازی چاکرای ششم

میوه‌ها و سبزیجات زیر را بیشتر به رژیم غذایی خود وارد کنید که همگی با چاکرای چشم سوم طنین‌انداز می‌شوند: آلو، خرما، تمشک، زغال اخته، انجیر، کشمش، بادمجان، کلم بنفش، کلم پیچ بنفش، هویج بنفش، و سیب زمینی بنفش.

نحوه پاکسازی چاکرای ششم

خوداندیشی یک مهارت مهم برای توسعه است و به افزایش خودآگاهی شما کمک می‌کند. سعی کنید افکار و احساسات خود را هر روز در یک مجله خصوصی منعکس کنید. سعی کنید دلیل اینکه چرا به بعضی چیزها اعتقاد دارید و به طرق مختلف رفتار می‌کنید، تشریح کنید.

خیره شدن به آسمان شب راهی ساده اما الهام‌بخش برای در نظر گرفتن همه چیز است. خیره شدن به ماه و ستاره‌ها ذهن را باز می‌کند و به شما کمک می‌کند تا از قفس فکر فراتر بروید

برای پاکسازی چاکرای ششم ، از روغن‌هایی مانند نعناع هندی، کندر، مریم گلی، چوب صندل، ارس و خس‌خس استفاده کنید. می‌توانید این روغن‌ها را در یک پخش کننده روغن قرار دهید، آنها را روی مچ دست خود بمالید (به صورت رقیق شده)، یا آنها را در یک آویز پخش کننده بپوشید.

برای شناخت خصوصیات چاکرای تاج پیشنهاد می‌کنیم به مقاله «چاکرای هفتم» مراجعه کنید.

مدیتیشن چاکرای ششم

دو نوع اصلی مدیتیشن چاکرای ششم که در ادامه به شما آموزش می‌دهیم، کمک می‌کنند چاکرای چشم سوم خود را فعال و متعادل کنید؛ چاکرای چشم سوم که بسیاری از یوگی‌ها معتقد هستند ساده‌ترین چاکرا برای بیدار کردن است.

مدیتیشن چاکرای ششم

روش اول مدیتیشن چاکرای چشم سوم

 • در حالت مدیتیشن معمولی خود راحت بنشینید (حالت عادی به‌صورت چهارزانو، کمر صاف و مچ دستان بر روی سر زانو است)
 • یک چاکرای بسیار نورانی به رنگ نیلی شفاف را تجسم کنید که به‌آرامی در مرکز پیشانی شما می‌چرخد.
 • تصور کنید نور نیلی رنگی که می‌بینید از سمت محل چاکرا شروع شده و تمامی سر شما را در برمی‌گیرد.
 • حال تصور کنید که این منبع نور نیلی رنگ در پیشانی شما، پرتوهای نور را باقدرت زیاد به چاکراهای دیگر یعنی چاکراهای ویشودها، آناهاتا، مانیپورا، سوادیشتانا و مولادهارا ساطع می‌کند.
 • تجسم کنید که نور چاکرای ششم، تمام بدن شما را با انرژی تابشی در برگرفته است.
 • 20 تا 30 دقیقه در این حالت بمانید و به مدیتیشن چاکرا ششم ادامه دهید.

صدای بیج یا مانترا چاکرای آجنا صدای اولیه یا همان OM  است. خواندن OM به فعال شدن چاکرا کمک می‌کند.

روش دوم مدیتیشن چاکرای ششم

 • یک شمع روشن کنید و آن را در فاصله تقریباً یک‌متری مقابل خود در امتداد سطح چشم قرار دهید.
 • مدیتیشن را با خیره شدن پیوسته به شعله شمع، بدون آنکه پلک بزنید شروع کنید.
 • نگاه خود را به مدت 2 دقیقه خیره به شمع نگه دارید سپس به‌آرامی چشمان خود را ببندید.
 • سپس شعله را با در درون ذهنتان تجسم کنید تا چاکرا قدرت شعله را جذب کند. این کار را به مدت چند دقیقه ادامه دهید.
 • چشمان خود را باز کنید و باری دیگر به شعله شمع خیره بنگرید. این بار شمع را بیش از دو دقیقه نگاه کنید (اگر احساس ناراحتی کردید می‌توانید زمان را کوتاه‌تر کنید).
 • چشمان خود را ببندید و شعله را درون ذهن خود به مدت 8 تا 10 دقیقه تجسم کنید.
 • به‌تدریج در دفعات دیگر، مدت‌زمان خیره شدن به شمع را افزایش دهید.
 • می‌توانید به‌جای شعله شمع از هر تصویر یا جسم دیگری که تمرکز شمارا افزایش می‌دهد نیز استفاده کنید؛ اما شمع را به دلیل افزایش انرژی‌های خوب و قدرت گرما پیشنهاد می‌دهیم.

مدیتیشن چاکرای ششم در این روش باعث افزایش تمرکز می‌شود و در سطح فیزیکی به پاک‌سازی چشم‌ها، مجاری اشکی و سینوس‌ها کمک می‌کند.

مدیتیشن چاکرای ششم نه‌تنها آجنا یا چاکرای چشم سوم را فعال می‌کند، بلکه تعادل را در چاکرای پایین‌تر نیز تشویق می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم شما را به طور کامل با چاکرای چشم سوم آشنا کنیم و روش‌هایی برای فعالسازی چاکرای ششم ، تعادل و پاکسازی چاکرای ششم به شما معرفی کنیم. خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان لنداسپا به اشتراک بگذارید.

4.3/5 - (83 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام از مقاله خوب وکاملتون درخصوص چشم سوم استفاده کردم همانطور که درخصوص راههای تقویت چشم سوم گفتید بحث خاک است ولی بهترین روش تقویت این بحث سجده طولانی بر روی خاک ومهر بطور صحیح است که درمتون دینی ماهم به ان اشاره شده واثرات بسیار خوبی در بدن دارد

 2. سلام وقت بخیر
  من تمام علائم چاکرای چشم سوم نامتعادل رو دارم الان باید چیکار کنم خیلی اذیت کنندس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا