تاریخ امروز :تیر 7, 1401
چاکرای پنجم؛ چگونه چاکرای گلو را فعال کنیم؟

چاکرای پنجم؛ چگونه چاکرای گلو را فعال کنیم؟

چاکرای پنجم یکی از هفت چاکرای اصلی بدن می‌باشد. تعادل یا عدم تعادل چاکرای پنجم در فعالیت روزانه شما و همچنین احساساتتان بسیار تأثیرگذار است. آیا اغلب سؤالاتی از این دست برای شما پیش می‌آید که بخواهید چیزی بگویید، اما نتوانید. شما ممکن است بترسید که آنچه می‌گویید به اندازه کافی «هوشمندانه» نباشد، فکر می‌کنید ممکن است مردم شما را قضاوت کنند، و ابراز وجود، شما را مضطرب می‌کند. اگر این‌طور باشد، ممکن است چاکرای گلوی شما مسدود شده باشد. در این مقاله، هرآنچه که باید در مورد چاکرای پنجم گلو بدانید و بهترین راه‌ها برای پاک‌سازی چاکرا پنجم را به اشتراک می‌گذاریم.

چاکرای پنجم چیست

در سانسکریت، چاکرا پنجم گلو، چاکرای ویشودا (Vishuddha) نامیده می‌شود. Shuddhi به “خالص” ترجمه می‌شود و vi کلمه را تقویت می‌کند. بنابراین، ویشودا به معنای خالص است.

چاکرای گلو پنجمین چاکرا در سیستم چاکرای ما است (در مجموع بدن از 7 چاکرای اصلی ساخته شده است) که از طب باستانی آیورودا می‌آید. هر چاکرا هدف و کیفیت متفاوتی دارد. کلمه “چاکرا” به معنای “چرخ در حال چرخش” است که می‌تواند خیلی سریع بچرخد (بیش از حد فعال باشد)، خیلی آهسته (کم فعال) باشد یا با سرعت مناسب (متعادل) بچرخد. برای شناخت چاکراها به مقاله «چاکرا» مراجعه کنید.

چاکرای پنجم چیست

چاکرای پنجم کجاست ؟ چاکرا پنجم بعد از چاکرای ریشه، چاکرای خاجی، چاکرای شبکه خورشیدی و چاکرای قلب قرار می‌گیرد و پس از آن چاکرای چشم سوم و تاج قرار دارد. در مجموع، این سیستم انرژی کلی چاکراهای اصلی بدن را ایجاد می‌کند.

در هندو، پنجمین را “ویشودا” می‌نامند که به “پاکسازی” ترجمه می‌شود. یوگی‌ها معتقدند این چاکرا از قاعده گلو به مرکز چشم می‌رود. شما آن را با رنگ آبی خواهید شناخت که به ارتعاش و فرکانس چاکرا مرتبط است.

نماد Vishuddha از 16 گلبرگ نیلوفر آبی در خارج و یک مثلث معکوس در یک دایره در داخل تشکیل شده است. شانزده گلبرگ نیلوفر آبی چاکرای گلو اغلب با 16 حرف از الفبای سانسکریت (vrittis) تزئین شده است. هجاهای این الفبا منعکس کننده انرژی ضروری است که از گلبرگ‌ها می‌آید. از آنجایی که چاکرای گلو اولین نقطه ورود به آگاهی خالص ما است، اعتقاد بر این است که این اصوات، زبان روح هستند.

برای آشنایی و شناخت چاکرای اول به مقاله «چاکرای ریشه» مراجعه کنید.

خصوصیات چاکرای پنجم چیست ؟

خصوصیات و ویژگی‌های اصلی چاکرا پنجم شامل موارد زیر می‌باشد:

خصوصیات چاکرای پنجم چیست ؟

 • مکان : پایه گلو
 • رنگ : آبی
 • عنصر : صدا
 • موسیقی چاکرای پنجم : هجای دانه
 • نام سانسکریت : ویشودی (به معنی: تطهیر)
 • هدف : ارتباط
 • شبکه عصبی : شبکه حلقی
 • غده درون ریز : آویشن
 • چاکرای فعال : صحبت کردن و شنیده شدن
 • سابلیمینال چاکرای پنجم : یافتن صدای خود، ابراز وجود، گفتن حقیقت، گوش دادن و طنین‌انداز
 • فعالیت بیش از حد چاکرای گلو : تسلط بر صدا و قطع مکالمات. ناتوانی در گوش دادن؛ شایعه پراکنی
 • کمبود فعالیت چاکرا پنجم : ترس از صحبت کردن. درون‌گرایی و کمرویی مفرط؛ صدای کوچک و ضعیف؛ ریتم ضعیف
 • عنصر سایه : دروغ
در مقاله «چاکرای دوم» می‌توانید با ویژگی‌ها و نحوه فعالسازی این چاکرا آشنا شوید و اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

جایگاه و فعالیت چاکرای گلو

چاکرا پنجم نقش اساسی در سیستم چاکرا ایفا می‌کند. چاکرای گلو متعادل به ارتباطات درونی، ارتباطات کلامی و ایده‌های خلاقانه کمک می‌کند. از طریق چاکرای گلو، افراد می‌توانند تجربیات زیسته خود را بیشتر بپذیرند و اصالت آنها را بپذیرند.

جایگاه و فعالیت چاکرای پنجم

انرژی نیروی حیات تا زمانی که از طریق تمرینات سلامتی، از جمله مدیتیشن، آسانا، پرانایاما و دعا بیدار شود، در پایه ستون فقرات نهفته است. افراد اغلب با باز شدن چاکرای گلو، وضوح بیان بیشتری را در صدای درونی خود تجربه می‌کنند که از توانایی آنها برای برقراری ارتباط مطمئن و خود واقعی بودن پشتیبانی می‌کند.

مسدود شدن چاکرای گلو می‌تواند بر سلامت جسم و وضعیت روحی تأثیر منفی بگذارد. برخی از علائم بالقوه عبارت‌اند از:

 • علائم فیزیکی مانند گلودرد مزمن، چالش‌های غده تیروئید و احساس وجود خار در گلو.
 • علائم روانی مانند ترس از بیان احساسات شخصی و ابراز وجود، اضطراب در مورد برقراری ارتباط یا صحبت کردن و مشکل در بیان افکار و ایده‌ها.

کسانی که هر یک از این علائم را تجربه می‌کنند می‌توانند از انجام برخی از تمرینات توصیه شده ما برای بهبود چاکرای پنجم گلو بهره برند تا انرژی نیروی حیات آزادانه را در بدن خود جریان دهند.

در مقاله «چاکرای سوم» به آموزش پاکسازی، فعالسازی و متعادل کردن این چاکرا می‌پردازیم که می‌توانید مطالعه نمایید.

نحوه متعادل کردن چاکرای گلو

نحوه متعادل کردن چاکرای گلو

سنگ‌ها و کریستال‌های آبی می‌توانند چاکرای گلو را درمان کنند. این کار را می‌توان با قرار دادن کریستال روی چاکرا در حین مدیتیشن، توزیع آن در سراسر خانه، پوشیدن آنها به عنوان جواهرات، یا حمل آنها با خود در زمانی که نیاز به ارتباط قوی دارید انجام داد. برخی از سنگ‌هایی که با چاکرای خاجی مرتبط هستند عبارت‌اند از:

 • سنگ لاجورد: این نوع سنگ خاص، ارتباط را تقویت می‌کند و بیان خود، وضوح ذهنی و خلاقیت را تحریک می‌کند.
 • فیروزه: مهره فیروزه به مردم کمک می‌کند تا افکار خود را بیان کنند.
 • آمازونیت: سنگ آمازونیت سیستم عصبی را آرام می‌کند، تعادل عاطفی را تقویت می‌کند و از ذهن در برابر منفی‌ها محافظت می‌کند.
 • آکوامارین: این نوع کریستال می‌تواند صداقت را تشویق کند، ذهن را پاک کند و به شما کمک کند با احساسات عمیق خود ارتباط برقرار کنید.

روش توازن چاکرای گلو چیست ؟

غذاها و مایعات با خاصیت تسکین دهندگی، برای چاکرای گلو عالی هستند. برخی از میوه‌ها از جمله گلابی، آلو و سیب بسیار شفابخش می‌باشند. علاوه بر این، نوشیدنی‌هایی که گلو را تسکین می‌دهند، مانند عسل گرم و آب لیمو، چای گیاهی و آب نارگیل، در بهبود سریع چاکرای گلو کمک می‌کنند. در نهایت، میوه‌های پر آب، از جمله زغال اخته و شاه توت، در توازن چاکرای گلو معجزه می‌کنند.

وقتی چاکرای گلو مسدود می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر چاکرای گلو مسدود شده باشد، ممکن است برای ما مشکل باشد که احساسات خودمان را بیان کنیم، به روشی سازنده و واضح ارتباط برقرار کنیم، احساس اعتماد به نفس داشته باشیم و با خودمان صادق باشیم. علائم فیزیکی می‌تواند شامل گلودرد، زخم‌های دهان، بیماری لثه، شانه‌های سفت و مشکلات تیروئید باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چاکرا چهارم یا چاکرای قلب به مقاله «چاکرای چهارم»  مراجعه کنید.

نحوه فعالسازی چاکرای پنجم

بسیاری از تمرین‌ها به باز کردن و تعادل چاکرای گلو کمک کرده و از سلامت کلی بدن شما حمایت می‌کنند. یک چاکرای گلوی سالم می‌تواند به فرد کمک کند شنونده‌ای فعال باشد، احساس راحتی کند و به خود واقعی خود تبدیل شود. در اینجا چند تمرین وجود دارد که باعث تعادل و بهبود چاکرا پنجم می‌شود:

نحوه فعالسازی چاکرا پنجم

آسانا یوگا: افراد می‌توانند حرکات یوگا را برای کمک به باز کردن چاکرای گلو تمرین کنند. در اینجا سه ​​حالت عالی وجود دارد که به تراز سالم از طریق چاکرای گلو کمک می‌کند:

1. ژست ماهی (matsyasana) : صاف به پشت دراز بکشید و ساعد خود را به طرفین خود بیاورید. بالاتنه خود را بلند کنید، وزن بالاتنه خود را در بازوهای خود قرار دهید. نفس بکشید و چند نفس نگه دارید.

ژست ماهی (matsyasana)

2. پایه شانه تکیه دار (salamba sarvangasana) : به پشت دراز بکشید و بازوها را در کنار خود قرار دهید. در یک دم، پاها و باسن خود را با یک حرکت سریع بلند کنید، کف دست خود را صاف روی باسن خود قرار دهید تا وزن خود را تحمل کند. تا جایی که ممکن است در پشت قرار بگیرید و هفت تا ده نفس نگه دارید.

پایه شانه تکیه دار

3. ژست گاوآهن (هالاسانا) : برای فعالسازی چاکرای پنجم رو به بالا روی تشک خود دراز بکشید، زانوهای خود را به سمت سینه خود بیاورید و پاهای خود را به سمت آسمان صاف کنید و باسن خود را روی ناحیه شانه و گردن خود قرار دهید. کف دست‌های خود را در قسمت پایین کمر قرار دهید تا وزن خود را تحمل کنید. پاهای خود را به آرامی روی سر خود پایین بیاورید و آنها را صاف نگه دارید. در حالی که پاهای خود را خم کرده‌اید، انگشتان پا را روی زمین قرار دهید. دست‌های خود را از پشت رها کنید و آنها را صاف روی زمین قرار دهید. برای پنج نفس نگه دارید.

ژست گاوآهن (هالاسانا)

تکرار جملات الهام بخش : تکرار جملات تأکیدی با صدای بلند، ذهنی یا نوشتاری می‌تواند انرژی و الگوهای منفی قدیمی را برای ایجاد الگوهای فکری مثبت پاک کند. برخی از جملاتی که می‌توانید برای فعالسازی چاکرا پنجم زمزمه کنید عبارت‌اند از:

 • من به اعتقادم اعتماد دارم و به حقیقت خود عمل می‌کنم.
 • من خلاقیت خود را به راحتی و با شوق بروز می‌دهم.
 • من حرف‌های دلم را بدون ترس بازگو می‌کنم.
 • با حرف زدن هیچ ضرری نخواهم کرد.
 • من به دانسته‌های درونی خودم گوش می‌دهم.
 • اجازه می‌دهم صدایم شنیده شود.
 • من با اصالت، لطف و شجاعت صحبت می‌کنم.

مدیتیشن چاکرای پنجم : در میان تکنیک‌های مدیتیشن، مدیتیشن ذهن آگاهی و تنفس آگاهانه به فرد اجازه می‌دهد تا روی نفس و افکار خود تمرکز کند. حقیقت درونی زمانی شروع می‌شود که ذهن آرام می‌شود و مدیتیشن چاکرا گلو را برای بهبودی هرچه سریع‌تر آماده می‌کند. تمرکز بر طریقه تنفس یکی از مؤثرترین روش‌های درمان چاکرای گلو است.

یکی از مراقبه‌های قابل توجه برای چاکرای گلو، نفس شیر است. برای انجام این تمرین، در حالت یوگا گربه-گاو قرار گیرید. دهان خود را کاملا باز کنید، زبان خود را بیرون بیاورید و به سمت چانه دراز کنید. یک بازدم را به زور رها کنید و نفس را از پایه زبان حمل کنید. در هنگام بازدم صدای “ها” از شکم منتشر کنید. به طور معمول نفس بکشید تا نفس خود را بگیرید و تمرین را چندین بار تکرار کنید.

نفس شیر به رهایی از تنش و بیان راحت کلمات و احساسات درونی شما کمک می‌کند.

سایر روش‌های درمانی چاکرای گلو شامل استفاده از رنگ آبی در زندگی، یادداشت روزانه و انجام حرکات کششی گردن است. برای بهترین نتیجه، این تمرینات را به طور منظم انجام دهید.

نحوه پاکسازی چاکرای گلو

اسانس‌های خاصی به چاکراهای مختلف متصل می‌شوند و می‌توانند برای متعادل کردن مراکز انرژی استفاده شوند. این روغن‌ها را می‌توان در بخور سرد و گرم استفاده کرد، می‌توان آن را رقیق کرد و مستقیماً روی پوست مالید یا به آب داخل وان حمام اضافه کرد. در اینجا دو مورد از اسانس‌های ضروری مؤثر در باز کردن چاکرای گلو آورده شده است:

 • روغن بابونه آبی : بابونه آبی می‌تواند خود را به انرژی معنوی متصل کند، قدرت و اعتماد به نفس را برای برقراری ارتباط القا کند و به فرد کمک کند تا به بالاترین حد خود دست یابد.
 • روغن کندر : کندر می‌تواند از واکنش پذیری جلوگیری کند، از شفافیت در مکالمات حمایت کند و گفتار مؤثر را تشویق کند.

چه احساسی چاکرای گلو را مسدود می‌کند؟

اگر در حین صحبت کردن و بیان احساسات خود ترس و اضطراب زیادی را تجربه کنیم، چاکرای پنجم ما مسدود می‌شود. برای جلوگیری از مسدود شدن چاکرای گلویتان، مطمئن شوید کارهایی را انجام می‌دهید که از صمیم قلب می‌خواهید آنها را انجام دهید و نه تنها برای خشنود کردن مردم ، بلکه برای اینکه مطمئن هستید که نیازهای خود را بیان می‌کنید.

چرا چاکرای گلو مسدود می‌شود؟

چرا چاکرای گلو مسدود می‌شود؟

ممکن است به دلایل مختلف مسدود شود. متداول‌ترین حالت شرطی‌سازی اجتماعی است که ما را تشویق می‌کند تا چیزهایی را بگوییم و انجام دهیم که برخلاف میل باطنی ما، از ما توقع می‌شود. با این حال، به این ترتیب ما واقعاً منظورمان از آنچه می‌گوییم یا انجام می‌دهیم نیست، و نیازها و خواسته‌های واقعی ما می‌توانند سرکوب شوند.

وقتی چاکرای پنجم گلوی شما متعادل باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی چاکرای گلوی شما متعادل است، فکر می‌کنید که نظر شما مهم است و از به اشتراک گذاشتن آن نمی‌ترسید. شما می‌توانید با مردم صادق باشید و به روشی واضح ارتباط برقرار کنید. شما خود را خلاقانه ابراز می‌کنید، شجاع هستید که از اعتقادات خود دفاع کنید و با دیگران شفاف باشید. همچنین، شما واقعاً خوشحال هستید که به صحبت‌های مردم گوش می‌دهید و سعی می‌کنید نیازهای آنها را نیز برآورده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم به طور کامل در رابطه با چاکرای پنجم و ویژگی‌های آن اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین برای پاکسازی چاکرای پنجم ، روش‌های کاربردی متعددی را معرفی کردیم.

توجه داشته باشید که اگر تازه کار هستید بهتر است مدیتیشن چاکرای پنجم را زیر نظر مربی متخصص انجام دهید تا بتوانید به بهترین شکل و بدون دردسر چاکرا خود را فعال و متعادل سازید.

اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.