سلامت

علت عرق سوز شدن کشاله ران و درمان آن

عرق سوز شدن کشاله ران می تواند یکی از آزاردهنده ترین مشکلاتی باشد که در فصل تابستان برای بسیاری از افراد به وجود می آید. در حالی که تقریبا خیلی از افراد به این مشکل دچار می شوند، مشاهده شده که عرق سوز شدن به خصوص در کشاله ران، در بین نوزادان و افراد چاق بیشتر دیده می شود. به همین دلیل خیلی از افراد به دنبال روشی برای درمان عرق سوز شدن کشاله ران می گردند. در این مقاله از لنداسپا، برای شما توضیح می دهیم که برای رفع عرق سوز شدن کشاله ران در هر یک از دوره ها باید دقیقا چه کارهایی انجام دهید.

قبل از این که روش هایی برای جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران را توضیح دهیم، خوب است بدانید که علاوه بر نوزادان و افراد چاق، ممکن است خانم های باردار هم تا حد زیادی به این عارضه مبتلا شود. عرق سوزی در فصل تابستان رواج خیلی بیشتری دارد.

در حالی که شاید این مسئله خیلی ساده به نظر برسد، اما درد آن می تواند بسیار آزاردهنده و طاقت فرسا باشد. به طوری که شاید در انجام کارهای روزمره شما اختلال ایجاد کند. به همین دلیل هم بهتر است هر چه سریع تر به دنبال روشی برای پیدا کردن علت عرق سوز شدن کشاله ران و درمان آن باشید.

علت عرق سوز شدن کشاله ران

اول از همه، باید علت عرق سوز شدن کشاله ران را بدانیم و متوجه شویم که چرا این عارضه به وجود می آید؟ برای پاسخ، باید گفت که مهمترین دلیل عرق سوز شدن ناحیه کشاله ران و قسمت های دیگر بدن، این است که غدد عرق در همان ناحیه از بدن مسدود می شوند و با مسدود شدن آنها، عرق شما نمی تواند از سطح پوست خارج شود.

اگر به تازگی به این عارضه مبتلا شده اید مقاله درمان عرق سوز شدن برایتان مفید حواهد بود .

علت عرق سوز شدن کشاله ران

یکی از مهمترین دلایلی که عرق سوز شدن در ناحیه کشاله ران افراد به وجود می آید، این است که کشاله های ران افراد تماس زیادی با یکدیگر دارند و این مسئله باعث می شود که این بخش از بدن دچار سایش شود. علاوه بر این، عرق سوز شدن کشاله ران می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد که در این بخش، برخی از مهمترین آنها را معرفی می کنیم.

هوای گرم

در ابتدای این مقاله هم به اختصار گفتیم که یکی از مهم ترین دلایل عرق سوز شدن، هوای گرم است و به همین دلیل هم این مسئله در فصل تابستان بیشتر اتفاق می افتد. به علاوه، اگر در محیطی زندگی می کنید که هوا بیش از اندازه شرجی است، به احتمال زیاد شما بیشتر در معرض عرق شدن قرار دارید.

پوشیدن لباس های خیلی تنگ و چسبان

زمانی که شما لباس های خیلی تنگ و چسبانی به تن می کنید، بدنتان نمی تواند با هوای بیرون ارتباط برقرار کند و این مسئله منجر به عرق سوز شدن شما خواهد شد. به همین دلیل هم تا حد امکان، سعی کنید از لباس های نسبتا آزادتر استفاده کنید.

خود بیماری سرطان یک علت لاغری بیش از حد است

عدم تحرک

علاوه بر افرادی که پیش از این گفتیم، کسانی که تحرک خیلی کمی دارند هم بیشتر در معرض عرق سوز شدن هستند. به همین دلیل هم می توان گفت یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران و هر بخش دیگری از بدن، این است که به اندازه کافی تحرک داشته باشید.

به طور کلی، بیشتر کسانی که به خاطر کهولت سن و ناتوانی نمی توانند تحرک زیادی داشته باشند، بیشتر در معرض عرق سوز شدن هستند. بدن شما باید با هوای اطراف ارتباط برقرار کند و در صورتی که این ارتباط از بین برود، عرق سوز خواهید شد.

عدم تحرک

اضافه وزن

شاید برای شما جالب باشد که بدانید یکی از مهمترین دلایلی که خیلی از افراد دچار عرق سوزی در فصل تابستان هر فصل دیگری می شوند، اضافه وزن زیاد است. دلیل این موضوع هم این است که وقتی شما بیش از اندازه چاق باشید، در بخش های مختلف چربی بدن، اصطکاک زیادی به وجود می آید. در نتیجه این اصطکاک و سایش، بدن شما عرق سوز خواهد شد.

علت عرق کف دست چیست؟ نشانه ها و روش های درمان

استفاده خیلی زیاد از محصولات پوستی ضدتعریق

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که در فصل تابستان، از انواع محصولات پوستی مانند رول های ضد تعریق، لوسیون های خیلی چرب و سنگین استفاده می کنید، باید به شما بگوییم که در معرض عرق سوز شدن خواهید بود.

به طور کلی، تعریق تاثیر زیادی در حفظ سلامتی بدن دارد و به همین دلیل هم شما به هیچ عنوان نباید از بروز آن جلوگیری کنید. زیرا بسیاری از کسانی که دچار عرق سوزی شدند، گفتند که از مام های ضد تعریق و محصولات پوستی زیادی استفاده می کردند.

وجود موهای زائد

در صورتی که موهای زائد ناحیه شرمگاهی خود را به صورت مکرر از بین نبرید، این مسئله می تواند در فصول گرم منجر به عرق سوزی شود. پس مطمئن شوید که در ناحیه شرمگاهی و کشاله ران شما، موی زائد زیادی وجود ندارد و به صورت مداوم آنها را شیو می کنید.

پدهای بهداشتی

بسیاری از خانم هایی که به صورت مداوم از پدهای بهداشتی پلاستیک استفاده می کنند، در فصول گرم عرق سوز می شوند. زیرا پد ها به خاطر داشتن جنس پلاستیکی، نمی توانند گردش هوا را به خوبی انجام دهند و این امر منجر به عرق سوزی در ناحیه کشاله ران خواهد شد.

آموزش ۵ ماسک زردچوبه برای سفیدی صورت + خواص زردچوبه

پدهای بهداشتی

عدم بلوغ غدد تعریق

در نهایت، دلیل دیگری که می تواند منجر به عرق سوز شدن کشاله ران شود، عدم بلوغ غدد تعریق است. البته این مسئله بیشتر در نوزادان صدق می کند. به احتمال زیاد شما هم نوزادان زیادی را دیده اید که در ناحیه کشاله ران آنها، دچار عرق سوزی شده اند.

اگرچه بستن محکم قنداق یا پوشک می تواند منجر به بروز این مشکل شود، اما اغلب مواقع، دلیل این مسئله این است که غدد تعریق نوزادان هنوز به اندازه کافی بالغ نشده است. در این شرایط، این عارضه با افزایش سن نوزادان هم درمان خواهد شد.

درمان عرق سوز شدن کشاله ران

به احتمال خیلی زیاد شما هم به دنبال روشی برای درمان سریع عرق سوز شدن کشاله ران می گردید. زیرا این مشکل به خصوص در فصل تابستان، می تواند بسیار آزاردهنده باشد. در این بخش، برخی از بهترین روش ها برای درمان سریع عرق سوز شدن کشاله ران را توضیح می دهیم. نکته جالب توجه درباره این روش این است که بسیاری از آنها کاملا خانگی هستند و شما می توانید در منزل با استفاده از ساده ترین مواد، خیلی راحت از آنها استفاده کنید تا عرق سوز شدن در کشاله ران خود را درمان کنید.

۴ ماسک زردچوبه برای لک صورت خانگی را بشناسید!

دوش آب خنک

گرفتن دوش آب خنک در فصل تابستان می تواند کمک بسیار زیادی به شما کمک کند تا هرچه سریع تر، به درمان خانگی عرق سوز شدن کشاله ران خود کمک کنید. زمانی که دوش آب خنک می گیرید، پوست شما خیلی خنک تر می شود و در نتیجه این امر، میزان التهاب و خارش در ناحیه عرق سوزی نیز کاهش پیدا می کند. علاوه بر این که آب سرد موجب لایه برداری پوست نیز می شود که همه این موارد، به درمان عرق سوز شدن کمک می کند.

دوش آب خنک

کمپرس آب سرد

طبیعتا شما نمی توانید روزانه چند بار دوش آب خنک بگیرید. به همین دلیل هم یکی از بهترین روش ها برای درمان سریع عرق سوز شدن کشاله ران که می تواند کمک بسیار زیادی به شما کند، استفاده از کمپرس آب سرد است. برای این کار، فقط کافی است که مقداری یخ کوچک درون یک نایلون یا پارچه تمیز ریخته و روی کشاله ران خود قرار دهید.

شستن کشاله ران با پودر جو دوسر

پودر جو دوسر هم یکی دیگر از بهترین محصولاتی است که می تواند به درمان سریع عرق سوز شدن کشاله ران شما کمک زیادی کند. اگر عرق سوزی در ناحیه کشاله ران شما آنقدر زیاد است که نمی توانید حتی از کمپرس آب سرد استفاده کنید، فقط کافی است که یک فنجان پودر جو دوسر را درون مقداری آب بریزید و بعد از مخلوط کردن آن، کشاله ران خود را با آن بشوید. اگر وان داشته باشید، بهتر است که این مخلوط را درون آن ریخته و خودتان هم درون آن بنشینید.

جوش شیرین

یکی دیگر از روش های فوق العاده برای درمان خانگی عرق سوز شدن کشاله ران که تاثیر فوق العاده زیادی دارد، استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین که یکی از محصولات ضد میکروبی و لایه بردار شناخته می شود، به شما کمک می کند که تا حد زیادی عرق سوزی را در ناحیه کشاله ران خود درمان کنید.

بدین منظور، می توانید مقداری جوش شیرین را با آب خنک مخلوط کرده و روی کشاله ران خود بمالید. بعد از گذشت 5 تا 10 دقیقه هم آن را بشویید. این روش می تواند یکی از بهترین شیوه ها برای درمان عرق سوز شدن کشاله ران در نوزادان باشد.

جوش شیرین

ژل آلوئه ورا

یکی از محصولات کاملا طبیعی که به شما کمک می کند تا از عرق سوز شدن به خصوص در فصل تابستان خلاص شوید، استفاده از ژل آلوئه ورا است. این ژل هم به صورت لوسیون و کرم های آماده در مغازه ها وجود دارند و هم می توانید به صورت طبیعی، گیاهان را برداشته و بعد از خارج کردن ژل، آن را روی کشاله ران خود بمالید و بعد از گذشت چند دقیقه هم آن را بشویید.

آرد نخودچی

آرد نخودچی به خاطر خاصیت جذب رطوبت، کمک بسیار زیادی به درمان عرق سوز شدن در فصل تابستان به شما می کند. به منظور رسیدن به این هدف، فقط کافی است که مقداری آرد نخودچی را با آب مخلوط کرده و خمیر حاصله را روی نواحی کشاله ران خود بزنید. استفاده مداوم از این ترکیب می تواند به تدریج موجب درمان عرق سوز شدن کشاله ران شود.

سایر روش ها برای درمان خانگی عرق سوز شدن کشاله ران

علاوه بر روش هایی که در بالا گفتیم، شیوه های دیگری نیز برای درمان سریع عرق سوز شدن کشاله ران وجود دارند که می توانید خیلی راحت در منزل با استفاده از وسایل ساده، از آنها استفاده کنید. برخی از بهترین روش ها برای درمان خانگی عرق سوز شدن کشاله ران که به شما کمک بسیار زیادی هم می کنند، عبارت اند از:

 • خیار
 • گلاب
 • ماست
 • خمیر چوب صندل
 • صابون آنتی باکتریال
 • نوشیدن شربت آبلیمو
 • سیب زمینی خام
 • نعناع
 • مصرف غذاهای سالم
 • نمک اسپوم
 • نشاسته ذرت
 • برگ درخت سنجد
 • خوردن انبه
 • وازلین
 • روغن نارگیل
درمان عرق سوز شدن کشاله ران در بارداری

درمان عرق سوز شدن کشاله ران در بارداری

همان طور که در ابتدای این مقاله به اختصار گفتیم، احتمال این که در دوران بارداری عرق سوز شوید، خیلی بیشتر است. با این حال، از آنجا که این شرایط با همه موقعیت های دیگر زندگی متفاوت است، باید برای درمان عرق سوز شدن کشاله ران در بارداری توجه خیلی بیشتری داشته باشید. زیرا نمی توانید به صورت خودسرانه، از داروهای معمولی برای درمان عرق سوز شدن خود استفاده کنید.

برای این که عرق سوز شدن در زمان بارداری برای شما در مدت زمان سریع تری درمان شود، سعی کنید لباس های آزاد و خنک بپوشید. به علاوه، رعایت نکات بهداشتی، دوش آب خنک، قرار نگرفتن زیاد در هوای گرم و سایر موارد این چنینی هم تا می توانند از این امر جلوگیری کنند. اگر با رعایت همه این نکات باز هم دچار عرق سوزی شدید، حتما به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران

همه شما هم شنیده اید که می گویند، پیشگیری بهتر از درمان است. پس به جای این که به دنبال روشی برای درمان این مشکل آزار دهنده باشید، بهتر است بدانید که چه عواملی موجب به وجود آمدن آن می شوند و تا حد امکان، از بروز آنها جلوگیری کنید. این امر موجب می شود که حتی در فصول گرم هم دچار عرق سوزی در ناحیه کشاله ران نشوید. مهم ترین کارهایی که شما می توانید برای جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران انجام دهید، شامل موارد زیر می شوند:

 • پوشیدن لباس های خنک و آزاد
 • قرار نگرفتن در معرض هوای بسیار گرم در فصل تابستان
 • نحوه پوشیدن لباس های پلاستیکی و استفاده از لباس های نخی
 • نوشیدن آب کافی در طول روز
 • تعویض پد بهداشتی در مدت زمان کوتاه در هوای گرم
 • داشتن تحرک و ورزش کردن
 • تناسب اندام
 • رژیم غذایی مناسب
 • شیو کردن موهای زائد به صورت مکرر
 • نبستن قنداق یا پتو برای نوزادان به صورت محکم
جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران

سخن نهایی

در این مقاله از لنداسپا، متوجه شدید که بهترین روش ها برای درمان عرق سوز شدن کشاله ران چه مواردی هستند. به علاوه، گفتیم که چه عواملی می توانند منجر به بروز این مشکل شوند و چه کسانی بیشتر از همه، در معرض عرق سوز شدن کشاله ران هستند.

به همین دلیل با توجه به مواردی که در این مقاله متوجه شدید، سعی کنید تا حد امکان از بروز عرق سوزی در ناحیه کشاله ران خود جلوگیری کنید. زیرا این عارضه در عین ساده بودن، می تواند بیش از اندازه شما را آزار دهد. اگر شما هم روش خانگی دیگری برای درمان سریع عرق سوز شدن کشاله ران می شناسید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

4/5 - (23 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا