تناسب اندامسلامت

علت لاغری بیش از حد چیست؟ | 19 علت کاهش وزن ناگهانی

خیلی از ما لاغری بیش از حد را نشانه بروز یک بیماری در بدن فرد می دانیم که این تصور اشتباه نیست. بیشتر افراد علت لاغری بیش از حد خود را نمی دانند و به دنبال راه درمان آن نیستند. اگر علت لاغری را پیدا نکنید، شاید علاوه بر لاغری، عوارض خطرناک تری را در خود ببینید که حتی سلامت شما را هم به خطر بیندازد. برای آشنایی با علت لاغری بیش از حد در مردان و زنان، انتهایی این مقاله با ما همراه باشید

لاغری بیش از حد نشانه چیست؟

بنظر شما لاغری بیش از حد نشانه چیست؟ ما در لیست سعی کردیم علت لاغری بیش از حد را برای شما توضیح دهیم. شما می توانید با بررسی این علت ها درون خودتان از دلیل کاهش وزنتان آگاه شوید. تمامی این موارد تأثیر زیادی بر روی وزن شما دارند. این موارد در زنان و مردان به طور یکسانی باعث کاهش وزن می شود.

1. التهاب روده

التهاب روده، می تواند یک علت لاغری بیش از حد باشد؛ زیرا این بیماری شامل چندین اختلال مزمن در سیستم گوارشی انسان می شود که دو نوع شایع این اختلال کرون و کولیت اولسراتیو محسوب می شوند. التهاب مزمن بدن را در شرایطی قرار می دهد که به طور پیوسته از انرژی استفاده کند و همین عامل عملکرد هورمون گرسنگی و سیری را مختل می کند و در نتیجه فرد اشتهای خود را از دست می دهد و وزنش کاهش می یابد.

آیا جکوزی برای لاغری مفید است؟

علائم بیماری التهاب روده این موارد هستند:

 • اسهال
 • خستگی مداوم
 • معده درد
 • مدفوع خونی
 • نفخ معده

این علائم وقتی غذاهایی خاصی می خورید، شدت می یابد. درصورتی که بیماری التهاب روده دارید، باید نسبت به آن چیزی که می خورید کمی حساس تر باشید. درمان این بیماری، معمولا با نظارت بر روی تغذیه، دارو ودر بعضی موارد جراحی امکان پذیر است.

التهاب روده، می تواند یک علت لاغری بیش از حد باشد

2. مصرف داروهای خاص

بعضی از داروها که برای درمان بیماری های شما تجویز می شوند، ممکن است متابولیسم را در بدنتان افزایش دهند و در نتیجه کالری بیشتری بسوزانید یا کمتر گرسنگی را احساس کنید. بسیاری از داروها بر روی اشتهای شما تأثیر می گذارند؛ بنابراین باید به میزان و تعداد دفعاتی که غذا می خورید، توجه نمایید. درصورتی که داروی خاصی استفاده می کنید و وزنتان بعد از مصرف دارو کاهش یافته است، باید در این مورد حتما با پزشک خود مشورت نمایید. این داروها شامل موارد زیر می شوند:

 • داروهای که برای کنترل دیابت نوع دو کاربرد دارند.
 • محرک ها
 • داروهایی که برای شیمی درمانی استفاده می شوند.
 • داروهایی که ضدافسردگی هستند.

برای آشنایی با علائم رفلاکس معده و نحوه درمان آن، خواندن این مقاله از لنداسپا را از دست ندهید.

 3. تیروئید فعال

یک علت لاغری بیش از حد در بسیاری از افراد، پرکاری تیروئید است. تیروئید بیش از حد فعال این موضوع را نشان می دهد که غده تیروئید شما هورمون زیادی ترشح می کند که در پی این اتفاق، اختلالات زیادی در بدنتان به وجود می آید و مشکلات خواب و احساس گرمای دائمی دو مورد از اختلالات این بیماری هستند.

4. مصرف نکردن غذای کافی

با بالارفتن سن، معده دیرتر خالی می شود در نتیجه فرد مدت طولانی تری سیر می ماند. همچنین، بعضی از سیگنال های مغز که کارشان کنترل اشتها و سیری است، ضعیف می شود.  تمامی این موارد باعث کم خوری افراد مسن، ناتوانی برای دریافت مواد مغذی برای تأمین نمودن نیاز بدنشان، لاغری و کاهش وزن می شود.

 برای جلوگیری از این اتفاق  باید مطمئن شوید که به اندازه کافی مواد پروتئینی می خورید تا عملکردهای ضروری بدن به درست انجام شوند. این عملکردها مواردی  همچون  ساخت توده عضلانی، تثبیت قند خون و کنترل گرسنگی را در برمی گیرد.

مصرف نکردن غذای کافی از دلایل لاغری است

5. سلیاک

سلیاک نوعی بیماری خودایمنی محسوب می شود که در آن فرد نباید موادی که گلوتن دارند را مصرف کنند؛ زیرا روده آسیب می بینند. این بیماری با اختلالات مانند نفخ و اسهال همراه است. اگر مبتلا به سلیکا باشید و مواد گلوتن دار مصرف کنید، سیستم ایمنی شما دچار اختلال می شود؛ زیرا گلوتن عملکرد مناسب پوشش روده کوچک را مختل می کند و نمی گذارد مواد مغذی را به راحتی جذب بدن نماید.

6. افسردگی

وقتی از نظر احساسی و عاطفی دچار مشکل باشید، وزنتان به طور چشمگیری پایین می آید. یکی از عوارض جانبی بیماری افسردگی، ازدست دادن اشتها است و همین امر موجب کاهش وزن شدید و ناگهانی می شود. در بسیاری از مورد فرد حتی متوجه علت لاغری بیش از حدش نمی شود؛ زیرا افسردگی یک بیماری فرورفته است. تحریک پذیر، مصرف زیاد نوشیدنی های الکلی، اختلال در خواب و بلاتکلیفی از جمله نشانه های افسردگی هستند.

7. بیماری پانکراتیت

مشکلاتی که مربوط به پانکراس هستند، به طور قابل توجهی بر روی وزن شما تأثیر می گذارند. کار پانکراس ترشح آنزیم برای هضم غذا است. بر اساس تحقیقات حتی افرادی که به طور معمولی غذا می خورند، اگر بیماری پانکراتیک مزمن داشته باشند، به سرعت لاغر می شوند؛ زیرا پانکراس برای هضم و جذب غذا به اندازه کافی آنزیم تولید نمی کند. علائم پانکراتیک یا همان التهاب لوزالمعده، این موارد هستند:

 • احساس درد در معده
 • مدفوع چرب
 • اسهال
 • حالت تهوع بعد از مصرف غذاهایی چرب
 • مدفوع تغییر رنگ یافته

8. قند خون

در اویل ابتلا به بیماری دیابت، ممکن است وزن شما کاهش یابد و احساس تشنگی زیادی نمایید و مدام آب بنوشید و ادرار کنید. در واقع بدن در حال دفع گلوکز است؛ زیرا توانایی جذب آن را ندارد و به همین دلیل برای دفع گلوکز بدن شما را به نوشیدن آب  می کند تا به وسیله ادرار، گلوکز از بدن شما دفع شود. دیابت باعث می شود بدنتان مواد مغذی درون ماهیچه ها را استفاده کند و در نتیجه وزن شما کاهش پیدا کند.

علت کبودی بدن یک عده از افراد چیست

9. بیماری آرتریت روماتوئید

وقتی به بیماری مانند آرتریت روماتوئید مبتلا می شوید، سیستم ایمنی بدن اشتباهی به بافت های سالم حمله ور می شود. یا بروز برخی عفونت ها، ممکن است اشتهای فرد را تحت تأثیر بگذارد و همین امر می تواند علت لاغری بیش از حد در برخی از افراد باشد. همچنین التهاب های در که روده وجود دارند، مانع جذب مواد مغذی به بدن می شوند و در نتیجه  وزن کاهش می یابد.

10. بیماری سرطان

چندین نوع سرطان و همچنین تورم و زخم در قسمت روده و معده، می تواند باعث بروز التهاب و جلوگیری از جذب مواد غذایی به بدن شود. به طورکلی بدن برای مبارزه با سرطان انرژی زیادی مصرف می کند که همین امر موجب کاهش وزن می شود؛ بنابراین خود بیماری سرطان یک علت لاغری بیش از حد است؛ جدا از این که داروهایی که برای شیمی درمانی استفاده می شوند، در کاهش وزن تأثیر به سزایی دارند.

سرطان از دیگر دلایل لاغری بیش از اندازه است

11. سل

یکی علت لاغری بیش از حد  در برخی افراد، ابتلا به بیماری سل است. این بیماری ریه را درگیر می کند و معمولا بسیار مسری است. عامل بیماری سل نوعی باکتری به اسم Mycobacterium tuberculosis  است . کاهش وزن و اشتها از نشانه های بیماری سل هستند که پزشکان هنوز نتوانسته اند دلیلی برای این اتفاق پیدا کنند.

بیماری سل معمولا از طریق هوا انتقال پیدا می کند و امکان دارد بدون این که فرد را بیمار کند، در بدن او نفوذ نماید. درصورتی که سیستم ایمنی به جنگ این باکتری برود، باکتری از کار می افتد که نام این بیماری را می توان سل پنهان گذاشت. سل پنهان بسیار خطرناک است؛ زیرا بعد از گذشت یک زمان دوباره فعال می شود و فرد را بیمار می کند بیماری سل را می توان  به وسیله مصرف یک دوره 9 تا 6 ماه آنتی بیوتیک، درمان نمود. علائم بیماری سل، موارد زیر را در برمی گیرند:

 • سرفه های مکرری که بیشتر از سه هفته طول می کشد.
 • احساس درد در ناحیه قفسه سینه
 • سرفه کردنی که همراه با خلط و خون باشد.
 • خستگی مفرط
 • لرز
 • عرق کردن شبانه
 • تب کردن

برای جلوگیری از عرق سوز شدن کشاله ران خواندن مقاله را از دست ندهید

برخی افراد در معرض بیماری سل فعال هستند. این افراد معمولا سیستم ایمنی خیلی ضعیفی دارند و به همین دلیل  امکان ابتلایی آنها به سل بیشتر از سایر افراد است و شامل این لیست می شوند:

 • کسانی که وزن کمی دارند.
 • کسانی که اعتیاد به مواد مخدر دارند.
 • افراد مبتلا به قند خون
 • آن دسته از افراد که از سیلیکوزیس رنج می برند.
 • افرادی که مبتلا به لوسمی هستند.
 • آن قشر از جامعه که ویروس ایدز دارند.
 • افرادی که عضوی را دریافت نموده اند.
 • کسانی که به بیماری هوچکین دچار هستند.
بیماری سل سبب کاهش وزن می‌شود

12. آدیسون

بیماری آدیسون وضعیت غده های آدرنال است که در آن مقدار مناسبی هورمون کورتیزول و آلدسترون تولید نمی شود. این بیماری زیاد شایع نیست اما می تواند باعث کاهش وزن شود. کاهش وزنی که مرتبط با غدد درون ریز است، معمولا با تشنگی زیاد، میل شدید به نمک و ضعف بدن همراه می شود. دلیل این اتفاق هم عملکرد نادرست غدد آدرنال است و در پی آن متابولیسم بدن دچار اختلال می شود.

علاوه  بر این موارد که گفته شد، بیماری آدریسون بر روی تعادل آب و نمک بدن، فشارخون و مدیریت استرس در بدن شما تأثیر می گذارد. علت لاغری بیش از حد بدن که به دنبال بیماری آدریسون رخ می دهد، ازدست دادن اشتها به خاطر حالت تهوع، شکم درد، خستگی و بی آبی است.

14. ازدست رفتن عضلات

با بالارفتن سن، عضلات بدن به خاطر کم تحرکی، تحلیل می روند که همین امر علت لاغری بیش از حد در بسیاری از بزرگسالان محسوب.  یکی از بزرگ ترین نگرانی های که به خاطر کاهش وزن شدید در افراد بالایی 65 سال وجود دارد، ازدست دادن توده عضلانی و قدرت آن است که به آن سارکوپینا هم می گویند.  سارکوپنی  عواملی همچون افتادگی، ناتوانی، بدتر شدن وضع عملکردی بدن، مرگ ومیر را به دنبال دارد.

15. سندروم شوگرن

نشانه خیلی از بیماری های خودایمنی، لاغری و کاهش وزن نیست؛ اما سندرومی مثل شوگرن که بر روی تولید بزاق اثر می گذارد یا بیماری مثل لوپوس، باعث می شود که غذاخوردن برای شما به امری ناخوش آیند تبدیل شود و شما دیگر مانند قبل غذا نخورید.

درباره سردرد پیشانی، و علت آن چه می‌دانید؟

16. مشکلات قلبی

کسانی که نارسایی قلبی را به صورت شدید تجربه می نمایند، به مرورزمان توده عضلانی خود را از دست می دهند که همین عامل موجب کاهش وزن ناگهانی می شود. این اتفاق به این دلیل است که قلب سخت کار می کند و برای همین کالری بیشتری استفاده می شود.

مشکلات قلبی باعث لاغری نیز می‌شود

 17. بیماری اندوکاردیت

اندوکاردیت یک عارضه است که باعث التهاب  درونی ترین لایه قلب یعنی همان اندوکاردین می شود. این بیماری زمانی تشدید می شود که میکروب ها وارد جریان خون شوند و در قلب تجمع کنند. بسیاری از افرادی که به آندوکاردیت مبتلا هستند، علائمی همچون تب و بی اشتهایی دارند.  این بیماری در عین این که حرارت بدن را افزایش می دهد، میزان سوخت وساز را بالا می برد که همین امر باعث لاغری و کاهش وزن می شود. این موارد، نشانه های بیماری آندوکاردیت هستند:

 • سرفه ای که با خون همراه باشد.
 • درد در قسمت شکم
 • احساس درد در ناحیه قفسه سینه
 • سخت نفس کشیدن
 • ·        احساس درد در کمر و سر
 • بروز نقطه های به رنگ قرمز یا بنفش بر روی پوست بدن

این بیماری در بسیاری از افرادی که بیماری قلبی ندارند، اتفاق نمی افتد. این بیماری معمولا در افرادی دیده می شود که دریچه قلب آنها به صورت مادرزادی مشکل دارد یا دریچه قلبشان به صورت مصنوعی است. راه درمان این بیماری جراحی قلب و یا قرص های آنتی بیوتیک هستند.

18. آلزایمر

خیلی از افراد با بالارفتن سن دچار آلزایمر می شوند و فراموش می کنند غذا میل نمایند اصلا  نمی دانند  که غذاخورده اند یا خیر. برخی از آنها نمی فهمند که باید غذا بخورند و در نتیجه  روزبه روز لاغرتر می شوند.

19. انسداد ریه

بیماری انسداد ریه یک مریضی تصاعدی ریه محسوب می شود که شامل مواردی مانند آمفیزم و برونشیت است.  در بسیاری از افراد که بیماری انسداد ریه دارند، معمولا  در آنها ازاین قبیل مشکلات که در خط قبل گفته شد، دیده می شود.  آمفیزیم یک علت لاغری بیش از حد است که در نتیجه آن فرد  به خاطر آسیب به کیسه های هوا نمی تواند به درستی نفس بکشد. برونشیت باعث بروز التهاب  در مسیر تنفسی که هوا را وارد ریه می کند، می شود و به همین دلیل فرد خلط زیادی دارد و مدام سرفه می کند.

انسداد ریه به دلیل این که تنفس فرد را سخت می کند و فرد مجبور است برای نفس کشیدن انرژی زیادی صرف کند، باعث لاغری می شود. جالب است بدانید، فردی که بیماری انسداد ریه دارد، برای نفس کشیدن  به نسبت یک فرد عادی، ده برابر کالری بیشتری می سوزاند.

بواسیر چیست و چه علائمی دارد؟

انسداد ریه از دلایل لاغری بیش از حد است

سخن نهایی

 حالا که علت لاغری بیش از حد را فهمیدید، باید به دنبال راه درمان آنها باشید و به پزشک مراجعه کنید. خیلی از این موارد علاوه بر این که باعث لاغری شما می شوند، بر سلامتتان هم تأثیر می گذارند؛ پس دارمان آنها ازاین جهت اهمیت زیادی دارد. برخی از این بیماری ها خیلی نادر هستند؛ اما امکان بروز آنها وجود دارد و واقعا بر روی وزن فرد تأثیر زیادی می گذارند.

2.8/5 - (5 امتیاز)

فائزه عسگری

داشتن یک برنامه غذایی و رژیم سالم می تونه کیفیت زندگیت رو به شدت بالا بره. من برای همین اینجام تا کمکت کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا