بادکش درمانیتناسب اندامسلامتطب سنتی

بادکش درمانی برای لاغری شکم چگونه انجام می شود؟

بادکش درمانی برای لاغری شکم یکی از موضوعات جذابی است که در این مقاله از لنداسپا می‌خواهیم با شما به اشتراک بگذاریم. منشا و سرچشمه اصلی بادکش‌درمانی ( Cupping therapy )  به طور دقیق معلوم نیست. در طب سنتی ایران اغلب از بادکش‌درمانی مرطوب که همراه با حجامت است، استفاده می‌شود.

در دوران باستان، بقراط از این روش برای درمان بیماری‌های داخلی و مشکلات ساختاری استفاده می‌کرده است. اولین گزارشات حاکی از از آن است که فردی به نام جیهونگ، گیاه شناس و کیمیا‌گر، برای اولین باز از این روش استفاده کرده است.همچنین در کتاب ابن میمون بیان شده است که جوامع یهودی اروپای شرقی، بادکش درمانی را برای سلامتی مورد استفاده قرار می‌دادند.

بادکش‌ درمانی چیست؟

بادکش‌درمانی، طبی چینی است که به بیش از 5000سال قبل برمی‌گردد. این روش موجب بهبود گردش خون می‌شود و با تحریک خون در ناحیه مورد نظر، موجب رفع انسداد کانال‌های انرژی در بدن می‌شود. این درمان معجزه‌آسا می‌تواند سلول‌های چربی را از بین ببرد.

از سوی دیگر، انواع بادکش درمانی برای تقویت سیستم لنفاوی و دفع سموم بسیار موثر هستند. این روش قادر است سموم و ناخالصی‌های بدن را دفع کند. همچنین مانع از تجمع اسیدلاکتیک در عضلات شود. به همین دلیل بادکش‌درمانی، درمان مورد علاقه ورزشکاران و دوندگان است و به آن‌ها در بازیابی عضلات کمک می‌کند.

برای انجام بادکش‌درمانی از کاپ‌های شیشه‌ای یا ساخته شده از پلاستیک منعطف استفاده می‌شود. این فنجان‌ها بر نقاط درد قرار میگیرد و با از بین بردن هوا بین فنجان و پوست موجب ایجاد مکش در موضع می‌شود. آثار باقی‌مانده از بادکش‌درمانی معمولا طی 3 تا 5 روز از بین می‌رود.

برای آشنایی بیشتر با ” بادکش درمانی ” بهتر است مقاله دیگر درباره بادکش را نیز مطالعه نمایید.

انواع بادکش درمانی

بادکش‌درمانی را براساس نوع، می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم بندی کرد:

 • بادکش خشک( Dry cupping )
 • بادکش مرطوب (Wet cupping)
 • بادکش آتشی(Fire cupping)

به طور کلی، بادکش درمانی می‌تواند طیف وسیعی از بیماری‌ها را درمان کند. این طب بر روی سطح ذهنی، روانی، جسمی و فیزیکی موثر است و می‌تواند فراتر از داروهای شیمیایی موثر واقع شود.

بادکش درمانی یک تکنیک ساده و ارزان قیمت است و به عقیده نیاکان، فقط کافی است علم آن را بیاموزیم تا زندگی شادتر و سالم‌تری داشته باشیم. حتی می‌توان از بادکش شکم برای لاغری استفاده کرد.

هنگامی که از رژیم‌های غذایی خسته شدید و نتیجه مطلوبی از برنامه تمرینی و منظم خود کسب نکردید، وقت آن است که از بادکش درمانی برای لاغری شکم استفاده کنید.

فیلم بادکش شکم برای لاغری 

فواید بادکش شکم

از مزایا و فواید بادکش شکم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. درمان بیماری‌ های تخمدان

یکی از شایع‌ترین بیماری‌های تخمدان بیماری تخمدان پلی‌کیستیک می‌باشد. بادکش شکم و زیر شکم منجر می‌شود تا تخمدان تحریک شده و فعالیت آن افزایش یابد. همچنین بادکش کمک می‌کند تا بانوانی که از مشکلات تنبلی تخمدان رنج می‌برند آسوده گردند.

2. کاهش درد قاعدگی

بسیاری از افراد از بادکش شکم برای کاهش درد آزاردهنده دوران قاعدگی استفاده می‌کنند. بادکش در نقاط فشاری مربوط به رحم منجر می‌گردد تا با بهبود فعالیت تخمدان، کاهش التهابات لوله فالوپ، تنظیم تعادل هورمونی و باز شدن دهانه رحم، دوران قاعدگی بهتر و بدون درد را تجربه کنید.

3. کاهش وزن

یکی از  فواید بادکش شکم برای لاغری میباشد. بسیاری از متخصصین طب چینی، در کنار ورزش و رژیم غذایی سالم، بادکش درمانی برای لاغری شکم وکمک به کاهش وزن توصیه می‌کنند. بادکش شکم در جلسات متعدد، منجر می‌گردد تا چربی‌های سفت و سخت شکسته شوند و با بهبود و افزایش گردش خون و لنف در بدن و در نواحی شکم، سوخت و ساز بدن متعادل شود. با بادکش شکم هم می‌توانید به کاهش وزن خود کمک کنید و هم تا مقداری از افزایش دوباره وزن جلوگیری کنید. ورزش برای لاغری موثر که در مقاله ورزش برای لاغری شکم و پهلو می‌توانید با آن آشنا شوید.

4. درمان سلولیت

از آنجا که طب بادکش درمانی به درمان بیماری‌هایی که براثر انسداد و ساکن بودن جریان خون و انرژی به وجود می‌آیند، می‌پردازد می‌تواند با افزایش گردش خون و لنف موجب انتقال مایعات بدن در نواحی سلولیت، بافت سلولیت را شکسته و در طی چندین جلسه درمان به طور کلی و یا تا حدی چشمگیر آن را رفع کند.

5. کاهش درد شکم و کمر

اگر بسیاری از درمان‌های طبیعی و دارویی را برای شکم درد و کمر درد خود استفاده کرده‌اید و هنوز نتیجه نگرفته‌اید توصیه می‌کنیم بادکش درمانی را نیز امتحان کنید. بادکش شکم و کمر منجر می‌شود تا فشار وارده بر عضلات و مهره‌های کمر، با افزایش گردش خون و بهبود جریان عروقی کاهش یافته و رفته‌رفته با انجام چندین جلسه بادکش درمانی به طور کلی رفع گردد.

از دیگر فواید بادکش شکم می‌توان به درمان اسپاسم روده، نفخ، التهابات روده و رفع یبوست اشاره کرد.

توصیه می‌کنیم پیش از بادکش درمانی برای لاغری شکم حتماً به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص درست و مشاوره پزشک اقدام به بادکش شکم کنید. چرا که بادکش برای بسیاری از بیماری‌ها منع شده است و ممکن است انجام آن به وخیم شدن وضع بیمار دچار گردد.

قبل تاز انجام بادکش درمانی می بایست با ” فواید و عوارض بادکش ” نیز آشنا شوید. پس بهتر است مقاله این موضوع را نیز بخوانید.

آیا بادکش‌ درمانی موجب چربی‌ سوزی می‌شود؟

آیا بادکش‌درمانی موجب چربی سوزی می‌شود؟ این سوال خیلی از افراد علاقمند به لاغری است. مطمئناً بادکش‌درمانی می‌تواند در کاهش وزن و چربی سوزی موثر باشد؛ به شرطی که همراه با یک رژیم غذایی سالم و یک برنامه ورزشی منظم اجرا شود.
سلولیت‌ها بیشتر به دلیل ژنتیکی ایجاد می‌شود. آن‌ها موجب احتباس آب می‌شوند و همین امر باعث ایجاد اختلال در سیستم تخلیه لنفاوی شده و رگ‌ها را ضعیف می‌کند. با ضعیف شدن رگ‌ها، گردش خون به خوبی صورت نمی‌گیرد.

از طرف دیگر، رعایت نکردن تغذیه یا عدم تعادل هورمونی موجب تشکیل سلول‌های چربی در بدن می‌شود. همه این عوامل دست در دست هم می‌دهند و چربی‌ها را در زیر پوست تبدیل به سلولیت می‌کنند. ایجاد سلولیت، ظاهر ناخوشایندی را در پوست به وجود می‌آورد.

همچنین با افزایش سن، سیستم متابولیسم ضعیف می‌شود و با از دست رفتن توده عضلانی و چربی قهوه‌ای، چربی‌سوزی کاهش پیدا می‌کند. اما بادکش‌درمانی با یک روش طبیعی از ایجاد توده چربی در بدن جلوگیری می‌کند. همچنین در چربی‌سوزی و کاهش درصد چربی بدن موثر است.

یکی از بهترین درمان های افتادگی ناف ” درمان افتادگی ناف با بادکش ” می باشد که بطور کامل آن را در مقاله ای دیگر شرح داده ایم.

بادکش درمانی برای لاغری شکم موثر است؟

در بادکش‌درمانی با بهبود گردش خون در بدن و بهبود متابولیسم، انرژی مورد نیاز برای چربی‌سوزی تامین می‌شود. همچنین در این روش بافت هم‌بند از بین می‌رود و مویرگ‌ها باز می‌شوند و جریان خون افزایش پیدا می‌کند. این روش سنتی چینی با افزایش جریان خون به ترمیم سلول‌ها و بهبود متابولیسم کمک کرده و موجب دفع چربی‌ها می‌شود.

همچنین بادکش‌ها با وارد کردن فشار معکوس سلول‌های چربی را درهم می‌شکند و موجب از بین رفتن چربی‌ می‌شود. جریان خون، چربی و سموم را به محل تخلیه لنفاوی می‌برد. در نتیجه، این چربی‌ها و سموم از بدن دفع می‌شوند.
یکی از فواید بادکش‌درمانی، لاغری موضعی است. چیزی که با تمرین و رژیم امکان‌پذیر نیست. فنجان‌ها کوچک بادکش به راحتی بر روی نواحی مورد نیاز قرار می‌گیرند. همچنین شما می‌توانید از بادکش درمانی برای لاغری شکم استفاده کنید.
این روش برای درمان شل‌ شدگی شکم و باسن نیز موثر است. حتی می‌تواند به لاغری ران‌ها کمک می‌کند.

روز بعد از بادکش برای لاغری شکم ممکن است کمی احساس درد داشته باشید، بعد از 5تا 6 روز تمام آثار بادکش‌درمانی ناپدید می‌شود و نهایتا بعد از 10 روز شاهد کاهش چربی‌های مقاوم و محکم‌تر شدن پوست، خواهید بود.

اگر میخواهید بدون انجام روش های تهاجمی و عمل های لاغری هیکل خود را زیبا کنید، میتوانید از ” ماساژ لاغری ” استفاده کنید.

روش بادکش شکم در خانه

برای دستیابی به بهترین نتیجه در بادکش شکم در خانه، باید موضع را به خوبی تمیز و ضد عفونی کنید. بادکش‌ درمانی در خانه معمولا با هدف لاغری ران، شکم و نواحی پا انجام می‌شود. برای نتیجه بهتر، می‌توانید از مالش دادن روغن‌های گیاهی در موضع استفاده کنید.

بادکش درمانی برای لاغری شکم

 1. برای این‌کار بهتر است از ست‌های طبی استفاده کنید. این ست‌ها دارای انواع فنجان در سایزهای متفاوت برای سطوح مختلف است؛ برای مثال: فنجان کوچک برای نواحی با مساحت کم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. اگر مبتدی هستید، بهتر است اولین بار را زیر نظر فرد ماهر انجام دهید. فراموش نکنید که زیاد فشار وارد کردن می‌تواند باعث آسیب دیدن پوست یا رگ‌ها شود.
 3. قبل از اقدام به بادکش درمانی برای لاغری شکم بهتر است ابتدا دوش بگیرید و بدن خود را کاملا تمیز کنید. همچنین اگر قصد کاهش چربی در نواحی دیگر را نیز دارید، موهای زائد بدن در منطقه مورد نظر را اصلاح کنید.
 4. بهتر است بادکش درمانی برای لاغری شکم حدودا 3 ساعت بعد از صرف غذا انجام شود. دمای اتاق را تنظیم کنید و از سرد بود محیط جلوگیری کنید.
 5. لبه ابزار خود را چک کنید و از ترک یا بریدگی نداشتن آن، مطمئن شوید.
 6. لیوان‌ها یا فنجان‌ها را گرم کنید. فنجان‌ها را بر اساس مساحت ناحیه مورد استفاده انتخاب کنید. اگر منطقه وسیع است، لیوان‌های بیشتری را مورد استفاده قرار دهید. در صورتی که بافت چربی و عضله بیشتر از بافت استخوانی باشد، باید از لیوان‌های بزرگ استفاده شود.
 7. پنبه آتش زده را درون لیوان قرار دهید. بعد از گذشت چند ثانیه آن را خارج کنید و بلافاصله لیوان را به سمت پوست برگردانید. اگر لیوان به درستی به پوست چسبید؛ پوست حدود 2 الی 3 سانتی‌متر درون آن بالا آمد، کار خود را دقیق انجام داده‌اید.
 8. بعد از گذشت 10 الی 15 دقیقه، فشار ایجاد شده در لیوان را آزاد کنید.

بعد از بادکش‌درمانی شاهد لک و آثار قرمز رنگ خواهید بود. اما نگران نباشید. تمام این آثار بعد از گذشت چندروز ناپدید خواهند شد. بعد از 10 جلسه بادکش‌درمانی، کمی به پوست و بدن خود استراحت دهید.

مقاله «دمنوش برای لاغری شکم و پهلو» نیز به شما کمک خواهد کرد تا با انواع دمنوش های لاغری آشنا شوید.

جمع بندی

بادکش‌درمانی که یک عمل چینی است با هدف جریان انرژی “چی” انجام می‌شود. آنها عقیده‌دارند هنگامی که این انرژی کاهش می‌یابد یا محدود می‌شود، بادکش‌ها به کمک آن می‌آیند و با انرژی درمانی موجب ترمیم آن شده و آن موقع است که چربی‌سوزی آغاز می‌شود.
برای مشاهده کردن آثار بادکش‌درمانی، باید سبک زندگی را تغییر داد و یک رژیم غذایی سالم تهیه کرد. تمرینات ورزشی و یک رژیم غذایی فاقد چربی‌های اشباع و غذاهای قندی، در کنار بادکش درمانی برای لاغری شکم شما را به هدف خود می‌رساند. فراموش نکنید نوشیدن آب و هیدراته ماندن بدن در چربی‌سوزی نیز موثر خواهد بود.

پس کافی است شما تصمیم به لاغری و کاهش وزن بگیرید، آنوقت بادکش‌درمانی موجب تسریع فرآیند لاغری شما خواهد شد. از دیگر مزیت‌های بادکش درمانی برای لاغری شکم می‌توان به دفع مایعات و سموم از بدن اشاره کرد.

4.3/5 - (22 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫14 دیدگاه ها

 1. سلام من از بادکش ها برای درد شانه پا زانو استفاده کرده ام برای خانواده ام هم استفاده میکنم همه احساس خوبی را تجربه میکنند.برای لاغری شکم هنوز نتوانسته ام ۱۰جلسه پشت هم اقدام کنم. ولی بسیار. خوشحالم که این کار را یاد گرفتم.از توضیحات عالیتون هم سپاسگزارم.
  ارادتمند دکتر ظفرنیا

  1. سلام و وقت بخیر خانم دکتر ظفرنیا.
   از همراهی و نظر ارزشمند شما سپاسگزاریم. خیلی خوشحالیم که مطالب برای شما مفید بوده و استفاده کردید

  1. سلام و وقت بخیر
   با توجه به اینکه شرایط بدنی هر فرد متفاوت است لطفا قبل از انجام بادکش با پزشک مشورت نمایید.

 2. سلام
  ممنون از محتوای مفید و خوبتون. من خودم از بادکش شکم برای لاغری و چربی سوزی ناحیه شکمم استفاده کردم، و از بهترین مزیت های بادکش میشه به عنوان لاغری موضعی و هر ناحیه‌ای از بدن که دوست دارید اشاره کرد. بسیار جالب بود مطلبتون

 3. عرض ادب و ارادت! سپاس از مطالب جالب شما. تصمیم گرفتم انجامش بدم.بخش معده ی من برآمده ست و با خوردن سبزیجات و میوه ها بیشتر ورم میکنه و از پایین شکم بزرگتره.

 4. سلام یعنی ده روز پشت سر هم‌انجام بدیم‌برای لاغری شکم؟و آیا برای پهلوهاهم میشه بادکش کرد؟ممنونم

  1. سلام و وقت بخیر
   بله. برای لاغری ران، پهلو و شکم مناسبه. یک روز درمیون انجام بدید. بعد از ده جلسه هم استراحت بدید چند روز.مجدد شروع کنید.

 5. سلام من دو ماهی هست دچار دیابت شدم می‌خوام بدونم تاثیر داره خوب میشم با بادکش درمانی آدم چاقی نیستم اصلا

 6. سلام وقت بخیر اگه اقدام ب بارداری کرده باشیم هم میشه برا لاغری همزمان استفاده کرد ممنون میشم راهنمایی کمید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا