تاریخ امروز :آبان 5, 1400
درمان افتادن ناف از طریق بادکش درمان افتادن ناف از طریق بادکش درمان افتادن ناف در طب سنتی( از طریق بادکش) kkk 1 1000x667

درمان افتادن ناف در طب سنتی( از طریق بادکش)

درمان افتادن ناف از طریق بادکش:

درمان افتادن ناف از طرق بادکش یکی از موضوعات مهم در طب سنتی است که قصد داریم در این مقاله از لنداسپا آن را برایتان بطور مفصل شرح دهیم. ناف جز یکی از اندام‌های مهم انسان است که در دیواره جلویی شکم قرار دارد. ناف نقطه ثقل بدن و کانون انرژیایی بدن به حساب می‌آید. در ظاهر ناف یک سوراخ کور است اما همین نقطه برای دوران جنینی تنها راه تغذیه محسوب می‌شود.

شاید باورش سخت باشد اما بسیاری از بیماری‌ها از طریق ناف قابل درمان است. شکل این نقطه از بدن در افراد مختلف گوناگون می‌باشد؛ مثلا بعضی افراد ناف محدب و بعضی دیگر ناف مقعر دارند.

مقاله پیشنهادی : فواید و عوارض بادکش

 

بعضی مواقع، بنا به دلایلی ناف جابه‌جا می‌شود که در اصطلاح به آن می‌گویند:” دررفتگی ناف.” تشخیص این بیماری کمی سخت است و نیاز به معاینه توسط پزشک دارد. البته ممکن است در بعضی افراد دررفتگی ناف با چشم قابل مشاهده باشد. عواملی که سبب دررفتگی ناف می‌شوند، شامل موارد زیر است:

 1. استرس
 2. جابه‌جایی اجسام سنگین
 3. یکه خوردن
 4. اشتباه بلند کردن اجسام
 5. مشکلات روحی و روانی
 6. شوک عصبی
 7. پریدن از بلندی

گاهی با تغییرات ناگهانی روحی و یا در اثر انقباض ناگهانی در ماهیچه‌ها، دررفتگی ناف اتفاق می‌افتد که ممکن است موجب عدم توازن و تعادل بدن شود. بعضی وقت‌ها ممکن است ضعف جدار شکمی باعث شود قوس‌های روده به زیر ناف بیایند و باعث برجسته شدن آن یا ” فتق ناف” شوند.

ناف حفره حساسی در بدن است که فیبرهای عصبی و سمپاتیک در آن جمع شده است و از طریق این اعصاب در عملکرد بعضی اندام‌ها دخیل است؛ مانند: ترشح آدرنالین و کنترل انقباضات روده‌ای، توسعه گردش خون و…

بسیاری از افراد، این اندام مهم را نادیده می‌گیرند و یا بهداشت مربوطه را انجام نمی‌دهند و همین موضوع باعث آسیب دیدن ناف می‌شود.

در زیر چند مورد از نشانه‌های تشخیص دررفتگی ناف را جمع آوری کرده‌ایم:

 1. یبوست
 2. مشکلات معده
 3. کم‌اشتهایی
 4. کاهش حرکت‌های بدنی
 5. دل درد زیاد
 6. دردها و ناراحتی‌های بدون علت
 7. دل پیجه
 8. غرغر شکم
 9. سردردهای ضربان‌دار در ناحیه گیجگاهی
 10. تپش قلب‌های دوره‌ای
 11. بی‌اشتهایی
 12. سردی وخواب رفتگی دست و پا
 13. لرزش اندام
 14. یبوست
 15. نفخ شکم خشکی دهان
 16. رنگ پریدگی
 17. لرزش زانوان
 18. نبض نداشتن ناف
 19. ضربان شدید اطراف ناف
 20. کمر درد صبگاهی
 21. بی حالی و کسلی

راه‌های درمان افتادگی ناف چیست ؟

برای درمان افتادگی ناف راه‌های بسیاری وجود دارد. برای نمونه چندتا از آن‌ها را در زیر برایتان جمع آوری کرده‌ایم:

 1. با پشتک زدن و غلت زدن ناف به حالت نرمال خود برمی‌گردد. این روش بیشتر برای افراد جوان مناسب است.
 2. قرار دادن 30 دقیقه کیسه آب گرم همراه با فشار آرام به دررفتگی ناف کمک می‌کند. برای از بین بردن آب دور ناف، می‌توانید یک پیاز کوچک را روی ناف قرار دهید و روی آن را ببندید.
 3. راه دیگر درمان افتادگی ناف، چهارزانو نشستن است. در این روش بیمار باید به حالت چهارزانو بنشیند و فرد دیگری دو زانوی او را بگیرد و فرد به سمت عقب خود را بکشد تا باعث کشیده شدن عضلات شکم شود و در این حالت، ناف به جای اول خود باز می‌گردد.
 4. با وارد کردن فشار به اعصاب زیر بغل، باعث انتقال این فشار به سمت رگ‌های عصب و جاافتادن ناف می‌شوید.
 5. ماساژ و استفاده از بادکش‌ها

 

مقاله پیشنهادی : بادکش درمانی

 

در بالا با چند روش برای درمان افتادگی ناف آشنا شدیم اما موضوع اصلی بحث ما در اینجا، درمان افتادن ناف از طریق بادکش است. ناف حاوی سلول‌های بنیادی است و درمان افتادگی و در رفتگی ناف بسیار ضروری و حساس است. برای درمان افتادگی می‌توان از شیوه‌های گوناگون استفاده کرد که یکی از این روش‌ها، بادکش‌درمانی است.

درمان افتادن ناف از طریق بادکش:

برای آشنایی و درک بهتر درمان افتادن ناف از طریق بادکش، ابتدا با بادکش‌ها و بادکش‌درمانی آشنا می‌شویم. سپس روش انجام آن را معرفی میکنیم.

بادکش چیست؟

این روش یک تکنیک چین باستان است که با ایجاد مکش توسط ابزار مکنده در نقاط مختلف بدن به درمان انواع بیماری‌ها کمک می‌کند. امروزه در طب سنتی، درمان افتادن ناف از طریق بادکش‌ها اتفاق می‌افتد.

همچنین بادکش‌ها موجب رفت خستگی و تنش عضلات بدن می‌شود. البته لازم است این روش توسط متخصص انجام شود به خصوص اگر قصد شما درمان افتادن ناف با بادکش باشد، لازم است قبل از اقدام به درمان به پزشک مراجعه کنید و نظر او را در این باره بپرسید.

درمانگر قبل از اقدام به درمان افتادگی ناف، با معاینه و بررسی اسپاسم‌های اطراف ناف و نشانه‌های بیمار، دررفتگی را تشخیص می‌دهد.

انواع بادکش درمانی:

بادکش‌درمانی به دو صورت بادکش‌درمانی خشک و تر انجام می‌شود. تشخیص نوع بادکش برای درمان برعهده درمانگر است. بادکش‌درمانی خشک، تنها با مکش مناطقی از بدن صورت می‌گیرد و بادکش‌درمانی تر، همراه با حجامت است. این روش موجب خونریزی کنترل شده می‌شود.

 

درمان افتادن ناف از طریق بادکش درمان افتادن ناف از طریق بادکش درمان افتادن ناف در طب سنتی( از طریق بادکش) kkk

 

روش درمان افتادن ناف از طریق بادکش:

بادکش‌درمانی یک درمان جایگزین در طب سنتی است. اگر در فکر استفاده از این روش درمانی هستید به دنبال یک پزشک ماهر و متخصص در طب سنتی بگردید که تجربه بادکش ناف را داشته باشد.

ناف نقطه حساسی است و از تمیز بودن ست بادکش‌درمانی مطمئن شوید.

برای درمان افتادن ناف از طریق بادکش، یک پنبه آغشته به الکل را آتش می‌زنند و درون فنجان‌های شیشه‌ای قرار می‌گیرد. با این‌کار اکسیژن درون فنجان‌ها از بین می‌رود و یک خلا ایجاد می‌شود و موجب چسبیدن فنجان‌ها به پوست اطراف شکم می‌شود.

هرچه فنجان‌ها گرم‌تر شود، مکش بیشتری ایجاد می‌شود.

فنجان‌های گرم شده را به مدت 5 تا 15 دقیقه در اطراف ناف و روی شکم قرار دهید. اغلب برای درمان موثرتر لبه فنجان‌ها را چرب می‌کنند تا در حین بادکش‌کردن، این روغن‌ها به اطراف ناف منتقل شود.

فنجان‌ها جریان خون را افزایش می‌دهند؛ موجب انتقال اکسیژن و مواد مغذی به بافت‌ها و ماهیچه‌ها می‌شود. همین امر موجب می‌شود اگر افتادن ناف در اثر ضعف ماهیچه‌ها باشد، با بادکش‌کردن درمان می‌شود. همچنین بادکش موجب پراکنده شدن گرما در اطراف ناف و در داخل بدن می‌شود.

از دیگر مزیت‌های درمان افتادن ناف از طریق بادکش، بهبود سیستم گوارش و کمک به هضم غذا است. همچنین موجب بهبود متابولیسم بدن می‌شود. برخی درمانگرها اعتقاد دارند که اینکار می‌تواند موجب درمان اسهال خونی، اسهال و ورم معده شود.

در طی  این فرآیند ، فنجان‌ها با ایجاد مکش خون را در سطح پوست جمع می‌کند.

لازم است قبل از درمان افتادن ناف از طریق بادکش، ناشتا باشید و موضع را به خوبی روغن مالی کنید.

مقاله پیشنهادی : بهترین روغن برای ماساژ

 

نکات پایانی:

بعد از درمان افتادن ناف از طریق بادکش، بهتر است از شکم‌بند استفاده کنید. تا یک ماه بعد از درمان از انجام فعالیت‌های سنگین یا بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.

انجام فعالیت‌های عادی بعد از یک ماه موردی ندارد. اما اگر قصد انجام تمرینات حرفه‌ای را دارید، بهتر است 3 ماه زمان بدهید و ورزش را به تعویق بیندازید.

اگر در دسته افراد چاق قرار دارید، یک برنامه برای کاهش وزن خود ترتیب دهید و ورزش منظم را در برنامه غذایی خود قرار دهید. همچنین عادات غذایی خود را یه گونه‌ای مرتب کنید که موجب یبوست نشوید؛ زیرا یبوست یکی از عوامل وارد شدن فشار به جدار‌های شکم است.

اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *