بادکش درمانیسلامتطب سنتی

درمان افتادگی ناف با بادکش چگونه انجام می شود؟

ناف جز یکی از اندام‌های مهم انسان است که در دیواره جلویی شکم قرار دارد. ناف نقطه ثقل بدن و کانون انرژی بدن به حساب می‌آید. در ظاهر ناف یک سوراخ کور است. اما همین نقطه برای دوران جنینی تنها راه تغذیه محسوب می‌شود. شاید باورش سخت باشد اما بسیاری از بیماری‌ها از طریق ناف قابل درمان است. شکل این نقطه از بدن در افراد مختلف گوناگون می‌باشد؛ مثلا بعضی افراد ناف محدب و بعضی دیگر ناف مقعر دارند. درمان افتادگی ناف با بادکش یکی از موضوعات مهم در طب سنتی است که قصد داریم در این مقاله از لنداسپا آن را برایتان بطور مفصل شرح دهیم.

آشنایی با علت افتادگی ناف

بعضی مواقع، بنا به دلایلی ناف جابه‌جا می‌شود که در اصطلاح به آن می‌گویند:” دررفتگی ناف.” تشخیص این بیماری کمی سخت است و نیاز به معاینه توسط پزشک دارد. البته ممکن است در بعضی افراد دررفتگی ناف با چشم قابل مشاهده باشد. عواملی که سبب دررفتگی ناف می‌شوند، شامل موارد زیر است:

آشنایی با علت افتادگی ناف

 1. استرس
 2. جابه‌جایی اجسام سنگین
 3. یکه خوردن
 4. اشتباه بلند کردن اجسام
 5. مشکلات روحی و روانی
 6. شوک عصبی
 7. پریدن از بلندی

گاهی با تغییرات ناگهانی روحی و یا در اثر انقباض ناگهانی در ماهیچه‌ها، دررفتگی ناف اتفاق می‌افتد که ممکن است موجب عدم توازن و تعادل بدن شود. بعضی وقت‌ها ممکن است ضعف جدار شکمی باعث شود قوس‌های روده به زیر ناف بیایند و باعث برجسته شدن آن یا ” فتق ناف” شوند.

ناف حفره حساسی در بدن است که فیبرهای عصبی و سمپاتیک در آن جمع شده است و از طریق این اعصاب در عملکرد بعضی اندام‌ها دخیل است؛ مانند: ترشح آدرنالین و کنترل انقباضات روده‌ای، توسعه گردش خون و…

بسیاری از افراد، این اندام مهم را نادیده می‌گیرند و یا بهداشت مربوطه را انجام نمی‌دهند و همین موضوع باعث آسیب دیدن ناف می‌شود.

مشکلات معده از علائم افتادگی ناف است. در صورتی که معده درد دارید به مقاله «ماساژ درمانی برای معده » مراجعه کنید.

علائم افتادگی ناف چیست

در زیر چند مورد از نشانه‌های تشخیص دررفتگی ناف و علائم افتادن ناف را جمع آوری کرده‌ایم:

علائم افتادگی ناف

 1. یبوست
 2. مشکلات معده
 3. کم‌اشتهایی
 4. کاهش حرکت‌های بدنی
 5. دل درد زیاد
 6. دردها و ناراحتی‌های بدون علت
 7. دل پیجه
 8. غرغر شکم
 9. سردردهای ضربان‌دار در ناحیه گیجگاهی
 10. تپش قلب‌های دوره‌ای
 11. بی‌اشتهایی
 12. سردی وخواب رفتگی دست و پا
 13. لرزش اندام
 14. یبوست
 15. نفخ شکم خشکی دهان
 16. رنگ پریدگی
 17. لرزش زانوان
 18. نبض نداشتن ناف
 19. ضربان شدید اطراف ناف
 20. کمر درد صبگاهی
 21. بی حالی و کسلی
یکی دیگر از فواید بادکش برای لاغری است که در مقاله «بادکش درمانی برای لاغری شکم» به شرح آن پرداخته ایم.

راه‌های درمان افتادن ناف چیست ؟

برای درمان افتادگی ناف راه‌های بسیاری وجود دارد. برای نمونه چندتا از آن‌ها را در زیر برایتان جمع آوری کرده‌ایم:

  1. با پشتک زدن و غلت زدن ناف به حالت نرمال خود برمی‌گردد. این روش بیشتر برای افراد جوان مناسب است.
  2. قرار دادن 30 دقیقه کیسه آب گرم همراه با فشار آرام به دررفتگی ناف کمک می‌کند. برای از بین بردن آب دور ناف، می‌توانید یک پیاز کوچک را روی ناف قرار دهید و روی آن را ببندید.
  3. راه دیگر درمان افتادن ناف ، چهارزانو نشستن است. در این روش بیمار باید به حالت چهارزانو بنشیند و فرد دیگری دو زانوی او را بگیرد و فرد به سمت عقب خود را بکشد تا باعث کشیده شدن عضلات شکم شود و در این حالت، ناف به جای اول خود باز می‌گردد.
  4. با وارد کردن فشار به اعصاب زیر بغل، باعث انتقال این فشار به سمت رگ‌های عصب و جاافتادن ناف می‌شوید.
  5. ماساژ و استفاده از بادکش‌ها

در بالا با چند روش برای درمان افتادگی ناف آشنا شدیم. اما موضوع اصلی بحث ما در اینجا، درمان افتادگی ناف با بادکش است. ناف حاوی سلول‌های بنیادی است و درمان افتادگی و در رفتگی ناف بسیار ضروری و حساس است. برای درمان افتادگی می‌توان از شیوه‌های گوناگون استفاده کرد که یکی از این روش‌ها، بادکش‌درمانی است.

مقاله پیشنهادی : ماساژ شکم برای رفع یبوست

درمان افتادگی ناف با بادکش چگونه است؟

برای آشنایی و درک بهتر درمان افتادگی ناف با بادکش ، ابتدا با بادکش‌ها و بادکش‌درمانی آشنا می‌شویم. سپس روش انجام آن را معرفی میکنیم.

درمان افتادگی ناف با بادکش

بادکش چیست؟

این روش یک تکنیک چین باستان است که با ایجاد مکش توسط ابزار مکنده در نقاط مختلف بدن به درمان انواع بیماری‌ها کمک می‌کند. امروزه در طب سنتی، درمان افتادگی ناف با بادکش اتفاق می‌افتد.

همچنین بادکش‌ها موجب رفت خستگی و تنش عضلات بدن می‌شوند. البته لازم است این روش توسط متخصص انجام شود. به خصوص اگر قصد شما درمان افتادگی ناف با بادکش باشد، لازم است قبل از اقدام به درمان به پزشک مراجعه کنید و نظر او را در این باره بپرسید.

درمانگر قبل از اقدام به درمان افتادن ناف ، با معاینه و بررسی اسپاسم‌های اطراف ناف و نشانه‌های بیمار، دررفتگی را تشخیص می‌دهد.

انواع بادکش درمانی

بادکش‌درمانی به دو صورت بادکش‌درمانی خشک و تر انجام می‌شود. تشخیص نوع بادکش برای درمان برعهده درمانگر است. بادکش‌درمانی خشک، تنها با مکش مناطقی از بدن صورت می‌گیرد و بادکش‌درمانی تر، همراه با حجامت است. این روش موجب خونریزی کنترل شده می‌شود. هم چنین پیشنهاد می‌کنیم به مقاله «فواید بادکش» مراجعه کنید تا با فواید بادکش درمانی آشنا شوید.

درمان افتادن ناف از طریق بادکش

روش جا انداختن ناف با لیوان

بادکش‌درمانی یک درمان جایگزین در طب سنتی است. اگر در فکر استفاده از این روش درمانی هستید به دنبال یک پزشک ماهر و متخصص در طب سنتی بگردید که تجربه بادکش ناف را داشته باشد. ناف نقطه حساسی است و از تمیز بودن ست بادکش‌درمانی مطمئن شوید.

   • برای درمان افتادن ناف از طریق بادکش، یک پنبه آغشته به الکل را آتش می‌زنند و درون فنجان‌های شیشه‌ای قرار می‌گیرد. با این‌کار اکسیژن درون فنجان‌ها از بین می‌رود و یک خلا ایجاد می‌شود و موجب چسبیدن فنجان‌ها به پوست اطراف شکم می‌شود.
   • هرچه فنجان‌ها گرم‌تر شود، مکش بیشتری ایجاد می‌شود.
   • فنجان‌های گرم شده را به مدت 5 تا 15 دقیقه در اطراف ناف و روی شکم قرار دهید. اغلب برای درمان موثرتر لبه فنجان‌ها را چرب می‌کنند تا در حین بادکش‌کردن، این روغن‌ها به اطراف ناف منتقل شود.
   • فنجان‌ها جریان خون را افزایش می‌دهند؛ موجب انتقال اکسیژن و مواد مغذی به بافت‌ها و ماهیچه‌ها می‌شود. همین امر موجب می‌شود اگر افتادن ناف در اثر ضعف ماهیچه‌ها باشد، با بادکش‌کردن درمان می‌شود. همچنین بادکش موجب پراکنده شدن گرما در اطراف ناف و در داخل بدن می‌شود.
   • از دیگر مزیت‌های درمان افتادن ناف از طریق بادکش، بهبود سیستم گوارش و کمک به هضم غذا است. همچنین موجب بهبود متابولیسم بدن می‌شود. برخی درمانگرها اعتقاد دارند که این‌کار می‌تواند موجب درمان اسهال خونی، اسهال و ورم معده شود.
   • در طی این فرآیند، فنجان‌ها با ایجاد مکش خون را در سطح پوست جمع می‌کند.
   • لازم است قبل از درمان افتادگی ناف با بادکش، ناشتا باشید و موضع را به خوبی روغن مالی کنید. برای آشنایی با انواع روغن به مقاله «بهترین روغن‌ برای ماساژ» مراجعه کنید.

فیلم جا انداختن ناف با لیوان

در ادامه فیلم جا انداختن ناف با لیوان را برایتان قرار داده‌ایم که می توانید از طریق این فیلم با روش جا انداختن ناف با لیوان و بادکش آشنا شوید. توجه داشته باشید که این کار را در منزل و به تنهایی انجام ندهید. حتما قبل از هر اقدامی با پزشک متخصص مشورت کنید تا دچار مشکلات بیشتری نشوید.

جا انداختن ناف در منزل

علاوه بر درمان افتادگی ناف با بادکش، شما می‌توانید برای جا انداختن ناف در منزل مراحلی که در ادامه قرار دادیم را دنبال کنید. توجه داشته باشید که بهتر است از فردی باتجربه در این زمینه کمک بگیرید تا آسیبی به بدن شخص وارد نشود و با عوارضی جبران‌ناپذیر مواجه نگردید.

 • فرد به حالتی آرام، بر روی تخت دراز بکشد به‌گونه‌ای که شکم فرد به سمت بالا و رو به شما بوده و دستانش در کنارش قرار گرفته باشد.
 • از او بخواهید عضلاتش را شل کرده و منقبض نکند.
 • انگشت اشاره دست راست خود را به‌صورت قائم و عمود بر شکم وارد ناف فرد بکنید.
 • در جهت ساعت گرد به سمت راست انگشت را داخل ناف آرام بچرخانید (فشار وارد نکنید).
 • پس از نیم چرخش یا 180 درجه، با نوک انگشت ناف را به سمت بالا فشار داده و انگشت را رها می‌کنید.
 • این مراحل را آن‌قدر تکرار کنید تا زیر انگشت خود داخل ناف سطحی سفت و محکم را احساس کنید که نشان‌دهنده آن است که ناف جا افتاده است.

نکات تکمیلی درمان افتادگی ناف با بادکش

نکات تکمیلی درمان افتادگی ناف با بادکش

   • بعد از درمان افتادگی ناف با بادکش ، بهتر است از شکم‌بند استفاده کنید.
   • تا یک ماه بعد از درمان از انجام فعالیت‌های سنگین یا بلند کردن اجسام سنگین پرهیز کنید.
   • انجام فعالیت‌های عادی بعد از یک ماه موردی ندارد. اما اگر قصد انجام تمرینات حرفه‌ای را دارید، بهتر است 3 ماه زمان بدهید و ورزش را به تعویق بیندازید.
   • اگر در دسته افراد چاق قرار دارید، یک برنامه برای کاهش وزن خود ترتیب دهید و ورزش منظم را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
   • همچنین عادات غذایی خود را یه گونه‌ای مرتب کنید که موجب یبوست نشوید؛ زیرا یبوست یکی از عوامل وارد شدن فشار به جدار‌های شکم است.

سخن پایانی

استفاده از بادکش از زمان های گذشته یک روش مرسوم درمانی است که طرفداران خاص خود را دارد. حتما توجه داشته باشید که برای درمان افتادگی ناف با بادکش تمامی نکاتی که در این مقاله ذکر شد رعایت کنید و از یک پزشک ماهر کمک بگیرید. امیدواریم که مطالب گفته شده برایتان مفید واقع شود. همیشه تندرست و سلامت باشید.

 

4.9/5 - (569 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫42 دیدگاه ها

 1. سلام وقت بخیر
  یه سوال داشتم
  این بادکش باید روی ناف قراربگیره یااطراف ناف؟؟ بعدش بادکش ازنوع سردش هم میشه یانه باید گرم باشه؟

  1. من دقیقا مشکل افتادگی ناف دارم به علت بلند کردن چیزهای سنگین
   و یه خانم قدیمی بهم یادداد چطوری نافم رو جا بندازم دقیقا مثل توضیحات شما بود
   مشکل افتادگی ناف منو دکتر و سونو هم تشخیص نداد
   دردش یه هویی هست انگار یه هو سوزن میزنن تونافت …وحشتناکه اونقدر که دوست نداری تکون بخوری و نفس بکشی
   خلاصه که چاره مشکلم انگشت دستم شده حالا خودم میپیچونم و درستش میکنم🤣

   1. سلام منم مثل خانم عاطفہ درد دارم ولی یہ صدای آب ھم میاد از شکمم دور نافم ورم دارہ و نافمم در عین تعجب ضربان دارہ ولی میگن کہ افتادہ اگر نافی نیفتادہ باشہ و انگولکش کرد چی میشہ؟

    1. سلام، سرپا اب خوردید، اب تو معده و روده تون جمع شده، و اب سردزیادخوردید، دستگاه گوارش تون سردی کرده

    2. سلام سندروم روده تحریک پذیر و معده اسیدی چه فرقی با افتادگی ناف دارند چطوری میشه تشخیص داد؟

   2. من تخصص این کارودارم. ناف بهرطرف بیجا بشه ارگانهای همون سمتو تحت تاثیر منفی میزاره پس توهر انسانی فرق میکنه

    1. سلام وقتتون بخیر،اگه افتادن ناف نزدیک تایم پریود اتفاق بیفته،امکان داره که اون ماه ادم پریود نشه؟

 2. سلام میشه بگید چطوری ناف رو جا میندازید کسی رو ندارم نافمم رو جا بندازه دارم درد میکشم تورو خدا اگه میتونید راهنماییم کنید

  1. سلام و وقت بخیر
   روش درمان افتادگی ناف در مقاله توضیح داده شده است. پیشنهاد می‌کنیم قبل از هرکاری با پزشک مشورت نمایید.

   1. من چندهفتس شکمم قاروغورمیکنه اعصابمو خورده کرده قرص هم استفاده کردم بعضیا میگن دور نافت آب گرفته نمیدونم چیکارکنم

  2. دراز بکشید و به یه نفر بگین انگشت شصتش رو بزاره روی نافتون و بدون فشار دادن بپیچونه
   جهت پیچش:از دست راست شما به سمت سرتون و بعد دست چپ و بعد پا

  3. نافم درد میکونه همه دور نافم سفتی نافم ضربون داری بی اشتیاهی دارم رنگم همیشه زرد اس دولک پایم درد میکونه میشه آدرس دوکتور یا شماره واتساپ بهیمون بدین لطفا خیلی من ازیت هستم

 3. ناف افتادگی درد شدید نداره،،فقط تپش قلب ونبض شدید اطراف ناف وضعف جسمانی اذیت کننده است درنهایت لاغری کم اشتهایی ،،اگردرد شدید دارید مشکل داخلی دارید

  1. اتفاقا درد بسیار شدید یه هویی داره واسه من انگار سوزن میزنن یه هو وسط نافت

  2. سلام دوست عزیز حس میکنم منم ناف افتادگی دارم ،چون علایم رو دارم ،می دونید چطور تشخیص داده میشه و برای درمان چه راهکاری نیاز هست؟!

 4. سلام من 2ماه هروزم با استرس یه موضوعی گذشت و تموم شد اون موضوع اما الان استرسه تو جونمه یه وقتا تازه فکرای دیگم میاد سراغم و خیلی روحیم ریخته بهم و نفس تنگی شدییید قبلا یکبار نافم افتاده بود و همینجوری بودم ایا امکانش هست نافم افتاده باشه؟

  1. می‌تونه از ناف باشه,
   همینطور مو دی دیگه ای که ما میگیم هوا
   که باید هول گیری هم انجام شود.

  2. سلام دوستان منم همین مشکل رو داشتم ولی زمانی که رفتم دکتر برام آندوسکوپی و کولونوسکوپی نوشت بعد از نمونه برداری تشخیص کولیت روده عصبی داد الانم خیلی اذیت میشم همه عوارضشم شبیه ناف دررفتگی هست ولی وقتی به دکتر گفتم گفت ناف در رفتگی تو علم پزشکی معنا نداره

   1. حتما مراجعه بفرمایید به پزشک طب سنتی
    دقیقا من هم مشکل شمارو داشتم و تشخیص دکتر هم عین شما بود
    وقتی با مراجعه به طب سنتی نتیجه گرفتم و دردم درمان شد حالا خواه تو پزشکی معنی داشته باشه یا نداشته باشه

 5. سلام من خیلی از این ناف لعنتی ازیت میشم چند سال میشه اما هیچ نتیجه نمیته باید چی کار میکنی شماره واتساب تون بتین

 6. سلام
  ممنون از توضیحاتتون.
  اما یه موردی رو اشتباه فرمودید، کسی که دچار افتادگی ناف می شه، اسهال خونی می شه، نه یبوست.

  1. اتفاقا اکثرا دچار یبوست میشوند.اسهال خونی ربطی به افتادن ناف ندارن.مشکلیدر روده کوچک هست.

 7. سلام من بی اشتهام اصلا گرسنه نمیشم قسمت سر دلم و سمت چپ شکمم صدای اب میده دستو پاهامم میلرزه دکتر هم رفتم مشکلی نداشتم
  به نظرتون مربوط به نافه یا نه
  توروخدا راهنمایی کنید من روز به روز بدتر میشم هیچی نمیتونم بخورم حالت تهو دارم

  1. با معاینه ناف متوجه خواهید شد.اگر با معاینه، ناف افتاده تشخیص داده شد که با ناف گیری حله و علایم اگر برطرف شد مربوط به ناف بوده،اگر نه دنبال علت دیگه باشید.

 8. ببخشید بمن کمک کنید من افتادگی ناف دارم باید چیکار کنم ک خوب بشم خیلی خستم کرد من خیلی وقتی میشه ای مشکل رو دارم

 9. سلام، من هم مشکل دررفتگی ناف دارم،مال خیلی سال پیشه، تا الان خدا میدونه چی کشیدم، نمیدونستم مال دررفتگی نافه، آندوسکوپی شدم هزار ویک بار رفتم دکتر آزمایش و…..
  مال من معده و شکم قارو قور میکنه، بیحال و کسلم، اعصابم خرابه، همیشه استرس و اضطراب دارم، یه سوال داشتن اضطراب هم مربوط به ناف میشه؟؟؟؟ بعد هوا که سرد میشه این مریضها شدت پیدا میکنه. تورو خدا یه جوابی بدید ها، ممنون

  1. کاری نداره خودتون جا بندازید من مامانم همیشه نافش میفته خودش جا میندازه راحت ترین راهش بادکش کردن ناف و بستن ناف با یک روسری به مدت چند ساعت

 10. سلام منم مدت سه چهار ماهی درد شکم و دل پیچه و درد اطراف ناف و داشتم دردم میگرفت کلا بهم میریختم دلپیچه شدید که عصبی میشدم نمیدونستم چکار کنم تا ساکت شه که یبار بیرون از منزل شدم و نشستم یه پیر مردی منو دید گفت چته گفتم دلپیچه دارم گفت رفتی خونه ناشتا بودنی اسفند به اندازه قاشق مربا خوری بریز کف دستت تمیزش کن با اب بخور چند روزی انجامش بدی کلا دردش میره ،چند روزی از فرط درد انجامش دادم عالی بود خوب خوب شدم چند سالیه دیگه هیچ نوع دلپیچه یا در رفتگی ناف و ندارم البته من تو اون مدت دکترم زیاد رفتم تشخیصها و داروها ترتیب اثری نداشتن فقط خوردن اسفند خوبم کرد

 11. اسفند بخورین ناشتا به اندازه چای مربا خوری تمیز کنید با یک لیوان سر بکشید چند روزی صب ظهر شام ناشتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا