تاریخ امروز :آبان 5, 1400

بادکش درمانی

بادکش درمانی

پروفسور شارل لیشتن تلر، استاد تاریخ پزشکی در دانشگاه لوزان و هامبورگ در کتاب تاریخ پزشکی می‌نویسد: برای اینکه بدانیم به کجا میرویم، باید بدانیم از کجا می آییم و برای اینکه بدانیم در کجا هستیم، باید گذشته خود را بجوییم و ببینیم که از کجا می آییم.

نابسامانی های پزشکی اخیر، تا حد زیادی به این علت است که انسان، رابطه خود را با گذشته قطع کرده است و اگر کسی از گذشته پزشکی آگاه باشد، برای پیشرفت دانش پزشکی راه های تازه ای پیدا خواهد کرد.

 سازمان بهداشت جهانی بادکش درمانی بادکش درمانی jpg

 سازمان بهداشت جهانی

سازمان بهداشت جهانی از حدود ۳۰ سال پیش به منظور جامه عمل پوشاندن به شعار خود، یعنی (بهداشت برای همه تا سال ۲۰۰۰) توسعه ی طب سنتی را مورد توجه قرار داده است. این تصمیم، بر دو پایه استوار است:اول،عدم دسترسی  بسیاری از افراد به خدمات اولیه بهداشتی درمانی، که در بعضی کشورها تا ۸۰ درصد جمعیت را شامل می شود و دوم، عدم رضایت از درمانهای طب جدید، به خصوص در رابطه با بیماری های مزمن و عوارض جانبی داروهای شیمیایی.

به این دلیل، در سال ۱۹۷۸ سازمان بهداشت جهانی، بیانیه‌ای در زمینه توسعه طب سنتی منتشر نمود. در این بیانیه طب سنتی به طور خلاصه، این گونه تعریف شده است:( مجموعه تمام علوم نظری و عملی که در تشخیص طبی، پیشگیری و درمان بیماریهای جسمی، ذهنی و ناهنجاری های اجتماعی به کار میرود و به صورت گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته باشد).

روش بادکش درمان

یکی از روش های درمانی که دارای سابقه چند هزار ساله میباشد، بادکش درمانی است که پزشکان از زمانهای دور، در درمان بیماریها و دردها از آن بهره می گرفتند.

در طب سنتی چین، تلفیقی بین بادکش درمانی و طب سوزنی صورت گرفته است و طبیبان چینی، در بسیاری موارد، جهت افزایش تاثیر طب سوزنی، ان را همراه بادکش به کار می برند. در طب سنتی ایران زمین نیز درمان با بادکش( حجامت گرم و خشک)، سابقه‌ای طولانی دارد و توسط پزشکان بزرگی چون ابوعلی سینا، رازی، جرجانی و بقیه، بارها جهت درمان بیماریها و دردهای مختلف، تجویز شده است.

مقاله پییشنهادی : بتا کاروتن چیست؟؟

 

در طب کلاسیک و جدید نیز مطالعات فراوانی روی تاثیرات بادکش در درمان بیماریها و مکانیسم این تأثیرات انجام شده است. در این میان، مطالعات فراوان دکتر یوهان ابلر( پزشک آلمانی) اشاره کرد.

کتاب های فراوانی نیز در این زمینه در سراسر جهان به چاپ رسیده است که به عنوان نمونه، می‌توان به cupping thearapy  نوشته  پروفسور kay chirali از انگلستان و کتاب های متعدد در مورد بادکش درمانی یا خلاء درمانی اشاره کرد.

 انواع بادکش

به طور کلی، بادکش به دو دسته یک گرم و سرد تقسیم می‌شود. طبق نظر همه پزشکان، تاثیر بادکش گرم در درمان دردها و بیماری ها بیشتر از بادکش سرد است. در طب سنتی، از بادکش با عنوان حجامت گرم و خشک یاد می‌شود. از اینجا که دستگاه دستکش با مکانیسم سرد و خشک عمل می کند، برای تکمیل درمان،بهتر است محل مورد نظر را با حوله گرم، گرم کرده، با استفاده از این دستگاه اقدام به بادکش گذاری کرد.

در تمام دنیا، از جمله جامعه ما، در حال حاضر، تعداد بسیاری از مردم به بیماری های مختلف مبتلا هستند که دردهای ناشی از این بیماری ها، پزشک را مجبور میکند که به بیمار، داروهای مسکن تجویز کند.عوارض ناشی از خود این داروها، بیماری های جدید را به وجود می آورد که گاهی بعد از تشخیص، غیر قابل جبران می باشد.

در این میان استفاده از دستگاه دردکش به عنوان روش درمان فیزیکی،بسیار حائز اهمیت است.

 کاربرد درمانی و مکانیسم تاثیر بادکش:

  1. بادکش گذاری با مکانیسم های متعددی باعث رفع درد ها و درمان بیماری های مختلف می شود که در زیر به تعدادی از این مکانیسم ها اشاره می شود:
  2.  یکی از علل درد و خستگی در قسمت های مختلف بدن تجمع بعضی مواد نظیر اسید لاکتیک و سایر مواد زاید سلولی در مویرگهای سطحی بدن است  که معمولاً با اختلال در خون رسانی موضعی همراه است. بادکش با ایجاد خلا باعث انبساط عروق سطحی، تجمع خون در موضع  و افزایش خونرسانی موضعی می شود. در نتیجه اکسیژن و غذای بیشتری به سلول ها رسیده، درد و خستگی رفع می شود.
  3. افزایش خونرسانی موضعی با فراخوانی سلولهای دفاعی و فاکتورهای ضد التهاب خونی به موضع، باعث تسریع ترمیم آسیب های بافتی و عفونت های موضعی می شود. مثلا با بادکش کردن اطراف زخم های بستر می توان به ترمیم و بهبود این زخم ها کمک شایانی کرد.
  4.  بادکش با ایجاد خلاء در تخلیه سموم و عفونت های موضعی، مثلا در گزیدگی با مار و عقرب کمک‌کننده است.
  5.  بادکش با ایجاد فشار منفی باعث انبساط عضلانی شده و در رفع اسپاسم عضلانی علت بسیاری از دردهای موضعی است، کمک کننده می باشد.
  6. بادکش با تحریک روده ها و دستگاه گوارش در درمان برخی از بیماری های گوارشی، نظیر زخم معده، تنبلی روده و یبوست کمک کننده است.
چاقی و لاغری با بادکش
  • بادکش متناوب با جذب خون به عضلات در رفع لاغری های موضعی و افزایش بافت ماهیچه ای موضع موثر است.
  •  اگر علت چاقی تجمع موضعی چربی باشد، بادکش گرم در سوزاندن چربی های موضعی موثر است( با مکانیسم فراخوان خون به ناحیه پرچربی)
کنترل خون ریزی با بادکش

8. از فشار منفی ایجاد شده توسط بادکش می توان در کنترل و تنظیم بعضی از خونریزی ها در بدن بهره گرفت؛ مثلاً در هایپرمنوره( قاعدگی با خونریزی شدید) میتوان زیر سینه ها را بادکش کرد. با این عمل فشار خون از اندام تحتانی به سمت اندام فوقانی متوجه شده و از شدت خونریزی کاسته می‌شود یا در خونریزی کم( هایپو منوره) با بادکش کردن ران ها و ساق پا ها می توان فشار خون را از قسمت های فوقانی به سمت اندام تحتانی متوجه ساخته و میزان خونریزی را افزایش داد. یا در خون دماغ شدید با بادکش کردن اطراف ناف( در طرف خونریزی) فشار خون به قسمت های تحتانی منتقل شده و خون دماغ کم کم قطع میشود.

کنترل خون ریزی با بادکش بادکش درمانی بادکش درمانی 170456 215

تعدادی از دردهای عضلانی بر اثر درگیر شدن اعصاب حسی بین ماهیچه ها یا بافت پیوندی سخت شده ایجاد می شود. بنابراین با بادکش نمودن در بسیاری از موارد این فشار  از روی عصب برداشته شده و درد تسکین می یابد.در رفع خواب رفتگی ها و گزگز اندام، بادکش با تصریح خونرسانی و اکسیژناسیون بافتی موثر می باشد.

دفع سنگ کلیه با بادکش

عده‌ای از اتباع و حکما از فشار منفی بادکش جهت کمک به خروج سنگ های کلیوی استفاده می کنند. بعد از روغن مالی، مسیر کلیه ها را از طرف کلیه به سمت مثانه بادکش متحرک می کنند.

در افرادی که دارای طبع سرد و تر هستند و در اصطلاح طب سنتی بلغمی مزاجند، بادکش گرم و خشک کاربرد فراوانی دارد و جایگزین مناسبی برای حجامت می باشد.

مقاله پییشنهادی : عسل، غذای ضد پیری

 

طبق تعریف طب سنتی گاهی درد ها بر اثر غلبه سردی بر بافت یا عضو ایجاد می‌شود و تجربه نشان داده است که بسیاری از دردهای موضعی با گرم کردن موضع تسکین می یابد. بادکش گرم در رفع این دردها موثر است.

در زانو هایی که دچار تورم، درد و تجمع مایع در مفصل شده‌اند( تجمع بلغم موضعی) با بادکش متناوب ۴۰ تا ۱۲۰ جلسه  یک روز در میان میتوان کم کم این مایع را از محیط خارج کرد.

بادکش درمانی بادکش درمانی بادکش درمانی Cupping Dry

 به عقیده ابن سینا، بهترین مکتب پزشکی آن است که به دارو نیاز نداشته باشد.

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *