تاریخ امروز :مهر 30, 1400

درمان سردرد با استفاده از ماساژ درمانی

چگونه با استفاده از ماساژ درمانی،سردرد را درمان کنیم

سردردها دلایل مختلفی دارند.به خاطر آنفولانزا،مشکلات گوارشی،افسردگی،خستگی چشم،مشکلات سینوسی،تب یونچه و سایر آلرژی ها و اضطراب،سردرد ایجاد میشود.بسیاری از مردم برای درمان سردرد، به قرص و دارو متوسل می‌شوند؛اما روش پیشنهادی ما باعث توقف سریع درد میشود و در هر کجا به آسانی قابل استفاده است.با ماساژ دادن مراکز بازتابی،نه تنها سردردتان بهبود می یابد،بلکه دیگر عود نمی کند.

درمان سردرد با استفاده از ماساژ درمانی سردرد درمان سردرد با استفاده از ماساژ درمانی tm6 1024x683

استفاده از مراکز بازتابی دست

اجازه دهید با مراکز حساس واکنشی دست شروع کنیم که ساده ترین روش در این زمینه است؛ زیرا مراکز بازتابی در شست دست ها نمایانگر منطقه سر هستند. ابتدا مراکز واکنشی شست ها را ماساژ دهید.با شست دست مقابل، به ماساژ و فشار دادن قسمت گوشتی شست بپردازید و سپس اطراف شست را با کمک ناخن فشار دهید.

با فشار شدید، دقیقاً زیر ناخن شست را ماساژ دهید و مراکز حساس را پیدا کنید.همه قسمت های شست را ماساژ دهید.به خاطر داشته باشید که فقط پوست را ماساژ ندهید،بلکه مراکز حساس واکنشی زیر پوست را هم ماساژ دهید.چنانچه نقطه دردناکی روی شست دست‌تان پیدا نکردید، شست دست دیگر را ماساژ دهید. وقتی یک نقطه ی دردناک یافتید، برای چند دقیقه یا تا هنگامی که سردردتان متوقف شود، آن را ماساژ دهید.با این روش،اکثر سردرد ها درمان می شود.

در صورت ادامه سردرد، شست خود را روی قسمت پره مانند دست، بین شست و انگشت اشاره قرار می دهیم و همه ی این قسمت را ماساژ می دهیم و نیشگون می‌گیریم.این روش را تا محل اتصال استخوان ها به یکدیگر ماساژ می دهیم و مراکز بازتابی حساس را پیدا میکنیم.

اگر سردرد همچنان ادامه دارد،مراکز بازتابی موجود در مرکز هر دو دست را ماساژ دهید و نقاط حساس را بیابید.

استفاده از مراکز بازتابی پا

ماساژ مراکز بازتابی مربوط به پا اعجاز می کند؛زیرا نه تنها برای تسکین سردرد،بلکه برای درمان هر بیماری دیگری مفید است.همه مراکز حساس واکنشی پا را ماساژ دهید و نقاط حساس را پیدا کنید.مراکز بازتابی با قوی ترین کانون های بدن هستند.هنگام تماشای تلویزیون و گفتگوی تلفنی نیز می توانید از وسایل ماساژ دهنده پا استفاده کنید.روش موثر دیگر این است که قسمت داخلی دومین انگشت پا را در جایی که به پا متصل می‌شود(کنار شست بزرگ پا)ماساژ و فشار دهید.

چگونه از ماساژ درمانی برای تسکین سردردهای مزمن استفاده کنیم

به نمودار زیر توجه کنید تا مرکزی را که به نام بصل النخاع در پایه جمجمه قرار دارد ، ببینید.این مرکز در نشان دادن چند نوع بیماری که از اضطراب ناشی می شود،اهمیت دارد.این نقطه را کانون اضطراب می‌نامیم.ماساژ و فشار آن بسیاری از بیماری‌ها از جمله سردرد را تسکین میدهد.بهتر است برای ماساژ آن از ابزار دستی استفاده کنیم .

نقاط حساس پشت سر سردرد درمان سردرد با استفاده از ماساژ درمانی photo 2017 12 16 19 32 21 806x1024

مراکز بازتابی اطراف گوش را ماساژ دهید.ماساژ مرکز حساس که در روی گوش ها قرار دارد برای درمان انواع خاصی از سردرد مفید است.به یاد داشته باشید نقاط اصلی،روی غضروف گوش در قسمت پشت و پایین سوراخ گوش قرار دارد. انگشت شست را در پشت گوش قرار دهید و با انگشت اشاره یا میانی، روی نقاط مزبور فشار وارد آورید. با یک انگشت،در حالی که به آرامی از حرکت چرخشی-فشاری بهره‌ می گیرید،همه نقاط یاد شده را لمس کنید.اگر سردردتان شدید نیست،نرمه گوش را به آرامی فشار دهید و بر عکس، اگر سردرد شدیدی دارید،نرمه گوش خود را به شدت فشار دهید و سپس این ماساژ را به سمت پایین گردن،شانه ها و سراسر‌ روی شانه‌ها بکشانید.
همه ماهیچه های پشت گردن را برای تسکین تنش ها و فشارهای عصبی ماساژ دهید

از برجستگی کف دست برای فشار بیشتر استفاده کنید

اگر انگشتان شما از قدرت کافی برای ماساژ دادن سر برخوردار نیست،می توانید از قسمت برجسته کف دست استفاده کنید( فقط مراقب باشید زیاد فشار ندهید).علاوه بر این روش می توانید.انگشتان دو دست خود را در پشت سر،در هم فرو ببرید(حلقه کنید).

برای آرامش فوری سر خود را به طرف جلو خم کنید

اکنون می خواهم روش آسان و سریع دیگری را برای تسکین سردرد به شما بیاموزم.

سر خود را به جلو خم کنید و با نوک انگشتان و یا برجستگی های بیرونی بندهای انگشتان با حرکت چرخشی(دورانی)به آرامی همه قسمت های پوست سر را فشار می‌دهیم.ماساژ را از قسمت بالای سر آغاز می کنیم و به سمت پایین ادامه می دهیم. چنانچه کانون های بازتابی حساسی را یافتید،حدود ۱۵ تا ۳۰ ثانیه روی آنها کار کنید و بعد حرکت آرام چرخشی را ادامه بدهید.تقریبا سراسر سطح سر را به آرامی ماساژ می‌دهیم. دست های خود را از بدن دور کنید و کمی تکان بدهید. این روش باعث رفع ناراحتی‌های ناحیه سر می شود. این حرکت را دوبار تکرار کنید.

تسکین سردرد ناشی از خستگی چشم

خستگی چشم ها نیز می تواند باعث سردرد شود.در این صورت،از مراکز حساس واکنشی مربوط به چشم ها استفاده کنید. این مراکز را روی هرکدام از پاها در قسمت بن دومین و سومین انگشت یا در دست ها در بن انگشت های اشاره و میانی(هر دست)پیدا خواهید کرد. مرکز بازتابی دیگر را می توانید دقیقا در بالای دو طرف پل بینی پیدا کنید.

کمی بالاتر از چشم ها، درست زیر ابروها را با انگشتان وسطی، همزمان ماساژ می‌دهیم.شاخص ترین مرکز بازتابی که روی سر نشان داده شده است در قسمت خارجی چشم ها روی شقیقه ها قرار دارد. این نقاط را همزمان با هم با انگشتان میانی خود بمالید و ماساژ بدهید. چنانچه ناخن های بلندی دارید و انگشتانتان ضعیف است. می توانید از ناخن ها و برآمدگی بند انگشتانتان استفاده کنید.

روش های دیگر برای تسکین درد

احتمالاً نیاز به تغییر رژیم غذایی دارید؛ بنابراین،از سبزیجات تازه و میوه بهره بگیرید.از خوردن شکر و شکلات و(در بعضی افراد)قهوه و فرآورده های لبنی بپرهیزید. پرخوری نکنید.پیشینیان ما حتی به اندازه یک پرنده هم غذا نمی‌خوردند و به همین دلیل بیش از صد سال عمر می کردند.

ادگار کایس،عقیده داشت که برای بهبود جریان خون در مجاری مربوط به سر،باید طوری بنشینید که پشتتان صاف باشد.چانه ی خود را به حدی جلو بیاورید که با سینه تان تماس پیدا کند؛بعد تا حد ممکن سر را به عقب خم کنید. من زنی را میشناسم که روزی صد بار این عمل را انجام می‌داد تا جایی که مشکل چشم او درمان شد و نیازی به عینک پیدا نکرد.در آغاز،بیش از ۵ بار این تمرین را انجام ندهید(چون ممکن است دچار سردرد شوید).

یکی از بهترین روش هایی که باعث تسکین سردرد میشود،پیاده روی است؛ به خصوص اگر در هوای پاک و سالم انجام شود.در هنگام پیاده‌روی که حتما باید با کفش مناسب انجام شود،ریه ها اکسیژن بیشتری دریافت می کنند و باعث افزایش جریان خون و برطرف شدن تنش های عصبی می‌شوند.ورزش هایی چون بدنسازی،پیاده روی و روشهایی چون تنفس عمیق و ماساژ درمانی،همگی راههای موثری برای رهایی از سردرد های عصبی به شمار می روند.

چندی پیش،یکی از صاحب نظران به من گفت که بهترین روش تسکین و درمان سردرد(درکنار استفاده از ماساژ درمانی)،این است که برای ۱۵ دقیقه،دست یا پای خود را در آب قرار دهید.این روش،برای بعضی از افراد بسیار موثر است؛چون دست ها یا پاها داغ می شوند و درجه حرارت بدن در این قسمت ها بالا می رود و در نهایت،جریان خون به سمت دست و پا پایین می آید و از ناحیه سر دور می شود.

چگونه بیماری میگرن را درمان کنیم

چنانچه دچار میگیرن هستید، ابتدا بررسی کنید که علت آن چیست؟ بعضی ها به اسباب منزل حساسیت دارند.گروهی به دلیل کشیدگی ستون فقرات پا،گردن و غده ای نیز در اثر حساسیت های غذایی و یا آلودگی هوا به میگرن دچار می شوند.افراد بسیاری را می شناسم که با استفاده از روش‌های ماساژ درمانی،از این درد رها شده اند. بنابراین،شما نیز با ماساژ کانون‌های حساس واکنشی روی دست و پا،گردن و سر به کلید رهایی از اینگونه دردها دست می یابید و مرکز بازتابی غده تیموس را با ضربه زدن بر روی آن،فعال نگه دارید و زیاد بخندید.

نقل قول: دخترم سالها سردرد داشت،عضلات قسمت پشت سر او منقبض بود؛به طوری که جریان خون به سر او متوقف شده بود.محل زندگی خود را که در دره قرار داشت به ارتفاعات منتقل کرد و سردرد او تقریبا به طور کامل رفع شد.در واقع،علت میگرن او آلودگی هوا بود؛ بنابراین،چنین نتیجه میگیریم که تشخیص درست، نقش بسیار مهمی دارد.اگر علت میگرن،آلرژی و یا مواد افزودنی به غذا باشد،باید آن مواد را حذف کنید.

علف”بابونه زرد”برای متوقف کردن میگرن بسیار موثر است. میزان توصیه شده این دارو، یک قاشق سوپخوری سه بار در روز است.

حملات توأم با غش و سرگیجه

نقل قول : برای غلبه بر حالت های غش و سرگیجه،باید سر خود را از قلب خود پایین تر قرار دهید.وقتی حامله بودم،گه گاه دچار این حالت می‌شدم؛در این حال چنین وانمود می کردم که درحال درست کردن کفشهایم هستم.به این ترتیب،با خم شدن-بی آنکه کسی متوجه شود- حالم بهتر می‌شد.پس از اینکه با این روش، خون به طرف سر جریان پیدا کرد،قسمت ما بین بینی و لب خود را به شدت فشار دهید.مرکز بازتابی غده فوق کلیه را که در قسمت میانی هریک از دستها و پاها قرار دارد،فشار دهید.ناخن های دست خود را به سمت مرکز نرمه گوشتی شست ها فشار بدهید تا مراکز حساس واکنشی غدد هیپوفیز و صنوبری را تحریک کنید.

برای متوقف کردن حمله،شست دست را بگیرید و خیلی محکم به طرف مچ بکشید.

 

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *