آموزش ماساژماساژ درمانی

اهداف و کاربرد ماساژ درمانی چیست ؟

آیا می‌دانید فواید و اهداف ماساژ درمانی چیست؟ آیا می‌دانید ماساژ درمانی علاوه بر ایجاد آرامش و نرم شدن بافت بدن می‌تواند روحیات شما را نیز بهبود بخشد؟ سالیان سال است که از ماساژ برای درمان بسیاری از بیماری‌های جسمی و روحی افراد استفاده می‌شود و روزبه‌روز تعداد طرفداران این روش درمانی افزایش می‌یابد. اما دلیل واقعی محبوبیت ماساژ درمانی چیست ؟ در این مقاله سعی داریم با مروری بر تاریخچه و انواع ماساژ درمانی، فواید و اهداف ماساژ نگاهی داشته باشیم تا شما خوانندگان عزیز را بیشتر با این درمان اعجازانگیز آشنا کنیم.

ماساژ درمانی چیست ؟

ماساژ درمانی که توسط یک متخصص ماساژ مجاز انجام می‌شود، شامل استفاده از فشارها، حرکات و تکنیک‌های مختلف برای دستکاری عضلات و سایر بافت‌های نرم بدن است. با هدف کاهش سرعت سیستم عصبی، ماساژ درمانی می‌تواند برای رهایی از استرس و تنش، تسکین علائم، التیام جراحات و حمایت از سلامتی استفاده شود.

هدف از ماساژ درمانی چیست ؟

هدف از ماساژ درمانی چیست ؟

ماساژ درمانی است که هدف آن آرامش، احیا و التیام بدن است. ماساژ درمانی با استفاده از حرکات دستی و دستکاری بافت‌های نرم و ماهیچه‌های بدن، باعث بهبودی و سلامت کلی فرد می‌شود. بسیاری از مردم ماساژ را راهی برای نوازش خود می‌دانند. اما ماساژ بسیار بیشتر از یک درمان لحظه‌ای احساس خوب است. ده‌ها نوع ماساژ وجود دارد و فواید بسیاری برای سلامتی بدن ما دارند. ماساژ منظم می‌تواند به حفظ سلامت ذهنی، جسمی و عاطفی شما کمک کند. ماساژ درمانی به شما کمک می‌کند تا دوباره با بدن خود ارتباط برقرار کنید. انواع ماساژ باعث تسکین دردهای روزمره بدن می‌شود که ناشی از گذراندن زمان بیش از حد پشت میز، زمین، یا جراحات است. در ادامه به طور کامل توضیح می‌دهیم که فواید ماساژ چیست و چگونه به بهبود سلامت بدن کمک می‌کند.

لزوم استفاده از ماساژ درمانی چیست ؟

ماساژ سیستم عصبی شما را تحریک می‌کند. عضلات، اندام‌ها و غدد شما را بیدار می‌کند. خون و مایع لنفاوی را به حرکت درمی‌آورد و سلول‌های زیادی را برای تولید و ترشح مواد شیمیایی و هورمون‌ها وادار می‌کند. بدن شما برای تجدید خود و معکوس کردن اثرات استرس به ماساژ نیاز دارد.

لزوم استفاده از ماساژ درمانی چیست ؟

ماساژ ممکن است به تسکین علائم خاص دردناک یا کاهش استرس و اضطراب کمک کند. همچنین ممکن است در دوران بارداری مفید باشد. ممکن است برای تسکین درد به ماساژهای مکرر نیاز داشته باشید، یا ممکن است متوجه شوید که ماساژهای کم تکرار اما برنامه‌ریزی شده منظم برای سلامت عاطفی شما مفید هستند.

تعداد جلسات ماساژ شما به عواملی مانند نیازهای عاطفی و فیزیکی و بودجه شما بستگی دارد. با این حال، اگر ماساژ درمانی را به طور منظم انجام دهید، بیشترین سود را از ماساژ درمانی خواهید برد. به طور معمول، دریافت ماساژ درمانی یک بار در هفته می‌تواند به رفع بیشتر نیازهای شما کمک کند.

تاریخچه ماساژ درمانی چیست ؟

در واقع اولین سوابق استفاده از ماساژ در یک سیستم دارویی در هند در 3000 سال قبل از میلاد بود. بیشتر فرهنگ‌های سنتی از نوعی مالش بدن برای تشویق به بهبود و تندرستی استفاده می‌کردند. ماساژ درمانی تا همین اواخر به‌عنوان یکی از تجملات برای افراد ثروتمند در نظر گرفته می‌شد. چیزی که افراد “متوسط” اگر خوش شانس بودند ممکن بود سالی یک بار از آن لذت ببرند. بنابراین بسیاری از دوستداران ماساژ را شگفت‌زده می‌کند که بدانند کاربرد ماساژ برای حمایت از سلامت و تندرستی هزاران سال قدمت دارد.

فواید ماساژ درمانی چیست ؟

از فواید ماساژ درمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فواید ماساژ درمانی چیست

  • تسکین درد مزمن

درد مزمن به دردی گفته می‌شود که بیش از دوازده هفته ادامه داشته باشد. این نوع درد حتی پس از مصرف داروهای مسکن از بین نمی‌رود. درد مزمن یک مشکل شدید است که از هر ده بزرگسال هشت نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. افراد مبتلا به درد مزمن می‌توانند از انواع مختلف ماساژ مانند سنگ داغ و ماساژ بافت عمیق بهره‌مند شوند.

ماساژ درمانی به افزایش سطح سروتین در بدن کمک می‌کند. اکثر افرادی که ماساژ دریافت می‌کنند، درد کمتری را در ارتباط با سفتی عضلانی، شرایط سلامت مزمن، و صدمات گزارش می‌کنند. یک ماساژدرمانگر از تکنیک‌های مختلفی برای شل کردن ماهیچه‌ها و رهاسازی مفاصل منقبض و سفت استفاده می‌کند.

  • تسکین سردرد

در بیشتر موارد سردردهای میگرنی ناشی از استرس و کم‌خوابی است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که ماساژ به بهبود کیفیت خواب و در نتیجه تسکین سردردهای ناشی از عادات بد خواب کمک می‌کند. سردردهای میگرنی ممکن است از تنش روی گردن، شانه‌ها و سر نیز ایجاد شود. یک ماساژدرمانگر می‌تواند بر روی این نواحی تمرکز کند تا تنش ایجاد شده در طول زمان را کاهش دهد.

  • افسردگی را کاهش می‌دهد و اضطراب را تسکین می‌دهد

در دنیای گذشته امروزی، ما در هر بخش از زندگی روزمره خود با اضطراب و استرس مرتبط با کار زیادی زندگی می‌کنیم. صرف زمان از برنامه شلوغ و بازدید از آبگرم موردعلاقه خود می‌تواند به مقابله با استرس‌های روزمره کمک کند. برخی از انواع ماساژ، مانند ماساژ درمانی رفلکسولوژی، برای تقویت آرامش بدن طراحی شده‌اند. همچنین ماساژ سطح سروتین را در بدن افزایش می‌دهد. سروتین یک تثبیت‌کننده خلق‌وخوی طبیعی است و همچنین به کاهش افسردگی و کنترل اضطراب کمک می‌کند.

  • کمردرد را تسکین می‌دهد

کمردرد یکی از دلایل اصلی بسیاری از افراد به دنبال ماساژ درمانی است. حدود نیمی از بزرگسالان هرسال به علائم کمردرد اعتراف می‌کنند. بسیاری از افرادی که کمردرد را تجربه می‌کنند تا زمانی که وضعیتشان بدتر نشود، آن را جدی نمی‌گیرند. که یک جلسه ماساژ درمانی می‌تواند به تسکین کمردرد کمک کند. یک ماساژدرمانگر همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا علت کمردرد خود را تعیین کنید و به شما توصیه کند که چگونه می‌توانید از آنها اجتناب کنید.

  • به بهبود گردش خون کمک می‌کند

ماساژ درمانی فواید طولانی‌مدت زیادی دارد که نمی‌توان آنها را دست‌کم گرفت. یکی از این فواید طولانی‌مدت، بهبود جریان خون و لنف است. بهبود جریان خون و لنف در بدن بخشی از اثر گلوله برفی یک ماساژ معمولی است. یک ماساژ بافت عمیق خوب به جریان خون به عضلات و اندام‌های آسیب‌دیده کمک می‌کند که باعث بهبود سریع‌تر می‌شود. علاوه بر این، اعمال فشار بر روی قسمت‌های مختلف بدن جریان لنفاوی را تشویق می‌کند و همچنین به ازبین‌بردن اسیدلاکتیک در این نواحی کمک می‌کند.

  • بهبود وضعیت بدن

وضعیت نامناسب، علت اصلی درد کمر، گردن و عضلات در نظر گرفته می‌شود. ایستادن یا نشستن طولانی‌مدت می‌تواند باعث ایجاد تنش در گردن و پشت شود. استرس در پشت و گردن می‌تواند منجر به وضعیت نامناسب شود. دریافت ماساژ درمانی می‌تواند به بدن شما کمک کند تا وضعیت و حرکات بدن سالم را به دست آورد. برای شناخت بیشتر می‌توانید به مقاله «فواید ماساژ» مراجعه کنید.

انواع ماساژ درمانی چیست ؟

ماساژ درمانی انواع مختلفی دارد (بیش از 250 نوع)، اما چند سبک اصلی ماساژ وجود دارد که در این بخش به آنها اشاره کرده‌ایم:

1. ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی

اگر می‌پرسید که ابتدایی‌ترین سبک ماساژ درمانی چیست ؟ باید بگوییم اگر به دنبال راهی برای آرامش هستید یا می‌خواهید اولین درمان خود را تجربه کنید، ماساژ سوئدی باید در بالای لیست شما باشد. ماساژ سوئدی ترکیبی است  از ضربات طولانی و فشار سبک تا محکم، که به شما احساس تولد دوباره می‌دهد. درمانگر شما معمولاً از پنج تکنیک استفاده می‌کند: نوازش و سرخوردن، ورز دادن، مالش، ضربه‌زدن و ارتعاش. اگر می‌خواهید تنش یا اضطراب خود را کاهش دهید، حتماً به سراغ ماساژ سوئدی بروید. برای مطالعه بیشتر به مقاله «ماساژ سوئدی» مراجعه کنید.

2. ماساژ ورزشی

بدون تعجب، ماساژ ورزشی برای ورزشکاران یا هرکسی که سبک زندگی سختی دارد، ایده‌آل است. تأکید بر تأثیر فعالیت‌های ورزشی بر روی مفاصل، گروه‌های عضلانی، تاندون‌ها، رباط‌ها و بافت‌های نرم است. برای اطمینان از اینکه درمانگر واقعاً به سرش ضربه می‌زند، می‌توانید انتظار یک ارزیابی اولیه را داشته باشید، بنابراین یک برنامه متناسب دریافت می‌کنید. اطلاعات بیشتر را می‌توانید در مقاله «ماساژ ورزشی» کسب کنید.

3. ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی

ماساژ آروماتراپی روغن‌های ضروری را در تجربه ماساژ ادغام می‌کند. استفاده از اسانس‌ها به هزاران سال قبل از مصر باستان برمی‌گردد، جایی که اغلب ماساژهای رایحه دار و حمام‌های معطر ارائه می‌کردند. ترکیب این دو عنصر باعث آرامش می‌شود و بسته به نوع رایحه‌هایی که ماساژور شما انتخاب می‌کند، می‌تواند به روحیات شما نشاط بخشد. مقاله «ماساژ آروماتراپی» به شرح بیشتر این ماساژ می‌پردازد.

4. ماساژ بافت‌های عمیق

ماساژ بافت عمیق بر کاهش تنش شدید عضلانی تمرکز دارد. به‌ویژه در صورت داشتن اختلالات اسکلتی عضلانی، مشکلات وضعیتی، یا درد و تنش مزمن عضلانی مؤثر است. ماساژدرمانگران اغلب از بند انگشتان، دست‌ها و آرنج‌های خود برای عمیق شدن بر روی بافت بدن استفاده می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله «ماساژ دیپ تیشو» را مطالعه کنید.

5. ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ

فایده استفاده از سنگ داغ در حین ماساژ چیست ؟ ماساژدرمانگر سنگ‌های گرم شده را روی بدن شما قرار می‌دهد و اغلب از آنها برای ماساژ استفاده می‌کند. این اثر به درمانگر اجازه می‌دهد تا در عین اعمال فشار سبک‌تر، عمیق‌تر آن را وارد کند. ماساژ سنگ داغ به تنظیم گردش انرژی چی یا شی در بدن کمک می‌کند. برای شناخت این ماساژ به مقاله «آموزش ماساژ سنگ داغ» رجوع کنید.

6. ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی

تفاوت ماساژ تایلندی با سایر تکنیک‌ها در این است که بیمار روی زمین دراز می‌کشد و فعالانه در جلسه ماساژ شرکت می‌کند (در سایر روش‌ها فرد هیچ گونی حرکت و مشارکتی ندارد). در طی درمان تنها فشاری ملایم، با کشش داخلی برای آرامش کامل بدن اعمال می‌شود که می‌تواند مشکلات مربوط به مفاصل و ستون فقرات را رفع کند. در مقاله «ماساژ تایلندی چیست» به آموزش این ماساژ می‌پردازیم.

7. ماساژ بارداری

در دوران بارداری، فایده ماساژ درمانی چیست؟ ماساژ بارداری به کاهش دردهای این دوران کمک کند. ماساژ در دوران بارداری فواید بسیاری دارد، از جمله تنظیم هورمون، بهبود درد عصبی، تورم کمتر، کمردرد و درد مفاصل کمتر و حتی خواب بهتر. برای آشنایی با فواید این ماساژ به مقاله «ماساژ بارداری» مراجعه کنید.

سخن پایانی

با نوشتن این مقاله سعی داشتیم به طور کامل توضیح دهیم که هدف از ماساژ درمانی چیست و چگونه می‌تواند شرایط روحی و جسمی افراد را تغییر داده و بهبود بخشد. ماساژ انواع مختلفی دارد که هرکدام می‌تواند به‌صورت تخصصی نوعی از بیماری و مشکلات جسمی افراد را درمان کند. حتی امروزه بسیاری از پزشکان این روش درمانی را جایگزین روش‌های دارویی کرده‌اند چرا که عوارض کمتری به دنبال دارد.

پیشنهاد می‌کنیم جهت دریافت ماساژ بررسی کنید که بهترین مراکز ماساژ درمانی چیست و ماساژدرمانگران این مراکز تا چه حد تجربه و مهارت کافی در اختیار دارند. خوشحال می‌شویم پیشنهادات و نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان لند اسپا در میان بگذارید.

2/5 - (1 امتیاز)

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا