آموزش ماساژماساژ درمانیماساژ صورت

آموزش ماساژ سینوس و 3 تکنیک برای تسکین درد

سینوس ها سیستمی از حفره های توخالی در جمجمه هستند . دانشمندان برای چندین دهه در مورد عملکرد واقعی سینوس‌ها بحث‌های طولانی داشته اند . برخی از آن ها معتقدند که سینوس ها در مرطوب کردن و فیلتر کردن هوایی که ما تنفس می کنیم نقش دارند . سینوس ها همچنین ممکن است برای سبک کردن استخوان های جمجمه و کمک به تقویت صدا مفید باشند . سینوس های سالم به طور کلی حفره های خالی هستند که فقط یک لایه نازک مخاط دارند . سینوس هایی که ملتهب می شوند ( در اثر سرماخوردگی، آنفولانزا یا آلرژی ) مخاط تولید می کنند و این منجر به احتقان می شود که به نوبه خود باعث فشار و درد در صورت می شود . ممکن است شما درد سینوسی را در یک یا در هر چهار ناحیه سینوسی تجربه کنید . بسیاری از افراد مبتلا به سینوزیت بدون توجه به اینکه کدام سینوس تحت تأثیر قرار گرفته است ، در تمام صورت خود درد دارند . در کل یکی از راه های از بین بردن درد در ناحیخ سینوس، ماساژ سینوس است که در این نوشته با روش انجام آن آشنا می‌شوید.

سردرد می‌تواند علت های بسیاری داشته باشد مثل التهاب سینوس ها، برای آگاهی بیشتر از دلایل سردرد به بلاگ سردرد پیشانی مراجعه کنید

درد سینوسی چیست؟

درد سینوسی چیست؟

هنگام احتقان یا گرفتگی بینی و ترشحات ، درد صورت ، احساس پری بینی ، فشار و سردرد ، درد سینوسی می‌تواند باعث شود که احساس بدتری داشته باشید .

درد و احتقان سینوسی معمولاً به دلیل حساسیت های فصلی یا سرماخوردگی ایجاد می شود . در عین حال ، برخی افراد حملات مکرر درد سینوسی و احتقان را به دلیل موارد زیر تجربه می کنند :

• رشد غیر طبیعی بافت داخل بینی که پولیپ بینی نامیده می شود
• دیواره ناهموار بافت بین سوراخ های بینی که به عنوان سپتوم منحرف شناخته می شود
• بیماری دیگر
این نوع احتقان و گرفتگی بینی (که شخص در آن دوره های مکرر یا طولانی را تجربه می کند ) سینوزیت مزمن نامیده می شود . که تقریباً 30 میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است .

داروهای بدون نسخه و تجویزی وجود دارند که معمولاً برای تسکین ناراحتی سینوسی استفاده می شوند . با این حال ، اگر می خواهید چیز متفاوتی را امتحان کنید ، می توانید ماساژ سینوس را در نظر بگیرید .

ماساژ به تخلیه سینوس ها و کاهش احتقان کمک می کند . و تنها چیزی که برای این درمان خانگی نیاز دارید انگشتان دستتان است .

آیا درباره ماساژ سنگ چیزی شنیده اید؟‌ بهتر است بلاگ سنگ ماساژ چیست را بخوانید.

3 تکنیک ماساژ سینوس

تکنیک ماساژ سینوس

انجام ماساژ به راحتی توسط خودتان انجام می شود . تنها چیزی که لازم است فقط چند دقیقه ماساژ ملایم و اعمال فشار بر روی قسمت های مناسب صورت است .

بدن انسان دارای چهار جفت سینوس است . نام هر سینوس از استخوان‌هایی که در آن‌ها یافت شده است ، گرفته شده است . برای ماساژ شما می‌توانید فقط سینوس‌هایی را که شما را آزار می‌دهند ماساژ دهید ، یا اینکه سعی کنید هر چهار ناحیه سینوسی را ماساژ دهید .

1. ماساژ سینوس پیشانی

سینوس های فرونتال در مرکز پیشانی ، درست بالای هر چشم قرار دارند .

• با مالیدن دست‌ها به هم شروع کنید تا ابتدا دستانتان گرم شوند .
• انگشت اشاره و میانی خود را در دو طرف پیشانی ، درست بالای ابروها قرار دهید .
• به آرامی با حرکت دایره ای به سمت بیرون ماساژ دهید و به سمت بیرون و به سمت شقیقه ها حرکت کنید .
• این عمل را حدود 30 ثانیه انجام دهید .

ماساژ سینوس پیشانی

ماساژ صورت انواع بسیاری دارد که میتوانید با مطالعه بلاگ ماساژ صورت به آنها پی ببرید.

2. ماساژ سینوس فک بالا

سینوس های فک بالا در دو طرف بینی ، زیر گونه ها و بالای دندان ها قرار دارند . این سینوس ها بزرگترین سینوس از بین چهار سینوس هستند .

• انگشت اشاره و میانی خود را بر روی ناحیه بین استخوان های گونه و فک بالا ، در دو طرف بینی قرار دهید .
• این ناحیه را برای مدت 30 ثانیه با حرکات دایره ای ماساژ دهید .
• برای فشار قوی تر و بیشتر ، به جای انگشت اشاره از انگشت شست خود استفاده کنید .

ماساژ سینوس فک بالا

3. ماساژ سینوس اسفنوئید/اتموئید

سینوس های اسفنوئید در کنار جمجمه و در استخوان اسفنوئید ، در پشت بینی و بین چشم ها ، درست زیر غده هیپوفیز قرار دارند . سینوس های اتموئید در استخوان اتموئید قرار دارند ، استخوانی که حفره بینی را از مغز جدا می کند .

این تکنیک هر دو نوع سینوس را در بر می گیرد:

  • انگشتان اشاره خود را بر روی برآمدگی بینی خود قرار دهید .
  • ناحیه بین استخوان بینی و گوشه چشم ها را پیدا کنید .
  • حدود 15 ثانیه با انگشتان خود فشار محکمی در آن نقطه وارد کنید و نگه دارید.
  • سپس ، انگشتان اشاره خود را از بالای برآمدگی بینی به سمت پایین حرکت دهید.
  • حرکات آهسته رو به پایین را برای حدود 30 ثانیه تکرار کنید.

این نوع ماساژ بسیار مفید موثر است؛ تا جایی که پزشکان بسیاری آن را به عنوان ماساژ بینی بعد از عمل جراحی نیز به بیماران توصیه می کنند.

ماساژ سینوس اسفنوئید/اتموئید

در ادامه میتوانید با مطالعه فواید ماساژ صورت با ۱۵ مورد از فواید شگفت انگیز ماساژ صورت آشنا شوید.

می توانید تمام این ماساژها را چندین بار تکرار کنید تا زمانی که سینوس های شما از احتقان و گرفتگی رها شوند . برای تسکین بیشتر ، می‌توانید ماساژ سینوس را با سایر درمان‌های خانگی مانند کمپرس گرم یا استنشاق بخار ترکیب کنید .

ماساژ سینوس چگونه کمک می کند؟

تصور می شود که ماساژ سینوس ها با کم کردن فشار و کمک به تخلیه مخاط سینوس به کاهش درد و احتقان سینوس کمک می کند . فشار و گرمای ملایم دست ها نیز ممکن است با کمک به افزایش گردش خون در آن ناحیه ، کمک کننده باشد .

در عین حال ، تحقیقات زیادی در مورد ماساژ سینوس انجام نشده است . چند مطالعه محدودتر نتایج امیدوارکننده ای را نشان می دهد ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است .

ماساژ سینوس چگونه کمک می کند

در یک مطالعه اخیر بر روی ۳۵ زن ، ماساژ درمانی صورت به طور قابل توجهی شدت سردرد سینوسی را کاهش داده است . در مطالعه دیگری بر روی ورزشکاران مرد مبتلا به سینوزیت مزمن ، ماساژ درمانی صورت در مقایسه با گروه کنترل که ماساژ دریافت نکردند ، به طور قابل توجهی احتقان و حساسیت صورت را کاهش داده است .

آیا تسکین درد طولانی مدت است ؟

هیچ تحقیق قابل اعتمادی وجود ندارد که نشان دهد آیا اثرات ماساژ سینوسی طولانی مدت است یا خیر . برخی از ماساژدرمانگران مجاز پیشنهاد می کنند که فرآیند ماساژ باید در طول روز تکرار شود تا از افزایش مجدد فشار سینوسی جلوگیری شود .

شما می توانید طبق علائم خود ، ماساژ را طوری تنظیم کنید که روی ناحیه خاصی از صورت تمرکز بیشتری داشته باشد.

در مقاله ماساژ شیاتسو به آموزش ماساژ سینوس ها پرداخته ایم.

سخن آخر

ماساژ سینوس یکی از موارد درمان‌های خانگی است که می‌تواند به کاهش فشار، درد یا احتقان و گرفتگی سینوس کمک کند . تحقیقاتی که این موضوع را ثابت می‌کند ، محدود است ، اما مطالعات کوچک نشان می‌دهد که این کار می‌تواند برای برخی افراد مفید باشد .

شما ممکن است نیاز داشته باشید تکنیک های ماساژ را چند بار در طول روز تکرار کنید تا از تجمع مجدد مخاط در سینوس ها جلوگیری کنید .

اگر درد شدیدی دارید که علی‌رغم درمان های خانگی از بین نمی‌رود ، یا درد سینوسی همراه با تب شدید (بالاتر از 102 درجه فارنهایت یا 38.9 درجه سانتی‌گراد)، حتما به پزشک مراجعه کنید . چون ممکن است یک عفونت سینوسی یا مشکل زمینه‌ای دیگری باشد که نیاز به درمان پزشکی داشته باشد .

3/5 - (2 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا