آموزش ماساژماساژ درمانی

ماساژ گوش چگونه انجام می شود؟

ماساژ گوش یکی از بهترین روش‌های درمانی برای مشکلات افراد در جوامع شلوغ و آلوده امروزی است. بسیاری از ما استرس، اضطراب، سردرد را در میان دیگران تجربه کرده‌ایم. بسیاری نیز شاهد هستند که بیش از حد دچار خواب‌آلودگی و بی‌حالی مفرط بوده‌اند. اگر احساس گیجی می‌کنید یا از مشکل مغزی و استرس رنج می‌برید، سعی کنید گوش‌های خود را ماساژ دهید. بله، آرامش اعصاب نه تنها برای سلامت روحی بلکه جسمی شما نیز مفید خواهد بود و بهترین آن این است که شما می‌توانید ماساژ گوش را در هر زمان و هر مکان انجام دهید. به علاوه بسیار آسان است.

ماساژ گوش چیست؟

ماساژ گوش یکی از روش‌های ماساژ درمانی است که برای اهداف درمانی و زیبایی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماساژ درمانگر با تمرکز بر نقاط بازتابی و رفلکسولوژی گوش، به ماساژ و تحریک این نقاط می‌پردازد.

نقاط بازتابی گوش با بسیاری از اندام‌های بدن در ارتباط است و با فشار دادن و کشیدن این نقاط، می‌توان به طور مؤثر درمان مشکلات جسمانی را آغاز کرد.

مقاله پیشنهادی : آناتومی گوش

فواید ماساژ گوش

فواید ماساژ گوش

در مورد ماساژ گوش، آنها را به عنوان رفلکسولوژی گوش یا اوریکولتراپی نیز می‌شناسند و با تحریک برخی نقاط فشار گوش می‌توان استرس را کاهش داد. علاوه بر اینکه ماساژ گوش ما را از استرس رها می‌کند، می‌تواند به درمان بسیاری از علائم فیزیولوژیکی دیگر، بیماری‌ها و اختلالات پاتولوژیک در ناحیه شکم، قفسه سینه، کمر و پاها نیز کمک کند. از فواید ماساژ گوش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:


 1. کاهش درد عضلانی


مطالعه‌ای برای بررسی اینکه آیا ماساژ گوش می‌تواند درد را در میان افراد مبتلا به کمردرد مزمن کاهش دهد یا خیر، انجام شد و محققان دریافتند که این در واقع راهی برای کاهش ناراحتی است. کشیدن و مالش ملایم لبه‌های گوش، انتهای عصبی را تحریک می‌کند. همین امر منجر به ترشح اندورفین می‌شود و این هورمون خاص به تسکین درد کمک می‌کند.


 1. سطح استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد


طبق مطالعه دیگری، ماساژ گوش در موقعیت‌های استرس زا مفید است. اگر احساس استرس، وحشت، بی قراری یا احساس خشم می‌کنید، می‌توانید با ماساژ گوش استرس خود را کاهش دهید.


 1. برای تسکین سردرد و میگرن بسیار مفید است


به جای مصرف مسکن‌هایی که اثرات مضر دارند، باید این روش ساده و طبیعی برای تسکین سردرد و میگرن را نیز در نظر گرفت. برای تأثیر بهتر، می‌توانید در کنار ماساژ گوش چای نعناع تازه دم کرده و بنوشید.


 1. به کاهش وزن کمک می‌کند


جدای از فعالیت بدنی روزانه و رژیم غذایی سالم، ترفندها و روش‌های متعددی وجود دارد که می‌توانید برای افزایش بیشتر کاهش وزن دنبال کنید و یکی از این روش‌ها ماساژ گوش است. مالش در نقاط مختلف گوش می‌تواند در کنار رژیم غذایی، باعث کاهش وزن سریع شود. پس از رسیدن به هدف خود، مطمئن شوید که آن را برای حفظ وزن خود انجام دهید.


 1. می‌تواند به مقابله با بی خوابی کمک کند


ذهن آرام برای خواب خوب و بهتر لازم است و تحریک گوش اثر آرامش بخشی بر بدن دارد. بنابراین، قبل از اینکه سر روی بالش بگذارید، با تحریک گوش خود را شل کنید. می‌توانید ماساژ گوش را با سایر روش‌هایی که برای درمان بی خوابی انجام داده‌اید ترکیب کنید.


 1. انرژی را افزایش می‌دهد


آیا هر روز صبح به خوردن کافئین نیاز دارید؟ در عوض، می‌توانید سعی کنید گوش‌های خود را کمی شدیدتر مالش دهید. تحریک پایانه‌های عصبی گوش می‌تواند بخش‌های خاصی از مغز را فعال کند و شما را شاداب و هوشیار کند. بنابراین، هر زمان که احساس خستگی و کمبود انرژی کردید، ماساژ گوش را امتحان کنید.

مقاله پیشنهادی : کم شنوایی

نقاط رفلکسولوژی گوش

در تصویر نقاط ماساژ رفلکسولوژی گوش را می‌توانید ببینید. هر نقطه عملکرد جداگانه ای دارد که در زیر به راهنمای خاصیت این نقاط اشاره کرده‌ایم:

نقاط رفلکسولوژی گوش
 1. نقطه مربوط به مری ← عملکرد مری را عادی و فعال می‌کند، هضم غذا را بهبود می‌بخشد.
 2. نقطه شینمون ← تحریک این نقطه موجب ثبات ذهنی، بهبود تعادل اتونومیک و رفع بی خوابی می‌گردد.
 3. نقطه کاردیا ← عملکرد گوارش را بهبود می‌بخشد.
 4. نقطه مربوط به معده ← عملکرد معده را بهبود می‌بخشد، هضم را تقویت کرده و رفلاکس معده را کاهش می‌دهد.
 5. نقطه مربوط به حس گرسنگی ← اشتهای کاذب و میل اضافی به خوردن غذا را کاهش می‌دهد.
 6. نقطه مربوط به عملکرد ریه ← نقاط طب سوزنی که برای تنفس بهتر مفید هستند. همچنین این نقاط در زیبایی پوست نیز تأثیر دارند.
 7. نقطه مربوط به غدد درون ریز ← اختلال طبیعی سیستم غدد درون ریز مانند ترشح نا متعادل هورمون‌ها را بهبود می‌بخشد.
مقاله پیشنهادی : عفونت گوش خارجی

نحوه انجام ماساژ گوش

در این بخش مناسب با انواع مشکلات جسمی و ذهنی، نقاط رفلکسولوژی گوش و روش تحریک آنها را برای شما قرار دادیم:

 • ماساژ گوش برای کاهش درد
ماساژ گوش برای کاهش درد

تحریک نقطه مشخص شده در تصویر می‌تواند منجر به ترشح اندورفین و تسکین درد شود. لاله گوش را در قسمت مشخص شده فشار داده و کمی به پایین بکشید.

 • ماساژ گوش برای تسکین سردرد و میگرن
ماساژ گوش برای تسکین سردرد و میگرن

اگرچه داروهای مسکن مختلفی برای سردرد و میگرن وجود دارد، اما بهتر است اغلب آنها را مصرف نکنید. نقاط مشخص شده در تصویر را به آرامی فشار دهید و تکرار کنید. در هر تکرار، فشار را افزایش دهید.

 • ماساژ گوش برای کاهش اضطراب
ماساژ گوش برای کاهش اضطراب

نقطه مشخص شده در تصویر را ابتدا به آرامی فشار داده و سپس کم‌کم فشار را افزایش دهید و رها کنید.

 • ماساژ گوش برای کاهش وزن
ماساژ گوش برای کاهش وزن

نقاط مشخص شده در تصویر به کاهش اشتها و میل اضافی به خوردن غذا کمک می‌کند. از بالا به پایین به ترتیب نقاط مشخص شده را برای چند ثانیه مالش دهید. این روش را صبح و عصر تکرار کنید تا به نتایج مورد نظر برسید.

 • ماساژ گوش برای بی خوابی
ماساژ گوش برای بی خوابی

تحریک نقاط مشخص شده در تصویر به افزایش آرامش شما کمک می‌کند تا بتوانید خواب راحتی داشته باشید. هر شب قبل از خواب به آرامی این نقاط را ماساژ دهید.

آموزش ماساژ گوش برای تقویت عملکرد اندام‌ ها

آموزش ماساژ گوش برای تقویت عملکرد اندام‌ ها

در این بخش روش کلی ماساژ گوش را برای بهبود گردش خون و لنف جهت تقویت انرژی و بهبود عملکرد اعضای بدن به صورت مرحله به مرحله برای شما قرار دادیم:

(1) هر دو گوش را با انگشت شست و سبابه به آرامی فشار دهید. هر کدام را به مدت 5 ثانیه به سمت بالا، پایین و به طرفین بکشید.

(2) گوش‌های خود را به آرامی به طرفین بکشید. به آرامی آنها را 5 بار به عقب بچرخانید.

(3) با انگشتان شست و سبابه گوش خود را خم کنید و به مدت 5 ثانیه نگه دارید.

(4) تمام گوش را با کف دست بپوشانید. به آرامی با حرکات دایره‌ای به سمت عقب بچرخانید. این کار را 5 بار انجام دهید.

به دلیل آلودگی‌های آب و هوا، جریان خون در گوش داخلی اغلب مختل می‌شود و بر حسگرهای فشار هوا و اعصاب خودمختار تأثیر می‌گذارد. ماساژ گوش باعث می‌شود که جریان خون بهبود یابد. دستگاه اتونومیک اعصاب تنظیم شود که منجر به پیشگیری و بهبود مشکلات جسمانی مربوط به آلودگی است.

◄ این ماساژ  را هر روز، یکبار صبح و یکبار شب ادامه دهید.

نکات مراقبت از گوش

صرفاً دانستن اطلاعاتی درباره ماساژ گوش و نحوه آن برای بهبود وضعیت و مشکلات شما کافی نمی‌باشد. ازآنجاکه گوش عضو مهم و رابط بدن محسوب می‌گردد بهتر است با دقت بیشتری از آن مراقبت کنید. رعایت کردن موارد زیر بسیار الزامی است:

 • هرگز جهت تمیز کردن گوش ابزاری را داخل آن نکنید.
 • از آب کشیدن و شست و شوی گوش خودداری کنید.
 • اگر هنگام حمام آب وارد گوش شما شد به آن ضربه نزنید تنها کافی است که حوله‌ای را در کنار گوش خود گرفته و سر را به سمت پایین خم کنید تا آب به آرامی خارج شود.
 • گوش خود را خشک نگه دارید. چرا که شایع‌ترین عفونت‌های گوش مربوط به رطوبت آن می‌باشد.
 • قبل از انجام هرگونه ماساژ با پزشک و متخصص مشورت کنید.
 • ماساژ گوش به خودی خود درمان قطعی نمی‌باشد و فقط درمانی مکمل است.
 • بهتر است اگر مهارت کافی را ندارید زیر نظر ماساژ درمانگر متخصص آموزش ببینید.
 • ماساژ بیش از اندازه بدون ایجاد فشار مناسب ممکن است به گوش شما آسیب برساند.
 • در هنگام ماساژ گوش از هیچ گونه روغن یا کرم استفاده نکنید. چرا که ممکن است وارد گوش شما شود.
مقاله پیشنهادی : ماساژ سردرد

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل فواید و مزایای ماساژ گوش را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. امیدواریم بتوانید با فراگیری آموزش‌های داخل مقاله از آنها بهره کافی ببرید. خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان لند اسپا در میان بگذارید.

4/5 - (9 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

یک دیدگاه

 1. سلام
  این متن ماساژ لاغری تون عالیه. قبلا مشابه همین مطالب رو توی سایت یه حکیم طب سنتی و طب شناس خوندم. ممنون از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا