آموزش ماساژ

8 مورد از رایج‌ترین انواع ماساژ چیست؟

بی‌شمار انواع ماساژ در سراسر جهان طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده‌اند. ماساژ درمانی روشی رایج برای سلامت جسمی و روانی است. انواع ماساژ مختلفی از تکنیک‌های درمانی وجود دارد و محبوبیت و دانش این تکنیک‌ها در سراسر جهان گسترش یافته است. امروزه بسیاری از پزشکان جلسات ماساژدرمانی را برای بهبود وضعیت بیماران خود توصیه و تجویز می‌کنند. چرا که هرکدام از انواع ماساژ می‌تواند به طور تخصصی بیماری‌های رایج را درمان کند.

در این مقاله انواع ماساژ درمانی تخصصی و از اصلی‌ترین‌های ماساژ را به شما معرفی می‌کنیم و تمامی فواید و شرایط آنها را به طور کلی بررسی خواهیم کرد.

ماساژ چیست؟

ماساژ عبارت است از نوازش، ورز دادن، غلتاندن و فشار دادن پوست و عضلات. سبک‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام ریشه‌ها و اهداف متفاوتی دارند، اما اصل درمان یکسان است – آرامش و تعادل مجدد بدن و ایجاد احساس خوب. اسم انواع ماساژ نیز نسبت به اهداف آنها تعیین شده است.

با بیش از 250 انواع ماساژ درمانی بدن که در سرتاسر جهان موجود است، قابل درک است که می‌تواند کمی سخت باشد. در ادامه به برخی از رایج‌ترین انواع ماساژ نگاه می‌کنیم تا به شما کمک کنیم بفهمید کدام نوع ماساژ ممکن است برای شما مناسب باشد. برای آشنایی با مفهوم ماساژ به مقاله «ماساژ چیست» مراجعه کنید.

اسم انواع ماساژ چیست و چه فوایدی دارد؟

در این بخش 8 مورد از انواع ماساژ اصلی را بررسی می‌کنیم:

1. ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی سبکی از انواع ماساژ درمانی است که بر آرامش، کاهش تنش و بهبود گردش خون تمرکز دارد. درمانگر برای شل کردن عضلات و کاهش تنش از ضربات طولانی و با سرخوردن استفاده می‌کند. ضربات معمولاً افلوراژ (نوازش)، پتریساژ (خمیر دادن)، اصطکاک (اصطکاک) یا ارتعاش هستند.

ماساژ سوئدی

یک جلسه ماساژ معمولی سوئدی حدود یک ساعت طول می‌کشد و شامل ترکیبی از سکته ها و تکنیک‌هایی مانند افلوراژ (حرکات طولانی و سر خوردن)، پتریساژ (بالا بردن و ورز دادن) و اصطکاک (مالش سریع) است. این سکته با روغن یا لوسیون اعمال می‌شود تا ماهیچه‌ها قبل از اینکه از طریق اصطکاک تمرین کنند، گرم شوند.

در هر صورت، ماساژ سوئدی یک انتخاب عالی برای کسانی است که می‌خواهند عضلاتشان بعد از یک روز کاری طولانی در محل کار یا ورزش منظم، احساس بهتری داشته باشند، اما چیزی خیلی شدید نمی‌خواهند! در صورت تمایل به آشنایی بیشتر با این ماساژ به مقاله «ماساژ سوئدی» مراجعه کنید.

2. ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق یک شکل درمانی از انواع ماساژ ها است که بر لایه‌های عمیق‌تر ماهیچه و بافت همبند تمرکز دارد. هدف آن از بین بردن تنش مزمن عضلانی، افزایش گردش خون موضعی و شکستن بافت اسکار (یا “چسبندگی”) است.

ماساژ بافت عمیق

درمانگر از ضربات آهسته و فشار عمیق انگشت برای رسیدن به این لایه‌های عمیق‌تر عضله، فاسیا و تاندون‌ها استفاده می‌کند. یکی از مزایای ماساژ بافت عمیق این است که می‌توان از آن برای درمان آسیب‌هایی مانند رگ به رگ شدن، کشیدگی و درد مفاصل استفاده کرد. همچنین می‌تواند به بهبود گردش خون در بدن و تسکین درد مزمن ناشی از آرتریت یا فیبرومیالژیا کمک کند. اطلاعات بیشتر در این زمینه را می‌توانید در مقاله «ماساژ دیپ تیشو» کسب کنید.

3. ماساژ ورزشی

ماساژ ورزشی سبکی از انواع ماساژ ها است که بر روی عضلات و بافت نرم بدن تمرکز دارد. معمولاً برای کمک به عملکرد ورزشی و ریکاوری استفاده می‌شود، اما همچنین می‌تواند در یک محیط درمانی برای کمک به افرادی که جراحی یا آسیب‌های دیگری داشته‌اند استفاده شود.

ماساژ ورزشی

ماساژورهای ورزشی از دستان خود برای دستکاری قسمت‌های مختلف بدن استفاده می‌کنند تا به ورزشکار کمک کنند تا عملکرد خود را بهبود بخشد. آنها ممکن است بر روی نواحی مانند باسن، همسترینگ، ساق پا یا چهار سر ران با استفاده از فشار و حرکات کششی و همچنین ضربه زدن سبک با نوک انگشتان خود بر روی نقاط ماشه‌ای خاص تمرکز کنند.

درمانگران ماساژ ورزشی به طور ویژه آموزش‌دیده‌اند، بنابراین می‌توانند برای انواع آسیب‌ها و بیماری‌های مرتبط با ورزش از جمله موارد زیر ماساژ انجام دهند:

 • تاندونیت
 • سندرم تونل کارپال
 • سندرم گیرافتادگی شانه

درمانگران ماساژ ورزشی همچنین از طیف وسیعی از ابزارها از جمله غلتک‌های فوم برای کمک به بهبود گردش خون در حین کار بر روی نواحی خاصی از بدن ورزشکار استفاده می‌کنند. این ابزارها را می‌توان همراه با تکنیک‌های دستی برای افزایش اثربخشی جلسات درمانی استفاده کرد. برای شناخت بیشتر این ماساژ پیشنهاد می‌کنیم مقاله «ماساژ ورزشی» را مطالعه کنید.

4. ماساژ شیاتسو

ماساژ شیاتسو یکی از انواع ماساژ به سبک ژاپنی است که بر اعمال فشار به مریدین ها و کانال‌های انرژی بدن تمرکز دارد. می‌توان از آن برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله سردرد، کمردرد و استرس استفاده کرد. هدف از ماساژدرمانی شیاتسو بازگرداندن سلامتی با متعادل کردن مجدد جریان انرژی بدن یا “چی” است.

ماساژ شیاتسو

درمانگران ماساژ شیاتسو در هنر اعمال فشار بر نقاط خاص در امتداد کانال‌های انرژی شما آموزش‌دیده‌اند تا هرگونه انسدادی را که ممکن است از احساس خوب جسمی و ذهنی شما جلوگیری کند، رفع کنند. مقاله «ماساژ شیاتسو» بطور مفصل این ماساژ را شرح داده است که می‌توانید مطالعه کنید.

فواید ماساژ شیاتسو عبارت‌اند از:

 • کاهش استرس و اضطراب
 • تسکین درد
 • افزایش انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت
 • تنفس عمیق را تشویق می‌کند

5. ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی از انواع ماساژدرمانی محبوبی است که منشأ آن در تایلند است و از حرکات کششی ملایم و یوگا مانند برای از بین بردن تنش، بهبود گردش خون، تسکین درد و استرس و تقویت آرامش استفاده می‌کند. یک ماساژدرمانی تایلندی با اعمال فشار به نقاط خاصی از بدن شما – که به عنوان خطوط انرژی یا خطوط سن شناخته می‌شود – شروع می‌کند تا به رفع انسداد جریان انرژی و بازگرداندن تعادل در سیستم شما کمک کند. درمانگر همچنین از دست‌ها، پاها، ساعد، آرنج و گاهی اوقات حتی زانوهای خود برای اعمال فشار بافت عمیق به ماهیچه‌ها برای رهایی از تنش عضلانی استفاده می‌کند.

ماساژ تایلندی

فواید ماساژ تایلندی بسیار زیاد است. می‌تواند به کاهش استرس، مدیریت درد و حتی کاهش وزن کمک کند. اما چه چیزی آن را بسیار خاص می‌کند؟ خوب، این فقط به این نیست که چقدر حس خوبی دارد، بلکه به علم پشت آن نیز مربوط می‌شود! ماساژ تایلندی با تحریک نقاط فشار روی بدن شما برای افزایش گردش خون و بهبود جریان لنفاوی (که به دفع سموم کمک می‌کند) عمل می‌کند. همچنین از تکنیک‌های کششی برای افزایش انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت در مفاصل شما استفاده می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم برای یادگیری این ماساژ به مقاله «ماساژ تایلندی چیست» مراجعه کنید.

اگر به دنبال راهی برای کاهش استرس یا بهبود انعطاف‌پذیری خود در عین حال ماساژ هستید، ماساژ تایلندی گزینه مناسبی است!

6. ماساژ درناژ لنفاوی

ماساژ تخلیه لنفاوی یک تکنیک از انواع سبک ماساژ تخصصی است که می‌تواند به بدن شما کمک کند تا سموم را دفع کند، پوست و بافت سالمی داشته باشد و ظاهر و احساس جوانی به شما بدهد.

ماساژ درناژ لنفاوی

سیستم لنفاوی مسئول حذف مواد زائد از بدن و انتقال مواد مغذی و اکسیژن به سلول‌ها در سراسر بدن است. هنگامی که سیستم لنفاوی به درستی کار می‌کند، مایع اضافی را از بافت‌ها خارج کرده و آن را به قلب و ریه‌ها منتقل می‌کند تا از بدن خارج شود. با این حال، هنگامی که این سیستم به دلیل رژیم غذایی نامناسب یا انتخاب سبک زندگی نامناسب (مانند سیگار کشیدن) مسدود می‌شود، مواد زائد شروع به تجمع می‌کنند و باعث التهاب در بدن می‌شوند.

انواع سبک ماساژ تخلیه لنفاوی می‌تواند به درمان بسیاری از بیماری‌ها کمک کند، از جمله:

 • آرتروز
 • آلرژی
 • سرطان (از جمله سرطان سینه)
 • هموروئید(اطلاعات بیشتر درباره این بیماری را در مقاله بواسیر چیست مطالعه کنید)
 • بی‌خوابی و سایر اختلالات خواب
 • کاهش درد ناشی از فیبرومیالژیا
 • تسکین تورم ناشی از ادم (Edema)
 • بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش سلولیت

به گفته انجمن ماساژدرمانی آمریکا (AMTA)، اعمال ملایم فشار در طول این نوع ماساژ می‌تواند با تحریک میکروسیرکولاسیون در پوست و بافت عضلانی به بهبود جریان خون کمک کند. این همچنین می‌تواند با کاهش سطح استرس و اضطراب منجر به بهبود سلامت روان شود و فراموش نکنید که ماساژ تخلیه لنفاوی برای کاهش بافت اسکار پس از جراحی یا آسیب عالی است!

انواع ماساژ درمانی دارای فواید زیادی هستند که برای شناخت بیشتر آن می‌توانید به مقاله «فواید ماساژ» مراجعه کنید.

7. ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ سبکی خاص از انواع ماساژ است که در آن از سنگ‌های صاف و حرارت دیده برای اعمال فشار به بدن استفاده می‌شود. سنگ‌ها روی پوست قرار می‌گیرند و اجازه می‌دهند گرم شوند که به آنها اجازه می‌دهد انرژی گرمایی را به عضلات شما منتقل کنند. این به شکستن تنش عضلانی، بهبود گردش خون و آرامش بدن کمک می‌کند.

ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ به‌ویژه برای افرادی که از درد مزمن یا سفتی در پشت یا گردن خود به دلیل کار در تمام طول روز با رایانه رنج می‌برند مفید است. گرمای سنگ‌ها می‌تواند به شل شدن ماهیچه‌های سفت کمک کند، بنابراین دیگر احساس سفتی نمی‌کنند!

فرایند ماساژ سنگ داغ با مشاوره کل بدن بین مشتری و درمانگر شروع می‌شود تا مشخص شود در طول جلسه به چه مناطقی پرداخته می‌شود. سپس سنگ‌ها بر اساس دما، شکل و وزنشان انتخاب می‌شوند. درمانگر از این سنگ‌ها برای اعمال فشار به نقاط خاصی از بدن استفاده می‌کند که گردش خون را افزایش می‌دهد و به کاهش درد در عضلات سفت کمک می‌کند. از آنجایی که ماساژ سنگ داغ به جای اصطکاک از گرما استفاده می‌کند، نسبت به سایر انواع ماساژ درمانی احتمال کبودی یا ناراحتی کمتری دارد. آنها را می‌توان برای نیازهای شما نیز سفارشی کرد: برای مثال، اگر پوست حساسی دارید یا نیاز به لمس ملایم‌تری دارید، درمانگر شما ممکن است از سنگ‌های کوچک‌تر یا سنگ‌هایی که در دمای پایین‌تر از حد معمول گرم شده‌اند استفاده کند. یا حتی ممکن است از سنگ‌های سرد استفاده کند. آب سرد به جای آب گرم در کل! برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این ماساژ مقاله «آموزش ماساژ سنگ داغ» را مطالعه نمایید.

8. ماساژ بارداری

بارداری یکی از شدیدترین تجربیات فیزیکی است که یک زن می‌تواند داشته باشد و می‌تواند باعث انواع دردها، دردها و ناراحتی‌ها شود. یکی از راه‌های بهبود سلامت کلی و رفاه در دوران بارداری، ماساژدرمانی بارداری است.

ماساژ بارداری

ماساژ بارداری زمانی است که یک درمانگر آموزش‌دیده از تکنیک‌های خاصی برای کمک به آرامش بدن و آماده‌سازی آن برای زایمان استفاده می‌کند. روی کمر، گردن، شانه‌ها و باسن شما تمرکز می‌کند.

قبل از انجام این گونه از انواع ماساژ، اگر فشارخون بالا یا هر بیماری دیگری دارید که با دریافت این نوع درمان بدتر می‌شود، باید قبل از انجام ماساژ دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید. همچنین مهم است که اگر از اضطراب یا افسردگی رنج می‌برید به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا این شرایط ممکن است آرامش را برای شما در طول جلسه سخت‌تر کند. پیشنهاد می‌کنیم مطالعه مقاله «ماساژ بارداری» را از دست ندهید.

از فواید ماساژ بارداری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش استرس و اضطراب
 • خواب بهتر
 • بهبود گردش خون که به تورم و واریس کمک می‌کند
 • افزایش جریان خون به رحم و جفت که تحویل مواد مغذی به کودک شما را بهبود می‌بخشد
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی در مادر و نوزاد
 • کاهش کمردرد (که در دوران بارداری شایع است)

معرفی بهترین مراکز اسپا و بهترین مراکز ماساژ تهران

تا اینجای مقاله با انواع ماساژ و روش‌های ماساژ درمانی آشنا شدید. اما برای ماساژ و اسپا به کدام مراکز مراجعه کنید بهتر است؟ در این بخش چند مورد از بهترین مراکز اسپا تهران که جامع‌ترین خدمات اسپا را ارائه می‌دهند در کنار بهترین مراکز ماساژ تهران به شما عزیزان معرفی می‌کنیم تا بتوانید با مراجعه به این مراکز، از بهترین خدمات ماساژ و اسپا به طور کامل بهره ببرید.

معرفی بهترین مراکز اسپا و بهترین مراکز ماساژ تهران

1. مرکز اسپا تن آسایی و سلامت هانا

یکی از بهترین مراکز اسپا تهران، مرکز اسپا هانا است. این مرکز اسپا از فرهنگ کشور ژاپن در طراحی داخلی و همچنین ارائه خدمات خاص خود الهام گرفته است. مرکز اسپا هانا در شمال شرق تهران یکی از محبوب‌ترین مراکز اسپا به شمار می‌رود. در نتیجه بهتر است چند روز قبل از مراجعه حتماً وقت بگیرید.

2. مرکز اسپا لمس فرشته

مرکز اسپا لمس فرشته در محدوده گلستان جنوبی و موحد دانش قرار دارد. این مرکز تمامی خدمات اسپا را هم برای بانوان و هم برای آقایان ارائه می‌دهد و یکی از سرشناس‌ترین مراکز اسپا تهران محسوب می‌شود. در این مرکز خدمات ماساژ، پاک‌سازی صورت و خدمات پدیکور و مانیکور به بهترین شکل ارائه می‌شوند. یکی از امتیازات جذاب این مرکز، استفاده از مواد ارگانیک و طبیعی است که همگی از کیفیت بالایی برخوردار بوده و اورجینال هستند. برای شناخت مراکز اسپای معروف در تهران به مقاله «بهترین مرکز اسپا در تهران» مراجعه کنید.

3. مرکز ماساژ حس خوب زندگی

یکی از بهترین مراکز ماساژ تهران مرکز ماساژ و تندرستی حس خوب زندگی است. این مرکز در محدوده میدان آرژانتین واقع شده است و تمامی انواع ماساژ را توسط ماساژ درمانگران متخصص و مجرب ارائه می‌دهد. علاوه بر ماساژ تخصصی می‌توانید از فضای آرام‌بخش و دلپذیر این مرکز نیز بهره ببرید.

4. مركز ماساژ ويستامهر

اگر به دنبال بهترین مراکز ماساژ تهران در محدوده مرکز شهر هستید پیشنهاد می‌کنیم حتماً سری به مرکز ماساژ ویستامهر بزنید. این مرکز ماساژ با بیش از 8 سال سابقه کار در زمینه ارائه تخصصی انواع ماساژ و درمان‌های سنتی به یکی از محبوب‌ترین مراکز ماساژ تهران تبدیل شده است. تمامی ماساژ درمانگران این مجموعه از تجربه و مهارت حرفه‌ای برخوردار بوده و دارای مدرک تخصصی هستند. شما همچنین می‌توانید در کلاس‌های آموزشی طب سنتی و ماساژدرمانی این مرکز شرکت کنید و پس از اتمام دوره در صورت‌پذیرش مدرک رسمی ماساژ را دریافت کنید. با بهترین مراکز ماساژ می‌توانید در مقاله «بهترین مراکز ماساژ تهران» آشنا شوید.

سخن پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که اصلی‌ترین انواع ماساژ چیست و چه فوایدی دارد، همچنین سعی داشتیم در این زمینه بهترین و مفیدترین اطلاعات را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. توجه داشته باشید که ماساژدرمانی در کنار فوایدی که دارد اگر توسط درمانگری ناکارآمد و بی‌تجربه اجرا شود ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بدن شما و سلامت جسمی‌تان وارد کنید. بنابراین در انتخاب مراکز درمانی ماساژ و ماساژدرمانگر بررسی‌های لازم را انجام دهید. خوشحال می‌شویم سؤالات و نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان لنداسپا به اشتراک بگذارید.

4/5 - (3 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫12 دیدگاه ها

 1. من خیلی طرفدار ماساژم و دوست دارم انواع ماساژ رو تست کنم. خیلی از نمونه هایی که گفتید رو تست کردم. ماساژ سنگ داغ ماساژ موردعلاقمه

 2. سلام ممنون از مقاله خوبتون. من نمیدونستم که اینقدر ماساژ وجود داره و الان گیج شدم که کدوم ماساژ الان میتونه به من کمک کنه. فکر کنم باید همه رو امتحان کنم

  1. سلام میترا عزیز
   هرکدوم از ماساژها فواید خاص خودشون رو دارند. شما می‌تونید بسته به نیاز و هدفتون از ماساژ یکی از این ماساژهارو انتخاب کنید

 3. با سلام ماساژ برای نقاط خصوصی بدن هم آیا وجود داره .که به عملکرد بهتر اونها کمک کنه مرسی میلاد جان از مقالهخوبت ممنون میشم که پاسخ سوالمو بگیرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا