آموزش ماساژماساژ درمانی

آموزش ماساژ گردن تصویری و مرحله به مرحله

ماساژ گردن یکی از نیازهای افرادی است که به دلایل شغلی و تحصیلی، دائماً پشت میز می‌نشینند و تحرک زیادی ندارند؛ بنابراین تعجبی ندارد که گردن درد یکی از قسمت‌های جدانشدنی زندگی این افراد باشد. گردن شما وظیفه سختی را بر دوش می‌کشد. در تمام طول روز وزنی برابر وزن یک توپ بولینگ را تحمل می‌کند. استخوان‌های بالای ستون فقرات، همراه با عضلات و رباط‌ها، سر شما را که حدود 11 پوند (معادل 4.9895160742 کیلوگرم) وزن دارد، حمایت می‌کنند.

این می‌تواند یک تعادل ظریف باشد. همان‌طور که بیش از یک چهارم بزرگسالان می‌توانند به شما بگویند، مواردی مانند خوابیدن اشتباه و وضعیت بدنی بد می‌تواند باعث گردن درد شوند. اما معمولاً درد گردن با ماساژگردن قابل رفع می‌باشد و جدی نیست.

در این مقاله برای شما دلایل گردن درد و علائم آن را به طور کامل شرح دادیم. همچنین آموزش ماساژ گردن را نیز برای شما عزیزان قرار دادیم.

علائم گردن درد چیست؟

اگر گردن شما درد می‌کند، ممکن است متوجه علائمی شوید که اصلی‌ترین آنها موارد زیر می‌باشد:

 • وجود دردی که زمانی بدتر می‌شود که هنگام کار با کامپیوتر، رانندگی یا انجام کارهای دیگر، سر خود را به روشی خاص نگه دارید.
 • گرفتگی یا اسپاسم عضلانی
 • مشکل در حرکت گردن یا سر
 • سردرد

دلایل گردن درد چیست؟

گردن شما از مهره‌هایی تشکیل شده است که از جمجمه تا بالاتنه امتداد دارند. دیسک‌های ضخیم میانه‌ای، شوک بین استخوان‌ها را جذب می‌کنند.

دلایل گردن درد چیست؟

استخوان‌ها، رباط‌ها و ماهیچه‌های گردن از سر حمایت می‌کنند و اجازه حرکت را می‌دهند. هر گونه ناهنجاری، التهاب یا آسیب می‌تواند باعث درد یا سفتی گردن شود. بسیاری از افراد گاهی اوقات گردن درد یا سفتی را تجربه می‌کنند. در بسیاری از موارد، به دلیل وضعیت بدنی نامناسب یا استفاده بیش از حد است. گاهی اوقات، گردن درد به دلیل آسیب ناشی از زمین خوردن، ورزش‌های تماسی یا ضربه شدید ایجاد می‌شود.

اغلب اوقات، گردن درد یک بیماری جدی نیست و می‌تواند در عرض چند روز تسکین یابد. اما در برخی موارد، گردن درد می‌تواند نشان دهنده آسیب یا بیماری جدی باشد و نیاز به مراقبت پزشک دارد. معمولاً این علائم با چند جلسه ماساژ گردن رفع می‌شوند اما اگر گردن درد شدیدی دارید که بیش از یک هفته ادامه دارد، شدید است یا با علائم دیگری همراه است، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

علل گردن درد چیست؟

گردن درد یا سفتی می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد.

علل گردن درد چیست
 1. تنش و فشار عضلانی : معمولاً به دلیل فعالیت‌ها و رفتارهایی مانند موارد زیر می‌باشد:
 • وضعیت بد
 • کار کردن روی میز برای مدت طولانی بدون تغییر موقعیت
 • خوابیدن با گردن در وضعیت بد
 • تکان دادن گردن در حین ورزش
 1. جراحت: گردن به ویژه در هنگام سقوط، تصادفات رانندگی و ورزش که عضلات و رباط‌های گردن مجبور می‌شوند خارج از محدوده طبیعی خود حرکت کنند، آسیب‌پذیر است. اگر استخوان‌های گردن (مهره‌های گردن) شکسته شوند، ممکن است نخاع نیز آسیب ببیند. آسیب گردن در اثر تکان خوردن ناگهانی سر معمولاً شلاق (ویپلش) نامیده می‌شود. ماساژ گردن به هیچ عنوان برای رفع درد جراحات توصیه نمی‌شود.
 2. حمله قلبی : گردن درد همچنین می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی باشد، اما اغلب با سایر علائم حمله قلبی، مانند:
 • تنگی نفس
 • تعریق
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درد بازو یا فک

اگر گردن شما درد می‌کند و علائم دیگری از حمله قلبی دارید، با آمبولانس تماس بگیرید یا فوراً به اورژانس بروید. در این مورد نیز از ماساژ گردن بپرهیزید.

 1. مننژیت : مننژیت التهاب بافت نازکی است که مغز و نخاع را احاطه کرده است. در افرادی که مننژیت دارند، تب و سردرد اغلب همراه با سفت شدن گردن رخ می‌دهد. مننژیت می‌تواند کشنده باشد و یک اورژانس پزشکی است. اگر علائم مننژیت را دارید، فوراً به دنبال کمک باشید.
 2. آرتریت روماتوئید : باعث درد، تورم مفاصل و خار استخوان می‌شود. هنگامی که این موارد در ناحیه گردن رخ می‌دهد، گردن درد می‌تواند ایجاد شود.
 3. پوکی استخوان : پوکی استخوان استخوان‌ها را ضعیف می‌کند و می‌تواند منجر به شکستگی‌های کوچک شود. این وضعیت اغلب در دست‌ها یا زانوها اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند در گردن نیز رخ دهد.
 4. فیبرومیالژیا : وضعیتی است که باعث درد عضلانی در سراسر بدن، به ویژه در ناحیه گردن و شانه می‌شود.
 5. آرتروز گردن : با افزایش سن، دیسک‌های میانه‌ای می‌توانند تحلیل بروند. این بیماری به عنوان اسپوندیلوز یا آرتروز گردن شناخته می‌شود. این می‌تواند فضای بین مهره‌ها را باریک کند. همچنین به مفاصل شما استرس می‌افزاید.
 6. فتق دیسک گردن : هنگامی که یک دیسک بیرون می‌زند، مانند یک ضربه یا آسیب، ممکن است به نخاع یا ریشه‌های عصبی فشار وارد کند. به این فتق دیسک گردن گفته می‌شود که به آن دیسک پارگی یا لیز خوردگی نیز می‌گویند.
 7. تنگی نخاع : زمانی اتفاق می‌افتد که ستون فقرات باریک می‌شود و در هنگام خروج از مهره‌ها به نخاع یا ریشه‌های عصبی فشار وارد می‌کند. این می‌تواند به دلیل التهاب طولانی مدت ناشی از آرتریت یا شرایط دیگر باشد. بیشتر موارد بالا با چند جلسه ماساژ سر و گردن رفع می‌شوند. در موارد نادر، سفتی یا درد گردن به دلایل زیر رخ می‌دهد:

ناهنجاری‌های مادرزادی

 • عفونت‌ها
 • آبسه‌ها
 • تومورها
 • سرطان ستون فقرات
برای رهایی از درد دندان پیشنهاد می کنیم مقاله «ماساژ برای درمان دندان درد» را مطالعه کنید.

ماساژ درمانی برای گردن درد

ماساژ درمانی روشی اثبات شده برای بهبود بسیاری از انواع دردهای گردن و شانه است و ماساژ دیسک گردن اغلب یکی از اولین درمان‌هایی است که افراد در هنگام تجربه گردن درد شدید به آن فکر می‌کنند. آنها در جستجوی ماساژ کارآمد هستند زیرا با ماساژ گردن در واقع می‌توانند از شر درد گردن خلاص شوند. در واقع، تقریباً از هر 5 جلسه ماساژ، 1 جلسه برای رفع علائم گردن درد رزرو می‌شود.

ماساژ درمانی برای گردن درد

در اینجا چهار راه وجود دارد که ماساژ می‌تواند به انواع خاص گردن درد شما کمک کند.

1. ماساژ گردن برای گرم کردن یخ زدگی عضلات

در حالی که سفت شدن گردن می‌تواند آزاردهنده باشد، معمولاً دلیلی برای وحشت نیست. با این حال، اگر سفتی شدیدتر شود، می‌تواند منجر به احساس “یخ زدن” گردن در محل شود، حرکت را محدود کرده و به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی شما تأثیر می‌گذارد.

خوشبختانه ماساژ گردن یکی از بهترین روش‌های پزشکی جایگزین برای درمان سفتی گردن است. ثابت شده است که ماساژ باعث بهبود تحرک گردن و کاهش درد گردن می‌شود.

2. ماساژ گردن برای التهاب عضلات

اعصاب قفل شده معمولاً در اثر فشار وارده بر عصب توسط مفاصل، ماهیچه‌ها یا ساختارهای دیگر ایجاد می‌شود. تنش و التهاب عضلانی ممکن است علت این فشار باشد. برخورد عصب در شبکه بازویی – واقع در شانه – یا فتق دیسک در ستون فقرات گردنی هر دو می‌تواند منجر به درد عصبی در گردن و شانه شود. ماساژ گردن می‌تواند یک انتخاب عالی برای تسکین آن التهاب و در نتیجه کاهش درد و فشار عصبی باشد. پیشنهاد می کنیم مقاله ماساژ پرفورمنس چیست را مطالعه کنید.

3. ماساژ گردن برای عصب‌های تحت فشار

مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ تأثیر مثبتی در کاهش درد مزمن شانه دارد. مشکلات ناشی از اعصاب در کمربند شانه – که معمولاً از یک بسته عصبی بزرگ به نام شبکه بازویی ناشی می‌شود – اغلب می‌تواند به عنوان درد در گردن ترجمه شود و شما را به این باور برساند که گردن منشأ درد است. ماساژدرمانگر شما می‌تواند به شما کمک کند منبع درد را ردیابی کنید تا بتوانید تسکین پیدا کنید، چه از ناحیه گردن یا شانه باشد.

4. ماساژ گردن سوئدی برای گردن درد

ماساژ سوئدی باعث افزایش طول و آرامش عضلات و بافت‌ها می‌شود و برای کسانی که از درد گردن و شانه رنج می‌برند، گزینه‌ای عالی است. یک کارآزمایی بهبود علائم قابل توجهی را برای بیماران گردن درد که به طور منظم ماساژ سوئدی دریافت می‌کردند، نشان داد. در حالی که بیمارانی که ماساژ سوئدی دریافت می‌کردند، توانستند داروهای ضد درد خود را بیشتر از شرکت کنندگانی که ماساژ دریافت نکرده بودند، کاهش دهند.

آموزش ماساژ ستون فقرات گردن

در ادامه مراحل آموزش ماساژ سر و گردن را به همراه تصاویر در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم:

شماره 1 در تصویر: مهره‌های بزرگ: گردن خود را لمس کنید یکی از برجسته‌ترین استخوان‌ها وجود دارد، موقعیت مهره‌های بزرگ اینجاست.

آموزش ماساژ ستون فقرات گردن

شماره 2 در تصویر: کتف: ساده‌ترین و دقیق‌ترین راه برای تشخیص این است که دست چپ خود را روی شانه راست خود قرار دهید. استخوانی را لمس خواهید کرد که از قسمت بالایی کمر بیرون زده است، اینجا همان نقطه ایست که درد در آن جمع می‌شود.

پیشنهاد محصول: از روغن یا لوسیون ماساژ تخصصی گردن برای لیز شدن دست‌ها استفاده کنید، در صورت عدم لیز خوردن، از مقدار بیشتری از محصول استفاده کنید. برای آشنایی با انواع روغن ها به مقاله «بهترین روغن برای ماساژ» مراجعه کنید.

مرحله 1 : آماده سازی منطقه ماساژ

آماده سازی منطقه ماساژ
 1. پس از قرار دادن لوسیون یا روغن روی دست، آن را کمی مالش داده و حرارت دهید.
 2. سپس انگشتان خود را به آرامی از روی گردن به سمت شانه‌ها حرکت دهید.
 3. دو انگشت شست را روی یکدیگر قرار داده و به آرامی پشت گردن را از پایین به بالا لمس کنید.
 4. انگشتان دست خود را با ضرباتی متناوب و رفت و برگشتی بر روی شانه‌ها و اطراف گردن حرکت دهید.
 5. این عمل را حدود 5 دقیقه تکرار کنید تا ناحیه اطراف گردن آماده ماساژ شود.

مرحله 2 : شل کردن عضلات لوزی کوچک

شل کردن عضلات لوزی کوچک
 1. پس از یافتن مهره‌های بزرگ، از کنار کتف شروع کنید، شست‌های هر دو دست را با نیرویی متوسط به درز کنار کتف فشار دهید (به استخوان‌ها دست نزنید).
 2. فشار را وارد کرده و آن را قطع کنید
 3. همراه قطع و وارد کردن فشار، به شکل اریب، از قسمت کناری کتف به داخل گردن حرکت کنید.
 4. این عمل را 15 بار بر روی هر کدام از شانه‌ها تکرار کنید.
با بهترین فیزیوتراپ‌های تهران در مقاله «بهترین فیزیوتراپی تهران» آشنا شوید.

مرحله 3: خداحافظ میگرن

 • فرورفتگی‌های دو طرف ستون فقرات گردنی را پیدا کنید
 • از سمت مهره‌های بزرگ شروع کنید
 • از دست راست و دو انگشت خود استفاده کنید تا فرورفتگی را تا نقطه فنگچی (در زیر مخچه) بالا ببرید.
 • ساعد دست چپ خود را بر روی پیشانه فرد قرار دهید تا به عنوان تکیه گاهی نرم عمل کند.
 • به مدت یک دقیقه این نقطه را ماساژ دهید.
مرحله 3: خداحافظ میگرن

نکته: اگر نمی‌توانید نقاط فنگچی را احساس کنید، همچنان می‌توانید آن را به این صورت جستجو کنید: از “استخوان تمام شده (استخوان بیرون زده پشت لاله گوش) ” و “ستون فقرات” به عنوان مرز استفاده کنید. این نقاط در امتداد این مرز و در قسمت مخچه قرار دارند.

مقصر اصلی درد گردن، سفت شدن ماهیچه‌های لوزی کوچک هستند. برای شناخت ماساژ برای سردرد به مقاله «ماساژ سردرد» مراجعه کنید.

مرحله 4 : عضلات لوزی را شل کنید

 1. از عضلات کنار مهره‌های بزرگ شروع کنید
 2. از نیروی “فشار دادن به پایین و فشار دادن به پهلو” روی شکم انگشتان استفاده کنید
 3. از کنار ستون فقرات به سمت پایین به سمت مرز کنار کتف بلغزید.
 4. ماساژ دادن محدوده عضلانی در ناحیه نشان داده شده در تصویر می‌تواند چندین بار تکرار شود.
مرحله 3: خداحافظ میگرن

نکته: اگر ممکن است کتف به سختی پیدا شود، می‌توانید از طرف مقابل بخواهید که دست خود را روی شانه بگذارد و اجازه دهد کتف بیرون بزند تا وضعیت را واضح‌تر متوجه شوید. شانه‌ها به سختی سنگ هستند، پس باید آنها را ورز دهید!

مرحله 5 : ضربه آرام آرنج

ضربه آرام آرنج
 1. نقطه وسط اتصال ریشه گردن و آکرومیون (با استخوان بیرون زده) نقطه جیانجینگ است، آرنج خود را به این نقطه تکیه دهید
 2. از قدرت بدن خود استفاده کنید، همان نیروی وزن را اعمال کنید.
 3. حدود 10 ثانیه بمانید، رها کنید، دوباره فشار دهید و چندین بار تکرار کنید.

مراقبت‌های بعد از ماساژ گردن

1. آب بهترین دوست شما پس از ماساژ است

اگر مجبور بودیم فقط یک توصیه مراقبت بعد از ماساژ را انتخاب کنیم، آن این بود: مقدار زیادی آب بنوشید. چرا بعد از ماساژ آب بنوشیم؟ خوب یک سری دلایل وجود دارد. در طول ماساژ، سموم ساخته شده ترشح می‌شود. این عالی است، اما آنها باید از بدن شما خارج شوند. کلیه‌های شما کار فوق‌العاده‌ای در حذف سموم از سیستم شما انجام می‌دهند و برای کار کردن و بیرون راندن این رادیکال‌های آزاد به آب نیاز دارند.

اگر بعد از ماساژ بافت عمیق احساس درد می‌کنید، آب نیز راه حل اصلی است. صرف نوشیدن مقداری آب اضافی می‌تواند به کاهش درد کمک کند. ماساژ همچنین می‌تواند کاملاً کم آب کننده باشد. آنها معمولاً در یک محیط گرم خوب انجام می‌شوند و ماساژدرمانگر شما فعالانه بافت‌های نرم شما را تشویق می‌کند تا آب را دفع کنند؛ بنابراین بهترین کاری که بعد از ماساژ انجام می‌شود این است که یک نوشیدنی طولانی و دوست داشتنی آب بنوشید تا بدن خود را دوباره هیدراته کنید.

2. آرام بمانید

یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده از احساس فوق‌العاده بعد از ماساژ، حفظ آرامش جسم و ذهن است. عجله نکنید و به زندگی عادی برگردید. در عوض، ماساژ خود را در خانه انجام دهید، جایی که می‌توانید برای مدت کوتاهی به رختخواب یا کاناپه بروید.

ما همچنین واقعاً توصیه می‌کنیم که ذهن و جسم خود را آرام کنید. کمی موسیقی آرامش بخش بگذارید، مدیتیشن کنید یا به سادگی یک کتاب خوب بخوانید. یک ترفند ساده دیگر چند نفس عمیق اساسی است.

3. از نوشیدن الکل یا کافئین خودداری کنید

ما قول می‌دهیم که خودداری از کافئین یا الکل به مدت حداقل 12 ساعت پس از ماساژ باعث می‌شود احساس خوبی داشته باشید. هر دو باعث کم آبی بدن شما می‌شوند و به بدن شما کمک نمی‌کنند سمومی را که به لطف ماساژ در حال دفع هستند از بین بروند.

4. راحت باشید

ما همچنین به شما توصیه می‌کنیم در 12 ساعت آینده از آن دویدن یا رفتن به باشگاه ورزشی خودداری کنید. بهتر است 12 تا 24 ساعت پس از ماساژ از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید، زیرا به شما کمک می‌کند تا از آرامش ماهیچه‌ها بهره‌مند شوید و بر هر درد طولانی مدت غلبه کنید. بازگشت به فعالیت‌های تأثیرگذار بلافاصله پس از ماساژ، به سادگی احساس خوبی را که می‌خواهید پس از ماساژ حفظ کنید، متوقف می‌کند.

برای رفع خستگی پیشنهاد می‌کنیم به مقاله «آموزش ماساژ برای رفع خستگی» مراجعه کنید. 

عوارض ماساژ گردن چیست؟

ماساژ گردن، به خودی خود دارای عوارض خاصی نیست. چرا که یک روش مفید برای افزایش جریان خون است که هیچ کس، با این کار، دچار عارضه نخواهد شد. تنها مواردی که می‌توان به عنوان عوارض ماساژ گردن دانست این است که شخص، به روغن‌هایی که در ماساژ گردن استفاده می‌شود حساسیت نشان بدهد.

عوارض ماساژ گردن

البته باید توجه داشته باشید که ماساژ گردن اگر توسط شخص نابلد صورت بگیرد، این امکان وجود دارد که نواحی‌ای که حساس هستند، با فشار زیاد ماساژ داده شده و باعث به وجود آمدن التهاب شوند.

بهتر است برای درمان با ماساژ گردن، به فردی مراجعه کنید که علم این کار را دارد. همچنین در صورتی که در حین ماساژ، حس کردید فشار وارده برای شما دردناک است، باید حتما فرد کمک کننده را مطلع کنید تا او از فشار وارده به گردن شما، بکاهد. ماساژ گزدن در روش اورینتال را در مقاله « ماساژ اورینتال » شرح داده‌ایم.

سخن پایانی

ماساژ گردن در رفع دردهای مزمن گردن، گرفتگی عضلات و تنش عصبی گردن بسیار مؤثر است. در این مقاله علاوه بر آموزش ماساژ گردن نکات مهمی را درباره حفظ سلامت گردن برای شما عزیزان شرح دادیم. در پایان به شما توصیه می‌کنیم قبل از ماساژ گردن، از پزشک خود مشورت بگیرید و برای ماساژ گردن حتماً به فردی ماهر و متخصص مراجعه کنید تا در طی فرایند ماساژ درمانی دیسک گردن دچار مشکل نشوید.

2.2/5 - (4 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا