زیباییسلامت

ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از بهترین روش هایی که برای افرادی که دندان های خود را از دست دادند می تواند عملکرد فوق العاده ای داشته باشد، ایمپلنت است. در حالی که ممکن است هنوز خیلی از افراد به درستی ندانند که ایمپلنت چیست و چه نقشی در سلامتی بدن ایفا می کند. از این رو، تصمیم گرفتیم در این مقاله از لنداسپا، برای شما توضیح دهیم که ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد. همچنین در این مقاله متوجه می شوید که چه کسانی امکان استفاده از ایمپلنت دندان را دارند و مراحل کاشت آن چگونه است.

قبل از این که برای شما توضیح دهیم که ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد، باید بگوییم که همیشه در نظر داشته باشید که خندیدن، یکی از مهم ترین مسائلی است که می تواند تاثیر بسیار زیادی در روابط شما بگذرد. از این رو، اگر می خواهید در روابط کاری و اجتماعی خود موفق باشید، باید مطمئن شوید که دندان های زیبایی دارید. یکی از بهترین روش هایی که شما می توانید از شر دندان های خراب و بهم ریخته خود خلاص شوید، ایمپلنت است. در این بخش برای شما توضیح می دهیم که ایمپلنت چیست و چگونه می تواند تاثیرگذار باشد.

ایمپلنت دندان چیست و چگونه کار می کند؟

ایمپلنت دندان در واقع نوعی پروتز دندان است که به صورت چند جزئی انجام می شود. هر کسی که به هر دلیلی دندان های خود را از دست داده باشد، می تواند از این روش برای بازیابی دندان های جدید استفاده کند. ایمپلنت دندان که به نام فیکسچر نیز شناخته می شود، روشی است که در آن دندان‌پزشکان مواد مشخصی را به اندازه دندان درآورده و به جای دندان طبیعی شما قرار می دهند. مهمترین ویژگی و جذابیت ایمپلنت دندان این است که کاملا طبیعی به نظر می رسد و به هیچ عنوان افراد با نگاه کردن به آن متوجه مصنوعی بودن آن نخواهند شد.

پیدا کردن بهترین دندان پزشک تهران کار دشواری است در این مقاله شما را راهنمائی می‌کنیم

ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

شاید اگر دندانپزشک شما خوب باشد، خود شما هم متوجه نشوید کدام یک از دندان هایتان را ایمپلنت کرده اید. البته این موضوع زمانی است که به خوبی از ایمپلنت دندان خود مراقبت کنید و مراقبت های بعد از ایمپلنت را رعایت کرده باشید. در این صورت، می توانید مطمئن باشید که این روش در واقع نوعی درمان دائمی برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته خواهد بود.

از چه زمانی باید از این فلز دندان استفاده کنیم؟

بعد از این که متوجه شدید ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد، به احتمال زیاد به پاسخ این سوال نیز رسیده اید که چه زمانی کاندید مناسبی برای استفاده از ایمپلنت هستید. هر دلیلی می تواند موجب از دست رفتن دندان ها شود. به عنوان مثال، این امکان وجود دارد که تعدادی از دندان های شما بیش از اندازه خراب شده باشند و امکان درست کردن مجدد آنها نباشد. در این شرایط، شاید دندانپزشک آنها را بکشد. از سوی دیگر، نداشتن دندان می تواند تاثیر زیادی در حفظ ظاهری چهره و لبخند شما داشته باشد.

نه تنها در لبخند، بلکه از دست دادن دندان می تواند در موارد دیگری مانند جویدن غذا و تکلم نیز تأثیر بگذارد. به همین دلیل هم برای جلوگیری از بروز این گونه مشکلات و قادر بودن به ادای صحیح کلمات و همچنین داشتن چهره ای جذاب موقع لبخند زدن و خندیدن، به احتمال خیلی زیاد به ایمپلنت دندان نیاز خواهید داشت.

در صورتی که به دنبال پزشک ایمپلنت هستید مقاله بهترین دکتر ایمپلنت در تهران را مطالعه نمایید .

از چه زمانی باید از این فلز دندان استفاده کنیم؟

علاوه بر این موارد، باید بدانید که از دست دادن دندان ها می تواند بر بهم ریخته شدن آنها نیز تاثیر بگذارد. این امکان وجود دارد که در صورت عدم وجود برخی از دندان ها به مدت طولانی، استخوان فک به طور کامل تحلیل رود. در همه این شرایط، بهتر است هر چه سریع تر برای ایمپلنت دندان اقدام کنید تا از بروز مشکلات بیشتر و جدی تر جلوگیری کرده باشید.

چه کسانی کاندید کاشت ایمپلنت دندان هستند؟

در بخش بالا به طور کامل متوجه شدید که ایمپلنت دندان چیست و چه زمانی باید از این روش استفاده کنید. علاوه بر این موضوع، خیلی از افراد می پرسند که آیا همه ما می توانیم از این روش زیبایی استفاده کنیم؟ برای پاسخ، باید بگویم که ایمپلنت دندان جلو و یا سایر دندان ها، برای همه افراد مناسب نیست و حتما باید برای این موضوع به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید.

اما در اغلب موارد، کسانی که دندان های خود را از دست داده باشند، می توانند از این روش استفاده کنند. به علاوه، هیچ گونه محدودیت سنی خاصی برای ایمپلنت دندان وجود ندارد و هر کسی که بتواند بهداشت فردی خود برای دهان و دندان خود را رعایت کنند، امکان استفاده از این روش را خواهد داشت.

ژل لب مدل روسی چیست؟ 7 برند برتر تزریق فیلر لب مدل روسی

کسانی که کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان هستند، عبارت اند از:

چه کسانی کاندید کاشت ایمپلنت دندان هستند؟
  • کسانی که یکی از دندان های جلو خود را از دست داده باشند و فاصله زیادی بین دندان های اصلی آنها داشته باشد.
  • کسانی که بیشتر از یک دندان خود را از دست داده اند و فاصله زیادی بین دندان های آنهاست.
  • افرادی که همه دندان های فک جلو و عقب خود را از دست داده اند.
  • افرادی که امکان استفاده از دندان های مصنوعی را ندارند.
  • افرادی که می خواهند کلمات و جملات را بهتر ادا کنند.

معرفی انواع ایمپلنت دندان

اکنون وقت آن رسیده که مراحل ایمپلنت دندان و انواع آن را نیز بشناسید. شما باید به خوبی بدانید که ایمپلنت دندان چگونه است و چه انواعی دارد. در این شرایط است که خیلی راحت تر می توانید به دندان پزشک مورد نظر خود اعتماد کنید و مطمئن شوید که این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می دهد. به طور کلی، ایمپلنت دندان انواع مختلفی دارد که به سه دسته تقسیم می شود و در این بخش، هر یک از آنها را به صورت مجزا معرفی می کنیم.

ایمپلنت یک مرحله ای  (Non submerged)

یکی از روش های انجام ایمپلنت، شکل یک مرحله ای آن است که این روش زمانی انجام می شود که بعد از کشیدن دندان، لثه همپوشانی نداشته باشد و به همین دلیل هم دندانپزشک به اجبار، از این رویه کمک می گیرد. یکی از مهمترین مزایای استفاده از این روش، این است که نیازی نیست که بعدا هم جراحی شوید و در همان مرحله اول، دندانپزشک برای شما بخیه می زند.

ایمپلنت یک مرحله ای (Non submerged)

ایمپلنت دو مرحله ای  (Submerged)

به نظر شما مدل دیگر ایمپلنت دندان چیست؟ ایمپلنت دو مرحله ای یکی از رایج ترین انواع ایمپلنت شناخته می شود که همان طور که از نام آن هم می توان حدس زد، این روش در دو مرحله به صورت مجزا به اتمام می رسد. برای انجام این روش، دندانپزشک در ابتدا ایمپلنت دندانی را روی استخوان فک قرار داده و سپس آن را روی لثه بخیه می زند.

بعد از جراحی، ایمپلنت دندانی به هیچ عنوان از داخل دهان قابل مشاهده نخواهد بود و برای این که تحت فشار قرار نگیرند، زیر لثه ها قرار دارند. بعد از گذشت دو ماه، باید مجددا به دندانپزشک مراجعه کنید تا برای شما مرحله دوم ایمپلنت دندانی را به کار بگذارد که در این بخش، قابل رویت خواهد بود.

ایمپلنت  Immediate Loading

در نهایت، آخرین مرحله و روش استفاده از ایمپلنت دندانی هم ایمپلنت Immediate Loading است. در این روش، دندانپزشک همزمان با کاشت ایمپلنت، تاج آن را نیز می سازد و روی ایمپلنت می گذارد. این روش از کاشت ایمپلنت دندان بیشتر از همه برای بخش جلوی دهان مورد استفاده قرار می گیرد و در فواصل 2 یا 3 ماهه، به نتیجه فوق العاده ای دست پیدا خواهید کرد. مهمترین مزیت استفاده از این روش، این است که پزشک می تواند تنها در یک جلسه، هم کار خارج کردن دندان ریشه را انجام دهد و هم در صورت لزوم، استخوان همان ناحیه را نیز ترمیم کند.

ایمپلنت Immediate Loading

آیا انجام ایمپلنت دندان دردناک است؟

زمانی که برای برخی از توضیح می دهیم که ایمپلنت دندان چیست و چه کاربردی دارد، ممکن است خیلی از افراد درباره درد این روش بپرسند. از این رو، باید به این افراد بگوییم که پزشک متخصص برای انجام ایمپلنت دندانی از داروی بی حسی استفاده می کند. به همین دلیل هم در همان زمان، هیچ گونه درد خاصی احساس نخواهید کرد و همچنان که هوشیار هستید، متوجه ایمپلنت دندانی نیز خواهید شد.

با این حال، ممکن است بعد از از بین رفتن تاثیر داروی بی حسی، کمی احساس درد داشته باشید که با مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان و رعایت توصیه های دندان پزشک، می توانید این درد را تا حد خیلی زیادی تحمل کنید. پس اگر به خاطر درد این روش به سراغ ایمپلنت دندان نمی روید، باید به شما بگوییم که این درد اصلا آنقدر زیاد نیست که زیبایی را از خود دریغ کنید.

ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟

به نظر شما دندان ایمپلنت تقریبا چقدر عمر می کند و تا چه مدت می توانیم روی آن حساب باز کنیم؟ بر اساس اطلاعاتی که دندانپزشکان در این زمینه ارائه کرده اند، ایمپلنت به گونه ای طراحی شده که می تواند ماندگاری بسیار زیادی داشته باشد و در صورت رعایت مراقبت های بعد از آن، بیشتر از 25 سال می توانید روی ماندگاری آن حساب باز کنید.

ماندگاری ایمپلنت دندان چقدر است؟

از سوی دیگر، ممکن است روش های دیگری مانند دندان مصنوعی و یا بریج نهایتا بین 5 تا 15 سال دوام داشته باشند و بعد از گذشت این بازه زمانی، باید مجددا هزینه دیگری برای آنها بپردازید. این در حالی است که ایمپلنت با بیشتر از 25 سال دوام و ماندگاری، نوعی روش دائمی برای جایگزینی دندان ها شناخته می شود و در صورتی که مراقبت های بعد از آن را هم رعایت کرده باشید، تا آخر عمر نیازی به تمدید آنها نخواهید داشت.

مزایا و معایب ایمپلنت

بعد از این که به طور کامل متوجه شدید که دندان ایمپلنت چیست و چگونه انجام می شود و چه کسانی امکان استفاده از این روش را دارند، شاید برای شما سوال پیش بیاید که کاشت ایمپلنت دندان چه مزایا و معایبی دارد؟ این روش هم مانند هر روش دیگری مزایا و معایب مربوط به خود را دارد که بهتر است قبل از شروع آن، از آنها آگاه شوید.

به عنوان مثال، برخی از مهم ترین مزایای استفاده از این روش، افزایش اعتماد به نفس و زیبایی، طبیعی بودن، ماندگاری بسیار بالا، تاثیرگذاری در حرف زدن و سایر موارد این چنینی هستند. از سوی دیگر، ممکن است هزینه این روش نسبت به سایر روش ها خیلی بیشتر باشد و همین مسئله شاید برخی از افراد را قانع کند که به سراغ روش های کم هزینه تری برای کاشت دندان بروند. اما باید به شما بگوییم که مزایای ایمپلنت دندان آنقدر زیاد است که هر هزینه ای کاملا ارزشش را خواهد داشت.

مزایا و معایب ایمپلنت

ایمپلنت فوری چیست؟

در صورتی که زمان زیادی برای انجام مراحل معمولی ایمپلنت دندان نداشته باشید، دندان پزشک از ایمپلنت فوری برای شما استفاده می کند. همان طور که از نام آن مشخص است، تمام مراحل این نوع ایمپلنت، فوری و تنها در یک روز انجام می شود و شما می توانید در سریع ترین زمان ممکن، به نتیجه مورد نظر خود برسید.

البته باید بدانید که ایمپلنت فوری فقط برای افرادی است که می خواهند برای همان مدت کوتاه، دندان زیبایی داشته باشند و نمی توانند در طی زمان مشخص، از دندان های خود برای جویدن غذا استفاده کنند. به یاد داشته باشید که برای استفاده از این روش، باید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید و بعد از این که مطمئن شدید که آیا گزینه مناسبی برای ایمپلنت فوری هستید یا خیر، به سراغ این روش بروید.

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

روش دیگری از ایمپلنت که در آن دندانپزشکان از شیوه های مدرن استفاده می کنند، ایمپلنت دیجیتال است. در این روش، دندانپزشک برای جراحی ایمپلنت دندان های شما، از رایانه و فناوری استفاده می کند. بدین صورت که با استفاده از یک برنامه شبیه سازی شده سه بعدی، می تواند متوجه شود که وضعیت عصب های دندان و استخوان های شما به چه صورتی است.

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

در ادامه، پزشک می تواند به همین شیوه دیجیتالی، محل دقیق کاشت ایمپلنت را مشخص کند و به همین دلیل هم ایمپلنت برای شما به بهترین شکل ممکن انجام خواهد شد. نکته جالب توجه در ایمپلنت دیجیتال این است که نسبت به روش های سنتی، درد خیلی کمتری دارد و همچنین نیازی به گذراندن دوره نقاهت طولانی نیز نخواهید داشت.

پیشنهاد لنداسپا:مطالعه مقاله ایمپلنت دیجیتال چیست ؟

سن مناسب برای انجام ایمپلنت

در نهایت، یکی دیگر از موضوعات بسیار مهمی که درباره کاشت ایمپلنت دندان باید بدانید، سن مناسب انجام این روش است. همان طور که در ابتدای این مقاله به اختصار گفتیم، سن خاصی برای ایمپلنت تعریف نشده و هر کسی که از سن رشد او گذشته باشد، می تواند برای انجام این روش اقدام کند. البته باید بدانید که باید حتما توانایی انجام مراقبت های بعد از ایمپلنت و رعایت بهداشت دهان خود را داشته باشید. به طور کلی، پزشکان توصیه می کنند که بعد از 16 سالگی، برای ایمپلنت دندانی اقدام کنید.

سخن نهایی

در این مقاله، به طور کامل برای شما توضیح دادیم که ایمپلنت دندانی چیست و چه تاثیری در زیبایی شما دارد. به علاوه، گفتیم که این روش نه تنها در زیبایی، بلکه در موارد دیگری مانند تکلم، جویدن غذا و موارد دیگر نیز تاثیر گذار است. به همین دلیل هم اگر فقط یک یا چندتا از دندان های خود را از دست داده اید، مطمئن باشید که ایمپلنت می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. البته فراموش نکنید که انتخاب دندانپزشک ماهر و متخصص در این زمینه، اهمیت بسیار زیادی دارد.

3.2/5 - (6 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا