تناسب اندامسلامت

بهترین زمان ورزش چه ساعتی است؟

بهترین زمان ورزش چه موقع است؟ با زیاد شدن مشغله‌ها در زندگی، پیدا کردن زمانی برای ورزش کردن، سخت شده است و همین امر باعث امروز و فردا کردن زمان ورزش شده است. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بهترین ساعت برای ورزش چه ساعتی است و می‌توان در کمترین زمان، بیشترین نتیجه را گرفت. پس بیاید بهترین زمان ورزش را پیدا کنیم.

بهترین زمان ورزش صبح است یا عصر؟

زمان ورزش فقط یکی از متغیرهای موثر در عملکرد ورزش است. شدت و مدت زمان تمرین از عوامل اصلی چربی سوزی هستند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. ممکن است بعضی افراد ترجیح دهند بعد از اتمام تمام کارهای خود و در ساعات پایانی روز ورزش کنند، عده‌ای هم ترجیحشان این است که در ساعات اولیه‌ی روز برنامه‌ی تمرینی خود را انجام داده و روز خود را با ورزش شروع کنند.

بهترین زمان ورزش چه موقع است؟

مسئله‌ی مهم ورزش کردن و سلامتی قلب و عروق شما است، پس اجازه ندهید مشغله‌های روزانه‌ی شما باعث غافل شدن از تمرینات هوازی یا اجرای برنامه‌ تمرینی شما شود. هر تایمی از روز را که فرصتی برای ورزش پیدا کردید، حتما از آن استفاده کنید. بهترین ساعت برای ورزش زمانی است که بتوانید آن را به یک عادت ورزشی تبدیل کنید. توجه به این نکته که انجام هرکار در زمان مناسب آن می‌تواند نتایج مطلوب‌تری را برای شما به ارمغان بیاورد. پس داشتن برنامه‌ی ورزشی منظم در زمان مناسب آن، از این قاعده مستثنی نیست. بدن هرفرد با فرد دیگر متفاوت است پس آگاهی داشتن از شرایط جسمی بدن و ساعات درونی بدن میتواند بهترین زمان ورزش را به شما نشان دهد.

در اینجا قصد داریم جوانب مختلف ورزش کردن در طول روز را بررسی کنیم تا بتوانیم در انتخاب زمان مناسب به شما که به برنامه‌ریزی تمرینات خود اهمیت می‌دهید، کمک کنیم تا بتوانید حداکثر میزان کالری را سوزانده و به هدف کاهش وزن و تناسب اندام خود برسید.

.رسیدن به اندام دلخواه نیازمند پیروی از اصول و قواعدی خاص است که برای آشنایی با آن‌ها می‌توانید مقاله «داشتن اندام زیبا» را مطالعه کنید

فواید ورزش صبحگاهی و بهترین زمان ورزش صبح

شاید از نظر خیلی از افراد بهترین زمان ورزش صبح باشد اما چرا ؟

بعضی از ما ” آدم صبح “هستیم و بعضی دیگر نه. از نظر منطقی، بهترین زمان ورزش صبح است و تمرینات صبحگاهی فواید زیادی دارد. وقتی صبح‌ها ورزش می‌کنید، پایین بودن سطح قند خون باعث افزایش چربی سوزی شده. همچنین شما روز خود را با اندورفین شروع می‌کنید. از طرفی نگرانی شروع کردن در عصر را ندارید و همین باعث آرامش شما می‌شود.

 • ورزش کردن در صبح باعث کاهش فشار خون شده و این فشار خون در طول روز ادامه پیدا می‌کند. همچنین بر بهبود کیفیت خواب، تاثیر زیادی دارد.
 • ورزش کردن در صبح اندورفین بدن را افزایش داده و روز خوب و سرشار از انرژی را برای شما رقم می‌زند.
 • ورزش در صبح میتواند آدرنالین خون را نیز افزایش دهد و نتیجه‌ی آن هوشیاری بیشتر و فعالیت بیشتر ذهن است. افزایش آدرنالین یکی از دلایلی است که میتواند ورزش کردن در شب یا قبل خواب را رد کند.
 • یکی دیگر از دلایل بهتر بودن ورزش درصبح این است که ورزش در شب ممکن است کیفیت خواب شما را به خطر بیندازد. ورزش ضربان قلب و دمای بدن را افزایش می دهد و باعث تعریق می شود و این می تواند بر کیفیت خواب، در شب تأثیر بگذارد. ناگفته نماند ورزش‌های هوازی که خستگی ذهن و جسم را بدنبال دارد، میتواند برای عصر مناسب باشد به شرطی که بعد از ورزش از خوردن غذای چرب و سنگین بپرهیزید.

طبق تحقیقات انجام شده روی افرادی که روزانه 30 دقیقه ورزش هوازی را در 3 زمان از روز (صبح، ظهر یا شب) انجام می‌دهند، نتایج زیر حاصل شد:

کسانی که در صبح ورزش هوازی را انجام دادند خواب عمیق‌تری دارند. همچنین فشارخون کمتری را در طول روز تجربه می‌کنند. پروفسور کالیرمی‌گوید: «هر چه بهتر بخوابید، برای بدنتان بهتر است. این مسئله سلامت قلب را افزایش داده، از استرس و نگرانی به تعادل وزن بدن و پایین نگه‌داشتن فشارخون کمک می‌کند. به علاوه، هرچه زمان بیشتری را در خواب عمیق بگذرانید، به بدن زمان بیشتری برای ترمیم خودش خواهد داشت.»

معایب ورزش صبحگاهی چیست؟

ورزش صبحگاهی علاوه بر داشتن بسیاری از نکات مثبت، نکات منفی نیز دارد. شما با دانستن نکات مثبت و منفی آن می‌توانید بهترین زمان ورزش را بسته به شرایطتتان انتخاب کنید.معایب ورزش صبحگاهی

 • ورزش صبحگاهی ممکن است باعث از بین رفتن بافت عضلانی شما به جای چربی سوزی شود. ناشتا ورزش کردن در صبح، ممکن است بدن را برای تامین انرژی خود مجبور به تغذیه از بافت عضله کند. (درصورت ناشتا ورزش کردن بدن از چربی و یا عضله به عنوان منبع سوخت استفاده می‌کند).
 • همچنین ورزش صبحگاهی ممکن است برای برخی افراد بسیار دشوار باشد. این دشواری و سهولت به مقدار هورمون های بدن در صبح، وابسته است.
 • در صبح دمای بدن پایین تر است و ورزش در صبح موجب کار با عضلات سرد و سفت شده، همچنین احتمال آسیب دیدن و یا کوفتگی بدن را تقویت می‌کند.
یوگا یکی از ورزش‌های سبک است که می‌توانید در طول روز انجام دهید. برای شناخت بیشتر آن پیشنهاد می‌کنیم به مقاله «یوگا چیست» مراجعه کنید.

آیا ورزش کردن در عصر بهترین زمان ورزش است؟

طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که در شب ورزش می‌کنند دارای اندام بهتری نسبت به افرادی هستند که زمان ورزش آنها صبح است. در صبح بدن آن میزان انرژی لازم و کافی را برای تمرینات سنگین ندارد و این موضوع می‌تواند بر روی کیفیت ورزش در صبح تاثیر بگذارد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد بهترین زمان ورزش از دیدگاه فیزیولوژیک در واقع بعدازظهر است.

آیا ورزش کردن در عصر بهترین زمان ورزش است؟

دمای بدن، 1 تا 3 ساعت بعد از بیدار شدن در پایین‌ترین حد خود قرار دارد. اما در زمان بعدازظهر دمای بدن در ایده‌آل‌ترین حالت خود است. همچنین ماهیچه‌ها در اوج قدرت هستند. زیرا عضلات ما به قدر کافی گرم شده است. ورزش کردن در بعد از ظهر میتواند استرس‌های طول روز شما را از بدن خارج کند.

میتوان گفت 1 ساعت تا 90 دقیقه بعد از ناهار، می‌تواند بهترین زمان ورزش شما باشد. به هیچ عنوان بعد از غذا خوردن ورزش نکنید. زیرا بعد از غذا خون به سمت دستگاه گوارش میرود. در نتیجه خون‌رسانی به عضلات با مشکل مواجه می‌شود.

ورزش کردن در بعد‍‌از‌ظهر، میتواند در رسیدن به تناسب اندام، همچنین چربی سوزی بیشتر به شما کمک کند. در ظهر و بعد‌ازظهر میزان هورمون ها در بدن بسیار بیشتر از صبح است.

یکی از این هورمون‌ها، هورمون استروژن است که دارای اهمیت زیادی در بدن‌سازی است و باعث افزایش توده عضلانی می‌شود. هورمون دیگر کورتیزول است که سبب افزایش جذب چربی می‌شود و مقدار این هورمون در صبح‌ها در بدن بیشتر است و در طول روز کاهش می‌یابد و در عصر، مقدار این هورمون در خون کاهش یافته است. این هورمون با شکستن بافت‌های عضله‌ای باعث افزایش قند در خون می‌شود از طرفی هورمون تستوسترون که از هورمون‌های استروئیدی مهم است با عکس عمل کورتیزول قند خون را تبدیل به عضله می‌کند.

معایب ورزش کردن در عصر چیست؟

ورزش کردن در ظهر و عصر علاوه به مزیت‌های بالا می‌تواند دارای معایبی باشد.

معایب ورزش کردن در عصر

 • در عصر ممکن است محدودیت‌هایی برای شما اعمال شود که وقت یک تمرین کامل را نداشته باشید یا تمرینات شما همراه با حواس‌پرتی باشد.
 • ورزش بین ساعات 1 تا 4 بعدازظهر، طبق تحقیقات فیزیولوژی، میتواند کسالت و خستگی روز را از بین برده و به بالا‌ رفتن دوباره تمرکز کمک کند.
 • مطالب یک مقاله در سال 2018 گویای این است که ورزش در ساعات پایانی ظهر، در مقایسه با صبح و اواخر شب، حدود 10% کالری بیشتری را می‌سوزاند.
مقاله پیشنهادی: ماساژ لاغری

بهترین زمان ورزش برای چربی سوزی چه تایمی است؟

در صورتی که هدف از ورزش، چربی سوزی باشد، بهترین زمان ورزش چه تایمی است؟ تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته و نتایج مختلفی هم بیان شده اما بهترین ساعت ورزش ، ممکن است برای همه‌ی افراد یکسان نباشد. قطعا روحیات و اخلاقیات یک فرد می‌تواند در انتخاب تایمی که می‌خواهد ورزش کند موثر باشد. بهترین راه این است که با توجه به بازدهی که خودتان دارید، تایم مورد نظر را برای ورزش‌های هوازی در نظر بگیرید.

بهترین زمان ورزش برای چربی سوزی

اما اگر بخواهیم به صورت علمی به این قضیه نگاه کنیم، مقالات زیادی در این زمینه منتشر شده‌اند که اکثر آن‌ها به اتفاق نظر، عقیده‌ دارند که بهترین زمان ورزش برای چربی سوزی ، صبح می‌باشد. به این دلیل که در هنگام صبح، سطح قند خون پایین می‌باشد و وقتی که شما ورزش هوازی انجام می‌دهید، بدن مجبور می‌شود برای تامین انرژی به سراغ ذخایر چربی شما برود و به همین دلیل، چربی سوزی اتفاق میفتد. دلیل دوم هم این می‌باشد که مقدار هورمون‌هایی که باعث افزایش سرعت چربی سوزی هستند، مثل کورتیزول، در هنگام صبح، بالاتر از سایر تایم‌های روز ترشح می‌شود.

همچنین تحقیقات ثابت می‌کند که ورزش قبل از خوردن صبحانه، بیشترین میزان چربی سوزی را به همراه دارد، اما توصیه‌ای که می‌شود این است که یک ساعت قبل از ورزش، دست کم یک صبحانه رژیمی کم کالری، میل کنید و سپس به سراغ ورزش بروید. اگر به دنبال ورزش های لاغری هستید به مقاله ورزش برای لاغری شکم و پهلو مراجعه کنید.

سخن آخر

بهترین زمان ورزش تنها به خود شما بستگی دارد. بدن می‌تواند به ساعات منظم ورزشی شما عادت کرده و اگر هرروز، سر همان ساعات ورزش کنید ، عملکرد بهتری را نسبت به بقیه ساعات روز می‌توانید کسب کنید. ورزش کردن با گذشت زمان می‌تواند سطح هورمون گرلین را که هورمون تحریک کننده گرسنگی است کاهش دهد و به کاهش یا کنترل وزن کمک کند. عملکرد ورزش میتواند به ساعات طبیعی بیدار بودن شما نیز وابسته باشد. در این مقاله به پاسخ سوال چه تایمی برای ورزش مناسب است رسیدید و بهترین ساعت برای ورزش را پیدا کردید. امیدواریم که مطالب گفته شده برایتان مفید واقع شده باشد. سالم و تندرست باشید.

4.5/5 - (26 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫4 دیدگاه ها

 1. به نظر من هم بهترین زمان ورزش صبحه واقعا صبح که ورزش میکنم کل روز رو انرژی دارم 💪💪

 2. من که یبار صبح ورزش کردم تا ساعت ۹ خوابم گرفت
  ولی از ساعت ۸ که ورزش میکنی هم انتهای روزی و نیازی به انرژی نداری و اینکه چون خسته شدی زود خوابت میگریه😴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا