سلامتطب سنتی

مهمترین علائم قند خون بالا چیست؟

یکی از مهمترین و سخت ترین بیماری هایی که در حال حاضر خیلی از افراد را درگیر کرده، بیماری دیابت یا قند خون بالا است. این بیماری در صورت درمان نشدن، می تواند مشکلات جسمی خیلی بیشتری برای بدن به وجود بیاورد. به همین دلیل هم بهتر است هرچه سریع تر مهم ترین علائم قند خون بالا را بشناسید تا بتوانید از پیشرفت آن جلوگیری کنید. در این مقاله، اطلاعات کاملی درباره علائم بالا بودن قند خون در اختیار شما قرار می دهیم تا زودتر بتوانید این بیماری را تشخیص داده و برای درمان آن اقدام کنید.

قبل از این که علایم قند خون بالا را معرفی کنیم، خوب است بدانید که این مشکل می تواند برای همه افراد به وجود بیاید. مهم ترین دلیل این مسئله هم این است که میزان گلوکز در خون افزایش می یابد و اگر در زمان درست درمان نشود، شدت آن می تواند موجب بروز آسیب های خطرناکی در بدن شود. در این مقاله از لنداسپا، متوجه خواهید شد که قند خون بالا چه ویژگی هایی دارد و چگونه باید آن را تشخیص داد.

علائم قند خون بالا چیست؟

به نظر شما قند خون بالا چه علائمی دارد؟ از کجا می توان متوجه شد که قند خون یا دیابت داریم؟ برای پاسخ به این سوال، باید گفت که علائم قند خون بالا تا حد خیلی زیادی به میزان شدت آن بستگی دارد. به علاوه، خیلی مهم است که بدانید میزان قند خون در بدن شما تا چه حد افزایش پیدا کرده است. بدین ترتیب ممکن است علائم قند خون بالا یا دیابت در هر یک از افراد با یکدیگر متفاوت باشد.

علائم قند خون بالا چیست؟

باید بدانید که پیش دیابت به معنای خود دیابت نیست.برای اطلاعات بیشتر مقاله مربوطه را مطالعه نمائید

علاوه بر این، لازم به ذکر است که شاید علائم این بیماری در برخی از افراد خیلی زود نمود پیدا نکند و فرد در همان روزهای ابتدایی ابتلا به قند خون، نتواند متوجه آن شود. به خصوص که در بیماری دیابت نوع 2، ممکن است علائم این بیماری خیلی دیرتر نمایان شود و این مسئله موجب می شود که تشخیص آن برای خیلی از مردم و مبتلایان به دیابت سخت شود. در این بخش، برخی از مهم ترین علائم قند خون بالا یا دیابت را معرفی می کنیم که می تواند کمک خیلی زیادی به شما کند تا راحت تر بتوانید این بیماری را تشخیص دهید.

احساس گرسنگی شدید

اغلب مواقع زمانی که بزرگسالان دچار قند خون بالا یا دیابت می شوند، احساس گرسنگی خیلی شدیدی دارند. دلیل این موضوع هم این است که بدن این افراد گلوکز مورد نیاز خود را از دست می دهد و مجبور می شود برای تامین انرژی مجدد، غذای بیشتری بخورد. در این شرایط، طبیعتا آنها علاقه خیلی بیشتری به خوردن غذاهای چرب و شیرین دارند تا بتوانند گلوکز از دست رفته را مجددا جبران کنند.

کاهش وزن

ممکن است برخی از افراد فکر کنند که وقتی افراد مبتلا به دیابت یا قند خون بالا احساس گرسنگی شدید می کنند و غذای بیشتری می خورند، دچار افزایش وزن می شوند. این در حالی است که به هیچ عنوان این گونه نبوده و به جای افزایش وزن، اغلب آنها دچار کاهش وزن می شوند. اما چرا این اتفاق می افتد؟

مقاله پیشنهادی:با مهم ترین عرقیات گیاهی پایین آورنده قند خون آشنا شوید .

کاهش وزن

زیرا فرد با مصرف غذای بیشتر هم نمی تواند گلوکز از دست رفته را جبران کند و برای جبران این گلوکز، مجبور است از بافت عضلات و چربی های بدن استفاده کند. در نتیجه، کاهش وزن به صورت ناسالم رخ می دهد و فرد برای جبران قند خون طبیعی بدن خود، دچار تحلیل بافت عضلات می شود.

احساس خستگی

یکی دیگر از مهمترین علائم قند خون بالا که می تواند در افراد خیلی زیادی دیده شود، احساس خستگی شدید و مداوم است. بدن افرادی که به دیابت یا قند خون بالا مبتلا هستند، نمی تواند به درستی از انسولین استفاده کند و یا حتی مقدار کافی از این ماده درون بدن وجود ندارد.

در این شرایط، قند مصرفی به جای این که به سلول ها وارد شود و به تامین انرژی بدن کمک کند، در خون می ماند و این مسئله موجب می شود که میزان انرژی بدن فرد کاهش پیدا کند و در نتیجه، تمام طول روز احساس خستگی کند.

خوشبختانه روش هایی برای درمان این نوع خستگی وجود دارد و شما می توانید با مراجعه به پزشک، این نوع علائم بالا بودن قند خون را درمان کنید. به عنوان مثال، غالبا پزشکان برای از بین بردن این خستگی و کنترل کردن میزان قند خون بیماران خود، قرص گلوتریو را پیشنهاد می کنند.

این دارو موجب می شود که میزان گلوکز خون تا حدودی متعادل شود و سایر علایم قند خون بالا نیز از بین بروند. البته توجه داشته باشید که شما به هیچ عنوان نمی توانید این دارو را به صورت خودسرانه مصرف کنید. زیرا این مسئله می تواند عوارض خطرناکی برای بدن داشته باشد.

سردردهای شدید

لرزش دست و یا سایر اعضای بدن می‌تواند یکی از علائم قند خون پائین باشد.برای اطلاعات بیشتر به مقاله مربوطه مراجعه نمائید .

سردردهای شدید

از دیگر نشانه های قند خون بالا یا دیابت که ممکن است در هر فردی به وجود بیاید، سردردهای شدید و مداوم است. این سردردها به صورت مداوم، می توانند تاثیر مخربی روی زندگی بگذارند و به همین دلیل هم افراد باید هرچه سریع تر به دنبال روشی برای درمان قند خون بالای خود باشند.

تاری دید

اغلب کسانی که به قند خون بالا مبتلا می شوند، علائمی مانند تاری دید را تجربه می کنند. زمانی که این افراد به اجسام نسبتا دورتر نگاه می کنند، آنها را به صورت تار می بینند و این مسئله می تواند یکی از مهم ترین علائم قند خون بالا در نظر گرفته شود. دلیل این موضوع هم این است که بالا رفتن قند خون موجب می شود که عدسی چشم تا حدودی متورم شود و در نتیجه، فرد دچار تاری دید خواهد شد.

تاخیر در روند بهبود زخم ها

یکی از مهمترین و رایج ترین علائم بالا بودن قند خون که ممکن است در اغلب افراد دیده شود، تاخیر در روند بهبود زخم هاست. زمانی که فرد مبتلا به بیماری قند خون بالا یا دیابت دچار هرگونه زخم و یا خراشیدگی حتی کوچک می شود، این زخم در بدن او خیلی دیر بهبود پیدا می کند.

زیرا قند خون بالا موجب شده که به بافت های بدن آسیب وارد شود و در نتیجه، این مسئله روی گردش خون در بخش های مختلف بدن و به خصوص پاها تاثیر منفی می گذارد. در نتیجه این امر، خونرسانی در بخش های مختلف بدن و به خصوص پاهای بدن فرد مبتلا به بیماری قند خون بالا، با مشکل مواجه می شود.

تاخیر در روند بهبود زخم ها

اگر می خواهید از وضعیت قند خون در تمامی سنین آگاه شوید مقاله قند خون نرمال را از دست ندهید

در این شرایط، اگر حتی زخم های کوچکی هم در این بخش از بدن فرد مبتلا به بیماری قند خون بالا به وجود بیاید، ممکن است به این راحتی ها درمان نشود و حتی شاید عفونت های خیلی شدیدی در این نواحی به وجود بیایند.

در بسیاری مواقع، به خاطر درمان نشدن این زخم های کوچک و عفونت کردن آنها، پزشکان مجبور شده اند که پای بیماران مبتلا به دیابت را قطع کنند. این مسئله می تواند یکی از مهم ترین مشکلات و علائم بالا رفتن قند خون باشد.

احساس درد و ضعف در بدن و عضلات

زمانی که افراد به بیماری قند خون بالا یا دیابت مبتلا می شوند، بخش های عصب بدن آنها آسیب می بینند و در نتیجه این امر، دچار آسیب عصبی یا نوروپاتی می شوند. ابتلا به این بیماری موجب می شود که فرد احساس سوزن سوزن شده و یا بی حسی در نواحی مختلف بدن و به خصوص دست ها و پاهای خود کند.

احساسات تشنگی شدید

اگر شما هم می خواهید بدانید که مهمترین علائم بالا بودن قند خون شامل چه مواردی می شوند و آیا به این بیماری مبتلا هستید یا خیر، باید بگوییم که یکی از مهم ترین علائم این بیماری، احساس تشنگی شدید است.

زمانی که افراد به این بیماری مبتلا می شوند، مایعات بدن از بافت های مختلف خارج شود و همین مسئله هم موجب می شود که فرد احساس تشنگی خیلی شدیدی داشته باشد. این احساس تشنگی غالبا مداوم است و برای از بین بردن آن، باید به صورت مداوم آب مصرف کنید.

یکی از خواص دمنوش گیاهی کاهش قند خون است.اگر علاقه مند هستید مقاله دمنوش پایین آورنده قندخون را مطالعه نمایید

احساسات تشنگی شدید

تکرر ادرار

از دیگر علائم مهم قند خون بالا که می تواند در افراد خیلی زیادی دیده شود، تکرر ادرار است. همان طور که پیش از این گفتیم، افراد مبتلا به قند خون احساس تشنگی خیلی شدیدی دارند و مدام آب می خورند.

طبیعتا با افزایش مصرف آب، بیشتر از قبل باید ادرار کنند و این مسئله می تواند یکی از مشکلات اصلی برای آنها باشد. در این شرایط، فرد مبتلا به قند خون بالا یا دیابت، مجبور است که شب در حین خواب، چندین بار بیدار شده و ادرار کند.

دلایل قند خون بالا

بعد از این که با برخی از مهمترین علائم قند خون بالا آشنا شدید، ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که اصلا چرا فرد به این بیماری مبتلا می شود؟ زمانی که فرد به این بیماری مبتلا است، چه فاکتوری موجب افزایش بیش از حد قند خون می شود؟

فاکتورهای متعددی می توانند در این امر دخیل باشند که در این بخش، ما برخی از مهمترین آنها را نام می بریم. پس با دقت به هر یک از آنها توجه کنید تا مطمئن شوید که مهمترین دلایلی که موجب به وجود آمدن قند خون بالا می شوند، چه مواردی هستند.

 • عدم مصرف کافی انسولین یا داروهای دیگر دیابت
 • استفاده از انسولین تاریخ مصرف گذشته
 • عدم تزریق درست انسولین
 • عدم رعایت رژیم غذایی دیابت
 • نداشتن تحرک کافی و ورزش و غیر فعال بودن
 • ابتلا به نوعی بیماری عفونی
 • استفاده از داروهای خاص مانند داروهای استروئیدی یا سرکوب کننده ایمنی
 • جراحی شدن به هر دلیلی
 • مجروح شدن
 • داشتن احساساتی مانند استرس و اضطراب به خاطر مشکلات خانوادگی، عاطفی و یا کاری

از دیگر میوه‌هایی که قند خون را پایین می‌آورند، می‌توان به بلوبری اشاره کرد.مقاله میوه های کاهش دهنده قند خون را از دست ندهید.

دلایل قند خون بالا

هر یک از موارد بالا موجب می شوند که افراد مبتلا به بیماری دیابت، قند خون بالاتری را تجربه کنند و به همین دلیل هم باید تا حد امکان، حواس خود را به این موارد جمع کنند. پس اگر شما هم به دیابت مبتلا هستید، سعی کنید داروهای خود را به شکل درست و متناسب مصرف نمایید و تمام مواردی که پزشک توصیه کرده، مانند ورزش و رژیم غذایی را به طور کامل رعایت کنید.

قند خون بالا چه ضرری برای بدن دارد؟

زمانی که شما هرگونه از نشانه ها و علائم قند خون بالا را داشتید، باید هرچه سریع تر برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید. زیرا در صورت درمان نشدن، می تواند مشکلات خیلی جدی تری برای بدن به وجود بیاورد.

در صورت درمان نشدن این بیماری و پیشرفت آن، ممکن است دچار کما دیابتی یا با نام پزشکی کتواسیدوز شوید. این حالت زمانی به وجود می آید که بدن فرد مبتلا به قند خون، انسولین کافی را دریافت نکند. پس وقتی که بدن شما انسولین کافی نداشته باشد، از گلوکز موجود برای سوخت و ساز بدن استفاده می کند و به همین دلیل هم این فرد با تجزیه چربی ها، سعی می کند میزان انرژی از دست رفته را بازیابد. از دیگر مشکلات و عوارضی که می توانند بعد از عدم درمان قند خون بالا برای بدن به وجود بیایند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنگی نفس
 • تنفس با بوی میوه
 • استفراغ و احساس تهوع
 • خشکی بیش از حد دهان

در صورتی که به دنبال مواد غذایی برای کاهش قند خون هستید مقاله قوی ترین پائین آورنده قند خون را به شما پیشنهاد می دهیم

قند خون بالا چه ضرری برای بدن دارد؟

سخن پایانی

در این مقاله از لنداسپا، برخی از مهم ترین علائم قند خون بالا را برای شما نام بردیم. همان طور که متوجه شدید، عدم درمان این بیماری می تواند مشکلات خیلی شدیدتری برای بدن به وجود بیاورد. به همین دلیل هم سعی کنید تا حد امکان با رعایت رژیم غذایی و ورزش کردن، از روند پیشرفت این بیماری جلوگیری کنید و یا حتی در صورت پیشرفت این بیماری هم با استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک و رعایت لایف استایل، به فکر درمان آن باشید تا به مشکلات بدتری دچار نشوید.

3.8/5 - (137 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا