سلامتطب سنتی

معرفی بهترین دمنوش پایین آورنده قندخون

دمنوش ها، نمونه ای از انواع نوشیدنی ها هستند که از قسمت های مختلف گیاهان دارویی، شامل برگ ها، گل ها، ساقه ها، ریشه ها و دانه ها تهیه می شوند. همچنین از میوه های خشک شده و ادویه جات، می توان در تهیة دمنوش ها استفاده کرد. به همین دلیل است که دمنوش ها، طعم و عطرهای بسیار متنوعی دارند. دمنوش ها برای سلامتی و درمان بیماری های بدن، فایده های بسیار زیادی دارند در نتیجه بهتر است، جایگزین نوشیدنی های پرقند شوند.

شما با مصرف مدام دمنوش پایین آورنده قندخون می توانید روند پیشرفت آن را متوقف کنید. امروزه به دلیل این که اغلب افراد درگیر بیماری های مختلف هستند، خوردن دمنوش توصیه می شود. بیماری قندخون، یکی از بیماری های شایع در بین افراد جامعه است. بسیاری از افراد که قندخون بالا دارند از دمنوش پایین اورنده قند خون استفاده می کنند. یکی از مهم ترین کارهای افراد مبتلا به این بیماری، پایین آوردن قندخون است؛ زیرا این بیماری زندگی آنان را برای همیشه تغییر می دهد.

انواع دمنوش برای پایین آوردن قندخون

خوشبختانه قندخون، نوعی بیماری قابل کنترل است. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند برای این که بتوانند جلوی بالارفتن قندخون خود را بگیرند، بهتر است از دمنوش هایی برای پایین آوردن قند بدن خود استفاده کنند. دمنوش ها، به دلیل این که کربوهیدرات ندارند، برای بیماران قندخونی بسیار مناسب هستند. دمنوش ها انواع مختلفی دارند و یک گزینه مناسب برای درمان بیماری ها به شمار می آیند.

طرز تهیه دمنوش بذر کتان برای لاغری چگونه است؟

برای این که بتوانید، قندخون بالای خود را درمان کنید، باید از دمنوش برای پایین آوردن قند خون استفاده کنید. البته مصرف بی رویه آن ها ممکن است  باعث بروز مشکلات در افراد شود پس بهتر است، قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. در ادامه به معرفی بهترین دمنوش پایین آورنده قند خون می پردازیم.

1.    دمنوش گل قاصدک: دمنوش پایین اورنده ناشناخته

دمنوش گل قاصدک: دمنوش پایین اورنده ناشناخته

گل قاصدک، نوعی گیاه خودرو است که در طب سنتی، به خاطر خواص دارویی متفاوت، از آن بسیار یاد شده است و می تواند به عنوان بهترین دمنوش پایین آورنده قندخون در نظر گفته شود. گل قاصدک گیاهی است که بیشتر در مناطق مرطوب می روید، اما در مناطق دیگر هم خیلی کم، می توان این گیاه را مشاهده کرد. این گیاه دارای گل هایی با رنگ زرد است. گل قاصدک دارای طبع سرد و خشک بوده و می توان از این گیاه به صورت دم کرده و استعمال موضعی استفاده کرد؛ اما دمنوش آن بسیار اثربخش تر است.

 گیاه گل قاصدک به دلیل تولید انسولین از سلول های پانکراس، در افراد قندخونی به عنوان دمنوش استفاده می شود. همچنین این گیاه با افزایش ادرار به کاهش قندخون کمک می کند. زنان باردار و شیرده، افراد دارای حساسیت، بیمارانی که مبتلا به نارسایی های کبدی، کلیوی و قلبی هستند نباید از دمنوش گل قاصدک استفاده کنند.

بیماری دیابت یا قند خون بالا علائم متفاوتی دارد.برای اطلاعات بیشتر مقاله علائم قند خون بالا را مطالعه نمایید

طرز تهیه دمنوش گل قاصدک

برای تهیه این دمنوش، کافی است برگ های خشک شده قاصدک را پودر کرده و به مقدار 4 تا 10 گرم از آن را به همراه آب جوش در قوری ریخته و بگذارید به مدت 15 دقیقه بجوشد. در آخر آن را صاف کرده و میل نمایید. از این دمنوش، می توانید روزی 2 تا 3 لیوان استفاده کنید.

2.    دمنوش زعفران

دمنوش زعفران

زعفران، گران قیمت ترین ادویه جهان است که به عنوان طلای سرخ از آن یاد می شود. دمنوش زعفران، دمنوشی با عطروطعم دوست داشتنی است که طرف داران بسیاری دارد. گیاه زعفران، امروزه به دلیل داشتن خواص دارویی متعدد، موردتوجه قرار گرفته است. این گیاه دارای طبع گرم است و از دمنوش آن به عنوان دمنوش پایین آورنده قندخون استفاده می شود.

زعفران، با تولید انسولین به بهبود قندخون کمک می کند. همچنین به دلیل این که یک گیاه آرام بخش است، می تواند با کاهش استرس و ایجاد آرامش در زندگی، بیماری قندخون را کنترل کند. زنان باردار و شیرده، افرادی که به زعفران حساسیت دارند و افراد مبتلا به بیماری قلبی، نباید از دمنوش زعفران استفاده کنند.

طرز تهیه دمنوش سماق برای لاغری را به آسانی بیاموزید!

طرز تهیه دمنوش زعفران

برای تهیه این دمنوش ابتدا زعفران را بکوبید، سپس با مقداری آب سرد در قوری ریخته و اجازه بدهید به مدت 10 تا 15 دقیقه بجوشد. اگر دوست داشته باشید، می توانید از گلاب، هل و عسل هم استفاده کنید. اگر صبح ها از دمنوش زعفران استفاده کنید، اثربخشی بیشتری دارد. برای تهیه این دمنوش در هر وعده، حداکثر باید 5 میلی گرم زعفران مصرف شود.

3.    دمنوش بابونه: بهترین دمنوش برای قند خون

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه یکی از پرطرف دارترین، دمنوش هایی است که امروزه مصرف می شود. این دمنوش به خاطر این که طعم ملایمی دارد، طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرده است. این نوشیدنی دارای خواص درمانی بسیاری بوده که در این میان، می توان به پایین آوردن قندخون اشاره کرد.

این دمنوش پایین آورنده قندخون با کاهش سطح قند، باعث می شود که بیماران مبتلا به قندخون قدرت بینایی خود را از دست ندهند و از مشکلاتی که به سیستم عصبی آن ها وارد می شوند، پیشگیری می کنند.

زنان باردار و شیرده، کودکان، افراد مبتلا به بیماری کلیوی و کبدی و افرادی که حساسیت دارند، نباید دمنوش بابونه را مصرف کنند. این دمنوش برای افرادی که آسپرین استفاده می کنند هم منع شده است؛ چون باعث تداخل دارویی می شود.

طرز تهیه دمنوش بابونه

برای تهیه این دمنوش، بهتر است گل بابونه را از قبل خشک کنید. سپس یک قاشق چای خوری گل بابونه را در یک لیوان آب جوش بریزید و بگذارید تا 5 دقیقه دم بکشد. برای خوش طعم شدن آن، می توانید آن را با یک قاشق عسل میل کنید. دم نوش بابونه را می توانید، روزی 3 بار بعد از هر وعده غذایی بنوشید.

4.    دمنوش زنجبیل: جزو لیست بهترین دمنوش پایین اورنده قند خون

دمنوش زنجبیل: جزو لیست بهترین دمنوش پایین اورنده قند خون

در این مقاله از خواص عرقیات گیاهی پائین آورنده قند خون غافل نشوید

زنجبیل، ریشه ای باخاصیت دارویی است که امروزه به طور گسترده مورداستفاده قرار می گیرد. زنجبیل گیاهی زردرنگ و دارای طبع گرم بوده که از ریشة آن به صورت خشک شده و پودر استفاده می شود. ریشة زنجبیل به دلیل این که در سوخت وساز کربوهیدرات ها نقش دارد، سطح انسولین خون را کنترل کرده و روی قندخون بدن تأثیرگذار می باشد.

طرز تهیه دمنوش زنجبیل

برای تهیه این دمنوش پایین آورنده قندخون و رسیدن به بهترین نتیجه، لازم است 4 گرم پودر یا ریشه خشک شده زنجبیل را در یک کتری کوچک که نصف آن را آب کرده اید، بریزید و بر روی حرارت بگذارید؛ سپس شعله را کم کرده و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه دم بکشد. برای میل کردن، آن را از صافی رد کرده و با یک قاشق عسل بنوشید. مصرف این دمنوش به صورت ناشتا، تأثیر زیادی در کاهش قند خون دارد.

5.    دمنوش دارچین: محبوب‌ ترین دمنوش پایین اورنده قند خون

دمنوش دارچیندمنوش دارچین: محبوب‌ ترین دمنوش پایین اورنده قند خون

دارچین یکی از ادویه های بسیار خوشبو و خوش طعم است که خواص درمانی فراوانی دارد و از آن به صورت های مختلفی از جمله دمنوش های دارچین، ترکیب دارچین و عسل، عرق دارچین استفاده می شود. این ماده فوق العاده، از پوست درختی به همین نام، تهیه می شود.

 دارچین دارای طبع گرم است که سطح انسولین را در بدن به بهترین شیوه کنترل می کند. همین امر باعث کاهش قندخون می شود. افراد حساس به دارچین و بیماران قلبی و کبدی، نباید دمنوش دارچین را بنوشند. اما زنان در دوران بارداری، می توانند به مقدار خیلی کم از این دمنوش استفاده کنند.

طرز تهیه دمنوش دارچین

برای تهیه این دمنوش، کافی است چند عدد چوب دارچین را در کتری حاوی آب سرد بیندازید و روی شعله قرار دهید تا به مدت 2 تا 3 دقیقه بجوشد؛ سپس آن را از روی شعله برداشته و بگذارید دم بکشد. بعد از دم کشیدن هم می توانید میل کنید. دارچین به خاطر داشتن مزایای بسیار زیاد، به عنوان بهترین و موثرترین دمنوش پایین آورنده قندخون در نظر گرفته می شود.

همچنین می توان یک قاشق چای خوری پودر دارچین را در استکان آب جوش ریخته و چند دقیقه صبر کنید تا مواد آن جذب آب گرم شده و سپس بنوشید. مقدار مصرف دارچین در یک شبانه روز، 3 گرم است که با استفاده مداوم طی 40 روز، قندخون را تا 18 درصد کاهش می دهد.

6.    دمنوش شنبلیله: بهترین دمنوش پایین اورنده قند خون از نظر دیابتی ها

دمنوش شنبلیله: بهترین دمنوش پایین اورنده قند خون از نظر دیابتی ها

مقاله پیشنهادی در این بخش:نحوه تشخیص قند خون پائین و علائم آن چگونه است ؟

شنبلیله گیاهی با برگ های سبزرنگ، گل های سفید و دانه های طلایی است. این گیاه دارای طبع گرم و خشک بوده و حاوی خواص دارویی زیادی است. گیاه شنبلیله با بهبود عملکرد انسولین، در کاهش قندخون نقش بسزایی دارد. زنان باردار و بیمارانی که قرص های شیمیایی قندخون مصرف می کنند، نباید از دمنوش شنبلیله استفاده کنند. دمنوش شنبلیله که به عنوان دمنوش پایین آورنده قند خون شناخته شده است، به دلیل افت شدید قندخون، نباید با داروهای کاهش قندخون مصرف شود.

طرز تهیه دمنوش شنبلیله

برای تهیه این دمنوش می توانید از دانه سالم و یا حتی پودر شده شنبلیله استفاده کرد، اما دانه های این گیاه برای تهیه دمنوش مناسب تر است. یک قاشق چای خوری از دانه های شنبلیله را در 5 لیوان آب جوش بریزید و به مدت 5 دقیقه بگذارید دم بکشد. برای این که دمنوش خوش طعم شود، بعد از صاف کردن، می توانید با یک قاشق عسل میل کنید. دمنوش شنبلیله را بهتر است بعد از هر وعده غذایی بنوشید. روزانه می توانید 2 تا 3 گرم از دانه های شنبلیله را مصرف کنید.

7.    دمنوش نعناع و عسل: خوشمزه ترین دمنوش پایین آورنده قند خون

دمنوش نعناع و عسل: خوشمزه ترین دمنوش پایین آورنده قند خون

فهرست دمنوش پایین آورنده قندخون را با گیاه نعناع ادامه می دهیم. نعنا گیاهی خوشبو است که خواص دارویی فراوانی دارد. این گیاه داری طبع گرم و خشک بوده که ترکیب آن با عسل را به عنوان دم نوش معجزه، می توان مصرف کرد. می توان برگ های گیاه نعناع را به صورت تازه و خشک هم استفاده کرد، اما برگ های تازه این گیاه مفیدتر هستند. دمنوش نعناع و عسل با کاهش استرس به هضم بهتر غذا کمک کرده که این امر باعث کاهش قندخون می شود.

افراد مبتلا به زخم معده، بیماران دارای مشکلات گوارشی و فشارخون بالا، زنان باردار و کودکان، بهتر است از دمنوش نعناع و عسل استفاده نکنند. زیرا مصرف زیاد این دمنوش باعث بالارفتن فشارخون می شود.

طرز تهیه دمنوش نعناع و عسل

در تهیه دمنوش پایین آورنده قندخون نعنا و عسل، چند برگ تازه نعنا را در یک لیوان آب جوش بریزید و به مدت 5 دقیقه بگذارید دم بکشد. برای یک لیوان آب جوش دو قاشق غذاخوری عسل کافی است. دم نوش را صبح ناشتا میل کنید تا تأثیر بهتری داشته باشد.

8.    دمنوش گزنه

دمنوش گزنه

اگر می خواهید از سبد غذایی برای کاهش قند خون مطلع شوید،مقاله قوی‌ترین پائین آورنده قند خون مخصوص شماست

گیاه گزنه، یکی از گیاهان مهم دارویی است که اهمیت زیادی دارد. این گیاه به پانکراس کمک می کند که ترشح انسولین را کنترل کرده تا قندخون کاهش یابد. گزنه گیاهی با طبع گرم است که به عنوان یک درمانگر شناخته می شود. گیاه گزنه با افزایش ادرار، مقدار زیادی از قند بدن را دفع می کند در نتیجه باعث کاهش قندخون می شود.

طرز تهیه دمنوش گزنه

در تهیه دمنوش گزنه، کافی است 10 گرم برگ گزنه را در یک لیوان آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت 10 دقیقه دم بکشد و بعد از این که از صافی رد کردید میل نمایید. می توانید این دمنوش را بعد از هر وعده غذایی بنوشد.

9.    دمنوش زردچوبه

دمنوش زردچوبه

زردچوبه، گیاهی از خانواده زنجبیل ها است که پودر حاصل از ریشه این گیاه، رنگ زرد تیره ای دارد. این گیاه یکی از گیاهان دارویی قدیمی به شمار می رود که خواص فوق العاده ای برای مشکل قندخون دارد و به همین دلیل هم در فهرست دمنوش پایین آورنده قندخون قرار می گیرد. همچنین خوب است بدانید که گیاه زردچوبه، طبع گرم و خشکی دارد.

طرز تهیه دمنوش زردچوبه

 برای تهیه دمنوش این گیاه، ریشة زردچوبه را رنده یا پودر کنید، حدود دو تا 3 قاشق چای خوری پودر زردچوبه را در 4 لیوان آب جوش ریخته و بگذارید به مدت 10 دقیقه روی شعله کم بجوشد. سپس از صافی رد کرده و میل نمایید. توصیه می کنیم برای اثرخشی بهتر، به صورت روزانه بین 2 تا 3 قاشق از آن را استفاده کنید.

10.دمنوش آویشن: معطرترین دمنوش پایین اورنده قند خون

دمنوش آویشن: معطرترین دمنوش پایین اورنده قند خون

یکی دیگر از بهترین دمنوش هایی که شما می توانید برای پایین آوردن قند خون خود مصرف کنید، آویشن است. آویشن گیاهی خوشبو بوده که امروزه به صورت خشک شده هم مصرف می شود. این گیاه، دارای طبع گرم است و به همین دلیل خواص دارویی فراوانی دارد. آویشن ترکیبات شیمیایی زیادی دارد و هر یک از این ترکیبات می توانند علیه قندخون عمل کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید 70 نوع از مواد تشکیل دهنده آویشن، در کنترل قندخون نقش بسزایی دارند.

طرز تهیه دمنوش آویشن

برای تهیه دمنوش آویشن که به عنوان دمنوش پایین آورنده قند خون شناخته می شود، کافی است یک قاشق غذاخوری از آویشن را با دو لیوان آب جوش ترکیب کرده و به مدت 10 دقیقه اجازه بدهید تا دم بکشد. سپس از صافی رد کرده و میل نمایید. روزانه می توانید 3 لیوان از این دمنوش را بنوشید.

سخن نهایی

اگرچه بیماری قندخون، نوعی بیماری قابل کنترل است؛ اما خطرات بسیار زیادی دارد. به همین دلیل هم اگر به فکر درمان این بیماری نباشید، ممکن است در معرض خطرات جدی قرار بگیرید که قابل جبران نیستند. از این رو، توصیه می شود استفاده از دمنوش پایین آورنده قندخون را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا بتوانید قندخون خود را کنترل کنید. اگر سابقه ابتلا به بیماری قندخون را دارید و یا سطح قندخونتان بالا است، این دمنوش ها را میل نمایید. همچنین بهتر است قبل از استفاده از دمنوش ها با پزشک خود مشورت کنید.

4.1/5 - (800 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا