سلامتطب سنتی

بهترین عرقیات گیاهی پایین آورنده قند خون چیست؟

انسان ها در زندگی به بیماری های خاص و مختلفی دچار می شوند که یکی از این بیماری ها، دیابت و یا قند خون است؛ کسانی که به این بیماری مبتلا می شوند، می توانند در کنار دارو های شیمیایی، از عرقیات پایین آورنده قند خون نیز برای درمان استفاده کنند. مصرف عرقیات گیاهی باعث فعال سازی هورمون های مفید بدن و همچنین باعث درمان بیماری هایی که ما به آن ها مبتلا شده ایم، کمک می کنند. برخی از بیماری هایی که امروزه رواج پیدا کرده اند، دیابت یا قند خون هستند که راه های بسیاری برای درمان آن  وجود دارند.

امروزه انواع مختلفی از عرقیات گیاهی پایین آورنده قند خون وجود دارند که می توان از آن ها برای درمان این بیماری استفاده کرد؛ برای مثال، معروف ترین عرقیات، گلاب است که طعم و عطر بسیار خوبی دارد. در واقع این گیاهان و عرقیات، باعث افزایش انسولین در بدن می شوند و موجب می شود تا قند در کبد باقی بماند و باعث بروز بیماری قند خون و یا دیابت نشوند.

قند خون چیست؟

گلوکز یکی از اجزای مهم خون است؛ زمانی که قند خون از مرز محدوده خود خارج شود، مشکلاتی در بدن به وجود می آیند. ما وقتی که غذا می خوریم، قند یا گلوکز غذا وارد بدن ما می شوند و با هضم کربوهیدرات، بدن آن ها را به قندی تبدیل می کند که باعث گردش در خون می شوند. درصورتی که قند خون از مقداری که بدن می تواند آن را جذب کند، بالاتر باشد، بدن مقدار اضافی را ذخیره و بعدا در صورت نیاز از آن استفاده می کند؛ قند خون منبع انرژی در بدن انسان است.

قند خون چیست

مقاله پیشنهادی:با میوه های کاهش دهنده قند خون آشنا شوید

در طول روز قند خون بدن انسان یکسان نیست و دائما تغییر می کند. زمانی که  غذا می خوریم، قند خون مان بالا می رود و پس از حدود یک ساعت به حالت قبلی خود باز می گردد و پایین می آید؛ ما باید آن را در حالت طبیعی خود حفظ کنیم؛ در غیر این صورت، اگر قند خون بالا برود، باعث بروز بیماری هایی مانند مشکلات قلبی و عروقی و یا دیابت می شود.

انواع عرقیات پایین آورنده قند خون

کسانی که به بیماری قند خون مبتلا شده اند، می توانند از طریق مصرف عرقیات  گیاهی پایین آورنده قند خون که در این فهرست نام می بریم، بیماری خود را درمان کنند که باعث بروز بیماری های دیگر مانند مشکلات قلبی و عروقی و یا دیابت نشود. ما در این قسمت، تعدادی از عرقیات پایین آورنده قند خون را به شما معرفی می کنیم که شما می توانید با مصرف آن بیماری قند خون خود را درمان کنید.

۱. عرق دارچین: از بهترین عرقیات پایین آورنده قند خون

یکی از گیاهانی که برای درمان این بیماری مؤثر است و طبع گرمی دارد، گیاه دارچین است. با تحقیقات و مطالعاتی که انجام شده، مشخص شده است که دارچین می تواند سطح قند خون و چربی خون را پایین بیاورد و باعث ایجاد انسولین در بدن می شود. در دارچین نوع ماده ای به نام کومارین وجود دارد که باعث می شود، میزان قند خون در بدن تا حد ممکن پایین بیاید. ما می توانیم از دارچین، عرق آن را بگیریم و یا به صورت پودر شده آن را مصرف کنیم. عرق دارچین یکی از عرقیاتی است که برای درمان قند خون استفاده می شود.

۲. عرق شوید: جزو بهترین عرقیات پایین آورنده قند خون

عرق شوید: جزو بهترین عرقیات پایین آورنده قند خون

یکی دیگر از عرقیاتی که باعث پایین آوردن قند خون می شود، عرق شوید است. این عرق باعث کاهش چربی خون یا تری گلیسیرید که با قند خون در ارتباط است کمک می کند. عرق شوید بیشتر برای کاهش چربی خون مصرف می شود، اما خوردن آن باعث ایجاد و ترشح انسولین در بدن و در نتیجه، باعث تنظیم قند خون است. شما با مصرف عرق شوید می توانید، باعث ایجاد انسولین در بدن خود شوید و تا حدودی قند خون موجود در بدن را تنظیم کنید.

۳. عرق زیره

تحقیقات و مطالعاتی که درمورد گیاه زیره انجام شده، نشان می دهند که عرق زیره تأثیر بسیاری بر روی دیابت، قند خون و همچنین هموگلوبین A1C دارد. کسانی که به بیماری دیابت یا قند خون مبتلا هستند، با مصرف عرقیات پایین آورنده قند خون مانند عرق زیره، می توانند کلسترول خون بدن را کاهش دهند؛ اما به این نکته توجه کنید که مصرف زیادی زیره باعث می شود تا قند خون بدن پایین بیاید؛ در نتیجه، از مصرف زیادی عرق زیره یا حتی خود زیره، خودداری کنید.

۴. عرق زنجبیل

یکی دیگر از عرقیاتی که اثرات ضد دیابتی را دارد، عرق زنجبیل است. مطالعات نشان می دهند که این عرق دارای اثرات کاهش دهنده قند خون ناشتا، هموگلوبین A1C، چربی خون و وزن است که مصرف این عرق به دلیل ضدالتهاب بودن، بیماری هایی که دارای التهاب هستند، مانند دیابت را کنترل می کند.

۵. عرق آلوئه ورا

عرق آلوئه ورا

یکی از روش های کاهش دیابت استفاده مداوم از دمنوش پائین آورنده قند خون است

یکی دیگر از گیاهانی که در زندگی کاربرد بسیار بالایی دارد، گیاه آلوئه ورا است. ما با گرفتن عرق این گیاه، می توانیم قند خون اضافی بدن را دفع کنیم و همچنین اگر به بیماری قند خون مبتلا هستیم، از طریق مصرف عرق آلوئه ورا به درمان برسیم. مصرف این عرق به کاهش قند خون بدن کمک بسیاری می کند و بهتر است آن را ناشتا مصرف کنیم.

۶. عرق بوقناق

نوعی گیاه در طب سنتی، به نام گیاه بوقناق یا بابا خازن وجود دارد که برای درمان و کنترل بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری قند خون به کار برده می شود. عرق بوقناق جدا از این که برای درمان قند خون به کار برده می شود، برای پاک سازی کلیه و کبد و همچنین کسانی که فشارخون بالایی دارند و می خواهند فشارخون خود را پایین بیاورند و آن را تنظیم کنند، کمک بسیار زیادی می کند.

شما برای مصرف این گیاه، می توانید عرق آن را بگیرید یا از آن به عنوان دمنوش مصرف کنید. افرادی که به بیماری قند خون مبتلا هستند و قند خون آن ها بالای 200 است، بهتر است در طول روز هر 4 ساعت یک بار از عرق بوقناق را استفاده کنند؛ مصرف عرق بوقناق باعث بروز ترشح  انسولین می شود که این اتفاق به کاهش قند خون در بدن بیماران دیابتی کمک می کند. در کل برای درمان بیماری قند خون یا دیابت، می توانید از عرقیات پایین آورنده قند خون استفاده کنید

۷. عرق بابا آدم: معجزه عرقیات پایین آورنده قند خون

عرق بابا آدم: معجزه عرقیات پایین آورنده قند خون

شاید برای اولین بار باشد که اسم گیاه باباآدم به گوشتان می خورد؛ اما این یک گیاه معجزه آسا و کاربردی است که هم در طب سنتی و هم در طب نوین کاربرد های بسیاری دارد. این گیاه به دو نام دیگری همچون باردان و فیلگوش معرفی می شود که برگ های این گیاه رنگ بنفش و حالت خشن و سختی را دارند. از کاربرد عرق این گیاه، می توان به تنظیم قند خون، درمان کچلی، درمان رماتیسم و غیره اشاره کرد؛ اما مهم ترین کاربرد آن، درمان دیابت است.

برای مصرف آن در طول روز می توانید سه وعده از آن را استفاده کنید که این کار باعث کاهش قند خون در بدن می شود؛ همچنین افرادی که علاقه و میل زیادی به خوردن شیرینی و قند دارند، می توانند با خوردن عرق این گیاه به صورت ناشتا، میل و علاقه به خوردن خوراکی های شیرین را کاهش دهند. برای مصرف این گیاه می توانید آن را به صورت عرق یا دمنوش بخورید.

۸. عرق برگ گردو

جالب است بدانید که درخت گردو در طب سنتی کاربردهای بسیاری دارد. علاوه بر خواصی که مغز گردو دارد، از برگ درخت گردو هم می توان برای درمان و جلوگیری برخی از بیماری های دیگر مثل دیابت و قند خون استفاده کرد. نحوه مصرف این گیاه به دو صورت است؛ خوردن عرق برگ گردو و جوشانده آن. خوردن این عرق باعث جذب گلوکز می شود که قند خون بدن را تا حد ممکن پایین می آورد. البته در مصرف این گیاه زیاده روی نکنید؛ چون مصرف بیش از حد آن باعث بروز مشکلاتی برای کبد می شود.

۹. عرق رزماری: محبوب ترین عرقیات پایین آورنده قند خون

عرق رزماری: محبوب ترین عرقیات پایین آورنده قند خون

از مهم ترین علائم قند خون بالا احساس خستگی و ضعف شدید است.خواندن این مقاله را از دست ندهید .

یکی دیگر از گیاهانی که برای درمان قند خون توصیه می شود، گیاه رزماری است. می توانید برای مصرف این گیاه، آن را به عنوان عرقیات پایین آورنده قند خون و یا دمنوش استفاده کنید. رزماری یک گیاه کاربردی است که به آرامش شما و همچنین کاهش قند خون در بدن کمک بسیاری می کند؛ به افرادی که برای درمان قند خون می خواهند این گیاه را مصرف کنند، توصیه می شود که در طول روز بیشتر از سه وعده مصرف نکنند.

۱۰. عرق گزنه

گیاه گزنه، یک گیاه علفی با برگ های سبز و حالتی سوزنی شکل است. این گیاه خاصیت ضد قندخونی دارد که یکی از کاربرد های آن در پزشکی نوین، تولید داروهایی است که برای درمان بیماران مبتلا به قند خون و دیابت استفاده می شود. در عرق گزنه نوعی ماده به نام گزلین وجود دارد که در واردکردن گلوکز به سلول ها بسیار مؤثر است.

۱۱. عرق کاسنی: از تاثیرگذارترین عرقیات پایین آورنده قند خون

کاسنی یکی از گیاهانی است که می توان با استفاده از عرق و ریشه آن بیماری قند خون خود را درمان کرد. در گیاه کاسنی یک نوع ماده ای به نام اینولین وجود دارد که به صورت غیرمستقیم باعث تحریک تولید هورمون های کنترل کننده قند خون مانند انسولین می شود که از آن برای پیشگیری بیماری قند خون و همچنین دیابت به کار برده می شود؛ همچنین مصرف عرق کاسنی، باعث می شود که گلوکز بیشتری از خون گرفته شود که این اتفاق باعث کنترل قند خون در بدن می  شود.

سیب یکی ازقوی ترین و بهترین میوه های کاهش دهنده قند خون است.برای اطلاعات بیشتر مقاله مربوطه را مطالعه نمائید .

عرق کاسنی

سخن نهایی

اگر به بیماری قند خون مبتلا هستید و می خواهید آن را از طریق مصرف عرقیات پایین آورنده قند خون درمان کنید، حتما به این نکته توجه داشته باشید که بدون نظر دکتر، تحت هیچ شرایطی از آن ها استفاده نکنید؛ البته مصرف عرقیات گیاهی پایین آورنده قند خون که خواص مفید و شگفت انگیزی دارند، می تواند به کسانی که به بیماری قند خون یا دیابت مبتلا هستند، کمک بسیار زیادی بکند؛ اما این را همیشه یادتان باشد که این عرقیات ها نمی توانند جایگزین دارو های ضد  قند خون یا انسولین بشوند.

4.1/5 - (631 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

‫9 دیدگاه ها

 1. بسیار عالی و آموزنده برای معرفی عرقیات طب سنتی ، در آخر هم اشاره به این موضوع که در کنار داروهای شیمیایی خود از این عرقیات هم استفاده کنید

 2. عرق بوقناق نظیر نداره..من به مامانم میدادم قندش رو از ۲۰۰ اوردم ۱۴۰..ولی برند های مختلفی هست همشون خوب نیستن..اون برندی که میدادم مامانم بخوره رو یادم رفته الانم هر برندی برای مامانم میگیرم اندازه اون برند تاثیر نداشته..من اونو از کلاله خریده بودم ک عالی بود

 3. هر روز ۴۵ دقیقه ورزش و پیاده روی و تغییر رژیم غذایی دیگه هیچ کسی را محتاج این دکترها نمیکنه باور کردنی نیست امتحان کنید و جواب گرفتم قند ۲۷۸ به ۱۲۰ فقط با روش بالا

 4. سلام قند خون مادر م 76 سالشه ب تازگی شده 127 میتونم از عرق بوقناق استفاده کنم بدون نظر دکتر چون بوقناق میگن خیلی سریع میاره پایین قند خون رو.
  پزشک علمی که حتما نظرش با طب سنتی متفاوت هست ولی فقط نمیدونم روزی چند بار بخوره یا شاید نیاز نباشه چند روزی یک بار ممنونم راهنماییم‌کنین…تشکر

 5. قند من نزدیک به ۴۰۰ بود
  دارو و غذا مهمترین چیز برای کنترل قند است
  شیرینی قند پولک نبات یا هر چیز شیرین کلا ممنوع
  نان برنج ماکارونی سيب زمینی بسیار کم یا اصلا مصرف نکنید
  سالاد کاهو خیار کدو بادمجان کلم و کلم بروکلی
  گوجه مصرف کنید
  گوشت و گوشت مرغ و ماهی خوبه
  ناراحتی و فشار روحی وروانی کم
  حرص و جوش غصه اصلا
  ورزش‌ و تحرک به اندازه توانایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا