پوستدرمان خانگیزیبایی

پاکسازی پوست در منزل چگونه انجام می‌شود؟

آشنایی با نحوه پاکسازی پوست در منزل به شما کمک می‌کند پوستی سالم، درخشان، زیبا و جذاب داشته باشید. اگر بتوانید خودتان در خانه این کار را انجام دهید، هم هزینه کمتری برایتان دارد، هم می‌توانید هر زمانی که فرصت دارید، در آرامش کامل به پاکسازی پوست خود بپردازید. همچنین خیالتان از بابت کیفیت محصولات مراقبتی و تمیز بودن وسایل و ابزارهای پاکسازی، راحت است. حال که تصمیم گرفته‌اید پاکسازی پوست در خانه را امتحان کنید، سؤال اصلی وجود دارد این است که چگونه در خانه پاکسازی پوست انجام دهیم ؟

در این مقاله، به طور کامل و جامع، تمامی مراحل پاکسازی پوست در خانه را به شما عزیزان آموزش داده‌ایم. با ما همراه باشید.

پاکسازی پوست چیست

پاکسازی پوست در منزل سالن‌های آرایشی و اسپا و یا کلینیک‌های بهداشتی، همگی یک هدف را دنبال می‌کنند؛ بهبود زیبایی و سلامت پوست. پاکسازی پوست به طور کلی، هرگونه آلودگی را از سطح و عمق بافت پوست شما خارج می‌سازد. گاهی اوقات از پاکسازی پوست برای درمان تخصصی مشکلات پوستی مانند آکنه، جوش زیر پوست و خشکی شدید نیز استفاده می‌شود. برای اینکه بهتر بدانید پاکسازی پوست چیست، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ای را که در این رابطه نوشته‌ایم مطالعه نمایید.

یکی از بهترین سالن زیبایی در تهران که در سعادت آباد قرار دارد، سالن زیبایی گیوا می‌باشد

پاکسازی پوست چیست

پاکسازی پوست ممکن است به روش‌های مختلفی ارائه شود، اما اگر می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، نحوه پاکسازی پوست در خانه را در ادامه به شما عزیزان آموزش می‌دهیم.

مراحل پاکسازی پوست در خانه

در این بخش اموزش پاکسازی پوست در خانه را به طور کامل در اختیار شما قرار دادیم. توصیه می‌کنیم مراحل پاکسازی پوست در خانه بادقت دنبال کنید و نکته‌ای را جا نیندازید. در ادامه نیز نکات مهم پاکسازی پوست در منزل را باری دیگر برای شما عزیزان خاطر نشان کرده‌ایم تا از پاکسازی پوست در خانه بهترین نتیجه را بگیرید.

پیری زودرس پوست چیست و چه عواملی در پیری زودرس پوست تأثیرگذار هستند؟ با این مقاله همراه ما باشید

1. پاک کردن آرایش و شستشو صورت

اولین و مهم‌ترین مرحله پاکسازی پوست در منزل شستشوی کامل صورت است. لوازم آرایش، کرم‌های مراقبتی و ضدآفتاب و آلودگی‌های محیطی باید کاملاً از روی صورت شما پاک شوند. دلیل این امر این است که در طی مراحل پاکسازی پوست در خانه منافذ پوست شما باز شده تا آلودگی‌های عمقی از بین بروند و مواد مغذی وارد پوست شوند. حال تصور کنید که تمامی میکروب‌ها و موارد مضر آرایشی در طی این مراحل وارد پوست شما شوند! در این صورت نه‌تنها نتیجه خوبی از پاکسازی پوست در منزل نمی‌گیرید؛ بلکه باعث می‌شوید آلودگی زیرپوستی بیشتر شده و با آکنه و جوش بیشتری مواجه شوید.

پاکسازی پوست در خانه

شما می‌توانید به دو روش آلودگی پوست خود را تمیز کنید:

* استفاده از روغن‌های گیاهی

 روغن ویتامین ای، روغن زیتون یا روغن بادام می‌توانند پوست شمارا به طور کامل پاک کنند. برخی کرم‌ها و لوازم آرایشی ضدآب هستند و با استفاده از این روغن‌ها به راحتی پاک می‌شوند. البته اطمینان حاصل کنید که پوست شما نسبت به روغنی که استفاده می‌کنید حساسیت نشان نمی‌دهد.

مقداری از روغن را بر روی پد آرایش پاک‌کن بریزید و ابتدا به‌آرامی آن را به مدت 30 ثانیه بر روی پلک خود، هنگامی که چشمانتان بسته است، قرار دهید و به آرامی بکشید تا ریمل، خط چشم و آلودگی‌های پلک پاک شوند. سپس از یک پد دیگر استفاده کنید و حرکات دوارانی و به‌آرامی باقی پوست صورت خود را پاک کنید.

از خواص زعفران برای پوست چه می‌دانید؟ با این بلاگ همراه ما باشید.

* استفاده از محصولات تخصصی پاک کننده آرایش

 ژل‌ها، تونرها و دستمال مرطوب‌های پاک کننده آرایش در این دسته قرار می‌گیرند. با استفاده از هرکدام که راحت‌تر هستید، صورت خود را کاملاً تمیز کنید.

پس از آنکه آرایش را از صورت خود پاک کردید نوبت به آن است که صورت خود را بشویید.

در پاکسازی پوست در منزل، هنگام شستشوی صورت دقت کنید که از صابون‌های معمولی استفاده نکنید چرا که PH پوست شما را تغییر داده و ممکن است پوست، بیش از حد چرب یا خشک شود. می‌توانید از ژل‌ها، فوم‌ها یا صابون‌های مخصوص پوست خود استفاده کنید.

مراحل پاکسازی پوست در خانه

نکته‌ای که در استفاده از محصولات شستشوی صورت در پاکسازی پوست در منزل وجود دارد این است که برای نتیجه بهتر، ابتدا محصول را کف دست خود بریزید و دستان را آنقدر به هم بمالید تا محصول کف کند، سپس با آن کف صورت خود را به مدت 30 ثانیه ماساژ دهید و سپس با آب ولرم بشویید. این روش نسبت مالیدن محصول به صورت به شکل مستقیم، پاکسازی عمیق‌تری به همراه دارد.

پس از آبکشی، صورت خود را با حوله‌ای تمیز، به صورت ضربه‌ای پاک کنید.

2. لایه برداری پوست

مرحله دوم، لایه برداری پوست. نکته‌ای که در این مرحله از پاکسازی پوست در منزل وجود دارد این است که اگر می‌خواهید به صورت روزانه این روتین را پیش ببرید بهتر است از لایه بردارهای ضعیف و سطحی استفاده کنید؛ اما اگر می‌خواهید هفته‌ای یک یا دو بار (با فاصله) پاکسازی پوست در خانه را امتحان کنید، می‌توانید از لایه بردارهای قوی و عمیقی بهره ببرید.

اموزش پاکسازی پوست در خانه با لایه برداری
 • مقداری از لایه بردار را بر روی صورت قرار دهید و با استفاده از انگشتان تمیز خود، با حرکات دورانی به مدت 30 تا 50 ثانیه به‌آرامی پوست خود را ماساژ دهید. در قسمت چانه و پیشانی می‌توانید کمی فشار را بیشتر کنید. دقت کنید که هرگز ناحیه اطراف چشم را لایه برداری نکنید چرا که بافت پوست نازک‌تر بوده و موجب زخم و التهاب می‌شود.
 • بگذارید پس از ماساژ، محصول لایه بردار برای 5 دقیقه روی پوست شما بماند.
 • برای شستشو، ابتدا کمی صورت خود را خیس کنید، سپس آرام‌آرام با آب ولرم یا حوله‌ای مرطوب ابتدا محصول را از صورت خود برداشته سپس آبکشی کنید. این روش کمک می‌کند ذرات لایه بردارد به دلیل شدت زیاد شستشو به پوست شما آسیب نزنند.
 • پس از آبکشی، صورت خود را با حوله‌ای تمیز به شکل ضربه‌ای کاملاً خشک کنید.

ترک پوستی به شکل رده های باریک بر روی پوست، ظاهر پوست را تغییر می دهند و برخی افراد از این ظاهر آشفته ناراضی هستند. برای شناخت راه های درمان ترک پوستی، این بلاگ را مطالعه نمایید.

3. بخور گرم پوست

مرحله سوم، بخور گرم. به توصیه متخصصین پوست، این مرحله از پاکسازی پوست در منزل بهتر است که روزانه تکرار نشود. چرا که ممکن است منافذ پوستی زمان کافی برای جمع شدن و بازگشت به حالت اولیه را نداشته باشند. همچنین ممکن است با زیاده‌روی بخور پوست، پوست شما شل و افتاده شود.

نحوه پاکسازی پوست در خانه با بخور گرم

این مرحله از پاکسازی پوست در منزل به پوست شما کمک می‌کند آماده دریافت مواد مغذی و محصولات مراقبتی که در مراحل بعدی پاکسازی پوست در منزل استفاده می‌کنید، باشد. همچنین به شل شدن چربی‌های جمع شده زیر پوست که به شکل جوش سرسیاه یا جوش زیرپوستی درآمده‌اند، کمک می‌کند تا بهتر پاکسازی و خارج شوند.

 • می‌توانید آب را بر روی گاز یا با استفاده از کتری چای‌ساز جوش آورید.
 • کمی صبر کنید تا دمای آب پایین بیاید و موجب سوختن پوست شما نشود.
 • آب را داخل ظرفی تمیز بریزید و صورت خود را با فاصله بالای ظرف قرار دهید.
 • برای پراکنده نشدن بخار می‌توانید حوله یا پارچه‌ای را از روی سر خود تا بالای ظرف بکشید.
 • می‌توانید برای نتیجه بهتر، کاهش التهاب و پاکسازی پوست در داخل آب از گیاهانی چون اسطوخودوس، بابونه یا اکالیپتوس، در صورتی که نسبت به آنها حساسیت ندارید، استفاده کنید.
 • به مدت 10 تا 15 دقیقه صورت خود را بخور دهید.
 • برای خارج کردن جوش‌های سرسیاه، می‌توانید از ابزار پیلینگ جوش پوست، در صورتی که مهارت کافی برای این کار را دارید، استفاده کنید.
 • سپس با حوله‌ای تمیز، قطرات آب را از صورت خود پاک کنید.

در این بلاگ با ماساژ صورت برای جلوگیری از افتادگی پوست آشنا شوید

4. استفاده از ماسک صورت

مرحله چهارم، استفاده از ماسک صورت. در این مرحله از مراحل آموزش پاکسازی پوست در منزل، می‌توانید از ماسک‌های صورت ورقه‌ای، ماسک صورت تیوپی یا ماسک صورت خانگی استفاده کنید. البته باید بگوییم که متخصصین پیشنهاد می‌دهند در پاکسازی پوست در منزل کمتر از ماسک‌های خانگی دست‌ساز استفاده کنید. دلیل این امر این است که پوست شما در این مرحله در حساس‌ترین و تحریک‌پذیرترین حالت خود قرار دارد. ماسک‌های صورت معتبر که توسط شرکت‌های آرایشی و بهداشتی تولید شده‌اند، ترکیبات تحریک‌کننده و آلرژی‌زا را از مواد حذف کرده‌اند؛ اما مواد طبیعی ممکن است حاوی چنین ترکیباتی باشند.

استفاده از ماسک صورت

همچنین، هرچقدر هم که برخی میوه‌ها یا سبزیجاتی که در ماسک صورت خانگی استفاده می‌شوند به‌خوبی شسته شوند، باز هم ممکن است حاوی میکروب یا باکتری باشند که در شرایط عادی آسیبی به پوست نزنند؛ اما چون پوست شما در این مرحله پاکسازی پوست در منزل آسیب‌پذیر است، به درون بافت پوست رخنه کرده و التهاب و آکنه به همراه خواهند داشت.

 • از تمیز بودن دست‌های خود اطمینان حاصل کنید.
 • ماسک صورت را با توجه به دستورالعمل‌های استفاده از ماسک، بر روی صورت قرار دهید.
 • به اندازه مدت زمانی که برای این محصول درنظر گرفته شده است صبر کنید و سپس ماسک را از صورت خود پاک کنید.
 • اگر ماسک ورقه‌ای استفاده کرده‌اید که دیگر نیازی به آبکشی نیست؛ اما ماسک‌های تیوپی را می‌توانید با حوله نم دارد یا آب ولرم از صورت خود پاک کنید.
 • پس از جدا کردن ماسک‌های ورقه‌ای باید اجازه دهید تا مواد باقی‌مانده به‌خوبی جذب پوست شوند و پس از آنکه اثری از این مواد بر روی صورت شما باقی نماند می‌توانید وارد مرحله بعدی شوید.

پیری پوست می تواند با فاکتور های متنوعی نمایش داده شود برای مقابله با آن مقاله روش های جوان سازی پوست را مطالعه نمایید .

5. استفاده از تونر و بخور سرد

در مرحله پنجم از اموزش پاکسازی پوست در خانه لازم است که علاوه بر تنگ کردن منافذ پوستی، PH پوست را نیز متعادل کنید.

 • با توجه به نوع پوست خود، از از تونر قطره‌ای یا اسپری شکل استفاده کنید و کل پوست خود را به تونر آغشته کنید. می‌توانید از یک دستگاه بخور سر برای بستن منافذ یا از ماساژ صورت با یخ تمیز استفاده کنید.
 • غلتک‌های یخی مخصوص برای این کار نیز وجود دارند. از تماس مستقیم یخ با پوست صورت خودداری کنید تا دچار سوختگی سرد نشوید.
 • در این مرحله از هر روش یا وسیله‌ای که استفاده می‌کنید باید دقت داشته باشید که به شکلی کاملاً تمیز و ضدعفونی شده این کار را انجام دهید.
 • پس از استفاده از تونر پوست خود را نشویید.

 6. آبرسانی پوست

مرحله آخر، آبرسانی پوست! این مرحله از مراحل اموزش پاکسازی پوست در خانه آرامش بسیاری به همراه دارد.

از سرم‌ها و اسپری آبرسان و کرم‌های مرطوب‌کننده مخصوص پوست خود استفاده کنید و به‌آرامی پوست خود را ماساژ دهید. می‌توانید این مرحله را به یک تراپی جذاب تبدیل کنید. نور را کم کنی، شمع و عود روشن کنید، موسیقی ای آرام‌بخش پخش کنید و به‌آرامی پوست خود را ماساژ دهید.

بگذارید مواد به‌خوبی جذب پوست شما شود.

آبرسانی پوست از مراحل پاکسازی پوست در خانه

خواص وازلین موجب شده است تا این ماده به یکی از مؤثرترین و پرکاربردترین مواد در بهبود جای زخم و بریدگی و همچنین زیبایی و سلامت پوست و مو تبدیل شود. برای آشنایی بیشتر، این بلاگ را مطالعه نمایید

نکات مهم پاکسازی پوست در منزل

برای اینکه از پاکسازی پوست در خانه نتیجه بهتری بگیرید، لازم است نکات زیر را رعایت کنید:

 • پوست خود را کاملاً بشناسید

 شما باید بدانید آیا پوست چرب، خشک یا معتدلی دارید تا بتوانید بهترین محصولات را برای طی‌کردن مراحل پاکسازی پوست در خانه استفاده کنید. به طور مثال، اگر پوستی چرب دارید در مرحله آبرسانی باید از آب‌رسان‌های فاقد چربی استفاده کنید و اگر پوستی خشک دارید در این مرحله بهتر است از یک مرطوب‌کننده عمیق استفاده کنید.

 • دستانتان کاملاً تمیز باشند

 شما در پاکسازی پوست در منزل بسیار تلاش می‌کنید که پوست تمیزی داشته باشید و برای بهبود زیبایی و سلامت آن حاضر هستید از محصولات گران‌قیمت استفاده کنید؛ اما کافی است که با دست‌های آلوده این محصولات را بر روی پوست خود بمالید تا باعث شوید تمامی زحمات و هزینه شما هدر رود و نتیجه عکس بگیرید.

 • لایه برداری قوی و عمقی نهایت 2 بار در هفته اجرا شود

 ممکن است تصور کنید که اگر روزانه لایه بردار قوی انجام دهید، پوست شما در مدت‌زمان کوتاه‌تری درخشندگی و سلامت خود را به دست می‌آورد. اگر قصد لایه برداری روزانه دارید، این لایه برداری باید کاملاً ضعیف و آرام اجرا شود. لایه برداری روزانه به صورت قوی و عمقی برای پوست شما حالتی تهاجمی داشته و مشکلات زیادی از جمله آسیب عمیق به پوست، التهاب و اگزما پوستی و ایجاد زخم و حفره‌های عمیق بر روی پوست را به همراه دارد.

پاکسازی پوست در منزل
 • از محصولاتی استفاده کنید که معتبر هستند

 اگر انتخاب این محصولات برای شما دشوار است می‌توانید با متخصص پوست مشورت کنید.

 • بهتر است پاکسازی پوست در منزل را شب انجام دهید

 یک به این دلیل که پوست شما بسیار آسیب‌پذیر شده و نور خورشید ممکن است صدمات جدی به آن وارد کند حتی اگر از ضدآفتاب استفاده کنید. دوم اینکه هنگم خواب، پوست شما فرصت دارد استراحت کند و تمامی مواد آبرسان به‌خوبی جذب شود. هرگز تا 4 ساعت پس از انجام پاکسازی پوست در منزل از لوازم آرایش استفاده نکنید.

چگونه در خانه پاکسازی پوست انجام دهیم

در این مقاله با بهترین مرطوب کننده‌ پوست چرب آشنا شوید

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات لند اسپا، آموختیم که با مراحل گفته شده چگونه در خانه پاکسازی پوست انجام دهیم. پاکسازی پوست در منزل بدون هزینه ‌های جانبی و دردسر تردد در شهر، علاوه بر بهبود زیبایی و سلامت پوست شما، آرامشتان را نیز افزایش داده و استرس را از شما دور می‌کند.

توجه کنید که برای اینکه بهترین نتیجه را از پاکسازی پوست در منزل بگیرید باید تمامی مراحل را بادقت انجام دهید و همچنین نکاتی را که در اختیارتان قرار دادیم به‌خوبی رعایت کنید.

3.8/5 - (45 امتیاز)

مریم محمودی

من عاشق به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم با بقیه هستم؛ بنابراین، چیزایی که از منابع مختلف و معتبر یاد می‌گیرم رو برات می‌نویسم. تمام مقاله‌هام با تحقیق و مطالعه زیاد نوشته می‌شن، پس می‌تونی به اطلاعاتی که بهت می‌دم اعتماد کنی.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا