پوستزیبایی

بهترین مرطوب کننده‌ پوست چرب کدام است؟

تصور اغلب افراد این است که پوست چرب نیازی به رطوبت‌رسانی ندارد. این تصور اشتباه باعث می‌شود که رفته‌رفته پوست این افراد چرب‌تر شده، منافذ پوستی بسته شوند و تجمع چربی زیر پوست موجب به وجود آمدن جوش و آکنه شود. انواع پوست‌ها به مرطوب کننده نیاز دارند. شاید فکر کنید استفاده از مرطوب کننده در پوست‌های مستعد جوش می‌تواند باعث ایجاد جوش و آکنه شوند، در حالی که انتخاب مرطوب کننده‌ی اشتباه است که جوش و آکنه برای شما ایجاد می‌کند. با انتخاب بهترین مرطوب کننده پوست چرب می‌توانید کمک بزرگی به پوست خود بکنید.

اگر پوست چربی دارید و از براق بودن دائم پوست خود و ریزش لوازم آرایش شکایت می‌کنید، شست‌وشو بیش از حد پوست، راه حل مناسبی نیست و در برخی موارد موجب خشکی شدید پوست پس از مدتی طولانی خواهد شد.

برای تنظیم چربی پوست خود، بهترین راه استفاده از کرم‌های مرطوب کننده پوست چرب است. انتخاب و خرید بهترین مرطوب کننده پوست چرب به شما کمک می‌کند با حفظ روتین مناسب برای آبرسانی پوست خود، ترشح چربی کنترل شده و دیگر از چرب شدن بیش از حد پوست خود رنج نبرید.

در این مقاله، در رابطه با تشخیص پوست چرب و مراقبت از آن، نکات مفیدی را در اختیار شما عزیزان قرار داده و بهترین مرطوب کننده پوست چرب خارجی و ایرانی را به شما معرفی می‌کنیم.

نحوه تشخیص پوست چرب

پیش از انتخاب بهترین آبرسان و مرطوب کننده پوست چرب لازم است ابتدا مطمئن شوید که نوع پوست شما چرب است. پوست‌های چرب معمولاً دارای منافذ باز، جوش و آکنه بوده و به شکل براق و خیس به نظر می‌رسند. برای ارزیابی نوع پوست خود و تشخیص چرب بودن یا خشک بودن آن، ابتدا صورت خود را بشورید و از هیچ محصول آرایشی یا مراقبتی استفاده نکنید. بعد از گذشت دو ساعت به صورت خود بادقت نگاه کرده و نقاط چرب و خشک صورت خود را شناسایی کنید.

نحوه تشخیص پوست چرب

اگر پوست شما نیز پس از دو ساعت به خودی خود چرب شد، در نتیجه نوع پوست شما چرب است. البته در برخی موارد ممکن است بخشی از صورت شما کاملاً چرب و بخشی دیگر کاملاً خشک باشد، در نتیجه شما پوستی مختلط دارید و بهتر است برای انتخاب بهترین مرطوب کننده مناسب پوست خود با پزشک مشورت کنید. اما اگر پوستتان چرب است، برای آشنایی با بهترین مرطوب کننده برای پوست چرب تا انتها مقاله همراه ما باشید.

پیشنهاد می‌کنیم برای داشتن پوستی سالم پاکسازی انجام دهید. درباره این موضوع در مقاله پاکسازی پوست بیشتر شرح داده‌ایم.

علت پوست چرب چیست؟

اگر به صورت طبیعی پوستی چرب دارید، ویژگی است که به طور ژنتیکی به شما منتقل شده است. منظور از چرب بودن طبیعی پوست این است که با گذشت زمان، قبل و بعد از دوران بلوغ نیز پوست چربی داشته باشید و ویژگی پوست شما تغییری نکرده باشد. در غیر این صورت بهتر است در رابطه با علت چرب بودن پوست خود به پزشک متخصص مراجعه کنید.

غدد چربی پوست، سبوم تولید می‌کنند که ماده‌ای روغنی است که برای محافظت از پوست و مو ترشح می‌شود. اگر غدد تولید کننده سبوم پوست شما فعال باشند، پوست چربی خواهید داشت که البته طبیعی است. اما گاهی اوقات این شدت ترشح افزایش یافته و موجب تجمع بیش از حد چربی و جوش و آکنه می‌شود. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌کنیم حتی اگر پوست چربی دارید، از بهترین مرطوب کننده پوست چرب در روتین روزانه پوستی خود استفاده کنید.

اگر از طرفداران درمان‌های خانگی پوست هستید حتما مقاله پاکسازی پوست در منزل را مطالعه نمایید.

چه افرادی باید از مرطوب کننده‌ی پوست چرب استفاده کنند؟

سد دفاعی پوست برای مراقبت از پوست نیاز به رطوبت دارد مخصوصاً اگر از دارو‌های ضد جوش استفاده می‌کنید. داروها ضد جوش برای عملکرد خود نیاز دارند تا پوست شما را خشک کنند و همین امر به سد دفاعی پوست آسیب می‌زند.

همچنین شست و شوی بیش از اندازه‌ پوست، سیستم دفاعی را تحریک کرده تا برای چربی از بین رفته چربی بیشتری تولید کند. استفاده از مرطوب کننده بدون چربی و سازگار با پوست، می‌تواند در حفظ سلامتی پوست و سد دفاعی آن کمک کند.

چه افرادی باید از مرطوب کننده‌ی پوست چرب استفاده کنند؟

پوست‌های چرب به علت ترشح بیش از حد سبوم، انتخاب مرطوب کننده‌ی مناسب را برای افراد دارای پوست چرب سخت کرده است. کسانی که دارای پوست چرب هستند باید از محصولات oil Free استفاده کرده و با ترکیبات مرطوب کننده و آبرسان خود آشنایی داشته باشند تا بتوانند بهترین مرطوب کننده پوست چرب را انتخاب کنند که برای آنها مشکل ایجاد نکند.

در پوست‌های مستعد جوش بهتر است با آب ولرم صورت خود را شسته و از مرطوب کننده‌هایی استفاده شود که علاوه بر تنظیم چربی پوست دارای مواد التیام بخش نیز باشد، تا از تحریک و حساس شدن پوست جلوگیری کند.

در مقاله پیری زودرس پوست به طور کامل روش‌های پیشگیری از این مشکل را بیان کرده‌ایم.

ویژگی های بهترین مرطوب کننده پوست چرب

مرطوب کننده یکی از مهم‌ترین محصولات در روتین مراقبت از پوست است. استفاده نکردن از مرطوب کننده بعد از شست و شو‌ صورت، همچنین فراموش کردن آن در فصل‌های سرد و خشک می‌تواند پوست را بسیار آسیب‌پذیر و حساس کند.

ویژگی های بهترین مرطوب کننده پوست چرب

در انتخاب بهترین مرطوب کننده پوست چرب لازم است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • بهترین مرطوب کننده‌ پوست چرب باید غیرکومدوژنیک باشد و در سطح پوست شما کومدون ایجاد نکند. همچنین غیرآکنوژنیک بوده و چربی پوست را جذب کند و از ایجاد آکنه جلوگیری کند.
 • در هنگام خرید مرطوب کننده به فاقد چربی بودن آن حتماً توجه کنید. اگر محصول مرطوب کننده‌ی شما دارای چربی باشد با بستن منافذ پوست، سبب ایجاد آکنه می‌شود. وجود گلیسیرین و هیالورونیک اسید در محصولات پوست چرب باعث کنترل ترشح چربی در پوست شما می‌شود.
 • بهترین مرطوب کننده پوست چرب باید بتواند زود جذب پوست شود و چسبندگی ایجاد نکند. در هنگام خرید، به فاقد الکل بودن مرطوب کننده‌ی خود نیز توجه کنید. وجود الکل، پوست را خشک کرده و با تحریک پوست، سبب ترشح بیشتر چربی می‌شود.
 • اگر از محصولات ضدجوش استفاده می‌کنید پس بهتر است مرطوب کننده‌ی شما فاقد اسیدهای آلفا هیدروکسی، رتینول، اسید سالیسیلیک یا سایر ترکیبات ضد جوش باشد تا باعث لایه برداری، لایه‌لایه شدن و تحریک شدن پوست نشوند.
 • بهتر است از محصولی استفاده کنید که بوی زیادی نداشته باشد و هیپو آلرژن و غیر حساسیت‌زا باشد. استفاده از محصولات معطر، در پوست‌های حساس باعث بیشتر تحریک شدن پوست شده و لک و قرمزی ایجاد می‌کند.
 • قبل از خرید بهترین مرطوب کننده پوست چرب حتماً آن را تست کنید و در نهایت محصولی را انتخاب کنید که بافت سبکی دارد و فاقد چربی است. اکثر برندهای خوب، مرطوب کننده‌ پوست چرب خود را بیشتر به صورت سرم، فلوئید یا ژل عرضه می‌کنند و طرفداران بیشتری نسبت به کرم‌های مرطوب کننده دارد. تفاوت انواع حالت‌های مرطوب کننده در آب و چربی آن است.
 • افرادی که در دوره‌ی درمان با راکوتان یا لایه برداری هستند، از حالت کرمی مرطوب کننده‌ پوست چرب استفاده کنند. افرادی که تحت درمان راکوتان با آنتی بیوتیک هستند، صاحب پوستی حساس و خشک می‌شوند و استفاده از مرطوب کننده برای آنها الزامی است. استفاده از مرطوب کننده در روند بهبود جوش کمک می‌کند و عوارض راکوتان را کاهش می‌دهد.
 • بهتر است محصولات این دسته از افراد حاوی سرامید و هموکتانت ها باشد. سرامید در سطح پوست مانند سد دفاعی عمل می‌کند و پوست‌های جوش‌دار در مقابل تحریکات محیطی، محافظت می‌کند. همچنین مانع از دست رفتن رطوبت پوست می‌شود. از طرفی هموکتانت‌ها رطوبت محیط اطراف را جذب کرده و وارد پوست می‌کنند.

برای اشنایی با بهترین متخصصان پوست از صفحه بهترین دکتر پوست تهران دیدن کنید.

معرفی بهترین مرطوب کننده پوست چرب

بهترین مرطوب کننده پوست چرب و جوشدار چیست ؟ بهترین کرم مرطوب کننده ایرانی برای پوست چرب خود انتخاب کنیم یا مرطوب کننده خارجی؟ در این بخش از مقاله با معرفی بهترین برندهای ایرانی و خارجی مرطوب کننده پوست چرب به شما کمک می‌کنیم تا در میان بی‌شمار محصولات آبرسان و مرطوب کننده موجود در بازار، بتوانید محصولی را که برای پوست شما مناسب‌تر باشد انتخاب کند.

معرفی بهترین مرطوب کننده پوست چرب

1. واتر ژل آبرسان نوتروژینا مدل Hydro Boost

این مرطوب کننده بر پایه ژل می‌باشد و حاوی هیالورونیک اسید است که علاوه بر آبرسانی پوست، از پیری و چین و چروک زودرس جلوگیری می‌کند. این محصول توانایی حفظ رطوبت پوست تا 24 ساعت را دارد و از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد و عواملی مانند آلودگی هوا محافظت کرده و بهترین مرطوب کننده پوست چرب به شمار می‌رود.

واتر ژل آبرسان نوتروژینا مدل Hydro Boost

گلیسیرین موجود در این محصول، پوست را ترمیم کرده و چربی پوست را تنظیم می‌کند و باعث کاهش حساسیت، خارش و قرمزی پوست می‌شود.

 • بافت سبکی دارد و به‌سرعت جذب پوست می‌شود.
 • واتر ژل آبرسان نوتروژینا فاقد الکل و چربی است.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله خواص زعفران برای پوست را مطالعه نمایید و با خواص شگفت انگیز زعفران آشنا شوید.

2. کرم کنترل کننده چربی پوست دکتر مورد

کرم کنترل کننده چربی پوست به عنوان بهترین کرم مرطوب کننده پوست چرب و جوشدار از محصولات محبوب و قوی برند دکتر مورد به شمار می‌رود که برای تنظیم رطوبت و چربی پوست در کنار جلوگیری کردن از ایجاد آکنه، بسیار مناسب است.

کرم کنترل کننده چربی پوست دکتر مورد

این محصول بر لایه‌های عمقی پوست اثر گذاشته و با بهبود روند گردش آب، رطوبت لازم پوست را حفظ کرده و به بازسازی پوست کمک می‌کند.

 • بافت این کرم نیز سبک بوده و فاقد پارابن، فاقد سولفات و گلوتن است.
 • با جذب کردن چربی پوست، باعث کنترل ترشح چربی پوست و مات شدن آن می‌شود.
 • ماندگاری این محصول بیش از 8 ساعت است.

3. کرم ژل مرطوب کننده ساسکین

از دیگر بهترین مرطوب کننده پوست چرب می‌توان به کرم ژل مرطوب کننده ساسکین اشاره کرد. این کرم نیز فاقد چربی بوده و از لایه هیدرولیپیدی پوست محافظت می‌کند.

کرم ژل مرطوب کننده ساسکین

بافت سبکی داشته و به‌سرعت جذب پوست می‌شود.

 • تصفیه کننده آلودگی پوست
 • دارای پودر جذب کننده چربی
 • مات شدگی پوست را به همراه دارد

در مقاله از وکس صورت چه کنیم جوش نزنیم به طور کامل راه حل های این مشکل را بررسی کرده‌ایم.

4. کرم مرطوب کننده و مات‌کننده اتچه

این کرم دارای خاصیت مات کنندگی و رطوبت‌رسانی پوست‌های چرب و مستعد جوش است. برای درمان جوش‌های سرسیاه و سرسفید بسیار مناسب است.

کرم مرطوب کننده و مات‌کننده اتچه

حاوی کراتولایت، آلانتوئین، آلوئه، Zinc PCA و پنتنول است که باعث شده این کرم علاوه بر کنترل چربی و منافذ باز پوست، به بهترین کرم مرطوب کننده پوست چرب و محصولی مناسب برای جوش و لک‌های پوست تبدیل شود و بتواند در کنار آبرسانی 24 ساعته‌ی پوست، مواد مغذی مورد نیاز پوست را نیز تأمین کند.

5. الیوکس بهترین مرطوب کننده پوست چرب

کرم آبرسان و مرطوب کننده الیوکس حاوی عصاره بامبو، عصاره آلوئه‌ورا و گلیسیرین و همچنین فاقد پارابن است. عصاره‌ی بامبو باعث افزایش لطافت و آبرسانی پوست می‌شود و از چین و چروک پوست جلوگیری کرده و سلامت بافت پوست شما را تضمین می‌کند. عصاره آلوئه‌ورا نیز سبب تحریک پوست به ساخت کلاژن و کاهش صدمات ناشی از رادیکال‌های آزاد در کنار آبرسانی پوست می‌شود.

کرم مرطوب کننده پوست چرب الیوکس

این محصول زود جذب شده و مانع ایجاد احساس چربی و سنگینی روی پوست می‌شود. محصولی مناسب برای پوست‌های چرب و مستعد جوش است. می‌تواند انتخاب مناسبی برای افراد تحت درمان راکوتان نیز باشد.

6. کرم مرطوب کننده لافارر مدل Regulating

بهترین مرطوب کننده پوست چرب ایرانی ، کرم مرطوب کننده لافارر مدل Regulating است. از آنجا که پوست در معرض تماس مستقیم با محیط است می‌تواند دچار بیشترین آسیب شود. کرم کنترل کننده چربی و مات‌کننده لافارر حاوی عصاره گیاهان آنانتیاکلرانتا، بابونه و آلوئه‌ورا، اولئانولیک اسید، زینک پی سی ای، سدیم هیالوورونات، آلانتوئین و اوره است. این کرم بافت فوق‌العاده سبکی دارد در عین حال باعث تنظیم چربی، کنترل ترشح سبوم، مات‌کننده پوست و کند شدن روند پیری پوست می‌شود.

کرم مرطوب کننده لافارر مدل Regulating

این کرم فاقد چربی و مواد کومدوژن بوده و از ایجاد حساسیت جلوگیری می‌کند. ویتامین‌های E و C این کرم باعث شادابی پوست می‌شود.

احتمالا پوست صورت شما هم به وفور جوش میزند. برای رفع این مشکل بهتر است بلاگ برای درمان جوش صورت چه بخوریم را مطالعه کنید.

7. کرم مرطوب کننده فیس دوکس سری Acnesome

این کرم مرطوب کننده که بهترین مرطوب کننده پوست چرب است، باعث آبرسانی پوست و کوچک شدن منافذ پوست می‌شود. کرم مرطوب کننده فیس دوکس باعث افزایش توانایی پوست در جذب، نگهداری و توزیع رطوبت می‌شود. این کرم می‌تواند به طور عمیق در لایه‌های شاخی پوست نفوذ کند و باعث کاهش ترشحات غدد چربی و سبوم شود.

کرم مرطوب کننده فیس دوکس سری Acnesome
 • این محصول فاقد مواد کومدوژن بوده و مانع ایجاد کمدون‌های سرسیاه و سرسفید می‌شود.

اشتباهات رایج در هنگام استفاده از مرطوب کننده در پوست چرب

 • شستن صورت قبل از استفاده از مرطوب کننده الزامی است؛ اما بعضی افراد که پوست چربی دارند، فکر می‌کنند شستن بیشتر پوست سبب کاهش چربی آن می‌شود، شستن صورت بیش از دو بار در روز، باعث تحریک غدد سباسه یا همان غدد چربی پوست شده و تولید چربی بیشتر برای جلوگیری از خشکی پوست را به دنبال دارد. مرطوب کننده خود را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که منحصر به نوع پوست شما باشد.
 • وفاداری به مرطوب کننده کار اشتباهی است. ممکن است مرطوب کننده‌ای را پیدا کنید که با پوست شما سازگار است، اما این دلیلی نمی‌شود که این مرطوب کننده در سن بالاتر نیز بتواند نیازهای پوست شمارا تأمین کند.
 • هنگام خرید کرم ضدآفتاب، محصولی را انتخاب کنید که فاقد چربی و رنگ است و هنگام استفاده آن، ابتدا کرم مرطوب کننده‌ی خود را زده و سپس ضدآفتاب را روی بیرونی‌ترین لایه‌ پوست خود استفاده کنید.
 • استفاده از کرم مرطوب کننده باید در روتین روزانه‌ شما قرار بگیرد، استفاده‌ نامرتب از مرطوب کننده هیچ تأثیری نخواهد داشت.

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات لنداسپا، سعی داشتیم شما عزیزان را  با بهترین مرطوب کننده‌ پوست چرب آشنا کرده و در رابطه با پوست چرب اطلاعات کاربردی و مفیدی را در اختیارتان قرار داده باشیم.

خوشحال می‌شویم بهترین مرطوب کننده پوست چربی که از آن استفاده کردید را در بخش نظرات به ما و سایر خوانندگان این مقاله معرفی کنید.

3.7/5 - (27 امتیاز)

مریم محمودی

من عاشق به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم با بقیه هستم؛ بنابراین، چیزایی که از منابع مختلف و معتبر یاد می‌گیرم رو برات می‌نویسم. تمام مقاله‌هام با تحقیق و مطالعه زیاد نوشته می‌شن، پس می‌تونی به اطلاعاتی که بهت می‌دم اعتماد کنی.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا