پوستزیباییسلامت

استریا یا ترک پوستی چیست و چگونه درمان می‌شود؟

ترک پوستی مشکلی است که بسیاری از ما در دوره ای زندگی خود با آن روبرو هستیم. ترک پوستی به شکل رده های باریک بر روی پوست، ظاهر پوست را تغییر می دهند و برخی افراد از این ظاهر آشفته ناراضی هستند. با این حال، درمان‌های خانگی و داروهای درمانی فوق‌العاده ای در دسترس هستند که می‌توانند به درمان ترک پوستی یا حتی پیشگیری از ترک کمک کنند. در این مقاله در مورد ترک پوستی، علل آن و روش های درمان و پیشگیری صحبت خواهیم کرد. به خواندن ادامه دهید.

ترک پوستی چیست ؟

در کلی ترین حالت باید بگوییم شکاف هایی که در اثر شکسته شدن پوست ایجاد می‌شوند، ترک پوستی نامیده می‌شوند. آنها زمانی رخ می‌‍دهند که لایه بیرونی اپیدرم (استراتوم شاخی) آسیب دیده باشد. آنها از لایه های پوستی زیر جدا می‌شوند و معمولا در پاشنه پا، کف دست، بین انگشتان پا و نوک انگشتان یافت می‌شوند.

به گفته متخصصین پوست، “شکاف های پوستی زخم های پوستی کوچکی هستند که به صورت ناحیه ای از پوست ضخیم، خشک و خورده ظاهر می‌شوند و اغلب با تشکیل پینه همراه هستند.” شکاف های روی پوست، قابل درمان نیستند و ممکن است علائم کمی را نشان دهند. همچنین باید بدانید برخی از ترک های پوستی که استریا یا استرچ مارک نامیده می شوند، عمقی تر بوده و با ظاهری متفاوت بر روی پوست بدن ایجاد می شوند.

استریا چیست؟

استریا چیست؟

نوعی از ترک های پوستی که به شکل جای زخم بر روی بدن ایجاد می‌شوند استریا می گویند. این نوع از ترک های پوستی (استریا) معمولا به دلیل کاهش و افزایش وزن و یا پس از دوران بارداری ایجاد می‌شوند و با ترک های پوستی ناشی از خشکی و اگزما تفاوت دارند. برای درمان ترک پوستی ناشی از چاقی یا استریا بهتر است از روش های پزشکی استفاده شود تا در کوتاه ترین زمان به نتایج دلخواه خود برسید.

پیشنهاد می‌کنیم برای مطالعه مقالات بیشتر در زمینه سلامت جسمی و روحیتان به صفحه «سلامتی» لنداسپا مراجعه کنید.

علائم ترک پوستی چیست؟

از علائم ترک پوستی یا استریا می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • در ابتدا به صورت رگه های سطحی و قرمز رنگ هستند.
 • باعث ایجاد سوزش یا خارش می شوند.
 • پس از مدتی حالتی عمیق گرفته و رنگشان به کرم یا زرد روشن تغییر می کند.

علت ترک های پوستی چیست؟

ترک پوستی می‌تواند بدن هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد. شایع ترین علت ترک های پوستی عبارتند از:

 • مصرف طولانی مدت داروهای نقطه کورتیکواسترویید
 • بارداری
 • تغییر وزن شدید
 • دوران شیردهی
 • تغییرات هورمونی
 • شرایط سلامتی مانند پسوریازیس یا دیابت
 • کمبودهای تغذیه ای
 • آنژیوپاتی
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی تحریک کننده

توجه داشته باشید که استریا با ترک های پوستی ناشی از خشکی بدن متفاوت است. ترک های پوست دست و پا که به دلیل خشکی ایجاد می شوند اغلب در طول ماه های سرد زمستان، هوای خشک ممکن است منجر به خشکی پوست شود که منجر به ترک خوردن پوست شود. برخی از شرایط پزشکی، مانند آسیب عصبی، کاهش تعریق، یا کم آبی، ممکن است علائم خشکی، ترک خوردگی پوست و سایر مشکلات پوستی را افزایش دهند. احتمالاً سایر بیماری‌های پوستی مانند اگزما، درماتیت آتوپیک، و درماتیت تماسی یا حتی تروما می‌توانند منجر به ترک پوستی یا استرچ مارک شوند.

مقاله پیشنهادی: ماساژ لاغری

روش های جلوگیری از ترک پوستی چیست؟

با رعایت موارد زیر می‌توانید در حد چشمگیری ترک های پوستی را کاهش داده و از بروز آن‌ها جلوگیری کنید:

روش های جلوگیری از ترک پوستی چیست؟

 • رژیم مناسب و درازمدت برای لاغری انتخاب کنید تا تغییر وزن شدید نداشته باشید
 • در دوران شیردهی و بارداری بر روی نواحی مستعد مانند سینه ها و شکم از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.
 • مواد غذایی حاوی زینک، پروتئین، ویتامین D وE وC مصرف کنید.
 • بهداشت را خوب رعایت کنید.
 • پوست خود را مرطوب نگه دارید.
 • از نواحی بدن با پوست نازک در برابر عواملی که خشکی را تشدید می‌کنند، مانند قرار گرفتن در معرض آب غیرضروری، گرما، اصطکاک یا محرک ها محافظت کنید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید تا هیدراته بمانید.
 • از شستشوی بیش از حد نواحی آسیب دیده خودداری کنید.
 • شرایط زمینه ای مانند دیابت را با داروها یا تغییرات سبک زندگی مدیریت کنید.

روش های پزشکی درمان ترک های پوستی چگونه است؟

پنج روش اصلی برای درمان استریا به روش پزشکی وجود دارد:

روش های پزشکی درمان ترک های پوستی چگونه است؟

 1. لایه‌برداری پوست

ساده ترین روش برای درمان ترک پوستی ، لایه برداری می‌باشد. در لایه برداری پوست، سلول های مرده و بافت آسی بدیده پوست جدا می‌شوند و پوست برای رشد سلول های جدید و ترمیم بافت خود تحریک می گردد. استفاده از این روش ممکن است خشکی پوست به همراه داشته باشدبنابراین پزشک شما برخی از مرطوب کننده های قوی برای استفاده دائم به شما تجویز می‌کند.

 1. کرم‌های موضعی

اگر پوست شما عمیق نبوده و سطحی باشد، ممکن است پزشک متخصص برخی از کرم ها و پمادهای موضعی را به شما توصیه کند که جنبه درمانی داشته و باید به طور منظم برای مدت زمانی مشخص مصرف شوند. طریقه استفاده از کرم و نوع پماد نسبت به پوستی برای هر فرد متفاوت است در نتیجه حتما از دکتر خود بخواهید دستورالعمل های مربوطه را به شما آموزش دهد.

توصیه میکنیم که بلاگ از بین بردن پوست مرده کف پا را نیز مطالعه فرمایید.

 1. میکرودرمی پوست

میکرودرمی پوست درمانی غیر تهاجمی برای رفع و درمان ترک های پوستی می‌باشد. شما باید ابتدا به متخصص پوست مراجعه کنید تا در جلسه مشاوره، با بررسی میزان آسیب و جنس پوست شما، پزشک تعداد جلسات و شدت درمان را تعیین کند. در این روش، لایه ی سطحی پوست تحریک می‌شود و شروع به تولید کلاژن می‌کند تا بافت آسیب دیده ترمیم شده و پوست کشیده شود. از عوارض خفیف این روش می‌توان به خشکی پوست، التهاب و قرمزی آن اشاره کرد. پزشک شما برای کاهش و رفع این عوارض پمادهای مخصوص را تجویز خواهد کرد. معمولا از این روش برای درمان ترک پوستی ناشی از چاقی نیز استفاده می‌شود.

 1. لیزردرمانی

لیزردرمانی پوست نیز تاثیر چشمگیری در بهبود بافت پوست آسیب دیده دارد. نوردرمانی موجب می گردد به هنگام ورود به لایه های زیرین پوست، تولید سلول های جدید آغاز شده و سرعت ترمیم افزایش یابد. همچنین با تحریک رنگدانه های پوستی، در طی جلسات لیزردرمانی، رنگ پوست ترمیم شده با بافت طبیعی پوست هماهنگ خواهد شد. تعداد جلسات بسته به آسیب و همچنین نوع پوست شما متفاوت می‌باشد.

 1. جراحی زیبایی پوست

ابدومینوپلاستی روشی است که در حذف چربی و بافت به شدت آسیب دیده پوست و درمان ترک پوستی ناشی از چاقی موثراست. در صورتی که ترک های پوستی شما با روش های خانگی و پزشکی که ذکر کردیم قابل درمان نباشد، می‌توانید برای نتیجه گیری سریعتر این روش را امتحان کنید.

مقاله پیشنهادی : علت خشکی لب

روش های درمان ترک های پوستی خانگی

اگر ترک های پوستی بدن شما خفیف باشد می‌توانید روش های درمان ترک های پوستی زیر را امتحان کنید. توجه داشته باشید که اگر در ابتدای شکل گیری ترک های پوستی این درمان ها را دنبال کنید می توانید به طرز چشمگیری از دائمی شدن استرچ مارک یا ترک پوستی ناشی از چاقی و بارداری جلوگیری کنید.

روش های درمان ترک های پوستی خانگی

1. روغن کرچک برای درمان ترک پوست

روغن کرچک سرشار از اسید ریسینولئیک‌ و ترکیبات رطوبت رسان و ترمیم کننده است که پوست را نرم و تقویت و مرطوب می‌کنند. اگر به طور مداوم، شبانه قبل از خواب از روغن کرچک بر روی ترک های پوستی استفاده کنید، از شدت گرفتن ترک و جاگذاشتن آثار می‌توانید جلوگیری کنید.

آنچه شما نیاز دارید:

 • 2 قاشق غذاخوری روغن کرچک

روش استفاده:

 • روغن کرچک را روی ناحیه‌ی ترک خورده ماساژ دهید.
 • بگذارید در طول شب روی پوست شما بماند. سپس صبح آن را با آب ولرم بشویید.

برای داشتن دست هایی زیباتر حتما بلاگ سفید شدن پوست دست را بخوانید.

2. وازلین و شی باتر برای درمان ترک پوست

وازلین قدرت جذب رطوبت بسیار زیادی دارد و همچنین می‌تواند در درمان ترک پوستی مربوط به خشکی شدید و اگزما موثر واقع شود. اگر مقداری وازلین و شی باتر را با یکدیگر ترکیب کنید می‌توانید مخلوطی فوق العاده برای درمان قطعی ترک های پوستی در ابتدای شکل گیری آنها تهیه کنید. برای آشنایی با خواص دیگر وازلین به مقاله «خواص وازلین» مراجعه کنید.

آنچه شما نیاز دارید:

 • وازلین
 • شی باتر

روش استفاده:

 • وازلین و شی باتر را ترکیب کرده و آن را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
 • با کیسه برای 5 تا 10 دقیقه بپوشانید.
 • این کار را سه بار در روز و همچنین بلافاصله پس از حمام کردن تکرار کنید.

3. روغن زیتون برای درمان استرچ مارک

روغن زیتون تصفیه نشده دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان بالایی است. این به بهبود آسیب های پوستی کمک می‌کند و پوست های خشک را تسکین می‌‍دهد. روغن زیتون ممکن است خشکی، خارش و خوردگی پوست را تسکین دهد. علاوه بر این، سد رطوبتی پوست را بازسازی می‌کند تا از از دست رفتن رطوبت بیشتر جلوگیری کند.

مقداری از روغن زیتون را هر شب قبل از خواب روی ترک پوستی خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید تا کاملا جذب پوست شما شود.

بارداری باعث ایجاد استرچ مارک می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل مقاله «ماساژ بارداری» را مطالعه کنید.

4. روغن نارگیل برای درمان ترک های پوستی

روغن نارگیل فوق بکر یک درمان خوب برای پوست های خشک است. پوست را هیدراته می‌کند و اثربخشی سد پوستی را برای مبارزه با باکتری ها و سایر مشکلات پوستی افزایش می‌‍دهد.

مقدار مناسبی از روغن نارگیل را دو بار در روز به ترک پوستی خود بمالید و ماساژ دهید تا کاملا جذب شود.

توجه داشته باشید که ممکن است برخی افراد به روغن نارگیل حساسیت داشته باشید در این صورت ممکن است نتیجه عکس بگیرید. قبل از استفاده تست حساسیت انجام دهید.

5. درمان ترک های پوستی با آلوئه ورا

آلوئه ورا ممکن است پوست ترک خورده را ترمیم کند. باعث آبرسانی به پوست می‌شود. آنتی اکسیدان های موجود در آلوئه ورا نیز ممکن است به تولید کلاژن کمک کند.

آنچه شما نیاز دارید:

 • ژل آلوئه ورا
 • آب ولرم

روش استفاده:

 • ترک پوستی را با آب ولرم بشویید تا آلودگی‌های آن پاک شود.
 • پوست را کاملا خشک کنید.
 • ژل آلوئه ورا را برروی پوست ماساژ دهید تا کامل جذب شود.

بهترین راه حل برای ترک پوستی به شدت و علت اصلی آن بستگی دارد. در بیشتر موارد، درمان علت اصلی باید کافی باشد. اما اگر ترک شما خونریزی کرد یا پوست حالت خامی داشت، باید به دنبال درمان پزشکی باشید. 2 تا 3 بار در روز از مرطوب کننده ها استفاده کنید.

روغن‌ها فواید زیادی برای بدن دارند و در ماساژ نیز کاربرد زیادی دارند. برای آشنایی بیشتر می‌توانید مقاله «بهترین روغن برای ماساژ» را مطالعه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم ترک پوستی چیست و چگونه می‌توان ترک های پوستی و استریا را درمان کرد. توجه داشته باشید روش های درمانی ممکن است با بدن و بافت پوست شما تطبیق نداشته باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم پیش از هرگونه اقدامی‌ با متخصص پوست مشورت کرده و از ایشان راهنمایی بگیرید. خوشحال می‌شویم تجربیات و نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان لنداسپا به اشتراک بگذارید.

4/5 - (1 امتیاز)

مریم محمودی

من عاشق به اشتراک گذاشتن اطلاعاتم با بقیه هستم؛ بنابراین، چیزایی که از منابع مختلف و معتبر یاد می‌گیرم رو برات می‌نویسم. تمام مقاله‌هام با تحقیق و مطالعه زیاد نوشته می‌شن، پس می‌تونی به اطلاعاتی که بهت می‌دم اعتماد کنی.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا