تاریخ امروز :تیر 7, 1401
جلوگیری-از-پیری-زودرس

جلوگیری از پیری زودرس پوست صورت

جلوگیری از پیری زودرس پوست :

پیری زودرس پوست صورت چیست؟ چگونه از پیری زودرس پوست صورت جلوگیری کنیم؟ آیا شده در جمعی قرار داشته باشید و از نظر اطرافیان چهره‌ی شما بیشتر از سنتان باشد؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با ورود به دهه‌ی 30 و 40 زندگی خود حس کرده باشید روند پیری پوست شما سریع‌تر از هم سن وسالانتان باشد.با بالا رفتن سن تغییراتی در پوست صورت ایجاد می‌شود که شروع این تغییرات ممکن است همراه با چین و چروک‌های ریز پوست و از دست رفتن کشسانی و کلاژن پوست اتفاق می‌افتد.

با وارد شدن به دهه‌ی 30 زندگی کلاژن پوست کاهش می‌یابد پوست نازک و افتاده شده و آن زمان است که پیری زودرس پوست صورت به سراغ فرد می‌آید.بهتر است قبل از ورود به دهه‌ی 30 زندگی خود اقدامات لازم جهت جلوگیری از پیری زودرس پوست صورت را انجام داد. در غیر این صورت با بالا رفتن سن باید به جای جلوگیری از چین و چروک و پیری پوست به دنبال درمان برای پیری پوست بود.

عوامل بسیاری وجود دارند که ما از آن‌ها غفلت می‌کنیم و همین غفلت باعث پیری زودرس پوست صورت می‌شود. اشتباهاتی که روزانه انجام می‌دهید و نسبت به آن‌ها بی‌توجه هستید، می‌توانند روند پیری شما را سرعت بخشند. در اینجا بعضی از این رفتارها و اشتباهات را می‌خواهیم برای شما بیان کنیم تا با مراقبت و تکرار نکردن آن اشتباه‌ها در سن 60 سالگی ظاهری 30 ساله داشته باشید.

 

 

 

 علائم پیری زودرس پوست صورت:

روند پیری پوست، یک روند طبیعی بوده و نمی‌توان به طور کامل جلوی آن را گرفت اما می‌توان زمان و میزان وقوع این تغییرات را کنترل کرد. پیر شدن را می‌توان تحت تاثیر دو عامل بیرونی و درونی در نظر گرفت. با گذر زمان و بالا رفتن سن، فرد دچار نوعی پیری به اسم “پیری ذاتی” می‌شود. نوع دیگری از پیری وجود دارد که در اثر عوامل بیرونی و نحوه‌ی زندگی فرد اتفاق می‌افتد. این نوع پیری که تحت تاثیر اشتباهات و سبک زندگی است را” پیری بیرونی”می‌نامند. پیری بیرونی را می‌توان تحت کنترل خود گرفت و روند این پیری را کند کرد.

از قدیم گفتن:” ماهی را هروقت از آب بگیری تازه است”. ما هم به شما می‌گوییم هیچ وقت برای داشتن پوست زیبا دیر نیست. اگر نشانه‌های از پیری زودرس را در پوست خود مشاهده می‌کنید، شیوه‌ی زندگی خود را تغییر داده و اشتباه‌هایی که در بالا ذکر شد را اصلاح کنید تا فرصتی برای برطرف کردن برخی آسیب‌های پوستی در اختیارتان قرار بگیرد. حال این سوال پیش می‌آید که نشانه‌های پیری زودرس پوست صورت چیست؟اگر نشانه‌ها و علائم زیر را در خود مشاهده کردید، احتمالا پیری زودرس به سراغ شما آمده است.علائمی چون:

 1. خشک شدن پوست
 2. التیام دیرتر زخم‌ها
 3. چین و چروک‌ها
 4. افتادگی و شل شدن پوست
 5. نازک شدن پوست
 6. افزایش خطوط ریز چهره

با افزایش سن روند تولید کلاژن در پوست کند می‌شود و پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست ‌می‌دهد. رطوبت پوست کاهش پیدا می‌کند و زمینه برای ایجاد چین و چروک فراهم می‌شود.

جلوگیری از پیری زودرس

جلوگیری از پیری زودرس پوست با ترک عادت‌های اشتباه:

در اینجا قصد داریم اشتباهاتی که می‌تواند پوست صورت شما را پیرتر از هم سن و سال‌هایتان نشان دهد را بیان کنیم تا با اصلاح آنها پوستی جوان و زیبا داشته باشید.

نخوابیدن و استرس بیش از حد:

خوابیدن بین 6تا8 ساعت در روز برای سلامتی بسیار اهمیت دارد. کمبود خواب می‌تواند سلامتی شما و پوست شما را به خطر بی‌اندازد. بی‌خوابی تولید سلول‌های جدید را مختل کرده و باعث افزایش استرس در فرد می‌شود. رابطه‌ی بین بی‌خوابی و استرس با پیری زودرس پوست صورت، رابطه‌ای مستقیم و مشخص است.استرس شدید در بدن هورمون‌های آدرنالین و کورتیزول تولید می‌کند و اگر این استرس مدت زمان طولانی باشد و یا در سطح بالایی باشد، ذخایر مواد مغذی در بدن کاهش پیدا می‌کند. کمبود مواد مغذی در بدن، باعث پیری زودرس پوست صورت می‌شود. برای شروع جهت جلوگیری از پیری زودرس می‌توان تلاشی در راستای کاهش فشار زندگی و تنظیم ساعت خواب انجام داد. در گام بعدی سعی کنید در شرایط سخت و منفی از اخم کردن و در هم کشیدن اخم‌ها و نشان دادن احساسات توسط صورت جلوگیری کنید. حال زمان آن رسیده که با درست کردن عادت‌های اشتباه در زندگی روزمره و عادات، از تیرگی زیر چشم و چین و چروک پیشانی و دور چشم جلوگیری کرد.

مورد بعدی نحوه‌ی خوابیدن است که باعث ایجاد خطوط چین و چروک در صورت می‌شود. عادت به خوابیدن روی یک سمت صورت،فشار وارد شده به صورت را افزایش می‌دهد به همین دلیل باعث ایجاد چین و چروک می‌شود و در نهایت منجر به پیری زودرس پوست صورت می‌شود. بهترین مدل برای خوابیدن، طاق باز خوابیدن و استفاده از روبالشی‌های ساتن و ابریشم است.

 

 

استعمال دخانیات و مصرف الکل:

استعمال دخانیات و مصرف الکل خطری برای سلامتی شما به حساب می‌آیند و پوستتان را کم آب کرده و سبب پیری زودرس پوست صورت می‌شود. سیگار کشیدن باعث بیماری‌های قلبی، ناباروری، سرطان مثانه، فشار خون بالا و البته سرطان ریه می‌شود. همچنین اکسیژن رسانی به سلول‌های پوست را کاهش می‌دهد و باعث تشدید بیماری‌هایی چون پسوریازیس می‌شود.

سیگار کشیدن کلاژن پوست را از بین می‌برد و باعث شل شدن و افتادگی پوست می‌شود. نیکوتین سیگار، رگ‌های خونی را منقبض کرده و خونرسانی به پوست را کاهش می‌دهد و نتیجه‌ی آن ایجاد کمبود مواد مغذی و اکسیژن در پوست است.

از سوی دیگر، پک زدن به سیگار و استفاده مدام از عضلات دور لب، چین و چروک دور لب را افزایش داده و باعث ایجاد خطوط عمیق در اطراف دهان می‌شود. قرار گرفتن مدام در معرض دود سیگار آنزیمی به اسم ماتریکس متالوپروتیئن‌ را در بدن تولید می‌کند و این آنزیم میزان کلاژن پوست را کاهش می‌دهد.

مورد بعدی، نوشیدنی‌های الکلی است که الکل موجود در آن‌ها به طور طبیعی یک ماده‌ی ادرار آور است به همین علت مصرف نوشیدنی‌های الکلی باعث از بین رفتن رطوبت پوست می‌شود.

مصرف طولانی مدت نوشیدنی‌های الکلی، عروق خونی زیر سطح پوست را برگشت ناپذیر می‌کند و منجر به چین و چروک در دو طرف چشم، عمیق شدن خطوط خنده دور دهان و گاهی تغییر رنگ پوست می‌شود و می‌تواند پوست را مستعد جوش کند.

شرایط آب و هوایی و نور خورشید:

از طرفی، دور بودن از نور خورشید باعث بروز بیماری‌های مختلف می‌شود از طرفی دیگر، زیاد زیر نور خورشید قرار گرفتن و استفاده نکردن از کرم‌های ضدآفتاب مناسب با نوع پوست، باعث آثار زیان بار امواج نور خورشید بر روی پوست صورت می‌شود.

افزایش رادیکال‌های آزاد، کلاژن و الاستین پوست را کاهش می‌دهد. پرتو فرابنفش خورشید، رگ‌های خونی پوست را ضعیف می‌کند و ریسک ابتلا به سرطان پوست را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر، شرایط آب و هوایی محل زندگی شما می‌تواند بر روی پوست و موی‌تان تاثیرات مثبت یا منفی را اعمال کند. شرایط آب و هوایی سخت، مانند گرمای بیش از حد و یا سرمای زیاد می‌تواند منجر به پیری زودرس پوست صورت شود. همچنین این شرایط آب و هوایی می‌تواند به رطوبت طبیعی پوست آسیب بزند. آب و هوای خشک می‌تواند رطوبت پوست را کاهش دهد و پوست خشک بیشتر در معرض پیری زودرس قرار می‌گیرد.

 

 

تغذیه ناسالم:

احتمالاً شما هم این جمله را شنیده اید: “شما همان چیزی هستید که می خورید”. یک مطالعه‌ی بزرگ هلندی نشان داده نوع مواد غذایی با چین و چروک صورت ارتباط دارد و کسانی که غذای سالمی ندارند، نسبت به کسانی که رژیم غذایی سالمی دارند و میوه بیشتری در برنامه‌ی غذایی خود جای داده‌اند، چین و چروک صورت بیشتری داردند.مصرف غذاهایی که آنتی‌اکسیدانی بالایی دارند به علت ضدالتهابی بودن می‌تواند خاصیت ارتجاعی به پوست بدهد.بعضی از غذاها و نوشیدنی‌های حاوی آنتی اکسیدان شامل:

 •  چای سبز
 • روغن زیتون ماهی سالمون
 • آووکادوها
 • انار
 • دانه های کتان
 • سبزیجات(به ویژه هویج، سبزیجات برگ دار، فلفل دلمه‌ای و کلم بروکلی)

وجود آنتی‌اکسیدان‌ها، روی، سلنیوم، بیوتین و ویتامینA، ویتامین E و ویتامین C در برنامه‌ی غذایی شما، پیری زودرس پوست صورت را به تعویق می‌اندازد. اما مصرف بیش از حد نمک، سیب‌زمینی سرخ کرده، قهوه و کافئین زیاد و فست‌فودها در طولانی مدت به پوست آسیب می‌زند و باعث پیری زودرس پوست صورت می‌شود.

بافت پوست نیاز به مواد مغذی دارد.داشتن رژیم غذایی ناسالم و غیر استاندارد به لطافت پوست آسیب زده و باعث پیری زودرس پوست می‌شود. اگر در فکر لاغری هستید، برای جلوگیری از پیری زودرس پوست صورت باید رژیم غذای خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که برنامه‌ی غذایی شما حاوی پروتئین‌های کم‌چرب، غلات کامل، میوه و سبزیجات باشد.بهترین حالت برای لاغری، کم کردن نیم کیلو در هفته است. تغییر وزن به طور مدام می‌تواند باعث افزایش چین و چروک و شل شدن پوت در صورت لاغر شدن و کاهش کشسانی پوست در صورت چاق شدن بشود.

جلوگیری از پیری زودرس

راهکار‌هایی برای جلوگیری پیری زودرس پوست صورت:

پیری زودرس یکی از اختلالات شایع در پوست است که کمبود ویتامین‌هایی مانند ویتامین E و ویتامین B می‌تواند باعث دامن زدن به آن شود.با افزایش سن توانایی بدن در جذب ویتامین‌ها و مواد مغذی کاهش پیدا می‌کند. دریافت کافی ویتامین‌ها به خصوص ویتامین‌های مخصوص جوانی یعنی ویتامین E، ویتامین C ، ویتامین B برای سلامتی و جوانی فرد بسیار حائز اهمیت است. ویتامین‌های جوانی را می‌توانید از طریق میوه‌ها و سبزیجات دریافت کنید.

یکی دیگر از مواد ضدپیری، رتینوئیدها هستند که از ویتامین A گرفته می‌شوند. رتینوئیدها تولید کلاژن را افزایش داده و باعث جمع شدن پوست می‌شود. رتینول یا همان رتینوئید پوست را تحریک به بازسازی می‌کند و می‌تواند منجر به ایجاد عروق خونی جدید و بهبود ظاهر و بافت پوست شود.

در کنار تغذیه سالم و کنترل ویتامین و مواد مغذی بدن، برای جلوگیری از پیری زودرس پوست صورت لازم است از بیرون پوست هم مراقبت کرد. تمیز نگه داشتن پوست و استفاده از یک مرطوب کننده‌ی مناسب با پوست، باعث تغذیه و آبرسانی پوست شده و این مسئله با افزایش سن از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. طبق تحقیقات انجام شده مرطوب کننده‌ای که حاوی اسید هیالورونیک و ویتامین C است در جلوگیری از پیری زودرس پوست صورت و ایجاد چین و چروک موثرتر است.
بهتر است قبل از خرید مرطوب کننده با پزشک و متخصص پوست خود مشورت کنید.
همچنین تمیز کردن پوست در پایان روز برای جلوگیری از پیری و آسیب‌های پوستی بسیار مهم است. زیرا زمانی که پوست در معرض کثیفی‌ها و آلودگی‌ها قرار می‌گیرد، این آلاینده‌ها ممکن است به رنگ پوست فرد آسیب بزند. از طرفی دیگر، منجر به واکنش‌های التهابی در پوست می‌شوند و باعث اختلال در کلاژن سازی پوست شده و در نهایت منجر به چین و چروک و پیری زودرس پوست صورت می‌شوند.
و در آخر، اگر واقعاً می‌خواهید پوست خود را از پیری زودرس حفظ کنید، نوشیدن آب و هیدراته نگه داشتن بدن را فراموش نکنید. بدن تقریباً برای عملکرد خود نیاز به آب دارد و این مایع حیاتی باعث دفع سموم از بدن و تنظیم درجه حرارت بدن می‌شود. همچنین می‌تواند پوست شما را از درون سالم و مرطوب نگه دارد.
اشتراک‌گذاری

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای مساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند.که لند اسپا متولد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.