سلامتسلامت روان

چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم؟ روش های افزایش اعتماد به نفس

داشتن اعتماد به نفس می تواند یکی از مهم ترین موضوعات فردی باشد که باعث می شود خیلی از افراد در روابط اجتماعی خود موفق شوند. از سوی دیگر، خیلی از افرادی که اعتماد به نفس کافی ندارند و نمی توانند به خوبی در جامعه حضور پیدا کنند. از این رو، برخی از افراد می پرسند که چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم و بتوانیم از این طریق، فرد موفقی باشیم؟ برای پاسخ به این افراد، باید بگوییم که روش های مختلفی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارند که ما در این مقاله از لند اسپا، به بررسی مهم ترین آنها می پردازیم.

قبل از این که برای شما توضیح دهیم که چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم و راهکار های افزایش اعتماد به نفس چه مواردی هستند خوب است بدانید که خیلی از کسانی که از عدم اعتماد به نفس رنج می برند، فکر می کند که به هیچ عنوان نمی تواند در زندگی خود موفق شوند.

مهم ترین دلیل این موضوع هم این است که کاهش اعتماد به نفس موجب می شود که افراد انگیزه خود برای انجام کارهای مختلف را از دست بدهند و ترجیح بدهند که در تنهایی، روزها را بگذراند. در حالی است که باید به شما بگوییم که روش هایی برای داشتن اعتماد به نفس وجود دارند که به شما کمک بسیار زیادی در بهبود شخصیتتان می کنند. پس اگر شما هم می خواهید بدانید که چگونه با اعتماد به نفس باشیم و اعتماد به نفس خود را بالا ببریم، تا پایان این مقاله از لند اسپا همراه ما باشید.

رمز مصاحبه کاری موفق چیست؟

اعتماد به نفس چیست؟

قبل از این که برای شما توضیح دهیم که چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم و از این نظر موفق شویم، شاید هنوز خیلی از افراد به درستی معنی اعتماد به نفس را ندانند. به طور کلی، اعتماد به نفس بیشتر از همه به باور شخص به انجام کاری اطلاق داده می شود که تا حد بسیار زیادی موجب بروز عملکردهای مختلف فرد در انجام آن کار می شود.

در زبان انگلیسی، واژه اعتماد به نفس با کلمه self-confidence معرفی می شود که واژه اول آن یعنی self، به معنی خود شما و واژه دوم آن یعنی confidence هم به معنای داشتن اعتماد و اطمینان است. پس به طور کلی، می توان متوجه شد که اعتماد به نفس، یعنی داشتن اعتماد و اطمینان به فعالیت ها و توانمندی های خودتان.

پیشنهاد لنداسپا : دلیل حسادت در رابطه عاطفی و روش های کنترل کردن آن

اعتماد به نفس چیست؟

علاوه بر این موارد، به جرأت می توان گفت که بیشتر از همه، اعتماد به نفس روی مهارت شما در انجام کارهای مختلف و ذهنیت خودتان نسبت به توانمندی هایتان برمی‌گردد. بعد از این که متوجه شدید اعتماد به نفس چیست، وقت آن می رسد که بدانید چطور اعتماد به نفس خود را بالا ببریم و به فردی با اعتماد به نفس بالا تبدیل شویم.

بلاگ پیشنهادی ما : راه های تقویت حافظه کوتاه مدت

نشانه های افراد با اعتماد به نفس بالا و پایین

همان طور که متوجه شدید، اعتماد به نفس به معنای داشتن باور افراد نسبت به خود برای انجام کاری و یا باور کردن توانمندی های خود است. با این حال ،باید به شما بگوییم که افرادی که اعتماد به نفس دارند و یا حتی کسانی که از این ذهنیت بهره مند نیستند، ویژگی های خاصی دارند که در ادامه، ویژگی هر یک از آنها را به طور کامل توضیح می دهیم.

نشانه های افراد با اعتماد به نفس بالا و پایین

نشانه های افراد با اعتماد به نفس بالا

به احتمال زیاد، همه شما می توانید حدس بزنید که افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، چگونه در جامعه حضور پیدا می کنند و رفتار می کنند. پس اگر شما هم می خواهید بدانید که چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم و در این زمینه موفق شویم، بهتر است نگاهی به رفتار این گونه افراد بیاندازید. افرادی که دارای اعتماد به نفس بالایی هستند و ویژگی های زیر را دارند.

• ریسک پذیر بودن
• اطمینان به توانایی های خود
• کاریزماتیک بودن
• زندگی کردن در زمان حال و نترسیدن از آینده و یا حسرت از گذشته
• اشتیاق برای یادگیری مطالب جدید
• تعریف کردن از سایر افراد به راحتی

نشانه های افراد با اعتماد به نفس بالا

آیا دچار تنبلی و کرختی هستید؟ بلاگ چگونه تنبل نباشیم را حتما مطالعه کنید.

نشانه های افراد با اعتماد به نفس پایین

از سوی دیگر، کسانی که از داشتن اعتماد به نفس رنج می برند، ویژگی های خاصی دارند که به راحتی می توان متوجه آنها شد. از این رو، اگر شما هم هر یک از این ویژگی ها را دارید، بهتر است هر چه سریع تر به دنبال روشی برای افزایش اعتماد به نفس خود باشید. کسانی که اعتماد به نفس پایینی دارند، غالبا با ویژگی های زیر در جامعه ظاهر می شوند.

• ریسک پذیر نبودن و ترس زیاد از انجام کارهای مختلف
• دوری کردن از جمع و ترجیح دادن انزوا
• ترس از انتقاد کردن از دیگران
• آرام و با ترس حرف زدن
• مقایسه بسیار زیاد خود با افراد با اعتماد به نفس بالا

عوامل موثر بر اعتماد به نفس

فاکتور های بسیار زیادی وجود دارند که بر کاهش و یا افزایش اعتماد به نفس افراد تاثیر می گذارند. به همین دلیل اگر می خواهید بدانید که چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم و در جامعه با اعتماد به نفس بالایی ظاهر شویم، بهتر است این فاکتورها را به خوبی مطالعه کنید. بعد از یادگیری عوامل موثر بر اعتماد به نفس، سعی کنید از آنها دوری نمایید.

قرار گذاشتن و نکات آن را به خوبی بشناسید

مهم ترین فاکتورهایی که بر کاهش اعتماد به نفس تاثیر می گذارند، عبارتند از:

داشتن رابطه بد

کسانی که در زندگی خود رابطه بد و غم انگیزی داشته اند، اعتماد به نفس خیلی کمتری دارند. حالا این رابطه می تواند در میان دوستان و یا جنس مخالف باشد. به طور کلی، داشتن رابطه بد و ناراحت کننده می تواند یکی از مهم ترین دلایل کمبود اعتماد به نفس افراد در نظر گرفته شود.

گذشته

هرگز فراموش نکنید که گذشته افراد تأثیر بسیار زیادی در رفتار آنها در آینده دارد. از این رو، کسانی که در زندگی گذشته خود و به خصوص دوران کودکی، رفتار خوبی از والدین و اطرافیان خود ندیده اند، دچار کمبود اعتماد به نفس می شود.

گذشته

شکست در حوزه های مختلف

یکی دیگر از عوامل موثر بر اعتماد به نفس که تاثیر بسیار زیادی در کاهش اعتماد به نفس خیلی از افراد در حوزه های تخصصی دارد، شکست خوردن در کار است. بعضی مواقع، این امکان وجود دارد که شما در یک حوزه کاری شکست بخورید و فکر کنید که دیگر همیشه نمی توانید موفق شوید.

استرس می‌تواند خود یکی از عوامل کمبود اعتماد به نفس باشد پس بهتر است بلاگ استرس چیست را مطالعه کنید.

داشتن توجه بیش از اندازه به نظرات دیگران

در نهایت، فاکتور دیگری که می تواند موجب کاهش اعتماد به نفس خیلی از افراد شود، این است که این گونه افراد توجه خیلی زیادی به نظرات دیگران دارند. این در حالی است که باید به این موضوع توجه داشته باشید که شما تا زمانی که به نظر سایر افراد اهمیت می دهید، نمی توانید زندگی شاد و خوشبختی داشته باشید.

با توجه به موارد بالا، می توان متوجه شد که چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم و به فرد موفقی در این زمینه تبدیل شوید. پس شما نیاز دارید که از مواردی که پیش از این گفتیم، دوری کنید. در ادامه می توانید روش های دیگری برای افزایش اعتماد به نفس را مشاهده کنید که کمک بسیار زیادی در این زمینه به شما می کنند.

چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟

اگر شما هم می خواهید بدانید که چگونه با اعتماد به نفس باشیم و به راحتی در جامعه ظاهر شویم، تا پایان این بخش را مطالعه کنید. روش های مختلفی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارند که توجه به آنها می تواند کمک بسیار زیادی به شما کند. اگرچه شاید برخی از این راهکارها خیلی ساده به نظر برسند، اما می توانند تاثیر فوق العاده ای بر داشتن اعتماد به نفس شما بگذارند.

چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟

مثبت اندیش بودن

یکی از مهم ترین کارهایی که می تواند به شما کمک کند که اعتماد به نفس خود را ارتقا دهید، این است که مثبت اندیش باشید. برای انجام این کار، افکار منفی را کنار گذاشته و بیشتر از همه چیز، به نیمه پر لیوان توجه کنید. این امر به شما کمک می کند که علاوه بر داشتن اعتماد به نفس، به موفقیت های زیادی در زندگی دست پیدا کنید.

اگر می خواهید مثبت اندیشی را در خود تقویت کنید، با افراد مثبت معاشرت داشته باشید و از افرادی که همیشه غر می زنند، دوری کنید. همچنین سعی کنید در طول روز، جملات مثبت را با خود تکرار کنید. به طور روزانه، اهداف و موفقیت های کوچک و بزرگ خود را درون یک دفترچه یادداشت کنید و در روز بعد، موفقیت های روز قبل را مشاهده نمایید. سپس برای هر یک از این موفقیت ها و حتی کوچک ترین موارد موجود در زندگی خود، از خدا تشکر کنید.

دچار اختلال در حافظه خود شده اید؟ در این بلاگ راه های تقویت حافظه را به شما آموزش می‌دهیم.

زبان بدن مناسب

اگر می خواهید بدانید که چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم و به دنبال روش مطمئنی برای انجام این کار هستید، کمی روی زبان بدن خود کار کنید. به یاد داشته باشید که زبان بدن می تواند تاثیر بسیار زیادی در روابط اجتماعی شما داشته باشد. به همین دلیل سعی کنید اطلاعات خوبی درباره زبان را به دست آورده و از آن در افزایش اعتماد به نفس خود استفاده کنید.

زبان بدن مناسب

به عنوان مثال، سعی کنید همیشه سر خود را به سمت بالا بگیرید و از پایین قرار دادن سر خود بپرهیزید. زیرا این امر می تواند یکی از مهم ترین نشانه های خجالتی بودن و کاهش اعتماد به نفس افراد باشد. موقع حرف زدن با سایر افراد، به چشم آنها نگاه کنید تا ارتباط چشمی بهتری بین شما برقرار شود. موارد دیگری از زبان بدن که به شما کمک می کنند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهید، صاف نشستن، عقب دادن شانه ها و محکم ایستادن هستند.

افزایش اطلاعات و کسب مهارت های مختلف

اگر شما بتوانید در زمینه های مختلف اطلاعات و مهارت های مختلفی به دست بیاورید، در شرایط دشوار خیلی راحت تر می توانید آنها را کنترل کنید. در نتیجه این امر، اعتماد به نفس شما افزایش پیدا می کند و به توانایی های خود برای حل مسئله اعتماد خواهید کرد.

به عنوان مثال، زوجی را در نظر بگیرید که برای اولین بار بچه دار شده اند و هیچ گونه اطلاعاتی درباره بچه داری ندارد. در این شرایط، طبیعتا اعتماد به نفس آنها در این زمینه از دست خواهد رفت. از این رو، یکی از بهترین روش هایی که آنها می توانند برای افزایش اعتماد به نفس خود انجام دهند، این است که چندین کتاب درباره این موضوع بخوانند و از افراد آگاه سوال بپرسند.

تمرینات فن بیان باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد

افزایش اطلاعات و کسب مهارت های مختلف

تقویت فن بیان

احتمالا شما هم افراد زیادی را دیده اید که به راحتی در جمع های بزرگ صحبت می کنند و خیلی خوب می توانند سایر افراد را به خود جذب کنند. فن بیان می تواند یکی از اصلی ترین دلایل افزایش اعتماد به نفس در نظر گرفته شود که تاثیر بسیار زیادی در برقراری روابط دارد. به همین دلیل هم سعی کنید درباره زمینه های مختلفی درباره آنها اطلاعات کافی دارید، به خوبی صحبت کنید.

لباس پوشیدن مناسب

طبیعتا هر کسی که ظاهر و استایل مناسبی داشته باشد، اعتماد به نفس بیشتری نیز در جامعه خواهد داشت. پس اگر برای شما سؤال است که چگونه اعتماد به نفس خود را بالا ببریم و راحت تر در محیط های مختلف حاضر شویم، ما پیشنهاد می کنیم که متناسب با شرایط، بهترین لباس خود را بپوشید.
به طور کلی، شما باید لباس های خود را بر اساس موقعیت اجتماعی و زندگی خود تنظیم کنید. به عنوان مثال، لباس هایی که برای مهمانی و قرارهای دوستانه عاشقانه مناسب هستند، گزینه مناسبی برای قرار های رسمی به نظر نمی رسند.

عدم مقایسه خود با دیگران

افراد بسیار زیادی در سراسر جهان زندگی می کند که شاید خیلی از آنها از شما زیباتر، باهوش تر و ثروتمند تر باشند. این یک حقیقت است و شما باید این را به راحتی قبول کنید. از این رو، یکی از مهم ترین نکاتی که باعث می شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، این است که به هیچ عنوان خود را با این گونه افراد مقایسه نکنید. تنها چیزی که شما در این زمینه باید انجام دهید، دنبال کردن آرزوهایتان است. اگر فقط هدف و آرزوی خود را ملاک همه چیز قرار بدهید، تمرکز شما نیز افزایش پیدا کرده و زودتر به آنها می رسید.

عدم مقایسه خود با دیگران

تجربه چیزهای جدید

از دیگر روش های داشتن اعتماد به نفس در جمع های مختلف، این است که چیزهای جدید را تجربه کنید. تجربه موقعیت های جدید می تواند مانند سفر کردن به یک منطقه جدید و یا دوست شدن با افراد جدید باشد. سعی کنید در این محیط ها، بدون هیچ گونه خجالتی حاضر شوید و همه چیز را تحت کنترل خود در بیاورید.

تقویت مهارت نه گفتن

احتمالا برای شما هم پیش آمده که یکی از دوستان و آشنایان چیزی از شما بخواهند و در رودربایستی گیر کنید و مجبور شوید جواب مثبت بدهید. این در حالی است که شاید واقعا از ته دل، تمایل به انجام آن کار نداشتید. یکی از مهم ترین روش ها و راهکارهای افزایش اعتماد به نفس که می تواند کمک بسیار زیادی به شما کند، این است که مهارت «نه» گفتن را در خود تقویت کنید و بتوانید کارهایی که تمایل و یا وقت انجام دادن آنها را ندارید را رد کنید.

سخن نهایی

در این مقاله از لند اسپا، به طور کامل متوجه شدید که چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟ همان طور که گفتیم، روش های متعددی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارند که ما در این مقاله، فقط به برخی از مهم ترین آنها اشاره کردیم.

پس اگر شما هم احساس می کنید که اعتماد به نفس کمی دارید و نمی توانید در محیط های اجتماعی با اعتماد به نفس بالایی حاضر شوید، تمام این راهکارها را در نظر بگیرید. امیدواریم توانسته باشیم در داشتن اعتماد به نفس به شما کمک کنیم. اگر هر سوالی درباره این موضوع دارید و راهکارهای دیگری برای افزایش اعتماد به نفس به ذهنتان می رسد، می توانید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

از کجا بفهمیم اعتماد به نفس کمی داریم؟

مهم ترین فاکتورهایی که نشان می دهند فردی اعتماد به نفس کمی دارد، مواردی مانند ریسک پذیر نبودن، دوری از جمع، ترس از انتقاد کردن از دیگران و مقایسه خیلی زیاد خود با سایر افراد هستند.

چه عواملی در کاهش اعتماد به نفس افراد تاثیر می گذارند؟

فاکتور های زیادی در کاهش اعتماد به نفس افراد دخیل هستند که برخی از مهم ترین آنها، داشتن رابطه بد، گذشته نامناسب، شکست در حوزه های مختلف و توجه بیش از اندازه به نظرات دیگران هستند. هر یک از این فاکتورها نیز به تنهایی می توانند باعث کاهش اعتماد به نفس افراد شوند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا