سلامتسلامت روان

چگونه تنبل نباشیم؟ سریع ترین روش های رهایی از تنبلی

احتمالاً برای شما هم پیش آمده که برخی از روز‌ها، حوصله انجام هیچ کاری را ندارند و ترجیح می‌دهید که روز خود را در تخت خوابتان، به تماشای فیلم بگذرانید. با این حال، تنبلی دائمی می‌تواند یک معضل بسیار بزرگ باشد که شما را از انجام کار‌های مهم و ضروری زندگی باز می‌دارد. به همین دلیل هم باید بدانید که چگونه تنبل نباشیم و بتوانید کار‌های خود را برای رسیدن به هدف‌های اصلی خود، مدیریت کنیم. پس اگر شما هم می‌خواهید بدانید که چگونه تنبلی را کنار بگذاریم و یک فرد موفق تبدیل شویم، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

قبل از این که راه‌های درمان تنبلی را برای شما توضیح دهیم، باید بدانید که اگر مثلاً تنها یک روز در هفته و یا یک روز در ماه به این معضل گرفتار می‌شوید، نیازی نیست که خیلی نگران این موضوع باشید. با این حال، این مسأله زمانی مشکل ساز می‌شود که شما ترجیح می‌دهید تمام طول هفته و ماه را هیچ کاری انجام ندهید. نداشتن اشتیاق برای شغل و یا درس خواندن می‌تواند یکی از مهم‌ترین مشکلاتی باشد که باعث عدم موفقیت افراد در زمینه‌های مختلف می‌شود.

خیلی از افراد اعتقاد دارند که تنبلی می‌تواند به عنوان یک بیماری پزشکی نیز در نظر گرفته شود. از این رو، به هیچ عنوان نباید تنبلی را به شوخی بگیرید و هر چه سریع‌تر، به دنبال روشی برای ر‌هایی از تنبلی باشید. در این مقاله از لند اسپا، برای شما توضیح می‌دهیم که باید از چه روش‌هایی برای ر‌هایی از تنبلی استفاده کنید. پس اگر برای شما هم سؤال است که چگونه تنبل نباشیم و زندگی موفقیت‌آمیزی داشته باشیم، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

بهترین راهکار‌های مبارزه با تنبلی

چگونه تنبل نباشیم؟ این موضوع یکی از مهم‌ترین سؤالاتی است که می‌تواند کمک زیادی به افزایش انگیزه و موفقیت شما در زندگی داشته باشد. شاید برخی از افراد به این موضوع فکر می‌کنند که فقط کسانی دچار تنبلی زیاد می‌شوند که هیچ گونه استعداد خاصی ندارند. این در حالی است که باید به شما بگوییم که حتی اغلب مواقع، کسانی دچار تنبلی می‌شوند که در زمینه‌های مختلف مستعد هستند.

بهترین راهکارهای مبارزه با تنبلی

با این حال، تنبلی می‌تواند این افراد را با چالش‌های بزرگ مواجه کند و سدی در برابر موفقیت آن‌ها باشد. در اینجا چند نکته وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید متوجه شوید که چگونه تنبلی را کنار بگذاریم و روی خود سرمایه‌گذاری کنیم.

اهداف واقعی و قابل دستیابی را برای خود تعیین کنید

گاهی مواقع، خیلی از شما اهداف غیر واقعی و حتی غیر قابل دسترسی دارید و از عدم رسیدن به آن‌ها، احساس فرسودگی و ناراحتی بسیار شدیدی دارید. این در حالی است که برای موفقیت، اول از همه باید به توانایی‌ها و شرایط خود توجه کرده و سپس به سراغ اهداف کاملاً واقعی و قابل دستیابی بروید.

برای انجام این کار، بهتر است با اهداف کوچک‌تر و دست یافتنی‌تر که در طول روز می‌توانید به آن‌ها برسید، شروع کنید این امر موجب می‌شود که خیلی راحت و بدون این که تحت فشار زیادی قرار بگیرید، نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید و اشتیاق شما برای ادامه نیز بیشتر می‌شود.

اگر دچار استرس غیرقابل کنترلی شده اید که زندگی تان را تحت تاثیر قرار داده، بهتر است بلاگ استرس چیست را بخوانید.

از خودتان انتظار کامل بودن نداشته باشید

یکی از مهم‌ترین روش‌های ر‌هایی از تنبلی و رسیدن به موفقیت، این است که کمال گرایی را کنار بگذارید. کمال گرا بودن می‌تواند عوارض روانی بسیار شدیدی داشته باشد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ روی دانشجویان بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۶ درباره میزان کمال گرایی آن‌ها انجام شد. در این مطالعه، محققان گفتند که جوانان عصر حاضر به خاطر داشتن فضای رقابتی خیلی شدید، انتظارات غیرواقعی از خودشان دارند و این امر موجب افزایش اضطراب آن‌ها و حتی انتظار والدین آن‌ها شده است.

از خودتان انتظار کامل بودن نداشته باشید

گاهی اوقات، برخی از افراد به خاطر کمال گرایی بیش از اندازه‌ای که دارند، از خودشان انتظار دارند که تمام کار‌ها را به صورت کاملاً دقیق و حرفه‌ای و بدون هیچ گونه مشکلی انجام دهند. این در حالی است که خیلی مواقع، کمال گرایی نه تنها شما را به اهدافتان نمی‌رساند، بلکه موجب تنبلی نیز می‌شود.
زیرا وقتی فرد می‌بیند که نمی‌تواند کاملاً بدون نقص باشد، ترجیح می‌دهد هیچ کاری انجام ندهد. در نتیجه، این امر می‌تواند علاوه بر تنبلی، موجب افزایش افسردگی و اضطراب شما نیز شود. پس می‌توان گفت که یکی از بهترین روش‌های مبارزه با تنبلی که می‌تواند کمک زیادی به شما کند، این است که کمال گرایی را کنار گذاشته و واقعیت‌ها را ببینید.

راهکارهای درمان افسردگی فصلی چیست؟

نیمه پر لیوان را درباره خودتان ببینید

اگر همچنان می‌خواهید بدانید که چگونه تنبل نباشیم و از این مشکل ر‌ها شویم، باید به شما بگویم که سعی کنید تا حد امکان، نیمه پر لیوان را درباره خودتان ببینید. اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که همیشه نقص‌های خود را می‌بینند، باید به شما بگوییم که حتی در صورت تلاش‌های زیاد هم نمی‌توانید از زندگی خود لذت ببرید. این موضوع می‌تواند شما را از مسیر اصلی خارج کند. به همین دلیل هم به جای این که به خودتان بگویید که شما فرد تنبلی هستید، سعی کنید دیدگاه بهتری نسبت به خود داشته باشید.

نیمه پر لیوان را درباره خودتان ببینید

با کمی تمرین درباره این مسأله، به راحتی می‌توانید انرژی منفی را از خود دور کنید. برای مثال، به جای این که بگویید: از هیچ راهی نمی‌توانم این کار را انجام دهم، بگویید: تمام تلاش خود را می‌کنم تا این اتفاق بیفتد.

از دسته افراد درونگرا هستید؟ بلاگ ویژگی افراد درونگرا مناسب شما است.

یک برنامه هدفمند ایجاد کنید

داشتن برنامه‌ریزی درست و هدفمند می‌تواند یکی از اصلی‌ترین و بهترین روش‌های درمان تنبلی در نظر گرفته شود که به شما این امکان را می‌دهد تا هدف‌های قابل دستیابی و کوتاه مدت خود در زمان سریع‌تری محقق کنید. توجه داشته باشید که موقع برنامه‌ریزی، درباره مدت زمان و میزان تلاش خود برای انجام یک کار خاص، کاملاً واقع بینانه باشید و بر همان اساس، برنامه‌ریزی کنید.

یک برنامه هدفمند ایجاد کنید

شاید برای شما جالب باشد که بدانید داشتن یک برنامه هدفمند، موجب افزایش اعتماد به نفس و جهت‌گیری مناسب شما می‌شود که می‌تواند به شما کمک کند که حتی اگر در طول مسیر هم به مشکلی برخوردید، به راحتی از آن بگذرید.

از نقاط قوت خود استفاده کنید

از دیگر روش‌های کاربردی برای رفع تنبلی و موفقیت، این است که تا حد امکان از نقاط قوت خود کمک بگیرید. به خصوص زمانی که می‌خواهید اهداف خود را تعیین کنید و یا برای انجام کار خاصی آماده شوید. برای مثال، اگر در حال انجام یک کار خاص هستید، سعی کنید از نقاط قوت خود برای پیشبرد آن کار کمک بگیرید.

تحقیقات نشان داده‌اند که تمرکز بر روی نقاط قوت موقع انجام کار‌های مختلف، می‌تواند تأثیر بسیار بسزایی بر افزایش احساس مثبت و مشارکت فرد در انجام کار‌ها داشته باشد. به همین دلیل هم اگر می‌پرسید که چگونه تنبل نباشیم و تنبلی را کنار بگذاریم، باید بگویم که سعی کنید برای انجام کار‌های مختلف، نقاط قوت خود را نیز دخیل کنید.

به موفقیت‌های خود در طول مسیر توجه کنید

توجه به موفقیت‌های خود در طول مسیر می‌تواند به افزایش انگیزه شما برای ادامه راه کمک بسیار زیادی کند. در هر روز، همان موفقیت‌هایی که در همان روز به دست آورده‌اید را یادداشت کنید. هیچ تفاوتی ندارد که این دستاورد‌ها در محل کار و یا در خانه باشند. این روش یکی از بهترین شیوه‌ها برای تقویت اعتماد به نفس و مثبت بودن شما است و به شما این امکان را می‌دهد که خیلی سریع‌تر تنبلی را کنار بگذارید.

به موفقیت های خود در طول مسیر توجه کنید

خودتان و یا فردی از نزدیکان شما درنگرا است؟ خواندن بلاگ ویژگی افراد برونگرا بسیار مناسب شماست.

از دیگران کمک بخواهید

بسیاری از مردم بر این باور هستند که درخواست کمک از سایر افراد، یک نشانه ضعف است. با این حال، باید به شما بگوییم که درخواست کمک نکردن از سایر افراد می‌تواند شما را برای شکست آماده کند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، متوجه شدیم که خیلی از کسانی که از همکاران و دوستان خود کمک نمی‌خواهند، نمی‌توانند در شغل خود موفق شوند.

حتی این افراد احساس رضایت زیادی نیز درباره شغل خود نخواهد داشت و به طور کلی، این موضوع باعث کاهش عملکرد شغلی آن‌ها می‌شود. کسانی که در محل کار از همکاران خود کمک نمی‌خواهند، کمتر از سایرین در معرض توجه کارفرمایان خود قرار می‌گیرند که این امر می‌تواند شما را از رسیدن به ترفیع شغلی تا حد زیادی محروم کند.

از دیگران کمک بخواهید

پس اگر برای شما سؤال است که چگونه تنبل نباشیم و در محل کار موفق شویم، باید به شما بگوییم که تا حد امکان و در مواقع ضروری، از سایر همکاران خود درخواست کمک کنید. این امر می‌تواند موجب افزایش شانس شما برای موفقیت شود. علاوه بر این که شما را ترغیب می‌کند تا بهتر با سایر افراد ارتباط برقرار کنید.

از حواس پرتی‌ها دور بمانید

فاکتور‌های زیادی برای حواس پرتی موقع کار کردن وجود دارند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها، شبکه‌های اجتماعی و یا حتی بازی کردن با حیوانات خانگی هستند. به همین دلیل هم سعی کنید موقع انجام کار‌های مهم، این حواس پرتی‌ها را کمتر در دسترس خود قرار دهید.

از حواس پرتی ها دور بمانید

برای مثال، اگر به دنبال راهکار‌های مناسب برای رفع تنبلی هستید، سعی کنید موقع کار کردن، درون یک اتاق ساکت مانند کتابخانه رفته و گوشی خود را سایلنت کنید. این مسأله تا حد بسیار زیادی باعث می‌شود که عملکرد شما در محیط کار برای انجام کار‌های دیگر، بهتر از قبل شود.

کار‌های خسته‌کننده را با روشی هیجان‌انگیز انجام دهید

این موضوع کاملاً طبیعی است که هر کسی موقع انجام کار‌های خسته‌کننده، حوصله‌اش سر می‌رود و به دنبال روشی می‌گردد تا از انجام آن کار اجتناب کند. شاید این مسأله کمی پیش پا افتاده به نظر برسد، اما همین موضوع می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل تنبل نشان دادن افراد باشد. به همین دلیل اگر به دنبال راهی برای مبارزه با تنبلی می‌گردید، سعی کنید حتی کار‌های معمولی خود مانند تمیز کردن را نیز به شیوه‌ای لذت بخش‌تر انجام دهید.

برای مثال، موقع انجام این کار‌ها می‌توانید به موسیقی و یا پادکست گوش کنید. به علاوه، شما می‌توانید موقع انجام کار‌های منزل، برنامه تناسب اندام خود را نیز روشن کنید تا ببینید که موقع انجام این کار‌ها، تقریباً چقدر کالری می‌سوزانید. این امر می‌تواند یکی از جذاب‌ترین شیوه‌های رفع تنبلی برای انجام کار‌های خسته‌کننده باشد.

به خودتان جایزه دهید

اگرچه انجام دادن کار‌ها به صورت هدفمند و به موقع، به خودی خود یک جایزه است، اما سعی کنید برای افزایش انگیزه خود برای انجام کار‌ها بعد از انجام هر یک از این کار‌ها به صورت هدفمند و موفقیت‌آمیز، به خودتان پاداش بدهید. این پاداش دادن می‌تواند به هر نحوی باشد؛ مثلاً می‌توانید یک شب بیرون از خانه شام بخورید و یا دوستان خود را برای نوشیدنی به بیرون دعوت کنید. در هر شرایطی، به خودتان یادآور شوید که تنبلی را کنار گذاشته‌اید.

به خودتان جایزه دهید

سخن نهایی

در این مقاله از لند اسپا، برای شما توضیح دادیم که چگونه تنبل نباشیم و با رفع تنبلی در زندگی خود به موفقیت دست پیدا کنیم. با این حال، همان طور که در ابتدای مقاله هم به اختصار گفتیم، تنبلی همیشه چیز بدی نیست و در طول ماه، حداقل شایسته یک روز استراحت کردن را دارید. با این حال، اگر تنبلی به عنوان یک عادت برای شما در نظر گرفته شود، می‌تواند شما را از موفقیت‌های بسیار زیادی محروم کند. به همین دلیل هم سعی کنید با استفاده از روش‌هایی که ما برای مبارزه با تنبلی گفتیم، تغییرات زیادی در زندگی خود به وجود بیاورید.

سؤالات متداول

آیا تنبلی همیشه مضر است؟

برخی از افراد فکر می‌کنند که تنبلی در هر شرایطی باعث آسیب رسیدن به آینده فرد می‌شود. این در حالی است که اگر بعد از مدت خیلی زیادی کار کردن، احساس می‌کنید که باید استراحت کنید، به هیچ عنوان نام این را تنبلی نگذارید. هر کسی بعد از انجام کار‌های بسیار طولانی و خسته‌کننده، حداقل به یک روز استراحت را دارد. تنبلی زمانی مضر می‌شود که به یک عادت تبدیل شود.

کمال گرایی چگونه باعث تنبلی می‌شود؟

افرادی که کمال گرا هستند، می‌خواهند تمام کار‌ها را بدون هیچ گونه نقصی انجام دهند و هنگامی که در این امر موفق نمی‌شوند، ترجیح می‌دهند که هیچ کاری نکنند. به بیان دیگر، می‌توان گفت که کمال گرایی موجب می‌شود که شما هیچ کاری نکردن را به شکست خوردن و یا ناقص انجام دادن، ترجیح می‌دهید. این در حالی است که باید کمال گرایی را کنار گذاشته و قبول کنید که هر کسی ممکن است اشتباهاتی مرتکب شود. این امر می‌تواند یکی از بهترین شیوه‌های مبارزه با تنبلی باشد.

2.7/5 - (28 امتیاز)

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا