سلامتسلامت روان

۱۰ راه آسان تقویت حافظه کوتاه مدت

آیا تا به حال برای شما هم پیش آمده که مسائل خیلی ساده و معمولی روزمره خود را از یاد ببرید؟ برای مثال، ممکن است چیزی را در جایی بگذارید و بعداً هر چه فکر کنید، نتوانید به یاد بیاورید که کجاست. شاید برای شما جالب باشد که بدانید این مسأله فقط به افزایش سن مربوط نیست و می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. در هر شرایطی، بهتر است هر چه سریع‌تر به دنبال روشی برای تقویت حافظه کوتاه مدت خود باشید تا بتوانید از شدید شدن این مشکل جلوگیری کنید.
روش‌های مختلفی برای تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان وجود دارند که اگر به درستی از این روش‌ها استفاده نکنید، ممکن است در یک بازه زمانی نسبتاً طولانی، دچار آلزایمر و فراموشی دائمی شوید.

به همین دلیل هم بهتر است هرچه سریع‌تر به دنبال روش تقویت حافظه کوتاه مدت باشید تا بتوانید از بروز مشکلات این چنینی تا حد امکان جلوگیری کنید. از آنجا که این مشکل می‌تواند برای افراد زیادی پیش بیاید، ما در این مقاله از لند اسپا، راه‌های تقویت حافظه کوتاه مدت را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا خودتان و یا سایر افراد از آن استفاده کنید.

حافظه کوتاه مدت چیست؟

قبل از این که برای شما عزیزان توضیح دهیم که برای تقویت حافظه کوتاه مدت چه کنیم و چه روش‌هایی را برای تقویت حافظه کوتاه مدت در نظر بگیریم، خوب است بدانید که اصلاً مفهوم این عبارت چیست؟ به طور کلی، به توانایی افراد در به خاطر سپردن موضوعات کوچک که در بازه زمانی کوتاهی رخ داده‌اند را حافظه کوتاه مدت می‌گویند.

برای مثال، می‌توان این گونه گفت که حافظه کوتاه مدت به افراد کمک می‌کند که موقع خواندن موضوعات مختلف، درک خیلی خوبی از آن داشته باشند و بعد از خواندن مطلب خاصی، سریع به این موضوع فکر نکنند که در حال خواندن چه چیزی بودند؟

حافظه کوتاه مدت چیست؟

مثال دیگری که می‌توان از مفهوم حافظه کوتاه مدت زد، این است که موقع دیدن یک آگهی در تلویزیون، با سرعت نسبتاً بالاتری می‌توانید شماره تلفن را حفظ کنید. به طور کلی، همان طور که از نام آن مشخص است، حافظه کوتاه مدت بیشتر از همه روی مسائلی تمرکز دارد که به تازگی اتفاق افتاده‌اند و زمان زیادی از آن‌ها نمی‌گذرد.

آیا تقویت حافظه کوتاه مدت در زندگی افراد تأثیر دارد؟

همان طور که در ابتدای این مقاله هم به اختصار گفتیم، فراموشی و از دست دادن حافظه کوتاه مدت می‌تواند برای هر کسی در هر زمانی به وجود بیاید. این موضوع برای شرایطی که مشغله ذهنی خیلی زیادی دارید، بیشتر صدق می‌کند. مثلاً ممکن است موقعی که یک قرار ملاقات مهم و یا تماس ضروری هم دارید، دچار از دست دادن حافظه کوتاه مدت شوید و بعضی مسائل را به یاد نیاورید.

در این شرایط، طبیعتا تقویت حافظه کوتاه مدت می‌تواند کمک بسیار زیادی به زندگی افراد کند. به طوری که اگر حافظه کوتاه مدت آن‌ها تقویت پیدا کند، می‌توانند عملکرد بهتری در شرایط مختلف زندگی خود داشته باشند. از دست دادن حافظه کوتاه مدت علائم مختلفی دارند که برخی از رایج‌ترین آن‌ها، عدم تمرکز، حواس پرتی، ضعف عضله حافظه و سایر موارد این چنینی هستند. با ظهور علائم، بهتر است هر چه سریع‌تر به دنبال راهی برای تقویت حافظه کوتاه مدت خود باشید.

آیا تقویت حافظه کوتاه مدت در زندگی افراد تأثیر دارد؟

آیا از رازهای تقویت حافظه اطلاع دارید؟ این بلاگ جذاب را به هیچ وجه از دست ندهید.

راه‌های تقویت حافظه کوتاه مدت خیلی از افرادی که به این مشکل دچار هستند، می‌پرسند که برای تقویت حافظه کوتاه مدت چه کنیم؟ روش‌های مختلفی برای تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان وجود دارند که با استفاده از آن‌ها، می‌توانید تا حد بسیار زیادی از تشدید این مشکل جلوگیری نمایید. با این حال، باید بدانید که این مسأله به استمرار شما در به کارگیری این روش‌ها بستگی دارد. پس تا حد امکان، حرکات و روش‌هایی را که می‌گوییم، به طور کامل انجام داده و از استمرار در انجام این روش‌ها غافل نشوید.

عدم انجام چند کار به صورت همزمان

اول از همه، شما باید تعیین کنید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید و بیشتر از همه، روی آن کار تمرکز داشته باشید. از این رو، تا حد امکان از انجام چندین کار به صورت همزمان بپرهیزید و اجازه ندهید که مغز شما روی چندین کار تمرکز داشته باشد. این مسأله باعث می‌شود که خیلی از این کار‌ها را به صورت ناخودآگاه فراموش کنید.

دور شدن از عوامل حواس پرتی

فاکتور‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند باعث افزایش حواس پرتی شما و در نتیجه، از دست دادن حافظه کوتاه مدت شوند. به همین دلیل یکی از بهترین روش‌های تقویت حافظه کوتاه مدت که به شما کمک می‌کند تا همه مسائل را به خوبی به یاد داشته باشید، این است که از عواملی که باعث می‌شوند مسائل مختلف را فراموش کنید، دور شوید. مهم‌ترین عوامل حواس پرتی، مواردی مانند گوشی و یا تلویزیون هستند.

دور شدن از عوامل حواس پرتی

مدیتیشن

به احتمال زیاد همه شما از اهمیت بسیار زیاد مدیتیشن آگاه هستید. با این حال، شاید خیلی از افراد ندانند که مدیتیشن می‌تواند یک روش تقویت حافظه کوتاه مدت در نظر گرفته شود. علاوه بر این موارد، مدیتیشن می‌تواند تأثیر فوق‌العاده خوبی بر تسکین روح و ذهن، کاهش استرس، کاهش درد، کاهش فشار خون و مهم‌تر از همه، بهبود حافظه داشته باشد. خوب است بدانید که مدیتیشن برای تقویت حافظه، یک دلیل علمی دارد و آن هم این است که منجر به افزایش ماده خاکستری در مغز شده و در نتیجه، بهبود حافظه کمک می‌کند.

دچار استرس و اضطراب هستید؟‌ توصیه میکنیم بلاگ استرس چیست را مطالعه کنید.

کاهش مصرف شکر

خوردن شکر زیاد در طول روز می‌تواند برای بدن مضرات بسیار زیادی داشته باشد. علاوه بر این که این مسأله تأثیر فوق‌العاده زیادی نیز بر اختلال حافظه دارد. تحقیقات نشان داده‌اند که کسانی که در طول روز بیش از اندازه قند و شکر مصرف می‌کنند، خیلی زودتر از سایر افراد دچار ضعف حافظه می‌شوند.

به ویژه این که مصرف بیش از اندازه شکر بیشتر از همه، روی حافظه کوتاه مدت تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل هم می‌توان با اطمینان گفت یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت حافظه کوتاه مدت برای همه افراد، کاهش مصرف شکر در رژیم غذایی است.

تناسب اندام

در صورتی که همچنان به دنبال راه‌های تقویت حافظه کوتاه مدت هستید، باید به شما بگوییم که تناسب اندام می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما کند. این مسأله را می‌توان از مطالعات و تحقیقات انجام شده نیز متوجه شد.

بر اساس این آزمایشات، محققان متوجه شدند که افرادی که دچار چاقی و اضافه وزن زیاد هستند، خیلی زودتر از افرادی که تناسب اندام دارند، دچار زوال عقل می‌شوند. به طور کلی، چاقی زیاد می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دلایل اختلال در حافظه و مغز باشد. به همین دلیل هم برای تقویت حافظه کوتاه مدت خود، سعی کنید همیشه تناسب اندام داشته باشید.

تناسب اندام

برای کاهش استرس چه کنیم؟ در این بلاگ بهترین راه های رهایی از استرس را به شما معرفی میکنیم.

خواب کافی

کم خوابی در طولانی مدت می‌تواند یکی از اصلی‌ترین دلایل اختلال در حافظه باشد. به همین دلیل هم اگر می‌خواهید بدانید که برای تقویت حافظه کوتاه مدت چه کنیم و چه فاکتور‌هایی را رعایت کنیم، باید بگوییم که تا حد امکان، به اندازه بخوابید. این روش برای تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان به این معنی است که آن‌ها باید بین ۷ تا ۹ ساعت در شب بخوابند تا بتوانند از زوال حافظه در‌امان باشند.

تمرین برای مشت کردن دست

یکی از جذاب‌ترین روش‌های تقویت حافظه کوتاه مدت که می‌تواند کمک بسیار زیادی به شما کند و در عین حال، کاملاً ساده است، تمرین برای مشت کردن دستتان است. شاید برای شما جالب باشد که بدانید مشت کردن دست موقعی که در حال انجام کار‌های خاصی هستید، موجب افزایش سطح یادگیری و تقویت حافظه شما می‌شود.
خیلی از محققان اعتقاد دارند که اگر فردی بخواهد موضوع خاص و یا خاطره‌ای را به خاطر بسپارد، بهتر است دست خود را مشت کند و تقریباً ۴۵ ثانیه این حرکت را ادامه دهد. مهم‌ترین دلیل این موضوع هم این است که با انجام این کار، بخش‌هایی از مغز که مربوط به حافظه هستند، فعال می‌شوند.

تمرین برای مشت کردن دست

مطالعه دائمی

یکی دیگر از راه‌های تقویت حافظه برای طولانی مدت، این است که به طور دائمی و منظم مطالعه کنید. مطالعه موجب می‌شود که ذهن شما هم مدام کار پردازش اطلاعات را انجام دهد و حافظه شما تا حد بسیار زیادی تقویت پیدا کند.
متفاوت انجام دادن کار‌های همیشگی

بهترین روش تقویت حافظه کوتاه مدت که می‌تواند تأثیر فوق‌العاده خوبی برای شما داشته باشد، این است که کار‌های همیشگی خود را به شیوه‌ای متفاوت انجام دهید. به عنوان مثال، اگر همیشه با دست راست مسواک می‌زنید، چند روزی هم سعی کنید که با دست چپ این کار را انجام دهید.

اگر عادت دارید یکی از جلسات خود را همیشه در اتاق خاصی برگزار می‌کنید، بهتر است اکنون سعی کنید که اتاق این جلسه را تغییر دهید و به مکان دیگری بروید. اگر عادت دارید که به طور روزانه هر روز صبح مطالعه می‌کنید، می‌توانید ساعت مطالعه خود را به عصر تغییر دهید. به طور کلی، این روش‌های ساده و در عین حال کاربردی، می‌توانند تأثیر فوق‌العاده زیادی بر تقویت حافظه کوتاه مدت داشته باشند.

مصرف بیشتر دارو‌های گیاهی

در نهایت، آخرین روش تقویت حافظه کوتاه مدت که ما در این مطلب به بررسی آن می‌پردازیم، افزایش مصرف دارو‌های گیاهی و غذا‌های مفید‌تر است که می‌توانید آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا حافظه قوی‌تری داشته باشید. برخی از مهم‌ترین دارو‌ها و مواد غذایی مفید که می‌توانند تأثیر فوق‌العاده خوبی بر تقویت حافظه کوتاه مدت شما داشته باشند، شامل موارد زیر می‌شوند:

مصرف بیشتر دارو‌های گیاهی
 • مویز
 • آویشن
 • جعفری
 • مریم گلی
 • سعد کوهی
 • اسطوخودوس
 • بابونه
 • کندر
 • گردو
 • ماهی
 • آووکادو
 • چغندر

سخن نهایی

ما در این مقاله از لند اسپا، برخی از بهترین روش‌هایی که شما می‌توانید برای تقویت حافظه کوتاه مدت خود از آن‌ها استفاده کنید را نام بردیم. علاوه بر این موارد، راه کار‌های دیگری نیز برای تقویت حافظه کوتاه مدت در بزرگسالان وجود دارند که متأسفانه در این مطلب، وقت نشد همه آن‌ها را بررسی کنیم. اگر احساس کردید که در حال اختلال حافظه هستید و بعضی از مسائل عادی و روزمره خود را برای کوتاه مدت فراموش می‌کنید، حتماً از یکی از روش‌هایی که در بالا گفتیم، استفاده کنید تا مطمئن شوید که این مشکل تشدید نمی‌شود

سؤالات متداول

آیا اختلال در حافظه کوتاه مدت عادی است؟

اغلب مواقع، خیلی از افراد دچار اختلال در حافظه کوتاه مدت می‌شوند و این امر کاملاً عادی است. با این حال، این مسأله تا زمانی معمولی است که خیلی کم اتفاق بیفتد و در صورت تداوم در فراموشی‌های کوتاه مدت، حتماً باید فکری به حال خود کنید.

چه دارو‌های گیاهی باعث تقویت حافظه کوتاه مدت می‌شوند؟

به طور کلی، رژیم غذایی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در تقویت حافظه کوتاه مدت شما داشته باشد. از این رو، سعی کنید در رژیم غذایی خود بیشتر دارو‌های گیاهی مانند مریم گلی، بابونه، آویشن، جعفری، اسطوخودوس، کندر و مواد غذایی مفید دیگری مانند مویز، ماهی، گردو، چغندر و آووکادو را در رژیم غذایی خود بگنجانید

4.7/5 - (6 امتیاز)

عارفه نجمی

اگر در زندگی شخصیت به مشکلی برخورد کردی، میتونم کمکت کنم و پاسخگوی سوالاتت باشم. نگران نباش!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا