آموزش ماساژماساژ درمانی

چگونه با ماساژ چشم به دید چشم‌ها کمک کنیم؟

ماساژ چشم چه فایده‌ای دارد؟ چشم‌ و قدرت بینایی، یکی از موهبت‌هایی است که خداوند در اختیار انسان قرار داده است. افرادی که نابینا هستند و یا دید خود را از دست داده‌اند، به‌خوبی اهمیت این موضوع را درک می‌کنند. شاید درست باشد که بگوییم انسان در بین اعضای بدن، از چشم، بیشترین استفاده را در طول روز می‌گیرد. تمام شغل‌ها، به‌خصوص شغل‌هایی که لازم است فرد پشت سیستم بنشیند، مستقیماً با بینایی شما در ارتباط است. به همین دلیل لازم است تا برای تقویت بینایی و رفع خستگی چشمان خود، راهکارهایی را در نظر داشته باشید. مصرف انواع ویتامین، تمرینات مخصوص بینایی و ماساژ چشم، از روش‌هایی است که برای تقویت عملکرد چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد که در اینجا به ماساژ چشم می‌پردازیم.

ماساژ چشم، می‌تواند تأثیر مثبتی بر روی بینایی و همچنین رفع خستگی چشم فرد داشته باشد. همچنین با ماساژ دادن برخی دیگر از نقاط بدن که به شکل مستقیم و یا غیرمستقیم، بر روی سلامت چشم و بینایی تأثیر دارد، می‌توان بهبود عملکرد در بینایی در فرد را شاهد بود.

در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات جامعی را در رابطه با آموزش ماساژ چشم دریافت کنید.

ماساژ مراکز حساس چشم برای دید بهتر

اکنون می‌توانید مراکز حساس واکنشی نزدیک چشم‌ها را برای رفع مشکلات چشم ماساژ دهید. روشی که قصد داریم بررسی کنیم، توسط “درسه پریمر” با موفقیت به کار گرفته شده است:

 اگر عضلات اطراف چشم دچار انقباض باشند، باعث کشیدگی کره‌ی چشم می‌شوند و به حالت طبیعی آن آسیب می‌زنند و از گردش خون کره چشم‌ها جلوگیری کرده و باعث دوربینی و نزدیک‌بینی می‌شوند.

انقباض عضلات پلک‌ها، گاهی با کره‌ی چشم اصطکاک پیدا می‌کنند و در نهایت، باعث بیماری آب مروارید می‌شوند. چنانچه عضلات چشم دچار انقباض شوند، مجاری تخلیه چشم به‌سرعت بسته می‌شوند و فرایند تخلیه به شکل مناسب انجام نمی‌گیرد و در نتیجه، به علت تجمع ترشحات، فرد دچار بیماری آب‌سیاه می‌شود.

برای آرام‌سازی عضلات چشم، با انگشتان وسطی خود مراکز واکنشی زیر هر دو چشم خود را ماساژ دهید. همان گونه که این کانون‌ها را ماساژ می‌دهید به آن فشار نیز وارد کنید؛ به‌طوری‌که عضلات سفت و منقبض را احساس کنید.

وقتی دریافتید که عضله منقبض شده است، احتمالاً نقطه‌ی سفتی را خواهید یافت و یا ماهیچه‌هایی را در زیر انگشتان خود احساس خواهید کرد. وقتی کانون‌های حساس واکنشی چشم‌ها را تحریک می‌کنید، در واقع بی‌درنگ انرژی تازه‌ای همراه با زندگی به آن می‌بخشید.

آموزش ماساژ چشم

حال که این‌قدر راجع به ماساژ چشم گفتیم، در اینجا قصد داریم به آموزش ماساژ چشم برای تقویت بینایی که شامل 5 مرحله می‌شود بپردازیم. با ما همراه باشید تا با مراحل آموزش ماساژ چشم آشنا شوید.

استخوان‌های حفره چشم را ماساژ دهید

درحالی‌که چشمان خود را بسته نگه داشتید، از انگشت وسط خود برای ماساژ استخوان‌های حدقه و قسمت داخلی تا پل بینی استفاده کنید. 8-10 بار این حرکت را تکرار کنید تا تأثیر آن، شامل حال چشمانتان بشود. این حرکت می‌تواند به افزایش گردش خون در صورت کمک کند و اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به گلبول‌های قرمز اطراف چشم شما برساند.

ماساژ استخوان‌های حفره چشم

در این مقاله با بهترین چشم پزشک تهران آشنا شوید

بر روی نقاط حساس چشم، فشار وارد کنید

روی نقاط حساس چشم، درست زیر استخوان ابروهای داخلی را به مدت 3 ثانیه فشار دهید. پس از آن، همین کار را با شقیقه کنید و این قسمت را فشار دهید. با این کار، نواحی مختلف ماهیچه‌های صورت خود را تحریک می‌کنید که مسئول چشمک زدن و نگه‌داشتن پلک شما هستند.

فشار نقاط حساس چشم

قسمت داخلی چشم را فشار دهید

با استفاده از انگشتان شست، به‌آرامی روی ناحیه بالای گوشه داخلی چشم، جایی که چین پلک شما شروع می‌شود را فشار دهید. به‌آرامی این نواحی را فشار دهید و رها کنید. این تمرین را 5 بار تکرار کنید. با انجام این کار، به کاهش فشار بین چشمان خود کمک می‌کنید.

فشار نقاط داخلی چشم

شقیقه‌های خود را ماساژ دهید

با استفاده از انگشتان میانی، ناحیه توخالی را که در شقیقه‌ها در کنار صورتتان قرار دارد با حرکت بالا و پایین ماساژ دهید. ماساژ این ناحیه را به مدت 1 دقیقه ادامه دهید. این کار می‌تواند به کاهش هرگونه تنش در شقیقه‌های شما کمک کند و احساس آرامش را برای شما به همراه داشته باشد.

ماساژ شقیقه ها

بهترین چشم پزشک شیراز کیست؟ لیست 10 تایی 1402

پشت سر را ماساژ دهید

با استفاده از نوک انگشتان اشاره، ناحیه‌ای که در پشت جمجمه قرار دارد، دقیقاً پشت چشم‌ها را به‌آرامی ماساژ دهید. مراقب باشید به‌شدت فشار ندهید زیرا این یک نقطه حساسیت زیادی دارد. ماساژ این ناحیه را به مدت 1 دقیقه ادامه دهید.

استفاده از تکنیک‌های ساده در برنامه روزانه این ورزش چشم برای حفظ سلامت چشم‌ها با ماساژ دادن آن‌ها بسیار عالی است.

فواید ماساژ چشم چیست؟

ماساژ چشم چه فایده‌ای دارد و با این کار، از چه مزایایی می‌توان بهره‌مند شد؟

فواید ماساژ چشم

1. تسکین سردرد و فشار چشم

باگذشت زمان، خستگی چشم، چه به دلیل روشنایی بیش از حد باشد یا کمبود آن، می‌تواند باعث سردردهای جدی شود. همچنین نشستن طولانی‌مدت در پشت سیستم، می‌تواند این مشکل را به وجود بیاورد. با ماساژ چشم، می‌توانید خستگی چشمان را رفع کنید و از سردردهای ناشی از آن، جلوگیری کنید. با ماساژ چشم،  خون و مواد مغذی بیشتری به چشم شما می‌رسند که این موضوع باعث کاهش درد و خستگی می‌شود. اگر تمایل دارید با ماساژ برای سردرد آشنا شوید به مقاله «ماساژ سردرد» مراجعه کنید.

2. ماساژ چشم برای رفع خستگی و خشکی چشم

ماساژ هوشمند چشم، گردش خون را در چشم‌های شما تقویت می‌کند، چشم‌های شما را تحریک می‌کند و به‌آرامی روی نقطه مناسب فشار می‌آورد و به چشمان شما استراحت کامل می‌دهد. نتیجه قرمزی، خارش، خشکی و خستگی چشم‌ها ناشی از خیره شدن طولانی‌مدت به صفحه‌های دیجیتال است. در طول روز، ماساژ ملایم چشم، چشمان شما را شاداب و هیدراته نگه می‌دارد، و باعث تولید اشک‌ طبیعی می‌شود. به همین دلیل، با این کار می‌توان از خشک شدن چشم جلوگیری کرد.

3. درد عضلات چشم را تسکین می‌دهد

کره چشم شما شش ماهیچه دارد. این ماهیچه‌ها به‌گونه‌ای عمل می‌کنند تا شما بتوانید به طور مؤثر به اطراف نگاه کنید. علاوه بر این، دو ماهیچه دارید که دائماً پلک می‌زنند تا آلودگی، رطوبت و گرد و غبار به چشم‌های شما آسیب نرسانند. با پلک زدن، چشمان شما مرطوب می‌شود و اشک حاوی آنتی‌بادی‌های قدرتمندی است که از چشمان شما در برابر عفونت محافظت می‌کند.

پس از همه این‌ها، منطقی است که چند دقیقه در طول روز برای کاهش هرگونه ناراحتی عضلانی اطراف چشم وقت بگذارید. ماساژ چشم از فشار نرم برای هدف قرار دادن و تسکین حساس‌ترین نواحی چشم استفاده می‌کند و این امکان را فراهم می‌کند تا احساس آرامش بیشتری در عضلات چشم، نسبت به قبل داشته باشید.

4. حمایت از سلامت بینایی با ماساژ چشم

با ماساژ چشم برای تقویت بینایی می‌توانید از سلامت بینایی خود حمایت کنید. ماساژ چشم به بهبود گردش خون در اطراف چشم شما کمک کنند. علاوه بر این، طب فشاری، عضلات ناحیه چشم را در اختلالاتی مانند گلوکوم در امان نگه می‌دارد. همچنین ماساژ چشم بعد از عمل پلک نیز از سوی بسیاری از پزشکان توصیه می شود.

5. پف چشم و حلقه‌های تیره را کاهش می‌دهد

پیری، رژیم غذایی و آلرژی‌ها همگی عواملی هستند که به سیاهی دور چشم و پف چشم منجر می‌شوند. کمبود خواب یا خستگی عمومی نیز ممکن است دلایل دیگر باشد. ماساژ چشم، با بهبود گردش خون، می‌تواند از بروز چنین مشکلی جلوگیری کند. برای رفع تیرگی و گودی دور چشم مقاله «درمان گودی زیر چشم» را مطالعه نمایید.

راه کارهایی که برای بهبود بینایی مفید است

بهبود گردش خون برای پیشانی و شقیقه‌ها خستگی چشم را رفع خواهد کرد. برای تقویت بینایی، ویتامین‌های آ و ث مفیدند. ازآنجاکه خوردن سالاد‌های تازه به میزان کافی جهت تأمین ویتامین‌های لازم برای دید چشم، دشوار است، استفاده از آب‌میوه توصیه می‌شود. در ادامه به راه‌هایی که برای این کار توصیه می‌شود، پرداخته‌ایم:

ماساژ چشم برای تقویت بینایی

1. تحریک کلیه‌ها برای تقویت چشم‌ها

دو عضو مهم که عملکرد طبیعی چشم‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، کلیه‌ها هستند. با ماساژ دادن می‌توانید کانون‌های حساس واکنشی که در مرکز دست‌ها و پاها قرار دارند، کلیه‌ها را تحریک کنید.

تصویر 10 و 13 را ببینید. تصویر ۷ و 9 نمایانگر مراکز بازتابی مربوط به کلیه‌ها هستند که می‌توانید با ماساژ دادن آن‌ها، چشم‌ها را تحریک کنید.

2. ماساژ ماهیچه‌های روی پیشانی

این روش را در مورد هر دو چشم انجام دهید. سپس به‌طرف ماهیچه‌های روی پیشانی (دقیقاً در بالای ابروها) بروید. درصورتی‌که در این ناحیه، سلسله عضلات منقبض شده‌ای را احساس کردید، متوجه خواهید شد که ماهیچه‌ای را که احتمالاً مانع جریان طبیعی انرژی الکتریکی در مسیر مراکز حساس واکنشی است، پیدا کرده‎اید. فشردن این ماهیچه ممکن است کاملاً دردناک باشد، زیرا مسیر انرژی الکتریکی حیاتی، مسدود می‌شود.

ماساژ دادن مراکز بازتابی اطراف چشم‌ها می‌تواند به بهبود و اصلاح چشم‌های بدحالت و بیرون زده و چشم‌هایی که نسبت به نور حساس هستند و آسیب دیده‌اند و همچنین چشم‌های موربی که در اثر کشیدگی و فشار عضله دچار آسیب شده‌اند، کمک کند.

ماساژ دادن و ضربه زدن آرام بر روی سر نیز می‌تواند زندگی جدیدی را برای چشم‌ها به وجود آورد (به قسمت تحریک مراکز حساس روی سر نگاه کنید).

پیشنهاد می‌کنیم برای رفع خستگی‌تان مقاله «آموزش ماساژ برای رفع خستگی» را مطالعه کنید.

3. محلول کاملاً طبیعی شستشوی چشم

روش دیگر که به چشم کمک می‌کنند تا به حالت طبیعی خود بازگردد، استفاده از عسل است. فقط یک قطره عسل رقیق در چشمان خود بریزید. ظرف مدت بسیار کوتاهی متوجه بهبود دید خود خواهید شد. ابتدا چشمان شما را برای چند ثانیه مانند آتش می‌سوزاند، اما با ریزش اشک، چشم‌ها شسته می‌شود. نقل قولی که در این مورد وجود دارد، به شرح زیر است:

 یک بار دچار شب کوری شدم و تصمیم گرفتم از این روش استفاده کنم. مدت کوتاهی پس از استفاده مجبور به رانندگی در تاریکی شب شدم. جالب اینکه دید من در رانندگی، مانند دید من حین رانندگی در روشنایی روز بود. این ماجرا سال‌ها پیش اتفاق افتاد و من هنوز می‌توانم به‌خوبی در شب ببینم. فقط برای مدت تقریباً ۱۰ روز از عسل استفاده کردم و بعد به علت مشغله کاری، استفاده از آن را فراموش کردم.

ماساژ دور چشم را به کمک لناسپا یاد بگیرید!

4. لمس چشم با کف دست

روش دیگری که به دید چشم کمک می‌کند، پوشاندن آن با کف دست است. شما نیز می‌توانید با استفاده از این روش دید خود را تقویت کنید. برای به کار بردن این روش، کف دست‌های خود را روی هر یک از چشم‌ها بگذارید. به این صورت که انگشتان دو دست خود را به‌صورت ضربدر در یکدیگر فرو ببرید. یعنی انگشتان خود را در همدیگر قفل کنید؛ به‌طوری‌که هیچ‌گونه روشنایی در میدان دید نداشته باشید. بعد چشم‌های خود را در داخل کف دست باز نگه دارید. چند دقیقه صبر کنید و مطمئن شوید که در تاریکی کامل نگاه می‌کنید. همچنین این روش اثر آرام‌بخشی برای تمام سیستم عصبی دارد. در صورت تمایل چندین بار این عمل را انجام دهید.

 5. رفع نقص پا

شاید زیاد شنیده باشید که می‌گویند، پا قلب دوم است. شاید جالب باشد بدانید که سلامت پا، بر روی سلامت بینایی نیز تأثیر می‌گذارد. برای یادگیری ماساژ پا به مقاله «آموزش ماساژ پا برای رفع خستگی» مراجعه کنید.

نقل قولی که در این زمینه وجود دارد، به شرح زیر است:

برادر من در پای چپ خود مشکل داشت. پای او پیچ می‌خورد و معمولاً به زمین می‌افتاد. وقتی پسرم به دنیا آمد، او نیز همین مشکل را داشت. متوجه شدم که چشم چپ او نیز انحراف دارد. پاشنه‌ای بلند برای کفش او ساختم تا پایش راست بایستد. وقتی پای او به وضعیت متعادل برگشت، متوجه شدم چشم او نیز درمان شده است.

سخن پایانی

ماساژ چشم از کار‌هایی است که در راستای رفع خستگی چشم، رفع خشکی چشم، بهبود بینایی و … صورت می‌گیرد. در کل، چشم انسان یکی از حساس‌ترین بخش‌ها در کل اعضای بدن به‌حساب می‌آید که لازم است در راستای تقویت و سلامت آن، کارهایی صورت بگیرد.

راه‌هایی نظیر مصرف انواع ویتامین A و C، انجام برخی تمرینات خانگی و برخی حرکات ماساژ، برای تقویت بینایی و چشم‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. همچنین ماساژ برخی نقاط حساس بدن که تأثیر غیرمستقیم بر روی بینایی دارد نیز می‌تواند در بهبود عملکرد بینایی و همچنین رفع خستگی‌های چشم مؤثر باشد.

در اینجا آموزش ماساژ چشم به‌صورت مرحله به مرحله بررسی شد که اگر قصد انجام این کار را داشته باشید، می‌توانید از آن بهره‌مند شوید. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در رابطه با ماساژ چشم در اختیار شما قرار داده باشیم. همچنین درصورتی‌که سؤالی در این زمینه برای شما وجود داشت، در قسمت نظر‌ها آن را برای ما ارسال کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا