سلامت

روش تشخیص بارداری در روزهای اول

تا چه حد با انواع روش تشخیص بارداری در روزهای اول آشنایی دارید؟ بسیاری از بانوان تنها به بررسی علائم بارداری برای تشخیص حاملگی در روزهای اول بسنده می‌کنند. علاوه بر بررسی علائم شایع بارداری، آزمایشات متفاوتی نیز به عنوان معتبرترین روش تشخیص بارداری در روزهای اول انجام می‌شوند که می‌توانند به شما اطمینان دهند که آیا باردار هستید یا خیر. در این مقاله، انواع روش تشخیص بارداری در روزهای اول، از علائم بارداری گرفته تا انواع تست بارداری را به شما عزیزان معرفی کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

روش تشخیص بارداری در روزهای اول

تشخیص بارداری در روزهای اول از طریق توجه به علائم رایج و نادر بارداری امکان پذیر است. افراد مختلف ممکن است در روزهای اول بارداری، علائمی متفاوت را تجربه کنند؛ بنابراین سعی نکنید شرایط خود را با شرایط دوست و آشنایی که بارداری را تجربه کرده‌اند مقایسه کنید. ممکن است شما دچار علائمی شوید که آنها هرگز تجربه نکرده‌اند و بالعکس.

چطوری بفهمم باردارم برای درک این موضوع، این بلاگ را مطالعه نمایید

روش تشخیص بارداری در روزهای اول

شایع ترین علائم بارداری در روزهای اول

از عمده‌ترین علائم بارداری که می‌توانند به شما در تشخیص بارداری در روزهای اول کمک کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تأخیر پریود

 عقب افتادن قاعدگی یکی از اصلی‌ترین روش تشخیص بارداری در روزهای اول است. اگر لقاح اتفاق افتاده باشد، هورمون‌هایی توسط بدن شما تولید می‌شود که از تخمک گذاری دوباره و یا ریزش دیواره رحم جلوگیری می‌کنند. در نتیجه، چرخه پریود شما متوقف شده و دیگر پریود نخواهید شد. اگر باردار باشید، قاعدگی را تجربه نخواهید کرد تا بعد از آنکه نوزاد شما متولد شود. به همین دلیل است که توقف قاعدگی باعث می‌شود بانوان در تشخیص بارداری در روزهای اول دچار شک و تردید شوند. البته عواملی مانند استرس، رژیم غذایی، مشکلات هورمونی و یا کیست تخمدان نیز می‌توانند قاعدگی را عقب بیندازند.

 سیکل قاعدگی چیست و چگونه می‌توان محاسبه چرخه قاعدگی و بارداری را انجام داد؟ با این بلاگ همراه باشید

تکرر ادرار

 در روزهای اولیه بارداری ممکن است متوجه شوید که نسبت به قبل بیشتر ادرار می‌کنید. این امر بدین دلیل است که بدن شما خون رسانی را افزایش داده است و به دلیل افزایش گردش خون، فعالیت کلیه‌های شما برای فیلتر کردن خون نیز افزایش می‌یابد. در عمل فیلتر خون، مواد سمی و زائد از خون شما جدا شده و به صورت ادرار دفع می‌شود و در نتیجه دائماً احساس ادرار دارید.

علائم بارداری در روزهای اول

احساس خستگی

 بسیاری از افراد در اوایل بارداری شدیداً احساس خستگی می‌کنند. این نشانه بارداری به دلیل سطح بالای هورمون پروژسترون رخ می‌دهد. مانند سایر علائم تشخیص بارداری در روزهای اول، خستگی در سه ماه دوم بارداری یا پس از هفته سیزدهم بهبود می‌یابد. با این حال، برای بسیاری از افراد در سه ماهه سوم دوران بارداری دوباره بازمی گردد.

حالت تهوع صبح، ظهر و شب

 تصور بیشتر افراد این است که یکی از انواع روش تشخیص بارداری در روزهای اول، حالت تهوع صبحگاهی است. حالت تهوع بارداری ممکن است در هر ساعتی در روز اتفاق بیفتد و صرفاً نباید حتماً وقتی از خواب بیدار می‌شوید آن را تجربه کنید. البته بیشتر متخصصین می‌گویند که حالت تهوع صبحگاهی، دو هفته پس از لقاح تجربه می‌شود. البته باز هم باید تأکید کنیم که همه افرادی که باردار هستند این حالت را تجربه نخواهند کرد و حتی ممکن است شدت و تعداد حالت تهوع‌های بارداری از فرد به فرد متغیر باشد. اگر در پی حالت تهوع‌های شدید، استفراغ ممتد را نیز تجربه می‌کنید، بهتر است با پزشک زنان در ارتباط باشید. حالت تهوع ممکن است مانع غذا خوردن و نوشیدن آب شود، در نتیجه ممکن است به مشکلاتی مانند کم آبی و سوءهاضمه دچار شوید.

مقاله پیشنهادی: در رژیم پسردار شدن فوری چه مواد غذایی باید مصرف گردد؟

حالت تهوع از علائم بارداری در روزهای اول

تورم و درد سینه

 از دیگر روش تشخیص بارداری در روزهای اول، توجه به حساسیت سینه‌ها است. البته همه بانوان می‌دانند که حساس بودن سینه ممکن است روزهای قبل از شروع دوره قاعدگی نیز اتفاق بیفتد. اگر باردار باشید نیز، سینه‌های شما متورم و دردناک خواهد بود. شما حتی ممکن است احساس کنید سایز سینه شما افزایش یافته و سینه‌بند قبلی شما، کوچک‌تر و تنگ به نظر برسد. همچنین نوک پستان شما متورم و تیره می‌شود و درد شدیدی را در این ناحیه احساس خواهید کرد.

 به یاد داشته باشید، تنها روش تشخیص بارداری در روزهای اول مطمئن، انجام آزمایش بارداری یا انجام سونوگرافی توسط پزشک است.

راه های جلوگیری از بارداری مختلفی وجود دارد. برای تصمیم گیری اینکه کدام روش برای شما مناسب است، این بلاگ را از دست ندهید

علائم کمتر شایع بارداری در روزهای اول

برخی علائم دیگری برای تشخیص بارداری در روزهای اول وجود دارد که البته چندان هم رایج نیستند. همانند علائم رایج بارداری، این علائم نیز ممکن است از فرد به فرد متفاوت بوده و یا هرگز اتفاق نیفتد. مهم است که همیشه این را به یاد داشته باشید که شرایط جسمانی افراد با یکدیگر متفاوت بوده و علائم بارداری را متفاوت تجربه می‌کنند. از علائم کمتر شایع تشخیص بارداری در روزهای اول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

لکه بینی

  حدود 10 روز پس از آنکه لقاح انجام شده باشد، ممکن است لکه بینی داشته باشید. البته این جای نگرانی نیست و به دلیل شکل‌گیری جنین در رحم اتفاق می‌افتد. بسیاری از افرادی که باردار هستند این لکه بینی را برحسب پریود شدن گذاشته و تصور می‌کنند که باردار نیستند. توجه کنید در صورتی خونریزی نشانه‌ای از عدم بارداری است که مانند روزهای عادی پریود باشد نه اینکه لحظه‌ای لکه بینی داشته باشید و دوباره پاک شوید.

سردرد و سرگیجه

 به دلیل تغییرات هورمونی در بدن و افزایش حجم خون در بدن، ممکن است زمان‌هایی احساس سرگیجه و سردرد داشته باشید. البته از آنجایی که سردرد و سرگیجه علائم بسیاری از بیماری‌ها است، نمی‌توانید این روش تشخیص بارداری در روزهای اول را معتبر بشمارید.

تشخیص بارداری در روزهای اول

انقباض و گرفتگی زیر شکم

 ممکن است شما گرفتگی‌های خفیف و شبیه به دوران پریود یا قبل از شروع پریود را تجربه کنید که گهگاه می‌آیند و می‌روند. اگر این گرفتگی‌ها عمدتاً در یک طرف بدن شما احساس می‌شوند یا غیرقابل تحمل هستند، لازم است که فوراً با پزشک متخصص زنان تماس بگیرید. چرا که ممکن است به بارداری خارج رحم دچار شده باشید.

نوسانات خلقی

 دلیل این امر مشخص است. سطح هورمون‌های زنانه دچار تغییر شده است؛ بنابراین بدیهی است که گاهی استرس داشته باشید، احساس افسردگی را تجربه کنید یا افکار منفی به سراغتان بیاید. البته از آنجایی که این علائم بسیار شبیه به علائم سندروم پیش از قاعدگی یا PMS هستند، نمی‌توان به روش تشخیص بارداری در روزهای اول اعتماد کرد.

تشخیص حاملگی در روزهای اول

احتقان بینی

 گفته می‌شود احتقان بینی که یکی از علائم نادر تشخیص بارداری در روزهای اول است، به دلیل افزایش سطح هورمون و افزایش خون در بدن اتفاق می‌افتد. ممکن است حس کنید که بینی شما مانند سرماخوردگی، گرفتگی دارد و گاهی هم به دلیل خشک شدن مخاط بینی ممکن است خونریزی بینی را تجربه کنید.

نفخ شدید یا خفیف

 افزایش هورمون در بدن بانوان، هنگامی که باردار شده‌اند، منجر به نفخ و دفع گاز معده به طور ممتد می‌شود. البته بسیاری از افراد این علائم را ممکن است از هفته 14 بارداری تجربه کنند در نتیجه به این روش تشخیص بارداری در روزهای اول اعتمادی نیست.

برای آموزش تصویری ماساژ بارداری این بلاگ را از دست ندهید

آکنه یا تغییرات پوستی

 افزایش هورمون‌ها و حجم خون شما دلیل بر هر گونه تغییرات پوستی است که تجربه می‌کنید. در حالی که برخی از افراد در دوران بارداری پوستی شفاف‌تر و درخشان‌تر دارند، برخی دیگر ممکن است با آکنه و جوش‌های فراوان مواجه شوند.

دیگر راه های تشخیص بارداری در روزهای اول

راه های دیگری که می‌توان با آن ها از بارداری اطمنیان حاصل کرد، به شرح زیر است:

تشخیص بارداری در روزهای اول با بی بی چک

ساده‌ترین روش تشخیص بارداری در روزهای اول، استفاده از بی بی چک است. تست‌های بارداری از طریق تشخیص سطحی مشخص از گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) در ادرار شما عمل می‌کنند. به محض اینکه متوجه شدید پریود شما تأخیر دارد، می‌توانید از بی بی چک استفاده کنید. البته به توصیه متخصصین، بهتر است حداقل یک هفته پس از اتمام دوره معمولی پریود خود صبر کنید تا نتیجه دقیق‌تری بگیرید.

تشخیص بارداری در روزهای اول با بی بی چک

تشخیص حاملگی در روزهای اول از طریق آزمایش خون

آزمایش خون، دقیق‌ترین روش تشخیص بارداری در روزهای اول است. در آزمایش خون برای بارداری، کوچک‌ترین میزان هورمون بارداری نیز مشخص می‌شود و این آزمایش از 7 تا 10 روز بعد از روزی که احتمال می‌دهید لقاح اتفاق افتاده است، نتیجه دقیقی در اختیار شما قرار می‌دهد.

تشخیص حاملگی در روزهای اول از طریق آزمایش خون

تشخیص حاملگی در روزهای اول از طریق سونوگرافی

دیگر روش تشخیص بارداری در روزهای اول، سونوگرافی است. پزشک زنان از طریق سونوگرافی واژینال به شما می‌گوید که آیا باردار هستید یا خیر، آیا این بارداری خارج رحم است یا به بارداری پوچ دچار شده‌اید. البته باید توجه کنید که این روش تشخیص حاملگی در روزهای اول، تنها از یک هفته بعد از عقب افتادن پریود شما مؤثر است و قبل از آن جواب قطعی نخواهید گرفت.

تشخیص حاملگی در روزهای اول از طریق سونوگرافی

علائم بارداری چه موقع شروع می‌شود؟

همان‌طور که توضیح دادیم، رایج‌ترین روش تشخیص بارداری در روزهای اول این است که فرد بررسی کند که آیا علائم بارداری را تجربه می‌کند یا خیر.

برخی از افراد در عرض چند روز پس از لقاح احساس بارداری می‌کنند، در حالی که افراد دیگر تا هفته‌ها پس از مثبت شدن تست بارداری احساس بارداری نمی‌کنند. علائم بارداری بین افراد و حتی در بین بارداری‌ها متفاوت است.

بنابراین، با توجه به آنچه گفته شد، در اینجا جدول زمانی میانگین علائم بارداری، بر اساس یک چرخه معمولی 28 روزه قاعدگی را برای شما آماده کرده‌ایم:

حدود 14 روز پس از آخرین قاعدگی ممکن است لقاح صورت بگیرد (اگر رابطه محافظت نشده داشته باشید)

17 روز یا بیشتر پس از آخرین قاعدگی: حساسیت به بو، حساس شدن سینه‌ها، خستگی، افزایش دمای بدن را تجربه خواهید کرد (اگر لقاح اتفاق افتاده باشد).

20 تا 26 روز پس از آخرین قاعدگی: خونریزی لانه گزینی یا لکه بینی و ترشحات غلیظ از دهانه رحم را تجربه می‌کنید.

28 تا 35 روز پس از آخرین قاعدگی: تکرر ادرار و نوسانات خلقی شروع می‌شود و متوجه می‌شوید که پریود شما به تأخیر افتاده است.

35 روز یا بیشتر پس از آخرین قاعدگی: سایر علائم رایج و غیر شایع بارداری ممکن است در هر زمانی از سه ماهه اول بارداری را تجربه کنید.

تشخیص حاملگی در روزهای اول

ماساژ پرینه چیست و چگونه انجام می‌شود؟ با این بلاگ همراه باشید

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی بلاگ لنداسپا، انواع روش تشخیص بارداری در روزهای اول را به شما عزیزان معرفی کرده‌ایم. همچنین توضیح دادیم که کدام روش تشخیص بارداری در روزهای اول نتیجه دقیق‌تری داشته و می‌تواند تعیین کند که آیا باردار هستید یا خیر.

افراد، شرایط جسمانی متفاوتی دارند؛ بنابراین، هر فرد ممکن است در دوران بارداری علائمی متفاوت را تجربه کند. در نتیجه نمی‌توانید برای تشخیص حاملگی در روزهای اول، تنها به این علائم بسنده کنید و لازم است تست‌های بارداری مانند بی بی چک، آزمایش خون یا سونوگرافی را امتحان کنید تا از بارداری خود اطمینان حاصل کنید.

خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بهترین روش تشخیص بارداری در روزهای اول چیست؟

بسیاری از علائم بارداری اولیه با علائم سایر شرایط پزشکی و همچنین علائم چرخه قاعدگی معمولی شما همپوشانی دارند. علائم قبل از قاعدگی می‌تواند بسیار شبیه به علائم بارداری باشد. همچنین ممکن است پریود شما تأخیر داشته باشد و باردار نباشید. به همین دلیل است که بهترین روش شخیص بارداری در روزهای اول را سونوگرافی، آزمایش خون یا بی بی چک می‌دانند

آیا تشخیص بارداری در روزهای اول و قبل از پریود امکان پذیر است؟

بله شما می‌توانید قبل از اینکه متوجه شوید که دوره قاعدگی شما به تأخیر افتاده است، احساس بارداری کنید. برخی افراد این تجربه را داشته‌اند که علائم بارداری را در عرض یک هفته پس از لقاح (حدود یک هفته قبل از عقب افتادن زمان پریود) احساس کرده‌اند.

3.4/5 - (50 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا