سلامت

چطوری بفهمم باردارم؟ شناخت علائم بارداری

چطوری بفهمم باردارم ؟ این سؤالی است که اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید یا اینکه در حال تلاش برای باردار شدن هستید، ذهن شما را مشغول می‌کند. برخی از علائم رایج بارداری بسیار شبیه به علائم پی ام اس هستند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد پیش از پریود، تصور می‌کنند که باردار هستند؛ اما متوجه می‌شوند که تصورشان غلط بوده است. پاسخ‌های متفاوتی برای سؤال ” چطور بفهمم باردارم؟ ”  وجود دارد. برخی روش‌ها تا حدودی مؤثر بوده و برخی دیگر به طور قطعی مشخص می‌کنند که آیا باردار هستید یا خیر. اگر شما هم می‌پرسید که چطوری بفهمم باردارم، با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ سؤال خود را پیدا کنید.

روش‌های تشخیص بارداری

روش‌های متعددی برای اینکه تشخیص دهید که آیا باردار هستید یا خیر وجود دارد. اگر به هر دلیلی به بارداری خود شک دارید و می‌خواهید بدانید ” از کجا بفهمم باردارم؟” به شما پیشنهاد می‌کنیم در اولین فرصت با پزشک زنان در ارتباط باشید تا به طور قطعی پاسخ این سؤال برای شما روشن شود. در هر صورت، مجموعه‌ای از علائم کلی می‌تواند به شما در تشخیص کمک کند که در ادامه هرکدام را توضیح می‌دهیم.

روش‌های تشخیص بارداری

برای شناخت راه های جلوگیری از بارداری این بلاگ را از دست ندهید

تشخیص از روی علائم رایج بارداری

از اولین علائمی که ممکن است نشانه‌ای از باردار بودن شما باشد، عقب افتادن دوره قاعدگی یا پریود است. این یکی از علائمی است که اگر باردار باشید حتماً تجربه می‌کنید اما هرگونه تعویق در قاعدگی دلیل بر بارداری نیست. بیماری‌هایی که قدرت بدنی شما را تضعیف می‌کند، اختلالات هورمونی، تغییر ناگهانی شرایط جوی و حتی استرس می‌توانند منجر به عقب افتادن پریود شوند. از دیگر علائم احتمالی بارداری می‌توان موارد زیر را در نظر گرفت:

حالت تهوع صبحگاهی

 بسیاری از بانوانی که تجربه بارداری دارند، نه‌تنها در صبحگاه، بلکه هر مانی از روز حالت تهوع شدید یا خفیفی را تجربه کرده‌اند. در برخی موارد ممکن است دچار استفراغ نیز شده باشید؛ اما بیشترین حالت تهوعی که تجربه می‌کنید معمولاً بدون استفراغ است. این حالت ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب، شنیدن بوهای خاص، خوردن غذا یا حتی آب، هنگام ناراحتی یا عصبانیت نیز رخ دهد.

تهوع صبحگاهی از علائم بارداری

خستگی

 اگر باردار باشید، ممکن است بدون دلیل خاصی یا بدون انجام فعالیتی سنگین، احساس خستگی کنید. اغلب متوجه می‌شوید که امور معمولی روزانه، شما را به شدت خسته می‌کند در حالی که در گذشته چنین حسی را تجربه نمی‌کردید.

در صورتی که قصد دارید با تکنیک‌های ماساژ دادن یک خانم باردار آشنا شوید، آموزش ماساژ بارداری را در این مقاله آموزش ببینید

حساسیت سینه

 یکی از علائم بارداری، حساس شدن سینه‌ها است. ممکن است کوچک‌ترین تماس با سینه برای شما بسیار دردناک باشد. گاهی اوقات حتی نمی‌توانید سینه‌بند بپوشید و ممکن است حتی هنگام راه رفتن یا حرکت بازوهایتان درد احساس کنید. بسیاری از بانوان پیش از شروع پریود چنین دردی را تجربه می‌کنند در نتیجه این دلیلی قطعی برای بارداری نیست.

از کجا بفهمم باردارم؟ حساسیت سینه

تغییر ذائقه

 ممکن است احساس کنید دلتان می‌خواهد غذاهایی را امتحان کنید که تا به امروز از آنها متنفر بودید یا حتی برعکس، خوردن غذاهایی که قبل از این برای شما خوشایند بود، موجب آزار شما شده و یا حتی حالت تهوع و استفراغ به دنبال داشته باشد.

سرگیجه

 به دلیل کاهش فشار خون در اوایل بارداری، ممکن است گاهی احساس سرگیجه کنید به قدری که شاید نتوانید بایستید و ترجیح دهید که بنشینید یا دراز بکشید.

چطور بفهمم باردارم؟

تشخیص بارداری از طریق آزمایش

از طریق تست و آزمایش، چگونه بفهمم باردارم؟ سه نوع آزمایش برای تشخیص بارداری وجود دارد که هرکدام باید در زمان مشخصی انجام شوند تا پاسخی قطعی به سؤال شما بدهد:

 • تست بارداری خانگی

 هنگامی که شما باردار می‌شود، هورمونی به نام اچ‌سی‌جی (hCG) ترشح می‌شود. تست بارداری خانگی میزان این هورمون در ادرار شما را معیار قرار می‌دهد. برخی از این تست‌ها پس از یک روز از عقب افتادن پریود و برخی قبل از عقب افتادن این دوره نتیجه می‌دهند. هرگونه خطایی در راستی نتیجه تأثیر دارد، ممکن است تست دچار مشکل باشد یا ممکن است میزان هورمون کافی نباشد و منفی کاذب دریافت کنید.

 • آزمایش ادرار

 این آزمایش نسبت به تست خانگی دقت بیشتری ندارد؛ اما تفاوت در این است که پزشک می‌تواند هرگونه خطایی که در نتیجه تأثیرگذار باشد را تشخیص دهد.

 • آزمایش خون

 آزمایش خون با اندازه گیری کمی میزان هورمون بارداری، جوابی قطعی به شما می‌دهد. البته بازهم ممکن است یک سری عوامل در منفی یا مثبت بودن نادرست آزمایش تأثیرگذار باشند که برای اطمینان بیشتر بهتر است بافاصله، باری دیگر آزمایش دهید.

تشخیص بارداری

سیکل قاعدگی چیست و چگونه می‌توان محاسبه چرخه قاعدگی و بارداری را انجام داد؟ با این بلاگ همراه باشید

قبل از عقب افتادن پریود چطوری بفهمم باردارم؟

با چند بار استفاده از تست بارداری خانگی می‌توانید شک خود را برطرف کنید. اگر علاقه‌ای به استفاده از این تست را ندارید، می‌توانید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • سینه‌های شما با کوچک‌ترین تماسی درد می‌گیرند
 • احساس گرسنگی بیش از حد دارید.
 • بوی برخی غذاها شما را آزار می‌دهد.
 • ممکن است گهگاهی دچار حالت تهوع شوید، بخصوص وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید.
 • دچار تنگی نفس یا مشکلات تنفسی می‌شوید.
 • گهگاهی خستگی مفرط یا سرگیجه را تجربه می‌کنید.
 • دچار خونریزی لکه‌ای از رحم شده‌اید.
 • احساس درد پریود دارید؛ اما پریود نمی‌شوید.
 • هنگام غذا خوردن مزه آهن احساس می‌کنید.
 • خلق و خو شما به‌سرعت تغییر می‌کند، خیلی زود عصبانی یا غمگین می‌شوید.

هر کدام از این علائم می‌توانند نشانه‌ای از یک بیماری یا مشکل جسمانی یا روحی باشند و نمی‌توان به قطعیت گفت که شما باردار هستید یا خیر. اگر بیشتر این موارد را هم‌زمان در یک دوره‌ای مشاهده کردید، بهتر است برای اطمینان بیشتر آزمایش دهید یا با پزشک مشورت کنید.

بدون انجام آزمایش چطور بفهمم باردارم؟

علاوه بر زیر نظر داشتن علائم رایجی که نشان‌دهنده بارداری هستند، باید دقت کنید که چه مدت پریود شما عقب افتاده است. عقب افتادن پریود در صورتی که باردار باشید، می‌تواند از هفت روز بیشتر باشد. اگر کمتر از هفت روز است که پریود شما عقب افتاده بهتر است کمی صبر کنید. همچنین ممکن است به دلایلی مانند بیماری‌های جسمانی و شایع مانند آنفولانزا، اختلالات هورمونی یا کیست رحم و برخی شرایط روحی، پریود شما عقب بیفتد. در نتیجه اگر پریود شما بیش از یک هفته تأخیر داشت و علائم شایع را نیز تجربه کردید، به احتمال زیاد باردار هستید؛ اما همچنان نمی‌توان قطعی به این سؤال پاسخ داد.

 یکی از ماساژ‌هایی که برای دوران بارداری توصیه می‌شود، ماساژ پرینه است. برای آموزش این ماساژ، این بلاگ را مطالعه نمایید

چطور بفهمم باردارم یا دارم پریود می ‌شوم؟

همان‌طور که در مقاله اشاره کردیم، بسیاری از علائم بارداری مشابه علائم سندروم پیش از قاعدگی یا پی ام اس هستند؛ بنابراین بسیار مشکل است که بخواهید با توجه به این علائم تشخیص دهید که آیا باردار هستید یا صرفاً سندروم پیش از پریود را تجربه می‌کنید؛ بنابراین بهترین روش استفاده از تست‌های معتبر خانگی است. در هنگام استفاده از این تست‌ها بهتر است اولین ادرار روز شما باشد و همچنین از منقضی نشدن تست اطمینان حاصل کنید.

انواع تست‌ های بارداری خانگی

متأسفانه، امروزه اگر به دنبال پاسخ سؤال ” چجوری بفهمم باردارم؟ ” باشید ممکن است با برخی از دستورالعمل‌های خانگی برای ساخت تست بارداری مواجه شوید. تست بارداری با نمک، سرکه، خمیر دندان، شکر، شامپو، وایتکس و غیره فاقد اعتبار هستند و هیچ گونه متخصصی هرگز چنین تست‌های بارداری خانگی را تأیید نکرده است. برخی از این تست‌ها برای افراد در شرایط یکسان نتیجه متفاوتی داشته و برخی دیگر چه برای زنان باردار و چه برای زنانی که باردار نیستند نتایج یکسانی به همراه داشته است.

انواع تست‌ های بارداری خانگی

سخن پایانی

در این مقاله از مجموعه مقالات آموزشی لند اسپا، سعی داشتیم توضیح دهیم که انواع روش‌های تشخیص بارداری، چگونه می‌توانند بانوان را از بارداری یا عدم بارداری آگاه کنند. ” چطوری بفهمم باردارم؟ ” سؤالی است که حداقل یک بار برای هر خانمی پیش می‌آید و بهتر است قبل از آنکه با روش‌های عجیب و غریب تشخیص بارداری مواجه شوید، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

4/5 - (71 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا