سلامتسلامت جنسی

9 مورد از راه های جلوگیری از بارداری + روش های غیرهورمونی

راه های جلوگیری از بارداری مختلفی وجود دارد. تصمیم گیری اینکه کدام روش برای شما مناسب است شامل در نظر گرفتن تعدادی از مسائل از جمله راحتی، هزینه، عوارض جانبی احتمالی و برنامه های بارداری آینده شما است.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی از اصطلاح “پیشگیری از بارداری” برای اشاره به روش های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنند که در زمان رابطه جنسی استفاده می‌کنید. اینها شامل کاندوم (چه خارجی و چه داخلی) و همچنین دیافراگم، کلاهک دهانه رحم، اسفنج و اسپرم کش های واژینال است.

کاندوم همچنین به عنوان راه های جلوگیری از بارداری شناخته می‌شود. آنها از نظر فیزیکی مانع ورود اسپرم به رحم و رسیدن به تخمک برای لقاح می‌شوند یا به شکل دیگری مانع از آن می‌شوند. دیافراگم، کلاهک دهانه رحم و اسفنج همراه با اسپرم کش (ماده ای شیمیایی‌که اسپرم را از بین می برد) برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌شود.

راه های جلوگیری از بارداری

شکل کنترل بارداری‌که برای هر فرد مناسب است بسیار شخصی است و ممکن است تغییر کند. به گفته پزشکان، شما هرگز در یک نوع کنترل بارداری برگشت پذیر قرار نمی گیرید و همیشه می‌توانید به روش دیگری روی آورید. این وظیفه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما است که به شما کمک کند تا در هر یک از راه های جلوگیری از بارداری پیمایش کنید و در مورد اینکه چگونه ممکن است برای سبک زندگی، اهداف و نیازهای شما اعمال شود، راهنمایی بگیرید.

1. داروهای ضد بارداری هورمونی

داروهای ضد بارداری هورمونی از دو هورمون استروژن و پروژسترون برای جلوگیری از تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک) از تخمدان ها استفاده می‌کنند. این هورمون ها پوشش دهانه رحم را ضخیم می‌کنند، که مانع از حرکت کردن اسپرم در دهانه رحم می‌شود. این روش معمولا به عنوان بهترین راه های جلوگیری از بارداری به صورت دائمی استفاده می‌گردد.

پزشکان بر این باورند که  برای برخی افراد، استروژن موجود در برخی از داروهای ضد بارداری هورمونی می‌تواند خطر لخته شدن خون، فشار خون بالا و سکته را در صورت ترکیب با سایر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن یا سن بالای 35 سال افزایش دهد.

2. قرص ضد بارداری یکی از راه های جلوگیری از بارداری

در مورد قرص ها گزینه های مختلفی وجود دارد، اما همه آنها به دو دسته تقسیم می‌شوند: قرص های‌ترکیبی‌که حاوی استروژن و پروژسترون هستند و قرص های فقط پروژسترون.

قرص ضد بارداری یکی از راه های جلوگیری از بارداری

قرص های‌ترکیبی رایج ترین قرص ها هستند، اما شما و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود می‌توانید تعیین کنید که کدام نسخه برای شما مناسب است. همچنین شایان ذکر است که اگرچه شما باید هر نوع قرص ضدبارداری را روزانه مصرف کنید، برخی از آنها باید دقیقاً در زمان مشخصی هر روز مصرف شوند تا مؤثر واقع شوند.

 • مزایا : این قرص می‌تواند چرخه قاعدگی شما را تنظیم کند، گرفتگی عضلات را کاهش دهد و حتی آکنه را از بین ببرد. در صورت استفاده صحیح حدود 91 درصد موثر است.
 • معایب : اینگونه راه های جلوگیری از بارداری، هیچ محافظتی ازبیماری های مراقبتی یا STI ارائه نمی دهد، و شما باید متعهد شوید که آن را هر روز در زمان مشخصی مصرف کنید.
اگر به دنبال باز شدن قاعدگی و زودتر پریود شدن هستید مقاله «ماساژ برای پریود شدن»  را مطالعه کنید. 

3. پچ های‌کنترل بارداری

یکی از ساده ترین راه های جلوگیری از بارداری، استفاده از پچ می باشد. مانند قرص، پچ های ضدبارداری حاوی هورمون‌هایی هستند که از تخمک‌گذاری جلوگیری می‌کنند، اما در این مورد، لازم نیست هر روز یک قرص مصرف کنید. پچ‌ها روی بازو، شکم یا باسن قرار می‌گیرند و هورمون‌ها را در پوست ترشح می‌کنند.

پچ های‌کنترل بارداری

شما در طول یک سیکل قاعدگی سه پچ مختلف را می پوشید، هر هفته یک پچ قدیمی را با یک چسب تازه تعویض می‌کنید و سپس در هفته چهارم پریود می‌شوید. اگر می‌خواهید درباره سیکل قاعدگی بیشتر بدانید مقاله سیکل قاعدگی چیست را مطالعه کنید.

 • مزایا : 99 درصد موثر است و می‌تواند به تنظیم چرخه شما کمک کند.
 • معایب : از بیماری های مقاربتی پیشگیری نمی‌کند و باید به یاد داشته باشید که هر ماه نسخه خود را پر کنید.

4. حلقه های پیشگیری از بارداری

از راه های جلوگیری از بارداری، حلقه‌های پیشگیری از بارداری‌کوچک و انعطاف‌پذیری هستند که در داخل واژن شما قرار می‌گیرند و به طور مداوم هورمون‌ها را ترشح می‌کنند تا زمانی‌که از هفته قاعدگی خود عبور کنید. نکته مهم این است که در حین رابطه جنسی حلقه را بیرون نمی آورید.

 • مزایا : 91 درصد موثر است و می‌تواند راحت تر از قرص باشد و همین تأثیر را روی چرخه شما دارد.
 • معایب : محصولات حاوی سیلیکون یا روغن می‌توانند به حلقه Annovera آسیب برسانند و هیچ یک از این محصولات در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی‌کند.

5. ایمپلنت های پیشگیری از بارداری

یکی دیگر از راه های جلوگیری از بارداری، ایمپلنت پیشگیری است. ایمپلنت یک میله نازک است که در زیر پوست بازو قرار می گیرد و در طول سه تا پنج سال پروژسترون آزاد می‌کند و از شما در برابر بارداری محافظت می‌کند. اگر دوست دارید زودتر آن را منتشر کنید، این همیشه یک گزینه است. مانند IUD ها، ایمپلنت ها یک روش پیشگیری از بارداری برگشت پذیر طولانی اثر (LARC) هستند که به دلیل سهولت استفاده و کارایی شناخته شده هستند.

ایمپلنت های پیشگیری از بارداری

 • مزایا : 99.9 درصد در پیشگیری از بارداری موثر است. از آنجایی‌که فقط پروژسترون دارد، ممکن است برای برخی افراد بی خطرتر باشد و سه تا پنج سال طول بکشد.

6. کاندوم و دیافراگم یکی از راه های جلوگیری از بارداری

کاندوم از انواع روشهای جلوگیری از بارداری است که محافظت اضافی و برتری برای جلوگیری از عفونت های مقاربتی (STIs)  دارد و نوع سنتی آن که روی آلت تناسلی استفاده می‌شود، تنها گزینه شما نیست. کاندوم یک روش باورنکردنی برای پیشگیری از بارداری است اما متاسفانه همیشه از آن استفاده نمی‌شود. اکثر کاندوم ها از لاتکس، نوعی لاستیک ساخته شده‌اند. استفاده از روان‌کننده‌های مبتنی بر آب – به جای روان‌کننده‌های مبتنی بر روغن – با کاندوم‌های لاتکس بسیار مهم است، زیرا محصولات مبتنی بر روغن می‌توانند به مواد آسیب برسانند و کارایی آن را کاهش دهند.

کاندوم و دیافراگم یکی از راه های جلوگیری از بارداری

اگر شریک شما به لاتکس آلرژی دارند، می‌توانید کاندوم های ساخته شده از پلاستیک غیر لاتکس و پوست بره را پیدا کنید. اما به خاطر داشته باشید که کاندوم های پوست بره در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی‌کنند. کاندوم های‌کلاسیک برای پوشاندن آلت تناسلی و گرفتن مایع منی و همچنین محافظت از اندام تناسلی شریک جنسی در برابر تماس مستقیم طراحی شده‌اند.

 • مزایا : کاندوم های لاتکس و پلاستیکی در برابر بیماری های مقاربتی محافظت می‌کنند و به راحتی در فروشگاه ها در دسترس هستند و اغلب در کلینیک ها رایگان هستند.
 • معایب : آنها فقط 85 درصد در جلوگیری از بارداری موثر هستند، تا حدی به این دلیل که می‌توانند شکسته شوند.
برای  اطلاع از خوراکی هایی که درد قاعدگی را کاهش می‌دهند به مقاله «کاهش درد پریود» مراجعه کنید. 

– کاندوم داخلی یکی از راه های جلوگیری از بارداری

شما ممکن است شنیده باشید که به اصطلاح “کاندوم زنانه” نامیده می‌شود. کاندوم های داخلی از راه های جلوگیری از بارداری است که در داخل واژن قرار می گیرند و مانند کاندوم هایی‌که روی آلت تناسلی پوشیده می‌شوند عمل می‌کنند: آنها از تماس اسپرم با تخمک جلوگیری می‌کنند.

 • مزایا : ساخته شده از پلاستیک نرم، از بیماری های مقاربتی و بارداری جلوگیری می‌کند.
 • معایب : آنها فقط 79 درصد در جلوگیری از بارداری موثر هستند.

– دیافراگم ها و کلاهک های دهانه رحم

دیافراگم در اصل یک فنجان کم عمق و قابل خم شدن است که در دهانه رحم شما قرار می گیرد، به نوعی مانند یک فنجان قاعدگی. دیافراگم ها کاندوم نیستند، بنابراین از بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی‌کنند، اما اگر به درستی استفاده شوند، از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می‌کنند. کلاهک های دهانه رحم به روشی مشابه کار می‌کنند.

دیافراگم ها و کلاهک های دهانه رحم

 • مزایا : در 88 درصد، دیافراگم موثرتر از کاندوم است.
 • معایب : برای محافظت بیشتر، دیافراگم ها باید با اسپرم کش استفاده شوند. در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد.

7. دستگاه های داخل رحمی (IUD) از روشهای جلوگیری از بارداری

IUD  یک وسیله پلاستیکی‌کوچک، انعطاف پذیر و T شکل است که در پایین رحم قرار می گیرد. این به دلیل سهولت استفاده و کارایی آن به عنوان یک ضد بارداری برگشت پذیر طولانی اثر (LARC) شناخته شده است. دو نوع کلی وجود دارد: یک IUD مسی و یک سیستم داخل رحمی لوونورژسترل (LNG IUD) و پنج برند توسط FDA تایید شده‌اند. برخی از آی یو دی ها می‌توانند شما را از پریود منظم بازدارند.

آی یو دی مسی از راه های جلوگیری از بارداری

برخی از برندهای IUD می‌توانند برای پیشگیری از بارداری اضطراری نیز استفاده شوند، اگر در عرض پنج روز پس از رابطه جنسی محافظت نشده قرار داده شوند.

– آی یو دی مسی از راه های جلوگیری از بارداری

از بهترین راه های جلوگیری از بارداری ، آی یو دی مسی است که یک IUD بدون هورمون است که در مس پیچیده شده است و یک واکنش التهابی ایجاد می‌کند که هم برای اسپرم و هم برای‌تخمک سمی است. این می‌تواند برای 10 تا 12 سال موثر باشد، اما می‌تواند در هر زمان حذف شود.

 • مزایا : بیش از 99 درصد موثر، ماندگار است و نیازی به نگهداری منظم ندارد.
 • معایب : اگر ناهنجاری های رحمی مانند فیبروم دارید و برای رفع آن نیاز به یک قرار ملاقات با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی دارید، ممکن است گزینه ای نباشد. می‌تواند گرفتگی عضلات، شدت جریان خون و تعداد روزهای قاعدگی را افزایش دهد.

– دستگاه هورمونی داخل رحمی (IUD)

سیستم داخل رحمی لوونورژسترل (LNG IUD)روزانه مقدار کمی پروژسترون آزاد می‌کنند و بسته به نام تجاری آن سه تا هفت سال دوام می آورند، اگرچه می‌توانید در صورت عدم نیاز زودتر آن را بردارید.

 • مزایا : بیش از 99 درصد موثر است، سال ها دوام می آورد و نیازی به مراجعه منظم به کلینیک یا تمدید کردن مجدد نسخه ندارد.
 • معایب : داشتن یک دستگاه در داخل بدن به عنوان روشهای جلوگیری از بارداری اورژانسی برای همه مناسب نیست، و برداشتن آن عوارض بیشتری نسبت به سایر راه های جلوگیری از بارداری مثل قطع کردن قرص یا بیرون آوردن حلقه است. ممکن است برای‌کسانی‌که ناهنجاری های رحمی دارند گزینه ای مناسب نباشد.
برای مطالعه مقالات بیشتر در زمینه سلامتی به صفحه «سلامتی» مراجعه کنید. 

8. ژل ها، کرم ها و اسپرم کش ها

انواع مختلفی از ژل ها و کرم های غیر هورمونی وجود دارد که از مواد فعال برای از بین بردن اسپرم یا جلوگیری از رسیدن آن به تخمک به روش های دیگر مانند تغییر PH واژن استفاده می‌کنند. اینها معمولاً هر بار قبل از رابطه جنسی اعمال می‌شوند.

ژل و کرم ضد بارداری (Phexxi)

– ژل، کرم یا روغن اسپرم کش

اسپرم کش ها به خودی خود تنها حدود 72 درصد موثر هستند و اغلب همراه با سایر راه های جلوگیری از بارداری مانند کاندوم یا فنجان دهانه رحم استفاده می‌شوند. اسپرم کش ها بدون نسخه در دسترس هستند و حاوی مواد شیمیایی هستند که سرعت اسپرم را کند کرده و رسیدن اسپرم به تخمک را سخت تر می‌کند.

 • مزایا : بدون نسخه یا قرار پزشکی در دسترس است.
 • معایب : تنها حدود 72 درصد موثر است و بهترین استفاده را با روش دیگری از کنترل بارداری دارد. در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی‌کند.

– ژل ضد بارداری (Phexxi)

Phexxi  یک هورمون یا اسپرم کش نیست، بلکه یک ژل تجویزی است که قبل از رابطه جنسی وارد واژن می‌شود. واژن را اسیدی‌تر می‌کند، که حرکت اسپرم را سخت‌تر می‌کند و بنابراین رسیدن اسپرم به تخمک را سخت‌تر می‌شود. اگر طبق دستورالعمل کاملاً استفاده شود، حدود 93 درصد مؤثر است، اما بیشتر مردم این کار را نمی‌کنند، بنابراین واقعاً حدود 86 درصد در جلوگیری از بارداری مؤثر است. زمانی‌که آن را با بهترین راه های جلوگیری از بارداری ‌ترکیب می‌کنید بهترین کار را انجام می دهد. فقط آن را با حلقه استفاده نکنید.

 • مزایا : اگر برای شما مهم است، می‌تواند نوعی از روشهای جلوگیری از بارداری اورژانسی غیر هورمونی باشد.
 • معایب : شما باید آن را همراه خود داشته باشید تا بتوانید هر بار که رابطه جنسی دارید از آن استفاده کنید و این نیاز به نسخه دارد. در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی‌کند. فقط حدود یک ساعت کار می‌کند و سپس باید دوباره آن را تهیه و تمدید کنید.

9. اسفنج های ضد بارداری

اسفنج ضدبارداری نیز از جدیدترین روشهای جلوگیری از بارداری می‌باشد که یک اسفنج گرد و کوچک ساخته شده از پلاستیک نرم و لطیف است که درست قبل از رابطه جنسی در اعماق واژن قرار می گیرد و سپس خارج می‌شود. اسفنج حاوی یک اسپرم کش است و به عنوان یک مانع بین تخمک و اسپرم عمل می‌کند. اسفنج ها را می‌توان به تنهایی یا به عنوان یک بیمه ضدبارداری همراه با کاندوم استفاده کرد، اما آنها موثرترین شکل پیشگیری از بارداری نیستند.

 • مزایا : این می‌تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که احساس می‌کنند دستگاه یا دارو برای آنها مناسب نیست.
 • معایب : این فقط 76 تا 88 درصد موثر است و باید هر بار که رابطه جنسی دارید از آن استفاده کنید. از بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی‌کند.
برای مطالعه مقالات مربوط به ماساژ نیز می توانید به صفحه «آموزش ماساژ»  مراجعه کنید. 

سخن پایانی

در این مقاله راه های جلوگیری از بارداری مختلفی را به شما معرفی‌کردیم. برای انتخاب بهترین راه های جلوگیری از بارداری بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • اثربخشی (چقدر برای جلوگیری از بارداری موثر است)
 • راحتی
 • چه مدت دارو یا دستگاه کار می‌کند
 • اینکه آیا و چگونه بر دوره ماهیانه شما تأثیر می گذارد
 • نوع و فراوانی عوارض جانبی
 • بودجه مالی شما
 • این که آیا در برابر بیماری های مقاربتی نیز محافظت می‌کند یا نه
 • اگر مصرف آن را متوقف کنید چقدر سریع باروری شما باز می گردد

خوشحال می‌شویم تجربیات و نظرات خود را با ما و دیگر خوانندگان لنداسپا به اشتراک بگذارید.

1.6/5 - (13 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

‫2 دیدگاه ها

 1. سلام ببخشید من ۲ روز پیش رابطه داشتم با همسرم و مایع منی داخل واژن ریخته شد و بعدش فورا قرص اورژانسی مصرف کردم و امروز هم باز رابطه محافظت نشده داشتم ولی مایع منی داخل واژن ریخته نشد ایا احتمال بارداری وجود دارد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا