سلامتسلامت جنسی

سیکل قاعدگی چیست ؟ محاسبه سیکل قاعدگی به چه شکل است؟

منظور از سیکل قاعدگی چیست و محاسبه چرخه قاعدگی و بارداری چه فایده‌ای دارد؟ آشنایی با چرخه قاعدگی برای بانوان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از آنجا که پریود شدن فرایندی طبیعی و ماهانه است، زندگی بانوان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. به طور مثال اگر قرار است در یک مسابقه شنا شرکت کنید، سفری زیارتی در پیش دارید و یا برای بارداری خود می‌خواهید برنامه‌ریزی کنید لازم است بدانید که سیکل قاعدگی چیست و چگونه می‌توانید محاسبه چرخه قاعدگی و بارداری را انجام دهید.

پریود چیست؟

پریود که برخی اوقات به‌عنوان قاعدگی یا حیض شناخته می‌شود، به‌عنوان فرایند ماهانه‌ای تعریف می‌شود. در این دوره به دلیل ریزش دیواره رحم، بانوان دچار خونریزی می‌شوند. این خونریزی از رحم، از طریق دهانه رحم و به سمت واژن و خارج از این ناحیه، حرکت می‌کند. چرخه قاعدگی هر ماه بدن زن را برای بارداری آماده می‌کند. پوشش رحم در طول ماه ایجاد می‌شود و اگر زنی باردار نشود، هورمون‌ها به بدن این سیگنال را می‌دهند که قاعدگی را شروع کند. قاعدگی فقط بین بلوغ و یائسگی زمانی اتفاق می‌افتد که زن باردار نباشد.

در صورتی که قصد دارید اطلاعات خود در این زمینه را کامل کنید، بلاگ پریود چیست را مطالعه نمایید.

پریود چیست

سیکل قاعدگی چیست؟

چرخه یا سیکل قاعدگی مجموعه پیچیده‌ای از تغییرهای فیزیولوژیکی است که به‌صورت ماهانه در زنان در سنین باروری رخ می‌دهد. نتیجه نهایی، تولید تخمک و ضخیم شدن آندومتر برای امکان لانه‌گزینی در صورت انجام لقاح است. چرخه قاعدگی توسط سیستم غدد درون‌ریز از طریق تعامل پیچیده هیپوتالاموس، هیپوفیز و غدد جنسی (محور هیپوتالاموس – هیپوفیز – گناد) تنظیم می‌شود.

سیکل قاعدگی

در صورتی که سفر زیارتی در پیش دارید و یا به هر دلیل، قصد دارید پرود خود را عقب بیاندازید، بلاگ جلوگیری از پریود شدن در سفر را مطالعه نمایید

دوره طبیعی چرخه قاعدگی سیکل قاعدگی چیست؟

سیکل قاعدگی چند روز است؟ طول چرخه پریودی یا سیکل قاعدگی زنان متفاوت است و متداول‌ترین طول چرخه بین 23 تا 35 روز است. هرگونه تغییر در طول چرخه قاعدگی که رخ می‌دهد، به‌احتمال زیاد در بخشی از چرخه قبل از تخمک‌گذاری (که فاز فولیکولی نامیده می‌شود) رخ می‌دهد. برای اکثر زنان، فاصله زمانی بین تخمک‌گذاری (زمانی که تخمک از تخمدان آزاد می‌شود) و دوره ماهانه آنها بین 12 تا 16 روز است (به این مرحله لوتئال گفته می‌شود). چرخه قاعدگی می‌تواند طولانی‌تر یا کوتاه‌تر از 28 روز باشد، به‌خصوص برای جوانانی که به‌تازگی پریود شده‌اند.

دوره طبیعی چرخه قاعدگی سیکل قاعدگی

مراحل سیکل قاعدگی چیست؟

چرخه قاعدگی به‌صورت تئوری دارای مراحل مشخصی است. همانطور که توضیح دادیم این چرخه با توجه به شرایط جسمانی بانوان و همچنین شرایطی محیط زندگی آنان و رژیم غذایی که دارند ممکن است متفاوت باشد. موارد زیر را برای شما آورده‌ایم تا به‌طورکلی بدانید منظور از مراحل سیکل قاعدگی چیست :

روزهای 1 تا 6: دوره پریود و زمانی که خون به دلیل ریزش دیواره رحم از واژن خارج می‌شود.

روزهای 7 تا 12: پس از دوره پریود (مرحله فولیکول). رحم شروع به ضخیم شدن کرده و فولیکول‌های رحم به رشد خود ادامه می‌دهند. سطح استروژن افزایش یافته و تخمک‌ها برای آزادشدن آماده می‌شوند.

روزهای 12 تا 15: مرحله تخمک‌گذاری. در این مرحله یک تخمک از لوله‌های فالوپ واقع در رحم بانوان آزاد شده و آماده بارور شدن می‌شود.

روزهای 16 تا 28: دوره پس از تخمک‌گذاری (مرحله لوتئال) که تخمک‌های آزاد شده هرکدام به مدت 12 الی 24 ساعت زمان دارند تا بارور شوند و در غیر این صورت از بین می‌روند. در این دوره اگر باروری تخمک صورت بگیرد، تبدیل به جنین شده به داخل رحم وارد شده و به دیواره آن می‌چسبد.

اگر لقاح صورت نگیرد، دیواره رحم شروع به ریزش کرده و شکسته می‌شود و چرخه از ابتدا آغاز می‌گردد.

مراحل سیکل قاعدگی

سن شروع سیکل قاعدگی چیست؟

سیکل پریود و قاعدگی بانوان در دوران بلوغ شروع می‌شوند. متوسط سن شروع بلوغ در دختران 11 سال است، اما می‌تواند برای برخی دختران زودتر یا دیرتر اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است پس از شروع اولین پریود، در ماه‌های اولیه، پریود نامنظم باشد و برخی ماه‌ها افراد پریود نشوند. اما از سنین حدود 16 تا 18 سالگی، اکثر افرادی که قاعدگی دارند متوجه می‌شوند که دوره‌های قاعدگی آن‌ها منظم است. نظارت و نشانه گذاری زمان شروع سیکل پریود در هرماه می‌تواند به شما کمک کند که بدانید چه زمانی باید منتظر پریود باشید و آمادگی لازم را داشته باشید. اگر تا حدود 16 سالگی قاعدگی شما شروع نشد، ایده خوبی است که به پزشک خود مراجعه کنید تا بفهمید که چرا هنوز این اتفاق نیفتاده است. بااین‌حال، تاخیر در شروع اولین قاعدگی معمولاً نگران کننده نیست.

سن شروع سیکل قاعدگی

چه زمانی قاعدگی نامنظم خطرناک می شود ؟ + درمان و عوارض

اولین قاعدگی شما فقط آغاز سال‌های باروری شما نیست. این دوره نشانه‌ای از رشد و تکامل بدن بانوان از کودکی به بزرگسالی است که بلوغ نامیده می‌شود. قبل از قاعدگی، ممکن است این تغییرات را در بدن خود مشاهده کنید:

 • رشد سینه
 • افزایش قد
 • چرب شدن پوست و بروز آکنه
 • رشد مو در زیربغل و ناحیه تناسلی

بدن شما ممکن است پس از قاعدگی به رشد خود ادامه دهد. اما تا زمان شروع اولین قاعدگی، بیشتر تغییراتی را که بلوغ ایجاد می‌کند، پشت سر گذاشته‌اید.

علائم سیکل قاعدگی سالم و طبیعی

درحالی‌که شرایط جسمانی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است و چرخه پریودی هر شخص ممکن است با آن چیزی که به‌صورت تئوری یاد گرفته است متمایز باشد، پنج عامل زیر شاخصه‌های مهمی هستند که نشان می‌دهند شما یک چرخه قاعدگی سالم دارید:

֎ سیکل قاعدگی شما بین 26 تا 35 روز است

در حالت ایده‌آل سیکل قاعدگی شما باید بین ۲۶ تا ۳۵ روز طول بکشد و هر ماه تقریباً به همان اندازه باشد. طول کل چرخه قاعدگی از اولین روز جریان مناسب قاعدگی تا آخرین روز قبل از پریود بعدی شما محاسبه می‌شود. چرخه‌هایی که بیش از 5 روز از نظر طول، نامنظم یا کوتاه‌تر بوده یا بیشتر از 26 تا 35 روز طول می‌کشند، می‌توانند نشانه‌ای از عدم تنظیم هورمون‌های شما باشند.

֎ پریود شما بدون درد است

بله درست است! یک چرخه قاعدگی سالم باید بدون درد باشد. احساس خفیف ناراحتی و انبساط در قسمت تحتانی شکم اشکالی ندارد، اما اگر گرفتگی شدید و دردناکی در شکم، کمر و پاها احساس می‌کنید، باید بدانید که بدن شما سعی دارد در رابطه با مشکلی مهم به شما اخطار دهد.

֎ شما فقط در روزهایی که پریود می‌شوید خونریزی می‌کنید

سیکل پریود سالم با 3 یا 7 روز خونریزی همراه با لخته شروع می‌شود و به دنبال آن چند روز خونریزی خفیف‌تر وجود دارد. در هیچ زمان دیگری از چرخه قاعدگی و بارداری نباید خونریزی داشته باشد. خونریزی طولانی یا شدید، به‌طوری‌که باعث می‌شود تامپون، پد بهداشتی یا کاپ قاعدگی خود را هر دو ساعت یک‌بار تعویض کنید، یا خونریزی بسیار سبک، به‌طوری‌که 1 تا 2 روز خونریزی دارید که به‌سختی نیاز به تعویض تامپون، فنجان یا پد دارد، یا لکه بینی در زمان‌های خارج از سیکل پریود در طول چرخه قاعدگی، ممکن است نشان‌دهنده کاهش پروژسترون، کمبود آهن و سایر عدم تعادل‌های هورمونی باشد.

֎ قرمزی رنگ خون، نشانه سلامتی است

خون قاعدگی که به رنگ قرمز زرشکی بدون وجود مخاط است زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون کافی در داخل رحم وجود داشته باشد. خون تیره، بنفش یا قهوه‌ای و وجود مخاط نشان‌دهنده گردش خون ضعیف رحم است. رکود خون در رحم باعث درد می‌شود و می‌تواند عوارضی شدیدی به همراه داشته باشد.

بلاگ بهترین دمنوش برای پریود شدن را برای کاهش درد پریود، از دست ندهید.

֎ تنش قبل از قاعدگی (PMS) را تجربه نمی‌کنید

اگر قاعدگی شما بیاید و بدون اینکه PMS بدن شما را تحت‌الشعاع قرار دهد و موجب آزار روحی و جسمی شما شود، نشانه از چرخه قاعدگی سالم است.

منظور از PMS سیکل قاعدگی چیست ؟ ممکن است اکثر زنانی که می‌شناسید (از جمله خودتان) سینه‌های حساس، سردرد، هوس غذا، نفخ، تغییرات در روده‌ها و بیش از حد احساساتی شدن را در روزها یا هفته‌های منتهی به پریود تجربه کنند، اما لازم نیست نگران باشید. PMS تنها نشانه‌ای از عدم تعادل هورمونی خفیف است، گرچه بهتر است که برای تجربه پریودی راحت‌تر، به درمان آن اقدام کنید.

بسیار مهم است که برای بررسی بدن خود وقت بگذارید؛ زیرا چرخه قاعدگی شما نشانگر مستقیم سلامت کلی شما است. شما می‌توانید با زیر نظر گرفتن علائم PMS و همچنین نظم چرخه پریودی خود، با کمک پزشک متخصص به بهبود این علائم کمک کنید. برای آشنایی بیشتر با این موضوع مقاله پی ام اس چیست را مطالعه کنید.

علائم اختلال در سیکل قاعدگی چیست؟

برخی از زنان به‌راحتی دوره‌های ماهانه خود را بدون نگرانی و استرس پشت سر می‌گذارند. قاعدگی‌های آن‌ها مانند برق می‌گذرد، تقریباً در یک‌زمان هر ماه شروع و متوقف می‌شود و تنها کمی درد یا ناراحتی جزئی احساس می‌کنند.

بااین‌حال، زنان دیگر مجموعه‌ای از علائم فیزیکی و عاطفی را هم چند روز قبل و هم در طول قاعدگی تجربه می‌کنند. از خونریزی شدید و پریود نشدن گرفته تا نوسانات خلقی غیرقابل‌کنترل، این علائم ممکن است زندگی یک زن را به طور عمده مختل کند.

اختلال در سیکل قاعدگی

بیشتر مشکلات چرخه قاعدگی توضیح ساده‌ای دارند و طیف وسیعی از گزینه‌های درمانی برای تسکین علائم شما وجود دارد. بهتر است بدانید که بارزترین نشانه‌ها و علائم اختلال سیکل قاعدگی چیست و اگر قاعدگی شما طاقت‌فرسا است، علائم خود را با متخصص زنان در میان بگذارید. هنگامی که علائم شما به طور دقیق تشخیص داده شد، او می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین درمان را انتخاب کنید تا چرخه قاعدگی شما منظم و قابل‌تحمل باشد.

علائم چرخه قاعدگی غیرطبیعی عبارت‌اند از:

 • پریود نشدن تا سن شانزده‌سالگی
 • برخی از ماه‌ها پریود شما بیش از حد معمول طول می‌کشد یا ناگهان متوقف می‌شود.
 • پریود شما با خونریزی بسیار شدید همراه است.
 • در طول دوران پریود و یا قبل از آن درد بسیار شدیدی را تجربه می‌کنید.
 • در بین دوره‌های پریود خود یا بعد از رابطه جنسی دچار خونریزی می‌شوید.
 • فاصله بین دو پریود شما کمتر از 21 روز یا بیشتر از 35 روز است.
 • در طول دوره پریود خونریزی بسیار خفیف دارید.

*با ترسیم طول دوره‌های قاعدگی می‌توانید متوجه شوید که دوره‌های قاعدگی شما منظم است یا نامنظم. شما می‌توانید طول چرخه قاعدگی خود را با شمارش از روز اول پریود تا روز اول پریود بعدی تعیین کنید.

بلاگ کاهش درد پریود روش‌های مختلف برای مقابله با درد پریود را به شما آموزش می‌دهد

چگونه بدانیم که چرخه قاعدگی نامنظم است؟

منظور از نامنظم بودن سیکل قاعدگی چیست ؟ پریود شما نامنظم است اگر کمتر از هر 21 روز یا بیشتر از هر 35 روز تکرار شود. اگر طول چرخه شما در محدوده طبیعی قرار می‌گیرد؛ اما بین هفت تا نه روز از سیکلی به سیکل دیگر تغییر می‌کند، این نیز نشانه‌ای از یک پریود نامنظم است. یعنی در یک دوره پریود 7 روز خونریزی دارید و در دوره دیگر 9 روز.

چرخه قاعدگی نامنظم

برای مثال، اگر یک سیکل 25 روزه و سیکل بعدی 33 روز باشد، سیکل قاعدگی شما نامنظم در نظر گرفته می‌شود (حتی اگر یک سیکل 25 یا 33 روزه در غیر این صورت طبیعی است). اگر چرخه قاعدگی شما همیشه بین 25 تا 35 روز است و فقط چند روز در نوسان است – شاید 33 روز در یک ماه و 35 روز در ماه بعد – معمولاً جای نگرانی نیست.

این یک باور رایج و غلط است که چرخه قاعدگی شما حتماً باید 28 روز باشد. حقیقت این است که 28 روز میانگین تقریبی طول دوره قاعدگی افراد است. داده‌های جمع‌آوری‌شده از یک برنامه ردیابی چرخه قاعدگی نشان می‌دهد که میانگین طول چرخه در واقع کمی بیشتر از ۲۹.۳ روز است.

در مقاله برای پریود شدن چی بخوریم به طور مفصل خوراکی های مفید برای اینکار را شرح داده ایم.

بهترین روش محاسبه سیکل قاعدگی چیست؟

از روز اول پریود خود شروع کنید و تعداد روزها تا پریود بعدی خود را بشمارید که روز اول سیکل پریود بعدی شماست. به مدت 3 ماه این تعداد را ثبت کنید و تعداد کل روزها را با هم جمع بزنید. آن عدد را بر سه تقسیم کنید و میانگین طول چرخه خود را محاسبه کنید. تخمک‌گذاری به طور معمول 12 تا 16 روز قبل از پریود شما اتفاق می‌افتد.

محاسبه سیکل قاعدگی

در بلاگ ماساژ برای پریود شدن بهترین ماساژ، برای کاهش درد پریود را یاد بگیرید

سخن پایانی

شناخت کامل از سیکل قاعدگی و چرخه پریودی بانوان به آن‌ها کمک می‌کند تا کوچک‌ترین اختلال در این چرخه را متوجه شده و برای رفع مشکلات احتمالی به متخصص زنان مراجعه کنند. در این مقاله از مجموعه مقالات لنداسپا، به طور کامل توضیح دادیم که سیکل قاعدگی چیست و محاسبه چرخه قاعدگی و بارداری چگونه انجام می‌شود.

خوشحال می‌شویم نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

4.3/5 - (23 امتیاز)

مهدیه

علاقه زیادی به مطالعه دارم و دوست دارم در زمینه های سلامتی اطلاعات زیادی کسب کنم و در این راستا این اطلاعات رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

‫6 دیدگاه ها

 1. سلام من کم خون هستم و کمبود آهن دارم.و این ماه که پریود شدم خونریزی بسیار شدیدی دارم. میخواستم بدونم این دو بهم ربط دارند؟چون در مقاله همچین چیزی نوشته شده بود
  مادرم پزشک هستش ولی خجالت میکشم ازش بپرسم

  1. حالا همه از قاعدگی شما آگاه شدن پس از افکار قدیمی دست بردار و از این فرصت عالی استفاده کن چون مادر ودکتر محرمت هستند

 2. سلام
  انواع تست های مربوط به تخمدان چیست و چطور انجام می شود. ایا این آزمایشات عوارضی برای زنان در پی خواهد داشت؟ آیا ممکن است در بارداری زنان تاثیر منفی داشته باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا