آموزش ماساژسلامتسلامت جنسیماساژ درمانی

با انواع ماساژ سینه آشنایی دارید؟

ماساژ سینه چه فایده‌ای دارد؟در کل ماساژ دادن باعث افزایش گردش خون، خروج سم از بدن، افزایش نشاط و آرامش در فرد می‌شود. ماساژ دادن دارای تکنیک‌های زیادی است و صرفا نمی‌توان فشرده کردن و کشیدن عضلات برخی نقاط بدن را تحت عنوان ماساژ قلمداد کرد. در واقع علم نوین ثابت کرده که با تحریک کردن برخی از نقاط بدن با استفاده از ماساژ می‌توان نتایج شگفت انگیزی را در بدن شاهد بود. یکی از انواع ماساژ، ماساژ سینه است. سینه بانوان، دارای بافت حساسی است و به دلیل تغییر هورمون، دوران شیردهی، عادات ماهانه و … ممکن است تحت تنش‌های زیادی قرار بگیرد.

ماساژ سینه با توجه به شکلی که انجام می‌شود می‌تواند فواید زیادی را برای یک خانم داشته باشد. انواع ماساژ برای حفظ سلامتی سینه، حفظ ظاهر زیبای سینه، جلوگیری از سرطان سینه و … وجود دارد که دانستن آن‌ها می‌تواند در سلامتی یک بانو موثر باشد.

در این مقاله، بهترین متد‌های آموزش ماساژ سينه آورده شده است که شما عزیزان می‌توانید با استفاده از آن‌ها برای خوش فرم کردن سینه، بزرگ کردن سینه و از بین بردن دردهای عضلانی که در سینه وجود دارد راه‌کار مناسب را پیدا کنید. همچنین از مهم‌ترین فوایدی که به ماساژ سینه نسبت داده می‌شود بهبود شیردهی است که در ادامه به آن هم می‌پردازیم.

انواع ماساژ سینه چیست؟

ماساژ سینه انواع مختلفی دارد و برای اهداف مختلفی صورت می‌گیرد. شاید در نگاه اول به نظر برسد که ماساژ سینه، تنها برای خوش فرم کردن و یا بزرگ کردن سینه کاربرد دارد. اما همانطور که قبلا هم گفتیم از ماساژ سینه برای موارد دیگری هم استفاده می‌شود.

 • ماساژ سینه برای ظاهر، به دو نوع تقسیم می‌شود. یکی برای خوش فرم کردن سینه و دیگری برای بزرگ کردن سينه. قطعا داشتن سینه‌های خوش فرم و با اندازه‌ی متناسب، می‌تواند باعث بهتر نشستن لباس در تن یک خانم شود و همچنین اعتماد به نفس او در جریان زندگی را افزایش بدهد. در مقاله ورزش برای بزرگ شدن سينه ورزش‌های مناسب بزرگ شدن سینه را معرفی کرده‌ایم.
 • نوع دیگری از ماساژ سینه وجود دارد که بیشتر برای مادران است. این نوع ماساژ در دوران شیردهی توصیه می‌شود و باعث کاهش درد در این دوران و همچنین کیفیت بالاتر شیر خواهد شد.
 • از نوع دیگر ماساژ سینه برای تشخیص سلول‌های سرطانی در سینه استفاده می‌شود. با توجه به این که در سال‌ها اخیر تعداد مبتلایان به سرطان سینه افزایش چشمگیری داشته است بد نیست با یاد داشتن این نوع ماساژ از پیشرفت سرطان در خود و عزیزانتان جلوگیری کنید.
 • نوعی دیگر از ماساژ سینه برای تحریک سیستم لنفاوی موجود در این قسمت و خارج کردن سم‌های بدن از این نواحی است.
 • درد عضلانی در نواحی سینه از مشکلاتی است که با تغییرات هورمونی ممکن است برای بانوان مشکل ایجاد کند. با نوع دیگری از ماساژ سینه که برای این کار وجود دارد می‌توان جلو‌ی این تنش‌ها و دردهای عضلانی را گرفت.

آموزش ماساژ ریلکسی برای بدن؛ چیزی که در کنار ماساژ سینه باید بدانید.

فواید ماساژ سینه چیست؟

حال که با انواع ماساژ آشنا شدیم، قبل از اینکه بخواهیم به آموزش هر کدام بپردازیم قصد داریم فواید ماساژ سینه را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

فواید ماساژ سینه چیست

1. بهبود شیردهی

طبق تحقیقات صورت گرفته تعدادی از مادران را پس از زایمان تحت ماساژ سینه قرار دادند و برای تعدادی دیگر این کار را انجام ندادند. پس از 10 روز نتیجه این شد که مادرانی که ماساژ سینه دریافت کرده بودند در هنگام شیردهی درد کمتری نسبت به سایر مادران متحمل شدند. علاوه بر این نوزدان از سینه‌هایی که ماساژ داده شده بودند بیشتر شیر می‌خوردند که طبق بررسی‌ها این به دلیل بهبود کیفیت شیر مادر بوده است.

ماساژ سینه در این دوران می‌تواند به پیشگیری و درمان مشکلاتی مانند گرفتگی مجاری شیر یا ورم پستان، عفونت بافت پستان و … کمک کند.

2. تشخیص زود هنگام سرطان سینه

ماساژ سینه برای تشخیص سرطان یکی از راه‌ها مفید برای این کار است که توسط خود شخص نیز به راحتی صورت می‌گیرد. طبق مطالعات انجام شده تقریبا 25 درصد از زنان سرطان سینه خود را از طریق خودآزمایی تشخیص می‌دهند. تشخیص سرطان در مراحل اولیه ممکن است نقش بسیار زیادی در روند بهبودی فرد مبتلا داشته باشد. بنابراین ایده خوبی است که آموزش ماساژ سينه را در بخشی از برنامه معمول خود قرار دهید.

آموزش ماساژ با روغن زیتون در لنداسپا!

3. بهبود ظاهر سینه

برخی از افراد ماساژ سینه را به عنوان راهی برای بهبود افتادگی سینه انجام می‌دهند. این افراد معتقدند که از طریق ماساژ سینه جریان خون در بافت سینه افزایش می‌یابد. همچنین استفاده از  برخی از روغن های خاص مانند روغن زیتون برای کمک به بهبود استحکام و کشسانی پوست توصیه می‌شود. همچنین افزایش جریان خون می‌تواند بزرگتر شدن سینه را به دنبال داشته باشد. مقاله «سینه‌ زیبا» را برای یادگیری روش‌های داشتن سینه زیبا مطالعه نمایید.

4. تقویت سیستم لنفاوی

بافت سینه تا ناحیه زیر بغل امتداد می‌یابد. در این قسمت‌های بدن گره‌های لنفاوی زیادی وجود دارد که با ماساژ دادن این نواحی می‌توان به تحریک سیستم لنفاوی کمک کرد. سیستم لنفاوی مسئول دفع سموم بدن است که با ماساژ دادن نواحی مخصوص مثل سینه می‌توانید سرعت این دفع را افزایش دهید.

5. رفع درد عضلانی

اگر در سینه احساس درد دارید، ماساژ سینه باعث کم شدن تنش در عضلات سینه می‌شود. این درد‌ها می‌تواند در اثر فعالیت‌ها، تمرین‌ها یا ورزش‌هایی که می‌کنید به وجود آمده باشد. در این شرایط شاید برخی افراد ماساژ قسمت پشت را توصیه کنند اما باید در جریان باشید که ماساژ قفسه سینه می‌تواند آرامشی پایدارتر از ماساژ پشت ایجاد کند.

ماساژ گراستون چیست و چگونه انجام می شود؟

آموزش ماساژ سينه

در این قسمت به آموزش ماساژ سينه در انواعی که تا به حال بررسی شده می‌پردازیم.

1. آموزش ماساژ برای تشخیص سرطان سینه

اگر سینه‌های خود را از نظر علائم سرطان بررسی می کنید، باید به یاد داشته باشید که سینه شما تا زیر بغل شما کشیده شده است. فراموش نکنید که کل سینه، از جمله نوک سینه، آرئول و … را مورد بررسی قرار دهید.

حال اگر خودتان یا شریکتان مشغول به این کار هستید باید توجه داشته باشید تا اگر توده‌ی غیرعادی را کشف کردید، آن را در نظر داشته باشید.

 • جلوی آینه بایستید و سینه‌های خود را به شکل بصری بررسی کنید. به دنبال هر تفاوت اندازه، تغییر رنگ یا تفاوت شکل باشید. دستان خود را در پهلوها، سپس روی باسن و سپس بالای سر خود قرار دهید تا از زوایای مختلف، بتوانید این موضوع را بررسی کنید.
 • در حالی که همچنان در آینه نگاه می کنید یک دست خود را پشت سر خود قرار دهید و سه انگشت خود را روی سینه خود قرار دهید. انگشتان خود را به صورت دایره‌های کوچک روی بافت سینه خود حرکت دهید. فشار سبک، متوسط ​​و سخت را در حین حرکت انگشتان به سینه خود وارد کنید تا تمام نواحی را بپوشانید.
 • انگشتان خود را به شکل دایره‌های کوچک ادامه دهید و آن‎‌ها را به ناحیه زیر بغل خود حرکت دهید.
 • ماساژ را با فشار دادن نوک پستان به پایان برسانید. در صورتی که در این حین درد، ترشح و یا توده‌ی غیر عادی را احساس کردید، حتما برای گرفتن مشاوره از پزشک اقدام کنید.  برای یادگیری این تست به صورت تصویری به مقاله «تست سرطان سينه در منزل» مراجعه کنید.

2. آموزش ماساژ سينه برای بهبود شیردهی

 1. هر بار روی یک سینه تمرکز کنید. در ابتدا دستان خود را با مالیدن به هم گرم کنید، چهار انگشت یک دست را بالای سینه و چهار انگشت دست دیگر را در پایین قرار دهید. به صورت دایره ای ماساژ دهید.
 2. تمرکز خود را به کناره‌های سینه‌ خود ببرید و به شکل دایره‌ای ماساژ را ادامه دهید و اگر حس درد نداشتید با دستان خود مشت بسازید و به آرامی سینه خود را بغلتانید و ورز دهید.
 3. در قدم بعد از نوک انگشتان خود برای ضربه زدن و ماساژ روی تمام قسمت‌های سینه استفاده کنید.
آموزش ماساژ سينه برای بهبود شیردهی

3. آموزش ماساژ سينه برای ظاهر سینه

این مدل ماساژ برای دو هدف انجام می‌شود. تعدادی از افراد قصد بزرگ کردن سینه را دارند و تعدادی هم برای سفت شدن سینه‌ها ماساژ را انجام می‌دهند که در ادامه هر دو روش را توضیح می‌دهیم.

ماساژ برای بزرگ کردن سینه

 • در ابتدا از روغن مخصوص برای چرب شدن و همچنین استفاده از خواص روغن بر روی دستان خود بریزید و دستان خود را با مالیدن به هم گرم کنید و آن‌ها را به آرامی بر روی سینه قرار دهید.
 • در قدم بعد هر کدام از سینه‌ها را به صورت جدا با حرکات دایره‌ای به سمت داخل قفسه سینه ماساژ دهید و این کار را برای 10 دقیقه انجام دهید.
 • در آخرین مرحله باید فشار ملایمی را به سینه خود وارد کنید. این فشار نه باید در حدی باشد که چیزی را حس نکنید و نه به حدی زیاد باشد که احساس درد کنید. برای آشنایی با روش‌های بیشتر بزرگ کردن سینه مقاله «بزرگ شدن سينه» را مطالعه نمایید.
آموزش ماساژ سينه برای ظاهر سینه

ماساژ برای سفت کردن سینه

برای این کار دو روش مختلف وجود دارد.

ماساژ برای سفت کردن سینه
 • روش اول استفاده از روغن زیتون برای ماساژ است. در واقع روغن زیتون به دلیل دارا بودن اسید‌های چرب و آنتی اکسیدان خاصیت سفت کنندگی سینه دارد. برای این کار باید روغن زیتون را روی کف دست بریزید و دست خود را گرم کنید. سپس هر کدام از سینه‌ها را از قسمت پایین به سمت بالا با فشار مناسب برای 15 دقیقه با دقت ماساژ دهید. این کار را هر روز انجام دهید تا نتایج آن را مشاهده کنید.
 • روش دوم توصیه به استفاده از یخ برای ماساژ سینه است. یخ باعث انقباض در بافت سینه شده و نتیجه‌ی آن سفت شدن سینه است. برای این کار باید به مدت یک دقیقه با یخ تمام قسمت‌های سینه را با حرکات دایره‌ای ماساژ دهید. پس از یک دقیقه سینه را خشک کنید و پس از پوشیدن یک سوتین مناسب برای نیم ساعت به حالت دراز کش باقی بمانید. این کار را دو بار دیگر تکرار کنید و روزانه آن را انجام دهید تا نتایج آن را مشاهده کنید.

4. آموزش ماساژ برای تحریک نواحی لنفاوی

برای انجام این ماساژ دستان را پس از گرم کردن با حرکت به سمت بالا در جهت عقربه‌های ساعت روی سینه راست و در خلاف جهت عقربه‌های ساعت روی سینه چپ حرکت دهید. این کار سیستم لنفاوی را تحریک می‌کند. باید توجه داشته باشید که این کار را شامل قسمت‌هایی از سینه در نزدیکی قفسه سینه و در نزدیکی زیر بغل نیز بکنید. در مقاله «ماساژ لنفاوی» درباره این ماساژ توضیحات بیشتری داده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه نمایید.

آموزش ماساژ برای تحریک نواحی لنفاوی

بهترین زمان ماساژ سینه

به شکل کلی زمان خاصی برای ماساژ سینه توصیه نشده است. به این معنی که پس از آموزش ماساژ سينه در هر زمانی که تمایل داشتید می‌توانید این کار را انجام دهید.

اما اگر هدف از ماساژ سینه بهبود در روند شیردهی باشد توصیه می‌شود ماساژ سینه را از اوایل زایمان تا 11 ماه پس از تاریخ زایمان انجام دهید تا از مزایای آن بهره‌مند شوید. این زمان بهترین زمان برای افزایش کیفیت شیر و همچنین افزایش حجم شیر است. در این زمان نوزاد شما نیز با علاقه‌ی بیشتری شیر می‌خورد که این موضوع می‌تواند تاثیر مثبتی در رشد و سلامت کودک داشته باشد.

روغن‌های ماساژ سینه کدام‌اند؟

اینکه برای ماساژ سینه از چه روغنی استفاده کنیم بستگی به هدفی دارد که به خاطر آن ماساژ سینه را انجام می‌دهید. برای آشنایی با روغن‌های ماساژ به مقاله «بهترین روغن برای ماساژ» مراجعه کنید.

 • روغن نارگیل سرشال از ویتامین E و دارای مرطوب کنندگی زیاد است. با این ویژگی‌ها روغن نارگیل خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش داده و با افزایش دادن گردش خون باعث استحکام سینه می‌شود.
 • روغن بادام نیز دارای خاصیت آبرسانی بالا و ویتامین E است. این موارد بافت سینه را بهبود داده و سینه را سفت و بزرگ می‌کند.
 • یکی از بهترین روغن‌ها برای ماساژ سینه روغن زیتون است. این روغن، علاوه بر این که دارای اسیدهای چرب بوده و از افتادگی سینه جلوگیری می‌کند، دارای آنتی اکسیدان بوده و رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد. همین موضوع باعث جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه می‌شود. در کل فوايد ماساژ سينه با روغن زيتون به اندازه‌ای است که بتوانیم این روغن را بهترین گزینه برای ماساژ سینه در نظر بگیریم. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله بزرگ شدن سينه با روغن زيتون را مطالعه کنید.
 • روغن آفتابگردان دارای ویتامین‎‌های A، C، D و E است. با این ویتامین‌ها کلاژن سازی و جوانسازی پوست افزایش می‌یابد.

سخن پایانی

ماساژ سینه با اهداف متفاوتی انجام می‌شود. این کار با شگرد‌های مختلف برای خوش فرم شدن سینه‌ها، جلوگیری و تشخیص سرطان سینه، بهبود شیردهی در سال اول، کاهش تنش و درد در سینه و … صورت می‌گیرد.

همچنین پس از بررسی فواید ماساژ سینه، آموزش ماساژ سينه در اینجا مورد بررسی قرار گرفت و در ادامه روغن‌هایی که برای این کار مفید است بررسی شد. فوايد ماساژ سينه با روغن زيتون از ماساژ دادن با سایر روغن‌ها بیشتر است. به همین دلیل توصیه‌ی بیشتر در ماساژ سینه با روغن زیتون است.

امیدواریم توانسته باشیم در این مسیر شما را راهنمایی کرده باشیم. همچنین در صورتی که سوالی در این زمینه برای شما وجود داشت در قسمت نظرات آن را برای ما به ثبت برسانید.

3.7/5 - (12 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا