آموزش ماساژماساژ درمانیماساژ فول بادی

10 مرحله ماساژ با روغن زیتون و 15 فایده شگفت انگیز آن!

از گذشته‌های دور تا به امروز و از زمان یونان باستان، ماساژ درمانی یکی از شیوه‌های موثر برای بهبود سلامت و تسکین دردها محسوب می‌شود. کاهش استرس و اضطراب، بهبود آرامش اعصاب، کاهش تنش‌های عضلانی و رفع گرفتگی‌های عضلات از جمله مهم‌ترین فواید ماساژ درمانی است. ماساژ انواع مختلفی دارد که با توجه به نیاز فردی و وضعیت سلامت اون باید انتخاب شود. ماساژ بدن با روغن زیتون یکی از رایج‌ترین شیوه‌های ماساژ است که با انجام آن در کنار بهره‌مندی از فواید ماساژ، از فواید روغن زیتون برای بدن مانند بهبود سلامت پوست و تسکین دردهای عضلانی هم بهره‌مند می‌شوید. برای آشنایی کامل با فواید ماساژ با روغن زیتون و شیوه انجام آن تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

آموزش ماساژ با روغن زیتون

آموزش ماساژ با روغن زیتون

امروزه، مراکز مختلفی برای ارائه خدمات ماساژ فعال هستند که می‌توانید از حلسات ماساژی تحت نظارت ماساژدرمان‌گرهای مجرب بهره‌مند شوید. انجام ماساژ انواع مختلفی دارد که در این بخش به آموزش ماساژ با روغن زیتون به روشی آسان و مناسب برای افراد مبتدی در این زمینه می‌پردازیم:

آماده‌سازی روغن زیتون برای ماساژ

برای ماساژ از روغن زیتون فرابکر استفاده کنید. روغن زیتون خالص را نباید به صورت مستقیم بر روی پوست ماساژ دهید؛ بلکه باید آن را با یک روغن حامل مانند روغن نعناع، بابونه، روغن درخت چای، بادام شیرین یا روغن جوجوبا مخلوط کنید. سپس مخلوط روغن را درون ظرفی ریخته و کمی گرم کنید. روغن گرم تاثیرگذاری بهتری برای ماساژ بدن به همراه دارد.

آماده‌سازی محیط ماساژ

اگرچه انجام این مرحله جزو ضروریات انجام ماساژ نیست، اما این بخش می‌تواند باعث آرام‌سازی ذهن فرد و ایجاد محیطی آرامش‌بخش برای ماساژ شود:

 • نور اتاق ماساژ را کم کنید. شمع‌هایی روشن در فضا قرار دهید و موسیقی ملایمی پخش کنید؛
 • بر روی تخت ماساژ حوله‌ای قرار دهید تا روغن‌های ریخته شده بر روی تخت، جذب حوله شوند؛
 • دمای اتاق را به نحوی تنظیم کنید که یک گرمای متعادل و مطلوبی داشته باشد؛
 • حوله، ظرف آب گرم و ترکیب روغن زیتون را در کنار تخت قرار دهید و مراحل ماساژ را آغاز کنید.

شروع مراحل ماساژ روغن زیتون

این مرحله بخش اصلی آموزش ماساژ با روغن زیتون است که در انجام آن باید دقت داشته باشید:

 • ابتدا روغن را در میان دست‌های خود ریخته و با مالش کف دست‌ها با یک‌دیگر آن را گرم کنید؛
 • دستان خود را بر روی نواحی موردنظر برای ماساژ قرار دهید. با فشاری کنترل‌شده و به آرامی کف دستان و انگشتان خود را بر روی بدن ماساژ دهید؛
 • بازوها و پاها را هم با حرکت بالا و پایین با فشاری مناسب ماساژ دهید. برای اثرگذاری بهتر، حرکت‌های رفت و برگشتی در حین ماساژ را چندین بار تکرار کنید؛
 • از ماساژ روغن زیتون می‌توانید برای نواحی شکم هم استفاده کنید. برای این نواحی حرکت دست‌ها به طرف بالا، دایره‌ای و در جهت عقربه‌های ساعت با فشاری ملایم باشد؛
 • برای ماساژ کمر، دست‌های خود را به روغن آغشته کرده و از قسمت پایینی کمر ماساژ را آغاز کنید و تا گردن ادامه دهید. برای این نواحی با در نظر گرفتن وضعیت فرد و کنترل فشار می‌توانید کمی فشار بیشتری وارد کنید؛
 • برای ماساژ نواحی سر و گردن با انگشتان ابتدا ضربه‌های آرامی بر گردن وارد کرده و سپس ماساژ را از بخش بالایی سرشانه‌ها تا نزدیک به گوش‌ها ادامه دهید. این کار باید به صورت حرکات رفت و برگشتی انجام شود. ماساژ آرام گوش‌ها و بخش‌هایی از کف سر هم می‌تواند باعث آرامش‌بخشی بیشتر بدن شود؛
 • ماساژ کف سر با روغن زیتون در کنار تاثیراتی که بر آرام‌سازی ذهن دارد، می‌تواند با بهبود گردش خون کف سر باعث تقویت رشد موها و لطافت مو شود. اگر فردی دارای پوست کف سر چرب است، از انجام ماساژ روغن زیتون در این بخش خودداری کنید. زیرا احتمال افزایش چربی پوست وجود دارد؛
 • از ماساژ آرام روغن زیتون برای ماساژ صورت هم می‌توانید استفاده کنید. این کار باعث بهبود گردش جریان خود، نرمی و کاهش افتادگی پوست می‌شود؛
 • برای ماساژ صورت با روغن زیتون، نوک انگشتان دست را به مقداری روغن آغشته کنید. سپس ماساژ را از نواحی فک شروع کنید و به آرامی تا پیشانی ادامه دهید؛
 • در پایان جلسه ماساژ روغن‌های اضافی را با حوله پاک کنید. برای بهره‌مندی بیشتر از فواید ماساژ با روغن زیتون، دوش آب گرم بعد از ماساژ توصیه می‌شود؛

مراحل گفته‌شده در این بخش، از ساده‌ترین قدم‌های ماساژ بدن با روغن زیتون است که خودتان هم در منزل می‌توانید انجام دهید. در حین ماساژ فشار وارده را باید کنترل کنید و همزمان به شرایط و احساسات فردی که در حال ماساژ وی هستید، توجه کنید. برای تاثیرگذاری بهتر و بهره‌مندی از فواید ماساژ بدن با روغن زیتون، باید جلسات ماساژ را به صورت منظم و برای مدتی طولانی انجام دهید. از قرار دادن مستقیم روغن زیتون بر روی پوست زخم‌شده خودداری کنید.

۱۵ فایده ماساژ با روغن زیتون برای سلامت بدن

فواید ماساژ با روغن زیتون

از روغن زیتون به عنوان یکی از بهترین روغن‌های گیاهی برای سلامتی نام می‌برند. یونانیان باستان این روغن را هدیه‌ای از سوی خداوند می‌دانستند و از آن برای درمان بسیاری از مسائل پزشکی استفاده می‌کرده‌اند. روغن زیتون در کنار خواصی که برای بهبود عملکرد ارگان‌های داخلی بدن دارد، برای سلامت پوست، تسکین التهاب مفاصل و عضلات هم موثر است. در ادامه می‌توانید بخشی از مهم‌ترین فواید روغن زیتون را بخوانید:

۱.کاهش دردهای جسمانی

پس از انجام عمل‌های جراحی، وجود درد و التهاب در بدن و همچنین زخم و اسکار بر روی پوست امری طبیعی است. انجام منظم ماساژ با روغن زیتون می‌تواند با کاهش دردها و بهبود جای زخم باعث تسریع در فرآیند ریکاوری و بهبودی پس از جراحی شود.

۲. بهبود جریان گردش خون

ماساژ بدن به کمک روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون برای ماساژ بدن می‌تواند به واسطه داشتن خاصیت گرمازایی برای پوست، باعث آرامش رگ‌های خونی و عصبی زیر پوست و همچنین افزایش جریان گردش خون شود. از فواید مهم گردش خون مناسب در بدن بهبود سلامت و درخشندگی پوست و همچنین عملکرد صحیح ارگان‌های داخلی بدن است.

۳. افزایش انعطاف‌پذیری بدن

کاهش فعالیت‌های ورزشی منظم و همچنین افزایش سن از عوامل تاثیرگذار بر سفتی عضلات بدن هستند. یکی از مهم‌ترین فواید ماساژ با روغن زیتون افزایش انعطاف‌پذیری بدن بوده که در نتیجه تاثیرات ماساژ بر بدن و همچنین خاصیت گرمازایی روغن زیتون است.

۴. بهبود سلامت روان و مبارزه با افسردگی

بهبود سلامت روان و مبارزه با افسردگی

به طور کلی، انجام ماساژ درمانی راهی موثر برای کاهش استرس، اضطراب و بهبود روحیه محسوب می‌شود. علت این امر کنترل هورمون کورتیزول و افزایش ترشح هورمون‌های سروتونین و هورمون‌های آرامش‌بخش در بدن است. استفاده از روغن زیتون در ماساژ بدن می‌تواند با افزایش اثربخشی ماساژ باعث آرام‌سازی ذهن و اعصاب شود که نقش موثری در کاهش علائم افسردگی دارد.

۵. کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی

یکی دیگر از فواید مهم کنترل استرس و اضطراب، کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی و سرماخوردگی است؛ چراکه چنین تنش‌هایی می‌تواند باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شود. از سوی دیگر، ماساژ با روغن زیتون نقش موثری بر تقویت سیستم ایمنی بدن و در نتیجه کاهش احتمال ابتلا به ویروس‌های بیماری‌زا دارد.

۶. ارتقای کیفیت خواب

روغن زیتون می‌تواند باعث کاهش تنش‌های عضلانی، آرامش سیستم قلبی، کاهش فشار خون و کاهش استرس شود. عوامل مهمی که می‌توانند بر بهبود کیفیت خواب شبانه و خوابی عمیق تاثیرات مثبتی داشته باشند.

۷. کاهش دردهای ناشی از سندرم تونل کارپال

کاهش دردهای ناشی از سندرم تونل کارپال

اگر به واسطه شغل خود، کارهای تکراری طولانی‌مدتی مانند تایپ با کامپیوتر انجام می‌دهید و در انگشتان و مچ دست خود گرفتگی، سوزن سوزن شدن و دردی احساس می‌کنید، ممکن است در معرض ابتلا به سندرم تونل کارپال قرار گرفته باشید. سندرم تونل کارپال نوعی گیرافتادگی رگ‌های عصبی است که باعث درد و سفتی عضلات می‌شود. پزشکان معتقدند ماساژ با روغن زیتون می‌تواند باعث نرمی عضلات، کاهش علائم درد و گرفتگی در انگشتان شود.

۸. کاهش علائم سردردهای مزمن

سردردهای ناشی از استرس و تنش‌های عصبی یکی از شایع‌ترین نوع سردرد در دنیا است که می‌تواند باعث اختلال در فعالیت‌های روزانه شود. با توجه به نظر پزشکان، انجام دو بار ماساژ در هفته به مدت ۳۰ دقیقه و ادامه این برنامه به مدت یک ماه می‌تواند باعث کاهش نشانه‌های سردرد شود.

۹. کاهش سلولیت و افتادگی پوست

یکی از بهترین فواید ماساژ با روغن زیتون، کاهش سلولیت و افتادگی پوست است. این ماساژ با افزایش گردش خون می‌تواند سلولیت‌های موجود در ران و باسن را کاهش دهد. برای تاثیرگذاری بهتر می‌توانید از ترکیب روغن زیتون، قهوه و کمی آب برای ماساژ نواحی دارای سلولیت استفاده کنید.

۱۰. کاهش التهاب و درد مفاصل

کاهش التهاب و درد مفاصل

یکی از معجزات روغن زیتون، کاهش درد مفاصل و التهاب بدن است. ماساژ بدن با روغن زیتون با انتقال گرما به پوست و کاهش التهاب بدن می‌تواند باعث کم شدن تورم، درد مفاصل و گرفتگی ماهیچه‌ها به ویژه در افراد مبتلا به نقرس و آرتروز شود.

۱۱. درخشش و نرمی پوست

روغن زیتون با داشتن چربی‌های مفید نقش موثری در آب‌رسانی، نرمی و لطافت پوست دارد. کاهش قرمزی و التهاب پوست، کاهش چین‌وچروک و همچنین از بین بردن خراش و تورم از دیگر فواید ماساژ با روغن زیتون برای پوست است.

۱۲. داشتن خواص ضدپیری

روغن زیتون سرشار از آنتی‌اکسیدان و چربی‌های سالم مانند ویتامین E است که نقش موثری در مبارزه با رادیکال‌های آزاد دارند. از سوی دیگر این مواد شیمیایی یکی از عوامل تاثیرگذار بر پیری، ایجاد چین‌وچروک و آسیب‌های پوستی هستند. روغن زیتون ضمن خنثی‌سازی رادیکال‌های آزاد می‌تواند باعث جوان‌سازی، صافی و کاهش روند پیری پوست شود.

۱۳. افزایش سوخت‌وساز بدن

ماساژ بافت عمیق به همراه روغن زیتون می‌تواند باعث افزایش دمای بدن و گردش خون بهتر شود. شرایطی که ممکن است باعث افزایش سوخت‌وساز و در نتیجه اثربخشی بهتر رژیم‌های غذایی و فعالیت‌های بدنی شود.

۱۴. بهبود عوارض ناشی از آفتاب‌سوختگی

روغن زیتون با داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی و ویتامین E می‌تواند آسیب‌های ناشی از آفتاب‌سوختگی مانند التهاب و قرمزی را کاهش دهد. وجود ترکیبات اسکوالن و اسیدلینولئیک موجود در ترکیبات روغن زیتون نقش موثری بر بهبود لطافت و نرمی پوست و همچنین آب‌رسانی آن دارند.

۱۵. داشتن خواص آنتی‌باکتریال

روغن زیتون حاوی خواص آنتی‌باکتریال است. ترکیباتی که به خوبی می‌توانند از حمله باکتری‌های مضر به سلول‌های پوستی، ایجاد زخم، جوش، عفونت و بسیاری از آسیب‌های پوستی جلوگیری کند.

سخن پایانی

ماساژ با روغن زیتون یکی از روش‌های موثر برای کاهش تنش و استرس‌های روزانه است. روشی که به خوبی می‌تواند باعث کاهش استرس و اضطراب، تسکین دردهای مفاصل و عضلات، رفع گرفتگی ماهیچه، کاهش علائم افسردگی، آرام‌سازی ذهن و آرامش اعصاب شود. روغن زیتون سرشار از خواص آنتی‌اکسیدانی بوده که به واسطه آن می‌تواند باعث جوان‌سازی پوست و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن هم شود.

برای ثبت امتیاز روی ستاره ها کلیک کنید

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا