زیباییسلامت

 نحوه تزریق بوتاکس برای میگرن چگونه است؟

بوتاکس میگرن چیست و چگونه تزریق می شود؟ شاید تابه حال تصور می کردید استفاده از بوتاکس تنها جنبه زیبایی دارد، اما در اینجا به شما می گوییم با کمک بوتاکس می توان برخی از بیماری ها ازجمله میگرن را درمان کرد. پس اگر شماهم می خواهید اطلاعاتی درباره بوتاکس برای میگرن به دست بیاورید، تا پایان این مقاله از لنداسپا همراه ما باشید.

بوتاکس نوعی نوروتوکسین محسوب می شود که توسط یک باکتری به اسم کلستریدیوم بوتولینیوم تولید می گردد. وقتی که غذای فاسدی می خورید، یک واکنش مرگبار که بوتولیسم نام دارد، در بدن رخ می دهد. این واکنش سیگنال های عصبی را مسدود می کند و به همین خاطر ماهیچه ها فلج می شوند.

بوتاکس میگرن چیست؟

بوتاکسی که برای میگرن تزریق می شود، حالتی پودری دارد و به همراه یک محلول مایع که درون یک ویال یکبار مصرف قرار دارد، استفاده می شود. این نوع سم دوز پایینی دارد و ابتدا آن را برای ازبین بردن چین وچروک و کاهش انقباضات عضلانی آن را به کار می بردند و بعدها به این نتیجه رسیدند، افرادی که بوتاکس انجام داده اند، دیگر سردرد میگرنی ندارند و به طور قابل توجهی دردشان کاهش یافته است.

بوتاکس لبخند لثه ای چگونه موجب درمان آن می شود؟

آیا بوتاکس برای میگرن خوب است؟ بله، بوتاکس سردرد یا همان بوتاکس برای میگرن در افراد باعث مسدودشدن انتقال دهنده های عصبی که سیگنال های درد را به سمت مغز حمل می کنند، می شود. در حقیقت بوتاکس با غیرفعال نمودن انتقال دهنده های عصبی، نمی گذارد پیام درد به مغز شما ارسال شود و به همین دلیل شما هیچ دردی را احساس نمی کنید.

بوتاکس میگرن چیست؟

 اگر می خواهید بوتاکس برای میگرن انجام دهید، لازم است هر 12 هفته یکبار این کار را تکرار نمایید. در بعضی اوقات پزشک در چند نقطه از سروگردن بوتاکس تزریق می کند و درصورتی که فقط درد در یک نقطه خاصی باشد، ممکن است پزشک در آن نقطه بوتاکس بیشتری تزریق می نماید. شما پس از گذشت 2 تا 3 هفته بعد از شروع درمان، نتیجه آن را به طور محسوس می بینید. پس نتیجه می گیریم بوتاکس و میگرن رابطه تنگاتنگی با هم دارند

پیشنهاد لنداسپا: برای سردرد پیشانی چه باید کرد

فواید بوتاکس برای میگرن

با استفاده از مطالعه ای که روی بزرگسالان مبتلا به میگرن صورت گرفت، فواید بوتاکس برای میگرن را برای شما شرح می دهیم. بر اساس این مطالعه مشخص شد که انجام بوتاکس می تواند میزان و تعداد سردردهای این اشخاص را در طول ماه کمتر کند.

طبق آمار نیمی از این افرادی که برای دو نوبت تزریق بوتاکس انجام داده اند، حدودا تا 50 درصد درمان شده اند و کسانی که این تزریقات را به 5 نوبت رساند اند، سردردهای میگرنی آنها تا 70 درصد کاهش یافته است. نتایج یک مطالعه دیگر این موضوع را اثبات نمود که افرادی که بوتاکس برای میگرن انجام داده اند، به طور متوسط روزهای کمتری سردرد داشته اند.

یکی از فواید بوتاکس برای میگرن این است که تعداد حملات سردرد را به حداقل می رساند. بر اساس مطالعات، بوتاکس کردن نقاط استراتژیکی عضله های سروگردن می تواند میزان حملات میگرن و سردردهای ناشی از آن را به طور معنی داری کاهش دهد. همچنین از شدت این دردها می کاهد و به تسکین درد کمک زیادی می کند.

بوتاکس پیشانی چگونه تزریق می‌شود

فواید بوتاکس برای میگرن

خیلی از افراد داروهای میگرن بر روی آنها تأثیری ندارد و همه شما از عوارض این داروها آگاه هستید. پس در این شرایط فرد برای این که دچار عوارض ناشی از داروهای میگرن نشود و دیگر نیازی به مصرف این داروها نداشته باشد، می تواند از بوتاکس کمک بگیرد.

بوتاکس میگرن برای چه سر دردی مناسب است؟

سازمان FDA، بوتاکس را فقط برای سردردهای که ناشی از میگرن مزمن، کلاسیک و شایع هستند، تأیید کرده است. در واقع افرادی که میگرن مزمن دارند، در ماه بیشتر از 15 روز را با سردرد می گذرانند. هرچقدر میزان سردرد بیشتر باشد، تأثیرگذاری بوتاکس هم بهتر می شود. افرادی که کمتر از 15 روز در ماه سردرد می گیرند، بهتراست بوتاکس تزریق نکنند.

بهترین دکتر ریه در تهران کیست؟ لیست 10 تایی 1402

از چه میزان بوتاکس درمان میگرن استفاده می شود؟

مقدار دوز تأیید شده برای بوتاکس میگرن، 155 واحد در 31 تزریق است. این تزریقات بسته به مشکل بیمار در هفت نقطه عضلانی سروگردن انجام می شود که ناحیه تعدادی منطق خاص دارد که پزشک باید در هر کدام از آنها 1/0 میلی لیتر بوتاکس تزریق کند. بهتر است این تزریقات هر 12 هفته یک بار انجام شوند. در حقیقت شاید شما مجموعا نیاز به 30 الی 40 تزریق داشته باشید که تعداد دقیق آن را پزشک مشخص می کند.

از چه میزان بوتاکس درمان میگرن استفاده می شود؟

نقاط تزریق بوتاکس برای میگرن

نقاط تزریق بوتاکس برای میگرن را باید پزشک مشخص کند. شما نوع درمان بوتاکس برای میگرن را بر اساس شرایطی که دارید، دریافت می نماید. این امر باید توسط یک پزشک که درباره انواع دردهای میگرنی آموزش دیده است، صورت گیرد و تحت هیچ شرایطی نباید یک پزشک زیبایی که درمورد این کار تخصصی ندارد، انجام شود. ما برخی نقاط بوتاکس برای میگرن را در این لیست آورده ایم:

 • قسمت پایینی پیشانی و دقیقا بالاترین نقطه بینی
 • میان شانه ها و گردن در سمت چپ و راست
 • میان پیشانی و بالای چشم ها
 • پشت گوش
 • پشت گردن و انتهای جمجمه در هر دو سوی بدن

رعایت مراقبت بعد از بوتاکس اهمیت بسیار زیادی دارد

بهترین نوع بوتاکس برای میگرن

داروی بوتاکس انواع مختلفی دارد که امروز یکی از بهترین آنها زئومین آلمان است و طبعتا بسته به کیفیتی که دارد، قیمت آن هم کمی بالاتر از سایر برندها است. این بوتاکس تأثیر زیادی برای درمان سردرهای میگرنی دارد.

هزینه تزریق بوتاکس برای میگرن

 میزان هزینه تزریق بوتاکس برای میگرن در مراکز بهداشتی مختلف به عوامل زیادی بستگی دارد که یکی از مهم ترین آنها شرایط شما است. امکان دارد پزشک باتوجه به شدت بیماری و شرایط شما تعداد تزریق کمتر یا بیشتری را تجویز کند. هرچقدر تعداد تزریقات بیشتر شود مطمئنا هزینه هم افزایش می یابد.

بهتر است درباره هزینه تزریق بوتاکس برای میگرن با ابتدا با یک پزشک متخصص مشورت نمایید و برای کسب یک نتیجه عالی از بهترین نوع بوتاکس استفاده کنید. هزینه بوتاکس برای هر جلسه بسته به تعداد تزریقات و نوع برندی که می خواهید استفاده کنید کاملا متفاوت است.

هزینه تزریق بوتاکس برای میگرن

مزوبوتاکس چیست؟ مزوبوتاکس صورت و کاربردهای آن

مراقبت بعد از بوتاکس میگرن

کسانی که تزریق بوتاکس برای میگرن را انجام می دهند، حتما باید با پزشک درمورد مراقبت های بعد از آن صحبت کنند. اگر می خواهید تأثیر خوبی از بوتاکس بگیرید، باید یک سری اقدامات پس از تزریق انجام دهید.

مراقبت های بعد از بوتاکس برای میگرن شامل موارد زیر می شوند:

 • نباید به محل تزریق دست بزنید یا آن را مالش دهید تا بوتاکس حرکت نکند.
 • حرکاتتان را خیلی ملایم انجام دهید تا به محل تزریق فشار وارد نشود؛ زیرا در غیر این صورت بوتاکس به محل دیگری از صورت انتقال پیدا می کند.
 • وسایل سنگین بلند نکنید.
 • فعالیت های بدنی سنگین انجام ندهید.
 • در معرض حرارت زیاد قرار نگیرید.
 • حرکات ورزشی انجام ندهید تا بوتاکس به خوبی در صورت شما جا بیفتد.
 • پوست خود را تمیز نگه دارید (مخصوصا محل تزریق). می توانید برای شستن صورتتان از آب و صابون یا ضدعفونی کنند دست ها و دهان کمک بگیرید.
 • از مصرف الکل اجتناب کنید؛ زیرا الکل باعث افزایش تعریق و عدم جذب بوتاکس به پوست می شود.
 • غذاهایی که درون آنها سرکه می ریزند را نخورید؛ زیرا این غذا باعث می شود بوتاکس سریع تر از محل تزریق به یک ناحیه دیگر انتقال می یابد و باعث اختلالات بافتی می شود.
 • به هیچ وجه از آسپرین استفاده نکنید.
مراقبت بعد از بوتاکس میگرن

تست آلرژی چگونه است و چرا اهمیت دارد؟

 • تا 24 ساعت پس از بوتاکس حمام نکنید.
 • تا 7 ساعت پس از بوتاکس نخوابید و نوشیدنی های داغ میل نکنید.
 • حداقل تا دو هفته نباید پوستتان را لیزر کنید.
 • درصورتی که درد داشتید، می توانید از استامینوفن استفاده کنید.
 • اگر واکنش های آلرژیک پوستتان نشان داد، بهتر است آنتی هیستامین استفاده کنید تا علائم آلرژیک را کاهش دهید و مشکلات پوستی خود را برطرف کنید.
 • پس از تزریق بوتاکس ممکن است زیر چشم کبود شود و آسیب ببیند که در این صورت باید به دنبال یک درمان و مراقبت های خاص مثل استفاده از کاور زیر چشم با پنبه مرطوب خنک باشید.
 • موقع خوابیدن باید در وضعیتی قرار بگیرید که سرتان بالاتر از سطح قلبتان باشد.
 • تا 24 ساعت تحت هیچ شرایطی سرخود را پایین نگیرید.

عوارض بوتاکس برای میگرن

عوارض بوتاکس برای میگرن بسیار نادر است و کمتر کسی دچار آن می شود. افرادی که بیماری میگرن دارند، معمولا درد زیادی در ناحیه سروگردن احساس می کنند. در این صورت باید برای درمان در دو ناحیه تزریق انجام دهند تا نتیجه بهتری دریافت نمایند. عوارض بوتاکس برای میگرن خیلی شایع نیست؛ اما ممکن است برخی افراد به آن آلرژی داشته باشند و بدنشان حساسیت نشان دهند.

عوارض بوتاکس برای میگرن

 این حساسیت علائمی مثل نفس تنگی، ورم ساق پا و کهیر می شود. هرچند هیچ مورد تأیید شده ای درباره انتقال بوتاکس به بقیه نقاط بدن وجود ندارد، اما اگر این اتفاق رخ دهد، زندگی فرد به خطر می افتد. البته درصورتی که برای بوتاکس به یک دکتر بی تجربه مراجعه کنید، ممکن است با مشکلات زیادی مواجه شوید. پس باید قبل از تزریق بوتاکس برای میگرن و شروع به درمان، درمورد پزشک های که این کار را انجام می دهند، به خوبی تحقیق کنید.

بعضی از افراد ممکن است بعد از تزریق بوتاکس برای میگرن دچار عوارضی همچون افتادگی پلک، درد در محل تزریق، سفت شدن عضلات، درد در ناحیه سروگردن شوند. اما نباید نگران این موضوع باشید؛ زیرا این عوارض بوتاکس موقتی هستند و معمولا پس از گذشته چند مدت از بین می روند.

اگر به بیماری های عصبی عضلانی مثل ای ال اس یا همان اسکلروز جانبی آمیو تروفیک (یک بیماری پیشروند سیستم عصبی است که سلول های عصبی مغز و نخاع را با هم درگیر می کند و موجب ازدست دادن کنترل عضلات در فرد می شود) مبتلا هستید، ممکن است پس از بوتاکس عوارضی مانند مشکل در بلع غذا یا تنفس در شما دیده شود.

 تزریق بوتاکس برای میگرن

سخن نهایی

ما در اینجا درمورد تزریق بوتاکس برای میگرن و عوارض آن بحث کردیم. این روش درمان در حال حاضر در کشور آمریکا و کشورهای اروپایی به شدت رواج یافته است. تزریق بوتاکس برای میگرن از سال 2010 در آمریکا شروع شد و کم کم در بین بقیه کشورها از جمله ایران هم طرف دارد زیادی پیدا کرد. انجام بوتاکس مؤثرترین راه برای درمان سردردهای میگرنی است.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا