پوستسلامت

تست آلرژی چگونه است و چرا اهمیت دارد؟

در فصول بهار و تابستان، خیلی از افراد به آب و هوا و بسیاری از گل و گیاهان آلرژی دارند. ممکن است هنوز خیلی از افراد ندانند که دقیقا به چه موادی حساسیت دارند و فقط مشکلاتی در طول روز برای آنها پیش بیاید  و اصلا ندانند چرا. هر کسی با استفاده از تست آلرژی باید بداند که دقیقا به چه چیزی آلرژی دارد. در این مقالات از لنداسپا، برای شما توضیح می دهیم که آزمایش آلرژی چیست و چگونه انجام می شود. پس اگر شما هم قصد انجام این تست را دارید، بهتر است از قبل این مقاله را به طور کامل مطالعه کرده باشید.

قبل از این که برای دادن تست آلرژی اقدام کنید، به احتمال زیاد باید علائم این عارضه را داشته باشید. به عنوان مثال، خیلی از افراد زمانی که دچار حساسیت می شوند، احساس خارش بسیار زیادی در بدن خود می کنند. علاوه بر این که ممکن است برخی از افراد هم حساسیت را با التهابات نشان بدهند. در صورت مشاهده هرگونه علائم، فقط کافی است که به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و این پزشک با استفاده از آزمایش های مختلف متوجه می شود که آیا شما آلرژی دارد یا خیر

تست آلرژی چگونه است؟

براساس مواردی که پیش از این گفتیم، می توان متوجه شد که تست حساسیت به روشی گفته می شود که در آن با استفاده از آزمایش های مختلف، می توانید متوجه شوید که آیا حساسیت دارید یا خیر. به علاوه، متوجه می شوید که ماده حساسیت زا برای شما دقیقا چیست.

تست آلرژی چگونه است؟

به طور کلی، آلرژی زمانی به وقوع می پیوندد که سیستم ایمنی بدن شما واکنش خیلی شدید تری نسبت به محیط اطراف خود نشان دهد. به عنوان مثال، بیشتر افراد نسبت به گرده گل حساسیت دارند. در حالی که گرده گل به طور کلی کاملا بی خطر و بدون ضرر است. این احتمال وجود دارد که سیستم ایمنی بدن برخی از افراد در مقابل گرده گل، واکنش های شدیدی از خود نشان دهد. این واکنش می تواند شامل مواردی مانند آبریزش بینی، مسدود شدن سینوس ها، عطسه کردن و یا خارش و آبریزش چشم ها باشد.

در اینجا باید حتما از تست آلرژی استفاده کنید تا مطمئن شوید که به چه چیزی حساسیت دارید و یا میزان حساسیت شما چقدر است. این کار توسط پزشک متخصص به راحتی انجام می شود و شما می توانید مطمئن شوید که چگونه باید حساسیت خود را به گرده، غذا و یا سایر موارد این چنینی درمان کنید. زیرا گاهی مواقع، با مصرف برخی داروهای معمولی می تواند تا حد خیلی زیادی آلرژی خود را کنترل نمایید.

تست آلرژی چیست؟

اکنون نوبت به آن رسیده که بدانید آزمایش آلرژی یعنی چه و چگونه کار می کند؟ برای پاسخ، باید بگویم که تست و آزمایش های آلرژی در واقع نوعی ابزار هستند که پزشکان از آنها برای شناختن عوامل حساسیت زا در افراد استفاده می کنند. با استفاده از این آزمایش و تست ها، پزشک می تواند متوجه شود که سیستم ایمنی بدن شما به چه ماده ای واکنش بیش از حد از خود نشان می دهد.

تست آلرژی چیست؟

علاوه بر گرده گل و سایر موارد این چنینی، این احتمال وجود دارد که خیلی از افراد به انواع مواد غذایی حساسیت داشته باشند. به عنوان مثال، برخی از افراد به بادام زمینی، شیر و یا سویا حساسیت دارند. از آنجا که ما در طول روز غذا های متنوع می خوریم، باید بدانیم که دقیقا به چه ماده ای حساسیت داریم تا با کنترل آن در رژیم غذایی، زندگی بهتری داشته باشیم.

چرا انجام آزمایش های آلرژی اهمیت دارد؟

در حالی که شاید آلرژی و حساسیت خیلی عادی به نظر برسد و خیلی از افراد به آن اهمیت ندهند، باید بگوییم که گاهی مواقع، همین مسائل بی اهمیت می توانند زندگی را برای شما دشوار کنند. برای مثال، برخی از افرادی که دچار آلرژی می شوند، علائم شدیدی مانند احتقان بینی، به وجود آمدن کهیر و خارش در سراسر بدن خود دارند؛ به طوری که نمی توانند حتی معمولی ترین کارهای روزمره خود را هم انجام بدهند و یا در بهترین حالت، کیفیت عملکرد آنها تا حد خیلی زیادی پایین می آید.

علاوه بر این، ممکن است گاهی مواقع، مشکلات آلرژی خیلی شدید تر شود و سلامت کلی بدن افراد را هم تهدید کند. در اینجاست که اهمیت تست آلرژی به میان می آید و افراد را مجبور می کند که در سریع ترین زمان ممکن و قبل از این که سایر بخش های بدن آنها دچار مشکل شود، بدانند که نسبت به چه چیزی حساسیت دارند.

گاهی مواقع، حساسیت هایی مانند شوک آنافیلاکسی که در واکنش های خیلی شدید نسبت به مواد غذایی خاصی هستند، می توانند خطرات بسیار جدی برای زندگی افراد داشته باشند. خوشبختانه شما می توانید با استفاده از تست آلرژی و پیدا کردن راه درمان آن توسط پزشک، از شر این گونه حملات آلرژیک خلاص شوید.

چرا انجام آزمایش های آلرژی اهمیت دارد؟

نحوه انجام تست حساسیت و آلرژی

نحوه انجام تست حساسیت و آلرژی بسته به نوع آلرژی شما می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، ممکن است حساسیت در کودکان با بزرگسالان کمی متفاوت به نظر برسد. به همین دلیل هم در ابتدا باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا مطمئن شوید که بهترین تست آلرژی بزرگسالان برای شما کدام است.

در این روش، در ابتدا پزشک متخصص از شما نمونه برداری گرفته و سپس بعد از انجام آزمایش های مورد نیاز، بعد از چند روز نتیجه را در اختیار شما قرار می دهد. بسته به نوع مشکلی که دارید، ممکن است تست های متفاوتی از شما گرفته شود که هر یک از آنها با یکدیگر فرق دارند.

انواع تست آلرژی

همان طور که پیش از این نیز گفتیم، روش های مختلفی وجود دارند که با استفاده از آنها می توانید تست آلرژی را انجام دهید. بهترین و مطمئن ترین روش، این است که به یک پزشک متخصص مراجعه کنید و بعد از اعلام علائم آلرژی، بهترین تست برای شما انجام شود. در ادامه، انواع تست های آلرژی را به صورت مجزا بررسی می کنیم.

تست آلرژی پوستی

یکی از بهترین روش های تست آلرژی که به شما کمک می کند تا حساسیت خود به مواد غذایی و یا حشرات گزنده را بدانید، تست آلرژی پوستی است. زمانی که پزشک بخواهد از این روش برای مشخص کردن حساسیت شما استفاده کند، آلرژن مشکوک را روی پوست شما قرار داده و بعد از گذشت تقریبا 15 دقیقه، می تواند متوجه نتیجه آن شود. آلرژن به ماده ای گفته می شود که می تواند باعث بروز علائم حساسیت زا در شما شود.

تست آلرژی پوستی

البته باید بدانید که تست پوستی به دو صورت داخلی و خارجی انجام می شود و روشی که گفتیم، برای تست آلرژی پوستی خارجی بود. گاهی مواقع، این روش نمی تواند حساسیت شما را نشان دهد و پزشک متخصص ناچار است که از تست پوستی داخلی استفاده کند. بدین منظور، آزمایش را از طریق سوزن و سرنگ انجام می دهد.

تست آلرژی پوستی چگونه است؟

برای انجام تست آلرژی پوستی به روش داخلی، متخصص مقدار خیلی کمی از آلرژن و یا ماده حساسیت زا را با استفاده از سرنگ به داخل پوست شما تزریق می کند. سپس با توجه به واکنش و عکس العمل بدن شما نسبت به ماده حساسیت زا، نتیجه را تعیین خواهد کرد.

گاهی مواقع، ممکن است تست آلرژی پوستی خیلی دقیق نباشد و پزشک مجبور شود از روش های دیگر هم برای اطلاع از حساسیت شما استفاده کند. علاوه بر این که نمی توانید از این روش برای مشخص کردن حساسیت غذایی استفاده کنید. از این رو، برخی از کسانی که دچار حساسیت محیطی مانند گرده گل و یا حشرات می شوند، می توانند از این نوع آلرژی کمک بگیرند.

تست آلرژی پچ

روش دیگری که می توان برای مشخص کردن حساسیت و یا حتی میزان حساسیت فرد نسبت به مواد مختلف انجام داد، از طریق تست آلرژی پچ است. در این روش، پزشک متخصص برچسبی حاوی مواد مختلف را روی پوست شما قرار می دهد.

تست آلرژی پچ

این برچسب می تواند حاوی موادی مانند انواع فلزات، داروها و مواد غذایی و مواد شیمیایی و یا لاستیکی باشد. بعد از گذشت 48 ساعت آن را برداشته و متوجه می شود که دلیل به وجود آمدن آلرژی شما دقیقا چیست. خوب است بدانید که برای جواب این آزمایش، باید بین 72 الی 96 ساعت صبر کنید. در صورتی که از این روش برای اطلاع از حساسیت خود استفاده کنید، باید حواس خود را جمع کنید که شاید از طریق استحمام و یا حتی تعریق، پچ جابجا شود.

تست آلرژی آزمایش خون

یکی از بهترین روش ها برای تست آلرژی و حساسیت های مختلف، از طریق آزمایش خون است که با نام IgE هم شناخته می شود. این روش برای کسانی مناسب و قابل استفاده است که امکان استفاده از تست آلرژی پوستی را ندارند.

با استفاده از تست آلرژی آزمایش خون، می توانید حساسیت خود به گرده درختان و گل ها، گرد و غبار، حیوانات خانگی، انواع گیاهان، کپک های محل زندگی و سایر موارد این چنینی را بشناسید. این روش حساسیت چندان زیادی ندارد و فقط شاید در محلی که سوزن وارد آن شده، تورم خیلی کمی به وجود بیاید که بعد از گذشت چند روز از بین می رود. در صورتی که به هر نوع بیماری زمینه ای مبتلا هستید، قبل از انجام آزمایش خون با پزشک خود مشورت کنید.

تست چالش

در نهایت، آخرین روش برای تست آلرژی در بسیاری از افراد، تست چالش است. در این روش، پزشک متخصص با انجام مراحل خاصی، مقدار خیلی کمی از آلرژن را به شما می دهد و باید آن را ببلعید. بعد از نشان دادن واکنش های بدن، متوجه می شود که به چه چیزی حساسیت دارید.

تست آلرژی کودکان چگونه است؟

تست آلرژی کودکان چگونه است؟

این احتمال وجود دارد که کودک شما هم نسبت به ماده خاصی دچار حساسیت شود. در شرایط نرمال، این حساسیت می تواند مانند بزرگسالان باشد و نهایتا با بروز جوش یا کهیر، تورم صورت و یا تب، اسهال و استفراغ خود را نشان می دهد.

با این حال، ممکن است برخی علائم خیلی شدیدتر هم داشته باشند که برخی از مهمترین آنها، مواردی مانند دشواری تنفس، تورم و یا سفتی زبان، مشکل در صحبت کردن و یا خس خس کردن سینه و یا سرفه مداوم باشند. در این شرایط، می توانید از روش های ذکر شده مانند تست پوست، آزمایش خون تست چالش برای مشخص کردن میزان و نوع حساسیت کودک خود استفاده کنید.

تست آلرژی نوزادان چگونه است؟

شاید برخی از افراد فکر کنند که فقط بزرگسالان و یا نهایتا کودکان می توانند دچار حساسیت شوند. این در حالی است که مشاهده شده که خیلی از نوزادان هم دچار حساسیت های مختلف غذایی و یا محیطی می شوند. در اینجاست که اهمیت استفاده از تست آلرژی نوزادان به میان می آید. شما با مراجعه به پزشک، می توانید متوجه می شوید که بر اساس شرایط نوزاد خود، بهترین روش برای آزمایش آلرژی او کدام است.

هزینه تست آلرژی چقدر است؟

قیمت تست آلرژی بسته به نوع تستی که شما بخواهید انجام دهید، می تواند متفاوت باشد. زیرا برخی از این تست ها تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند و باید هزینه مجزایی برای آنها بپردازید. با این حال، می توانید برای بخشی از تست های آلرژی، از طریق بیمه هزینه را پرداخت کنید.

هزینه تست آلرژی چقدر است؟

اما به طور کلی، باید گفت که هزینه تست آلرژی نسبت به تست های معمولی و آزمایش های خون عادی، نسبتا بیشتر است. زیرا این تست ها توسط پزشکان فوق تخصص آلرژی انجام می شود و برای مشخص کردن نوع حساسیت افراد، به دستگاه های خاصی نیاز است.

سخن پایانی

در این مقاله از لنداسپا، اطلاعات کامل درباره تست آلرژی در اختیار شما قرار دادیم. همان طور که متوجه شدید، انجام تست های تشخیص آلرژی اهمیت بسیار زیادی دارد و می تواند تاثیر بالایی در شرایط زندگی افراد داشته باشد. به علاوه، گفتیم که هم بزرگسالان، هم کودکان و حتی نوزادان در معرض بروز حساسیت هستند.

به همین دلیل هر کسی به محض مشاهده هرگونه علائم این عارضه، باید به دنبال روشی برای درمان آن باشد. قبل از این که نوع حساسیت تشخیص داده شود، نمی توان از روش درمانی مناسبی برای آن استفاده کرد. به همین دلیل هم مطمئن شوید که در ابتدا به سراغ یک پزشک متخصص می روید و با انجام تست آلرژی غذایی یا محیطی، متوجه نوع حساسیت خود می شوید.

5/5 - (1 امتیاز)

میلاد اعتمادی فر

همیشه دوست داشتم یه سایت تو زمینه سلامتی و ماساژ داشته باشم که مرجعی بشه برای ماساژورها و کسایی که دوست دارن ماساژ یاد بگیرند. که لند اسپا متولد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا